Twee katholieke scholen in schoolvoetbal-finale Helikopter met kip gelukwensen Voorbarig All emaai vo dd en Voor FOTOWERK Noors-Nederlandse actie was prachtige demonstratie IJmond-agenda STOFZUIGERS Voor moderne reparatie WILMS FL0ET en Zoon 7 WILLEM DE ZWIJGER 3 AL KAMPIOEN LOENDERSLOOT Faillissementen oaiEum (jjp all foto Klaverjassen in de kantine van kamp Rooswijk Roozenburg en Tielrooy winnen snelheidstoernooi Sneeuwbal Schoorstenen van hout Zelf bedienen Naam en adres s.v.p. Hoogovens Collecte voor invaliden „Weenink"-jeugd wint Vitesse speelt zondag DONDERDAG 2 APRIL 1959 De eerste kampioen van de Velser schoolvoetbalcompetitie is al bekend. In afdeling D heeft Willem de Zwygcrschool 3 kans geizcn de titel te veroveren. De vreugde is bij deze school groot, vooral ook, omdat het vyfde team kans zag in de verliezers afdeling winnaar te worden. Een enorme verrassing deed zich voor bij de lagere scholen. Jan Ligthart, al vrijwel zeker finalist, verspeelde op het laatste moment al zijn kansen. Nu zal de Heilig Hartschool zaterdag om drie uur in de finale uitkomen tegen de Sint Fran- ciscusschool, die aardig op weg is zijn bekerbezit een jaar te prolongeren. De andere finales zijn zaterdag: 12 Vis- serijschoolTechnische school 4, 23 Pius X collegeCreutzberg ULO. In afdeling B toonden de twee finalisten hun kracht. Het Pius X-college bleef met 5-1 de baas over de R.H.B.S. en de Creutz- berg-ULO deed het nog een goal beter. De ploeg klopte de Duinwijk-ULO met 6-1. In afdeling C ging de visserijschool op het goede pad voort. Wat te denken van een 6-2 zege op de R.H.B.S. 2? De techni sche school 3 won met maar liefst 8-1 van het zwakke Marnix-lyceum. Niet het derde, maar het vierde kwam in de finale, want de ploeg wist met veel moeite de Creutz berg ULO 2 de baas te blijven. Willem de Zwijgerschool 5 werd kam pioen van de verliezersronde in afdeling D dank zij een beter doelgemiddelde. De 3-0-zege op Joannes ULO 2 was beter dan de 1-0, die HBS 3 op dezelfde ploeg behaalde. Tegen elkaar speelden de rivalen 2-2. De eindstand in deze poule was dus: Willem de Zwijger 5 en HBS 3 2-3, Joannes ULO 2 2-0. In de winnaarsronde kon de Sint Adal bert VGLO het net niet redden tegen de Willem de Zwijgerschool 3. Het werd 0-1 en dat betekende het kampioenschap voor de laatste ploeg. Weer betere doelcyfers De spanning is groot geweest in de afdeling der lagere scholen. In de eer ste poule kon men van te voren al twee kanshebbers aanwijzen: de Titus Brandsmaschool en de Sint Franciscus- school. De Franciscusjongens waren slechts door een iets beter doelgemid delde dan de Insingerschool in de vol gende ronde gekomen, maar zij waren toch favoriet. Reeds in de eerste ronde leek echter, of de krachten elkaar weinig ontliepen. Twee gelijke spelen vielen er. Titus Brandsma hield Franciscus op 2-2 en de Emmaschool en de Theo Tijssenschool speelden ook gelijk. Later bleek die gelijkwaardigheid toch schijn. Want de twee favoriete ploegen rekenden in de volgende ronden ongenadig met hun tegenstanders af. De St. Francis- cusschool scoorde eenmaal minder, maar liet ook een goal minder door en dat lever de precies het beste doelgemiddelde op. Weer kwamen de zwartwitte jongens hogerop door de doelcijfers! In de andere poule begon de Marnix- school overdonderend. Terwijl de Jan Ligthartschool en Heilig Hartschool gelijk speelden, won de Marnixschool met liefst 3-0 van de Ossendorpschool. In de tweede ronde trokken de Jan Ligt- hartmannen zich niets van dit wapenfeit' aan. Zij speelden de Marnix-jongens met. liefst 4-0 vaii het veld, en zagen Heilig Hart na de 0-0 van enkele dagen geleden nu met 1-0 van de Ossendorpschool win nen. Het zat er in, en toen de Heilig Hart school tegen Marnix niet verder dan 1-1 kwam, leek de zaak bekeken. Maar men