Britse pers is verbolgen over Adenauer's rede Nepotisme in Washington Adenauer poogt de Saarlandse CDU en CVP te verzoenen Bewijzen gevraagd voor het bestaan van beweerde Britse samenzwering Drie mannen en een bom DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 9 Utrechtse Hypotheekbank boekte goede resultaten Interimuitkering B.O.G. Universitair protest tegen apartheid Weerbarstige Ney heeft het veld moeten ruimen Premier Debré naar Bonn, na bezoek aan Londen? Congresleden spekken de gezinskas door hun huisgenoten in betaalde dienst te nemen Aangehouden Tsjech Lidice vervoerde 580 ton wapens Izvestia vreest inpalming van Indonesië door V.S. Kort economisch nieuws Gaullisten verzetten zich tegen rechtse extremisten VRIJDAG 10 APRIL 1959 (Van onze correspondent in Londen) De eerste reactie in Groot-Brittannië op Adenauer's rede is ongunstig, ook van de bladen die altijd welwillend tegenover de bondsrepubliek staan. De serieuze, con servatieve Daily Telegraph acht Ade nauer's betoog niet erg overtuigend. Nie mand gelooft dat hij in staat zal zijn de Westduitse buitenlandse politiek volko men onveranderd te laten. Voorts wordt gezegd dat dit nauwelijks het geschikte ogenblik was om de Westduits-Britse be trekkingen ter sprake te brengen en een perscampagne te maken waarvoor zijn eigen minister van Buitenlandse Zaken grotendeels verantwoordelijk is en te in sinueren dat er een complot in Groot- Brittannië bestaat. Deze gedachte is vol komen dwaas en Bonn behoort beter te zijn ingelicht. De rede zal de Westduits- Britse betrekkingen echter geen kwaad of goed doen om de eenvoudige reden dat de Westduitse vrees voor aanpappen met de Russen gedeeld wordt door vele Brit ten, die Adenauer zijn gaan beschouwen als de meest vastberaden en helderden- kende figuur in het westelijke kamp. Te gelijkertijd zijn er miljoenen in West- Duitsland die het eens zijn met diegenen in Groot-Brittannië, die Adenauer graag het veld zien ruimen. Beide groepen hopen dat Adenauer als president iets zal terug winnen van zijn geestelijke soepelheid, die hij in de vroege dagen van zijn kanse lierschap toonde. Het zijn juist deze kwa liteiten waarmee Macmillan en Selwyn Lloyd de westelijke diplomatie trachten te doordringen, tot nu toe zonder succes. Om misverstand te voorkomen dient onderstreept te worden dat er een diepe kloof bestaat tussen Londen en Bonn over de Britse voorstellen inzake een ontspan ningszone. Von Brentano maakte het in Washington duidelijk dat dit plan voor de bondsrepubliek alleen aanvaardbaar is, indien tegelijkertijd vorderingen worden gemaakt met de weg naar Duitse her eniging, waarvan, volgens Kroesjtsjev, geen sprake kan zijn. Indien Adenauer hierop blijft aandringen dan betekent dit de vernietiging van het voorlopige Britse plan, waarmee hij leek in te stemmen toen Macmillan hem vorige maand in Bonn bezocht. In feite komt het erop neer, dat de westelijke ministers van Buitenlandse Zaken worden beroofd van het enige plan waarmee zij over een maand de Russen zouden ontmoeten. Er bestaan inderdaad geen concrete voorstellen, maar Ade nauer's geheugen laat hem in de steek wanneer hij beweert, dat het denkbeeld „zeer vaag" is besproken. Terwille van de westelijke solidariteit,, die hij zo prijst, zou het beter zijn geweest indien Ade nauer niets had gezegd. De conservatieve Daily Mail zegt dat Adenauer te groot behoorde te zijn voor de rede die hij gehouden heeft. Deze il lustreert de eigenaardige Duitse ongevoe ligheid voor de mening van anderen. Wij zijn thans bondgenoten, maar Adenauer kan nauwelijks verwachten dat wij van de Duitsers