Toelichting op het Leidse baccalaureaatsplan Vanmorgen in de vishal en op zee IJmuider Courant Zeer grote belangstelling voor receptie van „Beverwijk" Amsterdamse Beurs A anmeldingsfo rmuli ?r Inleiding van dr. J. E. de Vos van Steenwijk voor Handel en Nijverheid Opslagplaats strobalen in brand in Catricum Weer kampioensploeg bij Castricummers Smash-dames verliezen weer, degradatie dreigt Buurthuis Kennemer- staten is weer zeer actief Watervliet 2 won vlak voor tijd van Zaankanters School voetbal toernooi gaat dinsdag beginnen Palmpaas-optocht had last van de regen Zware zeeën en slechte vangsten in Zuidpoolzee Geslaagde oriënteringsrit Palmpaasoptocht geslaagd J. Groot wint clubrit van wielerclub Kennemerland IJmond-heren konden het niet redden tegen Rapiditas Huiskamerbijeenkomsten Toneelavond ,,De Honds rug" goed geslaagd MAANDAG 2 3 MAART 19 59 Op een lunchbijeenkomst van het De partement Haarlem der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft de president-curator van de Rijks universiteit van Leiden dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk vrijdagmiddag in Brinkmann toelichting gegeven op de plan nen van deze universiteit tot het instellen van baccalaureaten naast en onafhan kelijk van de normale doctoraalstu dies. Hij legde er in de eerste plaats de nadruk op, dat Leiden van dit bacca laureaat geen verkorte vakopleiding wil maken, doch een algemeen-vormende af geronde studie van drie jaar, die niet ge richt is op de verwerving van een of an der specialisme, maar en zo breed moge lijke culturele en wetenschappelijke in zichtvorming beoogt. Als de plannen doorgaan, zal het Leid se baccalaureaat een interfacultaire in stelling worden, waarvoor diverse facul teiten de leerstof zullen leveren. De stu dent zal kunnen kiezen uit drie studierich tingen: een cultuurhistoi-ische, een socio logische en een natuurwetenschappelijke. Het eerste jaar wordt besteed aan een ge meenschappelijke onderbouw, een uitge breid studium generale als brug tussen de middelbare school en de universiteit. Aan het einde van dit eerste jaar kiest de leer ling zijn definitieve studierichting, die in het tweede jaar algemeen verkend wordt en in het derde jaar diepte krijgt door concentratie op enkele speciale onderwer pen. De controle op het werk van de studen ten zal, naar universitaire maatstaven ge meten, vrij stevig zijn, terwijl de studie voorts geïntensiveerd zal worden door een stelsel van tutoren, werk- en studie groepen. Aan het eind van ieder jaar zal examen worden afgenomen, waarbij de af wijzingen in principe voor een vol jaar zul len gelden. Toegelaten tot de baccalaureaatsstudie worden alle abituriënten van gymnasium en h.b.s. a en b., waarbij de kandidaten voor de natuurwetenschappelijke richting eventueel een aanpassingscursus wiskun de zullen moeten volgen. Aandacht voor de taal In alle drie de afdelingen zal voorts gro te aandacht worden besteed aan de be heersing van de moedertaal en van ten minste een moderne vreemde taal, terwijl de student tevens, door het lezen van een bepaald aantal boeken, zijn kennis van twee andere vreemde talen dient te ver groten. Het gemeenschappelijke eerste jaar om vat voorts onder meer sociaal-economi sche- en beschavingsgeschiedenis alsme- Op het terrein van het provinciaal zie kenhuis Duinenbosch te Castricum is za terdagmiddag te ongeveer 4 uur door on bekende oorzaak brand uitgebroken in een opslagplaats van strobalen. Deze overdekte opslagplaats was in de onmiddellijke nabijheid van de varkens hokken, die daardoor ook gevaar liepen in vlammen op te gaan. Zover is het even wel niet gekomen, want de brandweer van de inrichting heeft zich terstond op de brand geworpen en vroeg gelijktijdig as sistentie van de Castricumse vrijwillige brandweer, die met de nevelspuit zeer spoedig ter plaatse was en onder comman dant P. van Maarleveld