had buiten de dappere knapen van de Ossendorpschool gerekend, die tegelijker- tyd de Jan Ligthartschool geen kans had den gegeven, en met 1-0 hadden gewonnen. Twee rooms-katholieke scholen dus in de finale! Het belooft een felle strijd te wor den, ongetwijfeld opgeluisterd door de har monie van de Sint Franciscusschool. De eindstanden in de poules waren: Sir.t Franciscus 3 2 1 0 72 5 Titus Brandsma 3 2 1 0 83 5 Emmaschool 3 0 1 2 2—8 1 Theo Thijssen 3 0 1 2 1—5 1 Heilig Hartschool 3 1 2 0 3—2 4 Jan Ligthart3 1 1 1 5—2 3 Marnix 3 1 1 1 45 3 Ossendorp 3 1 0 2 14 2 De uitslagen van de laatste ronde waren: Afdeling B: Technische school 1RHBS 1 0-5, Creutzberg ULO 1Duinwijk ULO 1 6-1, RHBS 1Pius X-college 1-5, Duinwijk -ULO 1Willem de Zwijgerschool 1 1-4. Afdeling C: Willem de Zwijgerschool 2— Technische school 2 0-2. RHBS 2Visserij- school 1 2-6, Technische school 4Creutz- bergschool 2 3-2, Marnixlyceum 1Tech nische school 3 1-8. Afdeling D: Adelbert VGLOJoannes ULO 1 3-0, Willem de Zwijgerschool 3 Advertentie Holland Electro - Ruton - AEG - Excelsior Eigen crediet-service (Inruil) LANGE NIEUWSTRAAT 433—435 CENTRUM GALERIJ - IJMUIDEN De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: C. C. J. van Vianen, elektricien, Cornelis Ma- tersweg 89 te Beverwijk. Rechter-Commis- saris H. J. M. Cokart. Curator: J. O. Ba ron. Breestraat J5a, te Beverwijk. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van T. Oostwou- der, zonder beroep, echtgenote van A. de Boer, Prins Bernhardlaan 340 te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. F. M M. Brons, advocaat en procureur, Damstraat 23, te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van G. P. van Ges- sel. bedrijfsleider, Hugo de Grootlaan 2a, te Heemstede. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. L. Ali Co- hen, advocaat en procureur, Ged. Oude Gracht, 92, te Haarlem. Wegens het. verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van Geka Confectie Industrie. Kloosterstraat 4a, te Haarlem, en haar vennoten: W. Gerritsen, bedrijfsleider, Koppestokstraat 15, Haarlem, en B. Kraay- Schaefer, 2e Oosterparkstraat 14II, Am sterdam. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. dr. A. F. H. Schreurs, advocaat en procureur, Kruis straat 3, te Haarlem. Willem de Zwijgerschool 4 1-0, Adelbert VGLO—Willem de Zwijgerschool 3 0-1, Willem de Zwijgerschool 3 kampioen. Verliezers: HBS 3—Joannes ULO 2 1-0, Joannes ULO 2Willem de Zwijgerschool 5 0-3, Willem de Zwijgerschool 5—HBS 3 2-2. Willem de Zwijgerschool 5 kampioen. Afdeling E: EmmaschoolTheo Tijssen school 1-1, Titus BrandsmaschoolSint Franciscusschool 2-2, Sint Franciscusschool Th. Tijssenschool 2-0, EmmaschoolTitus Brandsmaschool 1-4, Sint Franciscusschool —Emmaschool 3-0, Theo Tijssenschool Titus Brandsmaschool 0-2, Heilig Hart schoolJan Ligthartschool 1-1, Ossendorp school—Marnixschool 0-3, Heilig Hart schoolOssendorpschool 1-0, Jan Ligthart schoolMarnixschool 4-0, Marnixschool Heilig Hartschool 1-1, Jan Ligthartschool Ossendorpschool 0-1. Advertentie waar zorg aan wordt besteed: alles op foto- en filmgebied Kennemerlac-n 5 (bij de brug) Advertentie LOLALITE ZOLEN 5x zo sterk als leder. Ideaal voor schoolschoenen. Ook reparaties voor geheel nieuwe houten hakken, bekleed, v.a. 6.per paar. KENNEMERLAAN 65-69 In de kantine van kamp Rooswijk te Beverwijk is woensdagavond gekaart door burgers en militairen. De financiële op brengst was bestemd voor de Kennemer Invaliden Sportclub. De organisatie van deze klaverjasdrive was in handen van sergeant-majoor Van Andel, die er op wees, dat na deze tweede klaverjasavond op de avond van vijftien april een vier kamp zal worden gehouden. Deze kaart avonden gaan uit van de Dienst Welzijn- zorg van kamp Rooswijk. De heer D. van der Kroef, lid van de