Stakingsgolf in Argentinië stelt het Frondizi-bewind weer op proef f ta. NAVO bestaat 10 jaar jonge democratie tussen hamer en aambeeld van leger en vakbonden Overlapping van diverse taken kan niet worden vermeden Talrijke evenementen bij het tienjarig bestaan van de NAVO TRAANGAS IN BUENOS AIRES Mr. Beyen: „Bij het wieden in de tuin van Europa moeten niet ook de bloemen worden uitgetrokken" Schild en zwaard der westelijke wereld heeft ook grote politieke betekenis DONDERDAG 2 APRIL 1959 13 Iedereen kankert EUROPESE SAMENWERKING ïjnnjKe aanpassing Funke's Roggebrood F U N K E Op zee overleden Betogers tegen de verhoogde elektrici teitstarieven trekken op naar het re geringspaleis van de Argentijnse repu bliek. Twee kreten hoort men: „Weg met Frondizi" „Leve Perón". De politie antwoordt met traangashom men, Voorzover de voorraad strekt, want laatst was het traangas op. Er wordt veel gedemonstreerd in Buenos Aires. (Van onze reisredacteur) BUENOS AIRES, april Het regende in de schemerige middag over de Plaza de Mayo en in de „Casa Rósada", het regeringspaleis van verlept rose stucco, brandde al het licht in de werkkamer van Argentinië's president, Arturo Frondizi. Maar niet alleen de hemel huilde: in de brede „avenida's" waarop Frondizi uitkeek, klonken de doffe klappen van traangasbommen tussen de demonstranten, die opdrongen tegen de cordons van de bereden politie. Water kanonnen van de motorpolitie zwiepten vette stralen over de druipende menigte, die haar tranende ogen dicht, maar de mond wijd open hield. Zij schreeuwde: „Somos Argentinos" Wij zijn Argentijnen) en „Frondizi eruit" en tenslotte „Viva Perón". Daar waren zij dan, de „descamisados", de hemdlozen, het Argentijnse proletariaat, dat Juan en Evita Perón op handen naar de macht droeg en in hun fuineuze dictatuur tien jaar lang de rekening presenteerde voor de sociale nalatigheden van de conservatieve oligarchie. Vandaag, na een jaar constitutionele democratie, is die rekening nog niet afbetaald. In staking op staking, demonstra tie op demonstratie, lokken peronistische en communistische activisten de be togers de straat op: tegen de duurte, tegen de soberheidspolitiek, tegen de staat van beleg, en vooral: tegen Frondizi. De Argentijnse kolos aan de voet van het Amerikaanse continent met zijn twintig miljoen inwoners in de subtropische „chaco", in de platte „pampa", onder de besneeuwde Andes-gigan- ten, in de kille vlakte van Patagonië, maar vooral in de waterhoofd-stad Buenos Aires met zijn vijf miljoen mensen, beleeft de krampen van een hevige sociale, economische en politieke crisis. Wie vandaag in het onmiskenbare de mocratiseringsproces van Latijns Ameri ka, dat pijnlijke spijsverteringsstoornis sen oplevert, zich blind staart op de Cu baanse baardmannetjes van Fidel Cas tro, is aan het verkeerde adres. Het gaat om de grote landen, om Argentinië, om Brazilië, waar de democratie, nu nog in labiel evenwicht, zich moet consolideren. Na gouden verkiezingsbeloften blijkt so berheid geboden: noodzakelijke expansie brengt inflatie. Gezonde plannen opstellen is mogelijk, ze uitvoeren, met een door corruptie verziekt staatsapparaat, is een andere zaak. De broekriem van de kleine man gaat tot het laatste gaatje, maar dan niet verder. President Frondizi is een ge niale koorddanser, maar vakbondsscha vuiten die de arbeiders misleiden, rukken aan het koord en het leger staat altijd klaar met het valnet: een militaire machtsgreep om „de orde te herstellen". Men zou op grond, van Argentinië's on overkomelijk -lijkende problemen en a het dreigende straatvertoon der ontevredenen, haast tot gevolgtrekkingen van onafwend bare somberheid komen. Misschien z a 1 het ook mis gaan. Maar toch moet men Argentinië's gezonde aspecten niet mis kennen. Het is een rijk land. Het mag zijn dat de Argentijnen (wereldkampioenen biefstuketen) door de nieuwe soberheids- politiek van Frondizi niet meer iedere dag