Het zelfvissende fabrieksschip is al verouderd, meent Birkhoff Oesters in Canada worden door ziekte bedreigd Let op: Frans Maalman x DEKENS Havenberichten IJmond-agenda Velsens Culturele Agenda in de komende week ^GORDIJNSTOF ^TAFELKLEDEN 7 Moederschepen met vangeenheden vormen het toekomstbeeld van de visserij Voor Duitse visserij was 1958 slecht jaar NEDERLANDSE EXPQRTKANS GERING Om de KNVB-beker: Velsen—EDO V olendamV S V WEEKENDRECLAME van Crematie mevrouw KempHaan Twee zaken geopend woninginrichting b eve r wij k uteê Me*t t\ud-dimde*! Veertig percent van spinazie-aanvoer doorgedraaid ^woninginrichting beverwijk tde£ Me*, huvFdimdé*! ^woninginrichting beverwijk ute£ Me*, t]üd-dimde*! Collectanten gevraagd voor Emmabloemcollecte Medische verzorging tijdens het weekeinde woninginrichting beverwijk Me*, ie/-dim de*/ VRIJDAG 17 APRIL 1959 Van onze visserijredacteur) ROME, april DE ONTWIKKELING VAN de moderne visserij gaat zó duizeling wekkend snel, dat zij voor de kleine landen nauwelijks bij te houden is. Dat leert het FAO-congres over de bouw van vissersvaartuigen. De Duitse scheepsontwerper C. Birkhoff meent, dat het zelfvissende fabrieksschip al weer verouderd is. Hij pleit voor het in de vaart brengen van vloten van moderne hektrawlers, die hun vangst in volle zee overgeven aan een drijvende fabriek, een visserij-moederschip. En het is geen toekomstmuziek, deze gedachte van de nog jonge maar uitermate enthousiaste scheepsontwerper Birkhoff. De rederij GHG in Bremerhaven heeft het overgeven van de vangst in volle zee al toegepast èn met succes. Samenwerking tussen de rederijen zal op den duur tot het in de vaart brengen van moederschepen moeten leiden. Of dat óók voor Nederland mogelijk is, zal afhangen van vele omstandigheden. Het in de vaart brengen van een moederschip, dat vele maanden op zee kan blijven, eist een zeer grote kapitaalsinvestering. En zijn wij overigens wel welkom op de verre visgronden? Er is een duidelijk streven van de dichtbij visgronden gelegen landen merkbaar naar uitbreiding van hun territoriale wateren Het verhaal van de Duitser Birkhoff is boeiend. En de regen, die in de straten van Rome viel, toen hij aan het woord was, hielp de deelnemers aan het congres zich snel te verplaatsen naar de verre gronden bij Labrador, waaronder zeer zware klimatologische omstandigheden trawlers vissen. Birkhoff noemt de trawler één van de voornaamste vaartuigen voor het vangen van vis. De grens voor de lengte van de ze schepen is volgens hem bereikt. Langer dan 75 meter mag een trawler niet wor den en sneller dan 15 mijl zal hij niet kun nen varen. Voor één mijl meer snelheid heeft hij 50 percent meer machinaal ver mogen nodig. De hektrawler bereikt zijn economisch verantwoorde begrenzing bij een lengte van 90 meter. Een visruim mag niet gro ter zijn dan 550 kubieke meter (6500 kis ten). De gemiddelde tonnage mag niet ho ger zijn dan 850 brt. en de machine mag niet meer dan 2000 paardekrachten ont wikkelen. De uiterste grens van het zelfvissende fabrieksschip ligt in de buurt van een ton nage van 4700 brt. en een ruimcapaciteit van 1900 ton. Wanneer men de schepen groter zou maken dan de door Birkhoff ge noemde „grenscijfers" zullen zij beslist niet meer vis gaan vangen en onrendabel zijn. Birkhoff voorziet echter, dat met de ze cijfèrs de grens voor een verdere ont wikkeling van het huidige internationale visserijbedrijf snel zal zijn bereikt. Daar om