Britse begroting brengt belastingverlagingen Londen niet gediend van Amerikaans bravourstuk Kassem belooft amnestie aan doorvechtende Sjammarstam Soustelle ziet voor Europa een grote toekomst in de Sahara Westduitse socialisten wijzen gesprek met SED-leiders af Londen hoopt sein te hebben gegeven voor een economische opgang Schip met Koerden: Russische inmenging of repatriëring 7 Directe produktie van stroom uit kernenergie Nieuwe vinding in V.S. Minister Amory kreeg het te kwaad Britse Labourpartij weert ingeslopen Trotzkisten Informeel overleg tussen Oost en West in Brussel Washington ontkent heftig dat Dulles wil heengaan Mr. Luns in New York: Verzoenende houding is een verkeerde benadering Olieconcessies aan buitenlandse maatschappijen Ongerustheid over militairendom in Washington Ook Ulbrichts 59ste brief blijft onbeantwoord DONDERDAG 9 APRIL 1959 (Van onze correspondent in Londen Voor de derde maal sinds de oorlog heeft de conservatieve regering in Groot-Brit- fa nnië het standaardtarief van de inkom- sfenbelasting verlaagd. De laatste keer, dat het tarief werd verminderd, was in 1955. Verlaging van de belastingdruk is een geloofsartikel van de conservatieven. Vandaar dat vrijwel elk jaar de nog altijd vrij strak aangetrokken teugels een beet je meer worden gevierd. Dit werd thans vergemakkelijkt omdat de inflatie en de economische inzinking wegebben en de al gemene ontwikkeling bemoedigend geacht wordt, zodat een ruimer armslag zonder te veel risico's mogelijk werd. Vandaar dat de minister van Financiën, Heathcoat Amory, die sinds hij vorig jaar aan het bewind kwam de wind meekreeg, een po pulaire, hoewel voorzichtige begroting kon indienen. Het is te veel gezegd dit staatsstuk een louter verkiezingsbudget te noemen, maar het lijdt geen twijfel dat het de politieke positie van de Tories heeft verstevigd, vooral ook omdat hun programma voor een belangrijk deel overeenkomst met de verlanglijst van Labour vertoont. De eni ge werkelijke grief van de socialisten is, dat de regering heeft nagelaten het lot van de bejaarden te verbeteren door de dringend gewenste verhoging van het ka rige staatspensioen. Aan de andere kant is er een versnelde terugbetaling van de oorlogskredietbrieven en zal het ambtena- renpensioen worden verbeterd. Bier goedkoper Dankzij het grote overschot, dat nog ho ger geraamd is dan de meevaller van het afgelopen jaar, is de kanselier van de schatkist in staat geweest een bedrag van vier miljard gulden in de vorm van be lastingverlichting beschikbaar te stellen. Het bier wordt goedkoper en de lasten van de caféhouders worden iets verlaagd. De gehate aankoopbelasting is eveneens over de gehele linie verlaagd, zodat, auto's, was machines, grammofoonplaten, radio's, te levisietoestellen, koelkasten en talrijke andere huishoudelijke artikelen en meu bels iets voordeliger worden. De vervan gingsbuizen voor televisietoestellen zijn thans belastingvrij. De industrie wordt verder geholpen door een belangrijke verhoging van de inves teringsaftrek, welke ten dele het karak ter van een gift draagt. Dit is een aan moediging om het industriële apparaat meer dan tot nu toe te moderniseren. De belegging in de particuliere industrie ver toonde vorig jaar een gevaarlijke achter uitgang. De bestedingsbeperking is van de baan. De bedoeling van de kanselier is in de eerste plaats de gestagneerde economie nieuw leven in te blazen. De nadruk ligt daarbij op een verlaging van de directe belastingen, omdat dit, blijkens de erva ring, een tweeledig resultaat zal opleve ren. Aan de ene kant zal het verbruik wor den geprikkeld en zal de werkloosheid ver minderen en anderzijds zal een aanzien lijk deel van het vrijgekomen geld worden gebruikt voor sparen en beleggen. Grote besparingen Voor de nationale spaarcampagne was 1958 reeds een gouden jaar. De kleine spaarders legden namelijk zo veel opzij, dat de regering met het bedrag het dooi de kapitaaldienst veroorzaakte begrotings tekort gemakkelijk kon