houden. Hij zal ons tijd moeten In 1958 verkreeg de Utrechtsche Hypo theekbank een grote uitbreiding van haar werkingssfeer door het samengaan met de Algemeene Waarborgmaatschappij en de daarmede gelieerde hypotheekbanken en met de Zuidnederlandsche Hypotheek bank. De bedrijfsresultaten waren alles zins gunstig. Het winstcijfer is gestegen tot 1.756.686 (v.j. 1.401.008). Blijkens het jaarverslag 1958 bedroeg de rente- marge (het verschil tussen de rente van de aangetrokken geldmiddelen en van de uitstaande hypotheken) per ultimo van het verslagjaar 1.044 percent (v.j. 0.870 percent). De hypotheekportefeuille nam toe met f -4.223.844 tot 204.914.897, ter wijl bij de pandbrieven en schuldbekente nissen de stijging 3.251.622 bedroeg (ul timo boekjaar stond 194.078.839 uit). In totaal werd voor 9.389.500 aan pandbrieven geplaatst. Ook in 1958 werd slechts in geringe mate op onderhandse schuldbetekenis geleend, namelijk 750.000. Het bedrag aan nieuw gesloten en over- gesloten hypotheken beliep 30.466.445 Voor belastingbetaling wordt 771.588,90 (v.j. 568.564,51) gereserveerd, terwijl uit de winst 487.605,54 (v.j. f 362.378,48) aan de reserves wordt toegevoegd. Hierdoor en als gevolg van bij- en afboekingen tijdens het boekjaar worden de reserves in totaal gecrediteerd met 642.384,70, daar staat tegenover dat op het aandelen bezit Algemeene Waarborgmaatschappij, op de aandelen Zuidnederlandsche Hypo theekbank en op in 1958 gekochte op richtersaandelen van dochterbanken voor een som ad 457.212,23 wordt afge schreven. Na winstverdeling bedragen de reserves in totaal 11.490.925; daarnaast staan voorzieningen voor koersverliezen op ef fecten, voor belastingen en voor pensioenen, terwijl de tot dusverre bij de algemene waarborgmaatschappij op de balans voor komende reserve voor hypotheken thans onder de post diverse schulden (kredi- teuren) is opgenomen. Het beleggingsfonds onroerende goederen (B.O.G.) mocht zich in de afgelopen zes maanden in voortgaande belangstelling blijven verheugen, zo deelt de directie, de n.v. Hollandsche Belegging en Beheer Maatschappij mede. Het aantal participa ties is toegenomen van 10.013,5 tot 10.759,7. Het fondsvermogen is aangegroeid tot ruim 11,5 miljoen. De prijzen van beleggingspanden be wogen zich over het algemeen op een enigszins hoger niveau dan in de vooraf gaande periode. Het totale tot dusverre op grond van de wet Grootboek Woningver betering gestorte bedrag zal in verband met aan diverse woningen aangebrachte verbeteringen in 't lopende boekjaar wor den geblokkeerd. De inkomsten (per parti cipatie) bewegen zich op ongeveer hetzelf de peil als vorig boekjaar. In verband hier mede wordt opnieuw een interim-uitkering beschikbaar gesteld van 27,50 per par ticipatie en 2,75 per een-tiende partici patie. De afgifteprijs (ex interim-uitkering) per 13 april 1959 bedraagt 1069 voor be wijzen van een participatie en 108,50 voor bewijzen van een-tiende participatie. geven om het verleden te vergeten. Het blad herinnert eraan, dat het aan Ade nauer's visie te danken is, dat de bonds republiek de zijde van het westelijke kamp koos. Maar de ervaring heeft geleerd dat een rijk en machtig Duitsland nooit een goede nabuur is geweest. Het is de vraag of Adenauer's politiek in de toekomst zal voortduren, ook al beweert hij zulks. Volgens de liberale Manchester Guar dian behoort Adenauer zijn bewijzen voor een Britse samenzwering te publiceren zodat, de lucht gezuiverd kan worden. Duidelijk is echter dat de op zich mis schien niet zo belangrijke verschillen in de buitenlandse politiek tussen beide lan den zijn verwikkeld