Vanmorgen in de vishal en op zee formuleinéubdeh\ DRIE NYLONS 1.98 Sint Franciscusschool gooit hoge ogen bij schoolvoetbal Amerikanen beletten gesprek van Brandt met Kroesjtsjev STRAUSS WIL DE LICHTING VAN STALINGRAD WEER OPROEPEN STOFZUIGERS JONGEJANS 13 Metselaars maakten val van 30 meter in fabrieks schoorsteen Ennio Gere]li vervangt Alexander Krannhals Joep Nicolas lid Vlaamse kunstacademie LOENDERSLOOT Belgisch minister wil een Instituut voor Burgerzin Verzet tegen censuur van ware vaderlandsliefde Hardi zegt onderzoek zaak-Schmidt toe in Öllenhauer zou onhandig en onbeholpen zijn geweest Sportieve vakantiegoed voor stijve ledematen Paaskattebrood hondeleed Eisenhower en Macmillan in Thurmont's kerkje DONDERDAG 26 MAART 1959 Met een stralend gezicht keek voorman Wedemeijer van de schoolvoetbalcommis- sie vanmorgen naar de lucht. De zon scheen uit een heldere hemel en dat betekende, dat hij zijn jongens zou kunnen laten voet ballen. Dat was verheugend na de nare ervaring van de vorige dag, toen de gesta dig neerdrenzende regen het spelen onmo gelijk had gemaakt. Het veld was zwaar en de jongens zou den er niet uit de voeten hebben gekund. En wat erger was, de gezondheid zou er door kunnen worden bedreigd. „Vandaag geen voetbal" had men daarom besloten en men had het gehele programma verschoven naar zaterdagmorgen. Maar vandaag was het prachtig weer en talloze jongetjes met van verwachting stralende oogjes stoven de kleedkamers in. Het was de eerste volledige dag van het Velser schoolvoetbaltoernooi en er moes ten heel wat wedstrijden worden afge werkt. Maar dat liep voortreffelijk, want vooral ook door de grote opkomst van de scheidsrechters kwam men niet in moei lijkheden. Keurig op tijd werd het pro gramma afgewerkt. Onafgebroken klonk over de velden het geschreeuw van de supporters. Sommige groepen hielden er een strenge klassecode op na. Supporters van andere scholen werden onbarmhartig geweerd uit hun midden. Meen niet, dat er daarom een onvriende lijke sfeer heerste. Het tegendeel is waar. Wanneer een verbitterde strijd was ge streden gaven de verliezers de overwin naars sportief de hand. Men kon tal van nieuwe systemen be wonderen bij deze wedstrijden. Zo speelde de Brederode-school met zes man in de voorhoede. Een plotselinge schreeuw: „Hè, joh, jij bent toch linkshalf" toonde echter opeens aan, dat 't hier meer om een eigen initiatief van een speler dan om een strijd wijze ging. Maar ze wonnen met 10. De Sint Franciscusschool, die vorig jaar de beker heeft gewonnen, is ook dit jaar onder de jongens zwaar favoriet. Nu zorgt de supportersschare er zelf ook wel voor dat dit besef allerwegen doordringt. Onder leiding van Jan Schelvis marcheerde de eigen „harmonie" van de eigen school keer op keer langs de terreinen. Een bonte rij van uitgelaten jongens, die hun toeters ritmisch bespeelden, en ze soms als punt mutsen op hun hoofd zetten. Zij stimuleerden hun ploeg er duidelijk mee, want de knapen in hun witte shirt met zwarte baan speelden voortreffelijk en toonden soms geraffineerde combina ties, compleet met hakballetjes en schijn bewegingen. „Kiekie, Kiekie" klonk er voortdurend langs de lijn. Dat was niet voor de fotograaf bedoeld, maar voor de kleine Franciscusmidvoor Jan Sieraad, die naar deze bijnaam luistert. De kleine man met zijn zwarte krullen speelde voortref felijk, maar de mooiste goal van de dag kwam toch wel voor rekening