Irak breekt met Bagdadpact Duitse moordenaar van taxichauffeur berecht Man na tien uur zwoegen uit ingestorte put gered Tibetaanse delegatie zal beroep doen op Nehroe WITTE KRUIS Pleegzuster Bloedwijn Tien jaar geëist wegens doodslag Verzoek om interventie? Dalai Lama veilig 11 Honderden arbeidersbrandzvachts en militairen namen deel aan reddingswerk dreigt Kerkelijk Nieuws Eerste Kamer Het subsidiebeleid inzake de Sticusa Arabische Liga zal het conflict tussen Kassem en Nasser bespreken Win Uw vacantie in Italië Manfred de Graaf verlaat Het Rotterdams Toneel versterkt Uw ZENUWEN, herstelt Uw ENERGIE Kees Verwey geeft opdracht terug Kapitein ging uit spelevaren PRIJSVRAAG GROTE HOUTSTRAAT Vraagt formulieren in de winkels WOENSDAG 2 5 MAART 19 5 9 Tien uur lang hebben enkele honderden mensen, onder wie een groot aantal mi litairen, gevochten voor het leven van een 45-jarige Seheveningse bouwvakarbeider. Piet vs.n Rijn, die dinsdag omstreeks het middaguur onder zand werd bedolven, ter wijl hij bezig was een zogenaamde sta- pelput te maken op het terrein van de voormalige boerenbehuizing ,,'t Heu- velijk" onder Schaarsbergen bij Arnhem. Met een haast bovenmenselijke inspan ning en onder meer met behulp van een grote dragline slaagde men er pas tegen tien uur 's avonds in Van Rijn uit zijn benarde positie, ongeveer zes meter on der de grond, te bevrijden. Hij werd in al lerijl met een ziekenauto naar het ge meenteziekenhuis in Arnhem gevoerd, waar alles reeds in gereedheid was voor zijn verpleging. Van Rijn was 's morgens met een colle ga begonnen met stenen stapelen in de Advertentie Biedt weerstand met poeders, tabletten, cachets Geref. Kerken Beroepen te Gouda J. Hengeveld te Wa teringen. Nog niet beroepbaar. Kandidaat S. de Jong te Buitenpost deelt mede, dat hij wegens voortzetting van zijn studie nog geen beroep in overweging nemen kan. Beroepen te Buenos-Aires C. van Rijn, kand. te 's-Gravenhage en hulpprediker aldaar, die dit beroep ook aannam. Beroepen te Westerbork A. Prins te Win- sum (Fr.). Beroepbaar. Kandidaat Chr. van Ul- den te 's-Gravenhage, die eind april doc toraal examen hoopt te doen, zal gaarne met ingang van 3 mei a.s. een eventueel beroep in overweging nemen. Oud-Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Capelle a. d. IJsel C. Smits, Chr. Geref. predikant te Sliedrecht. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wijk bij Heusden T. Lange- rak te Vinkeveen te Wassenaar (vac.- dr H. J. Honders) J. Germans te Enschede te Zundert J. Firat, voorheen zendings predikant te Hollandia, thans woonachtig te Leiden. Bedankt voor Hengelo (O.) (vac.-M. Blom) dr. B. Klein Wassink te Gorinchem. Beroepbaarstelling. De heer Chr. S. Verwoert, kand. te Rhenen, is beroepbaar. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Urk W. F. Laman te Hamil ton (Ontario, Canada) en C. Smits te Slie drecht. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Groningen D. W. Veldkamp te Hilversum. Geref. Gemeenten Bedankt voor Tholen Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Na vele uren van bijna ondragelijke spanning nadert het reddingswerk zijn bekroning. Drie, vier redders zijn o?n- zichtig in de verraderlijke putschacht afgedaald om de zwaar beproefde arbeider wiens gezicht angstig- vertrokken men in het midden van de foto onderscheidt uit zijn benarde positie te bevrijden. put. Tegen 12 uur deed zich plotseling een zandverschuiving voor, waardoor Van Rijn alleen nog met zijn hoofd boven het zand uitstak in de metersdiepe put. De maat waarschuwde de andere arbeiders, die vergeefs probeerden Van Rijn uit zijn isolement te bevrijden. Daarop werd de Arnhemse brandweer ge alarmeerd, die omstreeks half een ter plaatse arriveerde. Een van de brand- wachts begaf zich, voorzien van een vei ligheidsgordel in de put. Hij slaagde erin, met behulp van anderen Van Rijn tot aan borsthoogte van het zand te bevrijden. Plotseling deed zich opnieuw een instor ting voor, die ook de brandwacht bedolf. Andere brandweerlieden slaagden er ech ter in deze aan zijn reddingsgordel naar boven te trekken, doch bij Van Rijn kon men niet meer komen. Nu werden militai ren van de nabije Oranjekazerne