geraakt in de ver bazingwekkende wending in de West duitse binnenlandse politiek. Adenauer gaf weinig opheldering voor zijn kandidatuur. Hij maakte echter duidelijk dat hij ver wacht als president voort te gaan met de leiding van de buitenlandse politiek. Het ergste is, dat Adenauer, die er naar streeft, Duitsland en het westelijke bondgenoot schap stevig samen te houden, door zijn opwinding zijn eigen doel in gevaar brengt. De Times leverde nog geen commen taar. JOHANNESBURG (Reuter) De uni versiteit van Witwatersrand zal volgende week één dag sluiten als „laatste plechtig protest" tegen apartheid op de universi teiten. Op die dag zal een algemene ver gadering van de 5000 studenten en de 700 leden van de wetenschappelijke staf wor den gehouden. Zij zal „op formele wijze de officiële hou ding van de universiteit" weergeven inza ke het wetsontwerp dat bij het parlement aanhangig is gemaakt en dat het invoeren van apartheid op de universiteiten beoogt". De rector-magnificus, prof. W. G. Sutton zal dan een verklaring voorlezen. Dit jaar mogen voor het laatst nieuwe niet-blanke studenten tot de universiteit worden toegelaten. Met ingang van het volgende jaar zullen zij zich moeten laten inschrijven op een nieuw college dat de regering voor hen opricht. Op het ogen blik zijn er ongeveer 200 Afrikaanse, In dische en andere niet-blanken op de uni versiteit in Witwatersrand. KAAPSTAD (UPI) De Zuidafrikaan- se minister van onderwijs heeft vandaag het wetsontwerp inzake rassenscheiding op de universiteiten in het parlement ver dedigd. De minister, J. J. Serfontein, betoogde dat toekomstige Afrikaanse leiders „opge leid moeten worden om de kleurbarrières niet neer te halen, maar deze te handha ven in het belang van zowel de blanken als de niet-blanken". (Van onze correspondent in Bonn) De achtergrond van de laatste rege ringscrisis in het Saargebied thans een deelstaat van de Westduitse bondsrepu bliek ligt in het prille verleden. De minis ter van Justitie, Ney, lid van de C.D.U., had geweigerd plaats te maken voor een lid van de C.V.P. van oud-premier Hoff mann. Om Ney kwijt te raken, trad daar op het gehele kabinet af. Wat zich daar voor en daarna in het Saargebied af speelt, is een typisch provinciaals touw trekken zowel om partijfuncties als om ministerzetels. Op de achtergrond staat ook hier bondskanselier Adenauer, wie er veel aan gelegen is in Saarland één chris- telijk-democratische partij in plaats van de thans bestaande twee, de C.D.U. en de C.V.P.te krijgen. De C.D.U. was inder tijd de grote voorvechtster van de aan sluiting van het Saargebied bij West- Duitsland. De C.V.P., onder leiding van de toenmalige premier Hoffmann, was te vreden met de economische band met Frankrijk. Adenauer meende dat de te genstelling tussen beide partijen lang ge noeg geduurd had en ijverde voor de sa menvoeging van de twee eens onverzoen- lijken. De Saarlandse C.D.U.-minister- president Reinert werd gewonnen voor Adenauers plannen en kwam tenslotte tot een compromis met de C.V.P., uiteraard onder zekere voorwaarden. Een van die voorwaarden was dat de groep-Hoffmann, de C.V.P. dus, een ministerpost zou krij gen in het kabinet-Reinert. Daarvoor moest in het kabinet, dat. be stond uit de C.D.U., de S.P.D. en de Deut sche Partei, iemand zijn stoel verlaten. De keus viel op dr. Hubert Ney, de C.D.U.