Nederland bereikte op het nippertje (onverdiende) 2-2 score tegen België Taktisch plan van de Rode Duivels wierp vruchten af Somber perspectief Scheidsrechter Guigue stuurde invaller Bollen veld uit LEEDVERMAAK 9 Fout afgestraft Eén deelnemer met 15 punten in KNVB-toto Toch een goal Tegen de paal In het stof Jonassend „hakje" De gelijk maker Rotterdams elftal iets minder slecht dan Antwerpen: 7-4 MAANDAG 2 0 APRIL 1959 (Van onze sportredacteur) Waar was gistermiddag in het zonovergoten Olym pisch Stadion in Amsterdam het Nederlandse legioen bij de interlandwedstrijd tussen Nederlanders en Bel gen? Wij bedoelen: waar was de orkaan van aanmoedi gingen die al zo dikwijls een Nederlands voetbalelftal tot veel grotere daden heeft aangegezet? Oh, het legioen van zestigduidend zat en stond wel op en rond de ellips van de wielerbaan, maar het roerde zich niet. Het was teleurgesteld over het elftal oranjehemden, dat ver onder de verwachtingen bleef. Goed, het werd na een 20 achterstand op het nippertje en na veel rumoer nog 22, maar verdienen deden de Nederlanders die score zeker niet. Want de Rode Duivels toch hadden veel geïnspireerder en vooral enthousiaster voethal laten zien. Slechts aan het zelfvertrouwen ontbrak iets. En juist daardoor werden de Belgen nerveus toen Lenstra de achterstand tot 21 verkleinde en was de stemming zelfs hypernerveus toen Van der Linden acht minuten voor het einde een gelijke score bewerkstelligde. En Storme de rustige afbreker in de Belgische verdedi ging noch de geroutineerde Rik Coppens de grote motor en uitblinker hij de Rode Duivels konden de rust terug brengen. Het heeft zelfs nog maar weinig gescheeld of Neder land had met een overwinning het veld kunnen verlaten. Dries zichzelf niet meer van de zenuwen maakte vlak voor het einde duidelijk hands in het strafschop gebied, scheidsrechter Guigue floot, doch gaf de Bel gen een vrije schop in plaats van Nederland een penalty omdat Lenstra buitenspel bleek te staan.... En eigenlijk was dat maar goed ook, want anders zou beslist de slechtste gewonnen hebben en zou men mis schien zelfs door die zege vergeten dat het Nederlandse team in alle linies gekraakt heeft. Het legioen, dat anders de spelers zo kan opzwepen, hield zich rustig en spaarde de adem voor de incidentjes tijdens het rommelige einde van de match, maar liet het elftal aan zichzelf over. Het legioen was ontevreden en niet ten onrechte. sloegen. In de zeventiende minuut name lijk passeerde de geheel naar links afge zwenkte rechtsbuiten Goeyvaerts met een handige schijnbeweging zijn tegenstander, Wiersma, liep enkele passen door en knalde de bal vervolgens laag en via de paal ach ter de verbouwereerde De Munck (0-2). De Belgen putten weer moed uit deze voorsprong en Wiersma kon slechts met een uiterste krachtsinspanning Jurion tot twee keer toe het scoren van dichtbij beletten. Het Nederlands elftal was nergens en niemand geloofde nog in een redelijk resultaat. Tot in de 27ste minuut Nederland toe kon slaan door een fout van keeper Vander- stappen. Van der Kuil zette de bal voor, de Belgische doelman zou de bal uit de lucht plukken, maar hij verkeek zich op de kracht van de wind die de richting van de bal plotseling sterk veranderde. Vander- stappen moest de bal loslaten, waardoor Lenstra kon inkoppen. Via de paal kwam A dvertovtie (Van onze sportredacteur Ternauwernood is het Nederlands voet balelftal zondagmiddag in het Olympisch stadion in Amsterdam ontsnapt aan een nederlaag tegen de Belgische voetballers als vanouds Rode Duivels genoemd. Het zou de eerste nederlaag tegen de Belgen hebben betekend sinds de invoering van het betaalde spel in Nederland. Werd het dan geen nederlaag, het was beslist de slechtste interlandwedstrijd die Neder land sinds tijden speelde. De oorzaak van het slechte spel van de Nederlanders moet, geloven wij, gezocht worden in een onder schatting