HEEFT U AL ECHTE KOFFIELEPELTJES Wie wordt opvolger van president Eisenhower? en bondigy Eerherstel voor Dusseldorpse rebellen in FDP IRRITEX In Washington is het gissen en gokken een populair gezelschapsspel Luidsprekers O/N helpt direct! Pirelli matrassen 4 Vele vice-presidenten Nixon of Rockefeller? Socialistische huwelijken in Oost-Duitsland Ook doop en belijdenis op communistische wijs Dividendvoorstellen Westduitse liberale partij is een allegaartje Scheepvaart Omwisselingsaanbod LUIDSPREKER I DONDERDAG 26 MAART 1959 (Van onze correspondent in Washington) Washington is weer met vuur begon nen hel gezelschapsspel te spelen, dat hier periodiek bijzonder populair is: president je raden'. Met dat verklein woord. bedoelden wij niets denigrerends. Het is goed Nederlands spelletjes met verkleinwoorden aan te duiden. Hoe dik de stammen ook waren, wij allen hebben „boompje" verwisseld, „haasje" over ge sprongen en „diefje" met verlos gespeeld. Pas op 11 juli I960 begint het partij congres, waar de Democraten hun kandi daat voor het presidentschap zullen kiezen en op 8 augustus van dat jaar zullen de Republikeinen een nominatiecongres hou den. Maar al zijn die conventies nog ver af, het seizoen voor het politieke gezelschaps spel is begonnen en er gaat bijna geen avond voorbij te Washington, waarop men niet de vraag hoort stellen „Wie denk jij, dat in 1960 president wordt?" Wanneer een Amerikaan op die vraag moet antwoorden, wordt zijn repliek nogal eens gekleurd door sympathie voor of afkeer van een bepaalde politieke partij. Een buitenlander heeft minder last van partij-invloeden en hij is daardoor wellicht minder uitgesproken in zijn antwoord. Er kan nog zoveel gebeu ren vóór de zomer van 1960. Op dit ogen blik kan echter wel het volgende worden gezegd: De kandidaten, die in het kamp van de Democraten worden genoemd, zijn veelal bekwame mannen, maar velen van hen hebben tot dusverre niet het formaat of de allure van een president. Neem de jeugdige senator Kennedy bijvoorbeeld, een man, die men als een serieus kandidaat moet be schouwen. De jongste groepen van de Ame rikaanse kiezers zullen het wellicht juist aantrekkelijk vinden om te stemmen voor een kandidaat die er nog zo jongensachtig uitziet. Vele ouderen zullen Kennedy ech ter nog te jeugdig achten voor de waardig heid van Amerika's hoogste ambt. Onwillekeurig is hier al meteen een ele ment naar voren gekomen, dat bijzonder zwaar weegt in de Amerikaanse verkiezin gen van deze tijd: het uiterlijk van een kandidaat. Kennedy's uiterlijk heeft voor- en nadelen. De senator van Massachusetts ziet er aantrekkelijk uit, hij heeft „gla mour", maar hij iseen „glamour-boy", een „knappe jongen". Hij is zeker niet dom, maar tot dusverre heeft hij Amerika niet overtuigd van oor spronkelijkheid of wijsheid. Kennedy zou zeer geschikt zijn voor vice- president en datzelfde kan men zeggen van andere kandidaten als senator Symington van Missouri, senator Humphrey van Min nesota, gouverneur Meyner van New Jersey. Twee Democraten die beiden met 'na druk de verzekering geven, dat zij niet voor het presidentschap in aanmerking willen komen werden nog niet genoemd. Beiden hebben, vergeleken met de wèl genoemden, meer allure en formaat. Dit zijn Stevenson, die in 1952 en 1956 reeds kandidaat is ge- weest voor de Democratische partij, en Lyndon Johnson, de fractieleider in de Senaat. Vooral onder de intellectuelen vindt men nog veel aanhangers van Ste venson, doch de vakpolitici betwijfelen het of een man, die tweemaal verloren heeft, nog kans kan maken op een overwinning. Lyndon Johnson is een senator uit Texas. Zou men hem tot kandidaat kiezen, dan zou dat een omwenteling betekenen. In het algemeen was men voorheen van oordeel, dat een kandidaat uit het zuiden geen kans kon maken, omdat de vooruitstrevende stadsbevolking in het noordoosten nooit haar steun zal geven aan een man, die men vereenzelvigt met het conservatieve zuiden. Johnson lijkt zich van die handicap wel bewust: meer en meer legt hij er