Vrouwen maken de dienst uit r Peek&Cloppenburg Bonn acht de weg gebaand voor een ministersconferentie ïïlif bf bfrlfÖFii fiib Geleerden in V.S. kregen radarcontact met Venus VRIJDAG 20 MAART 1959 3 Van dag tot dag Nassers woede V erant woordimg hoge kwaliteit prijzen REGENJASSEN AUTOCOAT S TRI WA FANCY GABARDINE Ontstemming over Kroesjtsjevs flirt met SPD Ook Amerikaanse Irokezen willen onafhankelijkheid Libanon heeft nog altijd grieven tegen Syrië J. J. F, Kemming ^Praatótoel ter gelegenheid vsn ons 12 '/2 jarig Bestaan geven wij a/s jubileum geschen/o 10% KORTIN0 op onze magnifieke sortering ]-RAN5£,£nJG£LS£ en Italiaanse Stoffen Het lijkt er in Irak op alsof twee mach ten, elk met een eigen omsingeling bezig, op elkander zijn gestuit en nu elkaar te lijf gaan. Het pan-arabisme van Nasser, dat zijn insluiting van het koppige Jorda nië annex Israel wilde voltooien, had daar voor Irak nodig. Maar het internationaal communisme, dat allerlei redenen heeft om Perzië klem te zetten kan óók Irak voor zijn tangbeweging niet missen. Steeds dui delijker werden deze twee bewegingen el- kaars rivalen en thans is het door de op stand in Noord Irak tot een openlijk con flict gekomen. Het zou overdreven zijn te beweren dat Irak thans reeds in feite door de communisten geregeerd wordt, zoals uit al Nassers luidsprekers dreunt. Wie de ze luidsprekers heeft gehoord wanneer zij het over Israel of Jordanië hadden, heeft geen enkele reden, ze al te serieus te ne men nu het ineens tegen de communisten gaat, ook al zal de verleiding daartoe hier en daar in het Westen groot zijn. Wèl kan men zich zorgen maken over de groei van het instituut der gewa pende „vredespartisanen", dat het straat beeld in verscheidene Iraakse steden steeds meer schijnt te gaan beheersen. Het is echter nog altijd onduidelijk in hoe verre de legeronderdelen communistisch geinfiltreerd zijn. Men kan zeker niet zeg gen, dat de officieren, die niet aan de re bellie deelnamen, zich daarmee als com munisten hebben doen kennen. Het kan heel goed zijn dat enige divisies klaar staan om vredespartisanen te beteugelen alleen niet wanneer Nasser, doch wan neer Kassem de tijd daartoe gekomen acht. Hoe dan ook, de botsing tussen Nasser en Kroesjtsjev die op de troebelen in Noord Irak volgde, heeft Nasser veel meer verwijten in de mond gegeven dan Kroesj- tsjev. Onder het voorbehoud „ik wil me er niet mee bemoeien" is Kroesjtsjev de Ara bische leider op zeer voorzichtige wijze gaan terechtwijzen, zoals men doet met iemand, die in een overigens waardeer baar enthousiasme te ver gegaan is. En passant herinnert hij aan de fijne uren met Nasser, „waarin wij samen zoveel plezier hadden om de afbraak der impe rialistische belangen.." Nasser heeft die intimiteit ongetwijfeld gewaardeerd zo lang het Russische aandeel alleen plezier om die afbraak was en het eigenlijke werk aan hem werd overgelaten. Daar hebben de Russen zich ook steeds aan ge houden, behalve blijkbaar thans in Irak. Vandaar Nassers woede. Betekent deze eèn definitieve breuk met Rusland? Dit lijkt onmogelijk gezien de economische bindingen en de afhankelijkheid, waarin de levering van oorlogspotentieel de V.A.R. heeft gebracht. Trouwens, de toekomst zal nog moeten leren op wie Nasser nu het meest boos is op Kroesjtsjev omdat diens agenten in Irak hem de voet hebben dwarsgezet, óf op Kassem omdat deze weigerde hem als Arabisch leider te erkennen! Buiten een kleine kern van super-des kundigen zullen weinig mensen nauw keurig kunnen beoordelen, welke de draag wijdte en het risico zijn van de sensatio nele waterstofbomproeven, die in de Ver enigde Staten vorig jaar september zijn uitgevoerd. De ontploffing van waterstof bommen in de ruimte wordt „het grootste wetenschappelijke experiment van alle tijden" genoemd. Van alle tijden die ach ter ons liggen, betekent dat natuurlijk. Wat de toekomst in dat opzicht nog bren gen zal, ligt in de gesloten vuist der des kundigen verborgen de deskundigen van