Werkmeester die zijn chef doodde, is ontoerekenbaar (jumbo en zijn avonturen Geheim rond Leonoor V Agenda voor Haarlem en bondig Ontslag van rechtsvervolging en opname in inrichting geëist Voorwalt foto WOENSDAG 25 MAART 1959 9 Kolencrisis Hoorspelexperiment van Leo Povel Originele Lambswool vesten ƒ42.50 De radio geeft donderdag T elevisie programma NOODLOTTIGE TWIST IN FABRIEK ZEIS IKON MOVIKON 8 nu ƒ289.- Luitenant maakte ruzie met agent Ontslag uit dienst geëist Arrestant met gebroken been uit ziekenhuis gevlucht Ernstig ongeluk op rijksweg AmsterdamV eisen ,Een prestigekwestie Sergeant liet collega in been schieten Vijf jaar geëist voor dodelijke dolksteek Aanrander gearresteerd Den Haag moet spoedig eigen helihaven krijgen Telegram van K.van Kaan gemeentebestuur Ongelukken.in huis Kamerlid mei. Nolte vraagt veiligheidsmaatregelen door Daniel Gray Roekeloze rijder gaat een jaar achter slot Televisiekijkers hebben dinsdagavond een indruk kunnen krijgen van de arbeid van het Europese pailement doordat vier leden van dit parlement onder leiding van mr. Nord aan een gesprek deelnamen. Het punt van bespreking was de kolencrisis, waarover binnenkort de vergadering van het parlement handelt. De deelnemers, die de politieke stromingen uit de Twee de Kamer vertegenwoordigen, zetten hun standpunt uiteen, waardoor de kijkers op de hoogte kwamen hoe de crisis is ont staan. Een oplossing konden zij natuurlijk niet geven. Het filmprogramma bevatte het eerste deel van een serie over de Dodenvallei; te zien was met welke moeilijkheden Ame rikanen een eeuw geleden te maken had den toen zij een nieuw vaderland zochten. Tenslotte werd vertoond „Mandy", een film over een doofstom meisje, dat dank zij het bezoeken van een speciale school leert praten en spelen. Beeldschermer Onder de titel „Wie gaat er mee naar Engeland varen" zal de K.R.O. een hoor spelserie van acht delen uitzenden. Dit spel is gebaseerd op de roman „Pied piper" van de Engelse schrijver Nevil Shute. Het eer ste deel zal op zondag 5 april worden uit gezonden. De opname, koppel- en speltechniek van dit luisterspel wijken volkomen af van de gebruikelijke vorm. De regisseur, de heer Leon Povel heeft namelijk maandenlang gewerkt aan een experiment, dat nu vol tooid is en waarvan dinsdagmiddag in de K.R.O.-studio in Hilversum voor persver tegenwoordigers enkele proeven ten gehore zijn gebracht. Omdat in het verhaal van Shute bijzonder veel dialogen zijn, die door zeven kinderen van 3 tot 17 jaar worden gezegd, was het bijna een onmogelijkheid hier een luisterspel van te creëren. Kinder stemmen imiteren is immers een riskante bezigheid, leestoon en geforceerdheid zijn dikwijls niet te vermijden, waardoor af breuk wordt gedaan aan de realiteit van de situatie. In de roman van Shute trachten de zeven kinderen met een Engelsman op leeftijd, die zijn vakantie aan de Frans- Zwitserse grens moet afbreken, omdat de militaire toestand in juni 1940 hachelijk dreigt te worden, een lange tocht door Frankrijk naar de vrijheid te maken. Om dat dit gegeven met het oog op de kinde ren niet aan een geschreven tekst is te binden, ontstond bij de heer Povel het denkbeeld alle acteurs los van de tekst te maken en alleen het gegeven als uitgangs punt te nemen, en daarop te laten improvi seren. In de kinderrollen heeft hij zijn eigen kinderen in de beschreven situaties geplaatst en hun spontane en dikwijls on beholpen reacties met een draagbare band opnemer vastgelegd. In boswandelingen, auto- en treinritten kwamen de kinderen al spoedig tot hoogtepunten, zegt Leon Povel. Er zijn opnamen gemaakt aan het Noordzeestrand, op Schiphol, boerderijen en tijdens een tocht over het IJselmeer in een echte visbotter, het laatste als suggestie van de tocht over het Engelse Kanaal. In ie studio is later de tekst van de volwasse nen samen met het andere geluid gemon teerd met kinderstemmenmateriaal. Advertentie Gen. Cronjéstr. 