Veiling - nu nog aangewezen middel kan straks toch in geding komen Aanleg Stationsplein vergt bijna miljoen gulden C20 Bankstellen catalogus Speeltuin Kindergenot bestaat tien jaar In Meerestein zouden bewoners geysers moéten nemen Havenberichten Belangrijke discussies in Utrecht tijdens de Voor jaarsheurs DE BEURS Amsterdamse Beurs Station Beverwijk in oktober klaar MAANDAG 20 APRIL 1959 Ongevallen bij Hoogovens Om het kampioenschap van Kennemerland DCIJ-toernooi Vragen P. J. Allan-Schilthuys (V.V.D.) Marktplein Instituut T.N.O. gaat straks uitbreiden IJmond-damtoernooi Schepen, rederijen en werven Op de dag „Visserij en techniek", die zaterdag tijdens de Technische Voorjaarsbeurs in Utrecht is gehouden, zijn er tal van behartigenswaardige dingen gezegd over de visserij en alles wat daar mee samenhangt. Ook de FAO-conferentie, die onlangs in Rome is gehouden, en waarover men al uitvoerig heeft kunnen lezen, kwam ter sprake bij de vele discussies. Het bleef op deze dag niet bij het congres alleen. Na afloop kon men zich, vooral in de Margriethal, overtuigen van de talrijke nieuwe ideeën, die steeds hun intrede doen in de scheepvaart. De meeste discussie ontstond, zoals te verwachten was, bij de inleiding van de heer C. Koster Jzn. uit IJmuiden over het veilingsysteem. Dat was ook begrijpelijk, omdat het hier een probleem betreft, dat voor ieder, die bij de visserij betrokken is, zeer belangrijk is. Hoewel er de laatste tijd veel stemmen opgaan, die de veiling uit de tijd achten, bleek het tijdens de discussie over de in leiding van de heer Koster nog niet zo'n vaart te lopen. Het begin van deze discussie was overi gens bijzonder pikant. De heer Koster had bij zijn historisch overzicht gewezen op de plaats, die de visafslag al vroeg inneemt. Hij beriep zich daarbij onder andere op dr. Kranenburg, die in zijn proefschrift „De Zeevisserij van Holland in de tijd der Re publiek" het volgende schreef: „Er bestaat een algemene tendentie, goe deren, waarvan de produktie direct van de natuur afhankelijk is en waarvan de voort brenging aan bepaalde seizoenen is gebon den, terwijl bovendien de produktie van die goederen zich slechts na een bepaalde termijn aan de vraag kan aanpassen, zoals dit bij landbouwprodukten het geval is, op markten, beurzen of veilingen te verhan delen. De visserij, welker produktie in nog sterker mate dan die van de landbouw van natuurelementen afhankelijk is en per vis soort eveneens een seizoenkarakter draagt, bezit daardoor nog groter veranderlijkheid in de opbrengst per produktie-eenheid dan de agrarische voortbrenging en kan dus in de regel een gecentraliseerde verkoop niet ontberen. Dit geldt vooral voor verse vis, omdat de bederfelijkheid van dit produkt onmiddellijke verkoop bij de aanvoer eist." Dr. Kranenburg wijst in het proefschrift bovendien op de sociale betekenis van de veiling, omdat ieder bemanningslid na kan gaan of hij zijn rechtmatig deel van de besomming krijgt. De eerste, die nu in de discussie het woord vroeg, was die zelfde dr. Kranen burg. „Men moet niet vergeten," zei hy, „dat ik die woorden schreef in een proef schrift over de jaren tot 1795. Sindsdien zyn de omstandigheden gelukkig veran derd. Ik wil niet zeggen, dat ik nu ineens tegen de veiling ben. Maar ik geloof wel, dat de waarheid ergens in het midden ligt." De heer Koster kon het hiermee niet helemaal eens zijn. „U schreef in de tegen woordige tijd, en gaf uw mening op dat moment weer." Prijsvorming Dr. Kranenburg bracht nog een ander punt in discussie, dat eigenlyk veel belang, rijker was. Hij meende namelijk, dat de inleider te veel nadruk op de prijsvorming had gelegd. „Moet deze prijsvorming nu wel als een bepaald doel worden gezien?" vroeg hij. Dr. Kranenburg meende dat in sommige gevallen een afslag nodig zal zijn, in an dere niet. Hij doelde hierbij op het afslui ten van langlopende contracten. De inlei der had trouwens ook al verschil gemaakt en wel tussen gezouten en verse vis. Vooral bij de aanvoer van gezouten haring treft men namelijk de situatie aan, dat er een stapelvoorraad kan en vaak moet worden gevormd, terwijl