Traung hamert op samenwerking voor ontwerpen vissersvaartuig Wala- zaak GESLOTEN BONNSE NOTITIES Vanmorgen in de vishal en op zee rijwiel- en bromfietsonderdelen Paleis van Egmont de zet el van Buitenlandse Zaken in Brussel? Havenberichten Ook in Nederland kan veel meer op dit terrein worden gedaan 7 Floralia vergadert Fusie tussen de veilingen Kennemerland en BRT FRANZ VON PAPEN JAAGT CIGARILLOS VOOR DE VROUW MACHMOED SALAH ZIND IJmond-Rapiditas kan heel spannend worden De elftallen van „Noord" Restauratie zou zeker 38 miljoen gulden kosten van der EERLIJKHEID OP DE PROEF Communistische knokploeg werkzaam in Argentinië? Arbeider aan voet gewond VRIJDAG 10 APRIL 1959 Jan Olaf Traung, veertig jaar oud en Zweed, dé scheepsontwerper van de Verenigde Naties. ROME, april Hij maakte een vermoeide indruk. En hij aarzelde een moment met het geven van zijn mening over de prestaties van Nederland op het gebied van het bouwen van vissersvaartuigen. Jan Olaf Traung, veertig jaar oud, een Zweed en al acht jaar de scheepsontwerper van de FAO, de wereldvoedselorganisatie. „Weet je wat in jullie land ontbreekt? Een bureau, dat de werven adviseert bij het ontwerpen van nieuwe vissersvaartuigen. Dat mag van mij een overheidsorganisatie zijn. Als het werk maar wordt gedaan. De werven zijn zelf te klein om het kostbare onderzoekings- werk voor het verkrijgen van ontwerpen van vissersvaartuigen, die de toets der critiek beslist kunnen doorstaan, uit te voeren. En het is toch wel een beetje een wonderlijke zaak, dat jullie J. G. de Wit van de scheepvaartinspectie op dit terrein heel veel goed werk doet, omdat hij er toevallig veel belangstelling voor heeft. Als hij het niet zou doen, zou niemand het doen." Het klonk hard, maar het is toch niet minder waar. Op het gebied van het weten schappelijk onderzoek voor de bouw van moderne vissersvaartuigen wordt inderdaad nog niet veel gedaan in ons land. En het is geen kwestie van het ontbreken van vakmensen. Die zijn er wel. Het is meer een kwestie van organisatie. JAN OLAF TRAUNG is een rijzige Zweed, die als het ware op een schip is geboren. Hij staat er mee op en hij gaat er mee naar bed. Zijn voorvaderen en zijn vader waren scheepsontwerpers en bou wers. Zelf bouwde hij voor de oorlog en in de oorlogsjaren plezierjachten op een klei ne werf. Later schakelde hij over op kleine oorlogsschepen voor de Zweedse marine. En weer later, tegen het einde van de oorlog, ontwaakte zijn interesse voor het vissersvaartuig. Hij ging op stap door Scandinavië en keek goed uit zijn ogen op de werven voor vissersvaartuigen, die hij bezocht. Eén ding viel hem onmiddellijk op. Zweden, Denen en Noren bouwden voor de visserij op dezelfde visgronden verschillende typen van vissersvaartuigen en zij beweerden allemaal om het hardst, dat zij de beste schepen bouwden, Jan Olaf verwonderde zich hierover. Hij vond, dat het niet klopte. Het moest toch mogelijk zijn om óók in de visserij tot meer eenheid te komen. Maar hoe? Modern geschoolde scheepsontwerpers kwam hij op de werven voor vissersvaartuigen maar weinig tegen. Er werd gebouwd volgens tradities. De kunst van het bouwen van een zeewaardig houten vissersvaartuig de „snik" ging van vader op zoon over. Internationaal contact Zó werd in het brein van de lange Jan Olaf het idee geboren voor de uitwisseling van ideeën tussen scheepvaartontwerpers van