- minister van Justitie, die vroeger minis ter-president is geweest en index-tijd een groot ijveraar was voor de aansluiting van Saai-land bij West-Duitsland. Ney geeft te pas en te onpas zijn mening over de C.V.P. en betoogt bij voorkeur dat hij vóór de aansluiting bij Bonn, drie jaar ge leden, illegaal heeft moeten werken en dat de i-egering-Hoffmann hem heeft vervolgd, Ney is dus een lastig lid van het kabinet en van de partij, nog te meer daar hij vier kant tegen de samensmelting van C.D.U. en C.V.P. is. Veel medestanders heeft Ney met zijn tactiek niet getrokken. De tegenstelling „hier de getrouwen aan het vaderland, daar de separatisten" doet het in Saar land niet meer. De mensen hebben daar andere zorgen. Zij bei-ekenen de winsten of verliezen die de Franse devaluatie op levert en geloven het verder wel. Zij zijn nuchterder geworden en maken Hoffmann en de zijnen niet meer voor vei-raders uit. Ze geloven bovenal dat de aansluiting van hun gebied bij West-Duitsland ten slotte zal leiden tot economische verliezen, om dat de oude banden met Frankrijk toch op de een of andei-e manier moeten wor den doorgesneden, waardoor allerlei pret tige garanties en voordelen teloor zullen gaan. Tenslotte: zelfs Adenauer heeft eens gepleit, evenals Hoffmann, voor het oude Saarstatuut.Kortom, de regeringscri sis in Saarland moge voor Ney ietwat tra gisch zijn, zij past precies in de realistische opvatting van politiek die men in Saar- brücken heeft. Reinert is weer minister president en alle ministers, op Ney na, zijn teruggekeerd. BONN (Reutei-) Westduitse regerings kringen verwachten dat premier Michel Debré van Frankrijk begin mei een bezoek aan Bonn zal brengen om met bondskanse lier Adenauer te spreken over de voor bereidingen lot de ministersconferentie van Oost en West. die op 11 mei te Genève begint. Maandag gaat de Franse premier naar Londen voor een gesprek met Macmillan over Berlijn. Duitsland en andere inter nationale kwesties. Men verwacht dat dr. Adenauer premier Debré de verzekering zal geven, dat er in het Westduitse streven naar nauwe banden met Frankrijk na zijn aftx-eden als bonds kanselier geen wijziging zal komen. Voorts neemt men aan, dat er gesproken zal wor den over de recente uitlating van px-esident De Gaulle, dat de twee delen van Duits land „binnen de huidige grenzen" moeten worden herenigd. Twee beelden van het eiland Madagas car, waar ten gevolge van een orkaan en een daaropvolgende overstromings ramp 143 mensen het leven verloren en duizenden dakloos werden. De boven ste foto laat zien hoe gevluchten uit de hoofdstad Tananarive onderdak hebben gevonden in het militaire tentenkamp te Betongolo. Foto onder: Getroffenen krijgen voedsel in het kamp. (Van onze correspondent in Washington) Een op de vijf leden van het Ameri kaanse Congres heeft naaste familieleden in dienst. Een vertegenwoordiger uit Iowa betaalt aan zijn negentienjarige studeren de zoon meer dan elfduizend dollar per jaar. Een ander lid van het Huis van Af gevaardigden heeft zijn vrouw in dienst voor dertienduizend dollar. Deze volksver tegenwoordiger slaat zijn echtgenote ken nelijk hoger aan dan verscheidene andere leden van het Huis, die hun vrouwen ook in dienst hebben, maar voor minder geld. Nog ecii opname die gemaakt werd tijdens de ernstige ongeregeldheden xmn eind vorige week in de Argen tijnse hoofdstad, toen duizenden com munisten en Peronisten tegen de regering-Frondizi demonstreerden. De demonstranten wierpen barricades op in de straten om de bewegingen van de politie te hinderen. Op slechts honderd meter van de Royal Festival Hall in Londen en middenin een knooppunt van boven gronds en ondergronds treinverkeer in Londen lag al vijftien jaar een „Dicke Hermann" verscholen, een 900 kilo wegende vliegtuigbom, genoemd naar Göring en plotseling opgegraven bij het leggen van de funderingen voor een