dekken. De rege ring laat terecht juichtonen horen omdat er voor het eerst een stabilisatie is be reikt en er voor het eerst sinds de oorlog een bloeiende betalingsbalans voor de dag is gekomen, al is dit minder te dan ken aan eigen verdiensten dan wel aan de verlaging der invoerprijzen. Men ver wacht dat de economische machinerie ge leidelijk weer op volle toeren zal gaan draaien, waarbij men echter wil trachten te vermijden dat het industriële apparaat overbelast wordt zoals in het jongste ver leden het geval is geweest. De Britse regering, die de positie van het pond sterling als heilig beschouwt en niets zal riskeren dat hiervoor een gevaar zal opleveren, hoopt dat andere landen haar voorbeeld om grotere economische uit breidingen teweeg te brengen zullen vol gen, omdat alleen op die manier de alge mene industriële teruggang zal kunnen worden overwonnen. De verhoging van de koopkracht zal onvermijdelijk tot grotere invoer van grondstoffen en materialen lei den. Dit is echter juist gewenst, omdat hiermede deze landen in hun afzet zullen worden geholpen. Daarvoor zullen de in dustrielanden op hun beurt dan weer pro fijt trekken door toenemende export naar de achtergebleven gebieden. Er zijn nog onzekere factoren genoeg, maar de lucht aan de horizon klaart op. (Van onze correspondent in Parijs) Op een persconferentie in Parijs heeft •Jacques Soustelle, de vice-premier in de Franse regering, waarbij hij in het bij zonder werd belast met de zorgen over het kernenergetisch onderzoek in de Sahara, gisteren verslag uitgebracht over zijn laat ste reis door de Noordafrikaanse woestijn gebieden. Soustelle betoogde op zijn be kende droge en ietwat professorale wijze, dat Frankrijk niet alleen het recht, maar ook de morele plicht had zich verder te bemoeien met het half miljoen mensen, die de ruim twee miljoen vierkante kilometers zandvlakte van de Sahara bewonen. De minister, die toegaf dat de Franse expan sie in deze streken nog maar van de laat- Ste jaren dateert, sprak zich in hoogst waarderende bewoordingen uit over de in spanningen die zijn socialistische voor ganger Max Leieune zich voor het onder wijs had getroost. Het vorig jaar hebben bijna achttienduizend Sahara-kindei'tjes haast vijfhonderd verschillende klassen bezocht. Bij de journalisten bleek meer belang stelling te bestaan voor de verschillende economische aspectenvan de Sahara en desgevraagd heeft Soustelle ook over dat Daarom gelooft Groot-Brittannië dat het na een korte onderbreking, thans de weg naar opgang en welvaart kan voortzetten. Verdubbeling van de levensstandaard in 25 jaar blijft de leus der conservatieven. Bejaarden vergeten? De critiek van de Labouroppositie is, dat het niet aangaat de ouden van dagen in de steek te laten. Men verbindt hieraan tevens de conclusie, dat het daarom nu wel zeker is dat de verkiezingen niet in mei, maar in oktober, na de topconferen tie, zullen worden gehouden. Er is nog tijd iets voor de gepensionneerden te doen. Een andere socialistische klacht is dat de begroting te weinig behelst om de econo mie werkelijk op gang te brengen en dat er een tekort is aan „planning". De regering geeft toe dat het hoogst on waarschijnlijk is dat de financiële bloed transfusie de werkloosheid geheel zal op heffen. Men hoopt echter dat de te ver wachten toenemende vraag naar machines en andere kapitaalgoederen een eind in de goede richting zal gaan. Labour, voor wie de druiven tamelijk zuur zijn, vindt, zoals oppositieleider Hugh Gaitskell betoogde, dat de regering te laat komt en reeds een jaar geleden, toen de toekomst er rooskleuriger uitzag dan nu, had moeten doen wat zij nu doet. Hij vindt het paradoxaal dat de regering met een populaire begroting komt op het ogen blik dat het niet zo goed gaat als de re gering wel wil doen geloven. ANNARBOR (Reuter) Amerikaanse geleerden zijn er in geslaagd een metho de te vinden om elektriciteit direct uit kernenergie te produceren, zonder de ke tels, turbines, gasaanpassers en genera