Panda en de Gouden Bijl r Wereldniéuws Kans op zware nachtvorst British Petroleum verstoort historische prijsstructuur GRAPILLON Klacht van Venezuela: ^&vu4#mci ^Coclx Ió het zo .J MAANDAG 20 APRIL 1959 PLASTIC BIG-BEN REGENJASSEN ƒ6.90 Beneluxcongres nam vier resoluties aan Wijklijn verhoogt dividend Lager dividend Maxwell Wernink's Beton had bevredigend jaar Weer verlies bij Befo Geslaagde emissie Orderportefeuille Hensen ruim bezet Nog meer over instinct Plannen voor suikerbiet cultuur in Marokko Geldcirculatie in Indonesië Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Deze tros zit in deze fles Herbouw van Ouwerkerk is nu voltooid Kerk en staal onverzoenbaar in Oost-Duitsland Samenzwering tegen Fidel Castro op Cuba ontdekt Revolutiepoging in Bolivia bloedig onderdrukt Revolutievrees in Panama Kirollos VI Paus van de Koptischc kerk Funke's Roggebrood F U N K E CAÏRO (Reuter) De minister voor mijnbouw van Venezuela, Juan Pablo Pe- rez-Alfonzo, heeft alhier verklaard, dat er slechts twee middelen zijn voor de hand having van een normale oliemarkt en van stabiele prijzen-afspraak tussen de maat schappijen, die de oliemarkt verzorgen, of tussen de landen, die de olie bezitten. De minister heeft de leiding van de delegatie, die aan de eerste Arabische olieconferen tie deelneemt. In een interview met Reuter zei hij, dat er een afspraak zou moeten komen, om aldus een ongewenste onevenwichtigheid der prijzen te voorkomen. Hij merkte op bij verschillende gelegenheden er reeds op te hebben gewezen, dat deze noodzakelijk heid zich schijnt op te dringen door het optreden van de British Petroleum Co. ten aanzien van de prijzen van ruwe olie, waarover zij zeggenschap heeft. De zienswijze van de regering van Ve nezuela over de door de maatschappij ge volgde prijspolitiek werd in een memoran dum ter kennis gebracht van de Britse ambassade te Caracas. Daarin wordt er op gewezen, dat verontrusting ontstaan is door handelwijzen, die er duidelijk op schijnen te duiden, dat men de historische prijsstructuur, die langdurig heeft be staan, wil verstoren. De wens de band met de prijzen van de Verenigde Staten te ver breken, waarover in de Britse pers werd gesproken, zou het mogelijk maken, dat olie een produkt wordt dat aan de wil van machtige belangen onderworpen is, die in strijd is met de belangen van de produce rende landen. De minister zei in antwoord op een vraag, dat het hem niet noodza kelijk scheen, dat er een front van oliepro ducenten gevormd zou worden tegenover een groep buitenlandse maatschappijen. Verder is hij van mening, dat de kwestie van volledige integratie, waardoor een pro ducent deel kan hebben in de winsten van de oliemaatschappij over de gehele linie der olieëxploitatie. een zeer ingewikkelde zaak is, die nog niet zorgvuldig bestudeerd is. De Amerikaan F. Hyndrex, lid van het directoraat voor oliezaken van Saoedi- Arabië, heeft enige sensatie veroorzaakt Advertentie Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Tel. 54679 Op het dertiende Economische Benelux- tijdens de Arabische olieconferentie door te verklaren, dat olieproducerende landen onder bepaalde omstandigheden contrac ten met buitenlandse oliemaatschappijen kunnen wijzigen. Hij zei dit in een bijeen komst van een van de drie subcommissies. „Olie producerende landen mogen in be paalde gevallen bestaande olieconcessies wijzigen of bepalingen daaruit verwijde ren, die in belangrijke mate strijdig zijn geworden met de belangen van de onder danen," aldus Hyndrex. Dat het totale winstcijfer over 1958 ad G.336.968 der n.v. Stoomvaart-Maatschap pij Wijklyn te Rotterdam belangrijk