van de haast al bij voorbaat kansloos geachte Belgische voetballers, een niet geheel juiste voorbereiding (het elftal werd veel te laat samengesteld, waardoor de spelers zich onvoldoende konden concentreren op de komende wed strijd) en een duidelijk gebrek aan condi tie. Veel perspectieven met het oog op de komende trip van het Nederlandse elftal naar Bulgarije en Turkije zijn er dan ook bepaald niet. Alleen sombere. Wellicht wordt die trip een goede gele genheid om eens een keer wat jongeren een kans te geven jongei'en die tot voor kort in de schaduw stonden van al die oudere cracks die terecht voor het natio nale elftal werden gekozen. Wij zijn steeds een stei-k voorstander geweest van het op stellen van het sterkste elftal van het ogenblik en het verkiezen van ouderen bo ven zogenaamde veelbelovende jongeren, als die ouderen tenminste meer waarde hebben bij het vormen van een winnend team. Maar nu bij voorbeeld Lenstra een grote rem blijkt te gaan worden voor het aanvalsspel van het Nederlands elftal zal men wel om móeten zien naar een jeug diger kracht. Met spelers als Wiersma en Kuys is dat in mindere mate het geval, maar hun vorm is wij schreven dat ook na de oefenwedstrijd tegen de Londe- naren in sterk dalende lijn. Er wordt veel gedaan om een bredere basis te verkrijgen voor wat het spelers materiaal betreft, Elek Schwartz heeft veel pech door het voorlopig afvallen van Van Wissen, Canjels en Kruiver, maar wij kunnen ons toch niet aan de mening onttrekken dat de aanvankelijk opgaande lijn van het voetbalpeil in Nederland reeds te lang gebroken is. Wij hebben Neder land verleden jaar de sterkste onder de zwakken genoemd en ook na de wedstrijd van gisteren is er hoegenaamd geen re den daar een woord van terug te nemen. In de KNVB-voetbalpnol hebben 221.130 deelnemers 311.365 ingelegd deze week. Voor de eerste prijs van 76.285 en de tweede prjjs van 32.600 hebben zich tot nu toe respectievelijk 1 deelnemer met 15 punten en 15 deelnemers met 14 punten gemeld. Na een halve misgreep van keeper Vanderstappen kopt. Abe Lenstra in, maar tot zijn grote teleurstelling ketst de bal tegen de paal. Even later kan- hij evenwel toch de armen juichend- omhoog steken, want de terugsprin gende bal kan hij toch nog bemach tigen en inknallen. Links ziet men Rijvers, rechts Hanon. De Belgen vóór de rust met wind mee spelend hebben een taktisch zeer slimme wedstrijd gespeeld. Men wist het van de verspieders, die bij de wedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal tegen de London Combination waren geweest: De Nederlandse achterhoede is niet meer wat zij geweest is en kan uit verband gebracht worden met gevarieerd aanvalsspel en de voorhoede „drijft" op de kwieke Rijvers. Als tegenwapenen stelde nien de „bouwer" Rik Coppens op met de afwerker Wegria als naar voren geschoven binnenspeler en verdedigend legde men een strak cordon rondom Kees Rijvers, die men volkomen belette zijn eigen, zo gevaarlijke, spel te spelen. En de slag kwam wel dermate hard aan. dat, terwijl de Nederlandse achterhoede steeds meer wankelde en Kees Rijvers inderdaad steeds meer buiten het spel bleef, de Rode Duivels moed en doorzettingsvermogen konden putten uit het feit dat de Nederlanders steeds maar lomer en ongeïnspireerder gingen spelen toen niet alles van een leien dakje bleek te gaan. De Belgische ploeg werd vrij algemeen kansloos geacht en kon na de laatste nederlagen (5-2, 7-4, 3-2) tegen Nederland eigenlijk toch al niets goed meer doen. maar greep de kans die zij evenwel door gebrek aan zelf vertrouwen weer gedeeltelijk moest laten schieten. Als er evenwel één ploeg de zege had verdiend, dan was dat wel die van de Rode Duivels. We noemden hierboven de naam Cop pens: om hem draaide de Belgische aanval. Linksbinnen Wegria was de naar voren ge schoven speler, Coppens de bouwer, ter- wel de teruggetrokken Huysmans een