tors, die in de huidige atoomkrachtsta tions gebruikt worden. De methode wordt op het ogenblik beproefd in de laborato ria van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie te Los Alamos in Nieuw Mexico. Prof. Robert W. Pidd van de universi teit van Michigan, die dit dinsdag bekend maakte, verklaarde, dat de elektriciteit wordt verkregen door middel van ura- nium-carbid, dat is omgeven door plas ma of geëlektrificeerd gas, gemaakt van cesium-metaal. Verdere bijzonderheden gaf prof. Pidd niet. Hij deelde ook niet mede hoever men met de proefnemingen was gevorderd. Wel voorspelde hij, dat deze vinding zou bijdragen aan de ruimtevaart, aangezien men hiermee energie voor kunstmanen kan opwecken. Een woordvoerder van- dè laboratoria te Los Alamos verklaarde later, dat een „plasma-thermokoppel" voldoende licht had opgewekt om een lamp twaalf uur te laten branden voor het apparaat voor na der onderzoek was gedemonteerd. Hij leg de uit, dat een thermokoppel elektriciteit produceert door twee verschillende meta len met elkaar in contact te brengen, waar bij het ene metaal wordt verhit terwijl het andere wordt gekoeld. Het plasma-ther mokoppel was voor het produceren van licht geplaatst in de kern van een hetero gene onderzoek-reactor. De woordvoerder zei dat het plasma thermokoppel zo groot is als een klein blikje voor vruchtensap. Aan de vinding is drie jaar door een groep van tien deskun digen gewerkt. onderwerp verschillende cijfers verstrekt. Frankrijk is bezig, zo zei hij, alle oases van de Sahara van elektriciteitsinstalla ties te voorzien en voor het einde van 1960 zullen die werkzaamheden zijn vol tooid. Bovendien wordt er veel aan wegen bouw gedaan en staan er drie steden op het programma, die uit het woestijnzand zullen verrijzen. Soustelle verwacht, dat binnen enkele jaren de Sahara aan de vol ledige behoefte aan petroleum zou kunnen voldoen en hij rekent met de mogelijkheid van aanzienlijke leveranties aan andere Europese landen. Hij vergeleek de Sahara met Texas. Wat de financiële kanten van de exploitatie aangaat, verklaarde de mi nister dat van 74 miljard Franse franken, die in 1958 werden belegd, de staat en Franse particulieren zestig miljard hebben bijgedragen. In twee gebieden, waar veel petroleum aanwezig is, heeft Frankrijk ook aan buitenlandse maatschappijen con cessies verleend. Bijna 25 percent van de exploitatie is in vreemde handen, waarbij voor 18.13 percent Europese en voor ö1/» percent Amerikaanse maatschappijen zijn betrokken. Onder de eerste categorie is de Royal Dutch verreweg de belangrijkste deelgenoot van Frankrijk bij de winning en exploitatie van Sahara-petroleum. Er is geen flegmalieker figuur in het Britse parlement dan de 59-jarige vrij gezel, de kanselier van de schatkist Heathcoat Amory. Hij heeft meer weg van een kamergeleerde dan van een politicus, maar zijn optreden maakt altijd diepe indruk doordat zijn woord groot gezag heeft. Het voorlezen van zijn begrotings rede nam een volle twee uur in beslag. Het werd hem bijna te machtig. On gerust sloeg men hem aan het einde van zijn betoog gade, want hij werd spierwit en hij kon haast niet meer verder spreken van vermoeidheid. Hij had zich op de been gehouden door af en toe een teug melk te drinken, waar door een scheut rum tvas gemengd. Sir Winston Churchill, pas terugge keerd van zijn vakantie in Zuid-Frank rijk, zal op zijn plaats in het Lagerhuis. Hij zag er welgedaan uit. Zoals altijd, looiden enkele conserva tieven zich op deze begrotingsdag met een hoge hoed. die zij tijdens het voor lezen van de begrotingsrede op het hoofd hielden, een traditie, die nog maar door weinigen in ere wordt ge houden. De grote bloem in het knoops gat. die er ook bijhoort, ontbrak even min. (Van onze correspondent in Londen) Het enige commentaar dat van officiële Britse zijde gegeven wordt op de Russische protesten tegen de hoge vlucht van een Amerikaans vrachttoestel in de Berlijnse luchtcofridor is, dat er voor het Wésten geen