Scandinavië over de bouw van een vissersvaartuig. En vooral ook een uitwis seling van ervaringen met de verschillende typen vaartuigep. Dit Scandinavische con gres werd omstreeks 1950 in Gothenborg gehouden. En heel toevallig stapte daar de Brit „commander" A. C. Hardy binnen. Een man van naam in de wereld van de ont werpers van vissersvaartuigen. Een man met frisse en moderne ideeën. Het gesprek tussen de heren Traung en Hardy, die op hun gebied gerust pioniers kunnen worden genoemd, leidde tenslotte tot het organiseren van het eerste inter nationale congres voor ontwerpers van vissersvaartuigen, dat in 1953 in Parijs werd gehouden en in Miami werd voort gezet. Een congres onder auspiciën van de FAO. „Voordat ik Hardy ontmoette, had ik nooit van deze organisatie gehoord", zegt Jan Olaf en hij glimlacht verontschuldi gend. De rest gang vanzelf. Het contact met de FAO werd voor Jan Olaf van langere duur. Hij werd dè scheepsbouwer van de Ver enigde Naties en hij kreeg de kans om in alle landen van de wereld, vooral in de tropische landen, de vissers en de scheeps bouwers te leren, hoe zij goede schepen kunnen bouwen en benutten om meer en op makkelijkere wijze vis te vangen. Hij leverde daarmee een bijdrage tot het oplossen van het wereldvoedselvraagstuk, dat nog altijd en helaas een ontstellende realiteit is. Want een groot deel van de wereldbevolking leidt honger. Verbeterde vismethoden en moderne schepen ziet hij als een bijdrage voor het lenigen van de nood van vele volken: het ontbreken van voldoende en goede voeding om in het leven te kunnen blijven. JAN OLAF TRAUNG wijdt met enthou- siame uit over zijn taak. Hij vergeet daar bij de vermoeidheid, die het congres in Rome hem bezorgt. Hij trok naar India en hielp. Hij trok naar Tunesië en hielp. Hij hielp Newfoundland na de oorlog met het moderniseren van de vissersvloot. En zijn helpers trekken er nog elke dag op uit. Dr. Meschkat naar Brazilië om de vissers op de Amazonerivier te leren, hoe zij meer vis kunnen vangen en hoe zij deze vers aan de markt kunnen aanvoeren. Dr. Kreuzer, die vandaag naar Tynesië vertrekt om de vissers een goede methode voor het beter drogen van vis te leren. Dag in en dag uit gaat dat gigantische werk voort. Vaak met eenvoudige midde len. Zoals dr. Meschkat deed toen hij voor de vissers van de Amazone-rivier een een voudige houten kist met gaten in de bodem timmerde als „prototype" voor een bun, concentrering van de krachten, die het weten kunnen. En Nederland behoort daar Voor de jaarvergadering van „Floralia"- Beverwijk toonde maar één lid belang stelling en wel de afgetreden secretaresse, mevrouw Peltzer. Toch heeft het bestuur, onder voorzitterschap van de heer P. Schip per, met veel animo de agenda afgewerkt. De jaarverslagen stonden vrijwel in het teken van de verstrekking van bloemen aan de schoolkinderen. Tevens bleek, dat de tegenwoordige gang van zaken niet de volle sympathie heeft van het bestuur. Men zal stappen ondernemen om ook in de ten toonstelling van gekweekte planten meer aantrekkelijkheid te brengen. Men zit bij Floralia met het ruimteprobleem. Toch hoopt men dat men zal slagen en dat het onderwijzend personeel medewerking wil verlenen door geen planten aan kinderen uit de „hoogbouw" te geven, die voor deze woningen niet geschikt zijn. Het aantal potplanten, dat aan de schooljeugd zal worden