y Kort en bondig^ Vissersdorp Egmond aan Zee wordt mondaine badplaats Havenberichten DONDERDAG 2 APRIL 1959 9 Nieuwe telefooncel Klaar in een jaar Verontreiniging zeewater wordt onderzocht Dinsdag vergadering van Velser gemeenteraad Noorse reders komen ons land bezoeken Hoofd vleeskeuringsdienst vraagt ontslag Schoolvoetbaltoernooi in Beverwijk Jeugdclubs op speurtocht Commissie zelfwerkzaam heid zoekt natuurgenot Jong Hercules kan titel zaterdag behalen Zilveren jubileum van VVV-penningmeester Uitwisselingsprogramma BakkumHengelo Heemskerk Gymnastiekuitvoering ODIN Jeugdlonen moeten omhoog, vindt de K.A.J. N.R.V.-bestuursleden in bestuur van Haags jeugdhotel De „Oldenbarnevelt" begon rond-de-wereld-reis (Van een onzer verslaggevers) NOG HEEL VEEL wijst er op dat Egmond aan Zee een vissersplaatsje is geweest. De scheefgezakte, lage en propere huisjes. De vuurtoren met de zee meermin. De (weinige) nettenhoeters, zoals Cornells Zwart, bijgenaamd Cor de Beer, omdat er nu eenmaal zó veel Egmonders Zwart heten. En vooral de reddingboot, die net niet zo groot is als die in IJmuiden, hetgeen de Egmonders toch wel erg verdriet. En nóg zijn er Egmonders die op de Nederlandse visserij- vloot varen en de vissershaven in IJmuiden aandoen. Nóg trekt het hart van elke rasechte Egmonder naar de zee en het strand. Maar of er nog veel Egmonders varenHet zijn er niet veel meer. Het zijn er eigenlijk maar heel weinig. Tachtig percent van de Egmonders is werkzaam in de industrie; dertig percent bij de Hoogovens in IJmuiden, de rest in de Zaan. Ook in IJmuiden wonen Egmonders. Maar op den duur (het schijnt onoverkomelijk te zijn) gaan zij toch terug naar hun geboorteplaats: ,,'t derp". Dat Egmond geen vissersplaats meer is komt grotendeels door de oorlog. Maar ook door toedoen van de huidige burge meester, de heer M. Niele. Binnenkort gaat hij met pensioen. Dan zal echter zijn ideaal gedeeltelijk verwezenlijkt zijn: van Egmond een badplaats van de eerste rang te maken. Tijdens de bezetting hebben de Duitsers het dorp bijna met de grond gelijk ge maakt. Voor hun Atlantik Wall. Het zand en de duinen waren goeddeels verdwenen onder beton. Dreigende bunkers, die de invasie van de geallieerden moesten ver hinderen. Prikkeldraad en andere versper ringen hadden het strand tot een onaange naam oord gemaakt. Toen de oorlog voor bij was kwam burgemeester Niele in het geweer. Hij trommelde een stuk of wat Egmonders die van wanten wisten bij el kaar en trok met een driepoot en een takel naar het strand. Met de takel werden alle oorlogsobstakels verwijderd. Er werd een grote brede boulevard aangelegd die kan wedijveren met die van andere badplaat sen. De zakenmensen staken de hoofden by elkaar. Er kwamen souvenirzaakjes en winkels met strandartikelen. En weldra verschenen de eerste bordjes voor de ra men. Bordjes die nu bijna voor elk raam hangen. Zelfs voor de ramen van de woningen, die bijna onbewoonbaar ver klaard zyn. „Gemeubileerde kamers. Vry huis. Wy werken mee aan het V.V.V." Het aantal badgasten dat van het bij zonder brede strand en de ondernemingszin van de Egmonders profiteerde nam na de oorlog elk jaar meer toe. De zee- en zon- aanbidders bleven gedm-ende het zomer seizoen maanden in Egmond aan Zee, dat allengs een echte familiebadplaats werd. In 1957 waren er 1629 Duitsers die gezamen lijk 36873 dagen in Egmond logeerden. Er waren in datzelfde jaar 41 Engelsen, 15 Fransen, 8 Zweden en verder nog Belgen. Noren en Zwitsers. Maar niet alleen het aantal badgasten steeg, ook het aantal in woners. In 1945 telde Egmond aan Zee 2700 zielen. In 1958 waren dit er 4100. Industrie De Egmonders zijn geen