Overgangsrecht in Adoptiewet leidt tot onbillijkheden ZWITSALETTEN helpen II eraf De Gaulle terug van zijn tweede propagandatoer Moskou waarschuwt Oslo tegen NAVO bases Tsjoe En Lai prijst kt commnnesteise! Weinig animo in Algerije voor gemeenteraadsverkiezingen Reactie op ontevredenheidsbetuigingen <ZPraatótccl iJM1' Adenauer antwoordt Heus$ Incident gesloten Prins Albert huwt in Rome op 1 juli Paus Jonnes zal het huwelijk sluiten Kardinaal Feltin wenst priester-arbeiders terug Terreurcampagne kostte twintig mensen het leven Titö verdedigt zijn eigen merk communisme Gevangenis in Montana stormenderhand heroverd Gegijzelde bewakers gered OOOOOOOOOOOOOtXJOXXOCOOOCOCCOCOOOOOCCCCOOCCCC - Ondanks Tibet goede relatie met India Kurhauscabaret wordt Kurhauspaviljoen Radar nu ook voor „Junior" en „Assistent" op komst Première van „Opstanding" in Den Haag Kerkelijk Nieuws VER ENIG ING VAN PLEEGOUDERS •ƒ5 MAANDAG 2 0 APRIL 1959 (Van onze correspondent) President De Gaulle is gisteravond te ruggekeerd van zijn tweede reis door Frankrijk, die tien dagen heeft geduurd en waarbij hij speciaalhet departement Bourgogne en omliggende streken be zocht. Ook dit keer wérd hij op zijn tocht door de pers en de nationale omroep ge volgd, zodat al zijn daden, woorden en ge baren tot in onderdelen en nuances ter ken nis van het Franse volk konden worden ge bracht. De generaal heeft weer vele man nen en vrouwen van uiteenlopende positie, leeftijd, sociale en politieke herkomst ont moet. Op een rundermarkt gaf hij de ver zekering dat zelfs een leek van de ossen, die hem ter bezichtiging Werden voorge steld diep onder de indruk moest komen en tegenover wijnbouwers maakte hij de opmerking, dat hij ook van 'hun zorgen nauwkeurig op de hoogte was. In het plaatsje Cuisery in Bourgogne heeft de generaal ook een kwartiertje stilgehouden om zich de oude handschriften en docu menten te laten tonen, die bewezen, dat hier in 1581 een Nicolas De Gdulle gebo ren werd en dat een andere voorvader in latere eeuw in deze streek in de adelstand verheven werd. Bijzondere aandacht heeft het bij het publiek getrokken, dat de generaal, voor het eerst sedert zijn terugkeer aan de macht, openlijk zinspeelde op tekenen van ontevredenheid, die hij in Frankrijk heeft ontwaard. Totdusver had de president al tijd geweigerd bepaalde maatregelen en verordeningen van zijn regering opnieuw in overweging te nemen. Ditmaal, heeft hij echter erkend dat sommige beslissingen wellicht herzien zouden kunnen en moe ten worden. Over het algemeen neemt men aan, dat de generaal met die toespeling MOSKOU (Reuter) Rusland heeft Noorwegen zondag in een nota gewaar schuwd voor de gevaarlijke gevolgen van het toelaten van NAVO-bases op Noors ge bied. De Russen beschuldigen de Noren van toegeven aan de eisen van Westduitse militairisten. Het toelaten van NAVÓ-ba- ses en van wapenopslagplaatsen voor het Westduitse leger schaadt de Russisch- Noorse betrekkingen aldus de nota, die'sa menvalt met meningsverschillen in Noor wegen over voorstellen dat tWee Westdqit- se stafofficieren aan het noordelijk NAVO- hoofdkwartier te Kolsaas zullen worden verbonden. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse bondskanselier Adenau er heeft van zijn vakantieoord in Noord- Italië aan bondspresident Heuss te Bonn een nadere verklaring gegeven van wat hij in zijn radiorede van 8 april over het bondspresidentschap heeft gezegd. Daar mee, zo kan men hier in regeringskringen horen, kan dit incident als gesloten wor den verklaard.. Professor Heuss had opheldering ge vraagd over de zin uit Adenauer's rede: „De positie, de taak en het werk van de bondspresident worden in de Duitse open baarheid, en daarmee ook internationaal, te gering gewaardeerd. Die positie is veel belangrijker dan men pleegt te denken". In zijn antwoord aan Heuss zou Adenauer uiteengezet