Horen en zien Geheim rond Leonoor DE KONING DIE NIET SLAPEN KON Agenda voor Haarlem Herdenking Eduard van Beinum in Concertgebouw in Amsterdam 38cf voordeel! 4 AANKONDIGINGEN EN fcfiESGlIfwiNGEN Druk televisieweekeinde Vijf jaar Eurovisie De radio geeft dinsdag T elevisie programma heeft alles mee Portugese trawler vergaan, achttien slachtoffers Dodenherdenking op de erebegraafplaats Matroos van „Henry Denny" werd zwaar gewond Justitie gaat optreden tegen jeugdige misdadigers Drs J. J. Voogd analyseert de verkiezingsuitslag door Daniel Gray Gevangenisbewaker nu zelf de cel in Nieuwe rood-gele tulp United Nationsgedoopt MAANDAG 20 APRIL 1959 Aan journaals heeft het zaterdagavond niet ontbroken, want nadat de N.T.S. de actualiteiten van de dag had gebracht, be gon de K.R.O. zijn vernieuwde program ma met het sportjournaal van Jan Cot- taar. De klok werd daarna een halve eeuw teruggezet: oude journaalfilms van Pathé. Hoewel de kijker drie dagen ach tereen oude films op zijn scherm heeft ge zien zal hij de herinneringen van vroeger met belangstelling gevolgd hebben. De herinneringen worden voortgezet en we zien ze graag tegemoet. Daarna volgde een fantasie van Guus Vleugel op liedjes van Cole Porter; Michel van der Plas had de zangteksten vertaald. De liedjes wa ren niet onaardig en ze werden goed ge bracht maar het geheel voldeed toch niet omdat de wijze, waarop de liedjes tot een geheel werden verbonden, nogal flauw was. Het eerste programma, dat „Caprio len" werd genoemd, was nog een zoeken en tasten en laten wij hopen dat het de vol gende keer beter is. De K.R.O. is er weer niet in geslaagd een zaterdagavondpro gramma te brengen dat de bewondering zal hebben weggedragen van een ieder, maar gelukkig ontbrak Alfred Hitchcock niet, die de kijker geruime tijd in het on zekere liet over de vraag, waarom zo'n hoge prijs werd gevraagd voor een huis. Zaterdagmiddag gaf de N.T.S. een rechtstreekse uitzending van de indruk wekkende Van Beinum-herdenking in het concertgebouw. Daarna zagen de sport liefhebbers de honkbalwedstrijd Neder- land-België op hun scherm. De AVRO-televisie begon zondag met een documentair programma over Ber lijn, verlevendigd met filmfragmenten waarop men onder andere Keizer Frans Jozef, Tsaar Nicolaas, Chamberlain, Mus solini en Hitler zag. Een filmpje van een gesprek tussen de burgemeester van West- Berlijn, Willy Brandt, en mr. Hiltermann besloot dit programma-onderdeel. Na een fascinerende expeditiefilm over de be stijging van de Aconcaguatop volgde het programma Van A tot Z, waarin de letters A en B aan bod waren. Men zag onder an dere Elisabeth Andersen (met een sprook je van Andersen), Willem Andriessen (die Triana van Albeniz speelde), Alfred Wormser (die over „Animation" sprak), Hetty Blok, Kees Brusse (die landerig over zijn familie sprak), Annette de la Bije, Arjan Blanken en Adèle Bloemen- daal. Het sportprogramma van de geza- melijke omroepen begon met een storing. Daarna las Klaas Peereboom een protest van de N.T.S. voor, gericht tegen het be sluit van de Belgische Voetbalbond die de televisieuitzending van HollandBelgië verhinderde. Men zag enkele zwakke frag menten uit de wedstrijd. De rest van het programma verliep vlot. De vijfde verjaardag van de Eurovisie zal op 6 en 7 juni gevierd worden met twee internationale televisieprogramma's waaraan twaalf Europese landen zullen deelnemen. Op zaterdag 6 juni wordt 's avonds een gezamenlijk amusements programma uitgezonden, waaraan de Ne derlandse Televisie deelneemt met een op treden van Tom Manders, onder regie van Gijs Stappershoef. In de middag van zondag 7 juni zullen de Europese kijkers vanuit hun huiskamer een tocht kunnen maken door geheel Euro pa, hiertoe in staat gesteld door de direc te reportages welke de twaalf televisie organisaties, elk in eigen land, zullen ver zorgen. De N.T.S.-camera's zullen daar bij gericht zijn op het vertier op en rond het Brasemermeer. De produktie van beide programma's is in handen van Piet te Nuyl jr. