©OOOQOOO amda en het bolk nalkmysterie Meer conjunctuurcoördinatie nodig tegen verminderde expansiesnelheid f beroemde geneesmiddelen Wereldnieuws Wisselvallig weer in 1 tablet doen wonderen! Chefariné"4 Saldo schatkist f 119 min. lager Kwartaalverslag van de E.E.G. De Weekstaat WOENSDAG 25 MAART 1959 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland kantoormachines De concentraties in het Roergebied Klacht van verkoop organisaties Roerkolen Zweedse exportcampagne in Nederland Bevredigende resultaten Avista, Den Haag Farmaceutische bedrijven in Indonesië onder beheer Hogere winst in 1958 bij Scheepswerf Verschure Bestuur van Spanjaard gematigd optimistisch Dividend Werf Gusto Faillissementen IMPÉ3 Gevestigd in 2200 postkantoren Rente 3 °/o Tot f10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht» zolang 't kantoor geopend is - dus ook na drieën! TOOR UW SPAARBANK Indexcijfers gestegen van de groothandelsprijzen T abaksverschepingen IN HET ZOJUIST GEPUBLICEERDE rapport van de Europese Economische Ge meenschap, getiteld „De economische toestand van de gemeenschap in het begin van 1959 en de vooruitzichten voor het tweede kwartaal van 1959", stelt de commissie vast, dat in de gemeenschap als geheel de economische groei gedurende het vierde kwartaal van 1958 in hetzelfde langzame tempo verliep, dat ook het derde kwartaal kenmerkte. De industriële produktie bereikte een ongeveer 2,5 percent hoger niveau dan in het vorige jaar. Aan dit algemene beeld ligt echter een zeer uiteenlopende ontwikkeling in de afzonderlijke landen en de verschillende bedrijfstakken ten grondslag. Enerzijds is de conjunctuur in Frankrijk gedaald, deels ook ten gevolge van de in de loop van 1958 genomen maatregelen tot sanering van de interne en externe economische toestand. Voorts bleef de conjunctuur in de Belgisch-Luxem burgse Economische Unie minder gunstig. Aan de andere kant heeft de opleving in Italië zich gehandhaafd en versnelde zij zich zelfs enigszins in Nederland, terwijl in de Duitse bondsrepubliek de expansie op hetzelfde peil gehandhaafd bleef. De afzetmoeilijkheden, in het bijzonder van de kolenmijnen, de staal-industrie en enige takken van traditionele verbruiks- goederen (in het bijzonder de textiel industrie) duren voort. Daarentegen verto nen de automobielindustrie, de petroleum industrie, alsmede de elektrotechnische en chemische nijverheid in de meeste lid staten een gestadige expansie. De conjunc tuur werd bovendien in enige landen aan gemoedigd door activiteit in de bouwnij verheid en door de voortdurende expansie in de sector der dienstverleningen. De in vesteringsactiviteit in de particuliere sector ondervindt in geen van de zes landen een bijzondere stimulans, maar ligt in enkele landen toch op een relatief hoog niveau. De totale consumptie in de particuliere sector is nog enigszins toegenomen evenals de uitvoer naar derde landen, terwijl de invoer het reeds relatief lage niveau van het overeenkomstige kwartaal van het voorafgaande jaar niet geheel heeft bereikt. Afenemende expansie In haar beoordeling van de vooruitzich ten voor het tweede kwartaal 1959 rekent de commissie met een verdere afneming van de expansiesnelheid der industriële produktie in de gemeenschap, gezien de enigszins dalende conjuncturele tendentie in Frankrijk, de voortdurende stagnatie in België en Luxemburg en het voortdurende langzame ontwikkelingstempo in de andere landen van de gemeenschap. Het produk- tieniveau zal in het tweede kwartaal van 1959 1 tot 2 percent boven dat van de overeenkomstige periode van 1958 liggen. De aldus voorziene vertraging van de eco nomische ontwikkeling brei gt tot uitdruk king dat ruime expansiereserves binnen de gemeenschap bestaan. Men verwacht dat de handelsbalans van de gemeenschap met derde landen toenemende