Panda en de Gouden Jaarverslagen en prognoses werken enig beursoptimisme wel in de hand Effecten -en Geldmarkt Kwartaalresultaten AKU vallen niet mee Naaimachine ock ió het zo Wereldnieuws Spijkerbroeken f8.75 Daling van temperatuur NAAIMACHINES VRIJDAG 17 APRIL 1959 2 Ook stemmen die tot voorzichtigheid manen Gemeenschappelijk Eigendom Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland BRYLCREEM voor mooi gezond haar! BRYLCREIH Deli Mij. handhaaft bod op De Oostkust Drentsch-Overijselsche Hout in 1958 Hogere omzetten Grasso Wiskundige kromme J SPORTHUIS SCHOLTE Sa 1 3| (Van onze financiële medewerker) HOEWEL DE NEWYORKSE BEURS, nadat het indexcijfer voor industriële aan delen boven 600 is gestegen, de hausse tot dusver niet verder heeft voortgezet en af en toe een weifelend karakter vertoont, is van een reactie van enige omvang toch geen sprake. Wel worden er de laatste tijd waarschuwingen geuit; deze week zelfs door de voorzitter van de Newyorkse effectenbeurs, die wijst op het grote gevaar van een buitensporige speculatie vooral in de lager genoteerde waarden, omdat hieruit zou blijken dat ook de „kleine man"' zich op de efffectenbeurs waagt om, zoals men dat noemt, een graantje mee te pikken. Meer dan eens is aangetoond dat het koers- peil van de Amerikaanse aandelen een ongekende hoogte heeft bereikt, welke het rendement beneden dat van obligaties heeft doen dalen en dat de Amerikaanse economie op dit koerspeil zal moeten inlopen. De verwachting dat dit zal geschieden grondt men voornamelijk op de grote activiteit in de staalindustrie, waar de ver kopen van het eerste kwartaal 1959 gelijk zijn geweest aan die van het eerste halfjaar van 1958 en waarin op volle toeren wordt gewerkt. Meer en meer blijkt thans echter dat de stijgende afzet bij de staalfabrieken voor een goed deel verband houdt met de vrees dat men het straks over het nieuwe looncontract, dat op 1 juli aanstaande zal moeten ingaan, niet eens zal worden. Het gevolg zal dan allicht zijn dat een staking uitbreekt, waartegen de bedrijven zich willen wapenen door het aanleggen van zo groot mogelijke voorraden. Temeer om dat men, met of zonder staking, als uit- vloeisel van het nieuwe contract een prijs stijging verwacht. De voorraden bij de verbruikers werden per 1 januari op 12 a 13 miljoen ton geraamd en men rekent er op dat ze eind juli tot 20 a 23 miljoen zul len zijn gestegen. Men houdt hier en daar rekening met de mogelijkheid dat na de grote aankopen in het eerste en tweede kwartaal, een terugslag zal intreden. „We kunnen dan wel gaan vissen", aldus een staalfabrikant. Het valt niet te zeggen op welke basis tussen werkgevers en werknemers tegen het midden van dit jaar een overeenstem ming tot stand zal komen, maar dat men in de omgeving van de Newyorkse effec tenbeurs een grotere bedachtzaamheid aan de dag legt, is verklaarbaar en kan haar slechts deugd doen. Zoals men weet heeft men zich in de V.S. reeds geruime tijd op Europese waar den gericht, welke in vergelijking met de Amerikaanse aandelen veelal goedkoper zijn. Dezer dagen werd echter bericht dat de uitgifte van aandelen Eurofund een beleggingsmaatschappij, die haar midde len zou beleggen in aandelen van onder nemingen uit de Europese Gemeenschap voor onbepaalde tijd is uitgesteld. De belangstelling voor dit fonds is blijkbaar kleiner geweest dan men had gehoopt, waarbij de moeilijkheden rondom Berlijn naar men meent een rol spelen. Overigens gaat de Amerikaanse belangstelling on verminderd voort, zoals ook wel blijkt uit het bezoek dat tachtig