Oppositie verwijt Ver woerd verdeling van Zuid-Afrika HOOFD PIJN? ASPRO andréa 'Bij Florentijns Calcio mag alles Whip Geldboeten en voorwaardelijke straffen geëist tegen Hallstein en Blankenhorn ^Hoe is het ontstaan?"^ r 2 ASPRO Van dag tot dag Hoopgevend Commissie van onderzoek naar Nyassaland Fel debat over wetsontwerp inzake Bantoestaten in parlement ^Praatótoel WOENSDAG 25 MAART 1959 3 Oppositie-eis ten dele ingewilligd Toestand van een der gescheiden Siameesjes is critiek HET BONNER DIPLOMATENPROCES Voor verlovings-geschenken gr houlslraaf i63 Tegenstrijdige opgaven van straling in V.S. Kroesjtsjev twijfelt aan succes Geneefse conferentie Reprise Eenheidsstreven in Frans- Afrikaanse „communauté Dit woord: KWAKZALZER Door zijn voorstel om van topconferen ties een soort permanente instelling te maken, heeft de Britse premier Macmillan de mythe willen ontzenuwen dat één enkel topgesprek het middel zou zijn tegen alle kwalen, zoals sommige lichtvaardige opti misten menen. Macmillan beseft blijkbaar, dat er nog een lange weg zal moeten wor den afgelegd, wil er van een vreedzame wedijver tussen oost en west, zonder oor logsgevaar, sprake kunnen zijn. Hij houdt de blik voorlopig alleen maar gericht op een eerste stap naar ontspanning, waarbij noch oost noch west offers zal moeten brengen, waartoe zij thans nog niet bereid zijn. Vandaar Macmillans denkbeeld om twee tapgesprekken per jaar te houden, zodat het aan beide kanten nog diep zit tende wantrouwen geleidelijk zal afnemen. Veel zal daarvoor voorlopig bij het oude moeten blijven, zoals het verdeelde Duits land. Kroesjtsjev zal de door hem ver langde neutralisering niet krijgen en de Amerikaanse bases in de Bondsrepubliek zullen niet verdwijnen. Maar Macmillan heeft in Moskou begrepen dat de Russische vrees voor een herbewapend Duitsland reëel is of althans een feit waarmee het westen politiek dient rekening te houden. Macmillan, uitgaande van het feit dat het machtsevenwicht tussen oost en west ge handhaafd moet worden, stuurt aan op militair „bevroren" of aan een zekere bewapeningslimiet gebonden grondstroken langs en dwars over het ijzeren scherm heen. De verwezenlijking van een derge lijk simpel lijkend plan zal ongetwijfeld nog heel wat voeten in de aarde hebben, maar het is psychologisch van enorme betekenis omdat het de geesten op iets positiefs richt en een eind kan maken aan de verlammende en gevaarlijke geestes gesteldheid, herinnerende aan de periode van voor de tweede wereldoorlog. Het feit dat Kroesjtsjev 11 mei als aanvangsdatum voor de confei-entie der ministers van Buitenlandse Zaken heeft aanvaard, nog voordat het westen dit officieel had voor gesteld, kan als hoopgevend worden be schouwd. Het lijkt erop dat de Russen bereid zijn zaken te doen en de inleiding tot het topgesprek zo kort mogelijk willen houden. Het kan eveneens als vaststaand worden aangenomen dat de Russen veel zullen voelen voor beperkte discussies in zeer kleine kring, zoals thans ook door de westelijke mogendheden als de meestbe- lovende procedure wordt beschouwd. Zo levert het uitzicht op de komende bespre kingen een aantal hoopgevende aspecten op, waardoor het vertrouwen in de wat Macmillan noemde „overwinning van het gezonde verstand" enigszins wordt versterkt. LONDEN (UPI-Reuter) De Britse mi nister van koloniën, Allan Lennox-Boyd, heeft bekendgemaakt, dat de regering een commissie van vier man zal instellen om een onderzoek te doen naar de ongeregeld heden in Nyassaland, waarbij meer dan vijftig Afrikanen het leven lieten. De in stelling van een dergelijke commissie werd door de oppositie geëist nadat in Nyassaland de ongeregeldheden waren begonnen. Zij staat onder leiding van een lid van het hooggerechtshof in Londen. Oppositieleider Hugh Gaitskell verwel