raatótoel LA VIE Russen dreigen corridor met in de Berlijnse „complicaties" Zwaardemaker Tabakswalm Mobilisatie-oproep in Israel wekte onrust Dwaze afspraak 3 Neemt vaker... Dé jam voor mannen Britten zouden bereid Syrië sloeg prompt alarm zijn concessies te doen Atoombureau in Wenen maakt zich nuttig Tanker gestrand op kust van Wales ANEGANG 46 HAARLEM Nieuw ziekenhuis Nederlands protest tegen Amerikaanse olie-quota Vijf medestanders van Nagy veroordeeld Dodencijfer op Madagascar nu geraamd op 500 de Wereldjamboree op de Phiüppijnen Vleesprijzen zullen stijgen Zevenhonderd Iraakse rebellen in Perzië? DONDERDAG 2 APRIL 1959 tale richting heen en weer, net een machine, of nee, net een een of ander dier, dat ik ergens heb gezien. Ik wist niet welk dier het was en evenmin waar ik het gezien had, maar het at precies zo. Toen hij klaar was en be taalde, glimlachte hij zwakjes. Er was geen enkele reden voor, want er was niets hu moristisch of bijzonder op wekkends in de buurt. Maar hij glimlachte zo bescheiden en verlegen, dat ik het niet kon vergeten. De volgende dag glimlachte hij weer, en nu onder het eten. Zijn onderkaak maakte precies dezelfde vreemde, ma lende beweging als altijd, maar zijn ogen waren minder bescheiden en hij knipoogde zelfs een keer. In het algemeen moet ik niets hebben van knipogende mannen, maar déze knipoog was anders. Er lag een zekere belofte in, en een eerlijke en zuivere bedoeling, dacht ik. Toen ik hem strak bleef aan kijken, bloosde hij en sloeg de ogen op zijn coteletje. Maar vlak daarop keek hij mij aan als een zwerfhond die een slagroomtaart bekijkt door een etalageruit. Niemand zal mij een taart noemen, maar dat is dan ook bij wijze van spreken. De man aan de bar zag er zó hongerig uit terwijl hij zoveel te eten kreeg als hij wilde dat zijn honger van andere aard moest zijn. Ik kreeg later te horen wat zijn honger was; maar dat was véél later, toen we dage lijks een praatje maakten over de aardappeltjes heen. Hij was werkelijk een lieve, geduldige man. Hij at onnoe melijke hoeveelheden aard appelen en ontelbare cotelet- ten, voordat hij me bekende dat hij verliefd op me was. Ik had het al eerder veronder steld. Een vrouw merkt dat gauw, al doet ze ogenschijn lijk niets dan op kassatoetsen slaan en bordjes neerzetten. Aan de volharding waar mee hij iedere dag opnieuw kwam, keek en at, merkte ik dat het hem ernst was. Er komen hier dagelijks mannen die uitpuilen van ver liefdheid. Die komen dan nog wel een paar keer terug, maar als ze merken dat het niet gauw iets worden kan, zoeken ze een ander tentje op. Maar deze, stille aanhouder was uniek in zijn soort. Hij was onverslaanbaar en on buigzaam. ook al was zijn enige wapen een bord vol aardappeltjes met een cote letje. Eindelijk informeerde hij naar mijn vrije avond. Ik zei natuurlijk: „Hoezo?" en toen zweeg hij er drie dagen lang over. Op de vierde dag vroeg hij het nog eens en toen durf de ik niet weer: „Hoezo?" te zeggen, aangezien ik tenslotte ook maar een hardwerkende, eenzame vrouw ben die nog wat van het leven verwachten mag. We gingen uit eten en daar na naar de bioscoop. In het restaurant zat hij tegenover mij en later, tijdens de film, zag ik aldoor alleen maar zijn gezicht voor me, met die hori zontaal-verticaal malende on derkaak. Hij had werkelijk een lief gezicht. En hij ver telde me na de bioscoop op een bankje onder een boom dat hij een ongelukkige liefde had gehad, waar hij nu einde