Amerikaanse ex perts aan ons werelddeel zullen brengen en waarbij ook Nederland niet zal worden vergeten. Dat hét de grote concerns zijn, die de belangstelling van de Amerikanen trekken, behoeft niet te worden betwijfeld en het zal wel niet bij Philips en de K.L.M. blijven. In hoeverre deze Amerikaanse reis reeds haar schaduw vooruit werpt, laten wij in het midden, maar een feit is dat het met name de aandelen van de grote, financieel sterke concerns zijn, die ook in de afgelopen week weer op de voorgrond traden. Het kan niet worden ontkend dat de over 1958 gepubliceerde jaarcijfers en de prognoses voor 1959 als een steunpunt voor het koerspeil van de aandelen moe ten worden beschouwd. Amsterdamsche De totale bruto ontvangsten van de n.v. Gemeenschappelijk Eigendom (maatschap pij tot exploitatie van woon. en winkel huizen) te 's Gravenhage hebben in 1958, blijkens het verslag, 4.011.745 (v.j. 3.656.166) belopen. Van dit bedrag werd aan huren ontvangen ƒ3.552.341 ƒ3.055.798) Na aftrek van onder andere exploitatie kosten huizen ad 1.051.765 1.018.553) resteert als bruto winst 1.590.599 1.478.494). Na afschrijvingen en reser veringen bedraagt de netto-winst 751.323 696.296). Zoals bekend, wordt op de gewone aan delen een dividend van 13 (12) percent en op de preferent winstdelende aandelen van 6 (5,8) percent voorgesteld. De onderhouds kosten namen enigszins toe. Door het in exploitatie nemen van nieuw bezit stegen ook de op het onroerend goed drukkende lasten. Door het gereedkomen van ver scheidene bouwprojecten in 1958 is de bouwactiviteit van de n.v. 1945 gestegen tot 1684 woningen en 92 bedrijfsruimten. In 1958 en begin 1959 werd begonnen met de bouw van enige nieuwe projecten. Drs. Van der Beugel Drs. E. H. van der Beugel, speciaal adviseur van de minister van Buitenlandse Zaken, heeft deze week te Bonn met de betrokken Duitse autoriteiten algemene oriënterende besprekingen gevoerd over vraagstukken samenhangende met de Europese Economische Associatie. Hij sprak met prof. dr. A. Müller-Armack, staatssecretaris bij het ministerie van Economische Zaken, en dr. A. van Scherpenberg. staatssecretaris bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Nieuw Frans olieveld Voor de tweede maal in vijf jaar tijds is in Trankrijk een belangrijk olieveld ontdekt. Het 'igt te Saint Martin de Bossenay bij Nogent-sur- Seine, op ruim 100 km. ten zuidoosten van Parijs. Vclgens de deskundigen is de capaciteit van het nieuwe veld ongeveer even groot als die van het eerst ontdekte grote olieveld in Frankrijk, dat van Parentis bij Bordeaux. Dit veld, dat sedert '955 wordt geëxploiteerd, levert ongeveer 1,2 miljoen ton olie per jaar op. Lening overtekend De Nederlandsche Middenstandsbank n.v. deelt mede, dat de 5 percent 30-jarige obligatielening 5roet 3 miljoen, ten laste van de stichting St. oseph-ziekenhuis te Heerlen dermate is overte kend, dat de toewijzing uiterst gering zal zijn. Droogdok, Bührmann Papier. Nederland sche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij, Berghuizer Papier, Ketjen. Thomassen Drijver, Kloos om de voornaamste slechts te noemen komen bij nagenoeg gelijke of hogere winsten en gelijke of ho gere dividenden met jaarverslagen uit, die de beurs wel tot enig optimisme moeten stemmen. Dalend rendement Toch worden ook ten onzent waai schu wende stemmen vernomen, bij voorbeeld in het jaarverslag van de Unitas, een gro te beleggingsmaatschappij, die de intrin sieke waarde van haar aandelen van 371>4 in 1952 tot 911 ultimo 1958 heeft zien stijgen. Zij spreekt als haar oordeel