de nadruk op, dat hij een man is uit West-Texas, waar het rasprobleem niet zo belangrijk is. Meer en meer ook zoekt hij steun in de volkrijke staten van de westkust. Het feit, dat hijzelf een „rancher" is, doet hem daarbij stellig goed. Heeft Johnson voldoende allure? Sommigen achten hem in de eerste plaats een politicus, niet zozeer een staatsman. Er zit wel iets waars in die opmerking, maar het is voor een president van Amerika toch beslist een voordeel, wanneer hij zoals Johnson de kunst machtig is het Congres naar zijn hand te zetten. Blijken de handicaps voor Johnson toch te machtig, dan kan men er zeker van zijn. dat deze vertegenwoordiger van Texas grote invloed zal hebben op de keuze van de kandidaat. Hij kan de man zijn, die de schaal doet overslaan ten gunste van een, waarschijn lijk niet al te vooruitstrevende, gegadigde. De Democratische conventie wordt een maand vroeger gehouden dan de Republi keinse. Dit geeft de Republikeinen het voordeel dat zij, wanneer zij hun eigen kandidaat kiezen, reeds weten wie de Democraten in het veld brengen. Zij kun nen daarom die man kiezen, die zij de meeste kansen geven tegen die Democraat. Op het ogenblik ziet het er naar uit dat dit Nixon of Rockefeller zal zijn. Nixon is sedert 1952 vice-president en daardoor goed ingewerkt in de problemen van het Witte Huis. Tegelijk echter vereenzelvigt men hem met een wat vermoeid geraakte groep van regeringsfiguren, al is Nixon dan ook zelf vol vitaliteit. Rockefeller is vorig jaar gekozen tot gouverneur van de staat New York.- Hij was een van de weinige Republikeinen, die een overwinning behaalden in een periode, waarin het getij zeer gunstig was voor de Democraten. Ook Rockefeller heeft „gla mour", maar zijn uiterlijk is mannelijker en gerijpter dan dat van Kennedy. Rockefeller moet men vooruitstrevender achten dan Nixon en dat is een voordeel voor de gouverneur van New York. Ook al zijn de afgevaardigden naar een Republi keinse conventie vrij conservatief, door gaans zien zij toch wel in dat een progres sieve kandidaat de meeste kans .heeft op een overwinning. Mocht, Eisenhower om gezondheidsrede nen niet tot het einde 'van zijn termijn in functie kunnen blijven, dan zou Nixon hem opvolgen. In dat geval zou Rockefeller geen kans krijgen krijgen op de kandidaatstel ling, want een president-partijleider kan voor zich vrij gemakkelijk vrij baan maken. Er kan dus nog van alles gebeuren en Washington kan nog zestien maanden lang een gisspel beoefenen, dat tenslotte tevens een gokspel zal worden. Veroordeeld. De Haagse rechtbank heeft een gevangenisstraf van 9 maanden, waarvan 3 maanden voorwaardelijk, op gelegd aan een inmiddels ontslagen P.T.T.- ambtenaar wegens verduistering van 650 uit de postzegelkas van het bijkantoor der posterijen waar hij werkzaam was. Autoschuimer. De officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank eiste vieren eenhalf jaar gevangenisstraf tegen een 47- jarige kraanmachinist uit Rotterdam we gens diefstal van allerlei artikelen uit ge parkeerd staande auto's, voornamelijk fototoestellen, filmapparaten, verrekijkers, handtasjes met inhoud. Het gestolene had een waarde van 15.000. Deze autoschui- merij betrof 26 auto's in Rotterdam en 12 in Amsterdam. T.b.c.-infectie. De t.b.c.-infectie in de gemeente Ter Apel heeft zich uitgebreid tot 32 gevallen in Vlagtwedde en 7 in Odoorn. De helft van het aantal patiënten is reeds opgenomen in een sanatorium. Er is een actiecomité opgericht dat zich ten doel stelt de getroffen gezinnen materieel te helpen. Etherpiraat. De recherche te Gro ningen heeft in samenwerking met de radiocontroledienst een zestienjarige jonge man betrapt, die in een huis in de Nachte gaalstraat een clandestine radiozender be diende. Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt. De zendinstallatie werd in beslag genomen. Geen plakker meer op voorruit. Frankrijk, dat al eerder carnet en trip tiek afschafte, laat ingaande" 28 maart .ook het systeem van het vignette touristique los. Deze plakker op de voorruit, die bij de Franse grenzen voor personenauto's werd verstrekt, had een begeleidend gedeelte, waarop de afgifte van benzinebonnen moest worden aangetekend. Deze registra tie zal nu voortaan plaatshebben op de groene verzekeringskaart. Frankrijk stelt ingaande 1 april de groene kaart verplicht voor buitenlandse motorrijtuigen, ook voor motor- en scooterrijders die overigens, evenals in het verleden, geen bonnen voor goedkopere Franse benzine zullen krijgen. Koperen .jubileum. Prof. dr. J. E. de Quay zal op 1 mei twaalfeneenhalf jaar Commissaris der Koningin in Noord-Bra bant zijn. Ter gelegenheid hiervan zal op 1 mei een buitengewone zitting van de provinciale staten gehouden worden. Werkcommissie. Dezer dagen is de vijfde en laatste werkcommissie van het nationaal comité Congres Londen 1959 ge- installeerd. Het betreft de werkcommissie, die de verhouding van de atlantische lan den tot de landen van het communistisch blok bestudeert. Voorzitter van de com missie is de heer O. M. E. Loupart, secre taris de heer J. A. Haverhals. Leden zijn prof. mr. dr. J. Barents, P. Brijnen van Houten, dr. K. J. Hahn, drs. C. P. Hazen- bosch en dr. K de Jong. BERLIJN (UPI) Bruidsmeisjes, sluiers en muziek uit „Lohengrin" maken deel uit van een „socialistisch" huwelijk in Oost-Duitsland. Wat ontbreekt is de geestelijke die het huwelijk zou moeten inzegenen. Het nieuwe huwelijksceremo- nieel is onderdeel van de antigodsdiensti ge campagne van het communistische re gime, dat de doop, de belijdenis en huwe lijksplechtigheden wil afschaffen. In plaats van deze „ouderwetse" traditie stelt het wat het noemt „socialistische" gebruiken. De communistische leiders ho pen Oostduitsers die hun godsdienst nog aanhangen van hun kerk los te scheuren. Bij de voltrekking van een huwelijk belo ven bruid en bruidegom elkaar niet lan ger liefde, eer en gehoorzaamheid, maar te werken voor de glorie van het commu nisme en hun kinderen op te voeden zoals de partij het voorschrijft. Behalve van het huwelijk hebben de communisten zich ook meester gemaakt van de doopplechtigheid, die zij „Namens- weihe" noemen. Op een plechtigheid in Dresden zei burgemeester Weidauer, tot de ouders van een zuigeling die op deze manier „gedoopt" werd: „Deze kinderen zullen de verantwoordelijkheid hebben er op toe te zien dat de strijd voor de op bouw van het socialisme, de opbouw van een klassenloze maatschappij wordt vol tooid." „Jugendweihe"-ceremonies hebben de plaats ingenomen van de kerkelijke aan neming. Er wordt bij de ouders van kinde ren zware druk uitgeoefend om hun kroost aan deze ceremonies te doen deelnemen. Bij een dergelijke plechtigheid zweren de kinderen „de trouwe zonen en dochters van onze arbeiders- en boerenstaat" te zullen zijn. Zij beloven te strijden voor de „nobele zaak van het communisme", vriendschap met de Sovjet-Unie en ande re „vredelievende naties" te onderhouden. Deze huwelijks- en doopplechtigheden zijn vrij nieuw en de communisten doen al le moeite er propaganda voor te maken. De aannemingsceremonies zijn al oud. De pogingen van het regime de ouders te pres sen hun kinderen naar dergelijke plechtig heden te sturen heeft hen in conflict gebracht met de kerken. Zowel de rooms- katholieke als de evangelische kerken heb ben deze plechtigheden als atheïstisch verworpen. Volgens de communisten heeft 43 per cent van de kinderen die de lagere scholen hebben verlaten, dit jaar aan de „Ju- gendweihe" deelgenomen. Vorig jaar was dit percentage 25, aldus de communisten. De raad van commissarissen van de n.v. Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie te Hengelo heeft besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen een dividend over 1958 uit te kerpn van 12 percent (onv.) over het van 18 tot 39 miljoen gulden vergrote kapitaal. In de vergadering van commissarissen en directie van Frank Rijsdijk's Indus triële Ondernemingen te Hendrik-Ido- Ambacht is besloten aan de binnenkort te 'houdèn algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen over het boek jaar 1958 een .dividend van veertien per cent uit te keren. Commissarissen en directie van de Am- sterdamsche Droogdokmaatschappij n.v. hebben besloten aan de algemene verga dering van aandeelhouders voor te stellen over 1958 op de pieferente aandelen vijf percent (onv.) en op de gewone aandelen 20 percent (v.j. eveneens 20 percent, waar van 10 percent in gewone aandelen) divi dend in contanten uit te keren. (Van^onze correspondent in Bonn) Tot de boeiendste party verschijningen in de bondsrepubliek behoort de Freie Dcmokralische Partei, de liberale groep van stedelijke middenstanders, de rechtse partij vol traditionele banden met het Duitse liberalisme van voor 1933 en van voor 1917. Maar ook de partij met poli tieke nieuwelingen èn met vele jonge ex- nazi's. De F.D.P. fascineert door de veel heid van haar soorten aanhangers en door de tegenstellingen in eigen boezem. Zij is uitermate onberekenbaar. Dat bleek op het congres van de F.D.P. te Salzuflen in Noordrijn-Westfalen. Na* de verkiezingszege van Adenauer in 1953 stonden in de F.D.P.. die toen als regeringspartner van de C.D.U. werd afge dankt en haar ministerzetels te Bonn verloor, een aantal Dusseldorpse jonge politici op, die de Noordrijnwestfaal.se F.D.P. zover kregen, dat deze zich keerde van de coalitie met de C.D.U. naar een coalitie met de socialisten. Deze Dussel dorpse „revolutie", die Adenauer hoog op nam, heeft de F.D.P. niet veel gebaat. Jonge Dusseldorpers als Weyer en boring wilden weliswaar een nieuw soort partij naar voren brengen en zij waren vervuld van Amerikaanse gedachten (waarbij het minder zou gaan om liberale en nationale beginselen dan wel om zuivere machts verhoudingen) maar zij vonden geen steun bij de kiezers. Hun experiment leed in juli van het vorige jaar bij de verkiezingen in Noordrijn-Westfalen definitief schipbreuk, nadat de F.D.P. het jaar tevoren bij de Bondsdagverkiezingen bijna vernietigend was geslagen. De jonge Dusseldorpers, de jong-Turken bijgenaamd, moesten het ont gelden en men voorspelde hun een snelle politieke dood Strijdbijl begraven Te Salzuflen bleek evenwel dat Weyer en Döring zich hebben kunnen handhaven. De eerste werd gekozen tot voorzitter en de tweede tot plaatsvervangend voorzitter van de F.D.P. in do deelstaat Noordrijn- Westfalen. De nederlagen van september 1957 en van juli 1958 werden dit tweetal niet noodlottig. Niet ten onrechte konden zij wijzen op even grote nederlagen van de F.D.P. in de deelstaten Hessen en Sleeswijk-Holstein. Daarnaast heeft men in de partijleiding zelf de strijdbijl begraven, nu de belang stelling van de gemiddelde kiezer voor de F.D.P.. zo klein geworden is, dat zij. sveral moeite moet doen om de vereiste vijf per cent van het aanial stemmen te krijgen, die recht geven op parlementszetels. De oud-liberale partijleider Reinhold Maier, de grote man uit Stuttgart, sprak te Salzuflen rustige woorden en riep op tot partijeenheid. Men kan voorlopig aan nemen dat hij er in geslaagd is de Dussel dorpse rebellen nu deze door de neder lagen van de afgelopen anderhalf jaar een toon lager moeten zingen er toe te brengen af te zien van hun wilde plannen om van hun liberale rechtse partij een massapartij te maken. Aan de buitenkant ziet men op deze wijze slechts pais en vree in de F.D.P. Men blijft er evenwel werken om van de partij een belangrijke „derde macht" tussen socialisten en C.D.U. te maken. Men -zal blijven denken aan vernieuwingen die tot de massa zullen spreken, al vormt ook vandaag nog een oude liberale garde de ruggegraat van de partij bij alle verkie zingen. Of de „Dusseldorpers" er metter tijd in zullen slagen partijleider Maier toch opzij te dringen is voorlopig, in deze tijd van F.D.P.-bezinning, nog een open vraag. In elk geval duidt het „eerherstel" van deze rebellen te Salzuflen erop, dat het waarlijk liberale accent van de F.D.P. nog altijd met een korreltje zout moet worden genomen. Amstelkroon. 26 te Calcutta. /vbida, pass. 25 Azoren n. Le Havre. Albireo 26 te Rio de Janeiro. Alkmaar. 