overschotten zal vertonen en dat de goud- en deviezenvoor raden stijgen. Tegelijkertijd is de bezet tingsgraad van de produktiecapaciteit ver laagd als gevolg van de algemene vertra ging van de conjunctuur, waarbij komt dat in bepaalde landen de investeringen in vaste activa zich op een hoog niveau ge handhaafd hebben. Conjunctuurcoördinatie De stijging van deze produktiereserves en deviezenvoorraden maken een nieuwe expansie van de economische activiteit in de gemeenschap wenselijk. Door de onge lijke verdeling van deze reserves onder de zes landen zijn deze echter niet alle in staat zelfstandig zulk een conjuctuurpoli- tiek te voeren. In de landen die het meest de invloed ondergaan van de spontane of opzettelijke vermindering van de binnen landse vraag, vormt de ontwikkeling van Advertentie Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen de export op het ogenblik het meest doel matige middel om een economische ople ving tot stand te brengen. Teneinde een dergelijke verhoging van de invoer te ver wezenlijken zonder dat daardoor moeilijk heden ontstaan in bepaalde sectoren die bijzonder gevoelig zijn voor veranderingen in de import, dienen de EEG-landen met voldoende deviezenreserves maatregelen te treffen, die er op gericht zijn een verdere expansie van de economische activiteit te bevorderen. Deze maatregelen zouden het voordeel bieden dat de bezettingsgraad van de beschikbare produktiecapaciteiten niet alleen in de eigen economie, maar ook in die van hun partners wordt verhoogd. Maatregelen van deze aard zouden daarom goed in het kader van een gecoördineerde c-onjunctuurpolitiek in de gemeenschap passen. Advertentie Met zorg bereid! normaal - coffeïnevrij - espresso Samenvoeging van „conferences" De in de „Mediterranean, Levant, Black Sea and Danube conference of regular lines (out ward Levant Conference)" en de „Near East Con ference" samenwerkende lijnen in de vaart van de continentale havens naar de Levant hebben besloten genoemde „conferences" met ingang van 19 maart 1959 samen te voegen, De nieuwe „con ference", die de naam draagt van „Continent Near East Conference'' (Conec), neemt alle ver plichtingen over die voortvloeien uit de contrac ten welke met de vroegere twee „conferences" ziin gesloten. Nedeco in Cuba Drie Nederlandse ingenieurs zijn op uitnodiging van de Cubaanse regering in Havana aangekomen om een onderzoek in te stellen naar de mogelijk heid van drooglegging van moerassen langs de Rio Cauto en bij Cienaga Zapata. Men hoopt op 'deze wijze een oppervlak van ongeveer 300.000 h.a. geschikt te maken voor landbouw. Nicolaas Kroese Met directe ingang hebben commissarissen van de Vijf Vliegen, Moeder Hendrina en Het Bin- nenhofje te Amsterdam de heren Nicolaas Kroese en C. Vogt benoemd tot directeuren van de n.v.'s, die deze Amsterdamse eethuisjes exploiteren, een en ander nadat er in deze n.v.'s een reorganisatie is doorgevoerd. De heer Kroese zal zich evenals in het verleden bezig houden met de propaganda. De drie commissarissen zijn de heer A. Teunissen (Erven Lucas Bols), mr. W. van Voorst van Beest (Amstel Brouwerij) en mr. W. Russell (advocaat). Advertentie HH Vestigingen door geheel Nederland De Hütten- und Bergwerke Rheinhau- sen A.G., houdstermaatschappij van de kolen- en staalondernemingen in het Krupp-concern, zal haar kapitaal verho gen volgens een mededeling der maat schappij om de overneming mogelijk te maken van 76 percent van het aandelen kapitaal der Bochumer Verein, een groot staalconcern, dat over enkele dagen haar kapitaal zal verhogen van 23 miljoen tot 92 miljoen D.M. De gezamenlijk staalpro- duktiecapaciteit der beide ondernemingen bedraagt ongeveer vier miljoen ton per jaar, dit is 5,8 percent van de totale staal- capaciteit der E.G.K.S. In het jaarverslag van de August Thys- sen