Kennemer Invali den Sportclub en voorzitter van de Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers in Noord- Holland heeft niet alleen zijn dank be tuigd aan de organisatoren van deze avond, sergeant-majoor Van Andel en de heer Hooykaas, maar ook aan de plaatselijke middenstand en de bedrijven, die belange loos een groot aantal prijzen voor deze avonden beschikbaar stelden. De aanwezigen hebben in de pauze ge noten van het optreden van een rnuziek- ensemble. Ongetwijfeld zal de slotavond op 15 april een groot aantal klaverjassers naar kamp Rooswijk trekken. GESLAAGD Bij de te Utrecht gehouden examens in het modevak slaagden voor costumière de dames mevrouw Grave van Rijswijk; me vrouw Van der Heide-Jasperse en mejuf frouw M, Plokker en voor coupeuse de dames: mevrouw M. Boeree-Boog en me juffrouw M. C. Hogerheide, allen uit' IJmuiden. Zij werden opgeleid door mejuffrouw Roodenburg. Vele bewoners van het eilandje R0st, het meest oostelijke eiland van de Lofoten, hebben ademloos toegekeken, hoe zondag 15 maart een Noors-Nederlandse reddings actie werd uitgevoerd, om twee gewonden van de Duitse trawler „Hinrich Hey" te halen. Niet alleen de Noorse reddingboot „Rachnild-Schanke" moest hierby worden gebruikt, maar ook nog een rubberboot van het hospitaalkerkschip „De Hoop". Kapitein Rog van het hospitaalkerkschip is nog vol van deze prachtige redding, die alleen door hechte samenwerking van Noren en Nederlanders tot stand kon komen. „Toen we gemeerd lagen in de kleine haven van R0st hoorden we om 14 uur van radio-Scheveningen, dat de Duitse trawler „Hinrich Hey" (613 brt.) onze hulp had ingeroepen", vertelde de. schipper na de 'aankomst van „De Hoop" in Nederland. „We zochten contact met de Duitser, die vertelde, dat hij twee gewonden, waarvan één vrij ernstig, aan boord had. De dokter gaf een voorlopig medisch advies en in middels stoomde de trawler naar R0st. Er stond een harde zuidwestenwind, windkracht 7, zodat de gebruikelijke vaar route naar en van het eiland zeer gevaar lijk was, daar de wind pal op de kust stond en het water hoog opstuwde, zodat de bakens en stokken haast niet te zien waren. Ook het zicht was af en toe zeer slecht door regenbuien. Aan de andere zijde van het eiland is ook een uitgang, maar deze is te "smal voor een schip als „De Hoop". Overleg werd ge pleegd met de schipper van de reddingboot van R0st, de „Rachnild-Schanke", die is uitgerust met een motor van 240 pk. Deze schipper had er wel oren naar, maar maakte bezwaren, omdat zijn scheepje van hout is en niet zo geschikt voor het over nemen van patiënten met een ruwe zee gang. Bovendien was zijn bemanning daar ook niet op getraind. Toen bood ik aan onze rubberboot op de Rachnild-Schanke over te plaatsen en te vens vier van onze sloepgasten, die wel in het overnemen van patiënten geoefend waren. De schipper van de reddingboot ging er mee akkoord, mits de reddingsactie aan de noordzijde van het eiland, dus in de luwte, zou gebeuren. Om half vijf voer de red dingboot uit. Aan boord waren de rubber boot, vier sloepgasten, de dokter en ik. Als een dolle hond Er moest om vele klippen worden ge varen, en tussen sommige was de vaargeul zo smal, dat slechts een klein schip als de reddingboot zich er door kon bewegen. Om vjjf over vqf hadden wij het eiland achter ons en bevonden wij ons in volle zee. De „Rachnild-Schanke" begon te slingeren en te stampen als een dolle hond. Regenvlagen belemmerden het uitzicht, maar toen de trawler al dichtby was. klaarde het weer gelukkig wat op. Ook de wind nam snel in kracht af. Terwijl op het eiland velen de actie volg den. zetten we de rubberboot overboord, hetgeen niet bepaald gemakkelijk ging, want het er niet op ingerichte scheepje slingerde hevig. Weldra vertrokken de sloepgasten met de drijvende