40 - 44 Haarlem - Tel. 54679 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. '9.40 Morgenwijding 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 1.40 Zijn kunstenaars allemaal gek? caus. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade orkest. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Alles op één kaart. 15.25 Sopraan en piano. 15.45 Voordr. 16.00 Gram. 16.30 Mctropole-orkest. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Voor de jeugd. 13.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Gram. 18.45 Spcrtpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Omr.ork. en solist. 21.10 Barabbas, hoorsp. 22.25 Gram. 22.40 Journ. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York en gram. 23.2524.00 Discotaria. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Meditatie. 9.30 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 De zingende kerk. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van hét land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. 13.55 Godsd. caus. NCRV 14.00 Gram. 14.30 Idem. 15.00 Omr.ork. en solist. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Concert- ork. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Gram. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nieuws cn weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 A.R., nol. caus. 20.00 Dubbelkwartet en sol. 21.00 Her wonnen vaderland, klankb. 21.30 Gram. 22.00 Pe- iodiekenparade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.4d Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20-24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12 00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieunws. 13.11 Gram. 1345 Vlaamse liederen. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Chinese muz. 15.00 Klassieke muziek. 15.35 Gram. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Klassieke muz. 16.45 Muziek van blaasinstrumenten. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.00 Godsd. halfuur. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Rep. 19.50 Litteraire caus. 20.00 Gram. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Johannes-Passion, Bach. 22.55 Nieuws. 23.00 Gram. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. KRO: 20.20 Gastenboek. 20.40 De Lijkwade van Turijn. 21.00 Instructief progr. over de liturgie voor Goede Vrijdag en Paaszaterdag. Advertentie Van Nelle bestellen Ontslag van rechtsvervolging en terbe schikkingstelling van de regering luidde de eis van de officier bij de Arnhemse rechtbank tegen de 50-jarige werkmeester J. P. de G. van een conservenfabriek in Geldermalsen, die op 4 oktober in een aan val van razernij met een koolmes, dat hij toevallig in de hand had, de halsslagader van zijn chef doorsneed. De officier hield bij zijn eis rekening met het psychiatrisch rapport, waarin verdachte een epilep ticus ontoerekeningsvatbaar wordt ver klaard. De verdachte en zijn chef konden slecht met elkaar opschieten. Er had zich ten slotte een machtsstrijd ontwikkeld tussen beide mannen die ten gunste van de chef scheen te zullen aflopen. De directie had besloten, na herhaald aandringen van de chef, werkmeester De G. te ontslaan. De chef koos een wel zeer ongelukkig mo ment om de werkmeester hiervan in ken nis te stellen, namelijk een ogenblik dat deze met een groot mes in de hand stond. De verdachte verklaarde, dat de mede deling hem volkomen verraste. Wat daar na gebeurde, kon hij zich niet meer her inneren. Een psychiater verklaarde, dat de daad verdachte niet kan worden toegerekend. Hij handelde in een schemertoestand. Dat hij aan vallende ziekte leed, wist de man zelf niet; hij onderschatte zijn ziekte