26 v. Liverpool n. Amsterdam. Alnati, 25 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Aludra, pass. 25 Perim n. Port Said. Axeldijk, 25 v. Santos n. New York. Arendskerk,-25 te Le Havre verw. v. Rotterdam. ^Argos, 25 80 m. n.n.o. Kp. Vilano n. Amsterdam. Asmidiske, 25 v. Norfolk n. Amsterdam. Alkaid, 25 80 m. w.z.w. St. Pauls Rocks n. B. Aires. Amerskerk. 25 450 m. n.n.o. St. Helena n. K'stad. Arnedijk. 25 310 m. n.n.o. Azoren n. Houston. Astrid Naess, pass. 25 Mona eil. n. Norfolk. Abbedijk, 25 700 m. o. Bermuda n. Miami. Algenib, 25 200 m. z.z.o. Santos n. Las Palmas. Arendsdijk, 25 70 m. w. Flores n. Le Havre. Attis, 25 530 m. n. Paramaribo n. Amsterdam. Alcor, 25 te Hamburg. Alioth. 24 rede Salvador. Amstelstad. 25 70 m. o.z.o. Valencia n. Le Havre. Acila, 25 te Algiers verwacht v. Oran. Batu, 25 v. Semarang n. Surabaja. Bawean, 26 v. Port Said n. Genua. Blitar, 25 v. Colombo n. Aden. Bengkalis, 25 v. Tandjong Mani n. Singapore. Bussum, 25 v. Suez n. Rastanura. Bantam, 25 60 m. w. Cadiz n. Marseille. Britsum, 25 500 m. o. Hongkong n. Singapore. Bloemfontein, 25 220 m. z.w. Walv.bay n. L. Palm. Bennekom. 25 720 m. n.o. Barbados n. Emden. Bintang, 25 v. Chittagong n. Chalna. Bloemendael. 25 540 m. w. Recife n. Rotterdam. Breda. 26 te Bremen. Bali, 25 te Hamburg verwacht v. Bremen. Beninkust, 25 red Port Harcourt. BlllitoriT 25 480 m. n.n.w. Guam n. Los Angeles. Caltex Rotterdam, 25 dw. Bizerta n. Rotterdam. Clavella, 25 te Iskenderun. Caltex Arnhem, 25 100 m. z.w. Cyprus n. Pernis. Caltex Pernis, 26 t.e Cochin. Caltex Utrecht. 26 te Lorenco Marques. Caltex Gorinchem, 26 te Rotterdam. Cirus, 25 te Rotterdam. Caltex Leiden, 25 136 m. n.o. Mozambique naar Kaapstad. Caltex The Hague, 25 270 m. z. Kaap Guardafui naar Bahrein. Citiep Service Valley Forge. 25 270 m. o.n.o. Beira naar Philadelphia. Caltex Delft, 25 96 m. n.o. Port Sudan n. Bahrein. Castor. 25 300 m. n. Flores n. Rotterdam. Carrillo, 25 te Baltimore verw. v. Charleston. Cinulia, 24 300 m. n.o. Gualeloupe n. Shellhaven. Caltex Eindhoven, 25 70 m. w.z.w. Little Quoin naar Suez. Dinteldijk. 25 te Antwerpen. Delfshaven, 25 335 m. w.n.w. Fayal n. Newark. Drente, 25 te Londen verwacht. Duivendrecht. 25 210 m. n.w. Dakar n. Liverpool. Diemerdijk. 25 580 m. z. Kp. Race n. Bermuda. Delft, 25 te Pta. Cabello n. La Guaira. Doris, 25 te New Orleans v. Houston. Eenhoorn. 25 250 m. o.z.o. Malta n. Alexandrlë. Esso Nederland, 25 56 m. o.n.o. Bougi n. Pt. Said. Eos. 25 v. Beyrouth n. Lattakia. Fravizo, 25 12 m. n.o. Kp. Malea n. Teneriffe. Friesland, 26 te Vancouver. Garoet, 26 te Surabaja. Guineekust, pass. 25 Kp. Palmas n. Takoradi. Gooiland, 25 v. Santos n. Las Palmas. Geertje Buisman, 26 te Rotterdam. Grootekerk, 25 v. Amsterdam n. Bremen. Hathor, 25 v. Burlings n. Algiers. Hector, 26 te Piraeus. Hersilia, 25 v. Ciudad Trujillo n. Bremen. Heelsum, 26 te New Orleans. Hera, 25 te Bremen v. Terceira. Houtman. 25 te Wellington verwacht. Helicon. 25 te Bremen verwacht. Iberia, pass. 25 Kp. Villano n. Joegoslavië. Isis. 25 50 m. z. Mona eiland n. La Guaira. Jason, 25 te K. Haiticn verw. v. Santiago de Cuoa. Johan. Frans. 25 v. Str. Magelhaen n. Coquimbo. Joseph Frering. 26 te Monrovia. Karimun, 25 v. Manilla n. Bugo. Kerkedijk. pass. 25 Bishoprock n. New York. Kreeft. 25 55 m. z.w. Bergen n. Rotterdam. Kalinga. 25 130 m. n.w. Muscat n. Singapore. Karimata. 25 te Amsterdam. Kyiix. 25 te Amsterdam. Kaap Hoorn, 25 80 m. w.n.w. Djeddah n. Suez. Koningswaard, 25 420 m. z. K. Guardafui n. Aboda. Krebsia. 25 300 m. z.o. Lagos n. Rotterdam Kelletia. 25 v. Madras n. Calcutta. Kloosterdijk. 25 450 m. n.o. Azoren n. Havana. Kryptos. 25 150 m. w. Colombo n. Rotterdam. Kellia. 25 100 m. z.w. Pto. Rico n. Perth Amboy. Kieldrecht, 25 te Antwerpen. Kopionella, 25 te Curapao verwacht. Kermia. 25 te Punta Card on v. Curacao. Karakorum. 25 v. Port Sudan n. Aden. Laagkerk. 26 te Karachi. Laurenskerk, pass. 26 Gibraltar n. Antwerpen. Molenkerk. 