enkele noodzaak bestaat het lucht- controlecentrum in Berlijn te verwittigen van enig voornemen om een dergelijke vlucht te maken, omdat in de overeen komsten van 1949 en 1954 iedereen vrij is op de hoogte te vliegen welke men ver kiest. Er is geen maximale hoogte van de corridor vastgesteld, doch slechts de breedte van de toegangszone. Met de nieuwste, door straalaandrijving voort bewogen toestellen, wordt op grotere hoogten gevlogen dan het geval was in de dagen, dat de overeenkomsten werden gesloten. Niettemin lijkt het incident niet onverwacht te zijn gekomen, aangezien de Russen reeds bij vroegere gelegen heden, speciaal als zij luchtmachtmanoeu vres hielden, te kennen hadden gegeven, De man in de rechterzonnestoel her kent u onmiddellijk: het is Sir Winston Churchill, die op een terras van de villa „La ansa" te Roquebrune aan de Franse Rivièra een praatje maakt met oud-president René Coty van Frank rijk. Sir Winston ontving Coty aan de lunch. LONDEN (Reuter) De secretaris van de Britse Labourpartij. Morgan Phillips, heeft in een brief aan plaatselijke partij besturen en Labourvakbonden verklaard dat er in sommige groeperingen van de Labourpartij mensen zijn die de politieke lijn van Trotszkv volgen. Zij zijn in deze groeperingen sterk genoeg om de normale partij-activiteit te belemmeren, aldus Phil lips. Hij duidt deze mensen aan als anti- stalinistische aanhangers van het marxisme en leninisme. Hun aantal is niet groot, maar in enkele vakbonden en plaatselijke partijgroeperingen oefenen zij een invloed uit die in geen enkele verhouding tot hun aantal staat Phillips zegt dan dat deze mensen het socialistische Labourverbond hebben opge richt „om er voor te vechten dat er door de Labourpartij en de vakbonden een zoge naamde socialistische politiek wordt ge volgd". De partij heeft het verbond en zijn weekblad „News Letter" al in de ban ge daan en elk Labourlid, dat op de een of andere wijze verbonden blijft met het ver bond of zijn orgaan, zal uit de partij wor den gestoten aldus Phillips. BRUSSEL (Reuter) Politici uit West- europese landen hebben in het afgelopen weekeind te Brussel informele besprekin gen gehad met politici uit de Sovjet-Unie, Polen, Tsjechoslowakije en Joegoslavië, aldus heeft de Belgische socialistische senator Rolin te Brussel meegedeeld. De bijeeenkomsten die waren georganiseerd door Rolin en de Zweedse senator Bran- ting, waren hoofdzakelijk gewijd aan de betrekkingen tussen Oost en West. Rolin zei dat ongeveer twintig politici aan de besprekingen hebben deelgenomen. De westelijke kwamen uit Groot-Brittannië. Frankrijk, Italië, België en de Scandina vische landen. Rolin wilde hun namen niet meedelen. Verder zei de Belgische se nator dat er geen overzicht van het be sprokene zal worden uitgegeven, omdat de besprekingen zuiver informeel zijn geweest. BAGDAD (Reuter) Premier Kassem van Irak heeft amnestie beloofd aan de leden van de Sjammar-stam, die vorige maand in Mosoel een opstand tegen de re gering heeft ontketend. De stamleden zijn na het mislukken van de opstand naar Syrië gevlucht. Sindsdien voeren zij in het grensgebied gevechten met Arabische en Koerdische stammen, die trouw zijn aan Kassem. De premier geeft hun een maand de tijd om naar Irak terug te ke ren. (Reuter) Volgens radio-Cairo heb ben Iraakse vluchtelingen in Syrië mee gedeeld, dat er een revolutionaire bewe ging tegen minister-president Kassem is uitgebroken en dat er veel muiterij bij de strijdkrachten is. Bepaalde afdelingen van de strijdkrachten hebben zich aangesloten bij de rebellen en de stammen van Sjam- mar en Djabboer. De afdelingen beschik ken over gepantserde wapens. dat zij de veiligheid van geallieerde toe stellen boven de 3300 meter niet konden waarborgen. In Londen kon men ook niet bevestigen dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd in Washington de hoop zou hebben uitgesproken, dat men van Amerikaanse zijde op het ogenblik niet zou voortgaan boven de door de Rus sen gestelde