d ré a an Groen Co Tibetaanse kabinet zegt verdrag met China op DU RYEA t Betere conjunctuur W est-Duitsland m maïzena David Oistrach komt voor het eerst zijn spel in Haarlem laten horen Macmillan bracht verslag uit in het Britse Lagerhuis Uitwisseling van toeristen tijdens de Paasdagen Onafhankelijkheidsverklaring valt samen met oplaaiende guerilla I. KAN Fa. A. EVERTS S™1 Naaimachines Brosens" Expansie in hoog tempo 23 Japanners slaan Noorse uitnodiging af Dodelijk ongeluk op Nederlands schip Voor verlo"ings-geschercken gr lioulslraa 63 VORSTELIJK RIJWIEL Nederlandse tanker mede aansprakelijk Denkbeeld van een neutrale zóne niet opgegeven Duitsers naar de bollen, Nederlanders langs de Rijn Wapenaankopen voor Indonesië in Europa D.K.W. en Auto Union 1000 Djuanda-delegatie van Darul Islam welkom trouw- en verlovingsringen Hainmarskioeld in Moskou Twee doden in het verkeer De Baguttaprijs voor Italo Calvirio Franse helikopters voor de luchtmacht Centrals Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Schadeloosstelling voor Indonesische KPM-ers Zelfs de onlangs nog zo klagende staalindustrie staat er zeer goed voor DONDERDAG 26 MAART 1959 LONDEN (UPI) De Kasjag, het opper ste kabinet van Tibet, heeft Tibet onafhan kelijk verklaard en het verdrag met com munistisch China betreffende de Chinese souvereiniteit opgezegd, aldus bericht „The Times" uit Kalimpong. Het besluit werd eenstemmig genomen, op grond van het feit dat China zich bij herhaling zou hebben schuldig gemaakt aan schending van het verdrag. In Oktober 1950 trokken Chinese troepen Tibet binnen. Op 23 mei 1951 werd een zeventien punten omvattend verdrag getekend, waarbij de soevereiniteit van China werd vastgesteld. Omtrent de Dalai Lama is niets bekend. Men acht het niet onwaarschijnlijk dat hij Lhasa heeft verlaten en zich bij de opstan delingen heeft gevoegd. Volgens de correspondent van „The Times" werd het verdrag met China reeds een week geleden opgezegd. Hij noemde geen bronnen. De onafhankelijkheidsverklaring zou vergezeld gegaan zijn van een verzoek aan China, zijn troepen terug te trekken. Het soevereiniteitsverdrag geeft China namelijk het recht militaire en administratieve een heden in Tibet te legeren. Deze onafhan kelijkheidsverklaring zou zijn gebaseerd op een manifest, dat ongeveer 5000 Tibetaanse vrouwen op 12 maart publiceerden. Op 10 maart nodigde de Chinese com mandant de Dalai Lama uit een militaire parade bij te wonen, zonder leden van zijn kabinet of zijn gevolg. Toen dit in Lhasa bekend werd verzamelden ongeveer 30.000 personen zich voor het Norbulinka paleis, de Dalai Lama verzoekend niet te gaan. De Dalai Lama sloeg de uitnodiging af, doch in de straten van Lhasa bleef het onrustig. Op 12 maart verzochten 5000 Tibetaanse vrouwen de consuls van India, Nepal en Bhutan hen te vergezellen naai de Chinese autoriteiten, om een manifest te overhandigen. In dit manifest werd opzeg ging van het Chinees-Tibetaanse' verdrag geëist. De consuls weigerden echter en de de monstratie ging niet door. „Het manifest kreeg hierdoor geleidelijk de betekenis van een nationale onafhankelijkheidsverklaring en toen het ten slotte aan de Chinese auto riteiten werd overhandigd, was het gete kend door vertegenwoordigers van de be langrijkste kloosters, leden van de grote nationale vergadering en tenslotte door het gehele kabinet," aldus „The Times". NEW DELHI (UPI) Een woordvoerder voor het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag gezegd, dat India „geen be vestiging tot dusver had" van de gemelde verklaring van onafhankelijkheid van Tibet. De correspondent van de „Times" heeft als bronnen voor zijn inlichtingen genoemd: „uitvoerige berichten, die hem in Kalimpong aan de Indisch-Tibetaanse grens bereikten." WASHINGTON (UPI) Op zijn weke lijkse