pleit hij voor het overschakelen op de visserij met vangeenheden en een moe derschip. Deze methode wordt trouwens al toegepast door de Russen, Amerikanen, Polen, Noren en Engelsen. De moeilijkheid bij het in de vaart bren gen van moederschepen met vangsteenhe den schuilt echter in het overgeven van vis in volle zee. De landen, die de metho de moederschip-vangschip al toepassen doen dat hoofdzakelijk in rustige wateren. De Japanners met hun grote tonijnen schepen op rustige visgronden. De Ameri kanen hetzelfde laken een pak. Maar de Europese landen zijn aangewezen op zeer ver afgelegen en allesbehalve rustige vis gronden. De nieuwe roodbaarsgronden bij Labra dor, waar stormen vaak met vreselijke kracht de zee ploegen en de schepen wor den bedreigd door het gevaar van „black- frost" een ijslaag, die zo zwaar op het schip gaat leunen, dat gevaar voor kap seizen niet denkbeeldig meer is. Dit jaar zijn er IJslandse trawlers op deze manier vergaan. Het is op deze visgronden vrij wel onmogelijk om eventjes langszij te ko men en vis over te geven met behulp van een laadboom of iets dergelijks. Birkhofi propageert een simpel idee. Het ei van Columbus. Maak een verwisselba re kuil aan het trawlnet. Maak deze kuil als hij vol zit met vis los van het net en laat deze kuil in zee zwemmen voor zien van drijfboeien en een lange lijn met een markeringsboei, die voorzien is van een kleine radiozender, een radarreflector en een stormloop. Het moederschip pikt deze last later op met behulp van eenvou dige dreghaken. En het idee heeft levens vatbaarheid. Op de „Anton Dohrn", Duits- lands moderne onderzoekingstrawler, heeft men er zeer geslaagde proeven mee genomen. En nu past de rederij G.H.G. in Bremerhaven het met succes toe. Voor waarde is wel, dat men een goed wend baar moederschip bouwt. Omdat ook in Duitsland de investering van grote kapitalen in de vissersvloot op De vangsten van de zeevisserij van West-Duitsland worden voor 1958 op circa 654.000 ton geraamd, of 54.000 ton minder dan in 1957. De verkoopopbrengst gaf daar entegen een stijging te zien met d.m. 19.000.000 tot d.m. 284.000.000, aldus meldt „Landbouwwereldnieuws". Voor de visserij (vooral voor de haring visserij) was 1958 een slecht vangstjaaï. Er is een voorstel ingediend om de gel den die worden verstrekt voor de onder steuning van de markt met 5 pfennig per pond te verhogen. De thans geldende mi nimumprijzen zijn (afhankelijk van de grootte) 17 en 21 pfennig per pond verse zeevis en 16 pfennig per pond verse ha ring. Volgens deskundigen zijn er te weinig moderne trawlers die in de nieuwe vangst- gebieden met succes zouden kunnen wor den gebruikt. Het aantal schepen voor de verre zeevisserij bedroeg eind 1958 ruim 200 stuks, met een capaciteit van circa 115.000 brutoton. Te vermelden valt voorts dat sinds enkele kapitaalkrachtige in dustrieën kleine visserijbedrijven opko pen een gedeelte van de vloot in handen van de industrie komt. Men heeft in 't afgelopen jaar naar nieu we vangstgebieden gezocht, ook in ver band met de moeilijkheden, die zijn ont staan door de 12-mijlszone om IJsland. De Duitse visserij, vooral de verre zee visserij, kampt dus met diverse moeilijk heden. Dit geldt in het bijzonder voor de kleine rederijen, die met slechts een of en kele schepen varen. Men heeft daarom de overheid om rui mere kredieten verzocht, vooral voor de modernisering van de vloot. moeilijkheden stuit, tracht men het „vangstovergeven" in volle zee op de vloot van traditionele trawlers toe te passen. De ervaring heeft geleerd, dat veelal niet meer dan 70 percent van de capaciteit van de visruimen wordt benut. „Dat kan altijd honderd percent zijn," zegt Birkhoff. De schepen, die naar Labrador of IJs land of andere verre gronden bij Groen land gaan, moeten elkaar helpen. Dat be vordert ook de kwaliteit van de aange voerde vis. „Verse vis is nog altijd een gevraagd produkt". Een juist op de vis gronden aangekomen trawler helpt de trawler, die hier al enige dagen vist met het volmaken van zijn ruimen. Het sys teem van vissen dus, dat bij de traditione le haringjacht in Nederland wordt toege past. Birkhoff verwacht veel van het gebruik van helikopters, die op het dek van het moederschip zijn gestationeerd, voor het opsporen van visscholen. Hij dringt ook aan op de verbouwing van normale traw lers tot hektrawlers, schepen, waarop het trawlnet over het achterschip wordt scheep gehaald. Een verbouwing van een gewone traw ler van 400 brt. tot een hektrawler komt volgens hem op ongeveer een kwart mil joen gulden. Voor moederschepen zou men vrachtschepen kunnen verbouwen. Op een hektrawler heeft men, omdat een groot deel van het werk geautomatiseerd is en de vis niet zelf wordt verwerkt maar aan het moederschip wordt overgegeven, een dekbemanning van zes vissers nodig. De totale bemanning stelt hij op vijftien koppen. Het is dan ook mogelijk om goe de hutten voor ten hoogste vier beman ningsleden op het schip te bouwen en een gedeelte van het ruim kan gebruikt wor den voor extra olietanks. Zo een hektraw ler kan 45 tot 50 dagen op zee blijven en bij tussentijdse bunkering van olie bij het moederschip zelfs 90 dagen. Het moederschip heeft het voordeel, dat het vrijwel het gehele seizoen op zee kan blijven voor het verwerken van de vis tot filets en conserven en meel. De hektraw lers keren regelmatig naar de thuishaven terug met de vangst van de laatste visda gen vers aan boord. Voorwaarde voor het in de vaart houden van een moederschip is, dat de vis regelmatig wordt aangevoerd zodat de fabriek voortdurend kan blijven draaien. Onder de oesters in Canada heerst een ziekte, die tot een epidemie is uitgegroeid. De Amerikaans-Atlantische oesterCras ostrea virginica, wordt er drastisch uitge dund. December van het vorig jaar stierf veertig percent van de uitgezette zaai- oesters. Er zijn veel van deze oesters langs de Amerikaanse kust. Ze zijn langer dan onze oesters, leggen hun eieren rechtstreeks in het water en zijn minder fijn van smaak dan de Nederlandse. Het is niet de eerste maal, dat er zo'n epidemie uitbreekt. Op Prince Edward- eiland brak eenzelfde ziekte al voor de oorlog uit met rampzalige gevolgen. Ook hier werd het weefsel van de oesters aan getast, en de grote sterfte (tot 95 per cent) was een economische ramp," want de oester is in Amerika zeer belangrijk. Op Prince Edward-eiland kwam de ziekte tot staan toen er een resistent ras ontstond. Men hoopt, dat hetzelfde nu op het Canadese vasteland kan gebeuren. Men heeft wel aan de collega's van het eiland om resistente oesters gevraagd, maar dat is niet gelukt, want men kan daar nog geen oester missen uit de nu weer groeiende cultures. Langs de gehele Noordamerikaanse kust komen de oesters voor. Vooral in het zuiden zijn er enorm veel, maar omdat ze volkomen op voortplanting zijn gericht, zijn ze minder lekker dan de noordelijke, en ook veel minder