verstrekt, gaat ver over de duizend. GEEN SPREEKUUR. Det wethouder van Onderwijs, Sport en Culturele Zaken van Velsen, de heer H. de Boer, heeft maandag 13 april geen spreekuur. Overal helpen medewerkers van Jan Olaf Traung in vooral de onontwik kelde landen bij het toepassen van nieuwe visserijmethoden. Dr. Klaus aan het werk (derde van links op de voorplecht) in een primitieve vissers boot op de Philippijnen. beslist ook bij. Het ontwerpen van nieuwe vissersvaartuigen is tè belangrijk om het te laten afhangen van mensen, die er toe vallig belangstelling voor hebben en dit als een hobby beschouwen. „De samenwerking van zes werven van vissersvaartuigen in Nederland met het proefstation in Wageningen en de Techni sche Hogeschool in Delft is in elk geval al iets. En ik ben nieuwsgierig naar de resul taten van de praktische proeven op de Noordzee met de schepen, die daarvoor als gevolg van de modelproeven in de tank in Wageningen zijn uitverkoren. Laat echter nooit de nationale trots prevaleren en de overtuiging, dat jullie tóch de beste sche pen bouwen. Het kan altijd beter en het is gevaarlijk om achter de feiten aan te lopen waarin zij de gevangen vis levend kunnen bewaren Hij hamert op samenwerking. „Natuur lijk overdrijf ik een beetje, wanneer ik zeg. dat de schepen in Duitsland en Engeland beter zijn dan de Hollandse trawlers van dit moment. De Hollandse stalen kotters zijn prachtig. Scandinavië wil ze graag hebben. Maar zonder wetenschappelijk on derzoek gaat het niet meer. Japan heeft vijfenzestig wetenschappelijk geschoolde ontwerpers van vissersvaartuigen in rege- ringsdienst, die de werven en vissers hel pen en de bouw van moderne vissersvaar tuigen stimuleren. Japan heeft aan zijn technische hogeschool in Tokio zelfs een professor, die college geeft in het bouwen van vissersvaartuigen. Dat moet toch wel wat zeggen." En hij neemt zijn breed en donker ge rande bril af om dit met een zwaai van zijn lange armen te onderstrepen. Voor de kleine landen is het een nood zaak om te komen tot samenwerking en Vele woorden zijn donderdagavond ge wijd aan de eventuele fusieplannen van de veiling Kennemerland en de BET-vei- ling. Dit geschiedde op de jaarvergadering van de aanvoerdersvereniging der BET- veiling, de Vooruitgang. De voorzitter, de heer W. Bakker, vertelde dat er tussen het gemeentebestuur en de veiling Kennemer land onderhandelingen zijn gevoerd om tot een fusie te komen. Maar op het moment staat alles op een dood spoor. Do directeur, eigenaar van de BET-leiding, de heer A. Duin, heeft een kort overzicht gegeven van de verschillende besprekingen die al ge voerd zijn. Leek het er in het begin op dat alles een vlot verloop zou hebben, de vei ling Kennemerland heeft nadien laten we ten dat het zich met de huidige vraagprijs niet kan verenigen en voorlopig van ver dere plannen afziet. Nu dringt voor de BET de tijd, want het veilinggebouw op de Meer staat op gemeentegrond die men in erfpacht heeft tot 4 november 1961. De gemeente wil alles in het werk stellen om tot een veiling te komen en burgemeester Bruinsma heeft beloofd de afgebroken be sprekingen weer op gang te helpen. De aanwezigen verklaarden zich akkoord met een voorstel wel te proberen tot een fusie te komen, maar niet de veiling van de heer Duin te verlaten voor de fusie een feit is geworden. De overige agendapunten waren meer van