en de luchtmacht-elektronische school werden naar de plek des onheils gedirigeerd. Met man en macht trok men aan het werk om de in een zeer benarde positie verkerende, doch nog steeds bij bewust zijn zijnde arbeider te redden. Terwijl hem zuurstof werd toegediend, arriveerde er een enorme dragline, die grote hoeveel heden zand verwijderde bezijden de put, die zo goed mogelijk gestut werd. Ook de ze pogingen hadden echter niet het ge wenste resultaat. Tenslotte besloot men een diepe sleuf van de zijkant af naar de put te graven. Deze werkzaamheden, die slechts met de uiterste omzichtigheid konden geschieden wegens het gevaar voor verdere instortingen, werden uitein delijk met succes bekroond. Tijdens de laatste fase moest het zand rondom Van Rijn, die nog altijd bij kennis was en aan wie voortdurend moed werd ingesproken, zelfs met de hand worden weggegraven. Na zijn bevrijding, die door de menigte met luid hoera geroep begroet werd had de arbeider nog kracht, genoeg, om enkele van zijn redders de hand te drukken. Daar na liet hij zich naar de ambulance dragen die hem in snelle vaart naar het zieken huis bracht. In de Eerste Kamer heeft gisteren mi nister Helders, naar aanleiding van op merkingen van de heer Cammelbeeck (P.v.d.A.) over het subsidiebeleid inzake de Sticusa. meegedeeld dat eind van deze maand een over meerdere jaren lopend plan voor subsidie aan de Sticusa bekend zal worden gemaakt. Een Nederlands ini tiatief voor contact met de Caribische Commissie op cultureel gebied is niet te rijmen met het feit, dat het de bedoeling van een herziening van het statuut is, dat de zelfstandigheid der rijksdelen steeds meer naar voren komt, aldus de minister. Advertentie BAGDAD (AFP/Rcuter) Irak is met ingang van dinsdag uit de verdragsorgani satie van Bagdad getreden, zo heeft pre mier Kassem dinsdag op een persconfe rentie te Bagdad bekendgemaakt. De an dere leden van het pact Engeland, Tur kse, Perzië en Pakistan zqn van het be sluit in kennis gesteld. De V.S. zijn ver tegenwoordigd in de commissies voor mi litaire en economische aangelegenheden, alsmede in de groep, die ondermijnende activiteit in de aangesloten landen be strijdt, maar zij zijn niet volledig lid van de organisatie. Tegen de Duitse automonteur H. F. N. uit Bayreuth, die op 19 november van het vorig jaar in Swalmen (Limburg) met twee schoten uit zijn revolver de 41-jarige Ven- lose taxichauffeur H. Emons, vader van twee kinderen, om het leven zou hebben gebracht, is voor de Roermondse recht bank tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest gevorderd. De officier liet de primair ten laste ge legde moord vallen en beperkte zich tot de subsidiair ten laste gelegde doodslag. De verdachte heeft de dodelijke schoten op zijn slachtoffer gelost, toen bleek dat deze hem bij de politie wilde afleveren omdat hij niet in staat was de kosten van de ge maakte taxirit te betalen. De Duitser heeft toen heimelijk zijn revolver uit een lederen tas, die hij op zijn schoot hield, genomen en het wapen op de chaffeur gericht. De kogel trof het slachtoffer in de hersenen. Hierna botste de taxi tegen een boom, waarbij de verdachte ernstig werd ge wond. Het bleek dat de man nog een straf van zes maanden tegoed had in Duitsland wegens het veroorzaken van dood door schuld. Eerder was hij wegens verduistering en bedrog reeds tot lang durige straffen veroordeeld. De officier schetste hem als een zeer onbetrouwbaar individu, die door zijn zwendelpraktijken in Duitsland veel schade had aangericht, en aan wiens verhaal omtrent de toe dracht van deze zaak dan ook geen of weinig geloof kan worden geschonken. Paniekdaad? De verdachte zelf heeft zich uitvoerig verweerd en daarbij betoogd, dat hij zeker niet de bedoeling heeft gehad, E. van het leven te beroven. Hij zou in paniekstem ming hebben gehandeld, omdat hij onder geen enkele voorwaarde met de Neder landse politie en justitie in aanraking wenste te komen, daar hij van plan was, zo spoedig mogelijk met zijn vrouw en kind naar Belgisch Kongo te emigreren. Om dit te financieren wilde hij in Duits land zijn laatste bezittingen aan goud en sieraden te gelde maken. Daarvoor had hij zich een vals