komde de aankondiging maar verklaarde, dat Labour de voorkeur had gegeven aan een parlementaire commissie. Zijn partij acht de kwestie Nyassaland een „in we zen politieke kwestie". Lord Malvern, die premier van de fe deratie is geweest, waarschuwde in het Hogerhuis, dat een parlementair onder zoek zoals Labour eist een „slag in het ge zicht" van de Britten in de federatie zou zijn. Lennox-Boyd deelde mede, dat de com missie haar onderzoek zal verrichten op basis van de in het eerder uitgegeven wet boek vervatte details over een samenzwe ring, die gesmeed zou zijn door leiders van het Afrikaanse nationale congres. Lord Perth, de minister van staat voor koloniale zaken, heeft dinsdagavond in het Hogerhuis verklaard, dat Engeland voort moet gaan met zijn politiek van federa tie voor Nyassaland, Zuid- en Noord-Rho- desia. Verzet tegen de federatie in Nyas saland veroorzaakte de ongeregeldheden daar, die de levens van meer dan 50 Afri kanen eisten. Lord Perth vond „het niet gepast" voor hem om commentaar te leveren op het juist verschenen witboek. Volgens Lord Perth was heel het land opgelucht toen de noodtoestand was afgekondigd. De opper hoofden die hij sprak hadden hem gezegd dat zij niet konden begrijpen waarom dr. Hastings Banda leider van het Afri kaanse nationale congres „deze dingen tegenover zijn volk had kunnen doen." Namens de oppositie verklaarde Lord Ogmore dat hij het witboek „een hoogst onovertuigend document" achtte en dat de bewijzen „bijkomstig zijn en vrij te genstrijdig met de gebeurtenissen." Motie-Stonehouse De Labourafgevaardigde John Stone- house heeft in het Lagerhuis een motie ingediend, waarin de regering wordt ver zocht uitvoering van de noodmaatregelen in Zuid-Rhodesia te verbieden totdat de discriminerende bepalingen jegens de Afrikanen zijn ingetrokken. Stonehouse bracht onlangs een bezoek aan Zuid-Rhodesia. Hij werd echter dooi de plaatselijke autoriteiten over de grens gezet. KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafri- kaanse volksvertegenwoordiging heeft dinsdag de behandeling voortgezet van een wetsontwerp voor de stichting van Bantoestaten dat de volgende inhoud heeft: 1. Stichting van acht „Bantoe"staten in het gebied der Zuidafrikaanse Unie, waarvan de neger-inwoners een zekere mate van zelfbestuur krijgen. Zo zullen zij hun eigen wetgevende autoriteiten krij gen, die de bevoegdheid krijgen wetten uit te vaardigen, belastingen te innen, openbare werken te doen uitvoeren en lei ding te geven aan de werkzaamheden van onder hen gestelde Afrikaanse gezagsdra gers 2. Beëindiging van de vertegenwoordi ging der Afrikanen in de volksraad en de senaat door gekozen blanke vertegenwoor digers en wel op het tijdstip, dat het man daat dezer afgevaardigden verstreken is. 3. In de plaats vari deze blanke verte genwoordigers komen vijf blanke commis sarissen-generaal, die als verbindings mannen tussen de centrale regering en de Afrikaanse staten zullen optreden. (Reuter) De eerste minister dr. Hen drik Verwoerd verklaarde dat de blanken slechts verzekerd konden zijn van hand having van hun gezag in de door hen be woonde gebieden, wanneer de negers in de streken, waar zij woonden, bepaalde rechten kregen. De Verenigde (Opposi tie) Partij voerde hiertegenover aan dat de regering een koers ging inslaan, die zou leiden tot de verdeling van Zuid-Afrika. Een der afgevaardigden van de verenig de partij, Marais Steyn, verklaarde, dat de regering, door uit het parlement de ge kozen vertegenwoordigers der Afrikanen te verwijderen, „een der weinige nog over gebleven veiligheidskleppen van een gro- LONDEN (UPI) Timothy en Jeremy Thackeray, de maandag in het St. Bartho lomew's ziekenhuis te Londen gescheiden Siamese tweeling, liggen momenteel in zuurstof tentjes. Timothy