hoger dan over het vorige boekjaar 2.606.154) wordt, blijkens het verslag, voornamelijk veroorzaakt door de gunstige verkoop van het m.s. „Haulerwijk". De boekwinst hier op bedroeg 2.977.317. Het batig saldo var de exploitatierekening beliep 3.127.272 2.380.304). Na aftrek van onder andere onkosten resteert als saldo winst 5.889.284 2.378.678). Op de vloot vordt afgeschreven 1.250.000 plus de boekwinst op het ver kochte schip. in totaal 4.584.229 (f 1.901.956). Aan het reparatie- en ketel-- fonds wordt gedoteerd 455.515 200.000). De reserve voor diverse doeleinden wordt met 540.000 (nihil) verhoogd tot 2 mil joen. Voorgesteld wordt een dividend van 11 1214percent. Het in april in dienst gestelde m.s. „Noordwijk" voldoet geheel an de verwachtingen. De uitkomsten van het hierop reeds in 1956 gesloten lang jarige charter droegen bij tot het behaalde exploitatieresultaat. Ook de overige sche pen voeren fortuinlijk en bleven voor grote averijen gespaard. De directie ver wacht dat de bedrijfsresultaten over 1959 belangrijk lager zullen zijn, daar een der schepen uit timecharter is gekomen en het onmogelijk is bij het huidige vrachtenpcil voor dit schip een lonend emplooi te vinden. Het bestuur van The Maxwell Land Grant; Company deelt mede, dat over het boekjaar 1958 een dividend van 19 percent zal worden voorgesteld. De hogere uit kering over het vorige jaar (26 percent) was mogelijk, ondermeer omdat in het iaar 1957 tengevolge van de verschuiving der betaaldata drie interim-dividenden van t bezit aan preferente aandelen Dordtsche Petroleum Industrie werden ontvangen tegenover twee interim-dividenden in het jaar 1958. Hoewel de vooruitzichten aanvankelijk niet byzonder gunstig waren, z(jn de resul taten over 1958 van de n.v. Wernlnk's Be ton Maatschappij te Lelden bevredigend te noemen, aldus het verslag. Het bruto- saldo exploitatierekening (inclusief deel neming) heeft 1.750.062 bedragen (v.j. exclusief deelneming 1.466.495). De alge mene kosten bedroegen 1.055.301,— 1.055.941). Na afschrijving, een dotatie pensioenvoorziening ad 100.000 (nihil) sn vennootschapsbelasting ad 175.549 (nihil), bedraagt het saldo winst 93.165,— (t 88.253). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 8 percent (7 percent). Het kapitaal bleef 1.001.000. Het restant ad. 1 6.994 wordt naar nieuwe rekening over gebracht. Het fabrieksbedrijf te Leiden slaagde erin, ondanks de scherper gewor den concurrentie, de omzet te verhogen. De gevolgen van het verlaagde prijspeil konden worden opgevangen door rationa lisering en opvoering van de produktivi- teit Het natuursteenbedrijf V.O.N.K. was redelijk bezet en voerde belangrijke op drachten uit. De afdeling bouwwerken was in redelijke mate bezet. De uitkering voor goodwill van de dochteronderneming over 1957, werd ontvangen en ten gunste van de winst over 1958 geboekt. De orderpositie voor 1959 voor het fabrieksbedrijf V.O.N.K. is niet ongunstiger vergeleken met de overeenkomstige periode van het. vorig jaar. De gang van zaken bij de in het lopende jaar tot afwikkeling komende bouwwerken laat enig optimisme toe over de vermoedelijke uitkomsten. Er is enige stijging merkbaar in het aantal aanvra gen. De directie verwacht dat de uitkom sten voor het lopende jaar niet onbevredi gend zullen zijn. Het uiteindelijk verlies over 1958 van de n.v. Befo te Schiedam heeft 14.635 bedragen ((24.616). Dit bedrag wordt toe gevoegd aan het algehele verlies vorig jaar ad f 488.170. De omzetten bedroegen 161.265 (ƒ281.813). De kosten konden worden verlaagd maar het te lage niveau van de verkoopresultaten bleef gehand haafd. Het nieuwe