ivolkenkrabber van de Shell op de zuidelijke oever van de Theems. Men ziet hier drie man van de Engelse genie bij een poging „Hermann" te demonteren. Toen dat mislukte werd hij naar een omgeving gebracht, waar hij minder schade zou kunnen doen. OR AN (Reuter-UPI)) Een onderzoek van de lading van het Tsjechische vracht schip „Lidice" heeft uitgewezen dat er in totaal 580 ton wapens aan boox-d zijn, die niet waren vermeld op de ladingpapieren van het schip. In eei'ste instantie was ge meld dat het schip 190 ton voor de Alge rijnse rebellen bestemde wapens aan boord had. De „Lidice" werd opgebracht naar Mers el Kebir. De Tsjechische handels missie te Rabat heeft verklaard dat de „Lidice" wapens aan boord had voor Ma rokko, en verder Tsjechische produkten voor China en Indonesië. Marokkaanse autoriteiten hebben tegenover Franse di plomatieke vertegenwoordigex-s verklaard, dat het voorgevallene van „buitengewoon ernstige aard" is. MOSKOU (UPI) Het Russische rege ringsorgaan Izvestia schx-ijft, dat de Ver enigde Staten pogen de eenheid van Indo nesië te ondermijnen en de jonge republiek te ontbinden. Ondanks vex-anderingen in tactiek is dit volgens het blad de funda mentele politiek der Amerikanen. Samen met Engeland hebben de Vex-enigde Staten Indonesië in een culturele en economische alliantie van Zuidoost-Aziatische landen binnengehaald, welke officieel was voor gesteld door Malakka en de Philippijnen. Volgens de Izvestia houdt de overeenkomst geen verband met culturele of economi sche banden en heeft zij ten doel de mili taire alliantie der ZOAVO aan te vullen. Volgens Izvestia hebben de Indonesi6rs dit nlan po" vr»*-. T'thp pp"^"»rid. y^xoooo^icooocoooooooooc^oooe WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder- mea* §9 afrekenen. DE ADMINISTRATIE Al deze feiten vullen kolommen In de populaire kranten van het Scripps Howard concern. Alweer een schandaal in Wash ington, zo moeten de lezers denken. We reldschokkend is het overigens niet. Men zal het wel spoedig vergeten voor een nieuw opwindend feit. Alleen die vrouwen, die door hun Congreslid-echtgenoot zo sobertjes worden betaald, die zullen het er misschien niet bij laten zitten. Een lid van het Huis verdient 22.500 per jaar, bovendien heeft hij een aantal reizen vrij en de staat betaalt" zijn kosten voor telefoon, telegi'aaf en post. Waaldijk, dit is een goedbetaalde baan, maar men moet niet vergeten, dat een Amerikaanse politi cus zich soms diep in de schulden steekt wanneer hij een verkiezingscampagne voert. Een lid van het Huis heeft het recht aan eigen kantoorpersoneel 37.500 dollar per jaar aan salaris uit te betalen. Dat geld komt van de staat en men overweegt om daar 51.000 dollar van te maken. Het Con greslid heeft een grote vrijheid, hoe hij dat personeelssalaris wil vei'delen en hij kiest zijn eigen medewerkers. Hierbij doet zich de kans voor eigen gezins- en familie leden in dienst te nemen. Zes leden van het Huis allen Democraten hebben hun eigen vrouw in dienst. De nieuweling Leonard G. Wolf uit Iowa heeft zijn vrouw aangesteld voor dertienduizend dollar. Die vrouw moet bovendien zox-gen voor een zoon van acht en voor twee dochters, die respectievelijk vijf en één jaar oud zijn Andere leden van het Congres betalen hun echtgenoten soms inaar vierduizend dollar. Mevrouw Harman bijvoorbeeld behoort tot die categorie. Zij heeft echter het voor deel, dat ze in haar staat Indiana kan blijven. Daar is zij de leidster van een sooi-t propaganda-kantoortje van haar man, die zelf in Washington moet zijn. De meeste opwinding heeft echter het neuwe Congreslid Steven