schijnt goed te herstellen, maar Jeremy heeft een vrij diepe shock die zijn toestand critiek maakt. De tweeling die twee kinderen van een drielinggeboorte zijn want gelijk met hen werd nog een (normaal) broertje ge boren was aan de hoofdjes samenge groeid. De neurochirurg O'Connell, die de leiding van de beide operatieteams had en zelf het belangrijkste deel van de schei ding verrichtte, had in een ijskast uit een Amerikaans 'ziekenhuis twee beenplaten met aanhangend weefsel laten overbren gen. Déze beenplaten werden na de schei ding ingebracht op de plaats waar de hoofdjes samengevoegd waren geweest. Slechts inenkele gevallen hebben aan het hoofd samengegroeide Siameesjes een scheidingsoperatie overleefd. In 1952 werd in Chicago de eerste operatie van deze aard verricht. Een maand na de ingreep overleed een kind, het andere groeide nor maal op. Scheidingsoperaties zijn altijd zeer delicate ingrepen, daar de omstandig heden, bij voorbeeld wat betreft organen, bloedvaten of weefsel die de tweeling „ge zamenlijk" hebben vrijwel nooit gelijk zijn en iedere keer een nieuwe operatie techniek moet worden vastgesteld. De scheidingsoperatie op Timothy en Jeremy is negen maanden lang, eigenlijk al sinds de geboorte voorbereid. In het laatste stadium hebben de twee chirur genteams verschillende keren gerepeteerd voor de operatie. te stoomketel zal sluiten," waaraan hij toevoegde: „Een eventuele ontploffing zal hierdoor nog groter afmetingen krijgen, dan men thans mogelijk verwacht." Marais Steyn meende ook, dat het wets ontwerp, indien aanvaard, „Zuid-Afrika op een gevaarlijke en wellicht noodlottige weg zal voeren, die ongetwijfeld zal lei den tot zijn verdeling in door huidskleur en ras gescheiden volksgroepen." Deze afgevaardigde van de oppositie be sloot: „Ik kan. niet geloven, dat de rege ring intellectueel zo op zichzelf gericht is, dat zij meent een opzet als de voorgestel de in Zuid-Afrika te kunnen uitvoeren, ter wijl de geschiedenis heeft aangetoond dat verwezenlijking in elk ander deel van de wereld onmogelijk was." Dr. Verwoerd (Reuter) Premier Verwoerd ver klaarde, dat er thans negen miljoen Afri kanen en drie miljoen blanken in Zuid- Afrika wonen, „doch na veertig tot vijftig jaar zullen er negentien tot 21 miljoen na turellen zijn, tegen zes of zeven miljoen blanken." Hij voegde hieraan toe: „De Verenigde Partij wil de Afrikanen in de door blanken bewoonde gebieden meer rechten geven. Dit zou uiteindelijk tot gevolg hebben dat geheel Zuid-Afrika aan de negers zou worden overgegeven." De leider der Verenigde (Oppositiepar tij, Sir De Villiers Graaff, diende een amendement op het regeringsontwerp in, waarin de volksraad verklaart dit niet te kunnen aanvaarden, omdat „goedkeuring ervan Zuid-Afrika op een weg zou voeren, welke zou leiden tot de vernietiging van het land en die rampzalig zou zijn voor de toekomst van het Zuidafrikaanse volk." „Dit zou leiden tot de verdeling van het land, want overal waar de bevolking be paalde rechten verkrijgt, doch geen steun in het centrale gezag, onstaat wrijving. De geschiedenis toont aan, dat de ontwikke ling altijd gaat in de richting van onaf hankelijkheid," aldus De Villiers Graaff. De oppositieleider besloot: „Het rege ringsontwerp voorziet in voortschrijding van de economische invoeging der Afri kanen in onze maatschappij, zoals wij die reeds kennen. Deze economische invoe ging moet ook leiden tot politieke invoe ging, doch de regering wenst politieke af scheiding." Advertentie Neem 'ASPRO' en U voelt U opknappen. 