fabricageprogramma draagt nog niet in positieve zin bij en cr zU met een niet onbelangrijke aanlooptijd rekening moeten worden gehouden. De ontvangst bij afnemers is gunstig Gezien d« beschikbare middelen zal een eventueel herstel zeer langzaam verlopen en geduld vergen. Naar wij vernemen hebben bij de uitgifte van nominaal 525.000 gewone aandelen door Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefabriek n.v. te Amsterdam nage noeg alle houders van claims van hun recht van voorkeur gebruik gemaakt. ZOUDEN we aannemen, dat instincten overgeërfde denkgewoonten en ervarings feiten zijn. dan struikelen we al spoedig up net aeruenoe I orer de moeilijkheden. Want de werkz congres dat vrijdag^ en zaterdag te Rotter-- b - hoogontwikkeld ver dam is gehouden, zijn de volgende resolu- J ties aangenomen. 1. Het is voor het wel zijn van België, Nederland en Luxemburg wenselijk, dat de drie landen, in het ka der der verschillende vormen van Europe se integratie, een gemeenschappelijke ge dragslijn volgen. Hiertoe dienen voor de in de Benelux Economische Unie nog niet opgeloste vraagstukken op korte termijn bevredigende regelingen te worden ge troffen. Zo zal ondermeer een gemeen schappelijk vervoersbeleid, gebaseerd op het principe van de vrijheid van het ver keer, tot stand gebracht moeten worden. 2. Het is gewenst het vraagstuk van de hai-monisatie van de omzetbelasting en de toepassing van de overeenkomst inzake de unificatie der accijnzen opnieuw in studie te nemen. Op korte termijn dient een op lossing te worden gevonden voor het vraagstuk van de dubbele belastinghef fing op roerende goederen. 3. Ratificatie van het verdrag van economische unie, welke nog steeds niet heeft plaats gevon den, is in hoge mate urgent te achten. 4. De vrijheid van het verkeer tussen de drie tanden van personen, goederen en diens ten, dient nog op talrijke punten verruimd te worden. Hiertoe dienen de grensforma- liteiten verder te worden vereenvoudigd en waar mogelijk te worden opgeheven. Ook dienen de grensposten duidelijk te worden geïnstrueerd opdat deze zich aan de vereenvoudigde richtlijnen voor het grensoverschrijdend verkeer houden. Bij het verminderen der kwantitatieve beper kingen zal gewaakt moeten worden tegen bilaterale regelingen. De orderportefeuille der n.v. Machine fabriek Hensen te Rotterdam was in 1958, blijkens het verslag, zeer ruim bezet. Diverse grote opdrachten kwamen gereed- Ondermeer werd het complete kranenpark voor een nieuw gebouwde scheepswerf ie Svaramanga in Griekenland en de gehele kolentransportinstallatie voor een der grootste elektrische centrales in Neder land afgeleverd. Een serie grote werfkra- nen voor buitenlandse werven werd in fabricage genomen. De winst op werken (na aftrek van be lasting en gratificaties) steeg van 1.062.381 tot 1.566.648. Na onder andere afschrijvingen ad 951.059 578.825) en vorming van een reserve voor nieuwbouw en overplaatsing fabriek ad 200.000 (nihil) resteert als saldo winst 344.520 297.521). Voorgesteld wordt, zoals be kend, een dividend van 11 percent (10 per cent). Door de ontspanning op de arbeids markt kon het aantal arbeidskrachten be langrijk worden uitgebreid. Uitbesteding aan zusterfabrieken had dan ook slechts in geringe mate plaats. De orderporte feuille is nog voor geruime tijd gevuld, overwegend met exportorders. Over een groot aantal belangrijke projecten zijn onderhandelingen gaande, speciaal voor de buitenlandse markt. De concurrentie wordt echter veel scherper, waardoor het prijsniveau gedrukt wordt. De plannen voor de bouw van de ma chinefabriek aan de Eemhaven zijn inmid dels gereed. Met de