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 - 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7 15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 3.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Met.ro- pole-ork. en soliste. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de vrouwen van het platetland. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee: Mensen van de Bovenwindse eilanden, door pater I. L. de Barbanson O.P. 18.00 Amateurs- piogr. R.V.U. 18.30 Het ontstaan van het leven, door dr. C. J. H. van der Broek (eerste lezing). 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Radio-philh.orkest en soliste. (Plm. 21.30-22.00 In de pauze: Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus.). 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Viool en piano. 23.30—24.00 Studentenorkest. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Orgelspel. 8.30 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boek- bespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 RV.U.: Reuzen en dwergen bij de bronnen van de Nijl, door mevr mr. L. Eversdijk Smulders. Tweede lezing. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Ac- cordeonspel. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubriek Heden en verleden in het land van Heusden en Altena. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel en cello. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus.muz. 13.55 Beursberichten. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Blaastrio. 15.55 Gram. 16.00 Van de hak op de tak, caus. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateurs- progr. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amus. muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Alles op één kaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Muz. quiz. 21.15 Gram. 21.45 Journaal. 22.00 Film- praatje. 22.15 Strijkkwintet. 22.30 Negro-spirituals. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York calling. 23.2124.00 Muzikale causerie. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Piano en bas. 12.30 Weerber. 12.34 Piano en bas. 13,00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Cel lo en piano. 16.30 Omr.orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reisbelevenissen. 19.40 Gram. 19.50 Causerie. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.13 orkestconcert. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. en weerbericht.. NCRV: 20.20 Tekenfilm. 21.05 Gevaarlijk geluid, film. 21.20 Het grote geheim, film. Advertentie mi Zaterdagmiddag is in het Concertgebouw in Amsterdam onder grote belangstelling het overlijden van dr. Eduard van Beinum, dirigent van het Concertgebouworkest, herdacht. Onder de aanwezigen bevonden zich namens Koningin Juliana, jhr. F. J. E. van Lennep, kamerheer in buitengewone dienst van de Koningin; minister president dr. L. J. M. Beel, mr. J. M. L. Th. Cals, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; mr. R. G. A. Höppener, staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; dr. M. J. Prinsen, Commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland; de burgemeester van Amsterdam mr. G. van Hall en de wethouder voor Kunstzaken mr. A. de Roos. Verder waren de ambassadeurs van Groot-Brit- tannië, België, Noorwegen, Frankrijk, Spanje, Zweden, Oostenrijk en de consul- generaal van de Verenigde Staten aanwezig. Voorts de fractie-voorzitters der Eerste en Tweede Kamer, bestuur en directie van de Nederlandse Opera, Nederlandse Comedie, HollandFestival, vertegenwoordigers van alle Nederlandse symfonie-orkesten en familieleden en vrienden van wijlen dr. Eduard van Beinum. De herdenking ving aan met het slot koor „Wir setzen uns mit Tranen nieder" uit de Matthaus Passion, uitgevoerd door het Concertgebouworkest en het toon kunstkoor-afdeling Amsterdam onder lei ding van