maximumgrens te vliegen Dit neemt niet weg dat er weinig twijfel over kan bestaan dat de Britse regering die haar uiterste best doet een atmosfeer van ontspanning te scheppen met het oog op de komende ontmoetingen met de Rus sen. allerminst gesticht is door deze Ame rikaanse demonstratie. Men maakt zich in Londen met name ongerust over uitlatin gen van allerlei militaire kringen in de Verenigde Staten, met het Amerikaanse departement van Defensie als middelpunt, die zich in de Berlijnse kwestie willen mengen en stoutmoediger worden nu Dul les voorlopig op non-actief is gesteld Overigens is men in Londen van oordeel, dat de Russen beogen het Westen er nog maals aan te herinneren dat de toegang tot Berlijn aan een zijden draad hangt en hoe gemakkelijk het is de bevoorrading te hinderen. Moskou wil het Westen blijk baar afschrikken van een eventuele nieuwe luchtbrug. Aan de andere kant ziet men in Londen in de Amerikaanse hoge vlucht vooral een poging om de Russen op hun beurt duidelijk te maken, dat de Ver enigde Staten niet bevreesd zijn voor Russische dreigementen en dat Washing ton vastbesloten is zijn rechten te blijven uitoefenen. Verwacht mag daarom worden dat deze demonstraties in de komende onderhande lingsperiode van beide kanten in ver schillende vorm zullen worden herhaald om standpunten kracht bij te zetten. De Russen hebben onder meer een middel om de Amerikaanse radar te storen. Hoewel het misschien een spelletje is, mag niet vergeten worden, zo redeneert men in Londen, dat het een ernstiger karakter kan aannemen. Dit is een reden te meer voor de in Washington vergade rende ministers om zich met de grootste toewijding op hun taak toe te leggen. Daaraan zou volgens sommige waarnemers nog wel iets ontbreken, omdat zich onge twijfeld invloeden doen gelden, die in Berlijn in wezen alles bij het oude willen laten. De Russische actie tegen het hoog vliegende toestel is er ongetwijfeld mede op berekend de westelijke ministers tot andere opvattingen tè dwingen. Volgens sommige diplomatieke waarnemers zou Moskou's doel zijn een onmiddellijk top- gesprek tot stand te brengen door een nieuwe crisis. Het behoeft geen betoog dat Macmillan die juist naar Moskou ging om een door niemand gewilde uitbarsting af te wenden, in het geheel niet gediend is van het Amerikaanse bravourstuk. WASHINGTON (UPI) De woordvoer der van het Witte Huis, Hagerty, heeft de berichten van het Columbia Broadcasting System, volgens welke president Eisen hower het ontslag van minister Dulles zou hebben aanvaard, tegengesproken. Hij noemde deze berichten onwaar en „onver- antwoordelijk". Hagerty heeft geëist dat het CBS zijn berichten via de radio herroept. „Het is de laagste vorm van verslag- geverij die ik ken", aldus Hagerty. Eerder waren de berichten „categorisch" door het State Department tegengesproken. United Press International verneemt dat Dulles waarschijnlijk vóór 20 april zal besluiten of hij gezond genoeg zal zijn om zijn functies te hervatten. Verder meldde de zender, dat vliegtui gen van de regering een dorp met raket ten hebben beschoten. Volgens het Egyptische Persbueau voor het Midden-Oosten heeft de klan- destiene „stem van vrij Irak" omgeroepen dat 25 mensen zijn gedood bij een tref fen or 30 km. ten noordoosten van Bag dad. Radio-Cairo meldde dinsdag voorts nog dat dertien officieren van het regiment, dat betrokken was bij de rebellie te Mo soel, zonder vorm van proces zijn terecht gesteld. CAIRO (Reuter) Egyptische bladen hebben over de vaart van het Russische schip „Gruzia" met 855 gewapende Koer den aan boord door het Suezkanaal ge schreven, dat de kapitein van het schip aanvankelijk geweigerd had een Arabi sche officier aan boord te laten. Hij gaf pas toestemming toen de havenautoritei ten te Port Said erop stonden, dat iemand voor inspectie werd toegelaten. Bij de inspectie bleek dat het schip gewapende mannen voor Irak aan boord had. Een paar dagen eerder, zo schreven de bla den, waren ook reeds twee