vissers meer. De zoons van de oeroude vissersfamilies hebben een plaats gevonden in de industrie. Ze vinden visser wel een mooi vak. Dat wel. Maar na de evacuatie kwamen zij noodgedwongen (de Egmonder is nu een maal zeer. gehecht aan zijn geboorteplaats) ook in Groningen en Limburg terecht. Zij zagen andere toekomstmogelijkheden, kwa men in aanraking met een slag mensen dat zij voordien niet gekend hadden. Leer den ook andere zeden en gewoonten. En omdat bovendien de vissersvloot vlak na de oorlog nogal verouderd was gingen zij uit zien naar andere mogelijkheden. De bur gemeester vertelt dit allemaal. Dat het hem spijt dat Egmond geen vissersplaats meer is? We geloven van niet. Want hij wil van „'t Derp" een echte moderne badplaats maken. „Dat is de tweede fase", zegt hij. Groots plan Er ligt een plan klaar waarmee waar schijnlijk al in september zal worden be gonnen. Een plan om een groot restaurant met bars en 33 flats erboven te creëren. Het een en ander gaat anderhalf miljoen gulden kosten. Aan de woningbouw voor de kleine man wordt echter ook gedacht. Gewone arbei ders kunnen met steun van de gemeente huizen bouwen. Heel veel arbeiders hebben hiervan geprofiteerd. Want die huizen Op de hoek Planetenweg—Graham- strat, nabij het gebouw Cultureel Centrum in IJmuiden, is een nieuwe telefooncel opgericht, de derde dus op het traject Lange NieuwstraatPlanetenweg. Ge meente en PTT kunnen slechts hopen, dat de IJmuider jeugd eindelijk genoeg heeft van het spelletje, waardoor deze week drie telefooncellen buiten werking werden gesteld. Een spel, waarbij waardeloze luci fershoutjes en zand in plaats van goede dubbeltjes in het geldgleufje worden ge gooid en waardoor reparaties noodzakelijk werden, die honderden guldens hebben gekost Men zal, zo vernemen wij, nog eens met de hoofden van scholen in deze gemeente gaan praten over deze en andere verkeer de activiteiten van sommige jongelui, aan wie bijvoorbeeld duidelijk zou kunnen worden gemaakt dat soms wel een men senleven zou kunnen afhangen van een telefoontje. Vorig jaar 14 april begonnen in Duinwijk te IJmuiden acht mannen hun eigen huis te bouwen. Natuurlijk was daar heel wat aan voorafgegaan. Op een avond in augustus heeft, in de directiekeet, onder een kop koffie, opperman Jan Kruitbosch ons ver teld hoe het allemaal gegaan was en in de IJmuider Courant van vrijdag 29 augustus '58 kunt u het terugvinden. „Volgend jaar met Pasen trekken we erin", voorspelde toen de opperman en zijn medewerkers: Cor Uytendaal (timmerman), Theo Braam (elektriciën), Theo Dam (schil der), Thijs Schagen (timmerman), Henk Geusebroek (metselaar), Frits Heere mans (schilder) en Jan Braam (timmer man) waren het met hem eens. Pasen is nu geweest en wie nu van de Orionweg via de Pegasusstraat naar het Pleiaden- plantsoen wandelt, ziet aan de rechter kant het resultaat van een jaar arbeid in „vrije avonduren" door acht IJmuidense pioniers-zelfbouwers. De nummers 58-72 zijn nog niet alle bewoond, maar met een week zal dat toch wel het geval zijn. Met het (achter-)uitzicht op de duinen zal het spoedig gedaan zijn; het gaat hard daar met bouwerij. kunnen ze 's zomers verhuren. En dat brengt geld in het laadje. Bovendien werden er na de oorlog 180 woningwetwoningen gebouwd. Voor 1959 werd door G.S. 19 woningen toegewezen. „Dat is helemaal zo gek nog niet", vindt de burgemeester. „Maar toch ook wel broodnodig. Er moeten nog heel'wat oude huisjes tegen de vlakte." Tweede fase „De tweede fase komt onherroepelijk," zegt de burgemeester dan weer. „De boule vard moet worden verbreed. Er moet nog een groot hotel komen." Of de burgemees ter het nog voor zijn pensionering