Groep partijen zal aftreden van minister Pella eisen Vanmorgen in de vishal en op zee Doorvoerhandel van gestolen Duitse auto's in Andorra Bonn zet nieuwe buitenlandse cultuurpolitiek op stapel Communistisch protest tegen uitspraak van het Vaticaan Gedupeerde autoverhuurders waren goede amateur-detectives 11 Slotconcert „Wilhelmina" Velsen wil een half miljoen lenen Beverwijk is tegen inbraak verzekerd Buit bij Sociale Zaken bedroeg 13.000 Onderwijsinspectie gaat verhuizen Lezing voor NCVB over binnenhuisarchitectuur Bliksem scheurt schoorsteen open „Spring" DKV tegen Diemen Nederlands elftal bekend op midvoorplaats na Canjels of Van der Linden Kampioenschap „Sans Atout" Rumoer over raketbases in Italië Zijn retoriek tegenover Amerikanen deed velen de haren ten berge rijzen Aangespoord door successen van Oost-Duitsland Ontploffing slaat dak van fabriek; arbeider gewond Dalai Lama kondigde vlucht per brief aan VRIJDAG 17 APRIL 1959 Vanmorgen aan de markt Er kwam slechts één trawler aan de markt en wel de Postboy die 160 schelvis, 170 wijting, 25 gul en kabeljauw, 55 kool- vis 185 haring, 150 kisten kleine haring en 450 makreel aanvoerde. In totaal waren er 2250 kisten verse vis. De kleine vaart (40 schepen) zorgde voor 900 schol en 15.000 kilo tong. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: kisten grote kabeljauw 110112, kisten kleine kabeljauw 116, grote tong, grootmiddel tong, kleinmiddel tongen en tongen I 2.502.70, slips 22.20, grootmiddel schol, zetschol en schol I 4251. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: zwarte koolvis 4854, koolvis I 2324, koolvis II 1819, witte koolvis 98, lengen 92, grote gullen 46, middel gul 46, torren 3335, grote schelvis 3640, grootmiddel schelvis 3541. kleinmiddel schelvis 4146, pen nen 4851, braad 2126, wijting 1216, schol II 26—33, schol III 12—26, haring 2022, makreel 1618, bonken 3235. Wat er komt Morgen wordt de SCH 117 aan de markt verwacht met 1200 kisten westkustharing. Het schip is later binnengekomen dan verwacht, hetgeen veroorzaakt, werd door het slechte weer in het Kanaal. De Golf stroom KW 4 markt met 60 schelvis, oO haring, 650 makreel, 160 wijting, 90 gul en kabeljauw, 15 varia en 40 stuks stijve ka beljauwen. Er bestaat een kans dat de Machiel HD 108 en de Elie aan de markt zullen verschijnen. Oudste schepen De oudste schepen zijn van 7 april en wel de Elie, Medan, KW 80, KW 122 en VL 7. Besommingen De besommingen van heden zijn: Post boy 22.900, KW 72 3310, KW 133 3770, KW 58 ƒ3030, RO 29 1620, WR 48 ƒ320 en WR 51 4740. En op zee De meldingen van de vissersschepen om de noord waren over de radio moeilijk te volgen ten gevolge van het hevige onweer. De Herman boekte donderdag een dag- Het fanfarekorps „Wilhelmina" geeft vrijdag 24 april aanstaande in de grote zaal van „De Weyman" als sluitstuk van de feestelijkheden rond het zestigjarige be staan een concertavond. Onder leiding van directeur Jan Groot zullen onder meer worden uitgevoerd de ouverture „Firenza" van Gabriel Allicr, de „Marie Henriette"-ouverture van Louis Montagne, een symfonisch gedicht van W. Jenkins, „Victory", de populaire composi tie „Nightfall in camp" van John Pope en vijf delen uit A. E. N. Grétry's suite „Dorpsdansen". Na de tweede pauze zullen de gitaristen „The Frico's", het, mondharmonicakwartet „The Sunrisers" en het duo „The Jokers", tezamen met conférencier L. Molenkamp optreden. Burgemeester en Wethouders van de ge meente Velsen stellen de raad voor te be sluiten tot het aangaan van een geldlening van 500.000. De politie staat bij haar jacht op de da ders van de inbraak in Beverwijk voor een moeilijke taak. Zoals gisteren bericht werd, is in de nacht van dinsdag op woens dag ingebroken in het kantoorgebouw van de Gemeentelijke Dienst van Sociale Za ken. Door openen van een raam aan de zijde van de Noorderwijkweg zijn de in brekers binnengekomen. Door het uithak ken van het slot van de brandkast zagen zij kans de inhoud, ongeveer dertiendui zend gulden, buit te maken. Het geld zou uitgekeerd worden aan mensen, die van de dienst steun ontvangen. De inbrekers zijn met handschoenen aan het werk geweest, zodat de politie geen