hebben, dat hij op geen enke le wijze de positie van de president in het geding heeft willen brengen, noch de pres taties van deze heeft willen bagatelliseren. Integendeel, de bondskanselier zou hebben uiteengezet, dat de ontwikkeling van de bondsrepubliek in de afgelopen tien jaar terug is te leiden tot de zekere wijze, waarop Heuss het bondspresidentschap heeft bekleed. Anderzijds is het toch wel duidelijk, dat de verhouding Heuss-Ade- nauer, die zovele jaren zonder moeilijkhe den is geweest, door deze gang van zaken niet meer zo goed is als voorheen. Men houdt het niet voor uitgesloten, dat profes sor Heuss binnenkort deze problematiek in een redevoering nog eens zal aansnij den en dan zal vaststellen, wat zijns in ziens de taak van een president is. Zijn opvattine wijkt, dat staat vast. af van die van Adenauer. Inmiddels blijft hier de mening over heersen, dat Adenauer als bondspresident zal pogen een geheel andere -stijl dan Heuss te volgen en dat hij zeker meer in vloed op het dagelijks gebeuren zal wil len uitoefenen. In elk geval voorziet men ten deze in de naaste toekomst moeilijk heden. Daarvan is het incident Heuss-Ade- nauer een voorproefje. BRUSSEL (Reuter) Prins Albert van België en prinses Paola Ruffo di Calabria zullen op 1 juli door Paus Joannes in Ro me in het huwelijk worden verbonden in de Pauluskapel van het Vaticaan. Prinses Paola en haar moeder zijn zon dag uit Brussel in Milaan aangekomen. Zij zijn een week te gast geweest bij de Bel gische koninklijke familie op het paleis te Laken. Prinses Paola zal over twee weken naar Brussel terugkeren om met -rins Al- bert de huwelijksplannen te bespreken. Het is naar men meent het eerste huwe lijk van vorstelijke personen sinds een eeuw dat door een Paus in Rome wordt gesloten. In 1861 sloot Paus Pius IX de huwelijken van twee dochters van de Na- politaanse koning Frans II van de beide Siciliën. Paus Pius XI sloot in 1934 nog het huwelijk van zijn neef, graaf Francesco ""atti. doelde op de intrekking van de pensioe nen voor sommige groepen oudgedienden, die ook buiten hun kringen veel kwaad bloed heeft gezet. De overwegende ten dens van zijn tien redevoeringen, die nog al eens door hoestbuien, gevolg van een griep die nog niet geheel overwonnen was, onderbroken moesten worden, is niettemin toch wel uitgesproken optimistisch ge weest. Generaal De Gaulle, wiens tweede reis door de provincie een nieuw en onbe twistbaar groot persoonlijk succes is ge worden, aarzelde in de Zuidfranse stad Magon zelfs niet de plechtige belofte af te leggen, dat alle Fransen dit jaar nog zouden merken, dat hun land de zwaarste obstakels van zijn geschiedenis overwon nen heeft. (Reuter) Het socialistische vakver bond in Frankrijk, de Force Ouvrière, heeft zich met grote meerderheid uitge sproken tegen samenwerking met het communistische vakverbond CGT. PARIJS (UPI) De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Feltin, is voor een offi cieel bezoek in Rome aangekomen. Hij zal er bij Paus Joannes onder meer op aan dringen de beweging van de priester-ar beiders in ere te herstellen. De priester-arbeiders hadden hun werk terrein in de fabrieken, woonden in arbei dersbuurten, leefden van een arbeiderssa laris en leefden een arbeidersbestaan. Het resultaat was dat sommige priester-arbei ders een open oog kregen voor bepaalde feilen van de kerk op sociaal gebied, het geen in zekere rooms-katholieke kringen als actie tegen de belangen van de kerk werd gebrandmerkt. In 1953 decreteerde Paus Pius XII dat de priesters slechts drie uur per dag als arbeiders werkzaam mochten zijn. Hier mede werd de basis van de beweging weg genomen. Op 1 maart 1954 werd de gehele beweging ontbonden. Van de 105 priester arbeiders die in fabrieken werkzaam wa ren weigerden dertig hun arbeid op te ge ven. Kardinaal Feltin wordt vergezeld van de kanunnik