'ASPRO' brengt onmid dellijk verlichting en irriteert Uw maag niet. (Van onze correspondent in Bonn) In het Bonner diplomatenproces eiste gistermiddag de openbare aanklager zo wel tegen prof. Hallstein, voormalig staatssecretaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken en thans president van de Europese Economische Commissie, als tegen Blankenhorn, de Westduitse am bassadeur te Parijs, een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar. De eis hield voorts een onvoorwaardelijke boete van 5000 mark voor Hallstein en 4000 mark voor Blankenhorn in. Hallstein en Blankenhorn alsmede de zieke en daarom nog niet voor het gerecht gekomen voormalige ambassadeur von Maltzan zijn er van beschuldigd dat zij de thans 57-jarige hoge ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken, dr. Hans Strack, valselijk hebben beschul digd en belasterd. Hij is in 1953 verdacht van het aannemen van steekpenningen en derhalve, hoewel later bleek dat hiervan geen sprake was, uit zijn functie van lei der van een diplomatieke missie in Egyp te gezet. Voorts leidde dit er toe dat Strack ontheven werd van een latere functie als leider van een handelsdelegatie in Tur kije. Strack nam dat niet en heeft sedert 1953 naar recht gezocht. De openbare aanklager beschuldigde Hallstein en Blankenhorn er van dat zij Strack vals hebben beschuldigd en daar bij een beperkt doel voor ogen hadden, te weten het verwijderen van Strack uit ho ge functies. „Het doel heiligt de middelen Advertentie WASHINGTON, (AFP) De president van de Amerikaanse nationale academie van wetenschappen, Bronk, heeft zes com missies van de academie opdracht gege ven een diepgaande studie te maken van de gevaren, die ontstaan door radioactie ve neerslag. De commissies zullen ook aanbeveling t.a.v. deze omstreden kwes tie moeten opstellen. De kwestie is in de Verenigde Staten weer in het brandpunt der belangstelling gekomen door de publikatie van een brief van generaal Loper, onderminister voor atoomkwesties. Deze verklaart hierin dat de neerslag van strontium 90 dat kan ker in het beendermerg kan veroorza ken in de Verenigde Staten twee keer zo groot is als de voornaamste deskundige van de commissie voor kernenergie, dr. Libby, heeft verklaard. in de regeringspolitiek niet", aldus de aanklager. Hij verweet Hallstein dat hij het nooit tot een gesprek van man tot man met Strack heeft laten komen, maar steeds weer via de onbarmhartige bu reaucratische weg zijn doeleinden tracht te te verwezenlijken. Hallstein had de brief van de Egyptische diplomaat Galal, die Strack vals beschuldigd heeft, in het ge heel niet onderzocht en Blankenhorn, die Strack al vijfentwintig jaar kende, maar Galal helemaal niet, had geen stap gedaan om zijn vroegere vriend te rehabiliteren. Hallsteins vrees was dat Strack een - te genstander was van het Westduitse-Israe- lische verdrag, een hoeksteen van de Westduitse politiek van na de oorlog, om dat dit schadelijk zou kunnen zijn voor de Duits-Arabische handelsbetrekkingen. „In feite", aldus de openbare aanklager, „was Strack daarvan beslist geen tegenstander. Alleen deed hij zijn plicht door zijn meer deren er op te wijzen, dat dit verdrag ook nadelige kanten kon hebben". Von Maltzan is dezer dagen verhoord. Hij zal waarschijnlijk later terecht moe ten staan. Vandaag krijgen de verdedigers van Hall stein en Blankenhorn het woord. De uit spraak zal na Pasen vallen. MOSKOU, (UPI) In een brief aan een groep van 22 Amerikaanse politici, geleer den en industriëlen heeft de Russische pre mier, Nikita Kroesjtsjev, verklaard dat de Geneefse conferentie over stopzetting van proeven met kernwapens op een im passe is uitgelopen en gevaar loopt afge broken te worden, zo meldt het persbu reau Tass. De brief was een antwoord op een schrijven van de groep Amerikanen over het stopzetten van dergelijke proeven. Kroesjtsjev verklaarde in zijn brief dat hij hoopt dat de westelijke mogendheden een „constructief standpunt" zullen inne men opdat een overeenstemming over de