vingerafdrukken vond. De brandkast van de gemeente-ontvan ger heeft men met rust gelaten, hoewel het gehele gebouw is doorzocht. Men neemt aan dat de inbrekers op de hoogte zijn geweest van de tijd waarop de uitke ringen worden gedaan. De verzekering dekt de schade. Na de indiensttreding van de gemeente lijke consulent voor de lichamelijke op voeding, die met de gemeentelijke inspec teur van het onderwijs kantoor houdt in de Abelenstraat 1 te IJmuiden-Oost, is de beschikbare ruimte onvoldoende gewor den voor een behoorlijk vervullen van de werkzaamheden. Om in deze leemte te voorzien hebben B. en W. van Velsen zich gewend tot Ie Winkelslichting Plein 1945, die zich bereid verklaarde het pand Plein 1945 nummer 43 voor de huisvesting van het bureau aan de gemeente te verhuren tegen een huurprijs van 24.70 per week. Bovendien zal nog verschuldigd zijn als aandeel in de ver- warmingskosten een wekelijks bedrag van ongeveer 13.40. Voorts zal voor het in richten van het pand voor het beoogde doel aan de stichting moeten worden vol daan een bedrag van 795,voor de ver andering en uitbreiding van de centrale- verwarmingsinstallatie, alsmede 500. voor bouwkundige werkzaamheden. B en W. stellen de raad voor te besluiten tot het aangaan van een huurovereen komst met de „Winkelstichting Tlein 1945" voor de huur van het genoemde perceel tegen 24.70 per week, te verhogen met een wekelijks bedrag van ongeveer 13.40 als aandeel in de verwarmingskosten Verder wordt een krediet gevraagd van 1300.voor de verandei-ing en uitbrei ding van de centrale-verwarmingsinstal laties en bouwkundige werkzaamheden aan het perceel. vangst van 100 manden makreel. De Am sterdam ving 90 manden makreel. Bij de boeien P 3 en 4 werd heel weinig tong ge vangen. Gemiddeld bedroegen de vangsten 80 tot 120 kilo, alsmede 20 tot 15 manden schol en wijting per etmaal. De kustvissers deden het iets beter. De loggers en kotters vingen 120 tot 240 kilo tong, 10 tot 20 man der. schol en 20 tot 60 stuks stijve kabel jauwen. De IJM 24 Vios, die na een repa ratie aan de ketel was uitgevaren, moest spoedig weer de IJmuidense haven op zoeken omdat de ketel weer lekte. Noorwegen Gezouten haringkuit in vaten is een nieuw exportprodukt uit Alesund, aldus Fiskaren. De kuit wordt aan Zweden ge leverd, waar deze voor de vervaardiging van kaviaarprodukten wordt gebruikt. Deze kaviaar schijnt van betere kwaliteit te zijn dan die, welke tot. heden van kabel jauwkuit wordt vervaardigd. Ook bevro ren haringhom wordt uitgevoerd, vooral naar Groot-Brittannië. Rusland Naar „II Giornale della Pesca" meldt, worden de laatste tijd op de belangrijkste Europese markten oesters uit Rusland aangeboden. Het betreft hier oesters die door de lucht worden aangevoerd. Deze oesters konden zowel met betrekking tot de kwaliteit als tot de prijs concurreren met de Franse oesters uit Arcachon, Bel gische oesters uit Oostende en Italiaanse oesters uit La Spezia en Taranto. Aanvoer van donderdag 342 kisten tong en tarbot. 8 k. heilbot, 920 k. schol. 120 k. schar, 40 k. bot, 610 k. haring, 1390 k. makreel, 730 k. schelvis, 810 k. wijting. 195 k. kabeljauw en gul, 30 k. leng, 2 k. ham, 15 k. poon. 135 k. koolvis en 23 k. diversen. Totaal 5370 kisten vis. IJC. Aansluiten 6spJ cmfwyp shrdlu cmfwypm Prijzen van donderdag Heilbot 2.902.20. gr. tong 2.702.40. grm. tong 2.60—2.30. kim. tong 2.70 2.40, kl. tong I 2.70-2.30, kl. tong II 2.02 - 1.86, tarbot I 2.30—1.90, zalm 6.00 per kg. Tarbot IV 82—68, grm. schol 48, kim. schol 52— 42. kl. schol I 55—42, kl. schol II 51—11, schar 20 —8, bot 9-8. v. haring 21.20-14, makreel 37—12.80, gr. schelvis 3826, grm. schelvis 36—30, kim. schel vis 40—29. kl. schelvis I 40—27, kl. schelvis II 23 —16. wijting 16—8, gr. gul 51—42, mid. gul 45- 35, kl. gul 31—27. ham 80, poontjes 3021, kl. koolvis 7.w. 27 18.50 per 50 kg. Gr. kabeljauw 216—88, gr. koolvis zw. 6145, gr. koolvis wit 76, gr. leng 6255 per 125 kg. Besommingen van donderdag 1 trawler met 21.700, KW 8 Deining 16.400, SCH 27 17.110, SCH 310 i 5000, HD 37 I 7150, KW 108 3050, KW 107 2410. IJM 7 1810. IJM 40 1400, KW 7 750, WR 108 320, WR 48 650. De binnenhuis-adviseuse mevrouw