het blussingswerk begon. Aan het redden van de strobalen viel overigens niet te denken. Men bepaalde zich dan ook tot het nathouden van de aangrenzende hokken, die geen brand schade opliepen. De overdekte opslagplaats en de voor raad stro gingen in vlammen op. Bij de Castricumse voetbalvereniging is thans reeds de tweede kampioen bekend. Nadat enige weken geleden de B-adspi- ranten de jeugdafdeling dit plezier hebben gedaan is thans de derde afdeling van de vereniging er in geslaagd middels een 3-2 zege op Zeevogels 2 beslag te leggen op het kampioenschap van haar afdeling, de reserve tweede klasse C van de afdeling Noordholland. Hierdoor promoveert dit elftal automa tisch naar de eerste klasse, hetgeen voor dit elftal zeker een buitengewoon mooie prestatie betekent. Voor het eerste damesteam van de Cas tricumse volleybalclub ,The Smash" begint het degradatiespook te lonken Zaterdag werd namelijk weer verloren van VCK uit Beverwijk, dat, hoewel eerst in vijf sets, een 2-3 overwinning wist te behaien op de gastvrouwen. De Smashdames begonnen hoopvol, want de eerste twee sets werden goede overwin ningen. In de derde set wonnen de bezoeksters slechts met klein verschil, maar de vierde en vijfde set werden gemakkelijk zeges voor VCK, dat een grotere trefzekerheid aan de dag legde. De setstanden duiden aan dat er door de Castricumse dames zeker wel gevochten is. maar toch was het spel over het algemeen te zwak. Daarom zal men nu moeten gaan oppassen, wil men niet behoeven te degra deren. Det setstanden waren 15-13, 15-12, 16-18, 14-16 en 15-17. De heren deden het beter. In drie sets versloegen zij het Helderse LOS. Overi gens gaven deze bezoekers geen al te best spel te zien, hetgeen hun plaats op de rang lijst wel rechtvaardigt. De Smashheren begonnen met een flinke 15-9 set, waardoor de bezoekers het al erg te kwaad kregen met hun zenuwen. Daarvan maakte de Castricummers ge bruik en ondanks fellere tegenstand wis ten zij toch driemaal achtereen te zege vieren. De 3-0 overwinning was ten zeerste verdiend. De setstanden waren 15-9, 15-13 n 15-11. de de studie van een natuurwetenschap pelijk onderwerp. De eerste richting is voorts gewijd aan de bestudering van en kele perioden naar de keuze uit de Neder landse cultuur met vergelijkbare tijdvak ken uit een ander Europees land, een on derwerp uit de hedendaagse internationa le betrekkingen en een facet der natuur wetenschappen. De tweede richting zal de studenten een inzicht geven in de vormen van samenle ving en de grondbegrippen der economie alsmede in de relatie tussen maatschap pij, godsdienst en rechtsleven. Ook in de ze afdeling is de studie van een natuur wetenschappelijk onderwerp verplicht. De derde richting omvat tenslotte atoomfysica, energievoorzieningsaspecten en een keuzestudie uit een aantal onder werpen als electronica, moderne grond stoffen, waterbeheersing, optische instru menten e.d., terwijl ook aandacht besteed zal worden aan de filosofie der natuurwe tenschappen. Engelse ervaringen Het Leidse baccalaureaatproject is ont worpen door een bijzondere senaatscom missie onder voorzitterschap van baron dr. J. E. de Vos van Steenwijk, die er in zijn toelichting voor „Nijverheid en Han del" de nadruk op legde, dat de verwer kelijking van het plan afhankelijk is van de reacties der bevolking. „Mocht de be langstelling voor, en de behoefte aan der gelijke opleidingen te gering zijn, dan zul len wi„ er stellig niet aan beginnen," zei hij. „Maar de ervaringen in Engeland en met name in een experimentele hoge school-dépendance in New Staffordshire, waar het studieprogram ongeveer gelijk ligt aan dat van het Leidse plan heb ben aangetoond, dat dergelijke bacca laureaten zeker reden van bestaan heb ben." De indruk is, dat ook in de Nederlandse samenleving op vele plaatsen behoefte is aan jong-afgestudeerde mensen, die een korte algemene