en Advertentie De uitzonderlijke met 1,9 objectief, instelbaar vanaf 20 cm, 4 snelheden en éénbeeldas Overveen Tel. 60755 Parkeergelegenheid Fotowerk vóór 4 uur gebracht, de volgende dag gereed. Ontslag uit militaire dienst was de extra-eis, waartoe de advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair gerechthof in Den Haag kwam bij de behandeling van de zaak tegen de luitenant H. Ch. V. uit Breda, die door de krijgsraad Oost tot een boete en voorwaardelijke gevangenisstraf was ver oordeeld, omdat bij in januari van dit jaar in Breda rude met een agent had gemaakt. De officier was aangeschoten geweest en een agent had hem willen meenemen naar het bureau. Wild had de officier zich verzet, waarbij hij de agent aangreep en zijn revers scheurde. De verdediger vond ontslag te erg voor een officier, die door zijn meerderen wel „over het paard getild" wordt genoemd, maar die volgens hen ook bepaalde capa citeiten heeft. Uitspraak over 14 dagen. Advertentie Van Nelle bestellen meende tot heel wat in staat te zijn. Hij werkte dag en nacht. Hij moet leren aan vaarden, dat hij geen belangrijke functies meer mag vervullen, aldus de psychiater die tenslotte opname adviseerde in een voor de verpleging van lijders aan val lende ziekte gespecialiseerde inrichting. De officier accepteerde de conclusie van de psychiater; in de ziekte van de verdach te ligt de verklaring van zijn daad. De strafrechtelijke aspecten moeten wijken voor de medische, concludeerde de offi cier. Hij eiste terbeschikkingstelling op dat het selectie-instituut te Utrecht kan beoordelen, waar verdachte moet worden verpleegd. De raadsman mr. H. C. M. Hoorneman uit Amsterdam bepleitte voorwaardelijke terbeschikkingstelling, opdat de verdachte niet geruime tijd in het huis van bewa ring zal moeten wachten totdat hij in Utrecht aan de beurt komt. Een menselij ker oplossing: verdachte zou dan meteen kunnen worden opgenomen in 'n inrichting als „Meer en Bosch" te Heemstede. Plei ter schetste De G. als een zeer harde wer ker, een plichtsgetrouw man, die een prachtige staat van dienst achter de rug heeft bij de marine. Uitspraak over veertien dagen. Voor de tweede maal binnen enkele maanden is gisternacht de 46-jarige arres tant S.S.T. wiens gezin in Delden woont maar die zelf zonder vaste woonplaats is en rondzwerft, uit een ziekenhuis ont snapt. Men vond hem later schreeuwend van pijn in pyama in Glanerburg honderd meter van de Duitse grens. De man werd eind vorig jaar in een zie kenhuis in Hengelo opgenomen voor een blindedarmoperatie. Kort tevoren was hij aangehouden, verdacht van diefstal. Voor de hechtingen waren verwijderd, ver dween hij spoorloos. Op 19 december be trok de rijkspolitie te Delden in de melk fabriek aldaar de wacht, omdat in de kluis een groot bedrag was opgenomen. Mid den in de nacht sloop een man het ge bouw binnen. Toen hij ontdekte dat er po litie aanwezig was, ging hij er van door. Tijdens de vlucht werd hij aangeschoten. Een van zijn onderbenen werd daardoor verbrijzeld. S., want die bleek het te zijn, werd opgenomen in het ziekenhuis in Del den. Men bracht een pen aan in zijn been, waaraan gewichten werden gehangen. Vannacht haakte S. de gewichten los en ging er opnieuw vandoor, ditmaal op zijn zitvlak schuivend, omdat hij niet in staat was te lopen. Hoe hij in enkele uren tijds in Glanerburg terecht is gekomen, is nog een raadsel. Naar zijn zeggen heeft hij de tocht achter op een fiets van een voorbij ganger gemaakt, maar dit acht men niet geloofwaardig aangezien S. slechts in pyama gekleed was. Men heeft hem nu zekerheidshalve maar in het Huis van Be waring in Almelo ondergebracht. De 79-jarige A. v. W. uit IJmuiden- Oost die dinsdagmiddag met zijn fiets on oplettend de rijksweg Amsterdam-Velsen ter hoogte van de boerderij van de