Adenauer zelf kandidaat voor het bondspresidentschap HET WEER Weduwen- en wezen verzekering ook door Eerste Kamer goedgekeurd Belastingverlagingen in Engeland Hij acht de tijd gekomen het heft uit handen te geven Nehroe sluit terugkeer van Dalai Lama in Tibet niet uit T. M. H. v. Waveren vannacht overleden Invoering per 1 oktober zou technisch mogelijk zijn Gebr. VAN BUGNUM& Zoon iBii m Enkele buien Bier wordt goedkoper Het woord is aan $gf MORRIS l(jaforeijou (>hij/ Prof. De Quay brengt de Koningin verslag uit De zaak'Menlenbelt Ereraad van Maatschappij voor Geneeskunst SOLEX DE LUXE WOENSDAG 8 APRIL 1959 44e JAARGANG NUMMER 130 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ippil9| ■*"V St "V. In het IJ te Amsterdam, is gister middag het 74 ton metende binnen vaartuig „Leendert" gezonken, nadat het ter hoogte van de Houthaven in aanvaring was gekomen met een kleine sleepboot. De „Leendert" was geladen met 70 ton meel in balen. Deze balen kwamen door het uitzetten onder water boven drijven en verspreidden zich over een gedeelte van het IJ. De schipper en zijn knecht, die aanvanke lijk gedacht hadden dat de aanvaring niet zo ernstig was, ontdekten korte tijd later dat de „Leendert" snel water maakte. Zij stuurden het schip snel naar de wal, waar het zonk. Zij konden zich op het nippertje in veiligheid stellen. Met een drijvende bok is de „Leendert" boven water gebracht. Op de leeftijd van zestig jaar is ten ge volge van een ernstige ziekte de heer T. M. H. van Waveren uit Hillegom in de af gelopen nacht in het Haarlemse diacones- senhuis overleden. De heer Van Waveren was in en buiten het bollenvak een zeer geziene figuur. Hij was directeur van M. van Waveren en zn., bloembollenkweke rij en -export in Hillegom. Hij heeft een groot aantal bestuursfuncties bekleed en was een man van grote eruditie: veelzij dig ontwikkeld, wellevend, geestig. Hij spreidde altijd een wijsheid en be zonnenheid ten toon, waardoor hij als be stuurder een bij uitstek geschikte figuur was. Misschien was hij wel vooral gezien, omdat hij iedereen in zijn waarde liet. Hij was daarom de aangewezen man voor functies, die het contact en overleg met mensen van verschillende aard eisten. Nog kort geleden gaf hij aan de Rijksmid delbare Tuinbouwschool in Lisse lessen in wellevendheid. De heer Van Waveren werd op 16 janua ri 1899 in Hillegom geboren. Na de h.b.s. verbleef hij twee jaar in Amerika, waarna hij in de zaak van zijn vader werkzaam was. In 1924 werd hij in de directie opgenomen. Voor de oorlog was hij onder meer hoofdbe stuurslid van de Koninklijke algemeene Verwachting tot morgenavond: Enkele buien, afgewisseld door opklaringen. Weinig verande ring in temperatuur. Matige tot krachtige, af en toe harde wind tussen west en noordwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze parlementaire redacteur Dc Eerste Kamer heeft gistermiddag onder algemene instemming het wets ontwerp inzake de weduwen- en wezen verzekering aangenomen. Technisch is het mogelijk met de uitkeringen op 1 oktober te beginnen, maar dat is mede afhankelijk van het feit of de aanpassing van de ambtelijke weduwen- en wezen pensioenen tijdig tot stand zal zijn ge komen. De regering doet al het mogelijke het desbetreffende wetsontwerp zo spoe dig mogelijk in te dienen, verklaarde minister Beel. De minister wilde niet de indruk wekken als zouden er van de zijde van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken moeilijkheden zijn. De stand van zaken is zo, zei hij, dat in de ministerraad bepaalde suggesties nog be sproken moeten worden. Dat zal op korte termijn