bouw wordt zeer bin nenkort begonnen. In 1958 werd 747.560 geïnvesteerd. De gevormde nieuwbouw en overplaatsing fabriek ad 200.000 dient in hoofdzaak ter dekking van de overplaat- singskosten. zamelingsinstinct stuifmeel en honing naar de'"korf dragen: hebben geen na komelingschap. aan wie zij deze instincten zouden kunnen overdragen. De werkbijen zijn immers onvruchtbaar. De eieren, waaruit de. nakomelingschap ontstaat, worden door de koningin gelegd, nadat zij door een dar is bevrucht. De werkbij kan haar verzame lingsinstincten niet van de koningin, noch van de dar hebben geërfd, aangezien dit ouderpaar deze instincten niet bezitten. Van de koningin zouden de werkbijen alleen het instinct tot eierleggen hebben kunnen erven, maar juist de werkbijen leggen geen eieren! Onze theo rie die zegt, dat de instincten overgeërfde denkgewoonten zijn, loopt hier dus vol slagen dood. Maar er is nóg iets. Die theo rie doet het voorkomen, alsof het instinct uit brokstukken zou bestaan, waaraan in de loop van miljoenen jaren door ervaring telkens een stukje zou zijn toegevoegd, waardoor tenslotte de volmaakte instinc ten zijn ontstaan die wij thans bij vele dieren waarnemen. Laten we deze ver onderstelling eens controleren aan de hand van een enkel feit (er kunnen hon derden genoemd worden) uit de wereld van de graafwespen. Deze dieren jagen op een zeer speciale prooi, die hun nakome lingen tot voedsel moet dienen. Welke prooi dit moet zijn, zo zegt onze theorie, is door de ervaring geleerd. Mis! Want zou de wesp die haar nakomelingschap nooit ziet, omdat zij dan reeds gestorven is een verkeerde prooi hebben uitge zocht, dan zou haar nageslacht te gronde gaan, zodat er niemand is die haar kan vertellen, dat zij verkeerd heeft gehan deld. Met andere woorden: in het belang rijke gebeuren van de broedzorg kan niet worden geëxperimenteerd, want bij defwadrutc verboden). eerste de beste misslag ontbreekt het na geslacht en sterft de diersoort uit. De keten van instincthandelingen moet in al haar delen direct volmaakt zijn, anders leidt het naar een catastrofe. Van een ge leidelijke opbouw van die keten, door de ervaringen van miljoenen geslachten aan elkaar te rijgen, kan geen sprake zijn. Hier geldt: alles of niets, dat wil zeggen direct goed, of de diersoort is uitge storven. Dan is er nog een ander argu ment dat de aandacht, vraagt. De theorie van de overgeërfde ervaring brengt ons tot de conclusie, dat er in het verleden buiten gewoon knappe insecten heb ben bestaan, die het verloop der gebeurtenissen zelfs na de dood hebben kun nen voorzien. En in het geval van de berkenblad roller, die een wiskundige kromme in het berkenblad uitsnijdtzoals we kort geleden hebben verteld moeten we zeker veronderstellen, dat vele geslachten van berkenbladrolies zich in het verleden van berkenbladrollers zich in het verleden de wiskunde, welke wetenschap zij na de inspanning van talloze generaties hebben opgebouwd tot een zo grote hoogte, dat zij gelijk Huygens uiteindelijk de wiskundige kromme konden construeren? Dat is immers te zot om los te lopen! Bovendien, daarna zouden al die geweldig intelligente insecten hun geweldige ken nis hebben laten schieten, teneinde daar uit alleen één denkgewoonte over te hou den die aan het nageslacht werd doorge geven? Dat is volslagen in strijd, met elke gedachte aan evolutie, die we in de hele dierenwereld waarnemen. Kort en goed, op grond van de hier boven aangevoerde argumenten, kan de theorie die de instincten als overgeërfde denkgewoonten verklaart ,in geen enkel opzicht worden aanvaard. Maar wat dan wel? Daarover een volgende