vorming in universitair milieu hebben gehad; mensen als staf functionarissen voor bedrijven, leden van openbare lichamen en bestuursorganen en vele anderen die, zonder geroepen te zijn tot het verrichten van zelfstandig weten schappelijk onderzoek, toch voldoende ken nis van de huidige maatschappij en van de beginselen van een aantal wetenschap pen vergaard hebben om te kunnen be grijpen, wat daar gebeurt. De baccalau reaatsopleiding, zoals die de Leidse uni versiteit voor ogen staat, zou daarin vér gaand kunnen voorzien, aldus dr. De Vos van Steenwijk, die tenslotte zijn gehoor ver zocht, het door hem betoogde in eigen kring verder te willen uitdragen, opdat men eqn overzicht zal krijgen van de kan sen en mogelijkheden der Leidse plannen. Het „Buurthuis Kennemerstaten" ont wikkelt voor deze en de volgende maand, alsmede voor de komende zomer een groot aantal activiteiten, die woensdagmiddag om twee uur beginnen met een eierzoek- middag voor alle middagclubs. Op een be paalde plek in het duinterrein zijn dan pseudo-eieren verstopt en hij of zij, die hiervan de meeste zal vinden, krijgt een bijzondere beloning. Donderdagavond 26 maart komt een pan_ tomime-groep een voorstelling geven in het buurthuis aan de Noorderlaan. Er is voor 30 april en 1 en 2 mei een fancy-fair en bazaar in voorbereiding. Dit feest wordt gehouden in en bij het buurthuis aan de Noorderlaan, waar vele kermisattracties, dansen en.... een bioscoop de belangstel ling zullen vragen. Buurthuis Kennemerstaten zal ook even zeer als vorige jaren, weer zomerkampen houden. Er is een sportkamp van 18 tot 24 juli; een gezinskamp van 25 juli tot 3 augustus; en van 18 tot 27 augustus; een jongenskamp van 4 tot 10 augustus en een gemengd kamp van 11 tot 17 augustus, alle op de Veluwe. Tenslotte wordt van de buurthuis-jeugd leider Roel Punter wegens vertrek naar Almelo op 5 mei afscheid genomen. Op het wel bespeelbare, maar modderige en gladde veld van „Watervliet" is het de Watervliet-reserves gelukt in een spannen de strijd te winnen van ZKV 2. Weliswaar was snel en goed korfbal praktisch niet mogelijk, doch hierbij gaf de tot het einde durende spanning toch wel voldoende vergoeding, ook voor de toe schouwers in de regen. Met de rust was de stand gelijk (2-2), maar na de hervatting wisten de gasten steeds de voorsprong met wisselende doelpunten te behouden. Vooral door de heren werd in beide twaalftallen enthousiast en hard gewerkt. In de laatste tien minuten veroverden de Velsenaren na de stand 6-6 een voorsprong (7-6). Nog voordat de Zaandammers kans kre gen om ook gevaarlijk door te breken en weer in te lopen, werd het vlak hierna 8-6. Een gelukkige overwinning voor Watervliet 2, aangezien spel en geestdrift van de gas ten beslist niet minder waren. De niet- opgekomen scheidsrechter werd uitstekend vervangen door de Watervlieter A. Redeker die na overleg door beide ploegen werd geaccepteerd. Watervliet 4 moest zonder punten uit Haarlem terugkeren. Thuisclub Oosthoek 3 toonde zich de sterkste en won verdiend met 3-0. De regen deed ook hier afbreuk aan het spel. De voetbalvereniging „Bevcrwyk" heeft zaterdagmiddag enige uren in de volle be langstelling gestaan tydens de in cafc Sport gehouden receptie ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan. Het aantal bloemstukken, dat binnen was gedragen, was groot evenals de ge schenken, die door veel sprekers werden overhandigd naast de vele van waardering getuigende woorden. Na een inleidend woord van de ceremo niemeester, de heer F. J. Schouten, heeft burgemeester J. G. S. Bruinsma de geluk wensen namens net gemeentebestuur aan geboden en erop gewezen dat in de ver eniging Beverwijk een bepaalde mentali teit aanwezig is, die men bij andere ver enigingen mist. Van het hele kleine kas plantje is Beverwijk uitgegroeid tot een der grootste verenigingen in onze stad. Speciaal