lijk een beetje overheen raakte. En dat hij een goede vrouw zocht, om een huwelijk aan te gaan. De maan brak door en er viel een witte lichtstraal op zijn gezicht. Ik zag dat hij meer dan ooit leek op een zwerfhond voor een bakkers etalage en ik zei, dat ik hem héél erg aardig vond. En van het een kwam het ander, natuurlijk. Hij kwam dagelijks tweemaal eten en ik kon mijn ogen niet van hem afhouden. Ik zei tegen me zelf: daar zit de man, met wie je gaat trouwen. Had je ooit gedacht dat er tussen al die starende mannen met die kauwende kaken één zou zijn, die je gelukkig zou maken? Ik keek naar zijn kalende schedel en ik vond het de mooiste schedel van de we reld. Hij glimlachte aan één stuk door en bleef zijn aard appeltjes en het coteletje ver malen met een tevreden ge luk in zijn ogen. Toen kregen we zowaar een huis. Ik heb goede relaties door al die mensen in de zaak en op een gelukkige dag was het voor elkaar. Een boven huis van bescheiden propor ties, maar in het centrum en dicht bij een plantsoen. Veel licht en zon en zo. Toen vroeg hij me officieel ten huwelijk. Hij had dat nog niet gedaan want er was nog te weinig perspectief, zei hij altijd. Maar nu was er perspectief en dus vroeg hij me. Hij zei: „En dan kom ik voortaan niet meer tweemaal, maar driemaal per dag bij je eten". Toen schrok ik plotseling heel erg. Ik moest lang na denken en ik probeerde een schrikbeeld uit mijn gedach- De eerste zending Indonesische tabak die, inplaats van in Amsterdam, in Bre men zal worden verkocht, is daar aange komen en andere partijen zijn naar die Westduitse havenstad onderweg. De ta bak zal worden geveild door een speciaal voor dit doel gevormde Duits-Indonesische tabakshandelmaatschappij, waarin wordt deelgenomen door een groep Bremense firma's en door een Indonesisch staats bedrijf. Nederlandse tabaksondernemingen, die zich door de Indonesische „naastings"- methodes van de oogsten hunner plan tages beroofd hebben gezien, hebben in advertenties in Duitse bladen aangekon digd dat zij gerechtelijke acties zullen ondernemen tegen ieder die deze tabak probeert te verkopen, aangezien zij zich nog steeds als de wettige eigenaars ervan beschouwen. Zulke gerechtelijke acties kunnen nu dan ook in Bremen worden verwacht. Verschillende Westduitse bladen zijn in tussen reeds op de uitspraak van de rech ter vooruitgelopen door volstrekt zon der enige grond te beweren dat de Indonesische regering de Nederlandse fir ma's schadeloos zou hebben gesteld en dat de tabak dus rechtmatig bezit van de Indonesische staat is. De Duitse pers kan deze aperte onwaarheid blijkbaar rustig aan haar lezers opdringen opdat „die blöden Hollander" straks voor de rechter een psychologisch verzwakte positie in nemen. Een der grootste dagbladen van West- Duitsland, „Die Welt", is nu zelfs nog een stap verder gegaan. Onder de titel „Ta bakswalm" heeft dat blad een commen taar gepubliceerd, dat eindigt met de op merking: „In Duitsland laat zich tenslotte de gedachte niet geheel onderdrukken, dat Duits eigendom in Nederland zonder scha deloosstelling is onteigend". Wij Nederlanders zouden, volgens „Die Welt", dus eigenlijk nog veel te fatsoen lijk behandeld zijn door de Indonesiërs, want die hebben de Hollandse firma's ten minste nog schadevergoeding betaald (lees: op onvervulbare voorwaarden in een ver vooruitzicht gesteld). Voor het Duitse ver mogen dat indertijd door Nederland is onteigend omdat het heel toevallig