een kilo „bife" op hun braadrooster kun nen leggen, maar het agrarisch potentieel van dit land, dat met zijn vlees, graan en wol altijd de wereld heeft helpen kle den en voeden, wordt nog lang niet ten vol le uitgebuit. Een kinderachtig nationalis me heeft lang het rationeel aanspreken van de oliezeeën onder zijn onafzienbare vlakten tegen gehouden. Thans beginnen buitenlandse maatschappijen met effi ciënte exploitatie. Binnen enkele jaren kan de te verwachten oliestroom de betalings balans een eind op weg naar het evenwicht helpen. De overbeschermde nationale in dustrie, bemand door arbeiders wier werklust door het Péron-regime is geper verteerd. levert dure en twijfelachtige produkten. Maar uiteindelijk heeft Argen tinië een intelligente en technisch be kwame bevolking van Europese oor sprong, die werkt in een gematigd kli maat. Het land heeft grote investeringen nodig voor modernisering van zijn outilla- Het Congresgebouw in Buenos Aires: hier groeit het bedreigde plantje van de jonge parlementaire democratie. ge. Welnu, bij een begin van stabilisering kan het die krijgen. Het oververhitte Bue nos Aires is heel Argentinië nog niet. De sobere „peones" van het platteland kun nen een stootje velen. En zelfs tussen de geschreeuwde protesten in de hoofdstad en een revolutie ligt nog een ganse af stand. De Bonarenser levenskunst vindt er gens nog steeds een handje peso's voor een nieuwe das en een „cafesito" in de koffie bar op de hoek, voor een gokje op de ren baan, waar iedere coursedag honderddui zend bezoekers trekt, voor een kaartje voor het stadion van de FC River Plate, waar momenteel in het Zuidamerikaanse kampioenschap het opwindendste voetbal wordt afgewisseld door nog opwindender vechtpartijen op het veld, waarin spelers, ballenjongens, verzorgers, fotografen en onduidelijke functionarissen af en toe een kwartiertje vrij worstelen weggeven, daarbij krachtig aangemoedigd door het publiek, dat vuurpijlen en voetzoekers af steekt en met lege limonadeflessen gooit. De Bonarensers prefereren zulk tijdver drijf eigenlijk sterk boven een uiteenzet ting met de knuppels van de politie of de mitrailleurs van het leger. Er wonen zeer veel Italianen in Argentinië. •neSi'U- Ti piié-b'-OG-- Oï f'S.'O! Zeker, iedereen kankert op Frondizi, de slimme Italiaan-van-origine, mikpunt van alle cabaretiers en karikaturisten alsme de van een fluitconcert, zo gauw zijn ge zicht op een bioscoopscherm verschijnt. De „estancieros", de grootgrondbezitters in het chique West-End dat met zijn grijze huizen en groene parken een natuurge trouwe kopie van Parijs is, dromen van het tijdperk waarin zij hun eigen koeien meenamen op hun Europese reizen, waar zij het geld rinkelend lieten rollen. Onder dat tijdperk had Perón en vooral Evita zelf voortgekomen uit een kortstondi ge ontmoeting tussen een „estanciero" en de vrouw van een van diens arbeiders al een dikke en rancuneuze streep gezet. De Argentijnse oligarchie had een klap verdiend. Wie in haar overigens moedige blad „La Prensa" een kampioen van het liberalisme zag, moge bedenken dat het een liberalisme van de negentiende eeuw was. Zoals het welgesteld West End mort (voornamelijk omdat het geen nieuwe (Van onze parlementaire redacteur) De geleidelijke eenwording van Europa op het gebied van de defensie, van kolen en staal, van de economie in het algemeen en van de atoomenergie gaat gepaard met de oprichting van afzonderlijke parlemen taire organisaties, die elkaar gedeeltelijk overlappen. Het deelnemen aan die inter nationale vergaderingen wordt in alle lan den voor Kamerleden en vooral voor de ministers van Buitenlandse Zaken een zware extra last. Het vergt zoveel tijd en studie dat het gevaar ontstaat dat veel werk half wordt gedaan en ook dat het contact verloren gaat met het eigen natio nale parlement. Moet alles doorgaan zoals het thans gaat of is een doeltreffender werkwijze mogelijk? Dat is de vraag