richtte de burgemeester zich tot voorzitter Grapendaal, hij is de motor van de vereniging, hij staat altijd klaar, wan neer het dè vereniging betreft. Laten wij hopen dat het onder uw leiding gegeven zal zijn straks het gouden jubileum te her denken, misschien wel als „profclub". Mevrouw Teeling vertolkte de gevoelens van de commissie der contactavonden, zij deed dit met een kleed voor de bestuurs tafel, twaalf vlaggen, een vaantje, twee sjoelbakken, en een grote jubileumvlag, geborduurd door mevrouw Peperkamp. Namens de technische commissie van de afdeling Haarlem der KNVB sprak de heer Bremenkamp. De KNVB was ver tegenwoordigd door het bondsbestuurslid G. Kruiver, die de amateurs nog een goede kans in de toekomst gaf, maar dan alleen als de amateurs ook iets goed gaven. Laat u de jeugd zien, dat het prof-voetbal maar voor een enkeling weggelegd is. De heer Kruiver bood de Bondsvlag aan. De gehele Beverwijk-familie heeft al enige tijd plannen beraamd om dit jubi leum de nodige luister te geven, men meende dit niet beter te kunnen doen dan door een geldelijke bijdrage te geven. De heer A. van de Brink kwam dit bedrag nu overhandigen, het was het kapitaaltje van 2.737.een prachtige gift! De zusterverenigingen waren ook aan wezig. De heer K. van der Vliet sprak voir HRC uit Den Helder; Oostinga voor Alc- maria Victrix uit Alkmaar; Jongbloed voor de Alkmaarse Boys. Hiertussen door kwa men de welpen met een ets van de Wijker Toren, terwijl de welpen, aspiranten en junioren ook terdege aan het sparen zijn geweest en met elkaar een demonstratie bord gaven. De heer Verstaad wees erop dat deze Wijker toren een symbool is, Dinsdag begint het schoolvoetbaltoernooi Velsen-1959. De wedstrijden worden ge houden op de bijvelden van het sportpark „Schoonenberg", op enkele wedstrijden na, die op Waterloo of het hoofdveld worden verspeeld. Bij gelijke stand in de afdelingen B, C en E. beslist het doelgemiddelde, in afdeling D neemt ieder elftal drie strafschoppen (verschillende spelers). Van verdere deelneming worden scholen uitgesloten, die de eigendommen van de gemeente niet ontzien, tegen de regels van fatsoen zondigen, ongerechtigde spelers op stellen en aanwijzingen van commissie leden en terreinpersoneel niet opvolgen. Van belang is de bepaling, dat toeschou wers zich alleen aan de lange zijden van het veld mogen opstellen, dus niet achter de doelen. Dinsdag wordt, er pas een wedstrijd ge speeld, die dus zal gelden als de openings wedstrijd van het toernooi. Het is een ont moeting in afdeling C tussen de Willem de Zwijgerschool 2 en de R.H.B.S. 2. Aan vang vier uur. In Velsen-Noord begint de palmpaas- optocht, die het oudercomité van de r.-k. scholen in samenwerking met de r.-k. jeugdbeweging, de Gidsen en de Tunnel- boys ook zondag weer heeft gehouden, traditie te worden. De optocht trekt steeds weer flinke belangstelling. Met prachtig versierde, kleurrijke stok ken waaraan veel fruit was gehangen en één kind zelfs een flinke worst meedroeg, verzamelden zich ongeveer tweehonderd- vijftig kinderen op de speelplaats van de r.-k. meisjesschool aan de Corverslaan. Toen om één uur de stoet was geformeerd begon het te regenen, maar niettemin liet de r.-k. harmonie „St. Caecilia", compleet met tamboercorps, de stoet in beweging komen met vrolijke klanken. Nadat de omgeving van de Corverslaan was afge wandeld, was er door de regen al veel van het fleurige verloren gegaan voordat men aan de route door de Meerweidebuurt kon beginnen. De kinderen bleken echter wei nig hinder te hebben gehad, want na af loop waren zij allen blij hun meegetorste fruit af te kunnen staan aan de zieken in de St.. Jozefparochie, waarvoor een vaantje als herinnering in ruil werd gegeven. Kinheim 3 - ZMC - kampioen derde klasse HVB In de geel-zwarte Kinheim-familie heeft het derde zaterdagmiddagcompetitie-elftal een fraaie