WERF I X meubelen rijwiel- en bromfietsonderdelen „Wij moeten echt geloven in de fantasie van onze kinderen" tK AmTTEN xWeHmfc V er jaarsgeschenk voor Koningin „Zeg, T is geen vakantiereis riepen koks en chefs jj J. N. TROMP: Beverwijks R.K. Gemengd Koor zong „De Jaargetijden" B. J. Wieland Los vindt weitje van Spaarnberg-bewoners Tanner Al een ijsje gehad? Wasmachines - Centrifuges VRIJDAG 17 APRIL 1959 9 Dr. A. J. van Leusen over gezinsmoeilijkheden Nog meer geld nodig voor rioolzuivering r\}. - r r 1 AUTOMATIEKHAL Aan toren van Velser kerk moet nog veel gebeuren Programma Koninginnedag LOENDERSLOOT J UIT HET BEGIN VAN ONZE JAARTELLING Humanitas zoekt pleeg ouders Groenteveiling Beverwijk VGIJ volleybalkampioen Dr. A. J. van Leusen heeft donderdag middag in de bovenzaal van hotel Royalaan de Kennemerlaan in I]mui- dón een lezing gehouden over „Gezins moeilijkheden en -mogelijkheden" voor de Nederlandse Vereniging voor Huis vrouwen, afdeling IJmuiden. Dr. Van Leusen noemde het gezin „de plaats waar we genomen worden zoals we zijn". „We hoeven daar niet gemaskerd langs de weg te lopen. Buiten het gezin moeten we altijd oppassen hoe we ons gedragen". Thuis is volgens spreker ook de enige plaats waar we worden vertrouwd. Spreker noemde het gezinsleven in sterke mate beslissend voor ons levensgeluk. Het gezinsleven bepaalt in hoge mate de ge meenschap waarin wij leven. Vandaar, vol gens dr. Van Leusen dat men in een dicta toriale staat altijd zal trachten de opvoe ding van de kinderen tot zich te trekken. De dictatuur is echter onherroepelijk aan de verliezende hand als zij haar vat op het gezinsleven verliest. Onontbeerlijk „Het kind heeft een sfeer van veiligheid en vertrouwen even hard nodig om tot volle wasdom te komen als een plant de zon", betoogde dr. Van Leusen, die ver volgens de roerselen van de kinderziel onder de loep nam. Voordat dr. Van Leu sen hier echter toe overging nam hij de moderne mens in ogenschouw. „De moder ne mens kan het bijna niet meer stellen zonder lawaai. Hij kan de stilte niet meer verdragen. Moderne mensen zijn ook alle maal „belangrijke" mensen. Wie zou bij voorbeeld durven zeggen dat hij het niet druk heeft. Hij zou in dat geval niet voor belangrijk worden versleten. De moderne mens gelooft niet in geluk, gelooft gemak kelijker in ziekte dan in gezondheid. Als men iemand naar zijn gezondheid vraagt zal hij in het gunstigste géval antwoorden: ach, 't gaat wel. De moderne mens gelooft gemakkelijker in oorlog dan in vrede. De moderne mens wordt gekenmerkt door wantrouwen. Dit alles verstoort de sfeer van veiligheid en vertrouwen, twee fac toren die juist in het gezinsleven zo be langrijk zijn. Juist bij het opvoeden van kinderen. Opvoeden is steunen, helpen en leiden, maar het verwordt tot verbieden, Advertentie 250 MODELKAMERS PAS-TOE PI LA STRO POLY-2 ^WONINGINRICHTING BEVERWIJK uteê (ktoi, tjid-c/LOAAcJeAi! B. en W. van Velysen vragen de raad een krediet van f 562.000 voor de uitbreiding van de rioolzuiveringsinstallatie. Nadat rond 200.000 was uitgegeven voor de aanleg van moerriolen in IJmuiden. de aanleg van een tweede persleiding tussen het pomstation aan de Meervlietstraat en de zuiveringsinrichting en voor het maken van een nieuwe verdeelinrichting bij de zuiveringsinstallate resteerde van de kre dieten, in 1952 en 1953 door de raad ver strekt nog 285.000. Op 15 oktober 1957 stelde de raad een aanvullend krediet beschikbaar van 928.000. Ook dit is nog niet genoeg