25 te Cadiz. Leopoldskerk, 25 80 m. n.w. Algiers n. Rotterdam. Leuvekerk, 25 950 m. z.o. Suez n. Suez. Loosdrecht, 25 162 m. z.o. Kp. Passero n. Pt. Said. Louis Lantz, 25 12 m. w. Finisterre n. Monrovia. Le'kkèrkerk, pass.'25 Aden n. Bahrein. Lieve Vrouwekerk. 26 te Rotterdam. Lutterkerk, 26 te Amsterdam. Lc-to. 25 135 in. z. Dakar n. Hull. Lissekerk, 25 60 m. z.w. Kuria"Muria h. Suez. Lombok. 25 130 m. n.w. Horta n. New York. Liberty Bell. pass. 25 Azoren n. Port Said. Lemsterkerk. 25 v. Suez n. Bahrein. iVieerdrecht, 26 te Baton Rouge. Modjokerto. 26 v. Singapore n. Tandjong Priok. Mora Herland. 25 te Buenos Aires. Maaskerk, 25 30 m. z. Beachyhead n. Marseille. Mariekerk, 25 100 m. w. Cochin n. Cochin. Meerkerk, 25 150 m. z.o. Kreta n. Genua. Meliskerk, 25 ten anker bij Assab v. Muscat. Mentor. 25 op Orinoco River n. Caripito. Mississippillovd. 25 150 m. z. Flores n. Genua. Maashaven. 25 135 m. dw. Recife n. Rio de Jan. Montferland. 23 te Buenos Aires verwacht. Mylady. 25 260 m. z.z.w. Las Palmas n. L. Palmas. M.aron, 25 v. Curacao n. Puerto Cabello. Moordrecht. 26 v. Bandar Mashur n. Suez. Nanusa. 26 v. Amsterdam n. West-Indië. N'as. 25 v. Bermuda n. Nassau. Nieuw Amsterdam. 25 v. N. York n. Southampton Xaess Lion, 25 254 m. o. Miami n. Houston. Noordwijk, 26 te Monrovia verwacht.' Oxerijsel. pass. 25 Gibraltar n. Rotterdam. Ommenkerk, 25 te Hongkong. Orion, 25 130 m. z. westp. Kreta n. Alexandrië. Oldekerk, 26 te Shimizu verwacht. Oostkerk. pass. 25 Daedalusreef n. Assab. Oranje Nassau. 24 v. Barbados. 25 te Trinidad. Oranie, 25 v. Penang n. Colombo. Ossendrechl, 25 350 m. z. Kp. Race n. Norfolk. Prins Fred rik Willem, 25 te Londen. Papendrecht. 26 te Wismar. Philine, 25 110 m. n.w. Alexandrië n. Gibraltar. Prins Johan Willem Friso, 25 v. Rotterdam via Le Havre naar Montreal. Purmerend, 26 v. Sydney n. Geelong. Prins Willem George Frederik, 25 250 mijl west Ouessnnt naar Montreal. Proven.singel, 25 180 m. n. K. Finist. n. Houston. Peperkust. 25 v. Matadi n. Duanda. Pendrecht, 25 39 m. n. San Miguel n. Lagos. Prins Casimir, 25 375 m. z.w. Landsend n. Quebec. Pr. der Nederl., 25 180 m. n.o. Flores n. Plymouth. Polydorus, 25 v. Londen n. Hamburg. Prins Willem IV, 25 te Lissabon. P. G. Thulin, 25 te Guayacan verwacht. Radja, 25 te Napels v. Livorno. Rottï. 25 70 m. z.z.o. The Brothers n. Daz eiland. Radja. 25 v. Napels n. Piraeus. Ridderkerk, pass. 25 Gibraltar n. Lissabon. Rijnkerk, 25 v. Aden n. Mombasa. Roggeveen, 25 180 m. z.w. P. Elisab. n. East-Lond. Saloum, 26 te Dakar. Scheldelloyd. 25 te Genua. Sarangan, 25 v. Mombasa n. Djibouti. Schelpwjjk. 26 te Yokkaichi. Schiedijk. 25 te Montreal. Stad Leiden, 26 te Port Sudan. Statue of Liberty, 25 380 m. z.w. Flores n. P. Said. Straat Banka, 25 v. Bombay n. Cochin. Straat Mozambique, 26 v. Vitoria te Kaapstad. Stad Rotterdam, 25 180 m. n. L. Palm. n. IJmuid. Stentor, 25 50 m. z.w. Kp. Startpoint n. A'dam. Sumatra. 25 v. Hamburg n. Amsterdam. Scherp.drecht. 25 220 m. n. P. Sudan n. Rastanura. Solon, 25 360 m. w. Kp. Finisterre n. Barbados. Stad Delft., 25 300 m. w. L'end n. Golf v. Mexico. Straat Banka, 25 v, Bombay n. Cochin. Straat Soera,da, 25 800 m. o.n.o. Seychelen n. Mahe. Sunetta, 25 65 m. w. Comoro eil. n. L. Marques. Sanana, 25 v. Singapore n. Penang. Stad Arnhem. 25 136 m. w.n.w. Freetown n. Pepel. Stad Gouda. 25 950 m. o.z.o. K. Race n. Baltimore. Steenwijk, 25 530 m. z. Kp. Race n. Norfolk. Stad Amsterdam, 25 95 m. z. Dakar n. IJmuidcn. Soestdijk, 25 v. Baltimore n. Norfolk. Straat Magelhaen, 25 te Rio de Janeiro verwacht. Straat van Diemen, 25 v. Suez n. Japan. Straat Lombok, 25 330 m. z.w. Madagascar naar Fremantle. Stanvac Pendopo, 25 te Sungeigerong. Tabian, 25 390 m. w. Sabang n. Penang. Talisse, 24 v. Djibouti n. Bclawan. Tibia, pass. 25 Recife, 31 le Trinidad verwacht. Tweelingen, 25 v. Brest n. Puerto Ordaz. Tomori, 25 60 m. n.o. Delfzijl geank. n. Bremen. Thelidomus, 25 215 m. w. Bermuda n. Boston. Tomocyclus, 26 te Amsterdam. Tamo, 25 v. Santos n. Angra Dos Reis. Tiba, 26 te Buenos Aires. Tshama, 25 160 m. z.o. Suez n. Mcna Al Ahmadi. Tankhaven 2, 25 240 m. z. Bangkok n. Bangkok. Tjiluwah, 25 te Makassar verwacht v. Bulleleng. Tjinegara, 25 750 m. o.n.o. Dg. Garcia n. Mauritius. Towa, 25 v. Hamburg n. Brake. Trajanus, 25 600 m. w.z.w. Landsend n. A'dam. Van Waerwijck, 25 v. Hongkong n. Singapore. Van Neck, 25 480 m. n.w. New Caledonia n. Suva. Waal, 25 45 m. n.w. Lissabon n. Rotterdam. Waterman, 25 1080 m. n.w. Fremantle n.Fremantle. Westertoren, 25 230 m. o.n.o. Rio de Jan. n. B, Aires. Woltersum, pass. 25 Ushant n. Houston. Wonosobo. 