mee zal maken. Wie zal het zeggen. Maar dat het Egmond aan Zee van voor de oorlog he melsbreed verschilt van dat van na de oorlog is toch wel zonneklaar. En dat het ook langzaam maar zeker van familiebad plaats uitgroeit tot een trekpleister voor de toeristen is ook een feit. Het maakt eigen lijk een zelfde ontwikkeling door als Wijk aan Zee, dat op het ogenblik bezig is met de volvoering van een groots boulevard plan. „Maar wij hebben geen last van de Hoogovens", zegt burgemeester Niele. De Egmonders vissen niet meer. Maar elke avond maken ze even een ommetje. Om de zee te zien. En op het strand loopt altijd wel een Egmonder. ,,Of het nu sneeuwt of stormt. Of het nu drie uur 's middags of één uur 's nachts is," zegt de burgemeester. En als je een Egmon der vraagt: „wat weer wordt 't" en hij antwoordt: „Storm". Dan komt het uit. Want het vissersbloed verloochent zich niet. Nooit. Gedurende het badseizoen 1957 zyn monsters genomen van het water tussen de zuidpier en de strekdam te IJmuiden om de verontreiniging daarvan met het oog op de badgelegenheid aldaar vast te stellen. Bij dit onderzoek is gebleken dat het water op deze plaats in de regel zowel chemisch als bacteriologisch sterk is ver ontreinigd. B. en W. van Velsen achten het daarom wenselijk, dat een vergelijkend onderzoek wordt ingesteld naar de toestand van het zeewater bij andere kustplaatsen, ten ein de aan de hand van het vergelijkingsmate riaal te komen tot opsporing van de oor zaken der waterverontreiniging en tot vaststellen van de maatregelen, die dienen te worden getroffen om die verontreini ging tegen te gaan. Het onderzoek kan worden uitgevoerd door het Rijks Instituut Zuivering Afval water, dat reeds beschikt over uitkomsten van 1958 in Hoek van Holland en Scheve- ningen verrichte onderzoekingen, die bruikbaar zijn voor het gestelde doel. Voor het vergelijkend onderzoek is een schema opgesteld, waarbij is uitgegaan van een onderzoekperiode van ongeveer vijf maanden, in welke periode eens per veertien dagen gedurende zeven achter eenvolgende uren monsters zeewater zul len worden genomen op vijf verschillende plaatsen langs het strand tussen Bloemen- daal en Wijk aan Zee. De kosten van het onderzoek zullen, in clusief de kosten van het verzamelen van de monsters, naar raming 6.715,50 be dragen. B. en W. vragen de raad daarom een krediet van f 6800. De gemeenteraad van Velsen komt dins dag om half acht op het gemeentehuis bij een in openbare zitting. Het nieuwe lid, mr. F. W. D. C. A. van Hattum (V.V.D.), zal in deze zitting worden geïnstalleerd. Als vervanger van de gemeente-ontvanger zal worden beëdigd de heer R. Graafsma, hoofdcommies A. Op de agenda staan onder meer een voorstel tot verpachting van grond te Driehuis, een voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor het instellen van een onderzoek naar de vervuiling van het water langs het strand, en een voorstel tot verbouwing van het gymnastieklokaal van de F. L. Ossendorpschool te IJmuiden-0 Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Titus van Porto Plata: Laurenskerk, Antwerpen: Leonore, Rotterdam; Castor. Rotterdam; Vergo.iansk, Vents- pils; Zaanstroom, Londen; Wallonia, Delfzijl; Rhenania, Hampton Roads; Swallow. Londen, la den Hoogovens; Elsa Essberger, Amoy Bay; Ama- conte, Melilla, erts IJmuiden; Barken, Ljusne; Draco. Rotterdam; Lea, Londen: Berend N, Lon den; Casana. Rotterdam; Alwaki, Rotterdam, Mathilda, Bremen; Draco. Hamburg; Brittannia, Hamburg. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Jan Shur van Kotka; Stad Rotterdam, Pepel, erts IJmui den; Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Dinkel naar Dagenham, walsmateriaal IJmuiden; Result, Dublin: Wieka, Clinthamn, kunstmest van Hoog ovens; Ragusa, Banias; Sottern, Safi; Amstelborg, Sundsvall, zout van IJmuiden; Uman, Hamburg; Rigel, Rouen; Leo, Rotterdam; Martha Ahrens, Hamburg; Astra, Rotterdam; Elisabeth Boeher, Oslo; Ali, Rochester, stijfsel van Wormerveer; Hilda Ahrens, Rotterdam; Lizard, Londen; Fran- ka 2, Polen; Prins der Nederlanden, Hamburg; Vechtstroom, Plymouth; Philetas, Rotterdam; Gerd, Londen: Labotas, Rotterdam; Theano. Rot terdam; Trajanus, Bremen; Foxfield, Swansea; Plato, Swansea, walsmateriaal van Hoogovens; Karl Gorthon, Hamburg. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Texel naar Sluiskil; Kalmarsund 11. Gent. ledig Zaan dam; Midas, Rotterdam; Irene S, Newross; Wa- saborg, Casablanca, ledig Hoogovens; Giga, Rot terdam, ledig Hoogovens; Clyde Sciebtist, Casa blanca; Leonore, Hernösand; Lauwersborg, Rot terdam; Emerald, Londen; Alja V, Slite, kunst mest van Hoogovens. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Een groep van 55 Noorse reders uit Oslo en Bergen zal deze maand een bezoek aan ons land brengen om besprekingen te voe ren met de K.L.M., de scheepsbouwer C. Verolme en de Rotterdamse Droogdok Maatschappij. Op zondag 12 april komt het gezelschap des middags op Schiphol aan, waarna een receptie volgt in het hoofdkantoor van de K.L.M. aan de Dr. Plesmanweg te Den Haag. Hiertoe zijn ook de minister van Verkeer en Waterstaat, de directeur-generaal voor de Scheepvaart van dit departement en de burgemeester van Den Haag uitgenodigd. Maandag 13 april voeren de reders in Rotterdam be sprekingen met de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, dinsdag 14 april gaan zij op bezoek bij Verolmes scheepswerven. Daar na reizen zij naar België en Duitsland. On 18 april keren zij naar Noorwegen terug. De heer L. J. Kas heeft met ingang van 1 mei 1959 ontslag gevraagd als hoofd van de vleeskeuringsdienst in de gemeente Velsen. Na de wedstrijden van woensdag zijn nu in het schoolvoetbaltoernooi te Beverwijk de winnaars en verliezers bekend gewor den, die zullen uitkomen in de halve fi nales, die hedenmiddag worden gespeeld. De twee winnaarsronden zijn Sint Jo zefschoolHeilig Hartschool (Wijk aan Zee) en ZeewijkschoolChristelijk Natio nale School. De twee verliezersronden zijn Heilig Hartschool (Beverwijk)Wil- helminaschool en D. C. van Krimpen- schoolVondelschool. De uitslagen waren gisteren: Afdeling E, poule A: R.K. LeerschoolSint Bavo- school 07, Heilig HartschoolSint Jozef school 04. Poule B: Sint Jozefschool Vel senHeilig Hartschool 2 32, Heilig Hart school Wijk aan ZeeWilhelminaschool 22. Poule C: IreneschoolWolf en De- kenschool 10, D. C. van Krimpenschool Noorderschool 31. Poule D: Emmaschool Christelijk Nationale School 07, Be- thelschoolVondelschool 10. Afdeling D, poule D: R.K. VGLO—Christelijke VGLO Vakanties zijn altijd een moeilijke tijd voor het jeugdwerk. Kinderen, die anders na schooltijd geregeld naar hun clubhuis gaan, schijnen dan ineens de weg niet meer te weten. Om deze kinderen toch een wel bestede vakantie te geven werken ver scheidene jeugdclubs in de IJmond samen bij het organiseren van gezellige bijeen komsten. Zo renden woensdagmiddag vijf tig jongens en meisjes rond in het terrein van de Kennemerstaten. Onder leiding van de heer G. W. in 't Hout, clubleider van „Do Brulboei", en zijn helpers speelden zij vlagverovertje. 's Ochtends was er al een grote speurtocht gehouden door Velsen- Noord en in de omgeving van de water toren. Verschillende letters van reclame borden en straatnamen pp d?