vij andig vermogen was is zelfs geen scha devergoeding belóófd! Wat hebben de Duitsers het toch weer hard en wat gedragen zij zich toch weer keurig, tegen alle verdrukking in. Eigen lijk zal „Die Welt" het misschien wel jammer vinden dat de tijd van „vijandig vermogen" nu voorbij is, want anders had Duitsland die tabak van Nederlandse plantages misschien nog kunnen onteige nen, ter vergoeding van het onrecht dat Nederland in oorlogstijd de Duitsers heeft aangedaan. Dat er tegenwoordig een Euro pese Economische Gemeenschap be staat, waarin Nederland en West-Duits- land partners zijn, schijnt noch tot „Die Welt", noch tot een aantal andere West duitse bladen te zijn doorgedrongen. Geld stinkt niet, zegt het spreekwoord. Maar van deze „tabakswalm" kan moei lik hetzelfde worden beweerd. (Van onze correspondent in Bonn) Van de zijde van de Russische ambas sade te Oost-Berlijn is gisteren meege deeld, dat het tot complicaties zal komen, wanneer de Amerikanen er op blijven staan op onbeperkte hoogte door de lucht- corridor van West-Duitsland naar West- Berlijn te vliegen. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa te Wiesbaden verklaarde daarop dat men op ieder ogenblik als dat wen selijk wordt geacht met turboprop-trans porttoestellen op grote hoogte naar West- Berlijn zal vliegen. Daarmee heeft de strijd om de luchtcor- LONDEN (UPI) Een in nogal opwin dende termen gestelde mobilisatie-oproep voor drie Israëlische reservistenonderde len heeft woensdagavond een zenuwach tige stemming verwekt in het Nabije Oos ten. Radio Damascus antwoordde onmid dellijk met het oproepen van vijf reserve onderdelen en, herinnerend aan de Israë lische mobilisatie-oproepen vóór de Si- naï-veldtocht van 1956, beschuldigde Is rael ervan een zenuwenoorlog tegen de Verenigde Arabische Republiek begonnen te zijn. Ook in Israel zelf verwekte de oproep van de Israëlische radio enige opschudding, met name in het parlement, hetgeen tot gevolg had, dat de regering verontschul digingen aanbood voor de vorm, waarin de mobilisatie-oproep gesteld was en ver klaarde, dat het slechts een proefmobili- satie van beperkte omvang was zonder ver dere betekenis. (ANP-AFP) Het hoofdkwartier van het Jordaanse leger heeft donderdag in Amman bekendgemaakt, dat „in verband met het algemene mobilisatiebevel, dat woensdagavond in Israel is uitgegeven" aüe nodige maatregelen zijn genomen om de veiligheid van de Jordaanse grenzen te verzekeren. ridor zich aanzienlijk toegesDitst De moeilijkheden begonnen op Goede Vrij dag toen een Amerikaans turboprop transportvliegtuig van het nieuwe type C- 130 op een hoogte van negenduizend meter naar West-Berlijn vloog en daarbij, zowel op de heen- als op de terugweg, werd ge hinderd door een drietal Russischestraal jagers. Volgens de Russen bestaat er een afspraak volgens welke in de luchtcorri- dor door westelijke toestellen niet hoger dan 3300 meter gevlogen mag worden. Vol gens de Amerikanen bestaat die overeen komst niet. Te West-Berlijn is gezegd, dat in november 1945 in de geallieerde contro- leraad wel gesproken is over een maxima le vlieghoogte van 3300 meter die voor de toen bestaande vliegtuigen ruim voldoen de was. De drie westelijke burgerlucht vaartmaatschappijen, die op West-Berlijn mogen vliegen de P.A.A., B.E.A. en de Air France) hebben zich ook steeds aan deze hoogte gehouden en vlogen meestal tussen 2000 en 2500 meter. Van een over eenkomst is echter geen sprake. De Rus