brancard in de boot naar de Duitse trawler. Na twintig minuten kwa men zij terug met de twee gewonde Duit sers, die veilig aan boord van de Noorse reddingboot kwamen. De Duitser sprak door de radio zijn dank uit vqor de spon tane hulp, door Noren en Nederlanders geboden. Op de wal stonden veel bewoners ons op te wachten, want ieder had meegeleefd. Spoedig daarna waren de Duitsers in de ziekenzaal van „De Hoop" opgenomen en behoorde deze actie weer tot het verleden. Een van de patiënten zou voorlopig wel in de ziekenzaal worden verpleegd, de ander moest, nadat de dokter hem had behandeld en hem scherp in observatie had gehouden, de volgende morgen per helicopter worden vervoerd naar het ziekenhuis te Bod0, waar verdere verpleging en behandeling nood zakelijk bleek te zijn. Naar de Noordzee Het hospitaalkerkschip „De Hoop" is vijf weken weg geweest. Deze reis naar de Noorse wateren werd yerkort, omdat de kabeljauwvisserij eerder werd beëindigd dan men had verwacht. Volgende week dinsdag vertrekt het schip voor een reis naar de trawlvisserij op de Noordzee. Ge durende de afgelopen reis werden 290 pa tiënten behandeld, waarvan 107 voor tand heelkundige gevallen. De scheeparts, dokter J. M. Rodermond, werd bijgestaan door de tandheelkundige student, de heer K. de Man. De geestelijke verzorging was in han den van de Noorse Prest H. Midgaard uit Vaer0y. De technische dienst kon in een aantal gevallen hulp verlenen, zowel op radio- als Op motortechnisch gebied. Eén Duitse patiënt werd in Amsterdam aan de wal gebracht. De Haarlemse damclub Het Oosten or ganiseerde een snelheidsdamtoernooi, waaraan een 40-tal dammers uit Kenne- merland deelnamen, onder anderen de sterke meester Bom uit IJselstein, de Am sterdamse JOzeph Blankenaar-speler Ru- dolf Berk en P. van Heerden. De ex-wereldkampioen P. Roozenburg en de kampioen van Kennemerland, Theo Tielrooy, wonnen in hun afdeling de eer ste prijs. De nieuwe damkampioen van Nederland B. Dukel was niet op dreef en moest met een gedeelde derde plaats ge noegen nemen. In de lagere afdeling behaalden J. Tijms (DCY) en de voorzitter van DCY, W. Go- mes, een mooi resultaat. Jan Metz kampioen van Amsterdam Deze week is Jan Metz van Jozepn Blankenaar er in geslaagd het kampioen schap van Amsterdam te winnen. Tweede werd de CDA-speler H. J. Smit. Beide spelers zullen in het najaar uitkomen in de wedstrijd om het damkampioenschap van Noordholland. VELSEN DONDERDAG 2 APRIL Thalia: „Blond wrakhout", 20 uur (spe ciale voorstelling). Rex: „De zweep der wrake", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 1416.30 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelenstr. VRIJDAG 3 APRIL Thalia: „De wraak van Frankenstein". 20 uur. Rex: „De Vikings", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Als donder dag. Raadhuis: Spreekuur wethouder van financiën, 1112 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 2 APRIL Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond Rederijkerskamer „Kennemerland". Luxor Theater, 19.15 en 21.15 uur: Film avond Commissie Cultureel Beverwijk. Herv. Verenigingsgebouw Schans, 20 uur: Hervormde Gemeente, Wijk 2, Gemeen teavond. Café-Restaurant Bellevue, 20 uur: Af delingsvergadering katholieke Bond van Hogere, Middelbare en Lagere Technici en Chemici. VRIJDAG 3 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Liefde wordt duur betaald". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De ge broeders Karamazov". W.B. Theater, 20 uur: „De dood van de bandiet". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". Zondag 31 mei wordt het zomerseizoen in Wijk aan Zee geopend. Het voornemen bestaat op die dag een helikopter met het dansorkest „The Gusonians" te laten landen op het rustieke dorpspleintje. Ter verwelkoming wordt de orkest leden een mals gebraden kippetje geoffreerd. Of de burge meester ook komt? „Die komt vanzelf, die komt altijd", zegt de heer W. Becker van hotel „Rijckaertsz", in welk etablisse ment het Amsterdamse dansorkest het gehele seizoen zal blijven spelen. De heer Becker heeft voor het komende seizoen nog meer mooie plannetjes. „Elke week is het twee keer feest in mijn etablissement", zegt hij. „Zo wil ik Turkse nach ten op touw zetten. Al de tafels en stoeltjes gaan er uit. Er komen kussentjes op de grond. Ik smijt er hier en daar een fez tegen aan en zorg voor decors met mina retten en zo". Of er dan ook waterpijpen gerookt zullen worden?. „Nou, dat zien we nog wel", zegt de heer Becker. „Maar ik heb nog meer plan nen. Ik organiseer nog een wijnfeest, een Mexicaanse nacht met sombrero's, schom mel- en ligstoelen en dan ook nog enige nachten van Ha waï. Dan komt er een ballet groep met hula-hularokjes. Iedere week weer iets geks. Wat zou je bijvoorbeeld den ken van een wild Wild-West- feest met schietende cowboys. Net echt". Of dat niet een erg kostbare geschiedenis wordt? „Nee. De decors schilder ik zelf over. Dat is in een hand omdraai gebeurd. Ik heb al kilo's verf in huis gehaald." Als de plannen van de heer Becker werkelijk verwezen lijkt mochten worden, dan betekent dit dat hotel „Rijckaertsz" de eerste heuse nachtclub in de IJmond is ge worden. In ieder geval is het 't enige etablissement dat het gehele jaar door tot twee uur Het begon eigenlijk zo eenvoudig met de mede deling: de arts mevrouw M. K. La-Gro-Lindeyer is met ingang van 1 april benoemd tot arts in gemeentelijke dienst. Het gevolg hiervan was, dat zij haar dertien jarige loopbaan als assistente van dokter VanLcusen op 31 maart afsloot. Een enkele patiënt, die dit ter ore kwam, kwam op de aardige ge dachte om mevrouw La- Gro met Pasen een taart te sturen en vertelde dit aan een vriendin, die ook wel wilde meedoen, want voor dokter La-Gro had ze wel wat over.... en zo ging die sneeuwbal rollen, patiënt A kende patiënt B en zo verder tot er ruim 160 aan mee deden, niet aan die taart, maar aan een waardig af scheidscadeau. want nu de dokter niet meer in de ge zinnen zou komen, voelde men dit als een groot verlies, waarover 'n passende pleis ter moest. Niet iedereen kon een bedrag van 20.geven zoals die oude dame in Velserbeek, maar iedereen gaf voor de dokter.... omdat die altijd klaar stond. Er kwam een groot bedrag bijeen en de heer La-Gro, vertrouwelijk door een der dames in de arm genomen wist wel een hartewens van zijn vrouw: een mooie tafel loper. Toen hem echter mee gedeeld werd dat dit wel erg weinig was schrok hij wel van zijn eigen voorstel: een draagbare radio, enfin, die kwam er, wat mooie bloemen er bij, een doos fèestsigaren voor meneer en nóg geld over. Deze gulle, goed ge meende en van sympathie getuigende gaven werden dinsdagavond in klein comité aangeboden ten huize van dokter La-Gro, die er hele maal van onder de indruk kwam,Het was teveel", lei zij, en ze kon nu nog wat sxtra's kopen, geheel naar sigen keusAlle spontane ?évers, hartelijk dank. De heer H. A. Tromp heeft aan de Kennemerlaan zijn houthandel geopend. Voor de „doe-het-zelvers" een wel kome aanwinst. Men kan er talrijke soorten hout krijgen, maar daar blijft het niet bij. Ook andere materialen, die bij houtbewerking te pas ko men, zijn er verkrijgbaar. De heer Tromp verkoopt zelfs schoorstenenmaar ook die zijn van hout. geopend is en waar iedere avond tussen het optreden van de artiesten door gedanst kan worden. Dat de heer Becker echt wel moeite doet om er iets van te maken, blijkt wel uit het feit dat hij artiesten als Tony Hartweger en Rudi Feenstra weet aan te trekken. De Gruyter heeft aan de Kennemerlaan in IJmuiden een grote zelfbedieningswin kel geopend, Er