_route waren omlijnd. Tezamen vormden deze letters een spreuk: „Aan het eind van deze spreuk wordt het pas leuk". De groep, die het eerst de spreuk compleet had, werd win naar en ontving een clubvlagget.je, ten minste als ook de hoogte van de water toren goed geschat was. Na de middagmaaltijd toonden de jon gens hun boogschutterscapaciteiten, de meisjes vermaakten zich met badminton. De heer In 't Hout heeft grote plannen voor deze zomer. In Leusden zullen drie kampen gehouden worden, twee voor jon gens en meisjes van acht tot tien jaar en een voor meisjes van tien tot dertien jaar. Voor de jongens van die leeftijd is er een waterkamp op de Binnenmaas bij Rotter dam. Behalve deze kampen worden nog weekends georganiseerd. De Commissie recreatieve zelfwerk zaamheid van „De Keerkring" te Bever wijk organiseert een cursus „Natuur genot". Onder leiding van een deskundige worden wandelingen in de natuur ge maakt, waarbij de plantengroei op de voet wordt gevolgd. De eerste excursie, een voorjaarstocht, heeft zaterdag 4 april plaats en staat onder leiding van de heer P. van der Maas te Bloemendaal. Bezocht zullen worden de kwekerijen van de gemeente Bloemendaal en de natuurparken van Bloemendaal, Overveen en omgeving. Wie zich voor deze excursie nog niet heeft opgegeven kan toch deelnemen, indien hij of zij zich zaterdag te drie uur aan de ingang van de kwekerijen en kassen van Bloemendaal bevindt, Bentvelderweg 134. Wanneer men om twee uur met de trein uit Bever wijk vertrekt én in Haarlem op het sta tionsplein buslijn elf richting Aerdenhout neemt, kan men om drie uur aanwezig zijn. Men kan met buslijn elf meerijden tot halte Vondelschool. De commissie heeft voorts excursies vastgesteld op 6 juni, 25 juli en 3 oktober, waarvoor reeds veel belangstelling bestaat. Zaterdagmiddag speelt Jong Hercules op het veld aan de Zeestraat te Beverwijk de belangrijke competitiewedstrijd tegen Ken- nemerland 3. Wint Jong Hercules, dan is men kampioen van de eerste klas der zaterdagcompetitie in de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. Indien de titel wordt behaald, zal er van 6.30 tot 7.30 uur receptie zijn in café Tim mer aan de Meerstraat. Wanneer donderdag de Castricumse VVV-vereniging „Castricum Vooruit" de jaarlijkse algemene ledenbijeenkomst houdt in hotel Ammeraal zal de heer S. Th. Por- tegies een hulde worden bereid. De heer Portegies is dan namelijk 25 jaar penningmeester en in verband daarmede zal hem een geschenk worden aangeboden. Deze vergadering zal daarom een feeste lijk karakter dragen en na afloop zal er ge legenheid zijn de jubilaris te feliciteren. In verband met de te verwachten grote toeloop van Duitse gasten op de weekenden 1 tot 3 en 1618 mei heeft het bestuur van de Castricumse VVV haar leden thans reeds opgeroepen te willen melden wie er gedurende deze weekenden in staat is één of meer gasten te herbergen. De openbare lagere school te Bakkum heeft voor de leerlingen van de hoogste klassen een uitwisselingsprogramma met Hengelo vastgesteld. In overleg met het hoofd van de school te Hengelo, de heer A. Pot, is het hoofd te Castricum, de heer G. M. F. Toornstra, er in geslaagd van 22 tot en met 27 juni zeventig kinderen van uit Castricum in Hengelo en veertig leer lingen vanuit Hengelo in Castricum onder te brengen. De gelden komen bijeen door de oud papier-actie die men reeds enkele maanden op de school houdt. Er staan voor de leerlingen van Castri cum zowel als Hengelo in de respectieve lijke plaatsen gevarieerde en prettige va kantiedagen te wachten, omdat het niet zo maar een uitwisseling betreft. Deze zal ook vergezeld gaan van bus- en fiets tochtjes. Reeds wordt er tussen de leerlingen van de beide scholen