sen spreken pas na meer dan dertien jaar van een begrenzing der luchtcorridors, niet slechts naar beneden en naar de zij kanten, maar ook naar de hoogte, toen de Amerikanen hun plannen bekend maakten met hun C-130, die speciaal geschikt is voor het vliegen op grote hoogte. Te Oost-Berlijn deelden de Russen gis teren voorts mee, dat „uit veiligheids overwegingen een beperking van de vlieg hoogte van westelijke toestellen noodza kelijk is". Het geldt huns inziens een re gel, waaraan men zich jaren heeft gehou den en wanneer men die regel verande ren wil, moet men er eerst over onder handelen. Britse vrees? Met enige verwondering heeft men te Bonn uit Washington vernomen, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd op de westelijke ministers conferentie geëist zou hebben, dat er voorlopig geen verdere vluchten naar West-Berlijn op een hoogte boven 3300 meter zouden moeten worden gemaakt. Selwyn Lloyd zou van oordeel zijn, dat het voldoende is, dat men eenmaal, heeft gestaan op de westelijke rechten in de luchtcorridors. Kennelijk wil men van Britse zijde, waar men overigens op de hoogte was van de Amerikaanse bedoe lingen op Goede Vrijdag, geen moeilijk heden scheppen, juist nu er sprake is van een zekere toenadering tot de Russen in het zicht van de aanstaande Geneefse minis tersconferentie. Sinds de oprichting van het internatio nale atoombureau te Wenen zijn er hier en daar stemmen opgegaan, die twijfelden aan de doelmatigheid van dit kostbaar ap paraat met veel kantoren en een staf van dure medewerkers. Thans is echter gebleken, dat dit bu reau zich geleidelijk heeft ingespeeld en dat het efficiënt werkt, voornamelijk als bemiddelaar of makelaar. Er is namelijk een contract te Wenen ondertekend, waar door Canada zich via het atoombureau verplicht tot het leveren van 3.000 tot 3.200 kilo uranium aan Japan, dat dit mate riaal uitsluitend voor wetenschappelijk on derzoek zal gebruiken. De prijs per kilo is vastgesteld op 35,5 dollar, waarmee het bureau tevens een standaardprijs op de wereldmarkt hoopt te hebben bereikt. Na Japan heeft Finland tot het bureau het verzoek gericht de aankoop van uranium mogelijk te maken, waarvoor nu onderhandelingen worden aangeknoopt met de drie grote leveran ciers: Amerika, de Sovjet-Unie en Enge land. Bovendien hebben 24 landen bij het bureau om experts gevraagd, die in staat zijn atoomprojecten te ontwikkelen en uit te voeren. LONDEN (UPI) De 274 ton metende Britse tankboo* „Widdale H." is aan de zuidkust van Wales aan de grond gelo pen zo bericht radio-Ilfracombe. De be manning heeft het schip verlaten en is veilig aan land gekomen. De schepen in de omgeving zijn gewaarschuwd voor het gevaar van oliedampen. 4 d.VPrtontie Aan de Amstelveenseweg te Amster dam wordt gestaag voortgewerkt aan de bouw van het academisch zieken huis van de Vrije Universiteit. Het enorme bouwwerk begint al vorm te krijgen. WASHINGTON (UPI) De Nederland se minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken in kennis gesteld van het feit dat de Nederlandse ambassa de in Washington de volgende week een formeel protest zal indienen tegen de Amerikaanse quota op de olie-invoer, al dus wordt van officiële zijde te Washing ton vernomen. Mr. Luns heeft zich woens dag verstaan met onderminister Dillon, die de afdeling economische zaken van het „State Department" beheert. Minister Luns heeft hem erop gewezen dat de Amerikaanse quotering van invloed is op het