van Jos Scheffer, die zich eerst vrijspeelde en toen met een prachtige schuiver de bal precies tussen keeper en paal doormikte. „Wat een bink, hè?", hadden de jongens var. Sint Franciscus gezegd, toen ze het veld opkwamen, want tussen de jongens van de Krijgerschool liep ook de lange Jacques de Dood, die echter toch in het veld niet bij machte bleek de aanvallen te sloppen. Na rust ging De Dood in het doel en toen wist hij de eindstand op 30 te houden. Buitengewoon spannend was de wed strijd tussen de Da Castaschool en de Professor Van der Leeuwschool. De Da Costaschool vocht met grote ijver tegen een één-nul-achterstand en in de laatste minuut sprong Gerrit Wezeman juichend omhoog, toen hij uit een corner van Gerrit de Groot prachtig inkopte. Maarde bal stuitte van de onderkant van de lat het veld weer in en zo bleef het 10. Ook in de komende dagen zal er weer Tqdens het verrichten van werkzaam heden in een 120 meter hoge schoorsteen van de in aanbouw zijnde elektriciteits centrale aan de Waalhaven te Rotterdam hebben vannacht twee schoorsteenbouwers een val van dertig meter gemaakt. Beide mannen zijn ernstig gewond naar het zie kenhuis gebracht. Het transport van de gewonden heeft grote moeilijkheden op geleverd, daar zij op dertig meter hoogte op een mctselvloer in de schoorsteen lagen. Men heeft aan een staaldraad brancards in de schoorsteen laten zakken. Met behulp van een handlier zijn de brancards naar buiten gehesen. Op een hoogte van zestig meter waren drie schoorsteenbouwers bezig met metsel werk. Daarbij gebruikten zij een houten schilderskooi. die kon rijzen en dalen door Iwee handlieren te bedienen. De 43-jarige W. Bekking was bezig de staaldraden van de kooi te verzetten, toen hij plotseling een hevig gekraak onder zich hoorde. De vloer, waarop zijn collega's, de 46-jarige A. Thie- le en de 47-jarige G. Hubers hadden ge staan, was ingestort. De volgende scnut- vloer, vijftien meter lager, had het even eens begeven. De mannen lagen op een metselvloer, dertig meter boven de grond. Daar door de val een kabel was vernield, was het elektrisch licht in de schoorsteen uitgegaan. Men moest eerst de leiding her stellen voordat het mogelijk was de ge bonden te hulp te komen. De voorstellingen van Aida door de Nederlandse Opera op 3, 14 en 17 april in Amsterdam, op 20 april in Rotterdam en op 29 april in Den Haag zullen door de Italiaanse dirigent Ennio Gerelli worden geleid. Alexander Krannhals, die voor deze serie was geëngageerd, is door ziekte verhinderd. De Koninklijke Vlaamse academie voor Wetenschappen, Letteren en Schone Kun sten in Brussel heeft de kunstenaar Joep Nicolas tot buitenlands lid benoemd. Deze benoeming is door Koning Boudewijn van België bekrachtigd. Joep Nicolas werkt Ihans aan zes monumentale glasramen voor de Oude Kerk in Delft, waar gedurende de 'aatste vier jaren reeds acht glazen van zijn ■md gereed gekomen zijn. van veel goed voetbal kunnen worden ge noten. De weg naar de finale, die dit jaar voor het eerst op het hoofdveld wordt ge speeld, is nog lang, maar men verwacht eigenlijk toch wel een strijd tussen de Franciscusschool en de Jan Ligthartschool. De uitslagen van deze morgen luiden bij de lagere scholen als volgt: Brederode- school 2Insingerschool 2 14; P. Ver- meulenschoolF. L. Ossendorpschool 01; CalvijnschoolSint Franciscusschool 011 Insingerschoolir. Krijgerschool 10; BrederodeschoolWatervlietschool 