druk gecorrespondeerd. Er waren zelfs reeds enkelen in Hengelo en Castricum om met de respectievelijke pleegouders persoonlijk kennis te maken. BURGERLIJKE STAND CASTRICUM. GEBOREN: Ger.irda Geertruida Maria, d. v. J. J. Veldt en J. Fokker, Jozef Euge nie Gerardus, z. v. G. Brakenhoff en A. M Kuijper; Simone Nicoline, d. v. W. R. F. de Jong en H. H. Kortbeek. ONDERTROUWD: Petrus Augustinus Schuijt en Cornelia Portegies. GETROUWD: Johannes van der Eng en Anna Maria de Boer; Jozef Helena Baltus en Catharina Margaretha Maria Veldt. OVERLEDEN: Helena Verdwaald, oud 78 jaren, wed. Van C. Zonneveld; Elisabeth Anna Kuiper, oud 84 jaren; Wilhelmina Guurtruida Stüijt, oud 72 jaren, wed. van Th. Kuijs; Cornelis van Weenen, oyd 67 jaren; Klaas van Velzen, oud 85 jaren; Simon Baas, oud 95 jaren; Adriaantje van Dyke, oud 61 jaren, geh. met A. Walraven; Trijntje Mieldijk, oud 44 jaren, geh. met D. Vos. De Heemskerkse gymnastiekvereniging ODIN geeft op woensdag 15 april een uit voering in het Marquette-theater. Voor de pauze treden de kleuters en meisjes en jongens op, hierna zijn de da mes en heren aan de beurt. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Jonannes C. C., z. van W. A. M. Komman en C. C. Bentjes; Elisabeth J., d. van B. J. B. J. Kuper en A. J. Noor- dermeer te Beverwijk; Theodorus J. J., z. van J. J. Bleeker en J. G. v. d. Putte; Ca rolina C., d. van A. J. Duyn en A. J. Scha- vemaker te Beverwijk; Cornelia C. M., d. van V. C. Ruiter en T. C. Haan; Gerardus J. M. z. van J. Koper en R. A. Kager; Euge- nio M. C., z. van A. Bakker en A. M. T. Blankendaal; Henricus P. J. z. van P. H. Gooyer en A. M. Kloes; Cornelis S., z. van J. den Heyer en T. M. de Rijck; Maartje J., d. van G. Hendricks en M. J. Veer. ONDERTROUWD: H. A. Numan en D. M. J. Korte te Heemskerk; P. F. G. Bruins en A. J. Schouws te Heemskerk. GETROUWD: J. Winkelman te Castri cum en A. M. Sprengers. Prinses Gracia van Monaco en haar moeder, mevrouw Kelly gefotogra feerd bij de aankomst op het vliegveld van Nice, vanwaar zij naar Lausanne zijn gevlogen. In Lausanne zal de Prinses een operatie aan haar blinde darm ondergaan. nmm De afdeling Heemskerk van de K.A.J. heeft woensdag in zaal Dam een film avond gehouden. Vertoond werd de Duitse rolprent „Mijn Vader en ik". Vooraf heeft de heer G. Beentjes erop gewezen dat het noodzakelijk is dat de Katholieke arbeidersjeugd is georgani seerd. Eén van de doelstellingen van de K.A.J. is dat de studerende jeugd één of twee middagen door de werkgevers in de gelegenheid wordt gesteld om te stude ren, zodat er enige avonden overblijven om zich te ontspannen. Ook de jeugdlonen moeten naar de me ning van de spreker omhoog. Heel veel jongeren leveren immers een zelfde pres tatie als diegenen die het volle loon ont vangen, betoogde de heer Beentjes. In de komende weken gaat de K.A.J. proberen om in samenwerking met de K.A.B. het ledental op te voeren. In een bestuursvergadering van de stich ting tot exploitatie van een internationaal jeugdhotel te Scheveningen hebben alle besuursleden besloten, zulks op verlangen van B. en W- te 's-Gravenhage, hun man daat ter beschikking te stellen. Het ontslag van een viertal leden van het oude be stuur zou echter op hun verzoek pas ingaan nadat zij nieuwe bestuursleden hebben ge kozen. r_ Deze bestuursverkiezing is thans ge schied. Nadat op initiatief van B. en W contact was gelegd met het bestuur van de Nederlandse Reisvereniging hebben nota ris W. Groen, algemeen secretaris en lid van het dagelijks bestuur van de N.R.V.; mevrouw M. B. Kooperberg-De Jong, hoofdbestuurslid van de N.R.V. en de heer J. Eshuis, oud-directeur van de Twentsche Bank