ge bleken. Sedert enige tijd zijn namelijk de in zichten btereffende de wijze van mecha nische zuivering van het rioolwater gewij zigd. De oorzaak hiervan is gelegen in het. feit dat gezocht is naar een zodanige ver betering dat de bij het oude systeem op tredende ernstige bedrijfsstoornissen wor den vermeden. De bedoelde verbetering wordt hoofd zakelijk gevonden in het slijkgistings- systeem door het inrichten van een voor- eh nagistingsbak, in het verwarmings systeem en in de bouw van een afzonder lijke gashouder. De zuivering volgens het gewijzigde systeem wordt door de N.V. Industriële Maatschappij „Mabeg" aanbevolen en door het Rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater (RIZA) een grote verbetering geacht. In den lande zijn reeds enkele zuive ringsinstallaties volgens het moderne systeem met goede resultaten uitgevoerd Volgens het huidige prijsniveau zullen, met inachtneming van de werken welke in het kader van de uitbreiding van de riool- waterzuvering reeds zijn uitgevoerd, de totale kosten van de uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsinricht.ing met aan verwante werken naar raming een bedrag van ongeveer f 1.775.000 vorderen. Daarom vragen B. en W. de raad nog een aanvullend krediet van f 562.000. Advertentie 'VXXX5COOOOOOOCXXX»OOOOOOOOCr k Voor alle naar Kennemerlaan 19 - Tel 6517 ^0c000000cvxx30000000000c straffen en bang maken. Het gaat er om het kind sterk te maken. Het goede voor houden sticht meer onheil dan wij zelf wel denken. Eeuwig verbieden is bijzonder schadelijk. Het verbod trekt het onheil aan. Ook grote mensen zijn vaak al te graag bereid de wet te overtreden, mits niemand het ziet of merkt (belastingont duiking)". Volgens dr. Van Leusen is de opvoeding van onze kinderen vaak te nega tief ingesteld. Men heeft de neiging zich met zijn kroost te bemoeien als het niet goed gaat. Bijvoorbeeld als zoonlief met een slecht rapport thuiskomt dan wordt er plotseling ingegrepen. Maar als het goed gaat op school wordt veelal geen belang stelling getoond. Eigen wereld Jonge kinderen scheppen zich een eigen wereld, een wereld van fantasie. „Wij zelf kunnen nooit zo oud worden dat wij de realiteit weten af te scheiden van de fan tasie". „Wij moeten vooral het kind niet wantrouwen, ook al weten wij pertinent dat het fantaseert." „Wij moeten geloven in de fantasie van onze kinderen," zo besloot dr. Van Leusen zijn door de huisvrouwen met spanning gevolgde betoog. Na de pauze bestond er gelegenheid tot discussie. Advertentie MEER DAN 700 STUKS ALLE BEKENDE GOEDE MERKEN WONINGINRICHTING BEVERWIJK uteê faM, kjurf-duLOicJeA! BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK. GEBOREN: Johannes G. M., z. van G. de Ruyter en A. Aardenburg; Guurtje, d. var C. van Weelderen en A. H. Suurland te Beverwijk; Gerardus A., z. van L. A. van Noort en A. G. Dekker; Johannes P. H., z. van P A. J. Vendel en C. Koper; Maria T. B., d. van C. A. Duineveld en A. C. Hoberg; Johannes M. G., z. van M. H. Visser en M. J. Beentjes; Jacobus G. J., z. van J. de Boer en H. E. v. Lieshout. ONDERTROUWD: H. J. Boer en A. M. A de Kruiff. GETROUWD: C. F. P. Baltus te Bever wijk en M. Welborefi; H. A. Numan en D. M J. Korte; T. F. G. Bruins en A. J. Schouws. Zoals eerder in de pers is aangekondigd, heeft zich een landelijk comité gevormd ter aanbieding van een verjaarsgeschenk van de bevolking van het Koninkrijk aan Hare Majesteit de Koningin ter gelegen heid van haar aanstaande, vijftigste