onderhavige kwestie worde bereikt. De Russische regering heeft alle pogingen ge daan, aldus Kroesjtsjev, en zal ermee voortgaan om tot overeenstemming te ko men. Hij beschuldigde de delegaties van de Verenigde Staten en Engeland ervan alles te doen om een overeenstemming tegen te werken. Copieën van de brief zijn gezonden aan president Eisenhower en premier Harold Macmillan. PARIJS, (Reuter) De eigenaar van het toestel, waarmee Louis Blériot op 25 juli 1909 als eerste over het Kanaal van Frankrijk naar Engeland vloog, is bereid de eendekker beschikbaar te stellen voor een nieuwe kanaalvlucht. De vlucht zou ter gelegenheid van het halve-eeuwfeest van Blériots pionier- vlucht kunnen worden georganiseerd, zo heeft de voorzitter van de Franse Aero- club dinsdag in Parijs bekendgemaakt €)p de Hoewel ik er een hekel aan heb u iets op te dringen, moet u voor deze keer maar op mijn gezag aannemen, dat ze in Florence goed kunnen voet ballen. Ze, dat zijn de wak kere knapen van Juventus en Fiorentina. Het is waar, dat er ook een paar jongelui van vreemde bodem meedraven een paar jaar geleden is bij voorbeeld de heer John Char les voor ettelijke tonnen trans- fergeld aan het Britse publiek onttrokken maar de Ita lianen zelf weten met een voetbal bijzonder handig om te gaan. Ik ben er trots op deze be kwaamheid enigszins te kun nen verklaren; ik heb er bij wijze van spreken mijn eigen theorie voor. Zetten wij een hoge borst op, wanneer wij praten over de eerbiedwaar dige ouderdom van HFC, de Horen tij nen kunnen nog op een heel ander stukje geschie denis terugkijken. Zij voet ballen al zo'n slordige vier en een kwart eeuw. Met zo'n trainingstijd achter de rug is het, dunkt me, geen wonder, dat je er langzamerhand alle fijne kneepjes van onder de knie hebt. Laat ik dat eens een beetje verduidelijken. Als we in de historie teruggaan tot 1530, vinden we Florence in een uiterst penibele positie. De grote Karei V, die aan Spanje lang niet genoeg had, richtte zijn begerige blikken ook op de stad der Medicis. Zijn legers hadden Florence omsingeld en het zou nog maar een kwestie van tijd zijn, voordat het col lege van burgemeester en wet houders deemoedig met de sleutel zou komen aandragen. Maar de burgerij was nog tang niet aan de overgave toe. Als u zo vriendelijk wilt zijn dit stukje te lezen, zult u ont dekken, dat het gerust een maand later in de krant had gekund. Daar echter de geringe mogelijkheid bestaat, dat u van plan bent zelf in Florence te gaan kijken Als gabaar van verachting te genover de arrogantie van de belegeraars werd op de Piazza della Signoria, onder het be reik van het vijandelijk kanon vuur, een spelletje „calcio" ge speeld, een soort voetbalspel, waarvan de regels overigens lichtelijk verschilden van de tegenwoordige. Dat geschiedde op de zeventiende februari van dat merkwaardige jaar 1530. En sindsdien wordt twee maal per jaar dit spel her haald, wel niet op dezelfde datum, maar op de eerste zon dag in mei en op 24 juni de tweede keer ter ere van San Giovanni, de patroonheilige van Florence. Over een goede maand zijn we er dus weer aan toe, zodat u ruimschoots de tijd hebt om plannen te maken. En passant moet u bepaald ook een poosje uittrekken om Florence te be kijken, liefst na u tevoren be hoorlijk op de hoogte te heb ben gesteld van de betekenis van deze stad als oeroud cen trum van kunst en cultuur. Meer dan een paar tips kan ik u hiervoor niet geven. Flo rence, van Etruskisch-Romein- se oorsprong, begon eerst na het jaar 1000 mee te tellen. Van de twaalfde tot de zes tiende eeuw was Florence het culturele hart van Italië, wat ons niet moeilijk valt te ge loven bij het bezichtigen van de vele prachtige overblijfse len van architectuur en beeld houwkunst. Het Palazzo Vec- chio, gelegen aan