persconferentie heeft president Eisenhower woensdag medegedeeld, dat hij berichten heeft ontvangen over grote guerrilla-gevechten in Tibet. De opstand in Tibet kwam ter sprake toen men hem vroeg-of er'een wijze bestond om de Tibe- tanen van buitenaf hulp te bieden. Eisen- Advertentie ANEGANG 46 /HAARLEM De walviscontingenten TOKIO (Reuter) De Japanse walvis vaartmaatschappijen zijn op het ogen blik niet voornemens vertegenwoordigers naar Noorwegen te zenden voor het voe ren van nieuwe besprekingen over de con tingenten voor de walvisvangst in het zuidpoolgebied, zo deelde een woordvoer der van de Kyokuyo maatschappij voor de walvisvaart mede. Uit Oslo werd gisteren gemeld, dat de Noorse maatschappijen voor de walvis vaart overwogen Japanse vertegenwoordi gers uit te nodigen naar Noorwegen te ko men voor het voeren van besprekingen. Volgens de woordvoerder heeft het geen zin naar Noorwegen te gaan, als er geen aanwijzingen zijn, dat er aan het Japanse verlangen naar concessies voldaan zal worden. De Japanse ondernemingen ho pen, dat de Noren tenslotte voldoende con cessies zullen willen doen, die het hou den van een conferentie rechtvaardigen. Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. BREST (UPI) Het lichaam van een 21-.jarige Rotterdamse zeeman, die bij een ongeluk aan boord werd gedood, is woensdag van het Nederlandse ertsschip De Tweelingen in Brest aan land gebracht. Havenautoriteiten hebben meegedeeld, dat de omgekomen man, Jacobus Broekers uit Rotterdam, Oranjeboomstraat 361, overleden is aan een schedelbreuk, toen hij een val van tien meter maakte in het ruim. Het schip, dat van Rotterdam op weg is naar Puerto Ordaz in Venezuela, is woens dag de haven van Brest binnengelopen om het lichaam van Broekers aan land te bren gen. De havenautoriteiten hebben gezegd dat het lichaam er zou blijven, totdat er instructies van de familie zouden zijn ge komen. hower gaf geen rechtstreeks antwoord op deze vraag. Functionarissen van het State Depart ment hadden dinsdag verklaard, dat de Amerikaanse regering niet actief overweegt de Tibetanen te hulp te komen of anti communistische Aziatische bondgenoten, zoals nationalistisch China, toe te staan door Amerika geleverde wapens aan de rebellen te zenden. Woensdag kwamen regeringsfunctiona rissen op Formosa bijeen met president Tsjang Kai-Sjek om de Tibetaanse opstand en de mogelijkheid van hulp te bespreken. Lhasa weer rustig NEW DELHI (AFP-Reuter) De „Press- Trust of India" heeft donderdagochtend bekendgemaakt, dat de gevechten in Lhasa, de Tibetaanse hoofdstad, zijn geëindigd. Dit bericht heeft in New Delhi weinig opzien gebaard. Woensdagavond reeds had men vernomen dat de telegraafverbindingen met Lhasa waren hersteld. Men meent te weten, dat de eigenlijke strijd in Lhasa reeds in twee dagen tijds door de Chinezen was gewonnen. Nadien zou er nog slechts sporadisch zijn gevochten. Men verwacht dat premier Nehroe vandaag een verkla ring in het parlement zal afleggen. (UPI) Uit Kalimpong, een plaats in India dicht bij de Tibetaanse grens, zullen 150 Tibetanen naar New Delhi reizen, om de regering van India om steun te vragen voor de opstand tegen de communistische overheersing. De 150 afgezanten zijn vluch telingen en afgezanten, en vertegenwoordi gen bijna alle landstreken van Tibet, de voornaamste' kloosters, de verzetsbeweging en verschillende steden van Tibet. Zij zul len kort na elkaar naar New Delhi reizen. Hun doel is van India rechtstreekse hulp aan de opstand te verkrijgen. Advertentie Advertentie Voor een Fa. E. DE GRAAF F Koninginneweg 44 - Haarlem - Tel. 13609 Verontreiniging van fjord OSLO (UPI) De Nederlandse maat schappij voor de Walvisvaart, eigenares se van het tankschip „Bloemendaal", en de n.v. Esso-Noorwegen zijn beide gelij kelijk aansprakelijk gesteld voor