Bonet, nationaal kapelaan van de Franse rooms-katholieke Actie. Bonet was in de periode dat de priester-arbei ders nog beperkt werkzaam waren belast met de supervisie over de beweging. Vijf weken na Frankrijk heeft gisteren ook Algerije gelegenheid gekregen in een groot deel der steden en dorpen, waar ten minste duizend Europeanen wonen, nieu we leden voor 120 gemeenteraden te kie zen. Voor het eerst in de geschiedenis van dit land, waar al vier jaar een bloedige oorlog woedt, konden dit keer Fransen en Algerijnen hun kiesrecht gezamenlijk en gelijktijdig voor gemengde colleges uit oefenen. Ook ditmaal heeft men echter moeten constateren, dat een democrati sche en vrije stemming zich bezwaarlijk met de staat van oorlog laat verenigen. Ten eerste hadden alle eventuele kandi daten, die afwijkende meningen aanhin gen, in verhouding met de officiële poli tiek van de regering en het opperbevel, opnieuw verstek laten gaan, zodat alleen gaullisten en vooral de voorstanders van integratie aan de campagne hebben deel genomen. Bovendien hebben de Algerijn se fellaga zich niet onbetuigd gelaten om met terreurmiddelen, waarbij twintig do den en ruim zestig gewonden zijn geval len, de stemmers te intimideren. Bij een bomaanslag op het stembureau in de stad Constantine verloren twee vol wassenen en twee meisjes het leven, ter wijl ruim veertig gewonden in het stede lijke ziekenhuis moesten worden opgeno men. De Franse politie opende elders bij de stad Algiers het vuur op een terroris tenbende, die een lijsttrekker poogde te ontvoeren. Ook bij dit vuurgevecht wer den verschillende mensen gedood. Een an dere kandidaat werd door de Algerijnse nationalisten onthoofd. Deze nieuwe golf van terreur heeft haar uitwerking op de actieve belangstelling van de Algerijnen voor deze stembusstrijd intussen niet gemist. In de stad Algiers was de opkomst ongeveer tien percent minder dan bij de vorige verkiezingen, zodat, ondanks een persoonlijke oproep van de prefect en van generaal Massu en een verlenging van drie uur van de stern- tijd, niet meer dan veertig percent van het electoraat van zijn grondwettelijk recht gebruik heeft gemaakt. Buiten de grote steden zag men, in verhouding, wat meer mensen bij de stembusbureaus ver schijnen, doch ook daar bleef over het al gemeen nog meer dan de helft afwezig. De stad Oran stond met een opkomst van 63 percent aan de top met belangstelling voor, de publieke zaak en burgervlijt. Ofschoon de nauwkeurige uitslagen, die ongetwijfeld nieuwe overwinningen van gualljsten en extremisten zullen brengen, vanmorgen nog niet bekend war ?n, kan men op voorhand al wel zeggen, dat ook na de verkiezingen van gisteren, moeilijk van een betrouwbare peiling der politie ke inzichten en verlangens van het Alge rijnse volk gesproken zal kunnen worden (Reuter) Er waren uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen om de ver kiezingen rustig te laten verlopen. De stad Setif was met prikkeldraadversperringen afgezet'. In deze stad zijn vorige week zui veringsoperaties uitgevoerd om de tegen stand van de verzetsstrijders te breken. BELGRADO (Reuter) President Ti to van Joegoslavië heeft in een rede ter gelegehheid van het veertigjarig bestaan van de Joegoslavische communistische partij Stalin er van beschuldigd dat hij voor de tweede wereldoorlog meer dan honderd leidende Joegoslavische commu nisten uit de weg heeft geruimd. Tito is van mening dat Stalins streven naar ge lijkvormigheid het revolutionaire soort communisten heeft doen verdwijnen en een „ruggegraatloos soort" heeft gescha- pen. De cajnpagne tegen het Joegoslavische communisme heeft ons land veel schade berokkend, vooral materieel aldus Tito, zij heeft de Joegoslaven echter ook van het dogmatisme bevrijd. Volgens hem past men in de Sovjet-Unie thans denkbeelden toe, waarvoor Joegoslavië is veroordeeld, bijvoorbeéld