Hütte A.G. worden bijzonderheden gepubliceerd van het plan van deze onder neming om de Phoenix-Rheinrohr, waar mede zij vroeger een eenheid vormde, die na de oorlog door de geallieerden werd ge splitst, over te nemen. Worden de beide ondernemingen weer samengesmolten, dan zullen zij de grootste staalonderne- ming in de E.G.K.S. zijn. Deze samen smelting zal volgens het jaarverslag van de August Thyssen Hütte A.G. geschieden doordat de weduwe van Fritz Thyssen, die in de beide ondernemingen een meerder heidsbelang bezit, haar aandelenbezit in de Phoenix Rheinrohr overdraagt aan de August Thyssen Hütte A.G. Voor deze her concentratie wacht men nog op de verle den jaar aangevraagde toestemming van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. Phoenix Rheinrohr vervaardigt overwegend ande re staalprodukten dan August Thyssen. In het op 30 september geëindigde boek jaar produceerde de August Thyssen Hüt te 2,8 miljoen ton ruw staal en Phoenix Rheinrohr 2,3 miljoen ton. Tezamen is dit ongeveer 8,6 percent van de totale E.G.K.S.-produktie en ongeveer 24 percent van de Westduitse produktie. Door de sa mensmelting zullen betere mogelijkheden voor rationalisatie van de produktie en betere concurrentiekansen worden verkre gen, aldus het verslag van de August Thyssen Hütte A.G. (Reuter). De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 23 maart laat al weer een stij ging van de balkbiljettencirculatie zien van 4115 miljoen tot 4158 miljoen. Vrjj- wel de gehele ultimo-uitzetting, waar onder ditmaal begrepen de uitgaven in verband met de Paasdagen, zullen in deze week vallen, zodat volgende week gere kend moet worden op een aanzienlijk hogere circulatie. De reeds gedane op vraging heeft de positie van de banken niet kunnen beïnvloeden, daar deze alleen al van het rjjk 119 miljoen ontvingen. Bovendien kwam van de rekening andere ingezetenen een bedrag van 23 miljoen vrij, waardoor de stand van de rekening daalde tot 157 miljoen. Het is begrijpelijk dat de banken van deze toevloed gebruik maakten om opge nomen voorschotten af te lossen. De reke ning voorschotten daalde met 9 miljoen tot 18 miljoen, hetgeen ongeveer het nor male niveau is. Aan deviezen hadden de banken ongeveer 2 miljoen te betalen. Het saldo van de banken, dat op 16 dezer 634 miljoen bedroeg, steeg als gevolg van al deze mutaties met f 117 miljoen tot 751 miljoen. Op 23 maart begon de nieuwe verplichte kasreserveperiode waar voor het gemiddeld aan te houden bedrag op 600 miljoen wordt getaxeerd, zodat de banken op de eerste dag reeds een aan zienlijk surplus hebben. De stand van de schatkist vertoont een aanzienlijke daling. Tegen 853 miljoen op 16 dezer bedraagt de stand op 23 dezer 734 miljoen. Dit is altijd-nog een behoorlijk hoog saldo. De lasten van de schatkist in de afge lopen week bedroegen 154 miljoen aan vervallende schatkistpromessep en onge veer 40 miljoen wegens „melkgeld". De goudvoorraad bleef op 4402 miljoen on gewijzigd, maar de deviezen namen met 9 miljoen toe. De goud- en deviezen voorraad (zonder (E.B.U.-vordering) nam volgens de opgave van de Nederlandse Bank af met 2 miljoen en bedraagt thans 5309 miljoen. De hiervoor vermelde de- viezenvermeerdering betreft dus kennelijk een wijziging in de E.B.U.