bestaat voor deze nieuwe zaak veel be langstelling van de zijde dei- huisvrouwen. Aan de ope ning van deze zaak is een diepgaande studie voorafge gaan. De winkel werd name lijk ingericht aan de hand van de opgedane ervaring in de praktijk bij andere zelf bedieningswinkel: ruime op zet, praktische indeling, lo gische volgorde van de ar tikelen in de wandstellingen en in de gondola's. Dukel heeft het wel ge weten dat hij damkampioen is geworden. De IJmuidense dammeester heeft zelfs een lijvig felicitatieregister aan gelegd. Men komt hierin maar liefst tweehonderdtien namen tegen. Namen van hen die met spanning de prestaties van de IJmuidense havenarbeider hebben ge volgd en oprecht verheugd waren dat zö veel moeite en damkunde met succes werden beloond. Dukel mocht in totaal 86 brieven, telegrammen en kaarten in ontvangst nemen. Er was ook een brief bij van de bemanning van het mo torschip „Bengkalis", welk schip in de wateren rond Nieuw-Guinea voer. De ka pitein van het schip die elke zondag trouw naar de sport uitslagen luisterde zette de belangrijkste sportgebeurte nissen op een nieuwsbord. Zo verscheen ook de naam Du kel op het bord. De oud- DCIJ-er Bos, die tot de be manning van de „Bengkalis" van de maatschappij Neder land behoort, draalde niet en liet een gelukstelegram ver sturen, ondertekend door de gehele bemanning. Grappig was ook dat een vroeger hoofd van school c in de Breesaapstraat in IJmuiden, die thans in het Groningse Ten Boer woont, van zijn belangstelling blijk gaf. Du kel is oud-leerling van bo vengenoemde school. Dat Stormvogels tot de kampioenspretendenten be hoort weten de meeste IJ- muidenaren nu zo langza merhand. Maar of ze kam- oioen zullen worden, weet natuurlijk niemand. Twee jongetjes die met grote be langstelling en nog groter enthousiasme het duel tegen Hermes DVS bijwoonden wisten het echter wél. Zij voerden een groot spandoek met zich mee, waarmee zij nadat de Pieten gewonnen hadden het veld opholden. „Stormvogels naar de ere divisie' 'stond op het doek. Hetgeen toch wel een beetje voorbarig is. Nogmaals moeten wij er met nadruk op wijzen dat ook de brieven, dia bestemd zijn voor de Kennemer Kruimels on dertekend moeten zijn door de inzender. Volle dige naam en adres moe ten bij de redactie bekend zijn. Niet ondertekende brieven verdwijnen on verbiddelijk in de prul- Iemand! SOMS WORDT VERGETEN dat wat men lompenhandel pleegt te noemen een niet onbelangrijke rol vervult in het grote raderwerk van de economie. Of is het soms niet be langrijk dat oud weer nieuw wordt, zodat in vele takken van de industrie de kostprijs wordt gedrukt? Dat de eigenaar van een groot bedrijf in afvalproducten, als dat van Gosschalk in IJmui den, heel wat moet weten, kennen en kunnen hebben wij laatst ervaren. De lom pen- en metaalhandel is bij zonder ingewikkeld Een ge degen warenkennis is wel een eerste vereiste. Want hoe beter de lompen gesorteerd worden, des te meer leveren ze op. In een groot lompenbedrijf kan men heel wat vreemd soortige en ingewikkelde machines aantreffen die veel al een gróte produktiecapa- citeit hebben. Bovendien zijn dergelijke machines niet al tijd even gemakkelijk te be dienen. Op dit punt wordt er dus veel van de arbeiders gevergd. De firma Gosschalk gaat bijvoorbeeld een grote mo derne papierpers aanschaf fen waarmee balen van 600 kilo kunnen worden gemaakt. De capaciteit is 44 balen per dag. Onlangs is ook een grote acht ton wegende ijzerpers in gebruik genomen, die baaltjes van honderd tot hon derdvijftig kilo fabriceert. Het apparaat heeft dan ook een drukvermogen van hon derd ton. En als men weet dat een conservenblikje slechts een ons of twee weegt.De capaciteit is vijf ton in drie uur tijds. Het sorteren van lompen is een heel nauwkeurig werkje. Voordat de firma