een zekere decentralisatie van het bestuur en de economie. Vice-president Rankovitsj bestreed in een rede de stelling van de Russische communisten, dat de partij ook een lei dinggevende faak heeft in het staatsbe stel, hij weigerde de partij te indentifice- ren met het staatsapparaat. Voor ons, al dus Rankovitsj, ligt de macht en kracht van de partij in haar vermogen om de massa te mobiliseren, te beinvloeden en haar activiteit .te bundelen en te richten. De partij rhoet handelen met politieke middelen en moet niet buiten het volk om een eigen bgstaan te leiden, aldus Ranko vitsj. De herdenkingsbijeenkomst werd bijgewoond door ongeveer zestigduizend mensen. Bij Setif staken opstandelingen het huis van een kandidaat van een gemeentelijke lijst in brand en vermoordden de man zelf. In een ander dorp nabij Setif ont voerden de opstandelingen alle kandida ten van een verkiezingslijst, geselden hen en vermoordden de mohammedaanse lijst aanvoerder. De eerste uitslagen in Algiers wijzen er op, dat het Nationale front voor integra tie en broederschap, dat De Gaulle's aan bod voor een „vrede der dapperen" aan de opstandelingen heeft gecritiseerd, meer stemmen heeft behaald dan de gaullisti sche Unie voor de Nieuwe Republiek (U.N.R.). In andere steden maakte de U.N.R. enige vorderingen. De invloed van vooraanstaande leden «van de beweging van de 13de mei lijkt te tanen. In kleinere plaatsen, waar de mogelijk heid bestaat dat de rebellen zullen pogen de kiezers vrees aan te jagen het „na tionale front" heeft verklaard, dat de Algerijnen niet aan de verkiezingen mo gen deel nemen zal in het overige ge deelte van de week worden gestemd, op dat Franse militairen tegen intimidatie van de kiezers kunnen waken. In 150 dor pen in Kabylië, waar de Fransen niet in staat zijn de veiligheid der kiezers te waarborgen, zijn de verkiezingen voor on bepaalde tijd uitgesteld. DEER LODGE, MONTANA (UPI) Het oproer in de staatsgevangenis van Montana is zaterdag bedwongen. Na de muiterij, die 35 uur geduurd heeft, is dooi de gevangenisdirecteur een streng regime ingevoerd en hebben militairen de gevan genis nauwkeurig doorzocht. Zij stuitten daarbij op een onvoltooide tunnel, waar door de leiders van het oproer hadden wil len ontsnappen. Waarschijnlijk is de hele muiterij slechts camouflage geweest voor de ontsnappingspoging, die bovendien tot mislukken gedoemd was omdat de tunnel die onder de buitenmuur door had moeten gaan, doodgelopen zou zijn op een onder aardse betonmuur. Toen het oproer uitbrak werd de onder directeur vermoord. Achttien bewa kers werden gijzelaars gemaakt. Vijf „verklikkers" deelden hun lot. Deze men sen werden met de dood door ophan ging of verbranding bedreigd, terwijl af gezanten van de muiters met de gevan genis-psycholoog, de directeur en de pers onderhandelden over lotsverbetering. Zaterdagochtend schenen de muiters be sloten te hebben de gijzelaars te doden, omdat zij een aanval verwachtten. De ge vangenisdirecteur, die dit te weten kwam, vroeg politie en nationale garde toen in actie te komen. De nationale garde viel aan met ba zooka's, mitrailleurs en geweren. De te genstand was na enkele minuten gebro ken. De leiders van de muiterij hadden zich in een der uitkijktorens teruggetrok ken. Enkele salvo's op deze toren braken ook hun verzet. Lee Smart en Jerry Miles, President Eisenhower heeft op een persconferentie in zijn zomerverblijf te Augusta Georgiëmedegedeeld dat Christian Herter (links) opvolger zal worden van Dulles als minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten. 19 en 44 jaar, werden dood in de toren aan getroffen. Zij waren de aanstichters van de opstand. Uit het feit, dat in een der gevonden geweren een lege huls zat neemt men aan dat Smart, die ook de (in de ge vangenis gehate) onderdirecteur ver moordde, Miles heeft gedood en daarna de hand aan