ver jaardag. Het comité meent te handelen in de geest van de Koningin, wanneer het Haar ee-.i bedrag ter beschikking stelt, dat Zij naar Haar inzicht kan bestemmen voor een algemeen doel. Daarnaast hoopt het comité een deel van de bijdragen te mogen aanwenden voor een persoonlijk geschenk. Alle Nederlanders en alle Nederlandse organisaties, verenigingen, instellingen en bedrijven zullen door het schenken van !t 3 april op de Noordzee DE JOH AN VAN OLDENB ARNEVELT ligt in een dikke mist, in de buurt van Southampton en vijfenzeventig Engelse passagiers kom,en met kleine bootjes aan boord, want ze kunnen nu niet netjes van de kade af instappen. Onderweg (onderzee kun je zo moeilijk zeggen) klinken van alle kanten misthoorns (of fluiten, dat weet ik niet, maar het lijkt meer op puffende stoomtreinen) en bellen, die aan ijsco mannetjes doen denken. Af en toe liggen we zelfs stil. Gisteren zijn we begonnen met serveren in de achtereetsalon, behalve een collega en ik dan, want wij bekleden de functie van Manusje-van-alles. Er zijn ontzettend veel kinderen aan boord, meestal tussen de twee en tien jaar. Bijna ieder gezin heeft wel een paar kleine kinderen. Ze eten op aparte tijden en krijgen speciaal eten. Er zijn buiten de kinderzittingen drie zittingen per dag, maar op de thuis reis wordt dat verdubbeld. Dan komen er bijna twaalfhonderd passagiers aan boord. In ieder geval hebben we nu tamelijk veel vrij, 's morgens van half tien tot elf uur, dan van twee tot vijf en dan wee na achten. 6 april Gibraltar VANMIDDAG HEBBEN WIJ voor het eerst in badpak op een ons toegewezen dek kunnen zonnen. Nog wel een beetje kil, maar tegen vier uur werd het warmer. Om twee uur kwamen we langs de zuid kust van Spanje. Midden onder het diner liepen plotseling alle serveersters hard hun hut uit. Kaap Vincent moest gefoto grafeerd worden! En de koks en chefs maar roepen: „Zeg, het is geen vakantie reis!" Maar wat wil je, Kaap Vincent is zo mooi met zijn vuurtoren en zijn witte klooster! Om acht uur kwamen we langs Gibral tar. Aan de andere kant konden we de noordkust van Afrika (Marokko) zien liggen. Van morgen af mogen we van twee tot vier zwemm.en! Onze hutten zijn stuk voor stuk gezellig. Alles is nieuw en zelf heb ben we ze aangekleed met platen, land kaarten, foto's, bloemen en kleedjes. In onze messroom staat zelfs van een der meisjes een bandrecorder! Het is hard werken, de terugreis in elk geval, maar dat hebben we er wel voor over! MARIANNE KERKMEESTER Stewardess „Johan van Oldenb arnevelt" Advertentie E uit onze ESPRESSO IJSMACHINE B GALERIJ DUINWIJK De aan de gemeente Velsen in eigendom toebehorende toren van de Nederlandse Hervormde Kerk te Velsen behoeft drin gend restauratie. Op de begroting voor 1958 is voor dit doel reeds een bedrag van 5.000.uitgetrokken voor herstel van de vergane dakbedekking van de toren spits. Deze werkzaamheden zijn inmiddels uitgevoerd en de kosten hebben in totaal 5.421,10 bedragen. De kosten van de nog uit te voeren werkzaamheden worden geraamd op 15.000, waarin mede is begrepen het be drag, waarmee de begrotingspost van 5000.is overschreden. Voor de restauratie van de toren is een rijkssubsidie tot een bedrag van maximaal 6.600 beschikbaar gesteld. Voorts hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland besloten een subsidie van ten hoogste 2475.