eiland Aruba, en de Amerikaanse on derminister hierover gedetailleerd voor gelicht. BOEDAPEST (Reuter) Vijf partijgan gers van de ter dood gebrachte Hongaarse premier Imre Nagy zijn door het opperste gerechtshof tot gevangenisstraffen van twee tot tien jaar veroordeeld, aldus meldt het blad „Esti Hirlap"- De voornaamste beschuldigden, Ferenc Mery, voormalig hoogleraar, die tien jaar kreeg, en Sandor Fekete, voormalig cul tureel redacteur van het blad „Szebad Nep", die negen jaar kreeg, zouden een sa menzwering tegen de staat op touw gezet hebben na de opstand van 1956. Verder hebben zij geld voor politieke gevangenen ingezameld. Fekete had ook een klan- destien pamflet uitgegeven. De andere drie waren Jenoe Szell (vijf jaar), voormalig ambassadeur in Roemenië, die tijdens de opstand „radio-Petöfi" leid de, Gyoergy Litvan (zes jaar) en Andrea Hegedues (twee jaar). Zij zouden ook aan de samenzwering hebben deelgenomen. TANANARIVE (UPI) Door de lucht en over zee worden voedsel, medicijnen en kleding naar Madagascar gebracht, waar overstromingen en wervelstormen de laat ste dagen een grote ravage heben aange richt. De autoriteiten verwachten, dat het aantal doden misschien zal stijgen tot 500. De berichten in de plaatselijke pers, dat premier Tsiranana het dodencijfer gesteld zou hebben op twee- tot drieduizend zijn tegengesproken. Het water zakt langzaam, maar de be wolking neemt toe zodat meer regen ver wacht kan worden, zoals steeds bij het aanbreken van de winter. In sommige delen van de hoofdstad Tananarive zijn twee van de drie huizen, die gebouwd zijn met ge droogde aarde, weggespoeld. Ik was in Parijs Over Parijs kan ik u niet veel nieuws melden. Ze zitten er nog allemaal. In en voor de cafés. En ze denken nog allemaal, dat Parijs het middelpunt van de wereld is. Ze trekken zich niets van hun Neder landse gasten aan; kroketjes zijn er nog steeds niet te krijgen en ze weten niet eens wat een uitsmijter is. U kunt nu nog zo vaak zeggen„pour moi un éjetteur", ze begrijpen niet eens wat je bedoelt. Eerlijk gezegd: de Eiffeltoren, de Opéra en het Louvre weet ik nu wel. Zij irriteren mij zelfs een beetje. Niet omdat zij er zijn, maar omdat ik op en in geen van alle drie ooit geweest ben, ofschoon ik op z'n minst honderd keer in Parijs ben geweest. Tel kens neem ik het mij voor en nooit komt er wat van. In de Opéra ben ik nooit geweest, omdat er, altijd als ik aanstalten maak, iemand mij zegt dat de voorstelling in de Folies veel mooier is; op de Eiffeltoren niet, om dat ik het principieel onzinnig vind, om als je beneden bent naar boven te gaan om te zien hoe mooi 't beneden is en het Louvre is mij doodeenvoudig te groot. Als ik het van de buitenkant zie, zinkt de moed mij in de schoenen. Héél vroeger ben ik er eens met mijn ouders geweest. Maar daar herinner ik mij vrijwel niets meer van. Alleen dat, voor de Venus van Milo, mijn moeder tegen mij zei: „Nou zie je eens wat er gebeurt als je nagels bijt". Of het aan mij ligt weet ik niet, maar ik krijg, telkens als ik in Parijs ben, het ge voel dat het weer een beetje meer afge brokkeld en haveloos is dan de vorige keer en dat er steeds meer lumière in die vïlle gedoofd wordt. Niet, dat ik het geen verrukkelijke stad vind, maar er ver andert zo b ij zonder weinig. Maurice Chevalier zingt er al tweehon derd jaar zijn liedjes en de permanente kermis op Montmartre is zo oud en zo grauw en zo doodmoe. Voor mij zijn het altijd de kleinste