keer. H. Pétillon Het weekblad „Al Istiqlal" maakt mel ding van onderhandelingen, die er sedert de afgelopen zomer gevoerd zijn tussen regering van Marokko en een Belgisch- Nederlandse groep onder leiding van baron Kronacker met het doel te komen tot de oprichting van een Marokkaanse maat schappij voor studie en onderzoekingen inzake de exploitatie van suikerbieten. Volgens het blad zijn deze onderhande lingen vrijwel geëindigd na een reis, die baron Kronacker en de heer Beukelaer, directeur voor de Maatschappij voor Sui kerexport te Antwerpen, zo juist naar Marokko hebben gemaakt. Er zou een maatschappij voor onderzoekingen worden opgericht, die binnen twee jaar exploita tiemaatschappij zou worden, welke een kapitaal van 100 miljoen Marokkaanse franken zou krijgen, dat voor een belang rijk deel van Marokkaanse zijde bijeenge bracht zou worden. Vooral het gebied van Gharb, een uitgestrekte vlakte ten noor den van Rabat, zou belangstelling voor de suikerbietencultuur hebben. De totale geldcirculatie in Indonesië is volgens officiële cijfers in de afgelopen vijf jaar met meer dan achttien biljoen rupiahs toegenomen. De Bank Indonesia heeft in een uiteenzetting over de finan ciële toestand meegedeeld dat per eind december 1954 een bedrag van ruim 11 biljoen rupiahs in circulatie was tegen ruim 29 biljoen in december 1958. „Europair" De volgende bijeenkomst van leden der direc ties van de vij( Europese luchtvaartmaatschap pijen die onderzoeken of en op welke wijze een hechtere samenwerking mogelijk is, zal op dins dag 28 april te "s Gravenhage worden gehouden. De plaats waar de besprekingen in Den Haag zul len worden gehouden staat op dit ogenblik nog niet vast. Dit wordt de vierde bijeenkomst: de eerste was te Brussel de tweede te Parijs en de derde te Home. Advertentie Ouwerkerk, het door de februarirarnp van 1953 zo zwaar getroffen dorp op Schou- wen-Duiveland, heeft zaterdagmiddag zijn herrijzenis afgesloten door het inge- bruiknemen van de nieuwe toren. Jannie Flikweert uit Ouwerkerk, een meisje dat in de nacht van 1 februari 1953 op de zolder van een rondom door klot sende golven omringde boerderij aan de Rampaardsedijk ter wereld kam, over handigde zaterdag de sleutel aan de direc teur van het Nationale Rampenfonds, ge neraal b.d. P. Alons, die daarna de luid- installatie van de nieuwe toren in werking stelde. „Salvator", zoals de uit 1503 daterende klok heet, liet haar bronzen, geluid over de wijde polders galmen, zoals zij het ook deed in de rampnacht. Nu waren het ech ter vreugdeklanken over de herrijzenis van het geteisterde. Ouwerkerk-, BERLIJN (Reuter) —De besprekingen tussen de protestantse kerk en Oostduitse staatsleiders over het wegnemen van spanningen tussen kerk en staat hebben geen resultaten opgeleverd die de moeite waard zijn. zo heeft de Evangelische kerk verklaard. Gezegd wordt dat de Oostduit se premier, Grotewohl, vorige maand in een rede een eenzijdige atheïstische inter pretatie van het socialisme in Oost-Duits- land heeft gegeven, hetgeen de autoritei ten tot nu toe zorgvuldig hadden verme den Grotewohl keert zich op zodanige wij ze tegen de grondwettelijke rechten van vrijheid van geweten en geloof dat de vrij heid van besluitvorming op geestelijk ge bied ernstig in gevaar wordt gebracht," aldus deze verklaring. SANTIAGO (UPI-Reuter) De Cubaan se kustwacht heeft een poging van een ex peditionaire macht van dertig man om Haïti binnen te dringen vanuit een haven nabij Santiago verhinderd. De groep ge wapende mannen werd in hechtenis ge nomen, toen zij trachtte scheep te gaan naar Haïti. In de Oostcubaanse provincie Matanzas is een