— in de kosten te verlenen. B. en W. stellen /oor de subsidies te aanvaarden, en voor de restauratie een krediet van 15.000 te verlenen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Marianne Kerkmeester is één van de 24 serveersters, die voor het eerst in de historie met een passagiersschip meevaren. In bijgaande brief schrijft zij haar eerste indrukken neer van de wereldreis met. de „Johan van Olden- bdrnevelt". een bijdrage uiting kunnen geven aan de gevoelens van genegenheid en respect voor onze Vorstin. Van harte wek ik de inwoners van de gemeente Velsen op aan de oproep van het comité gehoor te geven. De burgemeester van Velsen, M. M. KWINT In hotel Funadama heeft donderdag avond het Oranjecomité het programma voor de komende feestdagen vastgesteld. Het ziet er voor 30 april als volgt uit: 8.00: reveille vanaf "de torentrans door Castricums fanfare. 8.00: afmars kinderen vanaf Bleumerweg Bakkum naar het gemeentehuis. 9.30: aubade voor het gemeentehuis. 10.00: poppenkast in veilinggebouw voor leerlingen van 1ste en 2de klassen der la gere scholen. 10.00, 13.30 en 16.15 uur zijn er voorts filmvoorstellingen voor leerlingen van 3de, 4de, 5de en 6de klas. openbare ulo, kath. ulo en V.G.L.O.-scholen. 3.00: toneeluitvoering in het veilingge bouw voor leerlingen van St. Augustinus, St. Gerardus- en Maria Goretti-school. 4 mei Op 4 mei zal de gebruikelijke stille tocht naar het monument voor gevallenen op de kruising Castricum-Limmen-Uitgeest te 19.30 uur worden gehouden. 5 mei Op 5 mei zullen de gebruikelijke sporten en spelen voor de jeugd worden gèhouden. Naar aanleiding van het bericht om gel den, bestemd voor het aanbieden van een geschenk op 30 april a.s. aan Hare Majes teit de Koningin, te storten op de giro rekening van de penningmeester van de Stichting Velser Gemeenschap (no. 270475), wordt ons van de zijde van de te IJmuiden gevestigde bankinstellingen medegedeeld, dat volgens de officiële richtlijnen van het landelijk comité, de bijdragen alleen en uitsluitend dienen te worden gestort op gironummer 640.000 ten name van de pen ningmeester „Comité Verjaarsgeschenk H.M. de Koningin te Amsterdam" of bij de Nederlandsche Handel Mij. n.v. te Amster dam. Daarnaast bij alle plaatselijke bank instellingen, de Coöperatieve Boerenleen bank en de postkantoren. Al deze instan ties zullen de stortingen zonder enige kos ten verzamelen en t.z.t., volgens de ont vangen richtlijnen, afdragen. De uitvoering van Haydn's bekende oratorium „De jaargetijden", ditmaal door he' Beverwijks Rooms-Katholiek Gemengd Koor onder leiding van de toonkunstenaar Jaap Spigt, werd donderdagavond in het Kennemer Theater aan de Zeestraat te Beverwijk voor een uitverkochte zaal ge geven. Op 31 mei 1809 overleed de compo nist die, tot op hoge leeftijd bijzonder vitaal, werken het licht deed zien welker muzikale kwaliteiten nog algemeen bewon dering en ontroering wekken. „De jaargetijden" (en zijn pendant „De schepping") behoort welhaast overal tot 't vaste repertoire van ieder groot koor. Het eerstgenoemde werk, dat feitelijk veeleer een cantate is. werd in Beverwijk reeds vele malen zij het door andere koren -- uitgevoerd. Niettemin zingt iedere zang vereniging graag deze zonnige muziek en het B.R.K.G.