heer Schaap overstak, is aangereden door een personenauto. Met ernstig inwendig letsel is de 79-jarige wielrijder daarna in het Antoniusziekenhuis in IJmuiden-Oost op genomen. In hoger beroep heeft voor het Hoog Militair gerechtshof de 21-jarige sergeant J. H. F. uit Amsterdam terechtgestaan, die vorig jaar tijdens een nachtoefening in Bergen op Zoom een andere sergeant, die zich niet krijgsgevangen wilde laten maken, in zijn been liet schieten. „Schiet hem in zijn poot", had hij tegen een soldaat geroepen, en toen deze weifel de1 „Dit is een dienstbevel!" De president van het hof vroeg zich af, of ook de soldaat strafbaar zou zijn. Hij volgde een bevel op dat kennelijk tegen de regels was. Er mag met losse patronen alleen op 40 meter afstand van personen worden geschoten, en dan alleen in de lucht. De getroffen sergeant „die zich in derdaad misselijk had gedragen", zoals de advocaat-fiscaal zei, was er met de schrik afgekomen. Hij kreeg alleen een flinke schram. De advocaat-fiscaal vertelde, dat men in militaire kringen liever niet gezien had dal de zaak in het openbaar zou worden behandeld. „Ik vond het echter nodig", zei de advocaat-fiscaal, „omdat ik zelf als reserve-officier weet, hoe gevaarlijk er soms met losse patronen wordt omgespron gen. Ik vind het volkomen onaanvaardbaar om bevel tot schieten te geven en dan er nog bij te zeggen dat het een dienstbevel is. Het is mijns inziens fout dat hier alleen een krijgstuchtelijke straf op zou volgen. Ik had me een onderofficier voorgesteld, die de indruk zou wekken, als zou hij be paalde omstandigheden niet de baas zijn. Maar deze jongeman is rustig en zelfver zekerd. Hij kan, vind ik, de verantwoor delijkheid van het onderofficierschap niet aan. Ik ga akkoord met de reeds door de krijgsraad opgelegde straf (drie weken detentie voorwaardelijk en een boete van veertig gulden) maar ik vorder dat zijn rang tot die van gewoon soldaat zal wor den teruggebracht". De sergeant wist niets anders te zeggen dan „het was een prestigekwestie. Ik kon niet anders doen". Advertentie Van Nelle bestellen I De officier bij de Arnhemse rechtbank heeft wegens doodslag vijf jaar met af trek geëist tegen de 46-jarige koopman A. G. van R. uit Arnhem, die ervan wordt verdacht, op 26 juli 1958 de 36-jarige Th. F. Crouwers in Nijmegen met een dolk steek in de buik van het leven te hebben beroofd. De verdachte, vader van zes kin deren. die al tien keer is veroordeeld waarvan vier keer wegens mishandeling verklaarde die avond teveel te hebben gedronken en zich niets meer te kunnen herinnéren. Volgens de getuigenverklaringen is de Arnhemmer na een vechtpartij in een café, gevolgd door een ruzie met de zoon van de eigenaar, weggegaan. Hij bleef ech ter buiten wachten. Toen de zoon van de caféhouder zich even later aan de ingang vertoonde met een bierglas in de hand, kwam Van R. uit het duister te voorschijn en stak hem in de buik. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek het slachtoffer over leden te zijn. De officier noemde het in ziin reauisi- toir aannemeliik, dat verdachte het slacht offer opzettelijk van het leven heeft be roofd. De verdediger vroeg ontslag van rechts vervolging en onmiddellijke invrijheid stelling, omdat er volgens zijn oordeel sprake zou zijn van noodweerexces. De rechtbank stond het verzoek niet toe. Het was een gevaarlijke tocht. Telkens leek het, of het bootje door de golven ver slonden zou worden maar telkens kwam het nog heelhuids er doorheen. Jako hield het roer en hield het zeil in de goede stand, al was het moeilijk. Het leek wel, of hij al uren tussen de wilde golven voer. Opeensdaar was het vlotTussen de hoge schuimgolven kreeg hij het in het oog. „TumboH", riep hij, zo hard hij kon. Maar Tumbo hoorde hem niet in de storm 6465 Advertentie Van Nelle