Bernard Haitink. Nadat de laat ste tonen van het slotkoor uit de Matthaus Passion in de grote zaal van het Concert gebouw hadden geklonken, wijdden mr. Höppener, mr. De Roos en de voorzitter van het bestuur der Nederlandse Orkest- stichting tot beheer van het Concertge bouworkest, mr. W. F. Schokking, woor den van nagedachtenis aan de overleden dirigent. Mr. Höppener schetste dr. Van Beinum als een geniaal kunstenaar, die zich be mind maakte door zijn vriendschapuit- stralende persoonlijkheid. „Van Beinum was menselijk in zijn kunstenaarschap en leefde tevens, zichzelf onbaatzuchtig of ferend, voor de kunst. In ons leeft een diep gevoel van hulde en grote dank voor wat Van Beinum aan honderdduizenden aan vreugde en ontroering, aan geluk en le vensrijkdom in de meest diepe betekenis heeft geschonken", aldus de staatssecre taris. Spreker zei dat Van Beinum, on danks talloze verlokkende aanbiedingen uit het buitenland, Nederland en in het bijzonder Amsterdam, is trouw gebleven en dat hij in zijn Nederlands geworteld universeel kunstenaarschap, dat de af stand tussen de Newyorkse UNO-zaal en het landelijke Garderen de plaats waar de dirigent is begraven overspan de. ons de eenheid tussen wereldwijde menselijkheid en nationaal gestempelde geest heeft voorgeleefd. Mr. De Roos herinnerde aan de vele lau weren die Van Beinum in het buitenland heeft geoogst. Spreker zei dat de hoofd stad het verlies van het grote talent van Eduard van Beinum als onherstelbaar aanvoelt. Hij schetste de overleden diri gent als iemand, die een voortdurende be langstelling voor andere mensen aan de dag legde en die zich, tijdens buitenlandse reizen met het. orkest, niet alleen een mu zikaal leider, maar ook een vriend toon de. „Wie als leek de orkestrepetities bij woonde", aldus mr. De Roos, „kwam on der de indruk van Van Beinums vermo gen op indrukwekkende wijze zijn inten ties over te brengen op de mensen achter de lessenaars. Ouderwetse dril was nem vreemd, omdat dit naar zijn opvatting be lemmerend werkte op de vrije ontplooi ing van de muzikale krachten van een or- kest"f_, afiipi$lnA6 rsfih uw né<ji Ook mr. Schokking'riep de'talrijke con certen, di^..de thapjs, overl,ederif.dirig<?pt in het buitenland heeft" gëlè'a in herinne ring. „Van Beinum wilde spontaan musi ceren, zijn voorname en prachtige gebaren gaven leiding en het orkest voelde zich bij hem altijd volkomen zeker. Hij kon zich ook veroorloven om onbekende wer ken van Nederlandse componisten te in troduceren en uiterst moderne werken zonder risico t.e brengen. De reikwijdte van.het universeel repertoire het zij- Een Portugese trawler, de „Nova Lei- rosa" met 24 opvarenden, is zondag bij Fi- gueira da Foz op l60 km noordelijk van Lissabon in een ruwe Noordzee gekapseisd. Achttien mannen worden vermist. Een red dingsboot zag kans zes drenkelingen te redden. De Binnenlandse Strijdkrachten hebben zondag de jaarlijkse dodenherdenking ge houden. Op de erebegraafplaats te Over- veen stond een peloton van de B.S. in uni form opgesteld, toen bij de vlaggemast een krans van aronskelken met wit lint werd gehangen. Familieleden legden daar na bloemen op de graven der gevallenen. ne en daarom ook dat van het Concert gebouworkest vond nergens afsluiting. Wel enorme verrijking door zijn profe tisch pleidooi voor Bruckner", aldus mr. Schokking. Tot slot van de plechtigheid weerklonk het adagio uit de achtste Symfonie, van Bruckner, waarmee Van Beinum zich bij zijn aanstelling in 1931 instroduceerde. Dit werk was opzettelijk gekozen, omdat Van Beinum hiervoor altijd een persoonlijke voorkeur heeft getoond. Het adagio ver tolkte de dankbaarheid van allen voor het voorrecht dat hun in de ontmoeting met Eduard van Beinum werd geschonken. Na het spelen van het. adagio namen alle aanwezigenstaande twee minuten •■stilte' in acht. i i BifTfét verlaten van de zaal .liepen, velen langs het in talrijke kransen en boeket ten gehulde borstbeeld