waarop een studieconferentie in Den Haag van Europese parlementariërs een ant woord zoekt. Er zijn nu de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg, de Europese Parlementaire Vergadering van de E.E.G en de K.S.G., de parlemen taire vergadering van de Westèuropese Unie, de conferentie van NAVO-parlemen- auto's kan kopen), zo schimpt de Boca, de kleurige haven- en immigrantenwijk, die op Napels lijkt, omdat het gat tussen lonen en prijzen niet meer te dichten valt. Zo zien de middenstanders er zorgelijk uit omdat zij zelfs met drie baantjes te gelijk (een uit Spanje overgewaaid ver schijnsel) de eindjes niet meer aan el kaar kunnen knopen. Zo mopperen de „gaucho's" die op de pampa de onafzien bare runderkudden hoeden, omdat zelfs zij zich in plaats van met hun „asado" de geroosterde ribstukken, tevreden moeten stellen met „pustero", een soep van rijst, groente en vleesrestanten. Gaucho en pampa zijn trouwens eigen lijk oer-romantische woorden. Sinds de pampa door prikkeldraadomheiningen is verdeeld, er meer en meer landbouw wordt bedreven, zijn de gaucho's, eens koningen te-paard van de ruimte, voor wie een voet afdruk op de grond een symbool van ver nedering was, gewoon „peones", landar beiders geworden. En sommigen rijden al op de fiets. Dat is maar een aspect van de modernisering, die zich op velerlei ter rein in Argentinië aan het voltrekken is, sociaal, economisch en politiek. Een pijn lijk proces. En toch is er met Argentinië niets mis, dat niet genezen zou kunnen worden door een gezonde leiding van ver standige vakbondleiders, moderne werkge vers, integere politici. Helaas, zo'n demo cratische elite stampt men niet uit de grond. In deze zin is Frondizi's ambtster mijn als groei-periode, tijd van overgang, van beslissend belang, Al'laverend en ba lancerend moet hij trachten zijn greep zo- danig te verstevigen, dat hij meer en meer kan gaan besturen. Over de vraag of hem dat zal lukken, zullen de komende weken misschien beslissen. De stakings golf nadert zijn hoogtepunt. Voor morgen is een algemene staking afgekondigd. Kan de regering-Frondizi die met kalmte en vastbeslotenheid binnen de perken houden, dan is er veel gewonnen. Loopt het socia le conflict haar uit de hand (bloedvergie ten zou tot chaos kunnen leiden) dan valt te vrezen dat het leger de macht over zal nemen. Hetgeen misschien niet een cata strofe zou zijn, maar wel een betreurens waardige vertraging in Argentinië's poli tieke ontwikkeling. Advertentie Sinds 1834. en nog steeds stukken beter Hofleverancier Op 4 april 1949 werd te Washington het Noordatlantisch Verdrag ondertekend. Thans, 10 jaar later, zal dit feit in alle 15 aangesloten landen herdacht worden. Dit geschiedt in Nederland niet alleen op en om 4 april, doch gedurende het gehele jaar. De centrale herdenking zal gehouden worden op 3 april des avonds in het ge bouw van de Tweede Kamer te 's-Graven- hage. Mr. A. W. C. Baron Bentinck van Schoonheten, ambassadeur te Londen en van 1956 tot 1958 plaatsvervangend secre taris-generaal van de NAVO en mr. H. R. Nord, voorzitter van de Atlantische Com missie, zullen daar spreken. Op 3 april wordt in Almelo de grote atlantische leger- en luchtmachttentoon stelling „Paraat" geopend. Deze tentoon stelling komt tot eind juni in een zeven tal plaatsen in het oosten en noorden van het land. In de Openbare 'Bibliotheek te Den Haag is een tentoonstelling geopend onder de naam „Atlantische Cultuur". Deze exposi tie toont de culturele aspecten van de vijf tien NAVO-landen. In het Postmuseum te Den Haag zullen geëxposeerd worden de speciale NAVO- postzegels, die door de meeste van de 15 landen ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie worden uitgegeven. Culturele maand In Den Haag zal een Atlantische Cultu rele Maand worden gehouden. Onder meer wordt door het Comité Benelux het Minia tuurtheater van Mechelen vertoond. Voorts komt er een tentoonstelling van de