de ver ontreiniging van het water in de Oslofjord, die twee en eeri half jaar geleden werd geconstateerd. Zij /uilen beide vergoeding geven voor de aangerichte schade. Het bedrag van de schadevergoeding is nog niet vastgesteld, maar de grondeigenaren langs de oevers van de fjord, die de eis aanhangig maak ten, hebben een bedrag van ongeveer 280.000 Noorse kronen (ruim 150.000 gul den) geëist. Het zal echter nog lange tijd duren eer de schadevergoeding betaald wordt. De Nederlandse maatschappij en de olie maatschappij die elkaar de schuld geven, zullen tegen de uitspraak van de Noorse rechtbank in beroep gaan. De verontreiniging van het water in de Oslofjord geschiedde nadat de „Bloemen daal" buiten Sandefjord, ruim 100 km. van Oslo, aan de grond liep. Het schip kreeg enkele lekkages maar de kapitein zette de reis door de fjord voort. Ook bij het los sen werd niets gedaan om het lekken van de olie tegen te gaan. De rechtbank acht te derhalve zowel de Nederlandse maat schappij voor de walvisvaart als de Es so-Noorwegen gelijkelijk verantwoorde lijk voor de verontreiniging van het water. (Vervolg van de voorpagina) David Oistrach, de wereldberoemde vio list, die op 19 mei medewerking verleent aan een concert in de Beethovencyclus van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, werd op 30 september 1908 in Odessa ge boren. Hij is "thans professor aan het con servatorium te Moskou en werd enkele jaren geleden met de Stalinprijs onder scheiden. Reeds vroeg openbaarde zich zijn talent voor het vioolspel, dat hij van nie mand vreemd had, want zijn vader, van beroep boekhouder, genoot als musicus uit liefhebberij een grote reputatie. Op twaalf jarige leeftijd was hij reeds zodanig ge schoold, dat hij zijn debuut in de concert zaal kon maken. Als leerling van Pjotr Stoljarski, de opvolger van Leopold Auer, behaalde hij in 1926 het einddiploma van de plaatselijke muziekschool. Kort daarna begon hij zijn concertreizen als solist, eerst door de Oekraine, waar hij speelde onder directie van Alexander Glazoenov, daarna door andere delen van de Sovjet-Unie, vol doende verdienend om zijn familie te on derhouden. Nikolai Malko en Vasa Suk waren dirigenten, toen hij voor het eerst in Leningrad optrad. In 1929 gaf David Oistrach een recital in Moskou, waarop uitnodigingen van talrijke andere muziek centrums volgden. In 1935 dong hij te War schau mee in het Wieniawski-concours, waar hij tweede werd na Ginette Neveu; die bij een. vliegtuigongeluk boven de Azo- ren in 1949 om het leven kwam. Twee jaar later werd hem op het concours Eugène Ysaye te Brussel de eerste prijs toegekend. In aansluiting op deze wedstrijd gaf hij recitals in Nederland en Frankrijk, nadat hij zich tevoren in Zweden had laten horen. Als merkwaardige bijzonderheid uit zijn carrière moge worden vermeld, dat, hij tijdens de oorlog een concert gaf in het (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan werd gisteren» door zijn partijgenoten toegejuicht toen hij in het Lagerhuis verscheen voor het afleg gen van een verklaring over zijn bezoeken aan Parijs, Bonn, Ottawa en Washington. Hij zei niet te geloven, dat de ingewikkel de vraagstukken tussen Oost en West on- (Van onze correspondent in Bonn) Vanmiddag en morgenochtend zal de paasreiskoorts in Wesf-Duitsland grote bevolkingsgroepen aantasten. Aan de grenzen met ons land, met Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk, zal men dat merken aan de massa^s voorjaarstoeris ten, die een voorschot op de grote vakan tie nemen. Men wil eruit en de bollenvel den, Parijs, Noord-Italië en West-Berlijn zijn daarbij favoriet. Daartegenover staat dat men hier de komende dagen duizen den Nederlanders, Belgen, Zwitsers en Fransen verwacht. De Nederlandse inva sie heeft vooral het Rijngebied op het oog, zegt men