prestatie geleverd door een 3-2 overwinning op IJmuiden 4 te behalen en daardoor het kampioenschap in de derde klasse Haarlemse Voetbal Bond te behalen. De Kinheimers, die nog twee wedstrijden moeten spelen, zijn door de overwinning op IJmuiden 4, dat één van de medekan didaten was, onbereikbaar geworden. MEER KRUISDRAGERS. In ons artikel over mevrouw Klaver in Santpoort, die binnenkort aan de vier daagse in Israel gaat deelnemen, hebben wij per abuis vermeld dat zij in Velsen de enige bezitster van het gouden kruis van de Vierdaagse in Nijmegen zou zijn. Er zijn in Velsen echter ongeveer 15 kruis dragers. Flinke aanvoer De IJmuidense visafslag werd maandag morgen voorzien van een totale aanvoer van 6300 kisten verse vis, waarbij 585 schelvis, 925 wijting, 260 gul en kabeljauw, 700 koolvis, 625 haring, 320 makreel, 1800 schol, 350 diversen, 800 stijve kabeljauwen en 25.000 kilo tongen. Voor de eerste beurt waren er zestien schepen, waarbij vijf trawlers, met 585 schelvis, 927 wijting, 259 gul en kabeljauw, 695 koolvis, 627 haring, 320 makreel, 579 schol, 355 diversen, 810 stuks stijve kabeljauwen en 10.000 kilo tongen. Voor de tweede beurt waren er negenendertig loggers en kotters met 1200 kisten schol en 15.000 kilo tongen. Dc schepen De Sakina Martina KW 32 (van 13 maart) zorgde maandag voor 40 schelvis, 300 ha ring, 100 makreel, 50 gul en kabeljauw, 130 wijting, 170 koolvis, 60 diversen en 100 stijve kabeljauwen. De VL 121 (van 7 maart) was present met 90 schelvis, 100 haring, 100 makreel, 60 gul en kabeljauw, 240 wijting, 200 koolvis. 15 diversen. De Toronto IJM 79 (van 9 maart) was er met 250 schelvis, 30 haring, 60 makreel, 60 gul en kabeljauw, 150 wijting, 90 koolvis, 60 diversen en 240 stijve kabeljauwen. De Medan IJM 57 (van 9 maart) zorgde voor 180 schelvis, 40 haring, 40 makreel, 70 gul en kabeljauw, 200 wijting, 70 koolvis, 25 diversen. De Nestor KW 101 (van 7 maart) kwam binnen met 25 schelvis, 150 haring, 25 makreel, 220 wijting, 170 koolvis, 20 di versen en 40 stijve kabeljauwen. Voor dinsdag De trawler Ariadne IJM 18 komt dinsdag aan de markt met 675 kisten verse vis, waarvan 260 schelvis, 15 haring, 90 ma kreel, 100 gul en kabeljauw, 50 wijting, 100 koolvis. 15 diversen en 50 stijve kabeljau wen. De KW 4 zorgt voor 605 kisten verse vis en 30 kabeljauwen, waarbij 160 schel vis. 85 haring, 40 makreel, 175 wijting, 125 koolvis. 20 diversen. De Arie Ouwehand KW 122 heeft een vangst aan boord van 725 kisten verse vis, waarbij 90 schelvis, 70 haring, 30 makreel, 40 gul en kabeljauw, 400 wijting, 60 koolvis, 10 diversen en 40 stijve kabeljauwen. De KW 80 komt met 675 kisten verse vis, de KW 176 met 680 kisten verse vis en de SCH 153 met 590 kisten verse vis en 110 stijve kabeljauwen. Ook de Job Gouda IJM 99 zou thuissto- mende zijn. Voor het buitenland In guldens werd vanmorgen betaald voor: grote regels kabeljauw 100—144, kleine regels 45—55, kisten grote kabel jauw 88—124 per 125 kilo, grote schelvis 4048, grootmiddel 404f, per kist van 50 kilo, grote tongen 3.203.30, grootmiddel 2.703, kleinmiddel 3.503.80, tong I 3.60 4, tong II 3.50—3.70, tarbot 3.20—3.40 per kilo, grote schol 38—42, middelschol 41—51. zetschol 62—71 en schol I 60—70 per kist van 50 kilo. Voor het binnenland Iu guldens werd vanmorgen betaald voor: grote gul 4032, middel gul 38 31, torren 26—32 per kist van 50 kilo, zwarte koolvis 51—34, koolvis I 13—18, koolvis II 1115. witte koolvis 94106. lengt 6877 per 125 kilo. kleinmiddel schelvis 40—32, pennen 35—27, braad 35—26, wijting 24—14, schol II 39—50, schol III 3641, kleine haring 19—25, grote haring 27—31 en ma kreel 25—28 per kilo. Zeer goede visserij De trawlers en grote loggers hebben za terdag om de noord geprofiteerd van een zeer goede visserij. Er werden etmaalvang sten geboekt van 200 tot 500 manden schel vis, haring, koolvis en makreel. De