-vordering. De convertibele deviezen namen in gelijke mate als de goud- en deviezenvoorraad af. De gunstige stand van de banken maakte dat de geldmarkt, ondanks het. begin van de ultimodruk, ruim bleef. Daggeldrente bleef op lVz percent ongewijzigd. De drie verkooporganisaties van de ko- lenindustrie van het Roergebied hebben bij het Europese Hof van Justitie een klacht ingediend tegen het besluit van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, waaronder bepaalde coördinatieregelingen der drie organisa ties op 31 maart 1960 moeten eindigen en de organisaties zelf op 31 maart 1961 moe ten ophouden te bestaan. De Hoge Autori teit heeft dit besluit genomen krachtens 'de anti-kartelbepalingen van het verdrag der E.G.K.S. De Zweedse ambassadeur in Nederland, de heer Sven Dahlman, heeft in Stockholm over het Zweedse besluit een export campagne in Nederland te beginnen ver klaard, dat dit de verwezenlijking is van een reeds lang gekoesterde wens. De Ne derlandse markt is van groot belang, zo zei hij, en wat wij thans willen gaan doen hebben vele andere landen reeds eerder gedaan. Ons doel is goed te maken, wat in het verleden verwaarloosd werd. Wij ho pen dat ons initiatief een stimulans zal zijn om de Zweedse handelsbelangen in Nederland op meer intensieve wijze te bevorderen. De n.v. Algemene Financierings Maat schappij Avista in Den Haag meldt blij kens haar jaarverslag over 1958 aan inte rest, provisies en andere baten 239.708 (v.i. 228.938). Na aftrek van exploitatie kosten en interest bedraagt het voordelig saldo 74.503 (v.j. 72.414) waaruit na af schrijvingen en reservering een onveran derd dividend van 6 percent wordt voor gesteld. De post huurkoopdebiteuren, welke per 1 januari 1958 ƒ2.274.605 bedroeg, is gestegen tot per 1 januari 2.764.378. Het Indonesische ministerie van Volks gezondheid heeft bekendgemaakt dat twee Nederlandse farmaceutische bedrijven onder beheer der regering zijn gesteld. Het zijn de maatschappij Nakula, voorheen Bavosta en de maatschappij Nurani, voor heen J. M. v. Gorkom. Blijkens het jaarverslag over 1958 van Verschure en Co's Scheepswerf en Ma chinefabriek n.v. te Amsterdam was het bedrjjf in 1958 bijna geheel bezet. De pro duktie in geldswaarde, samengesteld uit lonen, salarissen, materiaal en opslagen was rond 14 percent hoger dan in 1957, een vermeerdering, die voor gedeelte be stond uit een hogere materiaalomzet. Het exploitatiesaldo heeft 2.831.466 bedragen (v.j. 2.798.174). Na aftrek van nagekomen posten vorige boekjaren ad f 163.909 109.341), voorziening voor belastingen ad f 590.000 800.000). afschrijvingen op ge bouwen, installaties en deelnemingen ad 1.269.775 (ƒ1.088.568) resteert een winst saldo van 807.782 800.256). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van 7 percent op de preferente winstdelende aandelen en van 12 percent op de gewone en prioriteitsaan delen. Verder wordt voorgesteld 490.000 te bestemmen voor de reserve voor ver nieuwingen en uitbreidingen en het saldo ad 3.524 op nieuwe rekening over te brengen. Er werden vijfenzeventig sche per- gedokt gedurende 311 dokdagen en op de dwarshelling van de Oranjewerf werden 280 schepen met 1239 hellingdagen droog gezet. In verband met de levertijden moest er aan de nieuwbouwopdrachten meer ge werkt worden en bleef er een kleiner ge deelte van de capaciteit voor reparatie over. Nog in aanbouw en in bestelling waren op 31 december 1958: twee vracht schepen, een drijvende kraan, de machine- installaties voor twee hopperzuigers, een sleep-hopper-cutterzuiger, een cutterzui ger van grote capaciteit en twee graan elevatoren. Met de lopende opdrachten is de nieuwbouw-capaciteit van de scheeps werf voor 1959 geheel bezet en van de ma chinefabriek grotendeels. Voor 1960 is een kwart van de totale nieuwbouw-capaciteit bezet. Er werd een tweedehands dok ge kocht voor het uitvoeren van grote repa raties. Voor het personeel is een winst aandeel ten bedrage van 465.000 ten laste van de exploitatierekening gereserveerd. De resultaten van de Machinefabriek Ncordwijkerhout n.v. waarvan de ven nootschap alle aandelen bezit, waren gunstig. Tijdens de algemene vergadering van aandeelhouders van Spanjaard n.v. te Borne is besloten het vei'liessaldo over 1958, groot 248.591, over te boeken naai de nieuwe balans. Meegedeeld werd voorts, dat in de eerste maanden van dit