hier. Deze eerste „reisgolf' is wel een bijzon dere uiting van de algemene hoge welvaart in de bondsrepubliek. Na de drie typische na-oorlogse golven (de Fress-, de Klei- dungs- en de Spar-welle, respectievelijk de eet- de textiel en de spaargólf) heerst, er dit jaar vooral reiswoede: iedereen wil er op uit, zo ver en zo vroeg mogelijk. De reisbureaus in alle grote steden waren een week voor Pasen uitverkocht, met reizen naar Parijs, de bollen en Noord-Italië. Daarnaast wil jan en alleman met bussen en treinen naar Zuid-Zwitserland (Locar no, Lugano), naar Wenen en Kopenhagen pn naar een reeks Duitse vakantie-oor- den, als de Harz en de Bodensee. Ook de spoorwegen hebben een record omzet kunnen boeken. Slaapwagens naar Zwitserland en Italië waren reeds lang uitverkocht voor de dagen vlak voor en na Pasen. Men vreest dat er vanmiddag en morgenochtend een storm op de loketten zal losbreken van laatkomers. Opmerke lijk is voorts de overweldigende belang stelling voor de reizen van standing, de du re tochten per vliegtuig naar Majorca. Tu nis, Spanje, Sicilië, de Canarische eilan den. waarvoor men per persoon enige hon derden marken op tafel moet leggen. Al die reizen zijn vlot van de hand gegaan: de vliegtuigen zijn voor het merendeel volge boekt. Al even gretig greep men naar de reisbiljetten, die per spoor en luxe boot een paasreisje van een week door de Adri- atische of de Middellandse Zee beloven. Griekenland geniet de voorkeur bij deze gegoede reislustigen. Van en naar West-Berlijn Er is ook een massale uittocht naar het democratische eiland in Oost-Duitsland: West-Berlijn, de oude hoofdstad, waar de meeste hotels lang voor Pasen reeds wa ren volgeboekt. De Britse, Amerikaanse en Franse luchtvaartmaatschappijen. die van West-Duitsland op West-Berlijn vlie gen, hebben alle toestellen voor wat de goedkope nachtvluchten betreft, vol ge kregen. Omgekeerd gaan duizenden West- berlijners per auto, trein of vliegtuig naar de Harz, naar de Rijn, Hamburg of nog verder weg van de stad waar zij maanden lang letterlijk opgesloten plegen te zitten. De politie hoopt al te veel verkeersopstop pingen te kunnen voorkomen. De Neder landse automobilisten moeten er in elk geval maar rekening mee houden, dat zij op sommige autobahnen niet zo zullen kunnen opschieten als zij verwachten. Er wordt namelijk aan vele autowegen hard gewerkt, waardoor opstoppingen onver mijdelijk zullen zijn. DJAKARTA (Reuter) De woordvoer der van het Indonesische leger, majoor Harsono, heeft medegedeeld dat het Indo nesische leger poogt, in Europa wapenen aan te kopen, zowel in West-Europa als in de communistische landen. Een com missie van het legér onder leiding van kolonel Achmad Jani brengt thans een bezoek aan Europese landen, o.a. aan Joe goslavië, Tsjechoslowakije, West-Duits land, Frankrijk en Polen. Harsono deelde niet mede, welke soorten en hoeveelheden wapens Indonesië wenst aan te kopen. Over wapenaankopen in de Verenigde Staten en Noorwegen zeide hij, dat daar aan thans de laatste hand wordt gelegd. Advertentie Wellicht is u tevreden met het merk auto dat. u thans bézit. Zolang u echter niet met een D.K.W. of Auto Union 1000 gereden heeft weet u niet wat deze u meer biedt. Vraagt vrijblijvend proefrit. Official dealer: A. R. M. HOUTPLEIN 21 - HAARLEM Smaldeel V van de Koninklijke Marine maakt een oefenreis langs de oostkust van Noord-Amerika en de Nederlandse Antillen. Een foto van het vliegdek- schip „Karei Doorman" in de Caracas- baai van Curasao. oplosbaar zijn en legde opnieuw de nadruk op het feit, dat overeenstemming bestaat over een oplossing langs de weg van al gemene onderhandelingen. De voorberei ding komt thans op gang. In Washington stond de kwestie van de procedure op de komende conferenties met de Russen in het middelpunt. Hoewel het