Amerika, maar ook van de Sovjet- Unie, uiteraard. Het ligt voor de hand dat de regering der Verenigde Staten haar geheim met enige trots heeft onthuld, want de experi menten zijn geslaagd te noemen en het resultaat zal waarschijnlijk uit weten schappelijk oogpunt zeer waardevol zijn geweest. Wat er gebeurd zou zijn, wan neer de transportraketten met hun water stofbommen ongehoorzaam zouden zijn ge weest en niet de hoogte zouden hebben be reikt, die vooraf was vastgesteld, kan eveneens enkel door de kleine groep be trokken deskundigen worden beseft. Tot welke riskante experimenten de Sovjet- russische rivalen zullen worden verleid, nu zij waarschijnlijk de neiging zullen hebben de Amerikanen ook op dit gebied opzij te streven en te overtreffen, kan niemand in het westen becijferen. De over de ganse wereld verspreide angst voor deze soort van toegepaste wetenschap, tot uiting komende in acties tot stopzetting van alle atoombomproeven, zal thans tot nieuwe hoogte stijgen. Tot dusver hebben die acties niet alleen geen resultaat gehad, doch de verantwoordelijke regeringen hebben zelfs geen rekening ge houden met het feit dat zij bestaan. Het is een willekeurig en steeds minder beïnvloedbaar spel met de levens van mil joenen, dat op het kleine „hoog weten schappelijke" niveau wordt gespeeld. Een spel waarvan de risico's ver uitgaan buiten de grenzen van het land, waar het be dreven wordt. De regeringen van andere, kleinere landen, die daarbij het hoofd bui gen en in fatalistische aanvaarding alle ge varen van buiten hun grenzen rangschik ken onder de regels van bondgenootschap pen en verbondenheden, krijgen een steeds zwaardere schuld te dragen tegenover hun eigen volk. Het wordt een brandende vraag, hoelang een dergelijke struisvogel tactiek kan doorgaan zonder dat van -•ideraf rekening en verantwoording wordt WESTFORD, Massachusetts, (UPI) Geleerden van het Lincoln laboratorium van het technologisch instituut van Massa chusetts, Verenigde Staten, hebben door de planeet Venus weerkaatste radargolven opgevangen. De signalen legden een af stand van 90 miljoen kilometer af, 45 mil joen km. in beide richtingen. President Eisenhower heeft de geleer den gelukgewenst met hun prestatie. De radarantenne en bijbehorende appa raten stonden opgesteld te Millstone Hill bij Westford. De deskundigen van het in stituut construeerden een speciaal appa raat voor het „uitschiften" van de terugko mende signalen. De proef werd bijna dertien maanden ge leden genomen. Pas nu zijn alle gegevens verwerkt en kan met zekerheid worden ge zegd, dat men Venus op het scherm heeft gekregen. Vijf minuten nadat op 10 en 12 februari een serie van 4.100 impulsen werd uitge zonden begon de speciale ontvangstappa- ratuur te ratelen. Op het tijdstip van de proefneming was de afstand tussen Venus en de Aarde het kortst: 45 miljoen kilo meter. Op 10 februari kwamen de impul sen na 295 seconden terug, op 12 februari na 302 seconden. De signalen werden tien keer zo zwak ontvangen als die, welke bij eerdere proef nemingen door de maan werden terugge kaatst. In 1946 werd het eerste radarcon tact met de maan gemaakt. Het slagen van de proef van het technologisch insti tuut van Massachusetts betekent, dat voor de eerste keer contact is gemaakt met een hemellichaam op groter afstand dan de maan. Venus is de dichtstbijzijnde pla neet. Uit de proefnemingen heeft men reeds kunnen concluderen, dat de dimensies van ons zonnestelsel iets kleiner zijn dan tot op heden werd aangenomen. Advertentie Haarlems grootste kollektie VLOERBEDEKKING en TAPIJTEN. Alle nieuwe kleuren van 1959 zijn nu reeds bij CENTRA te bezichtigen. Indien u het wenst ligt het kant-en-klaar bij u thuis voor V per week Koopt zo ook uw rijwiel Radio, T.V. stofzuiger kostuum tailleur bij: Advertentie SYDNEY* Exclusieve Italiaanse stijl! Prima changeant poplin, geheel gevoerd 75 Voor de sportieve man. Zware kwaliteit poplin, geheel dubbel. Nieuwe tinten: perl olive en perl gris bleu ^9 75 Een exclusieve import- jas met allureIn de nieuwe collectie vindt U verrassend mooie nieuwe modellen en kleuren vanaf 75 Een ideale zuiver wollen jas, uiter mate geschikt voor het Hollandse klimaat. Autocoat model in fraaie ruitdessins 109.