uit dat het algemene koerspeil hier te lande en overzee grote voorzichtigheid gebiedt en dat men ten aanzien van zeer vele in dividuele fondsen bij toepassing van de tot nu toe gebruikelijke maatstaven tot verontrustende conclusies moet komen. Hier wordt vermoedelijk op de aanmerke lijke wijziging in de verhouding tussen beurskoers en dividend gedoeld, tengevol ge waarvan ook hier het rendement nog altijd daalt, al is het nog steeds hoger dan in het buitenland. Toch is het aan de andere kant niet bevreemdend dat men in sterkere mate gaat letten op de innerlij ke positie der ondernemingen, welke hier te lande, dank zij een zeer conservatief beheer, hecht en sterk is en de waarborg biedt dat men ook in slechte tijden met zijn geld bij dergelijke ondernemingen veilig is. Conservatisme Een staaltje van Nederlands conserva tisme heeft de directie van de Amster damsche Droogdok Maatschappij gegeven door ter financiering van een tweede be drijf geen converteerbare obligatielening maar converteerbare aandelen uit te ge ven, hoewel de rente van de obligaties fiscaal aftrekbaar is, die van 5 percent dividend op preferente aandelen niet. Zij is echter van mening dat een investering, die de eerste jaren niet rendabel is, niet met vreemd geld, waarover een vaste ren te is verschuldigd, mag worden gefinan cierd. een principe, dat op zich zelf be schouwd, alleszins waardering verdient, al zijn de revenuen van de Amsterdam sche Droogdok over een reeks van jaren zo groot geweest dat een verzwaring van de rentelasten door haar wel zou kunnen worden gedragen. Hier treedt intussen duidelijk de fiscale onbillijkheid in het licht dat ook over de primaire dividenden vennootschapsbelas ting moet worden betaald, terwijl het pri maire dividend in feite als een rentever goeding over het geïnvesteerde kapitaal mag worden beschouwd. Nu in het buitenland Duitsland, En geland lot belastingverlaging is en wordt overgegaan en de concurrentie op de we reldmarkten voor de Nederlandse onder nemingen in de naaste toekomst, ook daardoor, groter zal worden, is er op dit terrein voor de nieuwe regering, die he laas nog steeds op zich laat wachten, een schone taak weggelegd. Advertentie Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvorming. the perfect hairdressing Zolang de voorraad strektI Klockt rube van 1 85 mn daarbij speciaal verpabt een alleraardig ste .junior pal' geheel GRATIS Vraag uw winkchtrl Beecham (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N.V.-Amsterdam Van de zijde der n.v. Deli-Maatschappij wordt vernomen, dat de uitstaande certifi caten van aandelen Cultuurmaatschappij De Oostkust n.v. op een klein bedrag na door de houders ter omwisseling zijn aan gemeld, zodat het desbetreffende aanbod door de n.v. Deli-Maatschappij gestand wordt gedaan. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181,. Tel. 14444 De n.v. Drentsch-Overijselsche Houthan del te Coevorden moest in 1958 ondanks een voorzichtig gevoerde aankooppolitiek af en toe in de markt treden om de tot een minimum gedaalde voorraden weer op peil te brengen. Het saldo exploitatierekening daalde van 210.918 tot 110.511. Na reserveringen en afschrijvingen resteert als te verdelen winst 67.374 (v.j. 77.641). Het dividend wordt, zoals bekend, ver laagd van 8 tot 7 percent. Wat de afzet betreft is 1959 niet slecht begonnen. De winstmarges zijn echter nog zeer onbevredigend. De buitenlandse aan koopprijzen zijn op het ogenblik vaster. De directie heeft goede hoop dat ook de bin nenlandse markt wat aan zal trekken. (Van onze financiële