Westen in be ginsel eenstemmig is, zal met de uitwer king van een gemeenschappelijke ge dragslijn toch enige tijd gemoeid zijn. In Washington is niet getracht het definitie ve westelijke standpunt in' bijzonderheden uit te werken. Er is wel een nuttige, voor lopige gedachtenwisseling gevoerd over de manier van aanpak. Deze zaak zal verder worden behandeld op bijeenkomsten te Washington van de ministers van Buiten landse Zaken en daarna in de voltallige NAVO-raad. Macmillan wilde niet vooruit lopen op het westelijk antwoord dat van daag in Moskou is overhandigd. In Washington hebben Macmillan en president Eisenhower overeenstemming bereikt over de voornaamste punten van het westelijke antwoord, waarin de wes telijke denkbeelden over methode en tijd stip voor het komende gesprek zijn uiteen gezet zowel voor de bijeenkomst der mi nisters van Buitenlandse Zaken in mei als voor. de topconferentie in de zomer. Labour's oordcel Gaitskell, de leider van de oppositie, wilde weten of de westelijke mogendhe den het er over eens zijn, dat, afgeschei den van het resultaat van de conferentie der ministers er in elk geval een topge- sprek zou worden gehouden. Macmillan verwees hem naar de inhoud van de wes telijke nota's en voegde er onder daverend gelach aan toe, dat hoe het ook in deze nota's is geformuleerd, iedereen lijkt te geloven dat er een topgesprek zal komen. Uit een nader antwoord van Macmillan aan Gaitskell viel op te maken dat er nog geen overeenstemming heerst over het Britse voorstel voor een inspectiezone in Europa. Dit probleem moet nog worden onderzocht, alvorens een definitiever standpunt kan worden Ingenomen, aldus Macmillan. Het moet ook met de NAVO- bondgenoten worden besproken. Macmil lan hoopt dat hierover volgende week in Washington een resultaat zal worden be reikt. Macmillan zei verder, in antwoord op vragen, dat het grote struikelblok in de besprekingen over stopzetting van de kernproeven in Genève op het ogenblik de kwestie is van het veto inzake de inspec- tieploegen. Macmillan heeft in Moskou nieuwe denkbeelden geopperd die met de andere westelijke bondgenoten zijn be sproken. Deze suggesties staan en vallen echter met de veto-kwestie. WASHINGTON (UPI) De kans dat Oost en West overeenstemming bereiken over het staken van kernwapenproeven vóór de conferentie der ministers van bui tenlandse zaken is uitermate gering, aldus heeft het hoofd van de Amerikaanse dele gatie, James Wadswort.h, verklaard. Eisenhower's mening (Reuter) President. Eisenhower heeft op een persconferentie gezegd, dat naar zijn mening Kroesjtsjev de enige Russi sche functionaris is die bevoegd is te on derhandelen. Dit mag evenwel niet inhou den. dat een topconferentie de enige weg is. Een topconferentie is volgens de pre sident pas verantwoord, als er tevoren eni ge voortgang is gemaakt. De president wilde niets zeggen over het Britse denk beeld van een zone in centraal Europa, waar wapens en troepen zouden zijn be vroren. DJAKARTA (Reuter) De Indonesische premier, ir. Djuanda, heeft woensdag ge zegd, dat hij bereid is een afvaardiging van de nieuwe leiders van de Daroel Is lam te ontvangen. Zo bericht het Indo nesische persbureau Antara. Antara meldde, dat als resultaat van een coup onder de leiders van deze isla- mietische strijdgroep nieuwe leiders de macht in handen hebben en dat zij bereid zijn besprekingen met de regering in Dja karta te voeren. Een woordvoerder van het Indonesische leger, majoor Harsono, heeft woensdag buitenlandse persberichten tegengespro ken, dat andere opstandelingen een aantal steden in Noord-Celebes hadden veroverd. belegerde Stalingrad, welke stad hij per vliegtuig bereikte en verliet. Geruime tijd berustte de reputatie van David Oistrach voornamelijk op radio-uitzendingen en grammofoonplaten van geenszins