gebeuren. Evenzeer als de regering een spoedige indiening van het wetsont werp tot aanpassing van de ambtelijke weduwen- en wezenpensioenen wenst, zal die bereidheid ook aanwezig moeten zijn bij de partner in het georganiseerd over leg. De invoering van de weduwen- en wezenverzekering per 1 oktober zal niet mogen stranden op het. overleg over de ambtelijke weduwen- en wezenpensioenen, maar beide regelingen dienen op hetzelfde tijdstip in werking te treden, aldus minister Beel Het is dus nog niet volkomen zeker dat de weduwen_ en wezenverzekering per 1 oktober in werking treedt. Technisch zou het mogelijk zijn. Over de verdeling van de werkzaamheden tussen de Sociale Ver zekeringsbank en de Raden van Arbeid heeft minister Beel advies gevraagd, het geen hij binnenkort verwacht. Ondanks alle sympathie voor de wedu wen- en wezenverzekering werden er gis teren in de Eerste Kamer toch ook weer dezelfde bezwaren tegen geopperd, die ook reeds in de Tweede Kamer te berde waren gebracht. Maar minister Beel verzekerde wederom dat die bezwaren nog eens alle maal bekeken kunnen worden, wanneer in de loop van 1961 de gehele Wetluwen- en Wezenwet wordt herzien, nadat men met de werking ervan enige ervaring heeft opgedaan. LONDEN (Reuter) De Britse minis ter van Financiën, Amory, heeft bij de indiening van zijn begroting voor het belastingjaar 1959/60 een aantal belas tingverlagingen voorgesteld. Hij wil de omzetbelasting voor een groot aantal goederen van 2'/2 tot 10 percent ver lagen. Verder zal de belasting op bier worden verlaagd, waardoor de prijs van bier 2 pence per pint lager wordt. Op het ogenblik vormt de belasting onge veer de helft van de prijs van bier. De inkomstenbelasting zal volgens de voor stellen van de minister worden ver laagd tot tien percent van het hoogste tarief. Verder wil de Britse regering ook de belastingdruk voor de industrie vermin deren. Industriële ondernemingen zullen volgens de voorstellen belastingverlich ting krijgen op twintig percent van de investeringen in nieuwe fabrieksuitrus- tingen en op tien percent van de kosten van nieuwe gebouwen. Ook de vennoot schapsbelasting wordt afgeschaft. Tenslotte is de regering van plan de bedragen terug te betalen aan de be lastingbetalers, die zij verschuldigd is wegens gedurende de oorlog geheven extra belastingen. In het lopende belastingjaar zullen de voorgestelde belastingverlagingen de schatkist in totaal 295 miljoen pond sterling kosten. Belastingverlagingen, die men algemeen had verwacht, maar die de minister niet heeft voorgesteld, zijn een vermindering van de benzinebelasting en afschaffing S i r i u s Levenswijsheid is: het kennen der dwaasheden. van de belasting op woningen, die door hun eigenaar worden bewoond. De nieuwe begroting voorziet in in komsten ten bedrage van 5.325 miljoen pond steling (verleden jaar 5.480 miljoen pond) en in uitgaven ten bedrage van 5.223 miljoen pond sterling (verleden jaar 5.103 miljoen pond). Het begrotings overschot wordt geraamd op 102 miljoen pond sterling tegen 377 miljoen pond in het vorige belastingjaar. De uitgaven voor de verdediging worden begroot op 1.502 miljoen pond sterling. (Van onze correspondent in Bonn Als een sensatie van de eerste orde ontving Bonn gistermiddag volslagen overbluft de mededeling, dat de 83- jarige bondskanselier dr. Konrad Ade nauer zelf kandidaat voor de C.D.U.- C.S.U. zal zijn bij de verkiezingen voor de opvolger van de bondspresident pro fessor Heuss, op 1 juli te West-Berlijn. Radio en televisie waren er gisteravond urenlang vol van en de dagbladen ver schenen met extra edities. Met deze opzienbarende keus zetten de regerings partij en haar voorzitter Adenauer een streep onder het reeds twee maanden durende debat in eigen kring over de C.D.U.