van Van Beinum. dat voor het podium was opgesteld. In de Royal Festival Hall heeft het Lon- dense Philharmonisch Orkest zondagavond hulde gebracht, aan de nagedachtenis van Eudard van Beinum. Voor de aanvang van het. aan Tsjaikofsky gewijde programma richtte de dirigent sir Adrian Bolt zich met een korte toespraak tot de toehoor- Advertentie Zaterdagmiddag herdacht het Concert- gebouworkest (geleid door Bernard Haitink) zijn overleden dirigent Eduard van Beinum. ders en herdacht Van Beinum met enkele sobere woorden, waarin hij de overleden dirigent beschreef als een voortreffelijk musicus wiens grote vriendschap niet zal worden vergeten. In Reykjavik heeft kapitein G. Pepping -uit Stffdsktetaaeir«het-jpel'aas- gedaan over de noodtoestand'waafin'zijn schip de Henry Dehtfjhvorfi'g'ef daigerr heeft werkeerd. Het schip is tweemaal door een zware golf getroffen, de eerste maal in de vroege ochtend van de 15de april en de tweede maal pnige ur°n later. De eerste golf, die van achteren kwam. was er de oorzaak van dat de 19-jarige dekmat.roos Karei Horsten een schedelbasisfractuur en een gebroken arm opliep. Met de tweede golf die over de boeg kwam, werd de brug in elkaar gedrukt en de radiohut zwaar be schadigd. Niettemin heeft men toen nog kans gezien de radio provisorisch te her stellen en noodsignalen uit te zenden. De justitie te Amsterdam wil krachtig gaan optreden tegen de bendevorming van jeugdige personen, die zich vooral bezig houden met winkel- en autodiefstallen (joy-riding). De afgelopen weken zijn 23 jongelui gearresteerd, van wie het meren deel zich placht op te houden in en rond de café's aan de Nieuwendijk en die in één bende hebben samengewerkt. De officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, wil de ze knapen in één groot proces voor de rechtbank brengen. Er was eens, lang geleden, een koning, die heette Didoro de Vierde. Het land, waar over hij regeerde, was niet zo heel erg groot, maar de mensen leefden er rustig en gelukkig. Alleener was één ding, dat niet zo prettig was: koning Didoro had al maanden lang last. va.n slapeloosheid! Elke avond ging Zijne Majesteit naar zijn donzen bed, maar slapenho maar! Als het nacht was en iedereen sliep in Laperdonië, lag de koning klaarwakker te woelen en te draaien. Zelfs al telde hij tot veertienduizend zeshonderdtwintig en nog verderhij kon de slaap niet vatten! 2 2 Advertentie N V AMSTERD RIJTUIG MIJ Houtplein 21 Tel 10338 Haarlem Tijdens de te Apeldoorn gehouden jaar vergadering van de Protestants-christelij ke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid, heeft drs. J. J. Voogd, wetenschap pelijk medewerker van de Dr. Wiardi Beckmanstichting, een causerie gehouden onder de titel „De verkiezingsuitslagen bezien uit het standpunt van de P.C.W.G." Hij zei onder meer dat de uitslag van de jongste verkiezingen niet is te verklaren zonder eerst de oorzaken van de terug gang in 1958 onder de loep te nemen. Op merkelijk noemde hij het dat de V.V.D. evenals de P.v.d.A. bij de jongste verkie zingen één percent van de confessionele stemmen heeft gewonnen. Hij vestigde daarbij de aandacht op de confessionele partijen, die sedert 1950 een stemmenver lies hebben geleden van ongeveer 320.000 stemmen. De A.R.-partij liep sinds 1946 thans met 27 percent terug. Naar de me ning van de heer Voogd blijkt ook hieruit onmiskenbaar de doorbraak naar de pro testants-christelijke zijde van de P.v.d.A. Sprekende over de verkiezing van 1958 merkte de heer Voogd op, dat de Partij van de Arbeid toen een sterk stemmenver lies boekte, doordat men te weinig aan dacht had besteed aan de psychologie van de kiezer in dp ze tijd. De kiezer wordt namelijk, aldus sprekengeslingerd tussen twee tegenstellingen., enerzijds hef ver-r langen naar rust en zekerheid en ander zijds het verlangen naar vrijheid en avon tuur. De rust en zekerheid, die men wenst, zijn het gevolg van het feit, dat men in een bijzonder