halfspelcr van professie voor de aanvoer zorgde en tegelijk als een van de bewakers van Rijvers fungeerde. En al heel ras bleek deze tactiek uitstekend te voldoen. Vooral Coppens was actief en dirigeerde in wezen de gehele voorlinie van de Rode Duivels. En terwijl de Nederlandse ver dedigers hun „draai" maar niet konden vinden, bouwde Rik maar rustig door en maakte Wegria in de meeste gevallen de attaques af. Al na vijf minuten gingen de armen van de Belgen omhoog toen linksbuiten Jurion na zo'n verrassende aanval het net van de goede zijde trof, maar scheidsrechter Gui gue kende geen genade: midvoor Wegria had buitenspel gelegen, ook al nam deze dan niet direct aan het spel deel. Dit had een waarschuwing voor de Nederlanders kunnen zijn, maar was het niet. Wiersma, Kuys en Van der Hart ble ven slecht dekken ook al omdat zij hun tegenstrevers maar niet. te pakken konden krijgen terwijl de halfs Klaassens en Notermans hardnekkig volhielden de bal slecht te plaatsen. En kwam het leer in de Nederlandse voorhoede, dan was Rijvers wel de bouwer, maar de afwerker liet op zich wachten. Soms leek het of men niet durfde schieten. Bjj de Belgen durfde vooral Wegria dat wèl. In de negentiende minuut trok hij er met een pijlsnelle rush tussenuit en liet alle aanwezige Nederlanders de hielen zien. Zijn schot was wel hard. maar net niet zuiver genoeg. Met een doffe klap vloog de bal van de paal zeker tien meter terug in het veld. Ook Coppens, Huysmans en Jurion pro beerden het daarna, maar succes was ook hun niet beschoren. Aan de andere kant stuitten de Nederlanders steeds maar weer op een hechte linie en eigenlijk alleen Van der Linden kreeg een prima schietkans uit een pass van Rijvers, maar de DOS-speler knalde de bal hoog naast. Vanderslappen buigt zich diep in het stof en ontneemt Lenstra daarmede een scoringskans. Even later zag de zwaar bewaakte Rijvers eindelijk zijn kans schoon toen drie Rode Duivels in grote ijver tegelijk naar de bal kopten, maar deze niet raakten. De kwieke Feijenoorder trok er toen tussenuit en schoot de bal uiteindelijk in zeer moeilijke positie naar het doel, maar Storme redde nog net voor de lijn. Even bleek toen het ogenschijnlijk grote zelfvertrouwen van de Belgen aangetast en namen hun uiterst gevaarlijke aanvallen in aantal en kracht af. maar toen schoten van Van der Kuil en Van der Linden een verre van juiste richting bleken te hebben en het tempo van de aanvallen steeds ver der afzakte, namen de Belgen weer bezit van het beste van het spel en boekten vier minuten voor de rust zowaar succes. Cop pens, ver doorgedrongen, gaf in het straf schopgebied vlak voor de achterlijn een volkomen verrassend „bakje" en Wegria was er als de kippen bij om de bal vol komen ongehinderd met een zoevend hard schot achter De Munck te jagen. Na de rust leek het even of Nederland het lesje van Bondscoach Schwartz uit de rust netjes en doeltreffend ten uitvoer ging brengen, maar nog niet waren er enkele acties op een Belgische verdediger gestuit, of weg was het elan, weg het gevoel voor maat en weg het verantwoorde positie kiezen. Als bij toverslag bleven Notermans en Klaassens ver achter hun voorhoede han gen en plaatsten vrijwel allen weer even onnauwkeurig als in de eerste helft. En weg ook was het tempo. Coppens kon weer naar hartelust bouwen met de uit passes van Huysmans aangevoerde ballen. Ver geten was het al weer dat Thellin de bal na een snelle rush van Rijvers op het nip pertje van de doellijn kon wegtrappen dat. Lenstra Vanderstappen bijna had gepas seerd. En weg gingen dus al die spelers, die assistentie in de verdediging hadden ver leend. Weer kregen de Belgische aanvallers alle mogelijke ruimte om hun aanvallen op te bouwen en het verwonderde dan ook nie mand dat de Rode Duivels andermaal toe- de bal evenwel by Abe terug en toen was er geen houden meer aan. Dat betekende de totale ommekeer. De