Emma IJM 15 meldde een dagvangst van 500 manden. De Haarlem IJM 9 en Job Gouda IJM 99 gaven trekken door van 90 manden. Bij de Pittboei was de visserij matig: et maalvangsten van 120 tot 150 kilo tong en 10 tot 15 manden schol en wijting. Zondag vingen de schepen om de noord minder. Er werden toen vangsten gemeld van 150 tot 300 manden schelvis, koolvis en makreel per etmaal. De Emma IJM 15 zag evenwel kans om een trek te doen van 150 manden schelvis en koolvis. De Curacao deed drie trekken voor 120 manden schel vis en wijting en de Job Gouda deed een trek van 80 manden schelvis en koolvis. Zo is het in Moermansk Vertegenwoordigers van het Deense vis serijbedrijf hebben een bezoek gebracht aan de grootste vissershaven van Rusland. Moermansk. Een stad, die tweeënveertig jaar bestaat cn nu reeds driehonderdvijf- tigduizend inwoners telt. In het jaar 1957 werd er 600.000 ton vis aangevoerd door 400 trawlers. De grootste trawlers meten 2700 brt. Dit zijn de zogenaamde fabrieks- schepen. Deze trawlers blijven drie maan den op zee. Zij kunnen 700 ton bevroren vis en 200 ton konserven bergen en ver vaardigen tevens 7 ton vismeel per dag. De bemanning van deze trawlers bestaat uit honderd koppen. Daarnaast varen er uit Moermansk ook nog 25 moederschepen van 13.000 brt. die een bemanning hebben van 200 koppen. De helft van deze beman ning bestaat uit vrouwen. De visserijschool van Moermansk telt zeven verdiepingen. De leerlingen ontvan gen hier gedurende zeven jaar kosteloos onderwijs. Er staat voorts een zeer grote conservenfabriek, die 46 ton vis per dag kan verwerken. Het zeemanshuis telt hon derd kamers, boekerijen, voordrachtzalen en een zwembad in de kelder Prijzen van zaterdag Heilbot 3.60-2.70, gr. tong 3.30—3.00. grm. tong 3.10-2.60. kim. tong 3.50-3.10. kl tong I 3.80—3.40, ki. tong II 3.80—3.40, tarbot I 3.30—2 80 per kg. Tarbot IV 102—75. gr. schol 48—39, grm. schol 5543, kim. schol 6754, kl. schol I 67—51, kl. schol II 38—17. schar 22-12, bot 9-8, v. haring 33—19, makreel 32—17, gr. schelvis 46—27, grm. schelvis 42—29, kim. schelvis 42-21, kl. schelvis I 37—22, kl. schelvis II 36—20. wijting 24 -8, gr. gul 41—29. mid. gul 37—27, kl. gul 28—21. ham 67—54, poontjes 26—13, kl. koolvis zw. 22—11.80, kl. kool vis wit 35 per 50 kg. Gr. kabeljauw 288—77, gr. koolvis zw. 55-46, gr. koolvis wit 86—79, gr. leng 80—70. gr. wolf 124 per 125 kg. Aanvoer van zaterdag 618 kisten tong en tarbot, 5 k. heilbot, 1600 k. schol, 225 k. schar, 100 k. bot, 525 k. haring. 1120 k. makreel, 580 k. schelvis. 1350 k. wijting, 570 k. kabeljauw en gul, 15 k. leng, 10 k. ham. 5 k. wolf, 55 k. poon, 750 k. koolvis en 32 k. diversen. To taal 7560 kisten vis. Besommingen van zaterdag Een trawler met 14.920, KW 8 Deining 12.960, HD 108 10.560, VL 153 11.930, VL 7 12.070, RO 2 I 2060, VL 114 9040. KW 27 6230, KW 95 8560, KW 9 I 6340. KW 70 j 8110, KW 123 9210. KW 7 i 7060. KW 40 I 9170. KW 89 4470, KW 77 140. KW 53 I 240. KW 60 170, KW 21 520. KW 56 I 280. KW 35 190. KW 65 220, KW 61 390, KW 94 I 730. KW 84 1 2370. KW 30 600, KW 36 2700, KW 72 I 2670. IJM 42 I 270. IJM 31 2080, IJM 59 2680, IJM 61 3290, IJM 29 1620. IJM 7 1900. IJM II I 1790, IJM 4 2290, IJM 19 7740. HD 125 4340,. WR 67 1910, WR 7 3140, KAAPSTAD (UPI) Vrijdag zijn in Kaapstad de eerste jagers, negen stuks, van hun werk in de zuidpoolzee terugge komen met de berichten over zeer zwaar weer en slechte vangsten. De grootste ja ger, de Terje II, heeft dit seizoen 300 wal vissen geschoten en is daarmee kam pioen van de negen. Maar vorig jaar schoot dit schip 430 walvissen. En van de gemiddelde vangweek had dit schip, zoals vrijwel alle andere catchers, drie tot zelfs vier dagen moeten bijliggen en niet kunnen vangen, vanwege de orkaanach tige stormen. Het Engelse fabrieksschip Balaena, dat morgen in Kaapstad zou binnenlopen, heeft dit jaar 93.500 vaten