bestellen I De politie in Sittard is erin geslaagd, de dader te arresteren van een aanranding,, gepleegd op de 39-jarige mevrouw M. A. uit Sittard. Maandagavond werd deze wielrijdster op een donkere weg tussen Sittard en Ge leen aangerand door een onbekende man, die daar met een mes in de arm stak. Mevrouw A. zag kans te ontkomen en waarschuwde de politie. Dankzij haar be schrijving van de dader kon de man in de loop van de dag worden gearresteerd. Hij heeft bekend. Het is de 27-jarige A. C„ een werkloze uit Geleen, die al eerder met de politie in aanraking is geweest. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor 's Gravenhage heeft in haar alge mene vergadering een telegram aan B. en W. verzonden, waarin verzocht wordt, zo spoedig mogelijk tot de aanleg van een helihaven over te gaan, dit in verband met de aan de n.v. Aero Contractors te Den verleende concessie voor een geregelde binnenlandse vliegdienst met helikopters. De Kamer is van oordeel, dat ook Den Haag in dit nieuwe verkeersnet moet worden ingeschakeld. Het K.V.P. Tweede Kamerlid mej. A. H. Nolte heeft aan de minister van Econo mische Zaken schriftelijk gewezen op het feit, dat er in de laatste maanden een groot aantal ongelukken met dodelijke af loop gebeurd zijn ten gevolge van los- of defect raken van gasslangen. Zij vestigt er voorts de aandacht op dat ten gevolge van het niet of niet-deskundig „aarden" van wasmachines ook verscheidene ernstige ongelukken zijn voorgekomen. Mej. Nolte vraagt tenslotte of de minister zou willen overwegen, of en, zo ja, welke maat regelen kunnen worden genomen om deze gevaren te verkleinen. Advertentie 15. We reden zwijgend verder, 't Was een bitter en te gelijk prettig gevoel haar dicht naast mij te hebben. En plotseling was ik me er heel intens van bewust, dat ik dit meisje niet mocht verliezen. Ze betekende voor mij de grote liefde, waarop ik zo lang had moeten wach ten „Waar ga je naar toe?" vroeg mijn moeder. „Ga je weer met die verpleegster uit? Ik kan haar niet goed uitstaan. Breng me haar in hemelsnaam niet als schoon dochter mee!" Ik antwoordde niet. Mijn zwijgen irriteerde haar. „Ze is een gevaarlijk soort vrouw! Let op mijn woor den. Je schijnt de laatste tijd aan niets anders te denken dan aan haar." Dat mijn geheim geen geheim meer was en door ieder een besproken werd, hinderde mij. Toch trachtte ik zo rustig mogelijk met mijn moeder te spreken. „Ik zou u willen vragen, moeder, niet mee te doen aan die laster ten opzichte van Leonoor Malherbe. Ik zou heel gelukkig en trots zijn, als ze erin toestemde met mij te trouwen. Dat zou naar ik aanneem het einde be tekenen van alle roddelarij over dit meisje. Ik zou u echter dankbaar zijn, moeder, wanneer u niet over mijn privé-leven met uw vriendinnen babbelde en mijn in tiemste gevoelens met rust liet." Ik opende de openslaande deur naar de tuin. „Wees niet boos op me, Jay. Ik zou het verschrikkelijk vinden, als je gevoelens voor dat meisje je van mij zou den vervreemden. Maar men spreekt er in Umtali over, dat jouw pogingen haar onberoerd latendat ze meer en beter wil „Boosaardig geklets, moeder en volkomen onwaar." Ik wilde me naar buiten begeven, maar mijn moeder was nog niet uitgesproken. „Wie is die meneer Somer set, die uit Londen hier gekomen is? Ik hoorde veel goeds over hem vertellen „Heus? Welnu, dat is hier iets nieuws: goede dingen over iemand vertellen! Meneer Somerset mag van geluk spreken „Hij is familie van Lord Dalrymple. Ik geloof, dat hij tot de hoogste adel behoort. Hij heeft in ieder geval de goede manieren, de volmaakte beleefdheid en de brede kijk van de ware genteleman. Ik moet bekennen, dat hij ook op mij een uitstekende indruk heeft gemaakt." Mijn moeder keek mij bij deze woorden onderzoekend aan. Ik antwoordde zo luchtig mogelijk: „Ik