schil der E. Roos. De Denen, Noren en IJslanders komen met een Scandinavische avond, waar films over deze drie landen worden ver toond (o.a. een zeer opmerkelijke film over de Deense fresco's in dorpskerken). Er zullen verder Noorse dansen worden uit gevoerd. Er heeft op 17 april een gala première plaats van de film „Opstanding", een Duits-Frans-Italiaanse produktie. Van Engelse zijde wordt een opvoering van Priestley's „Dangerous Corner" gegeven. Op 24 april komt het B.B.C. Concert Or chestra met gastomroeper Frank Phillips met gedeelten van „My Fair Lady". De Vereniging Nederland-Iialië komt met een Siciliaanse avond. Ook Portugal en Tur kije doen mee. Uit Turkije komen zeer bijzondere ge luidsbanden. Jkvr. Van Lennep zal over de muziek der Janitsaren spreken als de basis van alle Europese militaire muziek. Ook de Verenigde Staten komen met mu ziek, alsmede met moderne architectuur. De Atlantische Culturele Maand zal op 9 mei met een internationaal bal worden afgesloten. Op 8 en 9 mei wordt in Den Haag een Atlatische Conferentie gehouden. Dan zal het definitieve Nederlandse standpunt worden bepaald voor het internationale Atlantisch Congres, dat in juni door de koningin van Engeland geopend zal worden. Er zal in november een Atlatische con ferentie worden belegd voor alle jongeren organisaties in Nederland. De Atlantische Commissie zal een boek over de Atlantische Samenwerking uit geven. Er wordt in de zomer een boek van de hand van Paul Henri Spaak in de Nederlandse taal verwacht. Mr. H. R. Nord zal eind 1959 een boek over de NAVO het licht doen zien. Er zal voorts huis aan huis een NAVO-krant worden aangeboden. Radio en televisie en scholen zullen extra aandacht aan de samenwerking tus sen de Atlantische volken besteden. O.m. staan regionale bijeenkomsten van leraren op het programma. In Arnhem zal wederom in juni de NAVO-taptoe worden gehouden. Ditmaal zal daaraan worden deelgenomen door een NAVO-muziekkorps, bestaande uit ver tegenwoordigers van de muziekkorpsen uit 14 van de 15 NAVO-landen (IJsland bezit geen strijdkrachten) die reeds in mei in Arnhem zullen samenkomen om de spe ciaal gecomponeerde muziek met elkaar te repeteren.. Voor dit muziekfestijn, is o.m, een NAVO-hymne, een samenvoeging van alle 15 nationale volksliederen, ge componeerd. tariërs, de Scandinavische parlementaire raad en de Interparlementaire Benelux- raad. De parlementen verschillen in om vang, in werkwijze, in bevoegdheden en in het aantal deelnemende landen, en ech te parlementen zijn het nog geen van alle. Gedacht wordt aan één groot Europees parlement met uitgebreide speciale com missies voor een bepaald doel (defensie, economische zaken, kolen en staal enz.) De ministers hebben dan steeds met één parlement te maken. De Raad van Europa te Straatsburg, die de stoot heeft gegeven tot de Europese eenwording, wordt thans in veler ogen overbodig geacht. De leden van die vergadering hebben geen bevoegd heden en de ministers zijn in geen enkel opzicht verantwoordelijk tegenover deze vergadering. Maar in zijn rede ter opening van de studieconferentie zei mr. J. W. Beyen, oud-minister van Buitenlandse Zaken, dat Straatsburg de onvervangbare rugge- graat is van de Europese samenwerking. Er zou, zei hij, in Straatsburg jaarlijks een debat moeten worden gehouden over de groei van de Europese samenwerking, op basis van een rapport, waarvoor het Co mité van Ministers verantwoordelijk zou moeten zijn. In het debat zou een minis ter moeten spreken namens het Comité van Ministers. Dat zou meer vastheid ge ven aan de discussies. Met voldoening had mr. Beyen gehoord dat stappen in die richting worden ondernomen. „Europa groeit", zo besloot mr. Beyen, en historische groei is nooit logisch. Over lapping van taken kan niet geheel worden vermeden. In de tuin van Europa moet worden gewied, maar met het onkruid moeten niet tevens de bloemen worden uitgetrokken." De studie-conferentie