- U/eLefómcdecAeaÜe3 - PiG tcfpieJtaÜes Het Grote Witte Gebouw achter het N.S. station Kennemerplein 1 Tel. 19375 Haarlem (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad is het com mentaar op de verklaringen, die de Russi sche minister-president Kroesjtsjev giste ren op een persconferentie te Moskou heeft afgelegd, gematigd, ondanks het feit, dat de Russische leider opnieuw van leer trok tegen bondskanselier Adenauer en nogal opzichtig de S.P.D.-leiders Schmid en Erler de voorkeur gaf boven de bonds kanselier. Men gelooft, dat de weg voor een conferentie van ministers van Buiten landse Zaken der grote vier thans vrij is en dat men zich kan voorbereiden op een bijeenkomst op 11 mei in Genève. Kroesjtsjev zei gisteren te Moskou: de S.P.D.-politici lijken een verstandiger standpunt in te nemen dan de regerings vertegenwoordigers te Bonn. Ik geloof dat wij met mensen als professor Schmid en Erler, wanneer zij aan de regering zou den zijn, eerder tot een akkoord zouden komen. Overigens toonde Kroesjtsjev zich bereid te allen tijde met Adenauer te pra ten. In Bonn is het thans politiek gezien al les buitenlands beleid wat de klok slaat. Vandaag komen de Italiaanse minister president Segni en zijn minister van Bui tenlandse Zaken Pella uit Parijs aan met wie Adenauer en Von Brentano morgen de gehele dag zullen confereren. Adenauer heeft dit bezoek gisteren begroet. Hij acht het bijzonder goed, dat de grote proble men ook in persoonlijke gesprekken met de Italiaanse regeringsleider kunnen wor den besproken. Volgens bepaalde kringen te Bonn overweegt Adenauer voorts, ge lijk Eisenhower, een soort „rede tot de natie" te houden. Daarin zou hij het West duitse volk onomwonden zeggen, waarop het staat en daarbij zou hij de Westduit se houding ten aanzien van de onderschei den problemen openlijk willen uiteenzet ten, vooral met het oog op Kroesjtsjev's offensief. S.P.D. niet bekeerd Inmiddels hebben de Westduitse sociaal democraten er blijk van gegeven hun'po litieke houding ten aanzien van de Sovjet- Unie niet te willen veranderen, ondanks de verklaring in mineur van Schmid en Er ler over hun reis naar Moskou. In een Duitsland-plan, dat gisteren gepubliceerd is, eist de S.P.D. de „disengagement" (scheiding der machten) in Midden-Euro pa en voorts wil de S.P.D. de Duitse her eniging etappegewijs bereiken, waarbij de bondsrepubliek en Oost-Duitsland voor een lange periode in een gemeenschappe lijke politieke commissie zouden moeten samenwerken. Van C.D.U.-zijde heeft men dit sociaal-democratische plan onrealis tisch genoemd. De S.P.D.-voorstellen zijn volgens de christen-democraten gevaar lijk en leiden onafwendbaar tot een volle dige capitulatie. Ook in de Westduitse pers is teleurstelling uitgesproken over dit S.P.D.-plan. Men had na de mededelingen van Schmid en Erler iets anders van de S.P.D. verwacht. Erler zei gisteren op een persconferentie „het zal zeer moeilijk zijn er toestemming van de Russen voor te krijgen." WASHINGTON, (Reuter) Honderd Irokezen (Indianen) uit de staat New York van wie velen een hoofdtooi van veren droegen, hebben donderdag tevergeefs bij het Witte Huis te Washington getracht pre sident Eisenhower een lijst met „grove on rechtvaardigheden" te overhandigen, waaraan hun volk is blootgesteld. De Ii-o- kezen, zijn verwant aan de Indianen die veertien dagen geleden onrust verwekten in een Canadees reservaat. De Irokezen in New York wensen, evenals hun broeders in Canada, een afzonderlijke staat. Een ambtenaar van het Witte Huis zei tot de betogende Indianen dat zij hun peti tie aan hem konden geven, voor de pre sident. De woordvoerder van de Irokezen ant woordde echter dat de zes Irokese volken op grond van een in 1784 met