zichzelf heeft geslagen. Tijdens de opstand hebben verschillen de gevangenen het hospitaal geplunderd, waardoor enkelen hunner in het bezit van verdovende of stimulerende middelen kwa men. Ongeveer dertig gevangenen, allen reci divisten, hebben de opstand voortdurend gaande gehouden. De ruim 220 overige ge vangenen voelden er weinig voor. Afgezan ten van hen waren het die de gevange nisdirectie waarschuwden, dat de weste lijke muur niet door muiters bewaakt werd. Daarop is op dit punt de aanval in gezet. De gijzelaars, die direct toen zij hoorden schieten matrassen voor hun cel- rame.. hadden gehouden met het oog op eventuele represailles van de opstandelin gen, konden ongedeerd worden bevrijd. Twee leden van de nationale garde lie pen lichte verwondingen op. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ccocococccccc de Wat te doen met dit alles Als een goed huisman met het hart en de beurs op de rechte plaats, vraag ik mij af, wat er met alle huwelijksgeschenken gaat gebeuren, die de grootsten dezer piepkleine aarde naar Tokio hebben ge stuurd. Als een goed huisman, die zich met man en macht, met rappe tong en harde elle bogen heeft omhoog gewerkt van de upper lower class naar de lower middle class en die niet zonder hoop is, tenslotte nog eens de upper middle class te bereiken ik herhaal: als zulk een goed huisman gaan de kopeken niet ongemerkt uw aandacht voorbij en is de nuttige besteding van moeizaam-vergaard geld, ook van en door anderen, een zaak, die mij ter harte gaat. Ik vraag mij dus (niet zonder zorgelijk heid) af, wat er met al die fraaie geschen ken, door de pakketpost de laatste week aan het keizerlijk paleis te Tokio bezorgd, zal gaan geschieden. Ik vrees dat ik op deze bange vraag nimmer een afdoend keizerlijk of kroon prinselijk antwoord zal ontvangen, doch ik vrees evenzeer, dat mijn zorgelijkheid ten deze niet ongegrond zal zijn. Ik heb een lijst gezien van alles wat, tot nu toe van alle staatshoofdelijke kwar tieren op aarde naar het bruidspaar is ge gaan: een cavalcade van gouden eet- en drinkserviezen, van kristal en porcelein, van zijdén weefsels, kostbare sieraden en kunstvoorwerpen, voldoende niet alleen om honderden, zelfs keizerlijke huishou dens, van het noodzakelijke goud- en zilverwerk te voorzien, doch dit alles bovendien nog ten bedrage van een ver mogen, waarvoor enige duizenden benarde families voor hun gehele verdere leven uit de brand geholpen konden worden. Wat doet men met dit alles? Ik vrees dat, in alle paleizen ter we reld, de serviezen en de schilderijen, de kunstvoorwerpen en de vazen in grote kamers en uitvoerige zolder- en kelder ruimten opeengetast zullen staan, zonder dat zij ooit gebruikt zijn of gebruikt zullen worden. Ik vrees dat, ook in Tokio, het bruidspaar niet eens alle pakjes uitpakt en dat dit aan de Keizerlijke Uitpakdienst, onder leiding van de Keizerlijke Opper- uitpakmeester, wordt overgelaten. Ik vrees zelfs dat bruid en bruidegom al die goede gaven niet eens ooit onder ogen zullen krijgen en dat, hadde de President van Turkmenistan de moed gehad twaalf plastic jamlepeltjes, in stede van vieren twintig met diamanten bezette gouden, die hij nu gestuurd heeft, een even harte lijk bedankje zou terugontvangen. Als goed huisman gaat dit mij aan het hart. Mijn wapenspreuk: „Pecunia pre- ciosa est" verzet zich tegen deze gang van zaken. En ik ga gebukt onder de loodzware zekerheid, dat aan dit alles niets is te doen. Elias Advertentie PEKING (Rente-) In Peking is za terdag het tweede nationale volkscongres begonnen, dat zal beslissen wie de komen de vier jaar zitting in de regering zullen hebben. De zitting van het parlement werd geopend door premier Tsjoe en-Lai, die een verklaring aflegde over het werk van zijn regering. De premier verklaarde, dat communistisch China in de afgelopen ja ren schitterende