duurt tot en met vrijdag. Zaterdag, op de laatste dag van de bij eenkomst van de ministers van Buiten landse Zaken der NAVO-landen die deze week onder voorzitterschap van dc Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. fl. H. Luns, in Washington wordt gehouden, zal het tien jaar geleden zijn, dat het verdrag voor de Atlantische ge meenschap in de Amerikaanse hoofdstad werd gesloten. Twaalf landen de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk, Canada, Italië, Nederland, België, Luxemburg, Noorwegen, Denemarken, Portugal en IJsland ondertekenden op 4 april 1949 de tekst van het verdrag, waarin in de preambule staat, dat zij „vast besloten zijn de vrijheid, het gemeen schappelijk erfdeel en de beschaving van hun volken, welke zijn gegrondvest op be ginselen van democratie, persoonlijke vrijheid en rechtsorde, veilig te stellen" In 1952 traden Griekenland en Turkije toe en in 1955 de Duitse Bondsrepubliek, zodat het aantal leden thans vijftien bedraagt. De aaneensluiting van de-westelijke lan den tegen de expansie van de Sovjet-Urne) in Midden- en Oost-Europa, die tenslotte leidde tot de staatsgreep in Tsjechoslowa- kije in 1948 en ruim 115 miljoen mensen onder dc communistische leiders in Mos kou bracht, is in 1947 begonnen met het verdrag van Duinkerken tussen Groot- Brittannië en Frankrijk. Een jaar later stelde de toenmalige Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, voor dit verdrag uit te brei den tot de Beneluxlanden en andere sta ten. die van oudsher een deel hebben ge had aan de Europese beschaving. Groot- Brittannië, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg sloten op 17 maart 1948 het verdrag van Brussel dat wordt gezien als de voorloper van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Tijdens de onderhandelingen over het verdrag van Brussel betoogden zowel de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, als minister Bevin, dat de westelijke defensie niet effectief zou kunnen zijn zonder Amerikaanse steun. Er waren echter in de Verenigde Staten moeilijkheden van psychologische en grondwettelijke aard, die het verlenen van deze steun in de weg stonden. Bovendien was het nog nooit voorgekomen, dat een Amerikaanse regering in vredestijd mili taire verplichtingen op zich nam buiten het Amerikaanse vasteland. Ondanks Russische druk Nauwelijks drie maanden na de onder tekening van het verdrag van Brussel echter aanvaardde de Amerikaanse Se naat een resolutie van de inmiddels over leden senator Arthur Vanderberg, die de weg opende voor uitbreiding van het Brus selse verdrag tot een Atlantische ver dragsorganisatie. De resolutie hield de aanbeveling in, dat de Verenigde Staten zich met inachtneming van de grondwet telijke bepalingen, zouden aansluiten bij regionale en andere collectieve regelin gen, die van invloed zijn op de veiligheid van de Verenigde Staten. In juli 1948 be gonnen in Washington inleidende bespre kingen tussen de landen van het verdrag van Brussel en van Canada met het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken. In maart 1949 sloten Denemarken, Noorwegen, Italië, Portugal en IJsland zich, ondanks Russische druk, bij de be sprekingen aan. Het op 4 april onderte- In het Russische partijorgaan de Pravda stond in november, toen het voorstel van generaal De Gaulle rucht baar werd. de Noordatlantische Ver- dragsorganisatie te hervormen, deze spotprent. In het NAVO-circus heejt de Gallische haan z\jn platform ver laten. terwijl de woedende dompteur Dulles de zweep laat knallen om hem tot andere gedachten te brengen. Het opschrift luidt: De haan komt in opstand. kend Noordatlantische verdrag werd bin nen vijf maanden door de volksvertegen- wooi-digingen van alle twaalf deelnemen de landen met grote meerderheid be krachtigd. Niet alleen militair Het Noordatlantisch verdrag voorziet echter niet alleen in een nauwe samen werking op militair terrein, doch