-kandidatuur. Daarmee staat ook vrijwel vast, dat West-Duitsland op 15 september een man, die dan precies tien jaar lang het heft van de actieve politiek in handen heeft gehad en wiens invloed reikt tot ver buiten de Duitse grenzen, naar een gunstiger ambt ziet verdwijnen. En daarmee staat tenslotte ook vast, dat de Westduitse politiek, zowel naar bin nen als naar buiten, in de loop van dit en het volgende jaar een ander accent zal krijgen en waarschijnlijk een iets tegemoetkomender houding ten opzichte van Moskou zal gaan innemen. DIT NUMMER BESTAAT TWAALF PAGINA'S UIT Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439* ITALIAANSE SPORTTRUIEN vereeniging van bloembollencultuur, be stuurslid van de Nederlandse Sierteeltcen trale en voorzitter van de bond van Bloem bollenhandelaren. In 1935 had hij een be langrijk aandeel in de organisatie van de „Flora" in Heemstede. Om lijn verdiens ten als voorzitter van het uitvoerend co mité werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De belangrijkste van zijn na-oorlogse functies was het voorzitterschap van de stichting „Keukenhof". Ongetwijfeld is het slagen van de tienjarige bloementen toonstelling voor een belangrijk deel aan zijn leiding te danken. Vele originele ideeën, die „Keukenhof" ten goede zijn gekomen, zijn van hem afkomstig. De heer Van Waveren toonde zich een voortreffe lijk gastheer voor de vele gasten uit bin nen- en buitenland, die hij als een stijl vol maar zeer eenvoudig man op de hof ontving en rondleidde. Het zal voor het bestuur van „Keukenhof" zeer moeilijk zijn een geschikte opvolger voor de heer Van Waveren te vinden. Bij het eerste lustrum van „Keukenhof" werd de thans overledene benoemd tot ridder in de or de van de Nederlandse Leeuw. De heer Van Waveren was verder onder meer voorzitter van de Kamer van Koop handel van Rijnland en voorzitter van het Bedrijfspensioenfonds voor het bloem- bollenbedrijf en van de Bond van werkge vers in het bloembollenbedrijf, alsmede commissaris van de N.Z.H.V.M. SHILLONG, ASSAM (Reuter) De ge wezen Indische consul-generaal in Lhasa, P. N. Menon, is dinsdag in Shillong, in de Indische staat Assam aangekomen. Hij is onderweg naar de Dalai Lama, die hij, naar verluidt, een persoonlijke brief van premier Nehroe moet overhandigen. Vernomen wordt, dat de geestelijke en wereldlijke leider van Tibet het boeddhis tische klooster te Tawang, in Noordoost- India, nog niet heeft verlaten. Indische troepen staan gereed om hem, zijn ver wanten en zijn raadgevers te begeleiden op de moeilijke tocht van vijf of zes dagen naar Bomdila. Volgens politieke kringen in New Delhi wil Nehroe met de Dalai Lama spreken over een eventuele terugkeer van laatst genoemde naar Tibet. Men meent, dat Nehroe de Dalai Lama wil raden in India niets te doen of te zeggen, dat de breuk tussen hem en de regering te Peking on herroepelijk zou maken en de communis- tisch-Chinese autoriteiten er toe zou kun nen brengen zich openlijk tegen hem uit te spreken. Nehroe zou de Dalai Lama niet dwingen tegen diens wil naar Lhasa terug te keren. Hij gelooft echter, naar verluidt, wel dat de communistisch-Chinese regering moge lijk bereid zou zijn haar huidige politiek ten aanzien van Tibet te wijzigen, indien de Dalai Lama daarheen zou terugkeren, dit met het oog op zijn waarde voor hen, wanneer hij met hen zou willen samen werken. Onder deze omstandigheden zou den de communistisch-Chinese autoritei