H. SmitGoemans uit Renkum heeft dinsdag in de Da Costaschool in Velsen-Noord voor de NCVB het onderwerp „Kleur en vorm in onze woning" behandeld. Mevrouw Smit vertelde dat de moderne tijd ten opzichte van de vroegere „pakhuis kamers" wel zeer grote verschillen heeft meegebracht. Weliswaar kunnen oudere mensen in flatwoningen mpp.ilij.fc de huidi-, ge kleurencombinaties appreciëren omdat de „ouderwetse" meubelen veelal misstaan. Anderzijds gewennen de oudéren langzaam aan de idee het „shomroomachtige" aspect van de inrichting te vermijden. Hoofdzaak is, dat elke ervaring een ruimte wordt, waarin men inderdaad kan wonen zonder aan het interieur afbreuk te moeten doen door het plaatsen van grote dure stukken. Eenvoudige vormgeving en aangepaste kleuren kunnen van een huisinrichting een prettig, gezellig verblijf maken. Eén mei-viering Een comité bestaande uit vertegenwoor digers van de Partij van de Arbeid, het NVV en de VARA te Heemskerk heeft voor de viering van de eerste mei een uitge breid programma samengesteld. Er zullen drie bijeenkomsten zijn, waarvan voor de ouderen één in de ochtend en één in de avond. Als spreker treedt 's morgens op de heer P. de Graaf. Mevrouw Kuiper uit Bever wijk zal declameren. Voor de kinderen is er een filmmiddag. Op de bijeenkomst wordt de meirede uit gesproken door drs. J. J. Voogd, adjunct directeur van de dr. Wiarda Beckmanstich- ting. Het programma wordt verzorgd door het Kennemer Cabaret onder leiding van de heer R. Pletting met muzikale mede werking van De Jantjes uit Heemskerk. Tijdens het hevige onweer dat donder dagavond boven Noordholland woedde is in Castricum de bliksem ingeslagen. Bewo ners van de Koningin Julianastraat zagen te ongeveer 8.15 uur een grote vuurstraal die gevolgd werd door een vreselijke klap. Meteeir werd toen brandweer en politie op gebeld en deze spoedde zich naar de be dreigde plaats. Het bleek dat een vijf meter lange schoorsteen tussen Irenestraat en Konin gin .Julianastraat, door de bliksem was ge troffen. De schoorsteen was van boven tot onder gescheurd en vertoonde boven een scheur van 12 cm breed. De brandweer heeft de schoorsteen met touw ombonden om het uiteenvallen te beletten. Watervliet naar Koog-Zaandijk Voor de korfbalvereniging „Watervliet" is er zondag slechts één competitiewed strijd en wel van het eerste twaalftal in een uitwedstrijd tegen Koog Zaandijk. KZ verspeelde zondag een kostbaar punt bij het Amsterdamse DED, waardoor de Zaan- kanters zich geen enkele misstap kunnen veroorloven om het leidende SVK uit Utrecht voor het kampioenschap van de tweede klasse KNKB te blijven benaderen. Hoewel Watervliet niets meer te winnen of te verliezen heeft en zich dus in de tweede klasse zal handhaven, zullen de Velsenaren ondanks de lastige taak er toch een eer in stellen Koog Zaandijk flinke tegenstand te bieden. Voor de zaterdagmiddag-aspiranten is vastgesteld: Watervliet BAnimo Ready B. Watervliet I komt in het veld met de dames: B. Hoen, B. Hessen, R. Leyenaar, L. Kloosterman, G. Polak, I. Waagmeester en de heren: W. Berghuis, M. Veerbeek, S. Hartman, F. Vos» pan Dijk en Du pan Ladesteijn. Het nieuwsblad van de overkoepelen de vereniging „Kennemerstaten" is opnieuw een spiegel van verleden en toekomst in het verenigingsleven in de IJmond. Allereerst wordt daarin belang stelling gevraagd voor de landelijke mo delbouw-tentoonstelling, die van 25 april tot en met 3 mei in het Statenhuis wordt gehouden en die burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk zal openen, na dat een reünie van modelbouwers uit het gehele land daaraan zal voorafgaan. Onder het hoofd „Stortgroepen" wil „Spring" in het Kennemerstatenwerk sti muleren het vormen van spéciale actieve werkgroepen ter bevordering van muziek en spel, jeugdsport en training, handenar beid en ontwikkeling. Voorts wordt door de voorzitter van de Velser Sportstichting, drs. A. Demmers in een artikel aandacht besteed aan deze Stichting, haar ontwikke ling en coördinerende betekenis in het Velsense sportleven, dat gaat culmineren in de van 6 tot 13 juni te houden Velser sportweek. Van deze sportweek worden als hoogtepunten genoemd het optreden van