te Deventer, zich bereid verklaard zitting te nemen in het nieuwe bestuur. Dit bestuur zal nog worden uitgebreid met twee leden afkomstig uit de Vereni ging voor Internationaal Jeugdverkeer te Utrecht. B. en W. van 's-Gravenhage heb ben garanties ontvangen, dat het bedrag van ruim 17.000, dat door de stichting tot exploitatie van een internationaal jeugd hotel te Scheveningen is geleend aan de stichting internationale jeugdhotels te 's-Gravenhage. zal worden terugbetaald aan eerstgenoemde stichting. Het thans af getreden bestuur heeft de restant-vorde ring betreffende architectenknsten voor het pand Parkweg 3 niet erkend. Op vragen die het raadslid mr. J. J. Hangelbroek over deze kwestie heeft gesteld, hebben B. en W. geantwoord, dat naar het zich laat aan zien de moeilijkheden op dit terrein op aannemelijke wijze zijn opgelost. De ge meente heeft destijds aan de stichting tot exploitatie van een internationaal jeugd hotel te Scheveningen. ter financiering van de aankoop, verbouw en inrichting van het pand Leuvensestraat 85 tot inter nationaal jeugdhotel. geldleningen ver strekt van respectievelijk f 113.000 en f 70.000. De annuïteiten van deze lenin gen. welke op 31 december 1958 zijn ver vallen. zijn door de stichting nog niet be taald. B. en W. hebben daarop de gehele res tantschuld der leningen met de renten op gevorderd. De eis dat het bestuur zou af treden werd gesteld nadat B. en W. geble ken was dat de belangen van de stichting vermengd waren met die van de stich ting Internationale Jeugdhotels. Door de verkiezing van het nieuwe bestuur is naar de mening van B- en W. het voortbestaan van de exploitatie van het internationaal jeugdhotel te Scheveningen verzekerd. Vanmiddag is uit de Amsterdamse haven de „Johan van Oldenbarnevelt." van de maatschappij Nederland vertrokken voor de eerste rond-de-wereldreis met Amster dam als begin- en eindpunt. Voor deze reis hebben 750 passagiers ge boekt. Het totaal verbouwde passagiers schip gaat via Southampton door het Suezkanaal naar Fremantle, Melbourne, Sydney Wellington, Papeete (Tahiti) en vervolgens via het Panamakanaal, Balboa, Christobal, Port Everglades, Bermuda eilanden en Southampton naar Amster dam. De maatschappij Nederland heeft voor de eerste keer daarmee 'n eeuwen lange traditie in de Nederlandse scheep vaart verbrekend een deel van de be diening aan boord opgedragen aan vrou welijk personeel. Vierentwintig speciaal daartoe opgeleide meisjes zijn serveersters in de eetsalons. Met de familieleden en kennissen der passagiers voeren door 't Noordzeekanaal naar IJmuiden ook 175 leerlingen van de hoogste klassen yan enigt lagere-scholen mee. Luitenant-generaal Grivas en zijn echtgenote hebben op Rhodos een aantal Grieks-Cyprische verzetslieden, die vrijgelaten zijn uit de gevange nissen van Londen en Cyprus, verwel komd. We zien hen hier temidden van de mannen, die allen een baret met het opschrift „E.O.K.A." dragen. Drie jaar. De Maastrichtse rechtbank heeft een 28-jarige chauffeur uit Schin- veld wegens dood door schuld veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf en 5 jaar in trekking van het rijbewijs. Hij had op 5 februari, in dronkenschap een auto be sturend, een 50-jarige buschauffeur te Maastricht aangereden. Deze werd zo zwaar gewond, dat hij later aan de ge volgen overleed. De bestuurder was na de botsing doorgereden. B. Prinsen Geerligs overleden. De heer B. Prinsen Geerligs, journalist en publicist is in Oosterbeek op 59-jarige leeftijd overleden. De heer Prinsen Geer ligs was vóór de oorlog de chef van de afdeling publiciteit en voorlichting van de K.L.M. Na de oorlog bekleedde hij deze functie