-koor vond in het verklanken var de karakteristieke Haydn-partituur ongetwijfeld veel voldoening. De vereni ging bezit een vrouwenkoor, dat zowel kwantitatief als kwalitatief de mannen stemmen verreweg de baas is: frisse, jonge sopranen en mooi klinkende alten, waar tegen het voor de te zwak bezette tenoren en bassen ondankbaar zingen was. Deson danks wist Jaap Spigt fraaie effecten te bereiken, mede dank zij een sonoor klin kend begeleidend orkest, dat: in zijn be zetting van violen en houtblazers excel leerde. Ook in de inleiding tot deze can tate had 't Rotterdams Kamerorkest reeds blijk gegeven van verzorgd samenspel. De koren, welke Haydn voor „De jaarge tijden schreef, zijn de hoekstenen van deze muzikale geschiedenis over het mensen leven en de plaats van de mens in de na tuur. Het B.R.K.G.K. zong ze vlot en ge makkelijk: muzikaal, beschaafd en boeiend in de compositorisch machtige koren, bij voorbeeld nummers 9, 12, 20, 23 en de magistrale finale met de brede, fugatische climax „Uwe hand leide ons". De solisten vertolkten hun rollen in dit muzikale gebeuren met volledige over gave. Pachter Simon's partij was bij Leo Rcmmerts in vertrouwde handen; zijn ge routineerde stem had er niet de minste moeite mee. De sopraan Dora Lindeman, in de hoogte wat minder briljant dan ge woonlijk, vertolkte evenzeer moeiteloos de partij van dochter Hanne. Lucas, de jonge boer, vond in Jan Waayer een zanger, die een welluidend tenorgeluid boeiend en muzikaal wist te gebruiken. Coby Spigt verzorgde de clavecimbelbegeleiding van de recitatieven op consciëntieuze wijze, een weinig dankbare, maar niettemin noodzakelijke taak. Dirigent Jaap Spigt heeft de luisteren den een goede, vaak klankvolle uitvoering van „De jaargetijden" laten horen, die ik mij wat de tempi van het orkest, reci tatieven en solisten betrof echter nog iets geanimeerder had gedacht. A. J. van der Weijden BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Theresia M., d. v. C. A. Ves- sies en A. M. de Wildt. Theodorus J., z. v. P. M. van der Maat en A. Rietdijk. Yvonne E. M., d. v. J. van der Lem, en E. M. de Goede. Guda M., d. v. B. Schouten en M. Bus. Lucia T. M., d. v. F. J. Eekelder en H. M. Wolters. René P., z. v. P. P. Wentink en G. F. de Boer. Josephina E. E., d. v. F H. Piëf en M. J. Brandjes. Catharina W. M., d. v. J. T. Jansen en E. A. Cobelens. Ar- noldus A. B. A., z. v. A. van Eijk en C. M. Lute. Erna C. M. E., d. v. G. P. Schaap en W. R. Beekveldt. Anna, d. v. J. H. Kruize en A. Orsel. Stoffelina, d. v. G. Krap en S. van den Berge. Wilhélmina, d. v. W. A. B. Cappelle en M. A. Duijn. Johannes J., z. v. H. van Zijl en M. A. Duivenvoorde. Else I., d. v. W. H. Breekveld en N. A. Kas telein. Holm, z. v. G. Oostvèen en J. A. Ruijten. Hubertus J. A., z. v. A. Schuur man en G. M. A. Assink. ONDERTROUWD: J. Beentjes en M. A. Pauw. F. Helderman en M. D. Steenvoor den. G. J. Hutten en F. van Aalst. T. Pro- phitius en J. E. Samshuijzen. W. Numan en E. Bruin. GETROUWD: J. J. Heijne en M. Zonne veld. V. Bos en A. F. Bos. S. R. Bulthuis en B. W. L. Kuilman. J. C. G. Peperkamp en E. van Ginneken. F. C. A. Florijn en M. L. van Opstal. R. Blaauw en H. N. Büller. R M. Gomes en G. M. van Buggenum. L. S. van Son en G. A. C. Hienkens. L. J. Brandjes en G. C. E. Piet. H. A. Hooij en K. van Rijn. OVERLEDEN: C. Tabernal, oud 74 jaren, ongehuwd. A. van der Wel, oud 85 jaren, ongehuwd. C. Zonneveld, oud 72 jaren, wedn. v. J. C. Spanjaard. M. Luijt, oud 67 jaren, echtg. v. D. Poldervaart. W. van der Wel, oud 68 jaren, ongehuwd. T. Zijl stra, oud 2V2 jaar, Velsen. T. Haan, oud 68 jaren, wed. v. A. Kemp. Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico - Raton e.a Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden Advertentie Inderdaad. het eerste nieuws van de laatste mode, trouwens dat weet iedereen. Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding 'n Zaak apart! Kloosterstraat 35, Beverwijk Veranderingen GRATIS op eigen atelier. Vriendelijke, vlotte, vakkundige bediening. V.. Met een bijzonder goed humeur loopt de heer B. J. Wieland Los de laatste dagen door zijn weilandje uit het begin van de jaartelling. En dat is ook geen wonder, want wat hij in Santpoort bij de Cremerstraat heeft gevonden, is uniek over de gehele wereld. Men heeft een greppel uitgegraven voor riolering, en wat kwam er te voorschijn? De heer Wieland Los kon eerst zijn ogen niet geloven, want langs de wanden liep een duidelijke zwarte streep, die om de vijf meter een. knik vertoonde. „Het is de bovenlaag van een weiland van voor de tweede tot vijfde eeuw", ver telt de heer Wieland Los, die amateur- archaeoloog is en al verschillende publi- katies op zijn naam heeft staan. „Ziet u die knikken? Dat zijn de greppels, die voor de drainage hebben gediend". Hij bekijkt ze nog eens aandachtig. „Ik ge loof vast, dat het getrokken is", mompelt hij. „Hoe zouden ze kans hebben gezien die greppels met de hand te graven". De knikken hebben allemaal dezelfde vorm, de vorm van een of ander zwaar voorwerp, dat door de grond is getrokken. Advertentie Evenals in vorige jaren worden er door de afdeling Amsterdam van Humanitas in de zomervacantie kinderen uitgezonden, die door gezinsomstandigheden niet in de gelegenheid zijn ook maar één dag in fa milieverband er op uit te trekken. Omdat Beverwijk dicht b:'j strand en duinen ligt, heeft het afdelingsbestuur van Humanitas het verzoek ontvangen om weer een aantal jonge Amsterdammers bij pleegouders onder te brengen en wel in de periode van 20 juli tot en met 3 augustus. Het bestuur van Humanitas zoekt nu gezinnen, die gedurende twee we ken één of meer kinderen willen en kun nen opnemen. Evenals vorig jaar rekent het bestuur er op, dat er veel aanmeldin gen binnen zullen komen bij de heer A. Sluis, Keesdelfsweg 56 te Beverwijk, die bereid is alle mogelijke inlichtingen te verstrekken. De noteringen op de groenteveiling te Bever wijk waren woensdag: spinazie 12—17, witlof 6— 22, waspeen 10—33, rabarber 16—26, prei 10—14, radijs 8—15. Door met 32 te winnen van Sportbond is VCIJ volleybal-kampioen geworden van de eerste klas heren in de afdeling IJmond. Ongeveer half mei zal VCIJ de kampioe nen van de afdelingen Haarlem. Alkmaar. Zaandam, Den Helder, Enkhuizen en Hoorn ontmoeten en met deze spelen om een plaats in de overgangsklasse. Sportbond won de eerste set. Maar in de tweede set kreeg men een geheel ander spelbeeld; met 151 werd Sportbond ver slagen, kennelijk speelden de zenuwen hierbij een rol. De derde set bracht een 1416 overwinning voor Sportbond. VCIJ gooide in de vierde set er nog een schepje op en won met 158, weer stond men gelijk. In de vijfde en tevens beslissende set ging de strijd gelijk op: 88. Maar toen begon VCIJ uit te lopen. Sportbond kwam nog aan serve bij de stand 148 en het werd 1410. Een makkelijke serveerbal van De Boer werd door de wit-roden ver keerd beoordeeld en dit betekende een 1510 overwinning voor VCIJ. Door goed samenspel en een prima teamgeest heeft VCIJ dit kampioenschap volledig verdiend. De heer Dekker, voorzitter van de afdeling IJmond en coach van VCIJ, heeft de kam pioenen gelukwensen aangeboden en hen succes gewenst bij de promotiewedstrijden. De archaeologie is een fascinerend vak. Dat wordt pas duidelijk, als je in een geul staat zoals