groot. Een koelere temperatuur is voor de oes- tersmaak bevorderlijk, en dat is dan ook de reden, dat de Nederlandse oester zo vermaard is. Dr. Korringa, de directeur van het Nederlands Instituut voor Visserij- Onderzoek, is een groot kenner van de oesterteelt. Hij heeft eertijds in Neder land ook een oesterziekte ihoeten bestrij den, zoals zijn collega dr. R. R. Logie dat nu in Canada doet. De ziekte onder de Nederlandse oesters betrof een schimmel, die bij jonge dieren door de schaal boorde. Na de oorlog heeft men ontsmetting op grote schaal aange pakt, en later ook de schimmel biologisch onschadelijk gemaakt. Mosselparasiet Men is geneigd de vraag te stellen, of het geen aanbeveling verdient Neder landse oesters te exporteren. De Cana dezen hebben er inderdaad om gevraagd. Tenslotte heeft Nederland in 1949 ook oesters in Maine uitgezet, waar de proef slaagde. Ditmaal meende dr. Korringa echter te moeten waarschuwen. „Pas op", schreef hij, „we hebben nu hier de mos selparasiet, en die zit ook wel eens in een oester. Hij is niet gevaarlijk, maar je weet nooit wat hij in jullie streek zal doen". Men bleek in Canada daar ook beducht voor te zijn, en nam daarom maar En gelse oesters. Het succes bleek echter niet groot. „Het is ook erg moeilijk", verklaarde dr. Korringa. „Een oester wil wel van arm naar rijk water, maar niet omge keerd. De Nederlandse oester is verwend. We hebben ze wel eens in Engeland neer gezet, maar na een jaar liep het mis. Het Donderdag kwamen in IJmuidcn aan: Jupiter van Rotterdam: Thalassa, Gcfle; Falkenstein, Bremen, laden Binnenhaven Hoogovens; Delfzijl, Newcastle: Hirondelle, Londen: Rijnstroom. Lon den; Jans. Londen; Adonis. Paramaribo; Atlantic, terug uil zee van technische proefvaart: Honte- stroom. Hull: Vanessa. Ipswich, zout laden Bun ker IJmuidcn: Robrix, Londen, laden Binnenha ven Hoogovens; Ellen M, Rochester, laden Bin nenhaven Hoogovens: Darlington, Goolc; Bermu da, Londen: Bevesier, Rotterdam, zout laden IJ- tnuiden; Camroux, Londen, laden Binnenhaven IJmuiden; Stavsund, Hamburg; Noorderkroon, Londen, zout laden IJmuiden; ÏJstroom, Grange mouth: Wulp. Rotterdam. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Luna van Rotterdam: Nero, Antwerpen; Bloemfontein, Ant werpen; Necton, Londen; Fivelborg, Whitby, kunstmest laden MEKOG IJmuiden. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Atlantic voor proefvaart naar de Noordzee; Symra, St. Kitts; Continental Pioneer, Hampton Roads: Cre- cence, Erith kunstmest geladen MEKOG, IJmui den; Roelf, Svendsborg; Argonaut, Ostende; Koenraad K, Bohus, zout laden IJmuiden: Mad- joe. Aalborg, ledig van Zaandam; Gooiland, Bre men; Severnaja Dwina. Haugesund: Henja, Col chester, kunstmest geladen MEKOG, IJmuiden; Brouwersgracht, Antwerpen; Oranjestad, Ham burg; Plato, Hamburg; Narwal, Great Yarmouth, zemelen Koog aan de Zaan; Texelstroom, Liver pool: Zaanstroom. Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). overplanten van oesters over grote af standen is bij oesters praktisch onmoge lijk, men kan ook langs de Amerikaanse kust de verschillende rassen (er zijn er vele) niet verhuizen". Ook de export van consumptie-oesters naar Amerika (er zijn meer plaatsen langs de kust, zoals de Delaware Bay, waar het helemaal mis is met de oesters) blijkt niet mee te vallen. De oester is daar nu eenmaal geen luxe-artikel, en de Nederlandse prijzen, nog verhoogd met de vrachtprijzen, die aanzienlijk