het KNGV-dameskeurkorps, een voet balwedstrijd van Velsense amateurs tegen het Nederlands zaterdagmiddagelftal, een wedstrijd VSVStormvogels. Ook het zwemmen in Kennemerstaten- verband vindt een korte beschrijving, waarin wordt opgemerkt, dat de leiding hiervan zal gaan berusten bij het Buurt huis-bestuur, dat verdere ontwikkeling nog moet uitdokteren ten einde de zwemsport voor ieder, jong en oud, bereikbaar te ma ken. Een aantal „merkwaardige stemmen" geven voorts hun commentaar op het werk en het streven van „Kennemersta ten", waarin soms snedige opmerkingen een plaats hebben. De vakantiekampen in Ermelo, uitgaan de van het Fivoy-buurthuis en de EHBO- club worden besproken en ten slotte vraagt de driedaagse bazaar op 30 april, 1 en 2 mei op „Watervliet" en in het Ken- nemerstaten-buurthuis de belangstelling. Nu het vrijwel zeker is, dat MIK II punten zal verliezen door de in de ver leden week gestaakte wedstrijd Vlug en Vaardig IIMIK II (20) zal het eerste twaalftal van de christelijke korfbalver eniging DKV te IJmuiden, dat zaterdag de gast is van Diemen, zich door een over winning officieus kampioen kunnen noe men. De IJmuidenaren zullen er echter goed aan doen hun tegenstanders niet te onderschatten, te meer daar de mensen uit Diemen vooral in hun laatste wedstrijden bewezen hebben, dat zij in staat zijn om sterkere tegenstanders te kunnen verslaan. Het tweede twaalftal en het junioren B-team trekken voor hun laatste compe titiewedstrijd naar Hillegom om daar respectievelijk SDO II en SDO-junioren B te ontmoeten. Van beide teams mag ver wacht worden, dat zij het tot een over winning kunnen brengen. Voor het junioren A-team is de uitslag van de ontmoeting Rapid-junioren A SDO-junioren A van belang. Winst voor SDO betekent, dat de Hillegommers kam pioen zijn. Verliest SDO, dan zijn het de DKV-junioren, die de titel behalen. ROME (Reutel-) —De leider der Itali aanse communistische partij Togliatti, heeft premier Segni in het parlement vra gen gesteld naar aanleiding van de uit spraak van de Vaticaanse Congregatie van het Heilig Officie dat rooms-katho- lieken niet mogen stemmen op partijen of personen die in feite de communisten steunen. Togliatti vroeg de premier bij de Vaticaanse staat hiertegen te protesteren daar de uitspraak in strijd zou zijn met het concordaat tussen Italië en de Heilige Stoel, aangezien zij een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de Italiaanse staat zou betekenen. Volgens de communisten strekt de uitspraak er toe de vrjjheid van keuze bij de verkie zingen op Sicilië te beperken. Radio-Mos kou heeft een dergelijk protest laten horen in een uitzending in de Italiaanse taal. De Vaticaanse radio heeft intussen met nadruk verklaard, dat de rooms-katho- lieken die zich niet aan de uitspraak sto ren, niet geëxcommuniceerd zullen wor den. Zij kunnen echter niet tot de sacra menten worden toegelaten. Alleen de rooms-katholieken die de communistische leer belijden en deze actief verspreiden, worden geëxcommuniceerd. Naar wij vernemen is het Nederlands voetbalelftal, dat officieel door Bondscoach Elek Schwartz nog altijd niet is samenge steld, bekend. De onzekere faktor is de bezetting van de midvoorplaats, waar de bondscoach gaarne de NAC-er Leo Canjels zou laten spelen. Diens blessure is echter nog niet genezen, zodat hij woensdag niet kon trainen. Komt hij vanmiddag door zijn test (in het Olympisch stadion) heen, dan wordt hij opgesteld. Maar de kans is groter, dat Canjels niét fit is en dan speelt Van dei- Linden midvoor en Lenstra rechtsbinnen. Het elftal wordt in dat geval:- Doel: De Munck. Achter: Wiersma en Kuys. Midden: Notermans, Van der Hart en Klaassens. Voor: Van der Kuil, Lenstra, Van der Linden, Rijvers en Moulijn. Is Canjels fit, dan verliest Lenstra zijn plaats aan Van der Linden. De bridgeclub „Sans Atout" heeft de wedstrijden om het clubkampioenschap beëindigd. In groep A veroverden de heren J. Bos en Ph. van Groningen de eerste plaats. De heren C. Geldermans en K. van der Zon eindigden als eerste in de B-groep. De uitslagen in de laatste ronde waren: 1. J. BosPh. v. Groningen 50; 2. J. Krab G. C. Tabak 461/2; 3. C. LuttikD. Hooge- boom 