het Piazza della Signoria, yrordt geacht het mooiste middeleeuwse ge bouw van Italië te zijn. De Torre di Arnulfo, die dit pa leis bekroont, is zowel gracieus als krachtig van vorm en boeit altijd weer door zijn har monieus lijnenspel. Het plein is met de aangrenzende Log gia della Signoria (ook wel Loggia dei Lanzi) een museum van meesterlijk beeldhouw werk. Zelfs indien Florence niet meer bezat dan dit schone plein, was haar roem alleszins gerechtvaardigd. Maar daar zijn nog het Palazzo Pitti met zijn werken van Raphael en Titiaan, de beroemde Uffizi, waar men de meesterwerken van Botticelli, Leonardo, Mi chel Angelo, Rembrandt en Rubens kan bewonderen, de talloze wonderlijk mooie ker ken, Nee, een fraaier decor voor het wonderlijke volks feest, dat Calcio heet, kan men zich moeilijk voorstellen. Maanden tevoren is de stad echt verdeeld in de vier hoofd- wijken Santa Croce, San Gio vanni, Santa Maria Novella en Santo Spirito. In het grootste geheim worden de vertegen woordigende ploegen (van elk zevenentwintig man!) ge vormd. En op de grote dag vertonen de vier zevenentwin tigtallen zich in fris gewassen shirts, pardon, in hun keu rig verzorgde zestiende-eeuwse kostuums, aan de duizenden, die de Signoria omzomen. Het gaat er plechtig toe. Het publiek komt niet alleen kij ken naar het spel, jaaav ook naar de blinkende wapenuit rustingen van de gemeente lijke schoutsknechten, het machtige trommelkorps en de kleurige banieren. Dan stellen de spelers zich op en presen teren zich aan hun stadsge noten. Tienduizenden leven mee, want het gaat om de eer van de stadswijk. Een fraai uitgedost kalf doet de ronde: het is de prijs voor de winnen de ploeg. Er worden trompet ten gestoken en krachtige rof fels geslagen. En vervolgens komen de matadoren in de ring het met turfmolm be dekte plein. Vierenvijftig spe lers en enkele scheidsrechters, die overigens weinig te ver tellen hebben, want alles mag. Een bepaalde opstelling heb ik niet kunnen ontdekken. Slechts de doelverdedigers le ken mij enigermate aan hun plaats gebonden; de rest storm de maar wat op elkaar in, waarbij van een systeem geen sprake was. Ik probeerde een speler, die mij eerst de stop- perspil leek, een tijdje in het oog te houden, maar verloor hem definitief in een verwar de kluwen op de rechtervleu gel. Alles mag, heb ik gezegd en dat betekent niet zo weinig. Rugby mag dan een bij uit stek mannelijk spel zijn, deze Florentijnen hebben er alleen maar een medelijdend lachje voor over. Haken, natrappen, een speler aan de elegante kuitbroek uit zijn evenwicht trekken en de bal met de hand spelen zijn evenzeer toege staan als het met beide armen omvatten van de keeper om een teamgenoot gelegenheid te geven de bal achter de af scheiding van zeildoek te plaatsen. Roerloos keken de beelden voor het Palazzo Vec- chio toe zij zijn in de loop van de eeuwen blijkbaar aan heel wat gewend geraakt. Nergens wortelt het tradi tionele spel zozeer in het volkskarakter als hier in het centrum van de provincie Tos- cana. Pasen geeft de Floren tijnen eveneens gelegenheid hun lust tot feestvieren en la waai maken uit te leven. Dan wordt voor de kathedraal een middeleeuwse wagen, gevuld met allerlei vuurwerk, in brand gestoken op het mo ment, dat in de mis het Gloria wordt gezongen. Het geknetter en geknal wordt zo mogelijk overtroffen door het uitbundig gejuich van de menigte. Het kleurigste feest blijft echter de Calcio. Er mag dan vaak bloed vloeien op het oude plein en de E.H.B.O. mag druk werk hebben met het verbin den van slachtoffers, alle leed wordt vergeten in de napret. De winnaars trekken dolge lukkig met het kalf weg, de verslagenen likken hun won den, maar vreugde en ver driet worden overspoeld door liters pittige landwijn. Allen dragen het besef met