klei nigheden, die het zo heerlijk doen zijn in Parijs: een beetje slenteren langs de Seine; een kop koffie op de Champs Elysées; win kels kijken; zitten in een parkjetochtje over het water in een bateau monche; de vogeltjesmarkt en de bloemenmarkt en dan even in de onbeschrijfelijke pracht van de Sainte Chapelle: kranten lezen in een druk café: mensen kijken; in een klein cabaretje zitten. Aan hef nachtleven kom ik bijna nooit toe. Niet dat ik zo'n subtiel mannetje ben, maar de keren dat ik in zo'n tent geweest ben, kom ik er altijd uit met het gevoel, dat. ik op alle mogelijke manieren voor de gek gehouden ben. Als hoogtepunt van licht en lichtzinnig heid heb ik Parijs nooit kunnen zien. Ik onderga het altijd als een grijze en wee moedige stad, schatrijk aan prachtige dingen. Eerder dan het licht is het de schaduw die er mij, in al haar nuances, bekoort. EJias Van een van de populairste sportgebeur tenissen van het jaar de voetbalwed strijd tussen Nederland en België, die op 19 april in het Olympisch stadion in Am sterdam wordt gespeeld zal andermaal geen televisiereportage gegeven kunnen worden. De Koninklijke Nederlandse Voet balbond heeft haar toestemming daartoe namelijk geweigerd omdat let wel in België op dezelfde middag een wedstrijd tussen de militaire ploegen van België en Frankrijk wordt gespeeld, benevens enkele competitiewedstrijden. Men weet het, de voetbalbonden in West- Europa hebben destijds de afspraak ge maakt dat voor televisiereportages alleen toestemming mag worden verleend, indien de voetbalbonden van de omringende lan den daar geen bezwaar tegen hebben. Een absurde afspraak, die ertoe geleid heeft dat voetbalwedstrijden die op zondag wor den gespeeld, zelden of nooit op het tele visiescherm komen. Andermaal menen wij dan ook een ernstig woord van protest te moeten laten horen. Het gaat toch niet aan dat de rechtmatige eisen van zovele tien duizenden worden opgeofferd aan het be lang van slechts enkelen, zo daar tenminste nog van gesproken kan worden. De K.N.V.B. dient zo spoedig mogelijk van haar dwaalwegen terug te komen om recht te doen wedervaren aan al diegenen die wekelijks hun penningen neertellen voor het bijwonen van een competitie wedstrijd en daarmede de clubs en dus de sport mede helpen in stand te houden, maar die het topgebeuren, waar slechts een gering percentage bij aanwezig kan zijn, moeten missen door een afspraak die geen weldenkend mens op zijn geweten zou willen hebben. DJAKARTA (AFP) De volgende we reldjamboree van de padvinders zal in ju li van dit jaar bij Manilla op de Phiüp pijnen worden gehouden. Indonesië zal een delegatie van 1000 padvinders en pad- vindsters sturen, die reeds begin juni zul len vertrekken. En toen vertelde de juf frouw uit de cafetaria: „De eerste keer viel hij me niet op. Hij schoof bescheiden op een kruk en keek strak op de menukaart, zonder één enkele maal op te zien. Hij bestelde gebakken aardappe len met een coteletje en een puddinkje toe. En hij ver dween weer even stilletjes als hij gekomen was maar hij gaf me een héél ruime fooi. De tweede keer was héél snel daarna. En sindsdien kwam hij elke dag, tweemaal zelfs. Een lunchje en een di neetje. En hij zweeg maar en at maar en verdween als een wolkje. Hij was een beetje kalig aan de voorkant en er liep een rode streep over zijn voor hoofd, waar zijn hoed altijd knelde. Zijn bril had een dun gouden randje en dubbele glazen hij moet erg bij ziende zijn