tevens op politiek, economisch, wetenschappelijk en cultureel gebied. In 1956 werd een aan beveling van de door de NAVO-raad in gestelde commissie de drie wijze man nen overgenomen, dat het beginsel van politiek overleg inhoudt: een gemeen schappelijke bespreking van vraagstuk ken, voordat de betrokken landen een be paald standpunt innemen of tot een poli tieke actie overgaan. Het laatste, en wel licht belangrijkste, voorbeeld is het ge meenschappelijk overleg over de Duitse kwestie in het algemeen en de Russische plannen ten aanzien van Berlijn in het bij zonder. vraagstukken die op de huidige NAVO-bijeenkomst de hoofdschotel van de besprekingen vormen. De dubbele rol van de NAVO militair en politiek bleek ook duidelijk op de belangrijke bij eenkomst van de vijftien regeringshoof den in december 1957 in Parijs. Uit dit communiqué en de verklaring, die zij op stelden, bleek dat op de politieke bespre kingen en besluiten evenveel nadruk werd gelegd als op militaire zaken. Maar ook in militair opzicht werden drie gewichti- aangegoten bij AUanUiêh Poef en West-CurooeseUn/e anaere HAvO-ianden ge besluiten genomen: het aanleggen van voorraden kernwapens die onmiddellijk in geval van een aanval ter beschikking kunnen worden gesteld, het ter beschik king stellen aan de geallieerde opperbe velhebber in Europa van ballistische ra ketten met middelbare reikwijdte en ver dere maatregelen door de NAVO-bondge- noten ter bevordering van de coördinatie van het technisch en wetenschappelijk on derzoek der ontwikkeling en vervaardi ging van moderne wapens. Resultaten Welke resultaten heeft de NAVO in de tien jaren van haar bestaan bereikt? Op deze vraag heeft het hoofdkwartier in Pa rijs kortgeleden het volgende antwoord ge geven: 1. De vrede in Europa en Noord-Ameri- ka is bewaard gebleven, hetgeen de voor naamste doelstelling van het Noordatlan tische Verdrag was en is. 2. De Russische expansie in westelijke richting, die tijdens de jaren na de twee de wereldoorlog zulke verontrustende af metingen aannam, is tot staan gebracht. Sinds de ondertekening van het verdrag is er in geheel Europa geen grondgebied meer onder Russische overheersing ge vallen. 3. Het individuele en gezamenlijke ver mogen van het verbond om een gewapen de aanyal af te slaan is voortdurend toe genomen misschien niet zo snel als oor spronkelijk werd gewenst, doch zeer ze ker sneller dan redelijkerwijs verwacht had kunnen worden. 4. Ondanks de grote financiële offers en de zware inspanning voor de verdediging is de economische toestand in de leden- landen over het algemeen gunstiger dan ten tijde van de ondertekening van het verdrag. Integendeel, zegt Moskou MOSKOU (Reuter) Het blad van de Russische regering. Izvestia, zegt in een artikel naar aanleiding van het tienjarig bestaan der NAVO, dat geen der NAVO- leden kan zeggen dat het nu in een vei liger positie verkeert dan voor de oprich ting van het Atlantisch bondgenootschap. Integendeel, aldus de Izvestia, in plaats var. de veiligheid en zelfstandigheid van de Westeuropese landen te verzekeren, betekent de NAVO een aanhoudende be dreiging van hun veiligheid en ondermijnt de organisatie steeds meer hun nationale zelfstandigheid. Het blad acht het dan ook geen wonder dat in de Westeuropese landen een groeiend verzet bestaat tegen de huidige lijn der Atlantische politiek. Tijdens de reis tussen Fremantle en Mel bourne is de hoofdwerktuigkundige van het s.s. „Waterman", de 54-jarige heer K. Meijer uit Leeuwarden, op zee plotseling overleden aan een hartaanval. De heer Meijer trad in 1923 in dienst van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd en was sinds 1952 hoofdwerktuigkundige. Het stof felijk overschot zal in Nederland worden begraven. De „Waterman" is met. Griekse en Italiaanse emigranten en een groep vluchtelingen uit Hongarije en Joegoslavië op weg naar Australië.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 15