vaak de reder zelf bemoeienis heeft met de afzet van het aangevoerde produkt. De reder is dan geneigd, de noodzaak van het bestaan van de veiling in twijfel te trekken, zonder dat hij nochtans dit insti tuut de rug toekeert. „Dit laatste is wel begrijpelijk" zei de heer Koster, „want het is moeilijk te zien, hoe, anders dan in open bare afslag, de juiste prijsvorming voor de maatjesharing gedurende de eerste maan den van het seizoen zou moeten plaats vinden." Alweer die prijsvorming dus, die een zeer belangrijk punt in het betoog van de heer Koster uitmaakte, en volgens dr. Kranen burg wat te centraal werd gesteld. Veilplicht Een belangrijk punt. in de discussie vormde de veilingplicht. Reeds in de 16de en 17de eeuw werden keuren uitgevaardigd, die tot veilingplicht leidden. In de jaren van en na de tweede wereldoorlog was (en is) bij publiekrechte lijke verordening van het Bedrijfschap voor Visserijprodukten een veilplicht voor alle aangevoerde vis voorgeschreven. De inleider stelde, dat deze maatregelen, anders dan in noodgevallen, de normale en gezonde economische werking van het vei lingwezen meestal niet ten goede komen. Ze zijn ook weinig geschikt het instituut als zodanig populair te maken. Een argu ment vóór of tegen de veiling als nood zakelijk onderdeel van het Visserijbedrijf is er dan ook moeilijk aan te ontlenen. IJmuiden Dit punt was voor de heer Ouwehand aanleiding tot felle critick op de veiling in IJmuiden. „De veiling kan niet alles verwerken. De schepen blijven lang liggen. Grote schepen met hoge exploitatiekosten. De veilplicht is dan een groot nadeel." „Alle aanvoer is juist wel opgenomen," antwoordde de heer Koster. „Vóór de oor log werd er 35 a 40 miljoen per jaar om gezet, na de oorlog bijna 100 miljoen, zon der merkbare storing in de aanvoermarkt. Het draait alleen om de lossing. Dit is een technisch onderdeel, dat heeft niets met het begrip veiling te maken. Veel is hier te verbeteren door vroeger lossen en een betere spreiding in de vloot." De spreker ging hier aan de vraag voorbij, of een dergelijke spreiding misschien niet juist door langlopende contracten is te ver krijgen. De heer Ouwehand beklom onmiddellijk opnieuw het podium. Hij ging voorbij aan de principiële kwestie en stelde nogmaals, dat de veilplicht in de omstandigheden, die nu in IJmuiden heersen, niet gewenst is. „Het is een primitieve hal, daar in IJmui den. Toen er laatst wat koolvis werd aan gevoerd. waren er niet eens kisten genoeg." Als de vis verloren dreigt te gaan, moeten we naar andere middelen kunnen zoeken," zei de heer Ouwehand. Dispensatie mogelijk De heer Koster verklaarde daarop, dat hij helemaal geen fervente voorstander van veilplicht was, behalve in noodgevallen. Dat was uit zijn inleiding al gebleken. „Bovendien kan er bij bulkaanvoer dis pensatie worden verleend. Maar de prak tijk is, dat toch weer de veiling wordt gezocht, om het produkt te gelde te maken." En hiermee was hij opnieuw terug bij de kern van zijn betoog, dat de veiling de meest geschikte plaats is, omdat daar de geconcentreerde aanvoer en vraag elkaar ontmoeten. Het gaat om de prijsvorming. „Slechts dat systeem is als noodzakelijk aanvaard baar, waarbij een zo breed mogelijke sprei ding van de afzet wordt verkregen en tegelijkertijd de aanvoerder de hoogst mo gelijke prijs voor zijn vangst verkrijgt. Zolang de veiling of afslag aan deze twee criteria voldoet, moet ze als een noodzake lijk onderdeel van ons visserijbedrijf wor den erkend." Als een zeer belangrijk argument voerde de inleider aan, dat er lang niet altijd vol doende vraag bestaat, zodat de afzet zich zou voltrekken als een soort zuigproces vanuit het afzetgebied ten opzichte van de aanvoermarkt. Vis in gedrang „Integendeel, het schynt zelfs zo te zyn, dat, naarmate het algemene voedselassorti- ment ruimer wordt en de consument qua budget-besteding welvarender, de vis als massa-artikel steeds meer in het gedrang komt. In plaats van een zuigproces wordt de handel in visserij-produkten steeds meer een pers-proces." De heer Koster betoogde, dat er een evenwichtige afwikkeling