huishoudelijke aard en behelsden on der anderen de jaarverslagen. Het ledental is teruggelopen tot 141, terwijl de omzet met ruim f 200.000.verminderde en bo ven de zeven ton kwam te liggen. In het bestuur werd de heer W. Bakker herkozen en kwam de heer A. Peekelon in de plaats van de heer H. Duin Jz. (Van onze correspondent in Bonn) In het Zwarte Woud heeft onlangs aan een officiële jachtpartij, uitgaande van de Baden-Wtirtembergse staat, Franz von Pa pen deelgenomen. Deze diplomaat, die als rijkskanselier in de jaren 1932-1933 Hitier te paard hielp, bezit in dit gebied een eigen huis en jachtgronden. Dat mocht echter geen reden zijn om hem, die in de bondsrepubliek bepaald geen persona gra ta is, voor dit feest uit te nodigen. De aap .kwam spoedig uit de mouw: de voor deze jacht én voor de invitaties aan de deel nemers verantwoordelijke man was „vroe ger" de opperjager van Hermann Goering, die nu in het Baden-Württembergse bos wezen een vooraanstaande functie be kleedt. Hij kende Von Papen uiteraard nog „van vroeger" en waarom dan niet, zal hij gedacht hebben? De man is voorlopig met vakantie naar Afrika gegaan om op gro ter wild te jagen. In Baden-Württemberg is inmiddels een hevige politieke strijd om deze jachtpartij uitgebroken.... De Britse uitgave van het Bulletin, het o'ficiële orgaan van de Weslduitse rege ring, heeft onlangs het volgende over ,.de Duitse vrouw van thans" meegedeeld,: h De vrouw van heden wil een keuken van negen vierkante meter, opdat een twee de gezinslid haar kan helpen bij het ko ken en afwassen. Tot voor enkele jaren was die eis 6,5 vierkante meter. 2. Het Westduitse vrouwenoverschot ver dwijnt langzamerhand. Op het ogenblik zijn er in de leeftijdsgroep van IS tot 25 jaar 2,4 miljoen vrouwen op 2,9 miljoen mannen. 3 De vroiLwen zijn in eerste iTistantie ver antwoordelijk voor de stijging van de verkoop van sigaartjes, cigarillos, in de bondsrepubliek. 4 Van de Westduitse vrouwen moet 65 percent niets hebben van de nieuwe korte-rokken-mode, 35 percent is er voor, de rest zwijgt erover. Maar van de Westduitse mannen is 51 percent vóór die mode. 46 percent tegen en drie per cent zwijgt. Egypte is een toevluchtsoord voor voor malige nazi's. Men kan er de nazi-publi cist Von Leers vinden, die eens hoofdre dacteur was van het SS-blad „Das schwarze Korps". Von Leers noemt, zich in Cairo „Omar Anim". Hij werkt voor een anti-Israelisch tijdschrift en is leraar op een school voor vreemde talen. In de Egyptische staatsveiligheidsdienst kan men de kolonel Al Nacher ontmoeten, eens chef van de Sicherheitsdienst in War schau, die in 1945 bij verstek wegens moorden en andere gruwelen ter dood is veroordeeld. Al Nacher heet eigenlijk Leo pold Gleim.... Zijn assistent is de ma joor Hamid Soeleiman. eens S A-leider en Gestapochef te Ulm. Hamid heet eigenlijk Sellmann.... en de leider van de politie ke afdeling van de Egyptische inlich tingendienst is de majoor Ben Salem, waarachter de Gestapoman Bender schuil gaat- Zo kan men doorgaan: ex-SS-ers die Egyptische jeugdgroepen leiden: die Hit- Iers ,;Mein Kampf" een bestseller in Egypte uitgeven, die radioprogramma's leiden, die artsen zijn in Egyptische con centratiekampen, die - als de beruchte dr. Eiseler - werkzaam zijn in militaire hos pitalen. Onder al deze vertrouwde heren uit de oorlogstijd, die er op tijd tussenuit zijn gegaan, zit thans