heb hem slechts één keer ontmoet. Ja, hij maakt inderdaad een sympathieke indruk." Toen ik eindelijk in mijn auto weg kon rijden, dacht ik na over John Somerset. Sinds zijn komst in Umtali, tien dagen geleden, logeerde hij in het Cecil Hotel. In deze korte tijd had hij de kleine stad volkomen in zijn ban gebracht. In warme worden gestelde aanbevelings brieven hadden hem een introductie bezorgd bij enkele vooraanstaande families. Er waren enkele op de voor grond tredende vrouwen, die zich gepasseerd voelden, dat men deze charmante man niet bij haar had aanbe volen. Zij drongen er bij hun echtgenoot op aan John Somerset ten spoedigste ook bij hen thuis te brengen. In gedachten verdiept, had ik automatisch de weg naar het ziekenhuis ingeslagen. Slechts Leonoor's aan wezigheid daar trok me in die richting. Het was zondag en ik had geen dienst. Vijf weken waren verlopen, sinds wij samen in Birgenough Bridge waren geweest. En sinds meer dan een maand wachtte zij thans op John So merset. Nadat ik hem de eerste keer had ontmoet, vroeg zij mij hoe ik hem vond. „Sympathiek", antwoordde ik. Ze had mij vol erkentelijkheid voor mijn gunstig oordeel aangekeken. Haar ogen straalden. Sindsdien was ze ech ter anders geworden: ze werd mager en van iets stra lends was niets meer te bespeuren. Ik parkeerde mijn auto bij het ziekenhuis en liep naar de zaal, waar Leonoor dienst had. Ze was bezig bij het bed van een patiënt; in de deuropening riep ik haar toe: „Zuster Malhei-be, één ogenblik!" Ik zag, hoe ze schrok en mij een verwonderde blik toewierp. „Ik kom dadelijk, dokter Jordan, zodra Ik had de deur van de zaal echter alweer gesloten en begon in de gang op en neer te lopen. Waarom was ik zo ongeduldig? Waarom tobde ik mezelf af? Ik wist toch, dat ik in haar gedachten geen plaats innam, dat we ver van elkaar verwijderd waren, als was er een oceaan tussen ons „Je wilde mij spreken, Jay?" Ze stond voor me en deed haar best te glimlachen. Ik zag echter duidelijk, hoe bleek en afgetobd ze er uit zag. Ze leed kennelijk aan slapeloosheid. Er was een gespannen uitdrukking op haar gezicht. Ik begreep, dat mijn aanwezigheid in het ziekenhuis op zondag, terwijl ik geen dienst had en niets dringendst mij hierheen riep, haar moest verbazen. „Ja, Leonoox-. 't Is overigens niet van veel belang. Ik bepeinsde alleen, dat je hier in het ziekenhuis dienst had en dat 't niet bepaald een pretje is de hele zondag in het ziekenhuis te moeten doorbrengen." „Dank je, Jay." Ze sprak op zachte toon. „Heb je 't druk?" „Nee." „Kom dan even mee naar mijn kamer, goed?" Ze keek schichtig om zich heen, als had ik iets ver bodens voorgesteld. Hoe hield ik van dit meisje! In de eenvoud van haar verpleegstersuniform vond ik haar het aantrekkelijkst. Dan was ze voor mij de ware Leonoor, die alleen ik kende en met wie John Somerset niets te maken had „Wat zal men er van zeggen Ik lachte. „Wat men aan slechts over ons kan zeggen, is heus al lang gezegd. Je hoeft niet bang te zijn, Leonoor!" „Maar waarom moeten we de openbare mening uit dagen?" „Wat we ook doen, jij en ik, altijd zal men er een uit daging in zien. Kom gerust met mij mee". Ze volgde mij. Haar voetstappen, naast de mijne, weerklonken in de lange stenen gang. Een kamermeisje wierp ons een betekenisvolle blik toe. „Zie je wel", zei Leonoor, Peggy zal stellig haar mond niet houden. Ze is een geweldige kletskous. Morgen spreekt de hele stad erover". „Neem 't niet te zwaar op". Ik boog me enigszins voorover om de sleutel ln het slot van mijn kamerdeur te steken en voegde er aan toe: „Het ligt in jouw macht, Leonoor, om de mensen het zwijgen op te leggen". „Hoe bedoel je dat?" Ik liet haar mijn kamer binnegaan. Het daglicht scheen fel naar binnen en maakte, dat Leonoor nog bleker leek dan even tevoren. {Wor3fi