jaar de bedrijvigheid bij Spanjaard met gemiddeld 20 percent is toegenomen (in de afdeling merkartikelen 40 percent, de garenverkoop bleef op een laag peil). De directie is daarom voor de rest van het jaar gematigd optimistisch. Kort geleden is een nieuw merk overhemd op de markt gebracht. Hierdoor en door de te verwach ten toeneming van de export naar Zuid- Amerika, is de voorraad tijdelijk ver hoogd. Men hoopt in de loop van dit jaar veel hiervan te kunnen afzetten. Directie en commissarissen vinden het veiliger het verliessaldo over te boeken naar het volgende jaar dan de algemene réservé aan te spréken, zo bleek uit het antwoord op een vraag of het verliessal do niet uit de bestaande reserve kon wor den afgeschreven. Het bestuur is zeer bezorgd over de voorraden die verscheidene textielfabrie ken, die op volle capaciteit blijven door draaien, gevormd hebben en nog vormen. Deze hangen boven de markt met als ge volg dat de handel geen voorraad durft vormen en de industrie nu en dan tegen belachelijke prijzen verkoopt. In de vergadering van de raad van com missarissen en de raad van beheer der n.v. Werf Gusto voorheen firma A. F. Smul ders te Schiedam is besloten aan de alge mene vergadering van aandeelhouders voor te stellen een onveranderd dividend van negen percent uit te keren. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: Th. P. van der Vossen, aan nemer, Nieuwe Kerksplein 7 rood te Haar lem. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. B. E. van Tijn, advo caat en procureur te Haarlem, Parklaan 65. Wegens het verbindend worden van de slot-uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van J. N. Gorter, expediteur, Schoolstraat 12 te Aalsmeer. Rechter-Com missaris: mr. N. Reeling Brouwer. Cura tor' mr. G. J. H. de Leeuw, advocaat en procureur, Wilhelminastraat 5 te Haarlem. De rechtbank heeft in staat van faillis sement verklaard G. Roos, Kerkstraat 153- 155 te Wormerveer, van beroep winkelier. Rechten-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. C. J. Doorenbos, advocaat en procureur te Wormerveer, Zaanweg 66. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van G. A. v. d. Eng, betonwerker, Evenwichtstraat 11 te Krommenie. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. H. S. J. M. Fel- hoen Kraal-Otto, advocaat en procureur, Zaanweg 66 te Wormerveer. Advertentie 52. De rechter was weerloos in de stevige mechanische handjes van het apparaat. Hij werd gedraaid en gekneed, tot het hem groen en geel voor de ogen werd. Beklemd keken Pat en Panda toe, want zij wisten uit ervaring, dat niets de werking van het rare apparaat zou kunnen stoppen, voor het klaar met de behandeling was. Toch had deze bewerking ook een voordeel: want nauwelijks raakten de mechanische handjes de rookbal, waaruit Pat en Panda de rechter vergeefs hadden geprobeerd te bevrijden, of het trok hem die met een ruk van het hoofd. De magistraat was daar dus eindelijk van verlost, maar over de verdere handelingen van het apparaat kon hij zich toch beslist niet verheugen. Het smeet hem ruw in zijn zetel terug, kneedde en perste de rookbuil tot een stevige bal en smeet hem die daarna pardoes in het gezichtOp een dergelijke manier moet men rechters niet behandelen, want dan komen er moeilijkheden. Pat en Panda wachtten dan ook. beklemd-af, wat er ver der zou gebeuren. Ze voelden wel, dat zij aansprakelijk zouden worden gesteld voor de woeste gedragingen van de vreemde uitvinding. Z&&C faëtc,... Het algemeen indexcijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek van groot handelsprijzen, samengesteld per 31 ja nuari 1959, steeg in vergelijking met ulti mo december 1958 met 1 punt tot 144 (basis 1948 100). Het indexcijfer van de voer dingsmiddelen steeg met 3 punten tot 131, dat van de grond- en hulpstoffen