V. Carter uit Iowa teweeg gebracht. Dat is de man, die aan zijn zoon een jaarsalax-is betaalt van elfduizend dollar. Deze jongen studeert aan een universiteit te Washington. De studie neemt hem het grootste deel van de ochtend in beslag en 's avond moet hij ook nog studex-en. Met Dik Trom heeft deze student gemeen, dat zijn vader hem een „bijzonder kind" vindt en hem beter betaalt dan iemand anders in zijn kan toor. Een professor in de staat Iowa ver dient tussen de zes- en tienduizend dollar, maar de student Carter doet het daar niet voor Vader Carter zou echter wel eens in moeilijkheden kunnen komen door dit ge val. Zijn kiesdistrict in Iowa is van ouds her Republikeins en nu een Democraat zoveel uit de staatskas gebruikt voor zijn eigen gezin, zou men weieens kunnen terugkeren tot de Republikeinen. Ook mevrouw Wolf verdient rijkelijk veel in het kantoor van haar man. Het lijkt wel of men speciaal in Iowa goed naar zich toe kan rekenen. Dat echter, in zaken en in politiek, echt genoten met hun man samenwerken en daarvoor ook worden betaald, is in Ameri ka vrij gebruikelijk. Het lijkt allei-minst waai-schijnlijk, dat het „schandaal", dat de Scripps Howard-kranten aanhangig hebben gemaakt, ertoe zal leiden dat het aan leden van het Congi'es bij de wet :al worden verboden leden van hun eigen ge zin in dienst te nemen. Bcnelux-handelsakkoorden De geldigheidsduur van het op 21 juni 1957 tus sen de Beneluxlanden enerzijds en Zwitserland anderzijds gesloten handelsakkoorden, die afliep op 31 maart, is verlengd tot 31 maart 1960. Tot dezelfde datum is eveneens verlengd de geldig heidsduur van het op 29 juni 1957 gesloten han delsakkoord tussen de Beneluxlanden enerzijds en Oostenrijk anderzijds. Amerikaanse lening De Amerikaanse Export-Import Bank heeft een lening van ongeveer 8 miljoen dollar goedgekeurd voor uitbreiding van de cementfabriek Gresik bij Soerabaja. Plannen worden gemaakt om de jaar lijkse produktie van deze fabriek, die momenteel een kwart miljoen ton is, met 50 percent op te voeren. PARIJS (UPI) „L'écho d'Alger", de spreekbuis van de rechtse extremisten in Algiers, heeft commentaar geleverd op een verklaring van Albin Chalandon, secreta ris-generaal van de gaullistische unie voor de nieuwe republiek, dat de tweehonderd afgevaardigden van de U.N.R. in de Na tionale Vergadering zich zullen verzetten tegen pogingen van de zestig Algerijnse afgevaardigden de regering een „integra tiepolitiek" op te dringen. „De integx-a - tiepolitiek wordt reeds toegepast, al is het wooi-d integratie nog niet uitgespro ken aldus „l'Echo d'Alger". Men zou uit de woorden van Chalandon kunnen opma ken dat de U.N.R. meer hecht aan de vox-m dan aan de inhoud". Chalandon waarschuwde op een perscon ferentie in Parijs tegen „ultra's", in Al giers en Parijs, die in samenwerking met bepaalde militairen pogen een fascistisch regime te vestigen. „Dit gevaar moet niet worden overdreven noch onderschat", zo voegde hij hier aan toe. Chalandon zei dat de U.N.R. elke aanval op de vijfde repu bliek zal afslaan, onafhankelijk of die van links of rechts komt. Zij zal zich keren tegen moties die zijn gericht tegen de Al- gerije-politiek van generaal De Gaulle. AMSTERDAM De handel was belangrijk geringer ver geleken bij die van de vorige dag. Uni lever zette de willige stemming voort, maar AKU was in reactie. Van New York, dat wederom met ongeanimeerde slot- koersen was afgekomen, ging op het Dam rak totaal geen stimulans uit. In de niet- officiële ochtendhandel werd ter beurze „even aan de boom geschud". De koersen daalden door winstnemingen voor Philips, Unilever