10 School met de BijbelEmmaschool 02; Titus BrandsmaschoolComitéschool 30; Professor Van der LeeuwschoolDa Cos taschool 10; Heilige HartschoolJan Campertschool 10: CalvijnschoolInsin gerschool 07; Sint Franciscusschoolir. Krijgerschool 30. VELSEN—E.D.O. Ten opzichte van deze ontmoeting voor de Nederlandse Voetbalbeker heeft de competitieleider bepaald, dat zij vóór of op Koninginnedag gespeeld moet worden. Heden aan de markt Twee trawlers, drie loggers en acht kot ters zorgden er donderdag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien yan een totale aanvoer van 2790 kisten verse vis. Er waren 765 kisten schelvis, 170 ha ring, 285 makreel, 295 koolvis, 730 wijting, 115 gul en kabeljauw, 3500 kilo tongen, 250 schol, 160 stokkebit en 60 stijve kabel jauwen. Ij)e schepen De SCH 8 zorgde donderdag voor 20 kisten schelvis, 50 haring, 250 makreel, 100 wijting, 200 koolvis, 25 gul en kabeljauw en 5 diversen. De SCH 6 kwam aan de markt met 70 wijting, 195 schelvis, 30 gul en kabeljauw, 30 koolvis, 60 haring, 30 ma kreel, 10 varia en 40 stijve kabeljauwen. De Francina KW 153 (van 17 maart) zorgde voor 500 kisten wijting, 550 schelvis, 60 gul en kabeljauw, 65 koolvis, 20 haring en 5 makreel. Voor Goede Vrijdag Waarschijnlijk komt vrijdag de Haarlem IJM 9 aan de markt. De vangst van het schip was vanmorgen nog niet bekend. Loggers en kotters zullen voor tongen en schol zorgen. Voor zaterdag wordt de Em ma IJM 15 verwacht met 1500 kisten verse vis. De Maria van Hattum IJM 10 zou voor zaterdag thuisstomend zijn met 750 kisten verse vis. Voor het buitenland In guldens werd vanmorgen betaald voor: grote regels kabeljauw 120130, kleine regels 5060, kisten grote kabeljauw 115 125, kisten kleine kabeljauw 114122 per 125 kilo, grote schelvis 2835, grootmiddel 3134, grote schol 3035, grootmiddel 37 42, zetschol 4654, schol 1 4752 per 50 kilo, grote tong 3,203,40, grootmiddel 3,10 —3,40, kleinmiddel 3.70—4. tong 1 3,70—3,90 en tong 2 3,203,30 per kilo. Voor het birtnenland In guldens werd vanmorgen betaald voor: grote gul 3835, middelgul 3338, torren 2628 per 50 kilo, zwarte koolvis 3137 per 125 kilo, koolvis 1 1612, koolvis 2 10-11, witte koolvis 6568, lengen 4857 per 125 kilo, kleinmiddel schelvis 2730, pennen 2428, braad 1820, wijting 1114, schol 2 3340, schol 3 2234, haring 1822, kleine haring 12 en makreel 1619 per 50 kilo. Besommingen heden Francina KW 153 f 16.700, KW 69 f 5150, SCH 8 10.300, SCH 6 f 11.500 en KW 165 1540. Op de visgronden De trawlers om de Noord meldden een stevige bries op de 61ste breedtegraad. De visserij werd voortgezet. De schepen vin gen gemiddeld 150 tot 200 manden schelvis, koolvis en haring per dag. De Toronto IJM 97 deed een trek van 30 manden, de Medan IJM 57 meldde een trek van 50 manden, de Allan Water IJM 34 eveneens en de Vios IJM 24 moest twee trekken doen voor het scheephalen van 50 manden haring. De loggers en kotters langs de kust had den goed weer, maar de vangsten waren gering. De schepen vingen 80 tot 100 kilo tongen en 5 tot 7 manden schol per etmaal. Bij de Pittboei boekten de loggers en kot ters etmaalvangsten van 150 tot 170 kilo tongen en 8 tot 10 manden schol en wijting. Advertentie 3 MARKTPLEIN In de Nederlandse ambassade te Londen heeft de marine-attaché, kapi- tein-ter-zee R. M. Crommelin, wand- bordjes uitgereikt aan de bemanning van een Engelse helikopter, die een belangrijk aandeel had bij de