George Wash- hington gesloten overeenkomst het recht hebben hun grieven persoonlijk aan de pre sident te overhandigen. BEIROET (UPI) Ook het Libanese blad „Al-Amal", dat beschouwd wordt als eer spreekbuis van de rechtse falangisten acht het mogelijk, dat president Foead Sjehab van Libanon binnen enkele dagen een ontmoeting heeft met president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek De Libanese minister van openbare wer ken. Pierre Gemayel, is politiek redacteur var Al-Amal. Al-Amal is echter van mening, dat een ontmoeting van de twee presidenten, bei den militairen, die houden van krachtige beslissingen, een oplossing zou kunnen biengen. De mannelijke bewoners van Duno, een klein bergdorpje in de Italiaanse provincie Varese, staan bekend als uitstekende metselaars. Mocht u bijzonder geïnteresseerd zijn in dit nut tige handwerk, dan zult u echter niet, zoals u misschien al van plan was, dit dorpje moeten noteren voor een spoe dig bezoek. De heren zullen namelijk niet aanwezig zijn zij werken elders. Maar wenst u een beeld te krijgen van een der weinige in Europa be staande vrouwengemeenschap pen, doorkruis dan onvervaard de Alpen en begeef u van Como met de trein naar Va rese. Een bus moet u verder- brengen, maar bovendien zult u voor uw bezoek aan Duno een flinke wandeling moeten over hebben. U zult ervan op kijken. En het zal wellicht een harde klap zijn voor uw man nelijke trots te ervaren, dat de dames er zeer wel in slagen de boel vlot te laten draaien. „We hebben onze mannen eigenlijk alleen maar nodig voor het geld, dat ze sturen," verklaart de oude Anna Cu- poli cynisch. Ze komt met een vriendin van het land en staat even uit te rusten tegen een muurtje. Beide vrouwen dra gen aan schouderbanden ont zagwekkende manden, met een flinke kop erop gevuld: bij Anna lijkt het niet veel beter dan onkruid te zijn. Die mening wordt door de jongere vrouwen volstrekt niet gedeeld. Marina, ruim vier maanden getrouwd en reeds drie maanden alleen in schrif telijk contact met haar heer en meester, zou wel willen, dat de omstandigheden in het dorp anders waren. „Ik zal er lang zamerhand aan moeten wen nen," zegt ze berustend, „net In de Italiaanse Alpen vlakbij de Zwitserse grens, ten noord westen van Como, ligt het dorpje Duno. Het telt slechts enkele honderden inwoners. Afgezien van een korte winterperiode be staat de bevolking uitsluitend uit vrouwen en kinderen, want de mannen werken in het buitenland. zoals alle anderen vóór mij. Het ergst is het voor de op voeding van de kinderen, hoe wel dat voorlopig voor mij geen probleem is. Ze kennen hun vader vrijwel niet ik weet het nog te goed uit eigen ervaring." Waarom de mannen van Duno sinds generaties van va der op zoon het vak van met selaar kiezen, zou het onder werp kunnen zijn van een hoogst fascinerende sociologi sche studie. In het dorp zelf kan ik slechts gewaarworden, dat het altijd zo is geweest en wel altijd zo zal blijven. De omgeving biedt de mensen nu eenmaal geen voldoende werk gelegenheid en daarbij komt, dat de hoge lonen aan gene zijde van de grens een trek pleister blijken te zijn. In de wintermaanden, wan neer de bouwarbeiders „eruit zijn gevroren", keren zij terug naar hun geboorteplaats uit Frankrijk, uit Zwitserland of van waar zij zich bevinden. Kerstmis is gewoonlijk dus hier het familiefeest bij uit stek. Zodra echter het dooi water van de bergen begint te stromen, weten zij, dat de werkzaamheden in de bouw spoedig zullen worden hervat. Zij pakken hun koffers, nemen afscheid van hun familieleden en trkken weer de Alpen over. De vrouwen hebben zich volkomen aangepast aan hun verantwoordelijkheden. Weini gen onder hen kunnen zich veroorloven rustig thuis te blijven wachten tot er een postwissel komt. De meesten zijn wel verplicht ter aanvul- lings van de gezinsinkomsten een stuk grond te bewerken, stugge, onwillige grond, waar aan wat groente en enig sprie- terig graan wordt ontworsteld. Voorzover zij schoolgaande