geweest. Zijn geweest? Ik denk dat hij het nog is, maar ik zie hem nu nooit meer. Op een keer zag ik, dat hij opkeek van zijn menukaart en een schuwe blik op mij wierp, heel vluchtig en tersluiks. Ik vond dat niets bijzonders, want de meeste mannen aan de bar dóen niet anders. Ik ben trouwens het. aankijken best waard, al zeg ik het zelf, en ik zeg het niet alleen zelf. Hij keek meteen weer voor zich, maar later zag ik het wéér en dat was, toen hij zijn gebakken aardappeltjes met een coteletje had gekregen. Hij keek al etende naar me en toen zag ik hoe merk waardig hij at. Zijn wangen waren er een beetje bollig van en zijn onderkaak ging tege lijk in verticale en horizon- Advertentie ten te zetten, maar het lukte niet. Ik kreeg namelijk het visioen van zijn gezicht met de malende, heen-en-weer en op-en-neer bewegende onder kaak, die leek op een zorg vuldig afgestelde en onver slij tbare machine. En ik be dacht, dat ik voortaan mijn hele leven lang dagelijks drie maal naar die onderkaak zou moeten kijken. Ik probeerde uit te rekenen hoelang ik nog te leven zou kunnen hebben en hoe vaak ik er dus naar zou moeten kijken, maar ik raakte de tel kwijt en ik keek hem ongelukkig aan. Want ik wist, dat ik dat nooit zou kunnen uithouden. Er is in mijn cafetaria nie mand, die eet op die manier. Iedereen eet verschillend, maar zoals hij eet niemand anders. Ik kan mijn leven lang kau wende mensen om mij heen zien en dat doet me niets. Maar ik kan niet mijn leven lang één man voor me zien die eet zoals h ij at. Want hij at en nu weet ik precies welk dier het was hij at als eèn koe. Ik heb een koe zien eten op een weiland, toen ik met va kantie was. En een koe neem je dat niet kwalijk, vooral omdat je niet met haar be hoeft te trouwen. Maar een man en dan nog wel een lieve, eerlijke, goede man die eet als een koe en je daarbij aankijkt alsof hij bij de volgende hap jou naar binnen zal werken op die spe ciale, malende, draaiende, schuivende manier zo'n man moet je met tranen in het hart wegjagen, zoals een zwerfhond wordt weggejaagd van de deur van een bakkers winkel. Zodoende. C'est la vie, hein, zeggen dé Fransen, maar wat helpt dat?" J.L. Het ziet er naar uit, dat de vleesprij zen in de komende maanden zullen stij gen. Dit deelde de heer C. Burger, be stuurslid van het Produktschap voor Vee en Vlees vanmorgen te Utrecht mede tij dens een vergadering van dit produkt schap. Tevoren had de voorzitter van het Pro duktschap, de heer Joh. de Veer, tijdens de bespreking van de marktsituatie er reeds op gewezen dat de koeien momen teel zeer duur zijn. De heer Burger, die de Federatie van Slagerspatroonsbonden in het Produktschap vertegenwoordigt, noemde de stijging van de rundveeprijzen verontrustend. Deze stijgende tendens zal zich, volgens hem, minstens tot augustus voortzetten. De prijsverschillen zijn tot nu toe door de slagers zelf opgevangen maar, zo zei de heer Burger, dit zal niet lang meer duren en verwacht moet dan ook worden dat de prijsverhogingen aan de consument zullen worden doorberekend. CAIRO (UPI) Volgens het semi-of- ficiële persbureau voor het Midden-Oosten is een Iraakse kolonel met 700 soldaten erin geslaagd te ontkomen naar Perzië. Zij waren betrokken bij de opstand van Mosoel. Verder bericht het persbureau, dat een aantal hooggeplaatste Iraakse officieren in Basra gearresteerd werden en zonder vorm van proces geëxecuteerd.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5