ten mogelijk bereid zijn verzekeringen te geven omtrent het toekennen van zelfbe stuur aan Tibet en aangaande de persoon lijke veiligheid van de Dalai Lama. Men betwijfelt in politieke kringen in New Delhi echter, of de Dalai Lama ertoe gebracht zou kunnen worden eventuele Chinese verzekeringen te aanvaarden en naar Tibet terug te keren. In dit verband wordt in herinnering gebracht, dat Neh roe reeds in 1956, toen de Dalai Lama In dia bezocht, grote overredingskracht moest aanwenden, om hem te bewegen tot terugkeer naar zijn land. (Reuter) Men verwacht in New Del hi, dat de volgelingen van de Dalai Lama en de aanhangers van de Tibetaanse vorm van boeddhisme in India en aangrenzen de landen krachtige druk op de geestelij ke en wereldlijke leider van Tibet zullen uitoefenen om niet naar zijn land terug te keren, doch als een zinnebeeld van het tra ditionele Tibetaanse verzet tegen Chinese overheersing, in India te blijven. NEW DELHI (Reuter) Volgens het onafhankelijke blad „Hindustan Times" zijn er in de Tibetaanse provincie Kham weer gevechten uitgebroken. Het blad zegt van gezaghebbende zijde te hebben vernomen, dat leden van de Khamba-stam grote delen van de verbindingsweg tussen China en Tibet, alsmede enkele bruggen, hebben opgeblazen. Het herstel zal gerui me tijd vergen en het zal in die tijd voor de Chinezen moeilijk zijn versterkingen naar Tibet te brengen. Een door communisten georganiseerde samenscholing in Lhasa betuigt haar dankbaarheid voor het neerslaan van de opstand in Tibet. Op de achter grond het geweldige Po'ala-paleis. In paleis Schaumburg, de ambtszetel van Adenauer kwamen gisteren 56 leiden de figuren uit de C.D.U. en de C.S.U, die samen de grote regeringspartij te Bonn vormen, bijeen om... geen beslissing te nemen. Er zou slechts, zo dachten de meesten, worden beraadslaagd over de kandidatuur voor het presidentschap. De voorzitter van de Bondsdag en vice- voorzitter van de C.D.U., dr. Gersten- maier, verklaarde na afloop van de bij- Adenauer eenkomst, dat hijzelf tot eergisteravond aan een kandidatuur-Adenauer niet had gedacht. Integendeel het was een ieder be kend, dat men juist Gerstenmaier naar voren had willen schuiven, die overigens zelf niet wilde. Op vier of vijf leden van het C.D.U.-C.S.U.-kiescollege na, gingen m De Koningin heeft hedenmorgen paleis Lange Voorhout in Den Haag de kabinetsformateur, prof. De Quay, ont vangen, die haar op de hoogte stelde van de stand van zaken ten aanzien van de kabinetsformatie. Gisteravond om half negen had prof. De Quay alle antwoorden binnen op zijn verzoek aan de vijf fractieleiders, hun persoonlijke zienswijze te vernemen om trent een aantal belangrijke punten van het regeringsbeleid. Alleen het antwoord van mr. Burger (P.v.d.A.) schijnt de for mateur geen aanleiding te hebben ge geven verder nog contact te onderhou den met de P.v.d.A. voor de vorming van een kabinet. Er zijn aanwijzingen dat de formateur thans aanstuurt op een kabi net met ministers uit de kringen van de K.V.P., A.R., C.H.U. en V.V.D., waar voor hij door anderen reeds bepaalde personen voorlopig heeft laten polsen al vorens zelf met hen contact op te nemen. Tegenover de P.v.d.A.