25 te New Orleans v. Cristobal. Willem Ruys'. 26 te Singapore. IJssel, 25 180 m. o. Rhodes n. Rhodes. Zonnewijk. 25 800 m. z.w. Hebridcn n. Aarhus. Zaankerk, 25 te Rotterdam. Zaanland, 25 v. Las Palmas ra. Amsterdam. SI.EEPVAART Blankenburg. 24 v. Maassluis n. Gravesend. C\cloop, 26 v. Aden n. Arabische Golf. Humber, 17 v. Curasao n. Port Arthur. Loire, 26 v. Suez n. Arabische Golf. Maas, 26 v. Mcna n. Kuwait. Nestor, 26 v. Rotterdam n. Cobh. Noordholland, 26 90 m. o.z.o. Takoradi n. Nigeria. Oostzee, 24 v. Avonmouth n. St. Helier. Rode Zee, 26 v. Suez. Titan, 26 te Kharg eiland. Tvne, 24 v. Curaqao n. Hamburg. Zeeland. 26 180 m. z. Lagos n. Port Harcourt. Gevr. leerlingen en erv. MO- DINETTES bij N.V. Kerko, Ovcrhemdenateliers. Step- hensonstraat 50. Haarlem. Telef. 02500-38904. Het betreffende syndicaat deelt mede dat de houders van meer dan K gedeelte van de uitstaande depotfracties Algemeen Nederlandsch Aandeelendepot (A.N.A.D.) en Algemeen Nederlandsch Beleggings depot (A.N.B.) gebruik willen maken van de gelegenheid tot omwisseling in partici- patiebewijzen Algemeen Fondsenbezit. Op grond* hiervan wordt het omwisselings aanbod gestand gedaan. De raad van commissarissen der n.v. Gemeenschappelijk Eigendom-Maatschap pij tot Exploitatie van Woon- en Winkel huizen zal aan de vergadering van aan deelhouders voorstellen over het afge lopen boekjaar 6 (v.j. 5,8) percent dividend uit te keren op de preferente winstdelende aandelen en 13 (v.j. 12) percent op de ge wone aandelen. Echte Koffielepeltjes roeren en mengen beter, dus... uw kopje koffie smaakt fijner! Zwaar verzilverde Koffielepeltjes worden u aangeboden door Sterovita Koffiemelk. VRAAG UW MELKHANDELAAR INLICHTINGEN OF FOLDER! U zoudi het door heel Kennemerland tomneo aanplakken nafeMMtijk, dat U een stofzuiger, een auto of iet» anders £a koop heeft. Spaar lest PLAATS 'N Gevr. JONGSTE KANTOOR BEDIENDE (mnl.) goed kun nende rekenen en veel af wisselend werk. Br. L 695. Gevr. een flinke BAKKER BEZORGER. Voor goede ver koopkracht goed loon. In- of extern. J. Rijper, Hagelinger- weg 39, Santpoort, Telefoon K 2560-8523. MEISJE 15 jr., 3e klas ULO. b.z.a. voor de Paasvakantie. Liefst winkel. Adres: bureau van dit blad. NET KOSTHUIS, liefst R.K. gevr. door heer. Br. L 691. RUILEN: 4-kam. woning. Wilhelminakade 32 1, IJm., voor woning omg. halte Ca- sembrootstraal. Br. L 693. WONINGRUIL. Agb. vrije woning IJ.-West voor flat. Planetenweg. Br. L 694. ITALIë. Meerijden in april aangeboden. Br. L 687. HELLINGS ZAADHANDEL voor tuin-,bloem- en gras zaden, kunstmest, compost, bloembollen enz. Eikenstraat 1, IJmuiden-O., Telef. 4967. PERMANENT vanaf f 6.—. met watergolf f 8. Tel. 4364. Toni Koper, Trompstraat 83. KINDERWAGENS, kogel lagers. 1 jr. garantie, f 99. Kinderstoelen, uitneembaar, metaal, f 31.75, ook wandel wagens. Af fabriek. Koop dagen maandag, woensdag, vrijdag, ook 's avonds. Telef. 5917. „Nelri", Celsiusstraat 18. IJmuiden. WONINGRUIL. Aangeb. te Den Helder 4-kam. woning, 3 slaapk. 4- 1 woonk., keu ken en bijkeuken. Huur f 7.80 Tuin achter. Gevr. woning te IJmuiden of omgeving. Brie ven L 683. AAN DE SPITS in herenon dergoed. Ecru singlets en slips v.a. f 1.35. Wit. verpakt in cellofaan, v.a. f 1.95. Da mes fantasie camisoles en slips p. stuk f 1.49. Mooie kwaliteit slip 98 cent. Tex tielhandel Fraanje. Keizer Wilhelmstr. 16-18. IJmuiden. KORAALZEEM, er is niet beter. 