feilloze kwaliteit. De laatste jaren heeft men hem zowel in Amerika als in West-Europa (ook in Amsterdam) herhaaldelijk op het po dium kunnen horen. Zijn buitengewoon omvangrijke repertoire is door grammo foonplatenmaatschappijen hier en in de Verenigde Staten vastgelegd, ook in duo- Advertentie Meer dan 50 modellen in JUWELIER HORLOGER B ARTEL J ORISSTR A AT 2 HAARLEM spel met Isaac Stern, zowel met orkesten in de standaardwerken als solistisch in virtuozenstukken. Ter gelegenheid van het jubileum van de UNO heeft hij tezamen met Yehudi Menuhin het Dubbelconcert van Bach in Parijs vertolkt. Zijn zoon Igor Oistrach is eveneens een vooraanstaande violist. Een bijzonder kenmerk van Oistrachs stijl, schrijft Kurt Blaukopf in zijn bekende boek over vermaarde virtuozen, is de stilis tische elasticiteit zijner interpretaties, waardoor hij in bijna iedere combinatie zijn persoonlijkheid kan uitspelen zonder de eenheid in gevaar te brengen. Elastisch is zijn stijl ook in die zin, dat hij geenszins een „specialist" in de vertolking van wer ken van slechts enkele componisten is ge worden. Prokovjev heeft een vioolsonate, Kabelevski een vioolconcert aan hem op gedragen. Hij wordt nog steeds als de pri mus inter pares van de Russische violisten beschouwd. Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel. 12181 lordensstraat 53 - Haarlem - Tel. 12£30: GASFORNUIZEN - GEYSERS MOSKOU, (UPI) De secretaris-gene raal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, is woensdag in Moskou aangekomen waar hij besprekingen met premier Kroesjtsjev zal voeren. Hammarskjoeld is in het bezit van een gedetailleerd verslag over de ont wikkelingen rondom de kwestie Berlijn. UNO-zegslieden ontkennen echter dat hij een memorandum bij zich zou hebben dat opgesteld L door Amerikaanse functiona rissen, zoals in het buitenland is bericht. Andere functionarissen ontkenden dat Hammarskjoeld een boodschap of een ver klaring van het Westen bij zich heeft, ge richt aan het Kremlin. Bij een frontale botsing tussen twee per sonenauto's op de Afsluitdijk zijn twee personen gedood en twee zwaar gewond. De ene auto, komende uit de richting Friesland, werd bestuurd door de 52-jari- ge zakenman J. W. Boonstra uit Sneek. De andere, komende uit de richting Noord holland door de 45-jarige H. Veneman uit Amsterdam, chef van een drukkerij. De beide bestuurders werden op slag gedood. De beide zwaargewonden zijn twee Duit se lifters, die met de heer Veneman mee reden. Het is niet onmogelijk, dat de botsing is ontstaan tijdens een inhaalpoging van een van de auto's terwijl het mistig was. MILAAN (UPI) Een van Italië's meest .begeerde litteraire prijzen, de Ba guttaprijs, is woensdag toegekend aan de auteur Italo Calvino -oor zijn bundel „Rao conti". Calvino, die vijfendertig is, brak zijn politieke binding met de communis ten na de Hongaarse opstand. De Bagut taprijs werd voor de drieëndertigste keer uitgereikt. De eerste twee van de zes Alouette heli kopters die de Koninklijke Luchtmacht in Frankrijk heeft besteld, zijn op de vlieg basis Ypenburg aangekomen. De lucht macht zal deze helikopters in hoofdzaak gebruiken voor reddingswerk boven zee. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 SINGAPORE (AFP) Een gerechtshof te Singapore heeft woensdag 21 Indone sische onderofficieren van de K.P.M. een schadeloosstelling toegekend ten bedrage van drie maanden gage omdat hun werk geefster hun dienstverband op onrecht matige wijze heeft beëindigd. De Indonesiërs waren op hun schip, de Gphir, gebleven, nadat de K.P.M. hen op 16 juni 1958 had ontslagen omdat zij zich niet van Singapore naar Djakarta wilden laten overbrengen. "J Plet gerechtshof achtte de Indonesiërs gerechtigd geen gevolg te geven aan de op dracht van hun maatschappij tot terugkeer naar Djakarta. Advertentie