een nieuwe „ara bier": Machmoed Salah alias de ex-SS-er en ex-gymnasiumleraar Zind, die enkele maanden geleden tot een jaar gevangenis- Hoewel de wedstrijd IJmond I-dames tegen Rapiditas wegens de nederlaag van de Velsense dames tegen De Blinkert voor de bovenste plaats niet belangrijk meer is, kan het zondag een flinke partij handbal worden. De dames van IJmond 2 hebben kansen tegen Concordia 3. De IJmond 3-dames kunnen bij HBC 2 winnen. Het resultaat van de damesjunioren tegen Full Speed zal een aansporing zijn ook De Blinkert 2 ts kloppen. De heren van IJmond 2 krijgen het zwaar tegen De Blinkert I in Heemstede en IJmond 3-heren hebben kansen tegen Zandvoortmeeuwen 2. Het jeugdprogramma vermeldt: Meisjesaspiranten: IJmond 5De Blin kert 6. Jongensaspiranten: IJmond IRa piditas I en Rapiditas 2—IJmond 2. Een beslissingswedstrijd voor de onderste plaats wordt gespeeld tussen de meisjes van IJmond 2 en Zandvoortmeeuwen I. De opstellingen zijn: Dames IJmond I: W. Schoorl; T. Groot en L. Blom; R. Wijers, R. Uitentuis en W. Honig; G. Slatman, D. Markelbach, H. Boom, W. v. d. Kuil en M. de Vries. Heren IJmond 2: R. v. d. Pol; J. v. Put ten en L. Tjepkema; F. Rem, G. Unger en A. Visser; H. Dijkstra, J. Wittebrood, G. Noomen, J. Molenaar en L. Hagenaar. Watergraafsmeer—VVB (te Amsterdam 14 uur): VVB: A. v. d. Boogaard; A. v. d. Schans en C. Luntz; F. Boevink, P. de Wolf en R. Luitjes; G. Steinvoort, F. André, H. Ver- swijveren, J. Kersbergen en A. Stet. KinheimFokke (sportpark „Rooswijk" 14.30 uur): Kinheim: J. Pigmans: A. Paap en W. Luntz; J. v. d. Griend, Th. v. VuUren en C. de Boer; W. Demmers, H. Hamers, F. Mosk, H. Haan en A. van Dijk. Rijnsburgse BoysKinheim Z.M.C. (KNVB-beker, zaterdagmiddag 16.15 uur te Rijnsburg): Kinheim Z.M.C.E. de Boer; J. de Reus en P. de Graaf; A. Bax, J. Sparreboom en A. Geerlofs; R. Bosman, J. Folkerts, J. Bax, L. Nieuwenhuis en J. Boender. RenovaIEV (te Haarlem, 14.30 uur): IEV: J. Jansen; A. Harsveld en G. Bos; P. Stals, G. v. Berneveld en C. Schoof: H. de Reus, W. Buur, J. Korver, J. de Reus en P. Bakker. Advertentie In verband met onze verhuizing is de van MAANDAG 13 t.m. DONDERDAG 16 APRIL. Tot ziens in onze nieuwe zaak aan het PLEIN 1945. Vanmorgen aan de markt Een trawler, acht loggers en zes kotters zorgden vanmorgen voor een totale aan voer van 1708 kisten verse vis, waarvan 160 schelvis, 182 wijting, 45 gul en kabel jauw, 20 koolvis, 80 haring, 510 makreel, 289 schol, 38 tarbot, 92 varia, 300 stijve kabeljauwen en 15000 kilo tong. De Emma IJM 15 (31 maart) zorgde voor 107 schelvis, 140 wijting. 40 gul en kabel jauw, 20 koolvis, 80 haring en 500 ma kreel. (Van onze correspondent in Brussel) Niet ver van het Koningsplein te Brus sel, bij de beroemde Zavelkerk, die zoveel herinneringen oproept uit de Bourgon dische en Spaanse tijd, ligt verscholen achter een even beroemde tuin, het kasteel van de graven van Egmont. Op het ogen blik is het kasteel men noemt het hier een paleis in nogal verwaarloosde staat. Enkele internationale organisaties zijn er gevestigd en de grote zalen worden door het Brusselse stadsbestuur ter beschikking van grote verenigingen gesteld voor con gressen en lunchcauserieën. Onlangs werd voor het eerst sedert vele jaren in een van de mooie zalen het bal van de Vlaamse cultuurverenigingen van Brussel ge houden. Het oude kasteel van Egmont komt