schepen met „vrijwilligers" en wapens voor Irak door het Suezkanaal gevaren Men acht dit in Damascus en Cairo een regelrechte Rus sische inmenging. LONDEN (Reuter) Radio-Bagdad heeft meegedeeld, dat de Koerden, die met het Russische sch.p Gruzia op weg zijn naar Irak, Iraakse Koerden zijn die in 1947 na vervolging onder de monarchie, naar de Sovjet-Unie waren gevlucht. Het schip zal op 17 of 18 april in Basjra aankomen. De groep bestaat uit 460 mannen, 108 vrou wen en 252 kinderen. Zij worden begeleid door drie leden van het Russische rode kruis Het olie-overleg LONDEN (Reuter) De Iraq Petro leum Company bespreekt met de regering van Irak het afstaan van gedeelten van haa- concessiegebieden in Irak, zo is van daag te Londen bekendgemaakt. Een woordvoerder der maatschappij kon geen bijzonderheden mededelen over de be trokken gebieden. In een verklaring van de Iraq Petro leum Co. is medegedeeld, dat berichten, volgens welke nationalisatie van de maat schappij besproken zou zijn, niet juist zijn. De maatschappij deelde mede, dat er plannen tot verhoging van de olieproduk- tie worden besproken. De woordvoerder van de Iraq Petro leum Company voegde aan zijn medede lingen nog toe, dat het afstaan van ge deelten van de concessiegebieden in Irak, waarover met de regering van dat land wordt onderhandeld, reeds eerder een punt van bespreking heeft uitgemaakt. Een jaar geleden heeft de maatschappij zich hiermede reeds in beginsel akkoord ver klaard. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse sociaal-democratische partij, de S.P.D., heeft het voorstel van de leider van de Oostduitse communistische partij, de S.E.D., Ulbricht, om gezamen lijk te gaan onderhandelen van de hand gewezen. Het was de 59ste brief sinds 1946 van Ulbricht, die poogt de S.P.D. te ver leiden tot een gesprek met. de Oostduitse communisten. Ook deze 59ste brief zal niet worden beantwoord. De Oostduitse communisten volgen de laatste tijd een grillige politiek. Nog geen week geleden hadden zij maar weinig waardering over voor het plan van de S.P.D. betreffende de hereniging van Duitsland. Plotseling zag men te Öost-Berlijn iets in het plan, dat in extenso in het partij-orgaan „Neues Deutschland" werd afgedrukt met een ge matigde critiek. Deze handelwijze heeft ten doel om in West-Duitsland onrust te wekken en in Oost-Duitsland de indruk te vestigen, dat de Westduitse sociaal-de mocraten overstag zijn gegaan. Ulbricht stelt voor bespreking' a te voe ren nog voor de topconferentie der grote vier. Onderwerpen van gesprek zouden moeten zijn: het vredesverdrag voor Duitsland, de Duitse hereniging en de „strijd tegen het Duitse militarisme" De S.P.D. wijst de S.E.D. evenwel als ge sprekspartner af. Haar Duitslandplan is, zo werd gisteren meegedeeld, geen brug naar de S.E.D.maar moet een brug vor men tussen Oost- en Westduitsers. Indien de S.E.D., aldus de Westduitse sociaal-de mocratische partij, een positieve stap wil ondernemen, dan moet zij de terreur in Oost-Duitsland afschaffen. Felle critiek op Spaak Inmiddels is in de S.P.D.enige onge rustheid ontstaan over de scherpe critiek, die het Duitsland-plan in de bondsrepu bliek heeft ontvangen. Het gaat in het bij zonder om het socialistische voorstel tot instelling van een Oost-Westduits gemeen schappelijk orgaan met evenveel Oost- als Westduitse vertegenwoordigers, hetgeen er op neer zou komen, dat de helft uit Buiten het Italiaanse dorp San Bene detto del Tronto is een zv)aar rotsblok van een berg losgeraakt en vlak bij een groepje huizen op de weg neer gestort. Het zal niemand die deze foto bekijkt verwonderen dat het een week moet duren voor de weg zal zijn vrij gemaakt. NEW YORK (UPI) Minister Luns heeft aan een diner van de Amerikaanse N.A.V.O.-raad en het Genootschap voor buitenlandse politiek in het Waldorf- Astoria hotel in New York gewaarschuwd dat het Westen zich niet „een Maginot- linie gevoel kan veroorloven" dat het veilig is achter het N.A.V.O.