redding van de opvarenden van het Neder landse s.s. „Sabo", dat op .9 december 1957 voor de kxist van Donegal was gestrand. Van links naar rechts: kapitein-ter-zee R. M. Crommelin, onderofficier W. Ruddock uit Belfast, luitenant-ter-zee E. A. Dowcroft. uit County Down en korporaal R. Childs uit Portsmouth. Advertentie Holland Electro - Ruton - AEG - Excelsior Eigen crediet-service (Inruil) LANGE NIEUWSTRAAT 433-435 CENTRUM GALERIJ - IJMUIDEN (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van Justitie, pro fessor Merchiers, oud-hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Gent en oud-burge meester van die stad, heeft het plan op gevat een „Instituut voor Burgerzin" in het leven te roepen. Om aan de wens van sommige verzetsorganisaties te voldoen, zou tevens een wet worden voorbereid, waarbij de verheerlijking van landsver- raad gestraft zou kunnen worden. Beide ontwerpen van de minister stuiten echter op verzet en de meningen in de politieke partijen zijn sterk verdeeld. Sommige ex- verzetsmannen steunen de minister, an deren maken het denkbeeld van een instel ling, die de Belgen vaderlandsliefde zou moeten inprenten, belachelijk. De socialistische senator Henri Rolin, oud voorzitter van de Senaat, die Mossadeq's advocaat is geweest en Algerijnse natio nalisten te Algiers heeft verdedigd, keer de zich tegen de plannen van de minis ter. De socialistische „Peuple" toonde zich er echter een voorstander van. In de rooms-katholieke en in de meeste liberale kringen is men van oordeel, dat de invloed van de staat op de opinie niet moet wor den versterkt. De beide ontwerpen zouden volgens sommige oud-verzetsleiders een soort moreel tegengewicht dienen te vor men met het oog op de voorgenomen clc- mentiemaatregelen ten gunste van de po litieke delinquenten. Het instituut voor burgerzin zou door allerlei publikaties en manifestaties de verdiensten van de ver zetslieden en goede vaderlanders voortdu rend in het licht stellen. De goede bedoelingen van de minister worden in de meeste kringen niet in twij fel getrokken, maar de politieke waarne mers zijn voor de beide ontwerpen van de minister niet geestdriftig. De verzetsor ganisaties moeten zich niet opsluiten in een sfeer van „hoera-patriottisme" en men ziet niet graag enkele Belgische burgers, hoe verdienstelijk zij ook mogen optreden als censors voor de vaderlandsliefde van de grote meerderheid van de Belgen. Het ziet er dan ook naar uit, dat het plan van de minister een vrome wens zal blijven. In Miinchen is een congres gehouden van de U.R.P.E., de Unie van verzets strijders in het verenigde Europa, die tegen de nazi-terreur hebben ge vochten. Op de foto: de Beierse mi nister van Landbouw, dr. Alois Hund- hammer (links) en de vroegere Franse minister Georges Bidault, thans presi dent van de U.R.P.E.. bij een crematie- oven in het voormalige concentratie kamp Dachau. DJAKARTA, (UPI) De Indonesische vice-premier Hardi heeft vandaag ver klaard, dat de regering een onderzoek zal doen instellen naar de zaak van de Neder lander Schmidt. De vrijlating van de heer Schmidt heeft in Indonesië veel verbazing gewekt. Vooral de linkse pers toont zich ontevre den. Het pro-communistische „Bintang Ti- moer" schreef vandaag, dat de vrijlating van de heer Schmidt veel protest heeft doen rijzen en gevoelens van ontevreden heid heeft gewekt bij het volk. De verkla ring van Hardi betekent volgens dit blad