successen had behaald bij de opbouw van het socialisme. De impe rialistische landen, vooral de V.S., hebben getracht de betekenis van het succes te kleineren. Maar hun pogingen zijn tever geefs geweest, aldus Tsjoe en-Lai. Volgens hem waren de volkscommunes voor Chi na de „beste organisatievorm" om tot een overgang van het socialisme naar het communisme te komen. De industriële en agrarische produktie nam, in vergelijking met 1957, met 65 per cent toe. De produktie van ruw ijzer, staal en kolen was meer dan verdubbeld even als de landbouwproduktie. De snelheid waarmee China's nationale economie zich heeft ontwikkeld had nooit en te nimmer bereikt kunnen worden on der het kapitalistische systeem. „Het heeft Engeland bijvoorbeeld meer dan vijftig jaar gekost om de jaarlijkse staalproduk- tie van bijna anderhalf miljoen ton tot tien miljoen ton op te voeren, maar commu nistisch China heeft er slechts zes jaar voor nodig gehad," aldus Tsjoe. Le Chinese premier zei, dat Chinese eenheden thans de afgelegen gebieden van Tibet zuiveren van de resterende strijd krachten der opstandelingen. Hij begroet te met instemming de verklaring van pre mier Nehroe over de niet-inmenging in Chinese binnenlandse aangelegenheden en de versterking van de vriendschappelijke banden tussen China en India. „Beide lan den hebben geen reden de traditionele vriendschap en gemeenschappelijke begin selen omwille van Tibetaanse opstandige elementen los te laten." „Er zijn mensen in het buitenland, die de nadruk leggen op hun sympathie voor de Tibetanen. Maar zij hebben niet duidelijk gemaakt, naar welke groepen van de Tibetaanse bevol king hun sympathie uitgaat, naar de wer kende bevolking en progressieven die her- De directie van de expolitatiemaatschap- pij Scheveningen heeft besloten het zich thans in vergevorderd stadium van res tauratie bevindende Kurhauscabaret in mei te heropenen onder de naam „Kur hauspaviljoen". Tot deze naamsverandering werd over gegaan uit hoofde van het veranderde karakter van de gerestaureerde lokaliteit. Tegenover de zomerexploitatie van weleer kemt thans, door de verbeterde opname in het gehele Kurhauscomplex, de jaar exploitatie te staan, waar de ruimte ook voor andere doeleinden dan cabaret- en toneelvoorstellingen zal worden gebruikt. Door de nieuwe benaming wordt ver meden dat men deze lokaliteit te zeer met een bepaald gebruik blijft associëren. Ook de havensleepboten van Bureau Wijsmuller zullen nu met radar worden uitgerust. Daar deze schepen soms in dikke mist moeten werken, die vaak in de IJmuidense havenmond voorkomt, is deze radar-installatie zeer nuttig. Wanneer de „Assistent" en de „Junior" straks hun radar hebben gekregen, zal de gehele vloot van Wijsmuller volgens het plan, dat men begin april maakte, van deze moderne navigatiemethode zijn voorzien. vormingen wilden of een handvol reactio nairen" Hij hoopte dat alle „welwillende vrienden" dit duidelijke onderscheid tus sen de overweldigende meerderheid en een handjevol mensen zouden opmerken. ..De gevoelens behoren uit te gaan naar de overweldigende meerderheid van de Ti betaanse werkende klasse, die wordt on derdrukt door een systeem dat uil de tijd is, en naar hun eisen inzake sociale her vormingen," aldus de Chinese premier. (AFP) Premier Nehroe van India heeft in de senaat verklaard, dat de Dalai Lama geheel vrij zal zijn om zijn reli gieuze taak uit te oefenen, maar dat hij niet op politiek gebied actief mag zijn. „Wij laten hem een tamelijk grote vrij heid om zich uit te spreken. Daardoor heeft hij zaterdag een lange verklaring kunnen uitgeven, zonder dat wij tussen beide zijn gekomen. De Dalai Lama is zich volledig bewust van zijn verantwoorde lijkheden, maar is hij het ook van die van anderen?", zo vroeg de premier zich af. In bet Haagse Metropoletheater werd vrijdagavond onder auspiciën van de V.I.R.O., de