op nieuw in de actualiteit nu er sprake is van onderhandelingen tussen het Brusselse stadsbestuur, eigenaar van het paleis, en de regering. Men wil namelijk een ruil tot stand brengen. In het centrum van Brus sel ligt het grote centrale postgebouw, vlak bij het De Brouckereplein. Dat ge bouw is vrij overbodig geworden nu bij het zuidstation het grootste postsorteer- centrum van West-Europa werd opgericht. De stad Brussel zou dat staatsgebouw krijgen, terwijl de stad aan de staat het paleis van Egmont zou afstaan. Het de partement van Buitenlandse Zaken zou de Wetstraat verlaten en zich in het ge heel verbouwde en gerestaureerde paleis van Egmont installeren. Plet departement van Kongo zou de kantoren van Buiten landse Zaken in de Wetstraat overnemen. Onbetaalbaar De diplomaten en hoge ambtenaren vin den het een eer in de oude beroemde ka mers en zalen van het Egmontpaleis inter- Advertentie Voor alle naar Kennemerlaan 19 - Tel 6517 c 5?x»0300GCGcr- Acfloncozxxyrsnr- straf werd veroordeeld wegens antisemi tische uitlatingen, maar wist te ontvluch ten en thans in Cairo leeft. In Dusseldorp, waar de icelvaart van de kleine man van de straat is af te lezen, is een mislukte proef met de eerlijkheid van de bevolking genomen. In 124 telefooncel len had de Westduitse PTT twee tien- pfennigstukken gelegd, met de medede ling: „Mensen in gevaar! Wanneer er geen dubbeltjes bij de hand zijn geld gebruiken om brandweer of politie te bellen. Maakt e- alstublieft geen misbruik van, het gaat om uw naasten!" Binnen vier uur verkeer den blijkbaar zo veel mensen in gevaar, dat alle 124 maal twee dubbeltjes verdwe nen waren, hoewel noch de brandiveer noch de politie in die tijd uit de telefoon cellen werd opgebeld. De Westduitse PTT verloor bij dit experiment 24.80 mark als mede het vertrouwen in de eerlijkheid van de mensen. ...De proef eindigde vier uur na het begin ervan. nationale besprekingen te houden of hun kantoor te hebben. Het zal echter zeker een bedrag van 38 miljoen gulden kosten om van dat oude complex een behoorlijk bewoonbaar ministerie te maken en voor 38 miljoen kan men toch een nieuw mo dern gebouw voor tweeduizend ambte naren neerzetten. Bovendien wordt, in het centrum van Brussel, vlak achter de congreszuil in de Kónihgsstraat een „administratieve wijk" gebouwd. De grote centrale garage voor drieduizend wagens verrijst daar al. Bui tenlandse Zaken zou dus in dat modern complex ondergebracht kunnen worden, samen met de ambtenaren van de andere departementen. Dat wensen de heren van Buitenlandse Zaken echter niet. Zij moe ten hun Quai d'Orsay of Plein hebben, en het paleis van Egmont is de geschikte historische en van de Wetstraat ver ge noeg afgelegen plek. Historische stunt Historisch is het paleis van Egmont in derdaad. Het werd in 1533 gebouwd door de graaf Jan van Egmont, al was het voor namelijk zijn echtgenote, Frangoise van Luxemburg, die toezicht hield op de bouw. Zij wilde in Brussel pronken en breidde het complex van woningen en tuinen steeds uit. In 1547 kocht zij voor 4000 gou den florijnen, in dezelfde wijk van de Zavel, een veel groter huis dat toebehoor de aan haar neef Charles, graaf de La- laing, die de financiële dienst van de keizer leidde. In 1752, na meer dan twee eeuwen het bezit te zijn geweest van de graven van Egmont, kocht de hertog van Arenberg het gehele complex voor 24.000 