-in-oppositie wensen A.R. en C.H.U. de best mo gelijke, deskundige ministers. Als de K.V.P. minder bekende figuren naar vo ren schuift, zou de formatiepoging van prof. De Quay, die thans in een beslis send stadium komt, daardoor nog kun nen mislukken. Sommigen beweren, dat prof. Romme opzettelijk een zwak kabi net zou wensen om na de mislukking toch weer met de P.v.d.A. samen te werken. de 56 zonder plan vergaderen. Sedert Pa sen was er in kleine kring echter reeds overleg met Adenauer over zijn kandida tuur aan de gang geweest. De minister president van Sleeswij k-Holstein Von Hassel heeft toen de naam Adenauer laten vallen, waarop iedereen gistermid dag „ja" zei en eensgezind stelde het kies college hem daarop voor om de kandida tuur te aanvaarden. De bondskanselier verwijderde zich toen en in de korte tijd tussen zijn weggaan en zijn terugkomst polste men van C.D.U.-zijde de liberale oppositiepartij F.D.P. en de regeringsge trouwe Deutsche Partei. Bij zijn terugkeer in de vergadering deelde Adenauer onder donderend applaus mee, dat hij de kandi datuur aanvaardde. Eén tegenstander Te Bonn is men verheugd, dat er een eind is gekomen aan het onwaardige ge zeur rond de C.D.U.-kandidatuur. De re geringspartij was na het bedanken van fractievoorzitter Krone en minister van Economische Zaken Erhard in een moei lijke positie gekomen: er waren scherven gevallen. Zoals wij op 4 maart na Erhard's bedanken schreven: „De enige man die het gezicht van de C.D.U. kan redden, is... Adenauer. Zijn kandidatuur zou de brokken, die zijn gemaakt, nog aan el kaar kunnen lijmen". En zo is het inder daad geschied. De C.D.U. spreekt thans van een historische daad. Alleen het Ham- burgse C.D.U.-Bondsdaglid Leverkühn heeft zich gisteren openlijk tegen de kan didatuur-Adenauer verklaard, omdat hij Adenauer evenals Erhard onmisbaar acht voor het land. Maar ook anderen, vooral te Washington en Parijs, vragen zich af of hier niet onder de roes van de naam Adenauer een overijlde beslissing is geforceerd. Een mengeling van verras sing, sensatie, genoegdoening en spijt vormt op deze wijze de eerste neerslag van het C.D.U.-besluit. De S.P.D.-kandi- daat voor het presidentschap, professor Carlo Schmid, wiens nederlaag thans wel vaststaat, verklaarde, dat het voor hem een eer is, dat voor de C.D.U. de bonds kanselier tegen hem in het strijdperk treedt. De S.P.D.-voorzitter Ollenhauer liet echter te Kopenhagen weten, dat de kandidatuur de erkenning inhoudt van Adenauer's mislukte politiek. Daarente gen verklaarde Mende, de leider van de andere oppositie-partij, de F.D.P., dat Adenauer's kandidatuur een goede staat kundige beslissing is. Men vermoedt, dat Adenauer op 1 juli zal kunnen rekenen op alle C.D.U., C.S.U., D.P. en F.D.P.-stem- men en dat zou de gewenste meerderheid opleveren. Aan Adenauer's verkiezing wordt dan ook niet getwijfeld. De Arnhemse psychiater dr. L. F. C. van Erp Taalman Kip heeft de Kon. Neder landse Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst verzocht een ereraad in te stellen om zijn optreden te beoordelen in de zaak van het artsenechtpaar Meulenbelt, dat op een verklaring van deze psychiater zes weken in een zenuwinrichting heeft moeten doorbrengen. De Maatschappij heeft gevolg gegeven aan het verzoek van dr. Van Erp Taalman Kip en een aantal vooraanstaande personen aangezocht om in de raad zitting te nemen. Dit werd ons van de zijde van de Maat schappij tot Bevordering van de Genees kunst meegedeeld. De ereraad zal bestaan uit twee juristen, een hoogleraar-psychiater, een psychiater- gestichtsarts en een oud-voorzitter van de raad van beroep van de Maatschappij, de hoogste rechtsprekende instantie binnen de maatschappij. Dr. Van Erp Taalman Kip is oud-voorzit_ ter van de Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst. Advertentie DE VEILIGSTE BROMFIETS nu 375.— SOLEX-SERVICE-STATION Meervlictstraat 69 - Velsen - Tel. 5701 Ook op gemakkelijke betalingscondities

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1