dat de Indonesische regering „buigt voor de wil van het volk, dat ook het recht heeft om in appèl te gaan". „Bintang Timoer" drong er bij de rege ring op aan „concrete stappen te onderne men, waardoor gegarandeerd kan worden dat iedere stap die regeringsinstanties zet ten in overeenstemming is met de wil van het volk". Hardi had, behalve de aankondiging van een onderzoek, verder geen medede lingen willen doen, maar gaf te verstaan dat hij binnenkort na een eerste onder zoek, nadere mededelingen hoopt te doen. (Van onze correspondent in Bonn) Het is duidelijk geworden, dat de West- berlijnse burgemeester Willy Brandt posi tief had willen reageren op de uitnodiging van de Russische minister-president Kroesjtsjev voor een gesprek in Oost- Berlijn. Men zegt te Bonn en te West- Bcrlijn, dat dit gesprek verhinderd is door he1, ingrijpen van de Amerikaanse ambas sade te Bonn en de Amerikaanse stads- commandant in Berlijn. Brandt zou enige tijd geleden onofficieel tegen een persattaché van de Russische ambassade te Oost-Berlijn hebben gezegd we), voor een ontmoeting met Kroesjtsjev te voelen. Tijdens zijn reis door Azië zou de minister-president van India, Nehroe, de Westberlijnse burgemeester hebben ge vraagd, of hij onder bepaalde omstandig heden bereid was tot een dergelijk onder houd, waarop Brandt bevestigend ant woordde. Deze twee aanwijzingen zouden Kroesjtsjev er toe hebben gebracht te spreken van een terugkrabbelen van Brandt. Voor een kleine vergadering van West berlijnse socialisten had Brandt over Kroesjtsjevs invitatie gesproken, de ver gadering stemde van harte in met een ge sprek met Brandt en Kroesjtsjev. Daarna maakte de burgemeester zijn ja-woord af hankelijk van de toestemming van de Senaat (de regering van West-Berlijn), het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn en de geallieerde stadscommandan- ten te Berlijn. De Westberlijnse senaat was niet voor, maar ook niet tegen de ont moeting. Bonn achtte het gesprek niet opportuun, maar liet de beslissing aan Brandt zelf over. De Franse stadsc.omman- dant te Berlijn oefende geen druk uit, de Britse deed ook geen poging Brandt tegen te houden, maar de Amerikanen stelden zich meteen in verbinding met hun am bassade te Bonn en lieten weten, dat Brandt niet moest gaan. Dit was een on omwonden veto van de sterkste westelijke bezettingsmacht in West-Berlijn, die vreesde dat een dergelijk gesprek indruk in de Verenigde Staten zou maken en daarvoor zwichtte Brandt, zijn partij vrienden en de Senaat. Brandt zegde de ontmoeting met Kroesjtsjev af, hetgeen aanleiding zou hebben gegeven tot een lichte spanning tussen Brandt en de Ame rikanen te Bonn en te Berlijn. Geen portuur Er zijn verscheidene en niet alleen socialistische Berlijnse en Bonnse politici, die graag een gesprek tussen de agressieve Brandt en de al even agressieve Kroesj tsjev hadden gezien. Men achtte de SPD- leider, die eerder met Kroesjtsjev sprak, geen portuur voor de Russische eerste minister. Ollenhauer is alleen, zonder ge zelschap van partijgenoten, tegenover Kroesjtsjev, onder-minister Zorin en am bassadeur Pervoekhien gaan zitten en in (Van onze correspondent in Bonn) De Duitse lichting, die in de tweede we reldoorlog het meest geleden heeft, de jaargang 192-2, zal nog dit jaar of begin 1960 voor een viertal weken worden opge roepen om in het nieuwe Westduitse le ger haar kwaliteiten te tonen. Deze maat regel