paspoort verschaft om zo doende ongehinderd over de grens te ko men. Hij had echter bij de verschillende grensposten niet de moed gevonden, daar van gebruik te maken. De Duitser beriep zich ook nog op een onbekende, die hij in Venlo zou hebben getroffen en die zijn bezittingen voor hem zou hebben verkocht. Hij wilde alleen maar naar de grens rijden om naar de mo gelijkheid te informeren, om het ontvan gen Duitse geld in Belgische valuta om te zetten. Zijn verdediger, mr. Van Hilten, be schreef zijn cliënt als iemand van een zeer klein misdadigerstype, dat door aanhou dend geldgebrek tot zijn misdaad was ge komen en eigenlijk niet tot de kring van zware misdadigers behoort. Pleiter heeft in laatste instantie slechts het allerlaatste ten laste gelegde, het veroorzaken van dood door schuld, bewezen geacht, waar voor hij eigenlijk alleen maar materiële bewijzen vond. Primair verzocht de raads man om vrijspraak of ontslag van rechts vervolging. Voor het geval dat de recht bank tot een veroordeling zou overgaan, verzocht hij de uiterste clementie. Advertentie Georgette Hagedoorn als Madame Arthur" naar een tekening van de Haarlemse schilder Kees Verwey. Naar wij vernemen heeft de toneelspe ler Manfred de Graaf zijn conti act met het Rotterdams Toneel niet vernieuwd. Advertentie UITSLUITEND" bij apothekers en drogisten De Haarlemse schilder Kees Verwey heeft de hem door het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen ver strekte opdracht tot het vervaardigen van een portret van de actrice en voordracht kunstenares Georgette Hagedoorn terug gegeven. De heer Verwey had aanvankelijk in overleg met mevrouw Hagedoorn een por tret geschilderd, waarop zij werd afge beeld in haar creatie „Madame Arthur". Naderhand heeft de schilder op eigen ini tiatief nog een ontwerp met een andere uitbeelding van de geportretteerde ge maakt. Beide zond de heer Verwey naar het ministerie. Het eerste werd echter ge weigerd op verzoek van de actrice, omdat zij het portret niet gelijkend vond. Met de tweede opzet kon het ministerie zich niet verenigen, hetgeen voor de heer Kees Verwey aanleiding was de opdracht terug te geven. Dinsdag bekrachtigde Irak het akkoord dat vorige week te Moskou werd gesloten voor technische en economische steun van Russische zijde. De Sovjet-Unie zal een lening van ongeveer 500 miljoen gulden verstrekken voor de uitvoering van diver se projecten in Irak. Op zijn eerste persconferentie sinds de opstand te Mosoel oefende premier Kas sem, tegen de verwachtingen in, geen cri- tiek op president Nasser van de V.A.R. die talrijke felle aanvallen op hem heeft ge daan. Hij raadde de persvertegenwoordigers aan zich er niet te verlagen om de aan vallen van buitenlandse bladen en radio stations te beantwoorden. Ook verzocht hij de imperialisten niet bij name te noemen. „Wij weten wie de imperialist en wie de aanvaller is", aldus de premier. Het spoorwegverkeer tussen Irak en Sy rië dat na het uitbreken van de opstand in Mosoel stil lag, is thans hervat. Premier Kassem zei nog dat zijn land de verdragsorganisatie van Bagdad verlaat om te vermijden dat de leden van het verdrag een reden hebben om zich in de binnen landse aangelegenheden van Irak te men gen. Iraks politiek van positieve neutrali teit verhindert, dat het land deel uitmaakt van „agressieve" groeperingen of verdra gen, aldus Kassem. (UPI) Kassem verzocht de journalis ten hun anti-Nasser-campagne stop te zet ten en te werken voor een betere verhou ding tussen Irak en zijn nabuurlanden. In een hoop kranteknipsels van spotprenten en artikelen uit Egyptische bladen, waar in hij werd aangevallen, woelend, zei hij: „Deze aanvallen kunnen ons niets sche len. Zij zullen ons er niet van weerhouden de doelstellingen van onze revolutie van 14 juli te bereiken. Ik persoonlijk schenk er geen aandacht aan. Ik verzoek u er ook geen aandacht aan te schenken en er niet op te antwoorden." De Iraakse premier sprak meer dan twee uur met de Iraakse hoofdredacteuren, in aanwezigheid van de buitenlandse corres pondenten. Hij sprak voornamelijk over strikt plaatselijke problemen. Onze correspondent te Londen voegt hieraan toe: Nu het ':onllict tu.'