Vereniging voor Internatio nale Rechtsorde, de Nederlandse premiè re gegeven van de naar de roman van Leo Tolstoi opgenomen film „Opstanding" De galavoorstelling werd door een groot aantal genodigden bijgewoond, waarbij wij opmerkten de voorzitters van de bei de Kamers der Staten-Generaal, mr. J. A. Jonkman en dr. L. G. Kortenhorst, de vice-voorzitter van de ministerraad, mr. A. A. M. Struycken, de staatssecretaris van Economische Zaken. dr. G. M. J. Veld kamp en zeer vele huofden van diploma tieke missies. De voorzitter van de V.I.R.O. professor mi. W. F. de Gaay Fortman heeft bij het begin van de voor stelling de genodigden verwelkomd. Ned. Prot. Bond Benoemd tot geestelijk verzorger van de afdeling Hollandse Rading mevrouw da. T. C. C. ScholtenVan Itterson te Bilt- hoven die deze benoeming ook aannam. Geref. Kerken Aangenomen naar Onderdendam M. J. van Reenen, kand. te Woubrugge, die be dankte voor Gees (Dr.), Harmeien, Reit- sum (Fr.) en voor Zwaagwesteinde. Aangenomen naar Heinenoord E. Dijk stra, predikant te Wellington (Nieuw- Zeeland) thans met verlof in Nederland, woonachtig te Hilversum. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Edmonton-Red Deer (Al berta, Canada) J. P. Geels te Haarlem- Centrum. Geref. Gemeenten Beroepen te Moercapelle Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Er zijn tot januari 1959 1.445 verzoeken tot adoptie ingediend. De Raden voor de Kinderbescherming hebben hierover 875 rapporten uitgebracht aan de rechtbanken; 587 verzoeken zijn afgehandeld. Het aan tal vonnissen, dat gewezen werd, bedroeg 446, waarvan 408 toewijzingen. In het overgrote deel gingen de rechtbanken daarbij tewerk volgens de adviezen van de Centrale Adoptieraad en de Raden voor de Kinderbescherming. Deze cijfers gaf de secretaris van de Raad voor de Kinderbescherming te Groningen, mr. J. Visser, in de algemene ledenvergadering van de Nederlandse Vereniging van Pleegouders te Zwolle. De voorzitter, mr. A. Stempels, wees er op dat in de jonge adoptiewet nog enkele lacunes zitten, die zo snel mogelijk door wetswijzigingen weggewerkt dienen te worden. Er zijn inmiddels reeds over de 500 adopties uitgesproken en in enkele ge vallen heeft de Hoge Raad principiële be slissingen genomen, zodat er in de afge lopen tweeëneenhalf jaar wel praktijk met de wet is opgedaan. Daarbij is gebleken. Advertentie 10 TABL. f 0.60 20 TABL. f 1.- 40 TABL. f 1.50 dat het overgangsrecht lacunes vertoont, die tot onbillijkheden leiden. Er is een aantal gevallen van meerderjarigen voor de rechter geweest, waarin de voorafgaan de voogdij (zoals voorgeschreven) ontbrak, zodat de rechter slechts een negatieve be slissing kon nemen. De N.P.V. meent, al dus mr. Stempels, dat het onredelijk is in deze „oude" gevallen, als de voorafgaande voogdij ontbreekt, adoptiemogelijkheid te onthouden. Vaak is vroeger geen voogdij voorziening getroffen omdat er geen on middellijke behoefte aan bestond, soms zelfs op advies van de toenmalige voogdij raden. Thans is het tijd om het overgangs recht te herzien, ook wat betreft de eis van een leeftijdsverschil van maximaal vijftig jaar tussen pleegouders en pleeg kinderen, welke regeling onbillijk werkt in gevallen van pleeggezinnen, die vóór 1956 tot stand zijn gekomen. Een tweede sterk onbevredigende rege ling noemde de voorzitter de juridische positie van pleegouders die niet, of nog niet, hebben geadopteerd. In de meeste gevallen ontbreekt hun de gelegenheid zich met hun moeilijkheden tot de rechter te wenden, afhankelijk als zij in deze zijn van het beleid van de Raden der Kinder bescherming. Het is onze grote grief, aldus de heer Stempels, dat bij verschil van in zicht bij beide partijen de weg tot de rechter versperd is. Alleen wijziging van de wetgeving zal daar verandering in kunnen brengen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5