met 2 punten tot 172 terwijl het indexcijfer van de afgewerkte produkten ongewijzigd bleef op 139. In de sector van de voedingsmiddelen steeg het indexcijfer van de plantaardige voedingsmiddelen met 6 punten als gevolg van het stijgende prijsverloop van aard appelen, geïmporteerde kopra en geïm porteerde tarwe. Geïmporteerde ruwe rietsuiker daalde iets in prijs. Bij de dier lijke voedingsmiddelen stegen de prijzen van rundvee en varkens, waartegen die van melk en eieren daalden. Uiteindelijk steeg dit groepsindexcijfer met 1 punt tot 118. In de sector van de grond- en hulp stoffen valt een prijssijging van elektrici teit te vermelden, terwijl de prijs van steenkolen een daling vertoont. In de sec tor van de afgewerkte produkten stegen de prijzen van vetzuren en oliën en geïmpor teerde veekoeken, terwijl de indices van tarwebloem, koffie en stro daalden. Bij de overige artikelen waren de prijsbewegin gen slechts van geringe betekenis. De eerste partijen tabak die naar Bre men verkocht zijn zullen in Britse schepen vervoerd worden, zo heeft het Indonesische ministerie van Landbouw bekendgemaakt. De Britse Blue Funnel Line heeft schrifte lijke waarborgen gegeven dat zij de tabak regelrecht naar Bremen kan brengen zon der dat haar schepen Nederlandse havens moeten aanlopen, waar de tabak misschien geconfisceerd zou worden. Advertentie Uit de beste koffiebonen! HlSCAFg normaal - coffeïnevrij - espresso" Verschrikt. Volgens de Japanse kranten hopen kroonprins Akihito en zijn aan staande bruid Mitsjiko Sjoda, dat de mensen die hen op hun huwelijk met geschenken willen verrassen in plaats daarvan een bijdrage geven aan de or ganisaties voor behoeftige en invalide kinderen. Het jonge paar zou ver schrikt zijn door de berichten over de uitermate dure geschenken die voor hen bestemd zijn. Missiemotoren. Paus Joannes XXIII heeft dinsdag twaalf motorfietsen ten ge schenke gekregen van een groep Ita liaanse en internationale motorkam pioenen. Hij luisterde vol belangstel ling naar een technische uiteenzetting en bestemde de motorfietsen voor de missie. Uitslaan. Het is in Oost-Duitsland niet strafbaar de radio van buurman te ver nielen, om hem te beletten naar West duitse zenders te luisteren, zo heeft een rechtbank in Potsdam beslist. Een bur ger uit Potsdat had 190 mark schade vergoeding geëist, wegens vernieling van zijn draagbare radiotoestel door een man die zich kwaad had gemaakt om dat met dit toestel naar het nieuws uit West-Berlijn werd geluisterd. De eis werd afgewezen. Besparing. President Carlos P. Garcia van de Philippijnen heeft dinsdag be vestigd, dat zijn regering een Fokker- Friendship voor zijn gebruik zal aan schaffen. Het staatshoofd deelde jour nalisten mede, dat de aankoop van het vliegtuig de regering veel geld zal be sparen, aangezien het 100.000 dollar minder kost dan een C-47. Het toestel zal voor 450.000 dollar worden gekocht. Boete. Een Hongaarse vluchtelinge die op 7 januari tijdens zijn bezoek aan Amerika een steen naar de eerste plaatsvervangende premier van Rus land Anastas Mikoian wierp, is tot 25 dollar boete veroordeeld wegens wanordelijk gedrag. Skelet. In een vallei bij de Italiaanse plaats Asti is een skelet van elf meter lengte gevonden, dat waarschijnlijk een Ichthyosaurus, behorend tot een pre historisch zeereptielensoort, is. Het werd in Versteende vorm gevonden bij op gravingen onder leiding van afgevaar digden van het museum van Turijn. Kleinkind. Een van de kleinkinderen van premier Macmillan van Engeland heeft het wassenbeeldenkabinet van mevr. Tussaud in Londen bezocht, zo meldt de „Daily Telegraph". Het zag daar ook het beeld van Macmillan. Het bleef even verwonderd kijken en zei toe plotseling: „Niemand heeft mij gezegd dat opa dood is. Men vertelt mij ook nooit iets". Doe het zelf. De president