zijn, liggen voor Amerika dan ook aan de hoge kant. Toch zou een dergelijke export voor Nederland heel welkom zijn, omdat de oestermarkt hier wat overvoerd is. Men doet ook pogingen de export naar Duitsland op gang te brengen. Er zijn stands ingericht op tentoonstellingen en productschap en particulieren hebben re clame gemaakt voor het produkt. Een dergelijke actie moet echter worden voortgezet, en daar blijken de middelen voor te ontbreken. „De cost gaat voor de bael uit" zou op dit gebied een toepasselijke slagzin zijn. In Duitsland is een oester in de winkel niet te koop, en het maken van voorraden van deze niet zo lang houdbare dieren is ook niet gemakkelijk. Waar nog bij komt, dat het diepvriezen van oesters wel een houdbaar produkt geeft, maar dat de smaak van de oester er beslist door achteruitgaat. Er is een kans voor de oester in Duitsland, maar alleen wanneer men door een grootscheepse actie een be langrijke expoi't op gang zal kunnen brengen. Advertentie Advertentie De bekerwedstrijd VelsenEDO wordt zaterdag a.s. om 5 uur op het terrein van Velsen aan de Kwekerslaan te Santpoort gespeeld. De thuisclub komt uit met; Kaasenbrood; Van Bugnum en Boon; Spanjaard, Bakkum en Schoorl; Witte brood, Van der Kolk, Van den Pieterman, Hoogzaad en Van Schagen. In tegenstelling met andere berichten zij vermeld, dat de wedstrijd VölendamVSV zondag om half drie wordt gespeeld. De Volendammers vrezen blijkbaar geen con currentie van HollandBelgië. SIZOIJmuiden Zaterdag trekken de VVIJ'ers naar Hil- legom om de strijd aan te binden tegen SIZO. Voor beide clubs is het een zeer be langrijke wedstrijd. IJmuiden moet uit de resterende wedstrijden nog 1 punt bemach tigen om zich te vrijwaren voor degradatie. Voor SIZO is het wel zeer benauwd, want wanneer zij nog 1 punt verspelen, dan is degradatie zeker. Dus van deze wedstrijd hangt wel zeer veel af. Het programma luidt: SIZOIJmuiden. Kennemerland 2IJmuiden 2, IJmuiden 5 Kennemerland 5, VEW 3IJmuiden 6. Dik witlof, per kg 25 ct Andijvie, per kg 35 ct Sla, per krop 10 ct Spinazie, per '/2 kg 14 ct Geschr. zomerworteltjes, Yz kg 15 ct Rabarber, per bos 25 ct Sperziebonen, per blik 59 ct Binnenkort ook VITA DIEPVRIES. KONINGSTRAAT 4 TEL. 8052 Donderdagmiddag is op Westerveld het stoffelijk overschot gecremeerd van me vrouw T. Kemp-Haan uit Beverwijk. Voor dit afscheid bestond veel belangstelling. Van het gemeentebestuur waren aanwe zig burgemeester J. G. S. Bruinsma, de wethouders S. Coelingh en E. Gerritse en een aantal personen uit het verzet tijdens de laatste oorlog. Burgemeester Bruinsma schetste me vrouw Kemp-Haan als iemand die tijdens haar lidmaatschap van de gemeenteraad voor de S.D.A.P. getoond heeft dat ze be langstelling had voor vele dingen waar mee vooral een vrouw te maken krijgt in het leven. Het nageslacht zal haar daar altijd dankbaar voor blijven, aldus de burgemeester. Wethouder Coelingh dankte mevrouw Kemp-Haan voor het vele werk dat ze heeft gedaan in de S.D.A.P., in de S.D. Vrouwenclub en andere instellingen. De heer W. Davidson zei, dat men nooit zou vergeten wat de overledene gedurende de oorlog voor haar medemensen is geweest. De zoon van de overledene bedankte voor de grote belangstelling. Twee zaken aan de westelijke kant van Plein 1945 te IJmuiden hebben donderdag hun poorten geopend; Radio Disco en Op tiek Van 't Veer en Vroom. De opticiens Van 't Veer en Vroom zijn van de Velserduinweg gekomen. Het