samenzwering tegen vooraanstaande aanhangers van premier Fidel Castro ontdekt. Een legerwoordvoer- der deelde mede dat de leiders van de sa menzwering gearresteerd zijn. Zij hadden ook gevangen aanhangers van de vroege re dictator Batista willen bevrijden. GRAPILLON is edel: puur, alcoholvrij druivensap Koop- bij Uw wijnleverancier of reformhuij Voordeliger in grote „gezclschapsfles" 10. „Slechts een zeer brutaal en doortas tend iemand zal er in slagen, de hand van het opperhoofd Ammezole te drukken", vervolgde de directeur. „En u hebt blijk gegeven, die eigenschappen in hoge mate te bezitten, vooral de brutaliteit!" „Hm, juist", zei Joris, „maar waarom bent u er zo op gesteld, dat iemand die Ammezole een handje geeft?" Omdat in zijn gebied de verlaten ruïnes voorkomen van een stad, die daar lang geleden door een ver geten beschaving moet zijn geoouwd", ant woordde de directeur. „We willen die ruï nes gaarne eens onderzoeken, maar zolang het opperhoofd Ammezole ons zo vijandig gezind is, krijgen wij daar de kans niet toe". „Dat kan ik mij voorstellen", zei Jo ris, een bedrukte blik op de grimmige wa pens werpend, „maar ik geloof, dat hij mij evenmin de kans zal geven, hem de hand te schudden". „Daar zijn gevaren aan ter bonden", gaf de directeur toe, „maar wij laten u niet met lege handen toi hem ko men. Om hem te verzoenen, zijn wij be reid, hem de gouden strijdbijl terug te geven". Met deze woorden nam de direc teur het kostbare wapen van de wand en gaf dat over in de grage handen van Joris. Dit zal het gevaar aanmerkelijk vermin deren", voegde hij er aan toe. „Hm", dacht Panda, „maar aan de andere kant is het erg gevaarlijk, om Joris iets toe te ver trouwen, dat van goud is!" .NEW YORK (Reuter-AFP) De Boli viaanse regering heeft bekendgemaakt dat er zondag in de hoofdstad La Paz een re volutie is verijdeld. Een groep socialisti sche Falangisten (Bolivia's oppositiepar tij) had getracht gebouwen in het cen trum van de stad en elders te bezetten. Deze poging werd na een vuurgevecht ver ijdeld. 's Middags waren de regerings troepen de toestand weer meester, aldus de bekendmaking. Naar verluidt zijn er 22 doden en een honderdtal gewonden. De laatste jaren zijn een zestal pogin gen gedaan de huidige Boliviaanse coali tieregering van de Nationale revolutionai re beweging omver te werpen. De leider van Bolivia is president Hernan Siles Zua- zo, die als kandidaat van de g.ematigd linkse revolutionairen in 1956 de verkie zingen won. Volgens te Buenos Aires ont vangen berichten zou de regering de staat van beleg hebben afgekondigd. De Panamese regering is op zoek naar het jacht Nola waarmee Roberto Arias, zoon van de Panamese oud-president Hat- modio Arias, en zijn echtgenote, de Brit se prima ballerina Dame Margot Fonteyn, een tochtje maken. Naar verluidt zouden revolutionaire troepen een landing in Pa nama voorbereiden wanneer prins Philip, de hertog van Edinburgh, zou aankomen. De prins is inmiddels aan boord van de Britannia gearriveerd. President Ernesto de la Guardia van Panama heeft beweerd dat op Cuba een revolutie tegen zijn re gering zou worden voorbereid. Deze" b"e- schuldiging is door Fidel Castro, van de hand gewezen. "■r"- CAIRO (UPI) De 57-jarige Egypti sche monnik, Mina el Metawahed el Bara- moussi. is zondag hoofd van de Koptische kerk geworden. Hij werd, volgens de tra ditie, uit drie kandidaten aangewezen door het lot, getrokken door een „jongen die de zonde niet kent". Na een decreet over zijn benoeming door president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek zal hij on der de naam Kirollos VI gekroond worden tot „Paus en