dynamische wereld leeft en het verlangen naar vrijheid en avontuur komen voort uit het feit dat in deze maat schappij al zoveel is geregeld en uitgestip peld. Aan deze spanningsverhouding zal tegemoet moeten worden gekomen. Hierin bleek de Partij van de Arbeid na de ver kiezingen van 1956 niet te zijn geslaagd, want na de grote welvaart kwam een pe riode van soberheid en bestedingsbeper king, zodat vooral de ouderen de Par tij var de Arbeid een verkeerde politiek verweten. Deze feiten spraken de jongeren niet zo zeer aan, want bij hen spelen veel meer zaken van sociaal politieke allure een rol, zoals vrijetijdsbesteding. De con clusie van drs. Voogd was, dat. de proble matiek van het toekomstige beleid moet liggen bij de vraag hoe deze zaken een centrale plaats kunnen innemen bij het socialistisch denken. De heer Voogd meende dan ook te moeten constateren dat er in 1959 al een duidelijke ombui ging in het voordeel van de Partij van de Arbeid mocht worden geconstateerd. 35. „Zowel Sinclair als John zijn verbaasd over de overvloed in Rhodesië, terwijl in Engeland alles zo schaars is", zei Martin, die Mary het zwijgen scheen te willen opleggen. Mevrouw Sinclair, die intussen erg bevriend is gera'akt met John hij schijnt een groot vertrouwen in haar te stellen vertelde ons, hoeveel moeite het kostte om in Engeland een nieuwe wagen te kopen. Het was haar tenslotte niet gelukt en ze had met een tweedehands wagen genoegen moeten nemen. Bo vendien moest zij zelf nog allerhand aan de motor doen, voordat deze goed functioneerde". „Wat, heeft, mevrouw Sinclair verstand van moto ren? Die ziekelijk uitziende vrouw?" „Je zou 't nauwelijks kunnen geloven, maar ze is een expert", antwoordde Martin. „Mary, die zelf toch ook heel handig met auto's is, was er verbluft over. Het meest verbaasd was echter John. Hij heeft ons bekend, dat hij niets van motoren snapt en dat hij zich nog nooit in het inwendige van een auto heeft verdiept". „En wat vond Leonoor?" Ik stelde deze vraag op onschuldige toon. „Leonoor?" riep Mary uit, terwijl er een vuurode blos op haar wangen kwam, „wat heef Leonoor hiermee te maken?" „Och, 't kwam zo in me op. Ze was toch stellig ook aanwezig? Je kon John toch niet zónder zijn bruid uit nodigen AI mijn oude antipathie tegen de vrouw van mijn beste vriend was weer levendig geworden. „Natuurlijk heb ik dat meisje niet uitgenodigd, Jay", antwoordde Mary op felle toon. „Het spijt me, dat je 't met mijn houding kennelijk niet eens bent. Het staat jou vrij haar met graoomoedigheid te behandelen. Maar ik moet met de anderen rekening houden. Niemand no digt Leonoor Malherbe bij zich thuis uit". „Maar waarom toch niet?" vroeg ik. Mijn moeder verslikte zich op dat moment in haar grapefruit en iedereen haaste zich haar uit haar ver legenheid te helpen Het was een goede reden geweest om niet verder op de kwestie Leonoor in te gaan, maar Mary wist zich niet te beheersen en antwoordde bits: „Dat vraag jij? Een jonge vrouw, van wie niemand iets weet, behalve dan dat zij verpleegster is en géén vrien den heeft, een vrouw, die haar geboorteland moest ver laten, omdat men haar daar met de vinger nawees als dieveggeeen vrouw, die wij 's avonds dronken heb ben meegemaaktnee, ook al heeft ze dan misschien de beste partij van Umtali in haar netten verstrikt, de deuren van ónze huizen blijven voor haar gesloten!" „Maar John Somerset heeft al die onzin, die over Leo noor wordt verteld, toch zeker wel ontzenuwd? Hij is tenslotte in de allereerste plaats bij dit alles geinteres- seerd". Mijn moeder was door een groot glas water weer wat bekomen. Ik betreurde het thans, dat ik de eerste avond na mijn terugkeer niet alléén met haar doorbracht. Ik vond haar ouder geworden en de onaangename woorden over en weer schenen haar te hinderen. „Aangezien John een gentleman is, kon hij niet ge loven, dat zulke dingen bestaan". „Waarom doen wij niet net als hij?" zei ik. Twee