kinderen hebben, doen zij hun best dezen zo min mogelijk het gemis van familieleven te doen voelen. Wanneer zij van de laatste stopplaats van de bus naar huis zijn gewandeld, moet er een maaltijd voor hen klaarstaan en de volgende morgen zal er een schone blouse of een heldere jurk voor hen moeten klaarliggen. De harde arbeid, die de ver schillende seizoenen vereist, maakt deze vrouwen vroeg oud. Men hoeft niet zo bijster wereldwijs te zijn om te be grijpen, dat hieruit nogal eens moeilijkheden voortvloeien: de mannen zijn zó lang van huis en niet elk van hen is van minuut tot minuut met zijn gedachten bij het achtergeble ven gezin. De enige man, die het hele jaar door in Duno woont, is de dorpspastoor. Hij trekt een zorgelijk gezicht, als ik hem vraag mij iets te vertellen van de problemen in deze on natuurlijke gemeenschap. „Het komt inderdaad maar zelden voor, dat een man niets meer van zich laat horen. Zij sturen regelmatig het grootste deel van het loon op en verre weg de meesten schrijven hun familie min of meer geregeld. Och, grote correspondenten zijn ze natuurlijk niet, daar is hun opleiding niet naar ge weest, maar een vrouw is al gauw blij met een levensteken en als hij maar niet de ver jaardagen vergeet, is alles wel goed. Maar daarnaast zijn er zoveel dingen, die kwellen: moeder kan nooit tegelijk vader zijn. Vooral aan de jon gens is dat te merken. Zij groeien trouwens op met hun blik gericht naar hun zestien de jaar. Dan vinden zij het welletjes en gaan met vader mee, de wereld in. Zij horen gedurende de lange winter avonden de mannen vertellen, benijden hun vrije levenswijze en hebben dan ook maar één doel: zodra zij de leeftijd heb ben bereikt hetzelfde te doen." Dit vreemde bestaan wordt voor de jonge mannen onder broken in het jaar, dat zij een entwintig worden. Dan moeten zij hun militaire dienstplicht vervullen en komen ergens in Italië in een garnizoensplaats terecht, van waaruit zij ook maar hoogst zelden de ouder lijke woning kunnen bereiken. Terug in het dorp trouwen zij meestal met een plaatselijke schone en vatten het oude be roep weer op. Ik wandel de steile hoofd straat af gekenmerkt door een paar armelijke winkeltjes en de kerk en neem alles nog eens goed in mij op. Ma ria Delmonte, een zak kastan jes over haar schouders, pas seert mij met een vriendelijke groet. Een uur geleden heb ik met haar staan praten, terwijl ze bezig was kastanjes te pof fen als aanvulling van het da gelijks menu een zeer ge bruikelijk en geliefd dessert in een streek, waar ze In de herfst volop en gratis te ver krijgen zijn. Ze heeft vier kin deren, twee ervan op school, bewerkt een stukje land achter haar uit bergkeien opgebouwd huisje en kan er, met de maandelijkse postwissel, aar dig van komen. Ze is nog geen dertig, maar ik vond, dat haar ogen voor een jonge vrouw niet, levendig genoeg stonden of ben ik geneigd de situatie te dramatiseren? Op het pleintje voor de kerk loopt het volk te hoop, wat een overdreven typering is voor de enkele tientallen vrou wen en kinderen, die zich hier hebben verzameld. Als ik na derbij kom zie ik wat er aan de hand is. De postbode heeft op zijn dagelijkse, urenlange toch door de bergen ook Duno gevonden. Het gaat ertoe, zo als ik mij dat uit de militaire dienst herinner: hij grabbelt in zijn tas, haalt er een brief uit en roept luidkeels de naam af. Telkens klinkt er van hiel en van daar een blijde kreet. Maria Delmonte is terugge keerd op haar schreden en staat naast mij. Ze volgt elke brief, van de brievenbesteller naar de gretige hand van een vrouw of een kind. Maar de tas is niet onuitputtelijk en de man laat zien, dat er echt geen brief of kaart meer in zit. Ik kijk naar Maria Delmon te. Ja, nu is er toch iets droe vigs in haar ogen, althans een soort vermoeide teleurstelling. En dan ontmoet ik haar blik en ze glimlacht, alsof ze er zeker van is, dat er morgen een brief voor haar zal zijn. de Moeilijk Het leven is ingewikkeld. De volgende