Belgen herinnerden zich plotseling al die grote nederlagen tegen Nederland en lieten de zenuwen rustig hun werk doen. Weg waren de gevaarlijke attaques en weg was het voortreffelijke teamspel. De verdedi ging werd versterkt en het duwen nam in hevigheid toe. De ene na de andere inge wikkelde scrimmage volgde voor het Bel gische doel, waar velen elkaar in de weg liepen. In fraaie blikverpakking van 10 stuks f 1.40 I4« (Ook verkrijgbaar in blikken van 50 stuks Moulijn werd ruw gevloerd, maar de vrije trap leverde niets op. Doch in do 37ste minuut was het wèl raak. Bij een niet zo bar gevaarlijke aanval waagde Rijvers een schot, maar de bal vloog via een van de vele Belgische benen in het strafschop gebied terug naar Van der Linden, die zijn linkerbeen rustig kon uithalen om de bal daarna met raketsnelheid in het net te jagen (2-2). Behalve Van der Linden konden de Nederlanders hun ogen niet geloven. Nie mand juichte dan ook. Pas toen de Neder landse midvoor op eigen speelhelft was teruggekeerd, kwamen er wat schuchtere felicitaties. Het Nederlandse offensief hield daarna aan. De nerveuze stemming groeide met de minuut. En toen Rijvers bij het hin deren van Vanderstappen zeer onvriende lijk door Thellin werd gevloerd en de Bel gische linkshalf Bollen in de eerste helft al ingevallen vpor Lippens een opmer king maakte tegen scheidsrechter Guige. verwees deze laatste hem resoluut van het veld; onder hoongejuich van de menigte op de tribunes, die eindelijk een reden had de kelen te roeren. België trok daarna vrijwel alle spelers voor het doel samen, zodat Nederland in het offensief kon blijVen. Veel redelijks werd er evenwel niet meer te zien gegeven. Bij een van de aanvallen maakte de hyper nerveuze Dries evenwel zeer duidelijk hands in het strafschopgebied en het fluitje van Guigue snerpte door het stadion. Straf schop. klonk het uit duizenden kelen. Maar Guigue dacht er anders over. Hij wees naai de plek waar Lenstra buitenspel zou heb ben gestaan en gaf dus de Belgen een vrije schop in plaats van de Nederlanders een penalty. Het was het laatste wapenfeit uit de teleurstellende interland, want na veel ge harrewar om een scheidsrechtersbal kon Guigue waarschijnlijk met een lange zucht het pidpcrïko^dieen. Op het Sparta-tcrrein heeft het Rotter dams elftal de ontmoeting tegen Antwcr- pei met 74 gewonnen. Bij de rust leid den de gastheren reeds met 31. Van een sluitend geheel was aan weerszijden wei nig sprake en deze rommelige strijd be reikte geen moment het niveau van een gemiddelde eredivisieontmoeting. De vele doelpunten waren het gevolg van zwakke momenten in de verdedigingen. De zeer krachtige wind stelde vele spe lers vaak voor onoverkomelijke moeilijk heden. Ondanks het nadeel van deze wind waren de Rotterdammers voor de rust reeds beter en vooral produktiever dan hun tegenstanders. -Na achttien minuten opende W. van der Gijp (Sparta) de score (10), maar het duurde tot de 40ste mi nuut voor de doelpuntenmachinc op volle toeren kwam. Eerst werd het door Meyers van Feijenoord 2—0, drie minuten later door Op den Becq (Berchem Sport) 21 en nog voor de rust 31 door Daniëls van Sparta. In de tweede helft was het scoreverloop als volgt: 11 minuten, Verfaill: (Berchem Sport) 32, 14 minuten. Van der Gijp 42, IJ minuten, Van der Tuyn (HDVS) 52, 27 minuten, De Borger (Beerschot) 53, 37 minuten Van der Tuyn 63. 