44; 4. L. KleynB. Hoogeboom 43 V2; 5. J. HamersJ. v. Zutphen 40Vs. Groep B: 1. C. GeldermansK. v. d. Zon 52; 2. Beumer Sr. en Jr. 49; 3. mevr. Ta bakD. Biben 43%; 4. C. GunnemanP. WTelage 43; 5. A. TabakJ. de Lalijne 40 V2. (Van onze correspondent in Rome) Het was min of meer te voorzien, dat de Europese rondreis van Italië's eerste mi nister Segni en van de minister van bui tenlandse zaken Pella het karakter zou dragen van absolute intransigentie tegen over alles wat naar betere verstandhou ding tussen Oost en West zweemde. Italië heeft van alle NAVO-landen het grootste aantal communisten in huis en de huidige regering heeft de rug toegekeerd aan elke poging om dat ernstige euvel op democra tische wijze te bestrijden. De rechtervleu gel van de christendemocraten, de hoge geestelijkheid, een aantal grootindustrië len en de uiterst rechtse partijen, tot en met de fascisten, vormen op dit ogenblik de heren, die aan de touwtjes trekken. En juist omdat zij niets doen en kunnen doen tegen het communisme in eigen land, moe ten zij wel in hun gesprekken met de bond genoten blijk geven van de meest onver zoenlijke afkeer tegen alles wat uit de Moskovitische hoek komt. Segni, een be daard en rustig man, heeft echter bij zijn gesprekken te Parijs en te Bonn, matiging betoond, en alles wel beschouwd leek Ita lië een positie in te nemen, die dichter stond bij die van de Verenigde Staten dan bij die van De Gaulle en Adenauer. Dat Rome onmiddellijk daarop besloot toestemming te verlenen tot het gebruik maken van Italiaans territorium voor ra ketbases heeft even wat stof doen op- (Van onze correspondent in Bonn) In het Zwitserse Bazel is onlangs een man gearresteerd, die er zich op beroe men kon de „koning der Westduitse auto dieven" te zijn. Het gaat hier om de ruim 40-jarige Günter Holst die met zijn bende in de loop van enkele jaren honderden gestolen auto's uit West-Duitsland naar Andorra heeft getransporteerd. Autodiefstallen zijn in West-Duitsland aan de orde van de dag. Er worden er letterlijk duizenden per jaar gestolen. De gangsters trachten ze vooral naar West- europese en Zuideuropese landen te ver kopen, waar ze er vaak een prijs voor kun nen maken, die redelijk hoog ligt. Günter Holst en de zijnen hadden zo hun eigen methoden. Holst beschikte over het gesto len pex-soonsbewijs en rijbewijs van de handelaar Horst Erhard uit Bad Pyrmont. Ëri mét dat peVsoonsbewi j s „huurde" hij in verloop van twee dagen vier auto's te Hannover en Kassei. Met drie bendeleden reed hij daags daarna de Frans-Duitse en de Frans- Spaanse grens over naar Andorra. Inmid dels kreeg de handelaar Erhard uit Bad Pyrmont de politie op zijn dak over niet minder dan vier gehuurde auto's.. Holst en de zijnen waren toen al lang hoog en droog in Andorra met hun heler aan het onderhandelen. Deze, een Andorrese gara gehouder en hotelier behoefde waarschijn lijk niet al te diep in zijn zak te tasten. Holst had de auto's voor slechts 50 mark in Andorra mogen invoeren. Andere for maliteiten waren er voor de auto-import niet en de garagehouder stond dan ook be paald niet voor grote moeilijkheden. Daar enboven gaan auto's in Andorra vlot van de hand: ze zijn goedkoper dan waar ook en er zijn klanten uit geheel Spanje, Frankrijk en Noord-Afrika, die er belang stelling voor hebben. Tachtig percent van al die in Andorra ingevoerde auto's komen uit de bondsrepubliek, en Holst en de zij nen hebben daarin steeds een groot aan deel gehad. Tot hij in Bazel tegen de lamp liep en ook zijn drie bendeleden konden worden gearresteerd. De amateur-detective Het eigenaardige was, dat niet slechts de politie, maar ook enkele Westduitse autoverhuurders in de zaak aan het speu ren zijn geslagen. De Hannoverse auto verhuurder Freund was namelijk op het (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering heeft eindelijk de handschoen opgenomen, die Oost-Duits land haar reeds geruime tijd geleden in Azië en Afrika heeft toegeworpen. Zij gaat een nieuwe culturele politiek inluiden je-, gens het buitenland om te pogen de ach terstand, die de Oostduitse activiteiten haar, vooral in Azië, hebben bezorgd in te halen. Het