van de minister van Defensie, Strauss, heeft verscheidene negatieve re acties opgeroepen. De wet op de dienstplicht in de bonds republiek zegt onder meer dat onderoffi cieren en manschappen tot hun 45ste, en officieren tot hun 60ste jaar voor reserve oefeningen kunnen worden opgeroepen. Strauss meent nu, dat de jaargang-1922, die vooral bij Stalingrad in 1942-1942 zwa re verliezen leed, het nieuwe leger van dienst kan zijn. Het gaat zijns inziens om een groep vrij jonge mannen, die zowel kan bogen op ervaring in een burgerlijk beroep als op militaire kennis uit de twee de wereldoorlog. Reeds zijn de eerste „oude soldaten" van deze groep als vrij willigers de kazernes ingetrokken. In 1960 wil men de grote massa van de dan 37- jarige oproepen. Tot de oppositie tegen dit plan van Strauss behoort niet alleen de socialisti sche S.P.D., maar ook in regeringskrin gen zou men niet erg gesticht zijn. Men zegt in deze kringen dat juist de jaargang- 1922 niet erg geestdriftig meer kan zijn voor het militaire leven. De leden van de ze groep hebben eindelijk, na jaren oor log en nog meer jaren krijgsgevangen schap, een werkkring gevonden. Zij zijn belast met een reeks herinneringen aan de hardste oorlogsjaren en aan de anti- militaire propaganda uit de krijgsgevan genkampen. Geringe geestdrift De „Ohne-Mich-beweging" van na de oorlog, waarbij talrijke jonge Duitsers er van uitgingen dat men zonder hen een nieuw Duits leger moest opbouwen, had vooral vat op hen. Van deze 36 en 37-jari- gen kan volgens Strauss' tegenstanders, geen positieve leiding uilgaan van jonge rekruten. Strauss is echter een andere me ning toegedaan. Naar zijn zeggen zijn de jaargangen 1920 tot en met 1924 juist in het bijzonder geschikt voor het reservele- ger. Hij meent dat de jaargang 1922 haar wapenkennis best eens kan opfrissen, en dat zij zich buitengewoon leent voor spe ciale onderdelen, waarbij hij in het bijzon der het oog zou hebben op automonteurs en elektrodeskundigen. Voor deze duizenden Westduitsers zijn evenwel noch voldoende artsen beschik baar om hen te onderzoeken noch vol doende barakken om hen onder te bren gen. Desondanks doet' men al het moge lijke om het huidige militaire leven voor deze reeds eenmaal zwaar beproefden al leszins aangenaam voor te stellen, waar bij de diensttijd wordt afgeschilderd als een sportieve vakantie, gezond voor de Advertentie <5* MARKTPLEIN het communiqué dat na afloop van het ge sprek werd uitgegeven werd met geen woord van „Duitse hereniging" gesproken, maar wel over het door de Russen zo graag aangehaalde begrip „Liquidering van het bezettingsregime in Berlijn". Door dat communiqué had Ollenhauer, zo zegt men in West-Berlijn, dit Russische thema ge legaliseerd. Een Westberlijnse criticus ver weet Ollenhauer, dat hij onhandig en on beholpen zou zijn geweest. Ollenhauer als eer voor Duitsland verantwoordelijke staatsman is een afgrijselijke vertoning, zo verzuchtte hij. stijve ledematen en het verzwakte^ hart. daarbij is men niet karig met de soldij en de ondersteuning voor de gezinnen. Hieruit blijkt wel hoe moeilijk het voor het nieuwe leger is geestdrift te wekken voor zijn aandeel in het geheel van de NAVO. Straaljagerpiloten kan men nau welijks krijgen, artsen, van wie er in West-Duitsland bijzonder veel rondlopen voelen niets voor de militaire loopbaan, en de jaargang-1922 wordt voor de reserve opgeroepen alsof zij met vakantie