zich mee nogmaals een morele overwin ning te hebben behaald op de Spaanse huurtroepen net als op die historische zeventiende februari 1530. En de volgende zondag zullen tienduizenden de tribunes van Juventus of Fio rentina bevolken. Niemand denkt er dan aan de prestaties van de Cacio-spelers critisch te toetsen aan de verrichtingen van de moderne Italiaanse profs. F, Remming Vrees Ofschoon het ons als Nederlander warm om het hart moet worden, wanneer wij vernemen dat ons land eindelijk zozeer omhooggestoten is in de vaart der volken dat het zijn eigen, heuse, complete auto- fabriek heeft, hebben wij met gemengde gevoelens kennisgenomen van het feit dat de eerste Nederlandse auto van de band is gelopen. Wij zijn namelijk bevreesd voor onheil. Misschien komt het door die uitdrukking „van de band gelopen", die onmiddellijk associaties oproept aan auto's waarvan de banden in een andere richting hoepelen dan de aitio zelf. Misschien ook komt het door de aanblik van die enorme, gecompli ceerde apparatuur, die nodig is om einde lijk een complete auto af te kunnen leveren. In ieder geval wij zijn zeer be vreesd of het allemaal wel goed zal gaan. Het is tenslotte de eerste keer na de legendarische Spijker dat we zoiets aan vangen. Stel dat die glimmende, keurige autootjes, die als kogels uit een mitrailleur de fabriek verlaten, geen motor hebben. Of dat de remmen vergeten zijn. Stel dat een monteur, die tevreden de uitstromende stoet carrosserietjes nakijkt, plotseling naar zijn hoofd grijpt en zegt: „Gerrit, daar denk ik ineens we hebben niet an het stuurwieletje gedacht". Hel is zo ingewikkeld, zo vreemd, zo nieuw allemaal. Ik kan me niet voorstellen dat ze nou precies net overal aan gedacht hebben. Maar misschien, héél misschien hebben ze dat wél. Ik hóóp het. R. Agteran Advertentie DAKAR (UPI) Vooraanstaande na tionalistische politici uit Senegal, (Frans) Soedan, Boven Volta, Dahomey °n Niger zijn in Dakar, Senegal bijeengekomen om te spreken over de vorming van één grote politieke partij. Alle vijf staten maken deel uit van de Franse „communauté". De politici, die in Dakar vergaderen zouden geen voorstan der zijn van onmiddellijke volledige onaf hankelijkheid, maar slechts een blok van voormalige Franse koloniën willen vor men om een sterkere onderhandelingspo sitie tegenover Frankrijk te verkrijgen. De kern van deze federatie zou Mali worden. Mali is de naam van de drie maanden oude unie tussen Senegal en (Frans) Soedan, oorspronkelijk de naam van een 14de-eeuws keizerrijk in West- Afrika. Zowel Leopold Senghor als Modibo Kei- ta zijn bijzonder geporteerd voor de unie. Seughor's Progressieve Unie (U.P.S.) heeft bij de verkiezingen die de afgelopen dagen in Senegal zijn gehouden 85 percent van de stemmen en alle 80 zetels gewon nen. Keita is premier van (Frans) Soedan. Generaal De Gaulle heeft zich nimmer openlijk tegen het federatieve streven der Afrikaanse landen van de „communauté" uitgesproken, maar het staat vrijwel vast dat hij er weinig mee is ingenomen. In elk geval is het prestige van de Franse (neger)minister van staat Félix Houp- houet-Boigny de laatste tijd verminderd. Het werkwoord kwakken betekent: zwak, onvast zijn. Algemeen bekend is kwakkel winter voor: winter, waarin de vorst niet doorzet. Ook komt kwakkelen voor in de betekenis: sukkelen met de gezondheid. Kwakzalf is het oude woord voor: zalf die als huismiddeltje wordt aangewend. Hij die kwakzalf verkocht was de kwakzalver, een woord dat vroe ger niet in ongunstige zin werd gebe zigd. Pas later ging men het, evenals de synoniemen: kladzalver en lapzal- ver gebruiken voor de man die met veel ophef nutteloze geneesmiddelen voor alle mogelijke kwalen aan de man tracht te brengen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5