negerbedienden begonnen de tafel voor een vol gende gang af te ruimen en ik ving een blik van mijn moeder op. Ze maakte zich ongetwijfeld zorgen over mij. Ze vroeg zich stellig af, of ik, die vol hoop was vertrok ken, thans was teruggekeerd in een zeker weten. Hoe zou ik haar kunnen verklaren, dat. ik mijn navorsingen naar John Somerset had gestaakt. Wanneer Leonoor van deze man hield, met al zijn goed en kwaad, met wat voor bewijzen had ik dan aan moeten komen, om haar van haar liefde af te brengen? Ook al waren er dingen in hem, die hij zelf vreemd en angstaanjagend vond „Maar vind je niet, Jay", zei Marin enigszins ongedul dig, „dat Mary er misschien goed aan doet John Somer set ervan te weerhouden met dat meisje te trouwen? Als hij haar niet zo speciaal onder je bescherming had genomen, zou ze 't misschien al lang niet meer in Um tali hebben uitgehouden". „Doe niet zo dwaas, Martin", viel ik thans ook heftig uit. „Is 't nooit in jou of Mary opgekomen, dat 't mis schien veel méér zaak is om Leonoor ervan te weerhou den met die man te trouwen, die John Somerset, van wie we eigenlijk niets weten?" Er klonken verontwaardigde kreten. Mijn moeder kruimelde nerveus het brood, dat op tafel lag, en er was een verdrietige trek op haar gezicht. „Je gevoelens voor dat meisje voeren je op een dwaal spoor, ouwe jongen", zei Martin op ernstige toon. „Je weet, dat op John Somerset's gedrag, sinds hij hier kwam, nooit wat dan ook aan te merken is geweest. Hij is van eerste familie en heeft vooraanstaande relaties. Hij is in korte tijd uiterst papulair geworden en ieder een acht het een voorrecht hem zijn vriend te mogen noemen. Jij hebt zelf toegeven, dat hij sympathiek is, Jay!" „Ik erken inderdaad zijn goede eigenschappen tot op zekere hoogte", antwoordde ik. Ik voelde hoe men mij van jaloezie verdacht. „Je zult ook moeten toegeven", vervolgde Martin op rustige, overredende toon, „dat jouw vriendin-Leonoor Malherbe in de vier jaren, dat ze hier verblijft, alles behalve populair is geworden. Ze heeft geen enkele vriend of vriendin. We begrijpen geen van allen, hoe ze 't voor elkaar gekregen heeft een bijzonder mens, als John Somerset, voor zich te winnen. Hij is ziek geweest en werd door haar verpleegdwat heeft ze gedaan om hem aan zich te binden?" „Ze gaf hem waarschijnlijk een liefdesdrank", ant woordde ik spottend. „1-Ioe heeft ze 't voor elkaar gebracht, mij te winnen, dat zou je even goed kunnen vragen. Ik ben niet ziek geweest en zoals je ziet houdt mijn liefdt. voor dat meisje stand, ondanks alle roddelarij en ondanks alle tegenslag, welke in in mijn liefde Ondervind". Ik keek de anderen even aan en vervolgde dan: „Dat Leonoor helemaal geen vrienden zou hebben, is boven dien niet waar! De negers vereren haar en. bijna dage lijks ontvangt zij ontroerenre bewijzen van hun erkente lijkheid voor haar werk. Van onze vriend John Somerset kan men dat stellig niet zeggen. Is hij nog altijd zo af kerig van de zwarte bevilking?" Mary antwoordde: „Wanneer 't hem nog niet gelukt is zijn angst en antipathie ton opzichte van de negers te overwinnen, dat mogen wij, die hier geboren en getogen zijn, daarstellig geen critiek op hebben. Ik heb in Londen in de ondergrondse zelf vrouwen van plaats zien ver anderen, wanneer een neger naast hen ging zitten". „John is geen vrouw, Mary!" Ik voelde een grote ergernis in mij. Waartoe diende deze woordenwisseling? Men blééf toch Leonoor, die ik tevergeefs verdedigde, afvallen en John als een afgod vereren. Voor de rechtbank te Groningen heeft een gevangenisbewaker terechtgestaan, die in de strafgevangenis aldaar geld uit brieven aan gevangenen had gestolen, steekpenningen aangenomen en door het plaatsen van een valse handtekening een aan een der gedetineerden gezonden postwissel had geïnd. De president sprak er zijn verbazing over uit dat deze man tot. bewaker was aangesteld hoewel hij een niet-blanco strafblad had. Op de vraag hoe hij