gulden. Nog in 1902 werd er een groot feest gehouden met een voor die tijd for midabele stunt. Als de attractie van de avond reed de chauffeur van de hertog diens automobiel de balzaal binnen. BUENOS AIRES (UPI) In gezagheb bende Argentijnse kringen wordt beweerd dat een communistische knokploeg van twintig man uit Montevideo, de hoofdstad van Uruguay, de kern van driehonderd speciaal opgeleide en uitgeruste agitators in de opstootjes van vorige week vrijdag tegen de regering geleid heeft. Woensdag avond demonstreerden vijftig rooms- katholieke studenten voor de Russi sche ambassade, anti-communistische leuzen schreeuwend, uit protest tegen be weerde inmenging der communisten in de binnenlandse zaken van Argentinië. De twintig politiemannen die het ge bouw bewaken, gebruikten traangas om de studenten te verjagen. De studenten liepen langs de ambassade met plakkaten waarop stond „Vrij Hongarije" en „Bolsje wieken ga naar Moskou terug". Nadat zij verjaagd waren hielden zij een blok ver der twee tramwagens aan en met deze, een auto en een jeep trachtten zij een bar ricade te vormen. Ook wierpen zij een „Molotov cocktail". Vier studenten werden gearresteerd. Een arbeider van de firma M., de heer A. H. uit Beverwijk, is donderdagochtend door een bronzen scheen aan een van zijn voeten gewond, terwijl hij bij de werk plaats van Breedband op het terrein van de Hoogovens in IJmuiden met enige col lega's een bronzen scheen van een wagen tilde, gleed een andere bronzen scheen aan de andere zijde van de wagen af er trof een van de voeten van de heer H. Hij moest worden opgenomen in het Rode- Kruisziekenhuis in Beverwijk. Een bronzen scheen is een onderdeel van de aandrijfkoppeling van het blokwalstuig. Voor morgen Morgen wordt de Herman aan de markt verwacht met 400 schelvis, 50 gul en ka beljauw, 25 koolvis, 250 kleine kisten ha ring. De Claesje komt waarschijnlijk 370 kisten vis markten waarvan 210 schelvis. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote re gels kabeljauw 84—98, kleine rijen kabel jauw 4556, kisten gi-ote kabeljauw 92 124, kisten kleine kabeljauw 104144, gro te, middel, zetschol en schol I 3452, grote tong 2.702.80, grootmiddel tong 2.602.70, kleinmiddel tong 2.903.10, tongen I 3.30 3.70, tong II 3.30—3.60. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: grote tong 50—60, middel tong 38—52, torren 36— 37, zwarte koolvis 6577, witte koolvis 86, lengen 108, grote, grootmiddel, kleinmiddel schol en pennen 4047, braad 2530, wij ting 12—18, schol II 37—46, schol III 26—30, haring 1522, makreel 1418. Besommingen De besommingen van heden waren: IJM 15 18.500, KW 9 5040, KW 114 5600, KW 162 5400, KW 117 6830, KW 52 6450, KW 124 4640, RO 27 3590, IJM 204 4100, KW 33 6820, KW 34 5240, KW 93 5850, WR 50 6970, WR 25 6590. Op de visgronden De trawlers om de noord wei-den begun stigd met goed weer. De vangsten liepen weliswaar sterk uiteen maar wax-en zeer gunstig te noemen. Gemiddeld werden er 200 tot 450 manden makx-eel, haring en wijting gevangen. De Herman had een dag vangst van 400 manden makreel. De To ronto deed een trek van 90 manden ma kreel, de Golfstroom een trek van 45 man den schelvis, de Deining een trek van 60 manden makreel en de Dirkje een trek van 40 manden makreel. De kustvisserij ver liep ook dondex-dag weer niet best. Er wer den gemiddeld 100 tot 140 kilo tong en 8 tot 10 manden schol gevangen. Bij de Pitt- boei werden 150 tot 200 kilo tong en 10 tot 15 manden schol, alsmede 10 tot 15 stuks stijve kabeljauwen gevangen. Aanvoer van donderdag 249 kisten tong en tarbot 4 k. heilbot, 370 k. schol. 