nieu we pand ziet er keurig uit, waarbij vooral opvalt, dat de werktafel van de opticiens doeltreffend en smaakvol is weggewerkt. P. Broersen en L. H. Klein Nibbelink hebben hun „Radio Disco" geopend in het pand er naast. Met zijn luisterboxen en discobar is deze zaak er een, waar het gezellig toeven is. Kantoor en werkplaats bevinden zich in de kelder, in de zaak is eeen uitgebreide sortering grammofoon platen langs de wanden tentoongesteld. Advertentie AABE V.WIJK»2AALBE RO ISOTHERMYL" NIEUWSTE DESSINS Het gaat met de afzet van de voor jaarsgroenten heel slecht, zo slecht dat op de groenteveiling te Beverwijk weer gro te quanta doordraaien. Op de donderdag gehouden groenteveiling draaide 40 pet. van de spinazie aanvoer door, dat was ruim 3000 kisten. Ze kwamen op de mest vaalt terecht! Hoewel het donderdag een zogenaamde tussendag was, had niemand kunnen ver moeden dat de aanvoer van de voorjaars- spinazie zo groot zou zijn. De spinazie die verkocht werd bracht van 12 tot 15 cent per kilo op. De minimum prijs bedraagt tot nu toe 12 cent per kilo, terwijl er nog geen hef fing word berekend van 1 cent per kilo. Andere jaren stond de minimum prijs al op 8 cent per kilo, maar dan was het seizoen ook veel later begonnen. Men heeft nu een bijzonder lang seizoen, ook al omdat de spinazie totaal geen tegenstand in de groei heeft gekend. Tot nu toe is er nog geen blaadje naar de fabrieken ge gaan, deze hebben de spinazie voor het grootste deel op contract geteeld. Ook met de andere produkten ging het niet best: prei gaat even boven de mini mum prijs of draait door; witlof is ook al slecht te verkopen en gaat voor prij zen rond de 10 cent per kilo, extra kwali teit deed het dubbele van deze prijs. Kinheim ZMG naar SNL Wegens de interlandwedstrijd Nederland België van zondag is er voor de Noord- Velsense eerste elftallen van de voetbal clubs geen competitieprogramma. Bij Kinheim echter gaat alle belangstel ling uit naar de zaterdagmiddag te 16.15 uur in Amsterdam te spelen wedstrijd voor de KNVB-zaterdagmiddagcompetitie tus sen SNL en Kinheim ZMC. Kinheim ZMC verschijnt met: E. de Boer; J. de Reus en P. de Graaf; A. Bax, J. Sarreboom en A. Geerlofs; R. Bosman, J. Folkerts, J. Bax, L. Nieuwen- huis en J. Boender. Advertentie RUIM 28Ó SOORTEN UIT SKANDINAVIEDUITSLAND,HOLLAND VELSEN VRIJDAG 17 APRIL Thalia: „Mardi gras", 20 uur. Rex: „Liefde wordt duur gekocht", 20 u. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14—16.30 uur. ZATERDAG 18 APRIL Thalia: „Mardi gras", 19 en 21.15 uur. Rex: Als vrijdag. Pieter Vermeulenmuseum: Als vrijdag. BEVERWIJK VRIJDAG 17 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Zeven jaar pech". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Slavin nen van Cartage". W. B. Theater, 20 uur: „De strijd om het bloedgeld". Deken Waarestraat 50 a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". Het Centrum, 20 uur: Vergadering Fede ratie Partij van de Arbeid. Herv. Verenigingsgebouw, Populieren laan, 20 uur: Showboot-actie Hervormde Gemeente wijk II. Dependance Warande R.H.B.S., 20 uur: Jazz-avond. Kennemer Theater, 20 uur: Cabaret avond „De Keerkring". ZATERDAG 18 APRIL Bioscopen: Als vrijdag. Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond Havenkwartier. HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag 20 uur, zon dag 14.30 en 20 uur: „Jerry, de schrik van het bataljon". Advertentie NIEUWSTE ONTWERPEN HANDWE EF*KNIPSCHEER,RODER,E A. De tuberculose is een gevaarlijke en vooral ook hardnekkige ziekte. Een ziekte die tegenwoordig vrij doeltreffend bestre den kan worden dank zij de moderne ap paratuur die de sanatoria ten dienste staan. Deze apparaten en de speciale ver pleging in de sanatoria kosten echter heel veel geld. Zeer veel geld zelfs. Nu wordt er de laatste tijd nogal eens gezegd: „Ach met die t.b.c. loopt het nog zo'n vaart niet. Die ziekte hebben ze nu wel zo'n beetje onder de knie". En dan wordt er gewezen op de vele lege bedden in de sanatoria. Ook dat is niet waar. Die leegstaande bedden worden vooral de laatste tijd weer meer en 'meer bezet: ïn de krant kunt ge het dagelijks lezen. T.b.c. op een school in Arnhem, t.b.c. op een school in Alkmaar. De ziekte steekt de laatste maanden de (gevreesde) kop weer op. Er zijn geen hardnekkiger ziek ten dan t.b.c. en kanker. De tuberculose moét bestreden worden. Daaraan kunt u meehelpen. Want van maandag 20 tot maandag 27 april zal de Emmabloemcol lecte worden gehouden onder het motto „Een Emmabloem geeft rijke rente: her stel van t.b.c.-patienten". Bij de volgende dames kunt ge u opgeven als collectant: mevrouw P. Muider. Prinsesstraat 10, Velsen-Noord; mevrouw C. C. Mijs-Ha- meetman, Dr. Kuyperlaan 33, Velsen; me vrouw Laguna, Heerenduinweg 165, IJmuiden-Oost; de heer J. C. Zuurbier, Geleenstraat 29, IJmuiden; mevrouw Scholten, Kanaalstraat 111, Oud-IJmui- den, mevrouw C. Heykoop, Kennemerlaan 107, IJmuiden-West; mevrouw A. van Wijngaarden-Stoutjesdijk, Maasstraat, IJmuiden; mevrouw J. Winters-Van Vliet, J. T. Cremerlaan 52, Santpoort en me vrouw Bleeker-Jans, Louise de Coligny- laan 38, Santpoort. Als u niet collecteren kunt, geeft dan gul! Advertentie SO LAET U OMRINGHEN DOOR SCHOONE DINGHEN Bijzonder mooi van kleur en dessin zijn de BOUSSAC STOFFEN van de Franse stoffenkoning Ze zijn een lust voor het oog en zeer exclusief. Opvallend mooi zijn de kleurcombinaties. In een uitgebreide sortering verkrijg baar bij TEL. 7029 MARKTPLEIN 7 IJMUIDEN Artsen: J. H. van Ginkel, Kennemerlaan 141, tel. 4058; J. MacDaniël, Genestet- laan 4, Driehuis, tel. 4203. Apotheken: Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403, en Apotheek Pleijler, Planetenweg 52. Verloskundigen: In spoedgevallen raad plege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker. Snelliusstraat 53, telefoon 5053. SANTPOORT Artsen: In spoedgevallen is de arte J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, tel. 8510 te raadplegen. Apotheken: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Noord, tel. 02560—8284. VELSEN Wijkverpleging: zuster M. v. Gelder, Lange Nieuwstraat 34, tel. 4378: Oud- IJmuiden, ten noorden van Kennemer laan, Marktplein, Lange Nieuwstraat en Plein 1940—'45; zuster C. E. Th. Man, IJselstraat 23, tel. 8028: ten zuiden van Havenkade, Kennemerlaan, Marktplein, Lange Nieuwstraat en Zeeweg; zuster D. Spiers, Geelvinkstraat 27, Velsen- Noord, tel. K 25103936; ten oosten Zee weg, Velserbeek, Dorp Velsen, Velsen- Noord; zuster G. Lammerts, Curagao- straat 18, Santpoort, tel. K 25608756: Driehuis, Santpoort-Dorp, Santpoort- Station. VELSEN-NOORD—BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: G. J. Vos, Arends- weg 124, tel. 3586. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: A. Verburg t.h.v. W. J. Rooyaards, dr. Schuitstraat 12, tel. 3636, b.g.g. 3905. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door Apo theek v. d. Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. HEEMSKERK—UITGEEST Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: J. F. Dikkenberg, Rijksstraatweg 16, Heemskerk, tel. 02512 240. Bovendien neemt dr. Tuinman de diensten waar voor de patiënten van dr. Kloppert. CASTRICUM - Artsen: Van zaterdag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur arts H. van Leesten, Bakkummerstraat 41,. tel. 2428. Wijkverpleging: Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: zuster Meihuizen, Bakkummerstr. 4, tel. 2530. Verloskundige: mevr. ScholtenKloes, Vinkenbaan 8, telefoon 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk is da gelijks en voor spoedgevallen zondags (ook des nachts) geopend. Advertentie 20 t/rn 25 APRIL Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 14 tot 16.30 uur Cultureel Gebouw IJ muiden. 20 t/m 25 APRIL Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat IJmuiden, geopend van: maan dag 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-N. geopend van 14 tot 17 uur; dinsdag 10 tot. 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 19 tot 21 uur; woens dag 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur (jeugd); donderdag 10 tot 12.30, filiaal geopend van 10 tot 12 uur; vrijdag 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur, filiaal ge opend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zaterdag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. 20 APRIL Openbare Ruilbeurs, van 19.30 tot. 21 uur in „De Brulboei". Kanaalstr., IJmuiden Partij van de Arbeid, Federatie Velsen, huishoudel. vergadering verslag raads fractie, 20 uur Cultureel Centrum, IJ muiden. Muziekensemble „Die Rooiroks", 20 uur uitvoering in „De Rank", Kanaalstraat, IJmuiden. 21 APRIL Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur toneelvoorstelling „Suiker" door het Rot terdams Toneel in het Rextheater, IJ- muiden-O. Toneelver. Jan van Dommelen, 8.15 uur toneelvoorstelling in zaal „Zomerlust". Santpoort met „Toen wij trouwden". 22 APRIL Velser Kunstkring „Voor Allen", als 21 april. Commissie Culturele Vorming School jeugd Velsen, concert door het Neder lands Kamerkoor om 10.30 uur, 15 uur en 13.30 uur, in het Hervormd Jeugdgebouw IJmuiden-Oost. N.C.B.V., afd. IJmuiden-W., 19.45 uur jaarvergadering Hervormd Jeugdgebouw Radarstraat, IJmuiden. 23 APRIL Commissie Culturele Vorming School jeugd Velsen, als 22 april om 10.30 uur, 13.30 en 15 uur. 24 APRIL IJmuidens Bloei, ledenvergadering in hotel Royal, 20.15 uur. Commissie Culturele Vorming School jeugd Velsen, als 22 april om 13.30 uur 'en 15 uur. Fanfarekorps „Wilhelmina", Santpoort, concert (inwijding uniformen) in de zaal van „De Weyman". 24 APRIL Toneelver. „De Schouwspelers", 20 uur Herv. Jeugdgebouw IJmuiden, toneel voorstelling met „Melodie uit het ver leden". 25 APRIL Toneelver. Jan van Dommelen, als 21 april. Toneelver. Kunst en Vriendschap, 20 uur Patronaatsgebouw IJmuiden, toneelvoor stelling met „Post onvoorzien". BIOSCOPEN Thalia: Vrijdag 20, zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur „Mardi Gras". Zondag 15 uur „De dochter van Robin Hood". Maandag tot en met woensdag „Schur ken gaan naar de hel", 20 uur. Donder dag 20 uur „Zo begint het leven". (Spe ciale voorstelling). Rex: Vrijdag tot en met maandag 20 uur „Liefde wordt duur gekocht". Zondag middag om 15 uur „Mannen zonder wet".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11