olie, tegen vo rig jaar 150.000. Arnt Krogtoro, de harpoenier van de Terje II en veteraan van 25 vangseizoe- nen, zei: „Het was bar slecht. Het slecht ste seizoen dat ik heb meegemaakt. Voort durend sloegen enorme golven over het schip." want onder deze toren is Beverwijk op gericht met 19 leden en nog altijd „huist" men onder deze toren, maar nu met ruim 500 leden. Voor de afdeling Haarlem van de KNVB heeft de heer A. van der Aart het woord gevoerd. „Beverwijk is een onzer noorde lijkste vertegenwoordigers en wat hier gebeurd is goed en eenvoudig". Namens de verenigingen, aangesloten bij deze Bond, werd een enveloppe met inhoud ge geven. De heer Th. N. Luipen was de woord voerder voor de vereniging Koninginne dag en de heer Chr. Belterman sprak namens de VVV. Aat Marx kwam het be stuur feliciteren namens de elftalcommis sie en gaf een tweetal doelnetten. Tot slot kwamen de zusterverenigingen uit de naaste omgeving: W. Zand voor VVB; Max Lindner voor de Kennemers; Maas, Velsen; J. Hommes, Vitesse (Castri cum); Joost de Wit, DEM; Jac. Davidson, rennersclub Kennemerland. Voorts waren er nog vertegenwoordigers van de ver enigingen VSV, Kinheim, Het Karpertje, aanvoerder Karei Minneboo van het eer ste. deze beloofde het kampioenschap! De heer N. Hoogewerf, eigenaar van café Sport, gaf elf broekjes en shirts in de Be verwijk-kleuren, een damescommissie gaf hier nog elf paar kousen bij, zodat de even tuele promotiewedstrijden in een nieuwe uitrusting kunnen worden gespeeld. En tot slot kwamen er weer dames en welpen, maar nu met netten en ballen. Welgeteld zijn er nu 22 nieuwe ballen, zodat Bever wijk in dat opzicht met een gerust hart de toekomst tegemoet kan zien. De gehele Beverwijk-familie mag met voldoening op deze middag terugzien, het werd een mid dag van waarachtige vriendschap jegens het veertigjarig Beverwijk. Advertentie TE 1. 6000 DAG E N MACHT De Kennemer Motor- en Autoclub te Beverwijk heeft zondag een geslaagde oriënteringsrit gehouden voor auto's, mo toren, scooters en bromfietsen. Niettegen staande het druilerige weer waren in totaal 97 deelnemers opgekomen, die van „De Groentenbeurs" aan de Meerstraat af hun reis begonnen en eindigden. De ritten had den een lengte van respectievelijk 65 en 53 kilometer en verliepen geheel zonder een enkel ongeval of defect. Winnaar van deze rit werd de heer J Dekker jr. uit Castricum, die het beste heeft gereden van alle groepen. Er waren 36 auto's. De binnenkomst was als volgt: 1. H. Jonkhoff, Haarlem. 65 strafpunten; 2. L. Wijkstra, Beverwijk, 69 strafpunten; 3. V. Compas, Hoorn, 70 strafpunten; 4. C. Wijkstra, Wormerveer, 75 strafpunten; 5. H. Klepper. Nieuwe Niedorp, 76 strafpun ten Mevrouw Bruinsma kwam in deze rit. al." tiende binnen. Motoren. 43 deelnemers: 1. P. Heiloo, Schoorl, 24 strafpunten: 2. C. Verhoef. Velsen, 26; 3. Eshuis, Wormerveer. 30; 4. C. Bouma, Zaandam, 31; 5. H. de Heer, Scboorldam, 31. Bromfietsen, 14 deelnemers: 1. W. Pie pers. Castricum, 68; 2. S. van Houten, Oostzaan, 96. Scooters, 4 deelnemers: 1. J. W. Duibes, Den Helder, 89. Na afloop reikte burgemeester Bruinsma de prijzen uit, waarbij hij vooral de team geest. van de K.M.A.C. roemde. Voor de K N.M.V. waren de heren J. Caljee en J. Steenman aanwedg, die het zeer op prijs stelden, dat de K.M.A.C. zoveel werk doet in het belang van het verkeer. Ondanks de minder gunstige weersom standigheden namen zondag een groot aantal kinderen deel aan de in Heemskerk gehouden palmpaasoptocht. Medewerking hieraan werd verleend door het fanfare korps „St. Caecilia". J. Groot heeft de clubontmoeting in de A-klasse van de wielerclub „Kennemer land" gewonnen. De verdere uitslag van deze rit. was: 2. T. Hofland; 3. A. Lute; 4. W. Zonneveld; 5. C. Dullemans; 6. B. de Reus; 7. J. Timmer. B-klasse (48 km): 1. P. Vleesman; 2. M. Put; 3. H. Brakenhof; 4. J. Hermans. C-klasse (40 