n RUIME KEUS IN DIVERSE MERKEN Gen. Cronjéslraat 148 Telefoon 53570 (Van onze correspondent in Bonn) VOORAFGEGAAN DOOR DE WONINGBOUW, toont de algemene Westduitse con junctuur een opleving, die het beste 'voor dit jaar. belooft. De produktie-index in februari steeg, vergeleken met januari, met 3 percent en dat is 2 percent hoger dan in februari 1958. Men hoopt en verwacht zelfs dat de Westduitse economie dit jaar in het teken van een levendige investeringsconjunctuur zal komen te staan. De eerste concrete aanwijzingen voor deze van optimisme getuigende zienswijze komen van het ministerie van Economische Zaken, dat mededeelde dat de produktie-index van februari een stand van 203 heeft bereikt, vergeleken met een stand van 100 in 1950 en 197 in januari 1959 en van 199 in februari 1958. Het ministerie acht het dan ook niet nodig als alles zich op dezelfde wijze als de afgelopen drie maanden zal ont wikkelen over te gaan tot maatregelen die de conjunctuur zouden moeten doen opleven. Daarbij komt dat de ontwikkeling van het aantal orders uitermate gunstig is. Zelfs in de staalindustrie valt een echte opleving waar te nemen, die des te op vallender Is omdat in West-Duitsland, ge lijk in de kolensector. gesproken werd van een conjuncturele crisis. In een tijd van drie weken is de situatie er voor de staal industrie gunstiger dan ooit in de afge lopen v|jf maanden op geworden. Opval lend is dat de grondstoffenindustrie, ver geleken bij februari 1958, slechts 2,8 per cent meer, tegen de investeringsgoederen- industrie niet minder dan 4.1 percent meer, heeft geproduceerd. De prestaties van de consumentengoederenindustrie lagen daar entegen 2,6 percent beneden het peil van vorig jaar. Maar de bouwnijverheid lag wat de produktie betreft in februari niet minder dan 19 percent boven het peil van februari 1958. Een sterke produktiegroci nam men voorts waar bij de automobiel en elektrotechnische industrie (13 percent boven 1958). Over het algemeen wordt dus een stij gende tendens geconstateerd, die men in de eerste plaats herleid tot een voorjaars- opleving na de winterpauze. Daarbij valt bovendien op dat het aantal werklozen Tot heden zijn alle steden in Noord-Cele- weer snel afneemt, vooral ook als gevolg bes bezet door regeringstroepen, zo zei hij. van de grote vraag naar arbeidskrachten op de bouwnijverheidsmarkt. Tenslotte is bepaald ook van belang, dat de eerste jaar beurzen van dit jaar. vooral die te Keulen en Frankfort, reeds direct goede zaken veroorzaakten en dat daaruit een stijging van de omzet in detail- en groothandel kon worden geconstateerd. Men acht het thans in de Bondsrepubliek van het groot ste belang, dat ook de investerings- en grondstoffenindustrie het hoge tempo zul len kunnen bijhouden. De aanstaande beurs te Hannover, die zich vooral in deze sec toren heeft gespecialiseerd en een graad meter ten deze is. kan van groot belang worden. In het algemeen evenwel meent men zonder overdrijving te kunnen spreken van het einde vamde stagnatie in de West duitse conjunctuur. Of dit alles evenwel zal leiden tot een werkelijke opleving van de conjunctuur, dus tot een nog grotere groei van de industriële ontwikkeling, wordt betwijfeld. Men gelooft in kringen van conjunctuurwaarnemers niet, dat de economische groei verder dan het normale zal kunnen gaan. In elk geval zal wel de mate van vol ledige werkgelegenheid bereikt worden, die men in 1958 kende. Men zegt in kringen van conjunctuurwaarnemers dat de gren zen van de economische groei liggen in het potentieel van de beschikbare werkkracht. Zou er, gelijk in 1955, een nieuw tekort aan werkkrachten ontstaan, dan zal dit leiden tot loonsverhogingen, tot een be dreiging van de geldstabiliteit met alle ge volgen van dien.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 27