bij Avio Diepen. Met offerblok naar huis. Te Susteren is een 24-jarig meisje uit Kessel aange houden, dat bekend heeft in een kerk te Susteren, maar ook in diverse andere plaatsen offerblokken te hebben gelicht. Bij haar thuis vond men nog een offer blok. Zij is ter beschikking van de Justitie gesteld. Actie Langspeelplaat. Mevrouw B. van Dijk-Van Gorcum te Utrecht heeft de auto gewonnen in de actie „Langspeel plaat", die is gevoerd ten bate van de Prins Bernhard Stichting. Er zijn nog 147 andere gelukkigen. Zij werden beloond met tele visietoestellen, radio's, was- en naaima chines, bromfietsen, fietsen en grammo foonplaten. Onderzoekcentrum. Op een terrein ter grootte van honderd hectare, grenzend aan Eindht ven en gelegen binnen de ge meente Waalre, zal een nieuw wetenschap pelijk onderzoekcentrum van Philips ver rijzen. De bouw van dit complex, waarin liet fundamenteel onderzoekwerk zal wor den geconcentreerd, dat thans geschiedt in het natuurkundig laboratorium te Eind hoven, zal zich over vele jaren uitstrekken. Appèl 3. Vandaag is de actie „Appèl 3" begonnen ten behoeve van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers en nagelaten betrekkingen. De baten zijn bestemd voor de instandhouding en exploi tatie van het moederhuis en de zeven dub bele bungalows in Doorn voor revalidatie van Nederlandse militaire oorlogsslacht offers en de zorg voor nagelaten betrek kingen. Ruim anderhalf miljoen loten zul len worden uitgegeven in vijf series. Voor prijzen is een bedrag van 225.000 uitge trokken. Bij de prijzen zijn vijf woonhui zen. Een zesde woonhuis, dat bovendien grotendeels „ingericht" wordt door 32 Ne derlandse bedrijven, zal aan een van de Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers of aan een nagelaten betrekking geschon ken worden. Afgeschaft. Griekenland heeft carnet en triptiek afgeschaft voor buitenlandse personenauto's. Een carnet of een triptiek is althans niet meer nodig, wanneer men met een tijdelijk ingevoerde personenauto niet langer dan twee maanden in Grieken land verblijft. Voor langere periodes wordt wel een carnet of triptiek gevergd. Wan neer men met een personenauto naar Griekenland gaat is een internationaal rij bewijs noodzakelijk. Jubileum A. Noordzy. Op Schiphol is de heer A. Noordzij, plaatsvervangend hoofd stationsdienst van de KLM. gehul digd ter gelegenheid van zijn 35-jarig dienstverband bij de maatschappij. De heer Noordzij heeft de groei van de KLM in de vooroorlogse jaren en de heropbouw van de maatschaopi.i na 1945 meegemaakt. Hij heeft met alle typen vliegtuigen vluchten gemaakt. Geen promotie. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in een geschil tussen de minister van Fi nanciën en een belastingcontroleur te Doetinchem. De ambtenaar meende op grond van zijn dienstjaren en capaciteiten aanspraak te mogen maken op bevordering tot hoofdcontroleur. Deze promotie werd hem echter geweigerd Het ambtenaren gerecht te Arnhem achtte zijn aanspraken gegrond, maar de centrale raad heeft deze uitspraak vernietigd en het beroep tegen de geweigerde promotie ongegrond ver klaard. Congres van grafici. Op 21, 22 en 23 april wordt in het Instituut voor Nij verheid en Techniek te Amsterdam een studieconferentie gehouden van de ver eniging van ionge en aanstaande patroons in de grafische vakken (V.J.A.G.). Tijdens deze dagen zal het onderwerp grafische vormgeving worden behandeld door J. J. Beljon, Charles Boost, Dick Dooijes, Otto Treuman, Wim Crouwel, Theo Kupers- hoek, Rutger Schoute, M. H. Groenendaal, P. Brattinga jr.. Alexander Verbern® etf prof. dr. G. W. Ovink.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9