medewerker) Na de vrjj scherpe koersstijging van de aandelen AKU, die bij het begin van 1958 nog ongeveer 140 en begin 1959 ongeveer 245 percent noteerden, maar de laatste weken boven 300 percent zijn gestegen, vallen de financiële uitkomsten van het eerste kwartaal van 1959 niet mee. Het blijkt dat de netto-winst per saldo 3,6 miljoen heeft bedragen, een bedrag dat gelijk is aan dat van het eerste kwartaal 1958. Maar dit is slechts een gevolg van bijzondere baten en lasten, die een overschot van 0,4 miljoen opleverden, terwijl in het eerste kwartaal van het voorgaande jaar uit dien hoofde niets werd ontvangen. Hieronder volgt een overzicht van de resultaten, in miljoenen guldens, over het eerste kwartaal van 1959 en de vier kwartalen van 1958. 1959: 1958: Resultaat van de bedrijven.. le kw. 4 e kw. 3e kw. 2e kw. le kw. 61.4 65,7 51.9 48.7 56,8 55,7 60,0 46,5 44,1 49,8 Dividenden en interest 5,7 5,7 5,4 4,6 7,0 van deelnemingen 0,2 1,5 6,3 0,7 0,3 Diverse baten en lasten 0,4 0,5 0,1 6,3 7,2 12,2 5,4 7,3 Belastingen 2,7 2,6 2,6 1,8 3,7 3,6 4,6 9,6 3,6 3,6 Wat vooral de aandacht trekt, is het lagere winstcijfer voor de eigen bedrijven, dat ditmaal 5,7 miljoen bedraagt tegen 7 miljoen in dezelfde periode van 1958, hoe wel de omzet groter is geweest, namelijk 61,4 miljoen tegen 56.8 miljoen. Verhou dingsgewijs zijn de kosten dus meer ge stegen dan de omzetten, een verschijnsel dat vermoedelijk ook op een scherpere concurrentie wijst. In vergelijking met het vierde kwartaal van het vorig jaar is de omzet teruggegaan van 65,7 miljoen tot 61,4 miljoen, hetgeen ontegenzeglijk als een teleurstelling moet worden be schouwd. Het is wel duidelijk, dat de beurs in deze tijd de zaken door een rose bril meent te mogen bekijken, waarbij men in dit geval aan de hoge intrinsieke waarde van de aandelen A.K.U. en aan de nieuwe projecten, welke de laatste tijd ter hand zijn genomen, moet denken. Ook zal men er rekening mee mogen houden, dat de directie in haar voorlopige cijfers geen af schrijvingen vermeldt en ongetwijfeld op versterking van het concern door ruime afschrijvingen en reserveringen bedacht is. Het jaarverslag over 1958 is in de maak en zal, naar men mag verwachten, zowel op de cijfers van 1958 als op die van het eerste kwartaal 1959 een toelichting ge ven, waaraan aandeelhouders voor de toe komst enig houvast hebben. Advertentie LnVtPtl f BEVERWIJK - Kruisstraat 25 HAARLEM Haarlem ZAANDAM Tel. 12921 De resultaten van Grasso's Koninklijke Machinefabrieken n.v. te 's Hertogenbosch in 1958 zijn, blijkens het verslag, bevredi gend geweest. Het saldo exploitatiereke ning beliep 861.963 (v.j. 822.326). Na afschrijvingen en voorzieningen is ter ver deling beschikbaar 105.247 1250). Voor gesteld wordt een dividend van 10 percent op de oude aandelen en van 2'/j percent op de nieuwe aandelen. Over 1956 werd een dividend uitgekeerd van 10 percent. In 1957 vond een herkapitalisatie plaats van 25 percent in bonusaandelen en 614 pereent in contanten. Ondanks enige achteruitgang in de bin nenlandse omzet steeg de totale omzet ten opzichte van 1957 met ruim 15 percent. Het aandeel van de export nam dan ook be langrijk toe en beliep over 1958 bijna 48 percent. Daar verhoging van de omzet hoofdzakelijk op de exportmark verkregen zal moeten worden, werd bijzondere aan dacht besteed aan de versterking van de exportafdelingen. Ondanks een groter aan tal geboekte orders was de binnenlandse omzet ongeveer 3 percent lager. Uitgaande van de huidige orderportefeuille en de vele lopende offertes is de directie vol