gaat. en Wij wensen de honden en katten van het Kerbertasiel in Velsen een prettig paasfeest. Eten is er in ieder geval vol- r voor de fauna van dit onlangs ge moderniseerde asiel. Daar hebben de kinderen uit de tweede klas van de Theo Ti.jssenschool wel voor gezorgd. Die hebben aliemaal wat centen bij eengebracht en hiervan maar liefst drie pakken hondebrood en zes pakken kattebrood gekocht. Paashonde- en kat- tebrood dus. De beestjes zullen ervan ^smullen! Toch zal er één hondje, dat thans in het asiel vertoeft, een beetje verdrietig zijn. Dat is een zwart hondje met een geel halsbandje. Al dagen wacht het met smart op z'n baas, die het diertje lelijk in de steek laat. Het beestje werd onlangs op de Planetenweg, vlak voor de nieuwe winkelgalerij, door een auto aangereden en liep een gekneusde voor poot op, die inmiddels danl: zjj de goede zorgen van de ijverige en toegewyde Velsense dierenbeschermers al aardig aan de beterende hand is. (Van onze correspondent in Washington) De president van de Verenigde Staten en de premier van Groot-Brittannië hebben op palmzondag gedaan wat trouwe kerkgan gers in hun landen plegen te doen: zij zijn naar de kerk gegaan in de plaats waar zij verblijf hielden, in dit geval het dorp Thurmont in Maryland. Noch het kerkge bouw, noch de preek, noch het koor was „iets bijzonders" en juist dat gaf wijding aan dit eenvoudige kerkbezoek. Een half uur voor de dienst begon was het nog stil in de hoofdstraat. Alleen bij de protestantse kerk stonden enige fotogra fen. Het enige ongewone was, dat in de kerk een paar banken waren gereserveerd door er kleine witte strikjes op te prik ken. Met een Zwitserse colleg^ ging ik wat achteraan zitten en daar voegde zich ai spoedig een oude man bij ons, die de eme ritus predikant van de gemeente bleek të zijn. Hij had in deze kerk gepreekt gedu rende de oorlog, toen president Roosevelt zo vaak een weekeinde doorbracht in het eenvoudige buitenverblijf, waar Eisen hower en Macmillan hebben geconfereerd. „Ik was er altijd op voorbereid", zo zei de oude dominee ons, „dat de president eens naar mijn kerk kon komen, maar dat is nooit gebeurd. Roosevelt was geen kerk ganger". Hij prees Eisenhower, dat deze een voorbeeld geeft met zijn kerkbezoek. Precies om elf uur, toen iedereen op zijn plaats zat, kwamen Eisenhower en Mac millan binnen. Zij zetten hun namen in het gastenboek aan de ingang. Achter heri na men twee leden van de geheime politie in burger plaats, een Brit en een Ameri kaan. De dominee had de liturgie voor deze och tend niet gewijzigd: er zouden twee kin deren gedoopt worden en vijf oudere kin deren bevestigd als lid van de gemeente. De preek was hoofdzakelijk voor deze vijf kinderen bedoeld en de tekst was: „La ten wij met volharding de wedloop lopen, die vóór ons ligt" (Hebreeën 12:1), een tekst die staatslieden even goed ter har te kunnen nemen als kinderen. Alleen uit het gebed van de dominee bleek, dat hij speciale aandacht schonk aan zijn hoge gasten. Niet alleen voor de president, maar ook voor de zieke Dulles werd gebeden. Een zin uit het gebed luidde: „Geef dat wij niet alleen over vrede praten, maar dat wij ook vredemakers zijn". Advertentie voor UMUIDEN bij PLEIN 1945 No. 49 In sommige plaatsen in Twente bestaat nog de gewoonte om met Pasen een groot vuur te ontsteken. De jeugd is nu al hout aan het verzamelen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3