Vervolgd) Burgemeestersbenoeming. Bij K.B. is met ingang van 16 april benoemd tot burgemeester van Oldenzaal mr. J. de Vries, thans burgemeester van Druten. Op 16 december 1943 werd de heer De Vries burgemeester van Druten. Expositie „Goed Wonen". Van zater dag 28 maart zal gedurende twee maanden bij de Stichting Goed Wonen aan 't Rokin te Amsterdam een tentoonstelling worden gehouden onder de titel „Vloer en wand". De expositie wil het publiek een indruk geven van vloer- en wandafwerking. Autoverkeer naar Denemraken. De nemarken heeft de grensdocumenten voor alle soorten auto's afgeschaft. Voor per sonenauto's waren deze documenten al niet meer nodig. Alleen de groene ver- zekeringskaart blijft vereist, zo deelt de A.N.W.B. mede. Melkkastjes. Vorig jaar is er in Schiedam ten gevolge van de melksane- ring een melkoorlog ontstaan, omdat de bezorgers weigerden, in overeenstemming met een door de melkhandel genomen be sluit, in flat- en galerijbouw trappen te klimmen. De bewoners protesteerden het geen tot gevolg had, dat de melkhandel besloot, waar dit nodig was, kastjes te plaatsen. Hiermeeis thans een aanvang gemaakt in een flatgebouw aan de Van Haarenlaan. Er zullen in totaal in Schie dam vele honderden melkkastjes worden geplaatst. Boeken in beslag genomen. De Bus- sumse politie heeft ongeveer 200 boeken in beslag genomen „die als pornografisch moeten worden aangemerkt", aldus de politie. Een deel der boeken is in beslag genomen in 'n particuliere leesbibliotheek, die ze tegen een speciaal tarief uitleende, eh ander deel fc'ij personen 'die de boeken geleend hadden. Advertentie Van Nelle bestellen 1 De Bossche rechtbank heeft de straten maker J. T. uit Someren veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en vijf jaar intrekking van het rijbewijs. Hij stond terecht wegens het feit, dat hij door roekeloos rijden de dood van twee bromfietsers veroorzaakt heeft. De officier had een jaar en vier maanden met aftrek, en vijf jaar ontzegging geëist. Stadsschouwburg: Tot en met donderdag besloten voorstellingen. BIOSCOPEN Cinema Palace: Tot en met donderdag, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „In liefde en oorlog", 18 jaar. Frans Halstheater, woensdag en donder dag, 14.30, 18.45 en 21.15 uur: „Storm kracht 12", 14 jaar. Lido Theater: Tot en met donderdag, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Désirée", a.l. Luxor Theater: Woensdag, 20 uur: „Lading des doods", 14 jaar; donderdag, 14 en 20 uur: „Gezworen kameraden", 14 jaar. Minerva Theater: Woensdag en donderdag, 20.15 uur: „Indiscreet", 14 jaar. Rembrandt Theater: Tot en met donder dag, 14 en 19.30 uur: „Gouden regen van het geluk", 18 jaar. Roxy Theater: Tot en met donderdag, 14.30, 19 en 21.15 uur: „Het beest in men sengedaante", 18 jaar. Studio Theater: Tot en met donderdag, 14 en 20 uur: „Bridge on the river Kwai", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Woensdag 20 uur: „Und abends in die Scala", a.l.; donderdag, 20 uur: „Puberteit", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 20 april werkd. 1012.30 en 13.3017 uur; zond. 1417 uur, expositie „Start". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 april dagelijks 1022 uur, expositie Poppe Damave. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 12 april werkd. 1117 uur, expositie Corneille (paasdagen gesloten). Bloemenheuvel (Bloemendaal): Tot 29 maart werkd. 10—17 uur, expositie niet- beroeps beeldende kunstenaars. DIVERSEN Vleeshal: Donderdag 12.3512.45 uur, be- zinningspauze (ds. N. v. Egmond over „Nacht in tie middag"). Kerk Witte Heerenstraat 20: Donderdag, 20 uur, Passiespel „Judas". (Verder raadplege men de wekelijkse ru briek „Uitgaan in Haarlem" van vrijdag j.l.) Advertentie Van Nelle bestellen l

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9