km): 1. Tabak; 2. Castricum; 3. Wolken. Aspiranten (24 km): 1. J. Rasch; 2. Wee- da; 3. D. Dullemans; 4. L: Zonneveld. In het IJmond-handbalkamp heeft het eerste herenelftal tegen het Haarlemse Rapiditas een verrassende, maar overigens verdiende nederlaag geleden, waardoor het voor de IJmonders thans zaak is geworden in de nog resterende wedstrijden op hun qui vive te zijn teneinde niet helemaal in de gevaarlijke zone van de districtsklasse te belanden. De IJmuiders haalden lang niet hun goe de vorm van de wedstrijd tegen leider Sport Vereent. De aanvalslinie werkte traag en ook de verdediging bleek niet in staat de Haarlemmers op veilige afstand te houden. Rapiditas wist driemaal een aan valler in open positie voor doelman Böhm te brengen. Dat betekende nog vóór de rust evenveel doelpunten (0-3). De verhoudingen waren na de hei-vatting beter omdat de IJmond-aanval nu ook vlotter speelde. En aangezien de beide ploegen elk viermaal scoorden, zegevierde Rapiditas met 4-7. Wegens de slechte weersomstandigheden speelde van de dames alleen IJmond 3 tegen ADO 2. In een aanvankelijk gelijk- opgaande strijd kwamen de Heemskerkse dames met een 0-1 voorsprong aan de rust. Daarna werd ADO geleidelijk sterker om tenslotte met 0-4 te winnen. De overige uitslagen waren: damesjunio- ren: IJmond aZandvoortmeeuwen a 5-4; meisjesaspiranten IJmond dIJmond c 14-0; jongensaspiranten: THB aIJmond a 13-6, IJmond cDe Blinkert d 8-1. Op 'dinsdag 24 maart komen de leden van de Beverwijkse Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid bijeen in een twee tal huiskamerbijeenkomsten. Eén staat onder leiding van de dames Diederik en Schmohl. Onder voorzitterschap van mevr. Houtkoper vindt op de andere bijeenkomst een boekbespreking plaats. In het veilinggebouw Het Centrum te Beverwijk heeft de nog jonge Grunnings- Drents Verainiging „De Hondsrug" de eer ste toneelavond gegeven, waarvoor veel belangstelling bestond. Aanwezig waren ook leden van de zustervereniging „De Martinitoren" uit IJmuiden en van de Friese Vereniging „Us Memmetael" te Beverwijk. De Grunnings-Drentse Vereniging telt reeds 150 leden, vertelde de voorzitter de heer B. Kruize, die de clementie inriep van de belangstellenden daar men kort voor de uitvoering verplicht was verande ringen te bewerkstelligen in verband met het vertrekken van een lid. Opgevoerd werd: „Mien vrund de Per- fester", een blijspel in drie bedrijven door Willem van der Veer, waarin op geestige wijze werd aangetoond hoe het kan lopen in een gezin of familie, waarin de man werdt gedwongen het huiswerk te doen en de vrouw uit gaat. Natuurlijk was er in het begin bij som mige spelers wel iets te bemerken van plankenkoorts, doch het geheel kan als geslaagd beschouwd worden, wat niet alleen een succes is voor de spelers, maar ook voor de regisseur, de heer H Hut. Onder leiding van „The Blue Stars" bleef men na afloop nog lange tijd gezel lig bijeen. 3-3)4 Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 Woningbouw 61/o Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever (cert.).. Unilever (nieuwe) Wilton Fyenoord Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv Unie v. Nievelt Goudr Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Eank. Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers vrijdag 93)4 97)4 lil1*/» 84 34 96)4 95 34 90% 91 99% 284)4 451 215 366 23434 34? 536)4 234 465)4 456 211 153 34 692' U f 164.30 250 87 f 131.— 146'/ï 13734 132 120-34 23934 132)4 f 146.20 '270 34 144'/i 213 230)4 216 7134 51V2 92 X 4654 22% Voorbeurs koersen 285 538 467 457 166,50 Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op 5 7.65 per kwartaal of 0.59 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. ZtJ die zich met Ingang van 1 april 1959 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1959 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11