-schild van de Ame rikaanse strategische luchtmacht. Buiten zijn voorbereide redevoering zei minister Luns dat het belangrijkste begin sel dat op de recente bijeenkomst van de N.A.V.O.-raad te Washington werd aan vaard is, dat een verzoenende houding tegenover de Russen de verkeerde benade ring is. „We moeten in gedachten houden dat politieke crises tussen het Westen en het Russische blok door de Russen zijn geschapen om onze bedoelingen af te tasten en onze zwakheden te vinden. „Disengage ment" is het gevaarlijkste avontuur dat wij zouden kunnen ondernemen, aldus mr. Luns. Minister Luns heeft ook het woord ge voerd in Fort Meade in Maryland tijdens een lunch die de N.A.V.O.-ministerraad werd aangeboden door de Amerikaanse minister van Oorlog Brucker. Hij zei hier, dat de Amerikaanse troepen in Europa de beste waarborg vormen voor de vrijheid van het Westen. Tijdens het diner in New York betoogde de secretaris-generaal van de N.A.V.O., de Belg Paul Henri Spaak, dat neutralisatie van Duitsland het begin zou zijn van een neutralisatie van geheel West-Europa en het einde zou betekenen van het Atlan tisch bondgenootschap en tenslotte de on dergang van Europa. De geschiedenis leert, aldus Spaak, dat juist de eerste poging van een dictatoriaal regime geweld te ge bruiken weerstaan moet worden. Generaal Norstad. opperbevelhebber van de N.A.V.O. in Europa, heeft in een toe- snraak voor de Amerikaanse persclub te Washington opnieuw als zijn mening uit gesproken, dat het Westen geen troepen uit Europa mag terugtrekken, vóór Rus land akkoord is gegaan met een duidelijk omschreven inspectie-systeem. Tegen Het Amerikaanse „Burgercomité voor hulp aan het buitenland", een onlangs ge vormde groep particulieren, oud-Congres leden en gepensioneerde generaals, onder leiding van de industrieel Harnischfeger uit Milwaukee, heeft zich in een verkla ring gekeerd tegen de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Europa. Een on redelijk groot aandeel in de kosten van de N.A.V.O. wordt volgens het comité ge dragen door de Amerikaanse belasting betaler. communisten zou bestaan, die daarmee invloed op West-Duitsland zouden krijgen. Het huidige plan zou reeds de tweede ver sie zijn. Men zou thans overwegen een derde lezing, die gematigder moet zijn, op te stellen. Inmiddels meent men te Bonn, dat de S.P.D., die de laatste dagen door de com munisten zeer geprezen werd met haar plan, zowel in Oost-Duitsland als in Mos kou, zichzelf in deze ongunstige positie heeft gemanoeuvreerd. Haar standpunt begint steeds agressiever te worden en wijkt rneer en meer af van het algemene westelijke standpunt. Men zegt dat de uiterst linkse vice-voorzitter van de S.P.D. de ex-communist Wehner, een grote in vloed uitoefent en dat hij in feite het Duitsland-plan heeft opgesteld. Opmerke lijk is de felle aanval van de S.P.D. op de Belgische socialist Spaak, thans secreta ris-generaal van de NAVO. Spaak zou te Washington hebben gezegd, dat een vre desverdrag met Duitsland niet nodig is, omdat het Westen reeds lang vrede met Duitsland gesloten heeft. De S.P.D. zei hierover: „Bij de vriendschap en volledi ge overeenstemming die er tussen Ade nauer, Von Brentano en Spaak bestaan, kan men zich ongeveer vooi-stellen wat wij van herenigingseden van deze lieden te verwachten hebben De zeventien mil joen Duitsers aan de andere ziide van de Elbe zijn door hen afgeschreven." Bijval van Tass MOSKOU (Reuter) Het Russische persbureau heeft verklaard dat het plan van de Westduitse socialisten in gunstige zin afwijkt van de houding van de West duitse regering. Het Russische persbureau zegt dat het socialistische plan uitgaat van de erkenning dat er twee Duitse sta ten bes+aan. De leiders van de Westduitse socialisten hebben, onder enig voorbehoud toegegeven, dat er geen vorderingen kun nen worden gemaakt met de hereniging als de Duitsers zelf deze zaak niet ter hand nemen. In deze erkenning ligt de betekenis van dit plan, aldus Tass.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11