patriarch van Egypte, Ethiopië, Nubië en de vijf steden", gees telijk leider van een miljoen Kopten in Egypte en vijf miljoen in Ethiopië". El Baramoussi is de 116de opvolger van St. Marcus, het eerste hoofd van de Kop tische kerk. In 1928 trad hij in bij de mon niken van Baramouns in de woestijn van West-Egypte. Deze monniken moeten ze ven jaar doorbrengen in een grot. Advertentie Boordevol kracht, en vita mine B - 10 tegen 1 dal ook uw dokter het eet Hofleverancier Kandidaat. „Het is vrijwel zeker, dat Sir Winston Churchill kandidaat zal staan in de komende algemene verkiezingen, aldus The Sunday Times. De 84 jaar oude staatsman houdt maandag in zijn kiesdistrict Woodstock een redevoering. Het is de eerste maal sinds juli 1957, dat hij hier spreekt. Reuzenmol. In de Russische mijnen is een machine in bedrijf gekomen, die gan gen van 9 meter doorsnee kan boren, meldt radio-Moskou. Vierling. Mevrouw Iris Parsons uit Bir mingham, Engeland, heeft vrijdag het leven geschonken aan een vierling, al leen jongens. Zowel de 24-jarige moe der als haar kinderen, die geruime tijd te vroeg werden geboren, maken het goed. Oud. Door meting van de radioactieve stra ling hebben deskundigen vastgesteld, dat pre-historische voorwerpen, die in 1950 in Japan zijn gevonden, ongeveer 9000 jaar oud moeten zijn. De vondst, die door een Japanse hoogleraar nabij de havenstad Jokosoeka werd gedaan, bestond uit vijf vazen van aardewerk, een stenen bijl, een pijl en een uit vis graat vervaardigde haak. Niet eens. De conferentie van de UNO over staatloosheid heeft besloten haar werk zaamheden te eindigen, zonder dat zij 't eens is kunnen worden over een ont- werpconventie tot vermindering van de staatloosheid. Een Westduits com promisvoorstel leidde er zelfs toe dat de voorzitter Knud Larsen tijdelijk af trad. Ondefinieerbaar. Een speciale commissie van de Algemene Vergadering van de UNO is er niet in geslaagd een definitie op te stellen voor het begrip „agressie". De commissie, die door de assemblee met de bestudering van deze kwestie was belast, heeft vrijdag besloten de verdere bespreking van de kwestie tot april 1962 uit te stellen. Kindersterfte. De kindersterfte is in Frankrijk, naar blijkt uit officiële sta tistieken, gedurende de laatste dertien jaar met 74 percent afgenomen. Het nationaal gemiddelde van sterfgeval len onder baby's is van 108 op elke dui zend in 1945 teruggelopen tot 27 op elke duizend in 1958. Dit wordt toegeschre ven aan de vooruitgang in de medische wetenschap en de hygiëne. Historisch. In Parijs is zaterdag officieel bekendgemaakt, dat het Europese par lement op zijn volgende vergadering in mei zal spreken over de vestiging van een Europese universiteit. Veronderstelling. Leiders van de Ameri kaanse organisatie tot bescherming van de burgerbevolking in oorlogstijd hebben verklaard dat, indien de oefe ningen van vrijdag, waarbij de Verenig de Staten met kernwapens werden „be stookt", in werkelijkheid waren uitge voerd, gevaarlijke radioactieve neer slag de helft van de Verenigde Staten zou hebben bedekt. Voorts zouden in een week tijds alleen in de staat New York 295.000 mensen zijn overleden. Dwangarbeid. Vijf Oostduitse studenten zijn zaterdag te Dresden tot straffen, variërend van vijf tot tien jaar dwang arbeid veroordeeld omdat zij geijverd zouden hebben voor een gewelddadige omverwerping van het communistische béWind. Zij hadden volgens de tenlas telegging plannen om een medestudent die de groep wilde verlaten, te ver moorden. Mogelijkheden. Premier Menderes van Turkije, die een officieel bezoek aan Spanje brengt, heeft aan de pers ver klaard. dat