Gosschalk werd geteisterd door de grote brand waren bij het IJmuidense bedrijf ongeveer een veertig sor- teersters in dienst. Goede sorteersters worden niet ge boren. Ervaring wordt slechts verkregen na een ja renlange praktijk. Speciali satie bij het lompen sorteren is echt wel nodig, vooral als men weet dat alieen al hon derd verschillende soorten en kleuren wol bestaan. Voe ringzij kent men in 27 kleu ren. De handelaar in oude me talen moet tevens rekening houden met de verwachte autoproduktie. Een topjaar in de autoindustrie betekent een grote vraag naar oud metaal. Bij het. invoeren van nieuwe modellen is er ook een grote vraag naar jute als vulling voor de banken. De lompenhandel is zelfs af hankelijk van de modegril len. Het is van belang dat de handelaar zich met de mode bezig houdt. Dat hij ongeveer kan bepalen welke kleur het komende modeseizoen opgeld zal doen. Als de modekleur bijvoorbeeld zwart is zal er grote vraag naar zwarte lompen bestaan. De lompenhandel is een bijzonder interessant en boeiend bedrijf. Op de vraag of de heer Gosschalk wel eens rare rommel tussen het oud metaal en de lompen De metaalpers vindt antwoordt hij: „Dat is de vraag die iedereen mij stelt. Natuui'lijk vinden we wel eens iets vreemds. Mu nitie, kwartjes en dubbel tjes in oude jasjes en soms hele pakken bankbiljetten, die echter ook niets waard zijn. Allemaal inflatiemar ken. Het is dus waarschijn lijk helemaal niet waar dat de vrouwen de zakken van hun mannen zo goed na zoeken". De aprilmaand is voor de Hoogovens zeer belangrijk. Want op 28 en 29 april zullen er verkiezingen worden ge houden voor de contactcom missies. De vorige verkiezing was in 1957. Ditmaal zullen de commissies voor drie jaar worden gekozen. Het is na melijk gebleken, dat een ter mijn van twee jaar wat te kort. is om goed thuis te ra ken in de vele vraagstukken, die ter sprake komen. Aldus „De Grijper". Maandag 27 april wordt de „grote vergadering" ge houden. Namens de directie zal ir. P. van Delden voor de leden van de ondernemings raad en het hoger leiding gevend en toezichthoudend personeel een toelichting geven op de jaarverslagen van Hoogovens en Breed band over 1958. Op 30 april zullen de Hoog ovenharmonie en de drum band meewerken aan de Ko ninginnedagviering 's Och tends wordt een rondgang gemaakt in Velsen-Noord, 's middags in Beverwijk Op 16 mei komt de harmonie in de superieure afdeling uit tijdens eèn zaalconcours in Boskoop; de drumband neemt dan deel aan een marswedstrijd. Zaterdagmiddag 4 april zal de Bever wijkse Harmoniekapel een muzikale rond gang door de gemeente houden. Collec tanten zullen van drie tot vijf uur met de collectebussen rammelen. Want. de op brengst is bestemd voor het IJmond- sportfonds, dat in nog geen twee jaar tijd twee televisietoestellen aan invalide sport mensen heeft gegeven. Men kan nog enige collectanten ge bruiken. Een tiental jeugdleden van de Bever- wij kse schaakclub „Weenink" heeft in Uitgeest een wedstrijd gespeeld tegen de zustervereniging „Lasker". De Beverwij- kers wonnen deze ontmoeting met 5l/z4'/2 Dinsdag 7 april wordt in het clubhuis van „Weenink" de returnmatch gespeeld. GROENTENMARKT BEVERWIJK, 1 april: Spinazie 34—55, witlof 2441, waspeen 1233, rabarber 1727 koude grond, radijs 16—22. prei 12 27, boerenkool 612, peen 49, uien 39. Vitesse heeft zondag weer een vrije voetbalzondag en in verband daarmede heeft men naar een vriendschappelijke tegenstander uitgezien. Deze is gevonden in de Hoornse tweede klasser Hollandia, waartegen Vitesse zon dag om half drie op de Puikman in het veld komt. De opstelling van de Vitesse-ploeg luidt: Stuifbergen; Lute, Beentjes; A. Groot, H. Jonker, F. Res; J. de Zeeuw, M. Res, Th. Groot. H. Zonneveld, N. Jonker.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3