gesprekken met de huisgenoten kunnen het bewijs zijn van die stelling. Wij spraken een dezer dagen (en dat zo argeloos, zo rein, als een kind, een baby1 terwijl wij zonder geestdrift een foto be keken van Brigitte Bardot: „Weten jullie nou waar dié me aan doet denken? Aan Loes Dinges, je weet wel." Jawel! Maar dat mocht ze willen!", zei toen ineens Wieps uitermate fel en schel, „dat mocht die Loes van jou willen! Dat ze op Brigitte Bardot leek. Laat me niet lachen! Zo'n mens! Laat je nakijken!" ,Ik meen", zeiden wij toen enigszins verstoord, „dat die Brigitte m ij koud laat, begrijp je. Dat ik er niet veel an vind. Maarwat bedoel je met „die Loes van jóu"? Wat bedoel je daarmee? Dat zou ik wel eens willen weten: wat be doel je daarmee!! Als jij maar weet, Wieps, dat ik niet gediend ben Wieps, van die soort insi nuaties, HOOR JE DATen hier schrééuwden wij het even uit- „Zo, vin' jij d'er niks an", sprak daarop Willem met een weke glimlach, „vin' jij niks aan Brigitte Bardot? Nou dan weet jij daar ook al niks van, mevrind. Daar! Dan sta je daar ook al scheel en blind vóór. Heb jij óóit zoiets gezien? Met dat koppie! Met dat haar zo, (hier, lezer, hui verden wij als door koortsen aangegre pen) en met dat dierlijke, domme air dat juist zo aantrekkelijk is, en dat botte snuitje." Wij zwegen. „Ik vind", zei toen Wieps met een stemmetje dat zo strak en fel stond als een snaar, „ik vind die Bardot heel knap. Een van de knapste vrouwen die i k ooit gezien heb. Ik ken NIEMAND die er ook maar in de verste verte mee te vergelijken is. En dat is mijn mening als gewone vrouwToen zweeg zij tien tellen. Maten rust die geheel geladen wa ren. Waarna zij hernam op een toon als van kristal: „En van die Loes Dinges kun je toch onmógelijk zeggen dat ze knap is. Of dat ze wat dan óók is. Die Loes van jullie (let hier op, lezer, op dat „van jul lie") die is eenvoudig een scheel monster. Maar jullie mannen kijken natuurlijk weer naar andere dingen". „W at bedoel je met ande re dingenschreeuwden wij toen krachtig, „hoezo andere dingen? Bovendien, ik zég toch juist dat ik niks aan die Loes vind en niks aan die Bardot. Niks! Die Loes van jou zit mij tot hier! Daar! Weet je wat jij doet, Wieps? Jij zit, op een rustige dag, ruzie te zoeken. Jij moet 'es lekker vroeg naar bed vanavond. Jij bent verkouden- Jij hebt een griepje. Dat heb jij, Wieps!" Nu, Wieps de deur uit in een regen van kalk van de dichtgeslagen deur. In de keuken hoorden wij haar later zeggen: „Mannen kijken nu eenmaal naar andere dingen, meisje. Dat zie je nu weer: die Loes vinden ze zelfs aardig om te zien. Knap. Ze schreeuwen het er over uit! Ze maken er ruzie om. Nou, zoiets noem ik eng! Dat noem ik zoiets! Eng!" Wij hebben daarna, na enige tijd in vol komen beheersing voor ons uit gekeken te hebben, een harde trap tegen de para- pluiebak gegeven. „Hemeltje, wat sta jij daar te doen?", zei Appie die net van boven kwam. Duif Advertentie ir» r\r> 1)eziz aanbieding 15 gedurende de maand Maart Uit de Oprechte Saturdagse Haerlemse Courant van 19 maart 1759 PARIJS. Gisteren ontvingen verscheydene Bankiers en Kooplieden van de Gereformeerde Re ligie binnen deeze Stad circulaire Brieven van Versailles, met aanschrij ving, dienzelfden avond al daar in het Hotel van Cler mont Tonnerre te compa- reeren, om zekere presentatie van zijne Koninglyke Majesteyt ten hunnen behoeve en genoegen te komen hooren, bestaande naar men verneemt hierin: „Dat desselfs onderdaanen van de protestantse religie voortaan eenen Gedeputeerden en Repre sentant aan het Hof zullen mogen hebben, om van tvd tot tyd van de Redenen hun ner Bezwaarnissen, welke zy oordelen hun ten onrecht aangedaan te worden, directe kennis te kunnen neemen, en daarin te remidieeren, mits dat zy in erkentenis dier allerhoogste gunst en te blyke hunner aan kleving voor het Belang van Zyne Ma jesteyt eene som van 50.000.000 Livres aan Dezelve bezorgen".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5