Turkije oprecht wenst, dat Spanje wordt toegelaten tot de instel lingen van de vrije wereld, die werken ter verdediging van de vrede. De „gro te morele en materiële mogelijkheden" van Spanje zouden de vrije landen ten goede komen. Royaler. De financiële commissie van de Amerikaanse Senaat heeft met 15 te gen 10 stemmen aanbevolen, 200 mil joen dollar beschikbaar te stellen voor leningen aan minder ontwikkelde lan den. welke geld nodig hebben voor hun economische ontwikkeling. President Eisenhower had een bedrag van 225 miljoen dollar gevraagd. Het Huis van Afgevaardigden had slechts 100 mil joen dollar beschikbaar willen stellen. Ziek. De Iman van Jemen is voor een rust kuur van onbepaalde duur in Rome aan gekomen. Er zijn berichten uit het Na bije Oosten, dat de ziekte waaraan de koning van het kleine koninkrijk Je men lijdt van zeer ernstige aard is, doch deze berichten worden door de woord voerder van de Jemenitische kansela rij te Rome niet bevestigd. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de ach terzijde van een depressie, die van de Hon gaarse laagvlakte naar West-Rusland trok, is dit weekeinde koude polaire lucht over heel West-Europa naar het zuiden ge stroomd. Aanvankelijk ging dit met een krachtige noordelijke wind gepaard, maai toen zondag een rug van hogedruk zich over Nederland begon uit te breiden, kwam hier de lucht tot stilstand. Bijna overal in het binnenland is daardoor zware nachtvorst voorgekomen. Boven het zee gebied tussen Noorwegen en Groenland bevond zich vanmorgen een kleine depres sie, die naar het zuidoosten trekt in de richting van Stockholm. Hierdoor wordt de wind op het noordelijk deel van de Noordzee geleidelijk westelijk. Vochtige oceaanlucht., die boven Schotland en Ier land wordt aangetroffen, zal daardoor naar de Noordzee stromen en morgen la ter op de dag misschien Nederland kunnen bereiken. De komende nacht zal er even wel in het grootste deel van het land maar weini bewolking zijn. Er moet daarom opnieuw op zware nachtvorst woiden ge rekend, vooral in het zuidoosten van het land. WEERRAPPORTEN Dinsdag 21 april Zon op 5.33 uur, onder 19.46 uur. Maan op 17.41 uur, onder 4.41 uur. Maanstanden 23 april 6.13 uur volle maan. 29 april 21.38 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 20 april Hoog water 1.18 en 13.42 uur. Laag water 9.03 en 21.45 uur. Dinsdag 21 april Hoog water 2.07 en 14.30 uur. Laag water 10.00 en 22.31 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort la 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Tempera tui ei. ouitert to •b binnenland heden jf morgen 7 uui Neersla#i li laatste H «tut li i n QJ SI Den Helder onbewolkt n 6 0,1 Ypenburg licht bew. nno 3 0 Vlissingen licht bew. ono 5 0 Eelde onbewolk-1 windst. 2 0,1 Twente onbewolkt windst. -1 0,1 De Bilt laagh. mist nnw 2 0,1 Eindhoven licht bew. windst. 1 0,1 Vlv. Z.-Limb licht bew. windst. 0 0,1 Helsinki onbewolkt n -1 0 Stockholm onbewolkt n 0 0 Oslo onbewolkt windst. 1 0 Kopenhagen onbewolkt n 3 0 Aberdeen zwaar bew zzo 4 0 Londen zwaar bew windst 4 0 Amsterdam licht bew. nnw 2 0 Brussel zwaar bew. windst 2 0 Luxemburg licht bew. nno 1 0,2 Parijs half bew. nnw 4 0 Bordeaux half bew. nnw 4 0 Grenoble geheel bew. nw 7 0 Nice zwaar bew. nnw 12 0 Berlijn onbewolkt nnw 1 0 Frankfort zwaar bew windst -1 0,6 München zwaar bew. nw 1 16 Zürich motregen n 4 10 Genève motregen ono 6 1 Locarno half bew. O 9 0 Wenen onbewolkt nw 3 6 Innsbruck regenbui windst 4 7 Rome regen windst 12 1 Ajaccio regen no 11 1 Madrid onbewolkt windst 4 0 Algiers half bew. wzw 8 Q

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2