tot de fraude was gekomen antwoordde de ver dachte: „Het was in 1956, toen ik er in dienst kwam, een grote chaos in de ge vangenis. Er waren er meer die het deden!" „Dat was mij bekend", zei de officier van Justitie. „Het gebeurde op grote schaal". „Het moet uit zijn met dat ge knoei in de strafgevangenis", zo vervolgde hij. En zich met stemverheffing tot de pu blieke tribune wendend, waarschuwde hij: „Er staan daar enkele collega's van deze verdachte achter in de zaal. Ik wil hen van deze plaats waarschuwen, dat ik bij de minste of geringste onregelmatigheid, die ik bemerk, niet zal aarzelen hen in de gevangenis te zetten". Hij eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De verdediger, mr. Tj. de Jong, toonde zich over de eis ontsteld. Men had toch, gezien verdachte's antecedenten, kunnen verwachten, dat er moeilijkheden zouden komen. Hij bepleitte een straf met een dusdanig kort onvoorwaardelijk gedeelte, dat de verdachte over drie of vier weken vrij zou komen. De rechtbank zal op 23 april uitspraak doen. Het aantal soorten en variëteiten tulpen isre/eds.zeef, groot en sinds zaterdag is dat aantal weer met een uitgebreid. Tij dens een internationale persbijeenkomst ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van Keukenhofis de nieuwe tulp „Uni ted- Nations", gekweekt door de heer D. W. Lefeber in Lisse, ten doop gehouden. De plechtigheid had plaats in hotel „Huis ter Duin" in Noordwijk, waar het gemeente bestuur van Noordivijk een internationaal persgezelschap van honderd buitenlandse journalisten een ontvangst heeft aange boden. Zondag heeft dit gezelschap „Keukenhof" bezocht. De prachtige tulp, rood met gele randen, is een veredelde botanische tulp. Zij werd ten doop gehouden door de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J .de Graaf, die en kele druppels champagne op de „United Nations" sprenkelde. Elf stewardessen van de K.L.M. stonden gereed om in dozen verpakte boeketten van de nieuwe bloem in ontvangst te ne men en per vliegtuig naar de staatshoof den van negen Europese landen te bren gen, alsmede naar de secretaris van de UNO, Dag Hammarskjoeld. Voor elke stewardess was er ook een groot boeket bloemen. Stadsschouwburg: maandag 20 uur: To neelgroep Ensemble met „Zingend in de wildernis; dinsdag besloten voorstelling. Concertgebouw: maandag besloten en dinsdag geen voorstelling. BIOSCOPEN Cinema Palace: 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Het meisje van de veenhoeve", 14 j. Frans Halstheater: maandag, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur, dins dag 14.30 en 20 uur: „Oog in oog met de dood", 18 j. Lido Theater: tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Jacht op ontvoerde vrouwen", 14 j. Luxor Theater: tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Grafin Maritza", a.L, donder dag 14 en 20 uur: „Viva Villa" 18 jaar. Minerva Theater: maandag en dinsdag besloten voorstellingen. Rembrandt Theater: tot en met donder dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Kat op een heet zinken dak", 18 j. Roxy Theater: tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De jacht op het geheim van de Spoetnik", 14 j. Studio Theater: tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Thérèse Etienne", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): tot en met woensdag 20 uur: „Ik beschuldig", a.l.; donderdag 20 uur: „Opoffering", 14 jaar TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaal): tot 2 mei werkdagen 10—17 uur, zondag 14—17 uur: Expositie Elswout. Frans Halsmuseum: tot 23 mei dagelijks 20.30 tot 22.30 uur: avondopenstelling met kaarsverlichting. Galerie Espace: tot 9 mei werkdagen 1117 uur: Expositie Lea Nikel. In 't Goede Uur (Korte Houstraat 1): tot 1 mei dagelijks 10 tot 22 uur: Expositie Arie Kater. (Verder raadplege men de rubriek „Uit- (Wordt vervolgd) gaan in Haarlem" van 17 april).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6