100% garantie. Dro gisterij Keersemaker. Kenne- merlaan 83, IJmuiden, Tele foon 4053. Wij leveren de volgende merken KOELKASTEN: Kel- vinator', Bauknecht. Liebherr, Silo. Bosch enz. Velo Was machine Mij. N.V., Tromp straat 68-69, Telef. 5198. BLIJF GEEN DWARSKIJ KER, doe mee aan onze T.V. kijkzesdaagse, blijf een ronde voor en geniet van 6 Keizer lijke kijkdagen, Telef. 4516, Plein 1945. GRAMMOFOONPLATEN en pick-ups. Muziekhandel Uni- ken. Wijk aan Zeeërweg 45, IJmuiden-Oost, Telef. 7127. Met kleine aanbetaling en f 1.90 per week de nieuwste BICO WASMACHINE met tijdschakelaar. In 18 maan den uw eigendom. Fa. H. Oswald. Beursstraat 17. Am sterdam, Tel. 65793-34176. KREDIETEN t.m. 4000.— voor aankoop meubelen en woningtextiel. Rechtstreeks van de fabriek. Enorme be sparing. Soepele betaling en en onder uiterste geheimhou ding. Vraagt vrijblijvend inl. Postbus 1083, Rotterdam. Ik heb te koop: 1 nieuwe KOFFERSCHRIJFMACHINE en 1 nieuwe telmachine. Te betalen met f 3.p. week. Goedkoper dan huren. Gratis 2 weken op proef. Br. L 1460 bureau van dit blad. KINDERWAGENZITJES. De oplossing voor de kinderen die de wagen eigenlijk nog niet kunnen missen. Fa. J. Hooijberg, Trompstraat 9. Marktplein 8. Telef. 4214. Te koop gevr. goed onderh. 2-PERS. BED. Br. L 685. Te koop z.g.a.n. KINDER WAGEN, sportmodel. Lange Nieuwstraat 264. Te koop elektr. BROED MACHINE met tafel. 50 ei. f 75. z. g. a. n. wandelwagen f 27.50. dubb. kan. broedkooi f 12.50. Burg. Enschedélaan 9. Santpoort. Te koop 12-els wol haarvel. KARPET en 1 bijp. kleedje, Lagersstraat 6. JONGE KONIJNEN te koop. Ahornstraat 18. Te koop TROUWJAPON m. sluier en kapje, lichtblauw, m. 40-42. Br. L 697. Te kp. witte TROUWJAPON m.40-42 en rose japon m. 38. Stokmansplantsoen 11. Overcompleet modern 2-pits GASSTEL en stevige baby commode. Telef. 5281, IJm. Te koop AUSTIN A 40 1949. Dinkelstraat 20. UW KUNSTGEBIT STUK? Reparaties in één uur ge reed. H. Olivier, Acaciastr. 16. achter het Ziekenhuis. Telef. K 2550-7126. HOEST. ,UW KIND? Natter- mann's Melrosum Fortë helpt, lost taai slijm op, smaakt goed. Flacon f 2.— bij elke drogist. TEL. 6599, Kompasstraat 57. De nieuwste Opeis Rekord 1959 met radio.All-risks ver zekerd vanaf f 7.50 de 60 km. f 20 de 200 km. NOORSE KOUSEN, sokken en truien. Zeeman, Bloemstr. 70. IJmuiden, Telef. 4235. FLANELLEN LAKENS 180 x 220 f 5.98, 150 x 220 f 4.69. Zeeman, Bloemstraat 70, IJ muiden. Telef. 4235. Bruids-, kinder- en feest- PETIT-FOURS. Iets aparts. Hazenberg's le klas banket bakkerij, Centrum Galerij. ECHTE GRONINGER KOEK elke vrijdag en zaterdag vers verkrijgbaar. Hazenberg's le klas banketbakkeri; Centrum Galerij. Laat uw MEUBELEN vak kundig repareren en opnieuw bekleden. A. C. Borst, Pla netenweg 38-42, Telef. 5991. KAPOKMATRASSEN bij vullen en verenbedden drie delig maken. A. C. Borst, Planetenweg 38-42, Tel. 5991 Complete MEUBILERING en STOFFERING. A. C. Borst, Planetenweg 38-42, Tel. 5991 HAARDEN, kachels, olie- stook, gasfornuizen, gaskom foren enz. Alleen de gerenom meerde merken. Velo Was machine Mij. N.V.. Tromp straat 68-69, Telef. 5198. 150 gram SCHOUDERHAM 69 cent. 100 gram torageworst 49 cent bij Streef land, Tuin dersstraat 45. 2 grotg stukken LAVENDEL BADZËEP 57 cent, 10 'Stuk ken huishoudzeep 69 cent. bij Streefland, Tuindersstraat 47 AUTORADIO-SERVICE. Reeds v.a. f 220 een radio in uw auto. Voor elke auto het passende model. Inbouw gra tis. „Nat Gonella", Tromp straat 121, Telef. 4475. Gespe cialiseerd voor autoradio. BALASTORES zongordijnen. Alle maten. Botman, Kenne- merlaan. Z.g.a.n. witte KINDERWA GEN te kp. Wijk aan Zeeër weg 89. Te kp. eik. LITS JUMEAUX compl. m. spiraal en binnen- veringmatrassen. f 45. Adres te vern. bureau v. d. blad. Nieuw OPROEPAPPARAAT, prima voor zaak of bedrijf, f 35. Compleet. Telef. 6125. HULP NODIG? Tienduizen den zoeken bijverdienste. Schrijf uitvoerig Postbus 148, Haarlem. Te koop aangeb. 2 WOON HUIZEN, omgeving Visserij- school. Br. L 682. Tub2.» Cn) w Dr E. J. SWAAB'i VERENIGDE FABRIEKEN STEEDS VOORRADIG BIJ MARKTPLEIN

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6