.sen Kassem en Nasser na de jongste tegen Kassem gerichte samenzwering een hoogtepunt heeft be reikt, wil Kassem kennelijk Nasser over troeven in antiwesterse propaganda. Dat Kassem het Bagdadpact verlaten heeft, is ook te verklaren door het feit dat hij onder sterke linkse druk staat. De communisten hebben luidkeels geëist, dat Irak het Bagdadverdrag zou opzeggen. Het was voor Kassem de gemakkelijkste ma nier om een goede beurt te maken in het communistische kamp. Voordat van de op zegging van het verdrag sprake was, waren Engeland en de Verenigde Staten overeengekomen, door te gaan met wapen zendingen aan de Kassem-regering, voor namelijk met het doel Irak in dit opzicht minder afhankelijk te maken van de Sovjet-Unie. Macmillan en Eisenhower hebben deze kwestie nog dezer dagen onder ogen ge zien. Thans is men echter van oordeel, dat deze wapenleveringen, hoofdzakelijk bestaande uit tanks, van westelijk stand punt bezien doelloos zijn geweest. Het is dan ook zeer onwaarschijnlijk, dat Enge land in de gegeven omstandigheden bereid is om nieuwe wapencontracten met Irak af te sluiten, ook omdat het zich niet open lijk mengen wil in het conflict tussen Irak en Egyote. Vóór de omverwerping van het bewind van Noeri-es-Said was Engeland De officier bij de Amsterdamse recht bank heeft tegen de 36-jarige sleepboot kapitein L. D. uit Amsterdam een gevan genisstraf van negen maanden met aftrek geëist, en tegen de 26-jarige stoker J. S. uit Rotterdam vijf maanden met aftrek, wegens „joy-sailing", diefstal van een jekker en pet en 15 liter gasolie. Beide verdachten hadden in de nacht van 3 op 4 december in Rotterdam om drie uur in de ochtend, na elk ongeveer vijftig biertjes gedronken te hebben, bij de Schreiersto ren een sleepboot weggehaald om er een pleziertochtje mee te maken. De sleepbootkapitein, die al acht von nissen achter de rug heeft wegens diefstal zei dat hij van plan was met de boot naar Rottei'dam te varen. De stoker, die even eens verscheidene malen veroordeeld is wegens diefstallen, zei dat hij slechts het voornemen had om aan boord te slapen, en de boot op een andere plaats te meren. In het rapport dat over hem is uitge bracht, wordt de kapitein een alcoholist genoemd, die in nuchtere toestand heel geschikt is. Gememoreerd werd zijn held haftig gedrag tijdens de oorlog, toen hij uit een Duits schip sprong, in de buurt van Zweden, en zich vervolgens aanmeld de om voor de geallieerden te varen. De officier meende dat de kapitein het hele geval nog als een grap opvatte. Ver der bracht hij in herinnering, dat de sleep boot bij het „pleziertochtje" grote schade heeft opgelopen. De raadsman van L. J., mr. J. A. B. Gompers, bepleitte vrijspraak, waarbij hij zich beriep op een recent arrest van de Hoge Raad, waarin gezegd wordt dat dronkenschap in concreto aanleiding kan geven tot straffeloosheid. Ten aanzien van het tweede ten laste gelegde, diefstal van jekker, pet, laarzen en gasolie, vroeg hij om een lichte straf, gezien de kleine waar de die deze goederen vertegenwoordigen. De raadsman van J. S. bepleitte even eens een geringe straf, daar zijn cliënt door een zware straf grote psychische schade zou ondervinden. Beide verdach ten bevinden zich sedert 22 december in voorarrest. De rechtbank zal donderdag morgen 26 maart uitspraak doen. Iraks voornaamste wapenleverancier. Ver nomen wordt, dat het sturen van onder delen en materiaal nodig voor onderhoud zal doorgaan. De militaire betekenis van Irak is, dat het dwars over de vier toegangswegen door de Perzische bergen ligt, welke door de Russen bij een opmars in westelijke richting kunnen worden gebruikt, of die omgekeerd nodig zijn voor westelijke aan voer naar Perzië. Verder is het recht van overvliegen, dat de Britse luchtmacht in Irak bezat, tezamen met het gebruik van de luchtbasis Habbanija en het verzamel- centrum Sjaiba van de grootste betekenis, speciaal ook voor de strategische lucht- verbinding met het gemenebest via Kar- thoem. Liga bijeen CAIRO (Reuter) De politieke com missie van de Arabische Liga komt 31 maart in Beiroet bijeen ter bespreking van de geschillen tussen Irak en de V.A.R., die als een gevaar voor de Ara bische wereld worden beschouwd. Soedan