ver trouwen wat betreft de toekomst. (Voor verder economisch nieuws zie pag. 21) WANNEER de berkenbladroller een paar dierenwereld kunnen tegenkomen; in hun sneden in het berkenblad heeft aange- sprekendste vorm (althans voor de mens) bracht, wordt de rechter bladhelft ineen- vooral bij insecten en spinnen, bij xvie de gerold, de linkerhelft; wordt daar omheen: rijkste ontplooiwigvan het instinctleven te in gewikkeld en aldus ontstaat een trechter vormige behuizing, waarin de larven van het insect kunnen opgroeien. Deze broed- wieg heeft de grootste stevigheid en duur zaamheid in zich verenigd, biedt, tege lijkertijd de overvloedigste hoeveelheid voedsel voor de aanstaande larven en heeft tevens van de kever de minst mogelijke krachtsinspanning geëist. Dat was mogelijk, omdat de door de kever aangebrachte sneden in het berkenblad een treffen de gelijkenis vertonen met twee wiskundige kromme lij nen die de geniale wiskundige Christiaan Huygens voor het eerst in 1673 wist te con- smueren! De nietige kever weet deze, door Huygens ontdekte stelling (namelijk de constructie van een evoluut wanneer de evolvente is gegeven) in werkelijkheid om te zetten. Hoe de kever hier toe komt, is een raadsel. Zij heeft haar ouders nooit gekend en heeft de sneden in het berken blad dus niet door navolging van het ouderlijk voorbeeld kunnen vervaardigen. Een wiskundige opleiding heeft het dier ook niet ontvangen. Aan wiskundige be rekeningen in het kleine keverkopje en aan eigen scherpzinnigheid bij de oplossing van dit vraagstuk, behoeven we evenmin te denken. We mogen zelfs aannemen, dat de berkenbladroller niet het flauwste be grip heeft waar ze mee bezig is, en waar voor dit alles eigenlijk dient. Deze in prak tijk gebrachte wiskundige kromme nu, is één van de talloos vele voorbeelden van instincthandelingen die we overal in de vinden is. Vanzelfsprekend heeft men het instinct, even geheimzinnig en volmaakt als het leven zelf, willen verklaren. Vele theorieën zijn hierover uitgesponnen en de meest gangbare zullen we hier even memo reren, al was het alleen om te. doen zien, hoe gauw we met een oppervlakkige uit leg tevreden zijn. De hypothese komt er dan op neer, dat instincten overgeërfde denkgewoonten en ervaringsfeiten zouden zijn. De diersoorten zouden in de loop van hun ontwikkeling, zich uitstrekkende over mil joenen jaren, allerlei er varingen hebben opgedaan en denkgewoonten hebben aangenomen, die op de omstandigheden waren afgestemd en die daarvan sporen in de hersenen zouden hebben achterge laten. De hersenen van die diersoort moeten daarom steeds dezelfde gedachten produ ceren, die mét de fijne hersenstructuur wordt overgeërfd. Deze theorie is uiteraard nog verder uitgewerkt, maar komt in de kern hierop neer, dat instincten denkge woonten zijn, die met dejhersensubstantie aan het. nageslacht wordt meegegeven. Tegen deze theorie, die uitermate be langwekkend is, kunnen allerlei tegen argumenten in het geweer worden ge bracht. En we zullen dat doen ook, al ware het alleen om ons inzicht in deze kwestie te verdiepen. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). Slachtoffer. In Hirosjima is een 73-jarige man ten gevolge van atoomstraling overleden. Hij is het negentiende slacht offer van dit jaar. Medeplichtig. Zes Soedanese officieren die wegens medeplichtigheid aan een kom- plot tot omverwerping van de regering tot gevangenisstraffen tot twintig jaar waren veroordeeld, zijn in vrijheid ge steld. Vorige week werd een aantal offi cieren dat op beschuldiging van mede plichtigheid was ontslagen maar niet berecht, weer voor de militaire dienst opgeroepen. Opvolger. De Opperste Sovjet van de Sov jet-republiek Rusland, de grootste van de republieken die tezamen de Sovjet-Unie vormen, heeft Ignatov tot voorzitter van het presidium aangewezen, als vervan ger van Tarassov. Ignatov is lid van het presidium van het centrale comité der Russische communistische partij. Het is nog niet bekend welke functie zijn voorganger als voorzitter van het presidium van de opperste Sovjet der Sovjet-republiek Rusland, Michael Ta rassov, ten deel zal vallen. Buiten werking. De regering van Peru heeft de grondwettelijke waarborgen voor een maand buiten werking gesteld als gevolg van een staking van twaalf duizend bankemployees. Het hoofdkan toor van hun vakbond is gesloten en er zouden talrijke arrestaties zijn verricht. De regering beschuldigt de vakbondlei ders van ondermijnende activiteit. Weg Tokajer. „Sabotage" was het ant woord van de Hongaarse wijnbouwers uit het Tokaj-gebied (waar de „Toka jer" vandaan komt) op de regerings campagne tot collectivisering van de landbouw, aldus meldt een Hongaars provinciaal dagblad. De wijnranken wa ren ongewoon ver gesnoeid zodat de wijngaarden binnen drie jaar waarde loos zouden worden en de mest was verkocht in plaats van op het land gebracht. Incognito. De nachtclub „Cabala" te Ro me is voor aanstaande woensdag afge huurd ten behoeve van een fuifje dat prinses Margaret van Groot-Brittannië gaat geven. Honderd vertegenwoordi gers van de Italiaanse adel zijn voor de fuif uitgenodigd. Prinses Margaret en haar moeder zullen maandag in Rome aankomen voor een incognito bezoek van een week. Pokken. Drie dagen nadat in Singapore gevallen van pokken waren geconsta teerd, is deze ziekte thans ook doorge drongen tot Malaya. In Noord-Malakka hebben zich drie gevallen voorgedaan. Honderd zeven en zeventig inwoners van Singapore bevinden zich nu in quarantaine op het St. Johnseiland. Er zijn tot nu toe zeventigduizend mensen tegen pokken ingeënt. Verworpen. De Londense districtsraad heeft een plan verworpen om Piccadil ly Circus, in het hart van het Londense West End de officiële status van „va kantieoord" te geven, waarmee de win kels 's zondags en 's avonds geopend zouden mogen blijven. Overwinning. In Moskou is een boek ver schenen met gebundelde toespraken en vraaggesprekken van Kroesjtsjev dje vandagg .65 jaar is geworden, onder de titel: Naar de overwinning in vreedzame concurrentie met het kapitalisme. Het zijn- toespraken van de Russische pre mier bij bezoeken in Oosteuropese lan den en vraaggesprekken met buiten landse correspondenten. Bedreigd. Een Deense specialist is uit Ko penhagen naar Noordwestelijk Groen land vertrokken om een epidemische ziekte te bestrijden onder poolhonden, waardoor ook het leven van vierhon derd Eskimo's bedreigd wordt. Van de tweeduizend honden zijn er al driehon derd gestorven. Kunstmatig. Dr. G. Webster van het land bouwkundig-biochemisch laboratorium der Ohio staatsuniversiteit, is het naar zijn zeggen gelukt langs kunstmatige weg een eiwit te produceren. Uittocht. De vroegere Finse premier Rai- ner von Fieandt heeft aangedrongen op maatregelen ter beperking van de emi gratie uit Finland. Er leven thans 258.000 Finnen in het buitenland. Vo rig jaar bedroegen de inkomsten uit het vreemdelingenverkeer ongeveer vier miljard Finse mark, terwijl de Finnen in het buitenland ruim zeven miljard uitgaven. Turken. Een krijgsraad van het militaire Russische gebied Transkaukasië heeft twee Turken wegens spionage voor de Turkse en