25 k. schar. 1415 k. haring, 695 k. makreel, 685 k. schelvis, 465 k. wijting, 85 k. kabeljauw en gul. 10 k. leng, 12 k. wolf, 15 k. poon. 35 k. kool vis en 15 k. diversen. Totaal 1480 kisten vis. Prijzen van donderdag Heilbot 3.30—2.80, gr. tong 3.10-2.80. grm. tong 2.80—2.70, kim. tong 3.30—3.00, kl. tong I 3.80—3.30, kl tong II 3.70—3.30, tarbot I 2.80—2.30, zalm 7.00 4.80 per kg. Tarbot IV 81—68. gr. schol 41, grm. schol 45—40, kim. schol 45—42, kl. schol I 56—30, kl. schol II 56—22, schar 32—15. v. haring 26—16. makreel 32 —16, gr. schelvis 48—36. grm. schelvis 4335. kim. schelvis 45—35, kl. schelvis I 45 35. kl. schelvis II 23—21. wijting 19—8, gr. gul 6247, mid. gul 57— 55. kl. gul 37. kl. wolf 41, poontjes 45—24, kl. kool vis zw. 27 per 50 kg. Gr. kabeljauw 204—124, gr. koolvis zw. 7162, gr. leng 102, gr. wolf 100 per 125 kg. Besommingen van donderdag 1 trawler met 16.510, KW 153 22.650, KW 32 15.150, KW 95 5550. KW 46 5750. KW 26 6950, KW 15 I 3400. KW 140 3600, KW 59 3200. KW 160 4450, IJM 54 5450. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Katerina Dorethea Fritzen van Rotterdam: Swift, Londen; Bawean, Barcelona: Joseph Frering, Monrovia, erts lossen Hoogovens Buitenhaven; Zeehond, Gravesend; Olaf, Rotterdam; Bounty, Duinker ken; Ootmarsum, Le Havre; Hontestroom. Huil; Darlington, Goole: Alberto Dodero, Hamburg; Rijnstroom, Londen; IJslroom, Grangemouth; Pearl. Ostende; Wilka, Great Yarmouth; Fidra. Stockholm: Norfolk; Jans. Londen; Egret, Rot terdam; Primus, Rotterdam. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Ali van Ro chester, oud papier lossen Wormerveer; Ritornel, Colchester: Tarbek, Uddevalla; Wema. Antwer pen; Luna. Rotterdam: Worchesterbrook, Aber deen, coils laden Binnenhaven Hoogovens; Mar- kab. Great Yarmouth, zout laden IJmuiden. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Trito naar Rotterdam; Nautic, Hull; Flevo, Bilbao; Kora, Dagenham, walsmateriaal geladen IJmuiden; Roerdomp,Stockholm, kunstmest geladen MEKOG IJmuiden; Dinkel. Dagenham, walsmateriaal ge laden IJmuiden; Mudo Basse, Indre, walsmateriaal geladen IJmuiden; Orient. New Ross; Zwaantiena, Delfzijl; Hospitaal-kerkschip De Hoop. Noordzee; Jeloe, Oslo; Alexander. Kopenhagen; Martens- hoek, Rotterdam, ledig van Zaandam: Torstein, San Diego; Procyon. Hansweert; Draka. Skuts- kar, zout geladen IJmuiden; Prins der Nederlan den, Southampton: Herroe, Rotterdam: Lijnbaans gracht, Rotterdam; Geert, Gothenburg, walsma teriaal geladen IJmuiden; Joost, Oestrand, zout geladen IJmuiden; Ulysses, Bremen; Aptity, Lon den; Westfalia, Hamburg; Zaanstroom. Londen; Erika Bisschoff. Antwerpen; Rhesus, Port Said; Groningén, Lattakia; Ilias, Hamburg; Amyntas, Genua: Kaarina, Walkom; Noordwijk, Monrovia, erts gelost Buitenhaven IJmuiden; Libra, Rotter dam; Grebbestroom, Liverpool; Lorima, Duinker ken: Angolakust, Bremen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Jan Jonas naar Odense. walsmateriaal geladen IJmuiden; Amstellaan, Rotterdam; Andalien, Rotterdam; Vaterland. Antwerpen; Swift, Harlingen; Stentor, Sas van Gent. 'Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9