van Columbia Alberto Lleras Camargo, heeft zijn kabinet gewijzigd om de invloed van ex-president Laureano Gomez te ver minderen. Het nieuwe kabinet bestaat, evenals het vorige uit zes liberalen en zes conservatieven, maar van deze laat- sten zijn maar twee aanhangers van Go mez. Van het oude kabinet werden vijf conservatieven en twee liberalen ont slagen. Overbrengers. In het orgaan van de Brit se vereniging voor interplanetair ver keer „Spaceflight" is het idee geopperd een satelliet te lanceren, die meteoren zou moeten „opvangen" om een onder zoek in te stellen naar de waarde van de theorie, dat het leven van andere pla neten of van de sterren naar de aarde werd overgebracht door meteoren. Eerste transactie. Het Internationaal agentschap voor kernenergie heeft he den overeenkomsten ondertekend, wel ke voorzien in de levering van drie toa natuurlijk uranium uit Canada aan Ja* pan. Hiermee heeft de eerste aankoop van kernbrandstof door een land, via internationale kanalen, zijn beslag ge kregen. Door deze aankoop kan Japan zijn nieuwe research-reactor „Jrr 3" gebruiken. Delfts blauw. De marine-attaché van de Nederlandse ambassade in Londen, ka pitein ter zee R. M. Crommelijn, heeft op de ambassade de leden van een En gelse helikopter-bemanning serviezen uit Delfts blauw overhandigd. De zes mannen namen deel aan de redding van de opvarenden van de „Saba", die op 19 december bij Mulriy bay, Noord- Ierland, aan de grond liep. Traditie. De monarchistische groepering van West-Duitsland, „traditie en le ven", heeft prins Louis Ferdinand von Hohenzollern voorgesteld als kandidaat voor het presidentschap van de Bonds republiek. Louis Ferdinand is een klein zoon van Wilhelm I na wiens vlucht naar Nederland Duitsland in 1918 een republiek werd. Terwijl boven een groot deel van het Europese vasteland zachte lucht aanwe zig is, bevindt zich boven Engeland en Frankrijk minder zachte lucht van ocea nische oorsprong. Gisteren bevond het midden en zuiden van Nederland zich nog in de warmere lucht, zodat daar een tem peratuur van 18 tot 20 graden wera be reikt. Gisteravond en vann<-cht trok de scheidingslijn van de twee luchtsoorten echter over ons land. Dit ging plaatselijk met onweer gepaard. Inmiddels neemt een hogedrukgebied boven midden-Euro pa verder in betekenis af. Storingen af komstig van de oceaan kunnen dan ook gemakkelijk tot onze omgeving doordrin gen. Het weer krijgt daardoor een wissel vallig karakter, waarbij het af en toe kan regenen. WEERRAPPORTEN Temperaturenbulten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste TA uur Donderdag 26 maart Zon op 6.32 uur, onder 19.02 uur. Maan op 21.33 uur, onder 6.17 uur. Maanstanden 31 maart 12.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 25 maart Hoog water 3.59 en 16.16 uur. Laag water 12.01 en uur. Donderdag 26 maart Hoog water 4.40 én 16.57 uur. Laag water 0.21 en 12.47 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amscterdarn Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Garmisch P. Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers dichte mist z 8 geheel bew. zw 10 lichte regen z 8 dichte mist windst. 9 geheel bew. windst. 11 lichte regen z 9 geheel bew. windst. 10 geheel bew. zzw 10 geheel bew. onbewolkt mist mist mist zwaar bew. geheel bew. regen motregen geheel bew. onbewolkt regen regen geheel bew. mist mist licht bew. mist regen geheel bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. mist licht bew. zwaar bew. half bew. wnw -2 w -0 n -2 zo 1 windst. 6 zzw 6 10 9 9 8 3 10 13 3 windst. 8 windst. 4 6 6 10 8 5 w zw wnw w wzw nw o O z on o zzw nno wzw windst. 2 windst. 8 ono 8 zo 2 nw 11 w 13 «e •Sf c 5 0,1 0,1 1 2 0 Ó,1 5 5 0 0 0 0 3 0 0,3 2 8 4 0 3 0,1 0 0,2 0 0 4 0 0 0 0 0 0,6 13

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2