die in Santpoort. De dragline, die honderd meter verder staat is ver geten, en in gedachten zie je de koeien weer over het weiland lopen, bewaakt door enkele van onze voorouders. „Kijk, waar takjes in de grond zijn ge stoken, heb ik scherven gevonden". Het zijn er niet veel geweest, een stuk of acht maar. Fries-Bataafs aardewerk. Toen nog netjes „Tja, in die tijd waren ze toch wel keu rig netjes", mijmert de heer Wieland Los. „Er zijn scherven genoeg, maar die liggen daar ginds, op de Spaarnberg, waar hun nederzetting was. Hoe later in de tijd je komt, hoe slordiger de mensen worden. Neem nu eens die Middeleeuwers, ze sme ten de boel overal maar neer, en die van de vijfde eeuw waren ook al niet zo netjes meer". „Het is maar een klein stukje, maar het is uniek. De rest van de sloot, kijk daar, bij die dragline is onbruikbaar. Dat is tuingrond. Gestoorde grond dus. En in het bos is ook niets meer te vinden. Ook al gestoord. Maar hier! Ze hebben nog nooit zo iets gevonden!" Is het wonder dat de heer Wieland Los zo enthousiast is? „Straks moet de boel weer dicht, maar voor die tijd ga ik eerst wat met lak prepareren. En we kunnen altijd even verder weer een groot gat graven, als er veel belangstelling voor komt. Ziet u die gaatjes daar? Daar heb ik stuifmeel uitgehaald. Zo kunnen wé precies zien, wat er voor planten en bomen hebben gestaan". De archaeologie is een boeiend vak, maar het is niet gemakkelijk. De heer Wieland Los vertelt losjesweg, dat dit weiland is, omdat het het laagst gelegen stuk is. „Daar lag de akker, dat ligt wat hoger en droger". Alleen die greppels zitten hem dwars. Hij blijft er voortdurend peinzend bij staan. Archaeologie is dan ook geen vak waarin je vlug beslist. Toen de heer Wie land Los op de Spaarnberg onderzoe kingen had verricht, heeft hij zes jaar no dig gehad om alles uit te werken en hele maal juist te formuleren. „Weet u, waarom het hier zo mooi be waard is gebleven? Dat komt door de stuifzanden. Daardoor ontstaan al die la gen. In landen, waar het minder stuift zinkt de historische grond niet weg, zodat ze snel wordt vernield". Over de opgravingen in de Spanjers- taerg heeft de heer Wieland Los een in teressant, maar voor de leek moeilijk ver staanbaar artikel geschreven in „De Levende Natuur". Hij beschrijft het ver loop van de onderzoekingen in de neder zetting, nadat jeugdige Santpoortenaren tien jaar geleden scherven van inheems aardewerk hadden opgegraven. Er werden scherven gevonden, maar ook speelschijfies, spinklosjes, visnetver zwaringen, ijzeren voorwerpen, zwerf stenen, beenderen, zaden, en zelfs resten van hazen- of konijnenvellen en wol. Uit de beendervondsten heeft men afge leid, dat er veel runderen waren (alle klein van stuk), en wat minder varkens en schapen of geiten. Er werden maar weinig overblijfselen aangetroffen van een paard. Vertegenwoordigd waren ook hert, hond en huismuis. Talrijke werveltjes van de ringslang trof men aan en ook visresten, houtsnipbeenderen en hoenderafval. Zo zijn er tal van feiten uit het onder zoek aan het licht gekomen. De bewoners verbouwden vlas, waarschijnlijk om de vezel. Ze aten slakken en ploegden, want er werd een ijzeren ploegpunt gevonden. En nu is er dan het weiland. Nog tot maandag blijft de geul los en al die tijd zal men er de heer Wieland Los in vinden „Morgen ga ik fotograferen", zegt hij. „Ik wil er achterkomen, hoe ze die greppels nu hebben gemaakt"

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7