duidelijkste voorbeeld van de Oost duitse activiteit is het volgende. Op Japan se scholen wordt sedert kort weer onder wijs in de Duitse taal en letterkunde ge geven. Dezer dagen kwam men te Bonn tot de ontdekking dat de schoolboekjes af komstig zijn uit Oost-Duitsland en dat de Japanse scholieren het volkslied van Oost- Duitsland, de „Nationalhymne" van R. Becher leren zingen. Dergelijke gevallen zouden ook in andere Aziatische landen voorkomen. Oost-Duitsland doet zich daar voor als de vertegenwoordiger van het ge hele Duitse volk, alsof er geen Bondsrepu bliek bestaat. Men wist reeds dat Oost-Duitsland in verscheidene Aziatische landen een actie ve culturele politiek bedrijft. Men is er zich van bewust, dat daarbij de Russische hulp van grote betekenis is. Daarbij komt, dat de Oostduitsers, een politiek kunnen volgen die voor de Aziaat zowel Duits als anti-westers kan lijken. Tenslotte is de ge middelde Aziatische onderwijzer, scholier of student niet in staat onderscheid te ma ken tussen Oost- en West-Duitsland. Niet voor niets heeft de Westberlijnse burge meester Willy Brandt vorige maand een reis door een reeks Aziatische landen ge maakt om de werkelijke stand van zaken uiteen te zetten. En is tijdens een opinie onderzoek in de Verenigde Staten onlangs niet gebleken, dat de gemiddelde Ameri kaan geen notie heeft van de toestand rond Berlijn laat staan van de Duitse problematiek? „Schuld" van Bonn Bonn is kennelijk wakker geschud. Men heeft thans een voortvarende diplomaat aan het hoofd gezet van de culturele af deling van het ministerie van Buitenland se Zaken te Bonn. Alle Westduitse culture le attaché's in het buitenland zijn onlangs naar Bonn geroepen, nadat gebleken was dat op vele Westduitse ambassades een onbehaaglijke stemming was ontstaan over de culturele politiek. Met een nieuw plan-de-campagne zal men nu trachten de Oostduitse successen in Londen, Nieuw Delhi, Cairo en Djakar ta te bestrijden. Daarmee zou men de goodwill voor West-Duitsland kunnen ver hogen en het werkelijke Duitse gezicht kunnen openbaren. Dat de Westduitse cul tuurpolitiek desondanks een groot nadeel ten deze niet kan opheffen, ligt aan Bonn. Want het feit, dat West-Duitslands hoofd stad, Bonn, geen echt cultureel centrum van de bondsrepubliek vormt, waarin zich het gehele of in elk geval een groot deel van het culturele leven van de Bondsrepu bliek afspeelt, is naar buiten toe yan gro te betekenis in negatieve zin. idee gekomen om met een paar collega's uit Kassei en Karlsruhe, die eveneens door Holst waren opgelicht, het spoor te volgen. Dat dit spoor naar Andorra leid de, wist men in de Bondsrepubliek reeds lang. De moeilijkheid was bewijzen te vin den om de heler te ontmoeten en de poli tie op het juiste moment in de arm te ne men. Amateur-detective Freund had het enorme geluk in Andorra direct al zijn auto te ontdekken, welke door Holst aan de Andorrese garagehouder was verkocht die de wagen weer had doorverkocht aan een dame. Deze dame werd prompt nadat de politie het voertuig in beslag had ge nomen, door de garagehouder schadeloos gesteld en wel voor hetzelfde bedrag als waarvoor zij de tweedehands (gesto len) auto van hem had gekocht! Toen bleek, dat de Andorrese heler-importeur een rijke garagehouder en hotelhouder van Spaanse afkomst was van wie men ove rigens niets kon bewijzen en die grif steeds weer diep in dë^2ak- tastte, wanneer de politie hem confronteerde met een door hem verkochte en in West-Duitsland door Holst gestolen auto. Daarbij waren de Hannoverse autoverhuurder Freund en zijn collega's er niet voor teruggedeinsd om te gaan logeren in het hotel van., de heler-importeur en vriendje van Holst. Ze deden zich als rustige toeristen voor, pap ten met de secretaresse van de garage houder-hotelier aan en hoorden tenslotte van haar de gehele gang van zaken: van de diefstallen in Duitsland tot de verkopen in Andorra.Haar eigen taak ten deze be stond er in enige malen per jaar naar Frankfort of Kassei te reizen om daar over de „zaken" te praten en allerlei fi nesses te regelen. Zij sprak vijf talen en was voor de garagehouder-hotelier uit An dorra een onontbeerlijke kracht. Tot Holst