had de Liga om bemiddeling verzocht. De bijeenkomst zal worden bijgewoond door de ministers van Buitenlandse Zaken. (AFP) Irak heeft 150 Egyptische en Syrische leraren en onderwijzers het recht ontzegd langer in Irak te blijven, aldus hebben Egyptische bladen dinsdag gemeld. Volgens deze bladen zijn in Irak 200 hoofden van scholen door communisten vervangen. NEW DELHI (UPI) In de Tibetaan se hoofdstad Lhasa zijn opnieuw gevech ten uitgebroken en hebben 13.000 boeddhis tische monniken zich bij de opstandelin gen aangesloten, zo wordt uit goedinge- lichte bron vernomen. Volgens de zegs lieden wordt er op kleinere schaal ge vochten dan verleden week. De strijd heeft zich echter naar andere belangrijke plaat sen in Tibet uitgebreid. Een bericht uit Taipeh meldde, dat een lid van het kabi net op Formosa (Nationalistisch China) gezegd had, dat anti-communistische troe pen in Zuidwest-China naar Tibet opruk ken om aan de opstand deel te nemen. Volgens de zegslieden bevindt de Dalai Lama zich nog in Tibet hoewel hij zijn paleis niet mag verlaten. Hij zou zelfs de steun hebben van Tibetaanse communis ten. „De Dalai Lama is veilig voorzover on ze inlichtingen gaan", verklaarden de zegslieden. De Chinese troepen hebben grote moei te de opstandelingen in het gebergte te vinden. Het schatten van het aantal slachtoffers is moeilijk, aldus de zegslie den, maar men gelooft, dat het in de hon derden, wellicht in de duizenden loopt. De Indiase regering staat nog steeds in contact met haar consul in Lhasa. In een boodschap, die dinsdag werd ontvangen, werd verklaard, dat de Indiërs in Tibet veilig zijn en dat de gevechten in de om geving van het consulaat beëindigd zijn. Berichten uit Kalimpong, aan de In- diaas-Tibetaanse grens meldden, dat de Tibetaanse rebellen in het bezit zijn ge raakt van wapens van hun tegenstanders en deze thans tegen de Chinezen gebrui ken. Volgens de berichten hebben de Chi nese communisten zware schade toege bracht aan de twee grootste boeddhisten kloosters in Tibet, Sera en Dropang, waar na ruim 13.000 monniken zich met de op standelingen in de strijd wierpen. Ook het zomerpaleis van de Dalai Lama in Nor- bulingka, werd beschadigd. Intussen hielden Tibetaanse functionaris sen en lama's in Kalimpong bijeenkom sten om de situatie te bespreken. Naar ver luidt willen zij een beroep doen op de In diase regering om te interveniëren, on danks de weigering van premier Neh roe. Actieve broers Zij zonden een speciale delegatie naar de Indiase politieke commissaris in de staat Sikkim. Indien deze geen „passende" stappen kan nemen, zal een delegatie naar premier Nehroe worden gezonden, aldus deelde een Tibetaanse woordvoerder mede. De delegatie naar New Delhi zal, naar men verwacht, geleid worden door Gyalo Thondup, een broer van de Dalai Lama. Thondup is inwoner van de Noord-Indi sche stad Darjeeling. NEW YORK (Reuter) Thubten Nor- bu, de oudste broer van de Dalai Lama, de wereldlijke en geestelijke leider van Tibet, heeft in een vraaggesprek met de „New York Times" verklaard, dat onge veer 90 percent van de Tibetanen zich te gen de communistische leer verzetten. Norbu, die in 1951 uit Tibet vluchtte en nu in Seattle vertoeft, verklaarde voorts dat de Chinese communisten duizenden mannen, vrouwen en kinderen in Tibet hebben vermoord. Kloosters die duizenden monniken herbergden zijn verwoest en de monniken afgemaakt, aldus Norbu. India onder druk NEW DELHI (UPI) Het consulaat van India in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa heeft van de communistisch-Chinese rege ring een verzoek ontvangen om voorlopig zijn werkzaamheden te staken. Het verzoek is naar de regering in New Delhi doorge geven. Een beslissing schijnt nog niet ge nomen te zijn. Het consulaat in Lhasa is een aanmoedi ging voor de opstandige Tibetanen, zo rede neert men in Peking, en het heeft het nieuws over de opstand naar de buiten wereld laten doordringen. Omdat het de enige maas is in het. net dat Peking over Tibet heeft gespannen, moet het gesloten worden, aldus meldt bij dit bericht de cor respondent te Peking van het blad „Times of India". Advertentie

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13