en AKU respectievelijk van 600V2 tot 594, 558 Vz tot 547 en 323 tot 313. De avond tevoren was als hoogste prijs voor Philips betaald 606 en voor Unilever 562. AKU onderging op de officiële beurs een reactie op de forse koerswinsten van de laatste dagen en opende op 314, tegen een vorige slotkoers van 323 1/4. In het ver dere beursverloop trok de koers aan tot 3I8V2. De converteerbax-e obligaties AKU waren iets lager. Unilever werd uit de markt genomen voor Amerikaanse reke ning en liep op van 552 tot 556. De koers winst bedroeg ongeveer 18 punten. Ook Philips genoot wederom belangstelling van Amerikaanse zijde waardoor de koers steeg van 596 tot 599, tegen een vorige slotkoers op 594. Obligaties Philips waren een paar punten hoger. Kon. Olie ont moette goede publieke vraag en liep op van 167,30 tot 168,40. De koers van de vorige dag bedroeg 167,50. De aandelen noteerden ongeveer een gulden boven pariteit New York. Aandelen KLM waren prijshoudend en de dollarobligaties hoger geadviseerd. Scheepvaarten kalm en over het alge meen genomen eerder een tikje luier. In de cultures was het opnieuw stil. De drukte in de HVA-hoek was al weer ver dwenen. De koersen van de aandelen in de cultuursector ondergingen geen ver anderingen van enige betekenis. Staats fondsen gemakkelijk. Aandelen Van Vlissingen werden iets hoger geadviseerd. Daartegenover kregen aandelen Kon. Delftsche Leerlooierij een 5 punten lagere adviesprijs als gevolg van de dividendverlaging van 10 tot 8 percent. Albert Heijn en Simon de Wit werden een paar punten hoger geadviseerd op de divi dendverhogingen. Pi-olongatie 3 percent (ANP). NEW YORK Laatbeurs steeg het koersniveau boven de laagste dagwaarden en bij beurseinde was er een onregelmatig betere tendens. Het industi-iegemiddelde kwam van 606.44 op 605.50; dat voor spoorwegen kwam van 162.53 op 162.11 en dat voor openbare nutsbedrijven van 93.64 op 92.95. Van de belangrijke groepen was de farmaceutische vrij vast; American Home Products steeg meer dan 3 dollax-s. Vick Chemical herstel de zich in het laatste halfuur van een verlies van meer dan 6 dollar. De staal- groep was vast, de chemiegroep verdeeld. Winsten van meer dan 3 dollar werden in de elektronische sector geboekt door Texas Instruments en Litton. Het herstel laat beurs werd gestimuleerd door goede be- richten uit de auto-industrie. De aan- delenomzet daalde van 3.260.000 tot 2.830.000. Van de 1208 verhandelde fondsen sloten er 446 hoger en 487 lager. (UPI) Slotkoers Hede gisteren 13.45 3-3y-Vo Nederl. '47 92 »A 92'/j 3 °/o Nedl. 1962,64 97 'A 973/is Woningbouw 6 "u ÏU'A 11114 Pr. A'dam '56 I.. 81 Vs Pr. A'dam '56 II 95H Pr. A"dam '56 III 95-Vs Pr. R'dam '52 I Pr. R'dam '52 II. 89j4 9614 Pr. R'dam '57 A.K.U 319K 315 Calvé Delft 503 500 Van Gelder Zonen 221 <4 221 Yi K. N. Hoogovens 410 410 Nederl. Ford 240 237 N. Kabelfabriek. 369 370 gew.Philips Gloeil. 599-X 591 Pref.PhilipsGloeil. 24" 548 Unilever (cert.) 556X Unilever (nieuwe) 546 )A 538 Wilton Fyenoord 216 217 Werf Gusto 153 153 Dordtsche Petrol 725 730 Kon. Petroleum f 169.10 f 170. Billiton 250 252 A'dam Rubber. 85 y. 8414 K.L.M 1 147.70 144.50 Holl. Amer. Lijn 155 159 K.N.S.M 145 147 N. Scheepv. Unie 138 139 v. Nievelt Goudr. 132 133 Phs. v. Ommeren 245 246 H.V.A 139 Vj 139 X Delimaatschappij 1 147.90 f 148.20 Amsterd. Bank. 295 Mi 295 Nat. Handelsbank 144 144 Ned. Handel Mij. 230 Rotterd. Bank 255 255 Twentsche Bank. 234 Anaconda Copper 67 X 67 Vt Bethlehem Steel 49% 50 U.S. Steel 88 'X 89 General Motor« 46 46 >4 Shell Union.. 83^ 83^ 26,5/i« 27 Vz

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3