41 minuten Meerman (Feijenoord) 73, 44 minuten, Verfailli 74. De gelijkmaker. Van der Linden heeft de bal zo hard ingeschoten dat Van derstappen pas reageert als de bal al in het doel is verdwenen. Hanon, Thellin. Storme en Dries zien daarbij met oem en ode nevoelens toe. De meeste mensen gaan, geloof ik, geens zins naar een interlandwedstrijd om erbij geweest te zijn, maar veeleer om er niet niet bij geweest te zijn. Per slot van reke ning betaalt men een hoge prijs voor een toegangskaart zonder de waarde daarvan te kennen. Als men eenmaal in die kolos sale schuit zit-, die Olympisch Stadion heet, moet men meedobberen op de golven van enthousiasme of meesidderen in de draai kolken van afgrijzen. Is het spel niet meer om aan te zien, men moet blijven kijken. Men voelt zich onbehoorlijk afgezet. Ra- diobezitters, denkt men dan, hebben het beter. Die kunnen zelf de jammerboel af zetten. Een handomdraai aan de knop is al genoeg om zelfs Leo Pagano tot bedaren te brengen. Zo kunt u zich althans enigs zins mijn ellende voorstellen, toen ik gis teren op de Marathontribune naast een als mens zonder enig persoonsbewijs ver momde luistervink zat, die met een ont vangtoestel op schoot het naargeestige commentaar de lucht weer instuurde. Mis schien was hij de enige, die zich op schuimbekkende wijze liet voorzeggen, wat hij van de vertoning denken moest. De andere 63.999 aanwezigen fungeerden a capella als koor van souffleurs. Jan en alleman slaakten als uit één grote bek keer op keer zoevende zuchten van ont zetting. Al het. voorzeggen hielp geen zier. De jongens op het toneel van de strijd kenden hun rol niet. Ze waren stuk voor stuk hun lesjes vergeten. Achteraf ben ik van mening, dat het mij belendende heerschap zijn toestel luider had moeten laten spreken. Dan zou men precies heb ben geweten, wat eraan mankeerde. Dat wüs nogal wat. Het rammelde voor al in de oranje voorhoede geen wonder met twee vleugelspelers, die er geen moer van terecht brachten. Onze midvoor pro beerde verwilderd iedereen te begrijpen, maar kwam daarbij zelfs aan zijn eigen beweegredenen niet toe. De bezetting van de middenlinie liep op een kerkgang de zondagsrust te respecteren. Blijkbaar achtte men dat een gepaste houding tegen over een elftal rode duivels, die er echter wel iian terug hadden. Keer op keer moes ten de toeschouwers redding brengen door met satanisch gelach de belzebubs uit te drijven. De beide verdedigers pasten een bijzonder originele tactiek toe. Zij om speelden keer op keer twee, drie, vier tegenstanders, of vijf als dat mooier uit kwam, om dan van het middenveld uit de bal op de zwarte panter in zijn kooi terug te spelen. Deze manoeuvres waren overi gens niet- geheel zinloos, want zo ontstond er tenminste enige spanning. Het verkeer tussen beide partijen, die gelijk op en neer gingen, maar vooral neer, werd geregeld door een Franse agent van politie. In zijn dienstvoorschriften kwam- de voorrangswëgbepaling blijkbaar niet voor. Hij onderscheidde zich in het bij zonder door zo vaak te fluiten, dat er ein delijk de gewenste botsingen en opstop pingen ontstonden. Zijn optreden was nog al kinderachtig en van de weeromstuit be gonnen vele pingelaars in hun korte broe ken en-jongenskieltjes elkaar een beetje te plagen. Een Belgische invaller werd zelfs heel erg stout. Die gaf de ambtenaar in functie een harde duw in zijn rug. Foei toch. Voor straf werd hij buiten de krijt lijnen gestuurd. Zo erg was dat niet, want er viel toch niets te leren. Volgens Leo Pagano had- hij met een invoer op ?nn voorhoofd getikt. Gek eigenlijk, dat de arbiter zich bedreigd waande. Men zou toch menen, dat zo'n opperrechter on kwetsbaar en onschendbaar is. En dan te bedenken, dat des morgens om half elf de trein uit Haarlem al be stormd werd door liefhebbers, die een kaartje ivilden kopen.... Als ik het tegen inkoopsprijs had afgestaan, zou ik twee liter wijn hebben kunnen kopen om het verdriet over de morele nederlaag weg te spoelen. Ko Bn/gbier Een typisch moment uit de wedstrijd van gisteren. Rik Coppens (rechts) heeft de Nederlandse verdediging ont wricht en gaat alleen op het Neder landse doel af. Klaassens, geheel links, gaat de Belg aanvallen, terwijl Wiers ma (over Notermans heenspringend) zijn positie gaat herzien. Van der Hart heeft dat besluit nog niet kunnen nemen (foto links)

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7