Amerikaanse geheime dienst veroordeeld tot vijftien jaar gevangenis straf, zo meldt de Rode Ster, het blad van het Russische ministerie van De fensie. Zij waren vorig jaar augustus in Georgië gearresteerd. Advertentie GIERSTRAAT 59 - TEL. 21346 8. De Directeur staarde Joris een tijdje broedend aan. „Zozei hij met zware hoon, „zo zo! Dus u wilt wel zo grootmoe dig zijn, om de betrekking te aanvaarden? Zo zo!" „Zeker", antwoordde Joris gul, „zoals ik reeds zei: U staat me wel aan". „Ik sta hem wel aanmompelde de Directeur, „zo zo! Maar als U MIJ nu eens niet aanstond?" Joris glimlachte toegevend als om een flauw mopje. „En nu terzake, Directeur", sprak hij, „uit uw advertentie maakte ik op, dat ik in deze functie iets met waardevolle voorwerpen te maken zal hebben. Daar wil ik wel iets meer van weten". Panda had het zonderlinge solli citatiegesprek ademloos gevolgd. „Wat is Joris brutaal!", dacht hij, „ik geloof nooit, dat hij dit baantje krijgt!" Hij was dan ook erg verbaasd, toen de directeur plot seling zei: „Goed! Afgesproken! U bent aangenomen". Maar er was iets in de toon van de directeur, dal niet erg prettig klonk. Ook de duivelse grijns, die plotse ling zijn gelaat ontsierde, was niet gerust stellend. Hij boog zich langzaam naar Jo ris en siste: „En nu, werknemer Goed- bloed, zal ik u dadelijk uw eerste opdracht geven Het K.N.M.I. deelt mede: Boven West- Europa ligt een lagedrukgebied. Dit gaf gisteravond op vele plaatsen in het mid den cn zuiden van het land aanleiding tot langdurig onweer. In het noorden bleef het echter droog. In Engeland regende het op de meeste plaatsen onafgebroken gedurende onge veer 30 uur. Ook in het Alpengebied en in de Povlakte viel overvloedig regen. Het lagedrukgebied begint nu op te vullen. In verband daarmee nemen de regen kansen weer af. Vanavond kunnen er in het zuiden van het land echter nog enkele buien voorkomen. Ten gevolge van luchtdrukstijgingen bo ven de Britse eilanden zal de wind mor gen uit noordelijke richtingen waaien waardoor de temperatuur in het binnen land zal dalen. WEERRA PPORTEN Zaterdag 18 april Zon op 5.39 uur, onder 19.41 uur. Maan op 13.50 uur, onder 3.15 uur. Maanstanden 23 april 6.13 uur volle maan. 29 april 21.38 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 17 april Hoog water 10.00 en 22.48 uur. Laag water 5.00 en 17.52 uur. Zaterdag 18 april Hoog water 11.27 en uur. Laag water 6.24 en 19.27 uur. Het hooe en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen Duiten- li en binnenland heden morgen 7 uur Neerslag! As ft laatste 24 uur g s Den Helder onbewolkt ono 12 0,1 Ypenburg licht bew. nnw 11 20 Vlissingen zwaar bew. w 11 11 Eelde onbewolkt ono 10 0 Twente onbewolkt ono 11 0,2 De Bilt onbewolkt nnw 9 20 Eindhoven dichte mist windst. 10 12 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zw 11 8 Helsinki licht bew. windst. 6 0 Stockholm onbewolkt windst. 7 0 Oslo onbewolkt windst. 7 0 Kopenhagen onbewolkt ono 6 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 8 0 Londen geheel bew. n 11 5 Amsterdam onbewolkt no 11 30 Brussel regen w 10 2 Luxemburg motregen w 8 4 Parijs zwaar bew. 0 7 0 Bordeaux regen w 9 0 Grenoble regen ono 5 33 Nice zwaar bew. nnw 10 70 Berlijn onbewolkt O 10 0 Frankfort regen zw 11 10 München motregen wzw 9 0,1 Zurich regen zw 6 3 Genève motregen no 5 10 Locarno regen O 8 44 Wenen zwaar bew. zzo 12 0 Innsbruck zwaar bew. O 12 0 Rome zwaar bew. zzw 12 6 Ajaccio hagelbui w 12 15 Madrid licht bew. w 6 2 Algiers regenbui w 12 2

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2