en zijn bendeleden tegen de lamp liepen In Hannover en Kassei vraagt men zich ihans af of er iets te ondernemen is tegen de Andorrese tussenhandelaar en zijn mooie secretaresse, die zich beiden van den domme houden, maar die zo ijverig in Duitsland gestolen auto's importeren en verkopen, vooral naar het Nabije Oosten, Amerika en Noord-Afrika.. In een dextrinefabriek te Veendam heeft zich vanmorgen een hevige explosie voor gedaan waardoor een gedeelte van het dak de lucht in vloog, 'n muur werd weggesla gen en honderden ruiten sneuvelden. Een arbeider werd door een steekvlam zodanig gewond, dat hij naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen moest worden overgebracht. Twee mensen, die op de afdeling werkten, waar de explosie plaats had, kwamen er af met geschroei de haren en lichte brandwonden. NEW DELHI (Reuter) De „Times of India" heeft vrijdag bericht, dat de Dalai Lama de Indische minister-president in een brief mededeling heeft gedaan van een levensgevaarlijke toestand waarin hij op 17 maart, toen de Chinese communisten zijn paleis te Lhasa beschoten, had ver keerd. Volgens de brief had de Boeddha hem gered, toen twee Chinese mortiergra naten op het paleis terechtkwamen, maar niet ontploften. Het blad schreef dit van „zeer betrouwbare zijde" te hebben ver nomen. De Dalai Lama besloot, aldus diens brief zijn land te verlaten omdat de Chi nezen hun toevlucht zochten tot geweld. De geestelijke leider van de Tibetanen schreef de brief vijf dagen voordat hij in India aankwam, aldus de „Times of In dia". KALIMPONG (Reuter) Volgens ver slagen van ooggetuigen, die in Kalimpong zijn ontvangen, worden er zware gevech ten geleverd tussen Tibetaanse opstande lingen en Chinese troepen bij Nagat-Tse- Dzong, het meest westelijk gelegen bol werk van de rebellen. Het fort, dat op 250 km. ten zuidwesten van Lhasa aan de weg van Gyantse naar de hoofdstad ligt, is een half jaar geleden door de opstandelingen veroverd. De vorige week hebben de Chi nezen met het oog op de aanval hun troe pen in dit gebied versterkt. waaien. Waarom moest juist Italië het eer ste land van het Europese continent zijn om deze stap te doen? Een van de meest rechtse bladen, de romeinse „Tempo" (zeer veel gelezen) die vaak de spreek buis is van de rechtervleugel der chris tendemocraten (Pella, Andreotti enzo voort), geeft op die vraag een antwoord, waarvan wij alleen maar kunnen hopen, dat het niet waar is. Volgens het blad heeft de regering Segni aldus besloten uit over wegingen van binnenlandse politiek, na melijk om de communisten voor een „fait accompli" te stellen.... Die bases heb ben volgens de „Tempo" op zichzelf niet veel te betekenen, daar het steeds duide lijker wordt, dat een vaste basis voor ra ketten in geval van oorlog uiterst trefbaar is (prettig vooruitzicht voor Noord-Italië) zodat de Amerikanen sedert lang aan de lopende band beweegbare bases produce ren in de vorm van grote onderzeeërs, ge schikt voor het afschieten van raketten. Maar, zo gaat het blad voort, in de laat ste jaren is er in de christendemocrati sche partij een linkse voorliefde aan het licht gekomen. Fanfani achtte zelfs even tuele samenwerking met socialisten, met Nenni, niet iets dat onder alle omstandig heden en voor altijd uitgesloten diende te zijn. Gelukkig hebben we nu andere per sonen aan de regering. „En zoals De Gas- peri in 1948 het NAVO-verdrag tekende om zijn overwinning op de communisten te be zegelen, zo heeft Segni tien jaar later het verdrag voor de raketten getekend op pre cies dezelfde gronden". En wat verder zegt het blad: „Waarom zijn bepaalde perso nen daartegen? Omdat zij, die met Mos kou zouden willen praten, de neutralisten, vooral degenen, die men in het christen democratische kamp vindt, heel goed be seffen, dat wanneer eenmaal die strategi sche raketten, de „Thors" en de „Jupi- ters" in Italië zijn geïnstalleerd, zij hun hoop wel kunnen opgeven. Niet dat die ra ketten tot elke prijs oorlog betekenen (in tegendeel, in geval van conflict zal een sterker en beter bewapend Italië, meer kans hebben buiten de oorlog te blijven), maar omdat ze nu niets kunnen beginnen zonder eerst de Amerikanen met hun ato- mische wapens uit het land te zetten". Men ziet, een nogal dolle redenering. Te gen de bases zijn, behalve natuurlijk de communisten, ook de Nenni-socialisten, de linkervleugel der christendemocraten en het linkse centrum (Fanfani en de zijnen) van die partij. Maar of dat bij het aan staande kamerdebat zal blijken, is een andere kwestie. De republikeinen en links liberalen menen, evenals de sociaaldemo- eraten, dat deze rakettengeschiedenis niet anders is dan een zuiver militaire kwes tie, een consequentie van het NAVO-ver drag en dat elke Italiaanse regering tot dit besluit zou zijn gekomen. Toch is te voor zien dat de discussie vrij heftig zal zijn. Feestmaal Een andere zaak houdt de gemoederen heel wat meer bezig.. Tijdens zijn reis naar Amerika heeft de minister' van buiten landse zaken, Pella, een rede uitgespro ken, die hem in moeilijkheden heeft ge bracht. Hij sprak voor de Italiaans-Ame rikaanse club bij een groot feestmaal, waarbij hij als eregast aanzat naast kar dinaal Spellman. Het persbureau „Asso ciated Press" verraste de wereld met de mededeling, dat Pella gezegd had: „Ita lië geeft er de voorkeur aan onder te gaan door de atoombom liever dan onder een communistisch bewind te leven". In Ita lië keek men elkaar stomverbaasd aan en vroeg zich af: Is dat zo? En in verschil lende bladen werd de vraag gesteld, of een minister het recht heeft zulke dingen te zeggen. Het persbureau had er bijgevoegd dat Pella's woorden waren vertaald in het Engels door de Italiaanse ambassa deur in Canada, Alessandrini. 's Maandags kwam er een tegenspraak: er was iets niet in orde met de vertaling en Pella had heel wat anders gezegd. De rechtse pers kraai de victorie: Pella was het slachtoffer ge worden van linkse intriges, maar alles was in orde. Tenslotte kwam de minister op het vliegveld van Rome aan en verklaar de, zoals steeds pratend met de meest plechtige statigheid, tussen elke twee woorden een pauze van een paar secon den, dat hij niets van dien aard gezegd had en dat de vertaler een „Italo-Ameri- kaan" was geweest. Maar het persbureau liet dit niet op zich zitten. De rede van Pella was in het Ita liaans geregistreerd en nu werd die volle dige rede, zoals die door de voor Italia nen in Amerika bestemde radiozender was uitgezonden, bekendgemaakt. Het bleek weliswaar anders maar eigenlijk nog gek ker. Pella had een hele geschiedenis ver teld over de vrouw van een communisti sche partijleider, die hem een brief had gestuurd (ruim een jaar geleden) waarin zij hem schreef, waarom hij, die indertijd had verklaard, dat als er een gewelf zou kunnen worden gebouwd, dat bescherming verleende tegen de atoombom hij daar zijn dochter onder zou plaatsen, nu bereid bleek om raketten in Italië te herbergen, die juist die atoombommen zouden kunnen aantrekken. Pella had geantwoord: „In dien inijn dochter het gevaar moest lopen te leven in een wereld zonder vrijheid, in een communistische wereld, dan kies ik als vader voor mijn dochter liever het ri sico van de atoombom." Hij voegde er aan toe: het mei-endeel van de Italiaanse ouders denkt er net zo over. Het is duidelijk dat het antwoord door hem aan die „communistische beminnelij ke dame" gegeven pux-e retoriek is. Voor al voor Pella, als men bedenkt, dat hij heel goed zonder vrijheid heeft weten te leven als fascistische vice-burgemeester van de stad Bialla. Pei'soonlijk heeft deze man een voorliefde voor dex-gelijke holle frasen en als particulier kan hij natuurlijk zeggen wat hij wil. Maar heel veel Italia nen zijn van mening, dat dit geen taal is voor een minister en dat hij allerminst het recht heeft te zeggen, dat het merendeel der ouders in Italië het met hem eens is. De zaak komt dezer dagen voor het par lement. De omstandigheden zijn zo, dat de regering door samen te werken met uiterst rechts en door episoden als deze een door de linkse democx-aten veraf schuwd samengaan van de democratische partijen met de communisten onvermijde lijk maakt. Republikeinen, linksliberalen, sociaaldemocraten, socialisten (en he laas ook communisten) zullen tezamen het aftreden van Pella eisen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3