tussen directe en latente vraag nodig is, hetgeen alleen op de veiling met zijn voldoende doorzichtig heid mogelijk is. Dr. Kranenburg stelde, dat aan een zekere beïnvloeding van de prijs niet te ontkomen zou zijn. De inleider bleek hier juist in de volkomen vrije prijsvorming te geloven. „De latente vraag prikkelt de directe vraag, de directe vraag wekt de latente vraag op. We hebben het gezien bij het voorbeeld van de makreel. De prijs is bij een toeneming van de aan voer toch gestegen. Dit kwam niet alleen door de uitbreiding van de conserven- industrie, maar vooral door de prikkeling van de latente vraag. Juist door de veiling, die vraag en aanbod bij elkaar brengt, is dit verwezenlijkt." Na de inleiding en het grootste deel van de discussie bleek een vrij grote eenstem migheid. Men bleek de veiling in de momentele situatie nog een zeer belangrijke plaats toe te kennen, maar bezwaren te hebben tegen een absolute veilplicht. Er was echter nog een ander aspect aan de zaak, en dit werd door de heer Floor aan de orde gesteld. Vooruitzien „Uw bazuin heeft krachtig geklonken, maar wel een beetje eentonig. U acht de veiling het beste voor alle vormen, maar u moet wat meer naar de toekomst zien," zei hy. „Ik doel hier op de fabrieksschepen, die zullen komen. Daar wordt de vis op zee verwerkt. Is er principieel nu werkelijk verschil tussen deze verwerking en die op het land?" De heer Floor wees op de moeilijkheden, waarvoor de verwerkende industrieën zich zien gesteld. Er zijn er, die eerst vis ver werkten en nu overgeschakeld zijn op kip. Dat komt door de sterk wisselende prijs. „Men moet vooruit weten, over welk bezettingsapparaat men moet beschikken. Bovendien heeft de heer Koster wel ge sproken over de hoogst mogelijke prijs, maar kan men niet beter spreken over de hoogst mogelijke besomming? Deze is juist bij onderling contact tussen koper en verkoper beter te bereiken. Het alleen gebruiken van de veiling geeft juist de verstarring, waar de heer Koster bij onderlinge contracten zo bang voor is." Monopolistische tendens De spreker wees er verder op, dat men tegenwoordig niet meer heeft te maken met een schare individuele verkopers en een schare individuele kopers. Er komen nu meer coöperaties en verwerkende indu strieën tegenover elkaar te staan. En juist daarvoor is de veiling minder geschikt. „Wat is principieel, wat is praktisch?" vroeg de heer Koster. „Of er een princi pieel onderscheid is tussen verwerking op De Hoogovenarbeider J. A R. uit Den Helder heeft zondagmorgen bij hoogoven twee te IJmuiden ten gevolge van het overspatten van een vonk brandwonden aan zijn linker onderbeen en voet opge lopen. Hij werd in het Ludwinaziekenhuis in Den Helder opgenomen. Bij hoogoven vier is zondagmorgen om half twaalf de arbeider A. S. uit IJmuiden beklemd geraakt tussen een wa gon en de trechter van een zo genoemde stofzak. De heer S. klom op de wagon om te zien of deze goed afgesloten was. Op dat moment werd de wagon verplaatst. Met kneuzingen aan rug en borst is hij in het Roode-Kruisziekenhuis in Beverwijk opgenomen. zee of verwerking aan land, weet ik niet, maar een praktisch verschil is er beslist wel. De fabrieksschepen zijn er voor de consumptiemarkt, de gewone vissersvloot is er voor 98 °/o voor de handelsmarkt." Wat de grote contracten betreft zei de spreker, dat veel reders, die dergelijke con tracten sluiten, het later heimelijk toch niet zo prettig vinden en weer naar de vrije concurrentie verlangen. „Ik ben het met u eens. Andere vormen dan die van nu moe ten we anders bekijken. Maar het is er nog niet. Ik zie ook nog geen feiten, die op mono polistische groei wijzen. Integendeel, be kijkt u het bouwprogramma voor de hui dige vloot maar: het zijn allemaal schepen voor het op de traditionele wijze vangen en aanbrengen van vis. Het door u gestelde is nog niet actueel." Op dit punt moest wegens tijdgebrek de discussie worden afgebroken. Dat was het nadeel van deze visserij-dag: het bleek maar een morgen te zijn. De problemen kwamen hierdoor niet ge heel uit de verf. Er is echter een basis gevormd, waarop verder kan worden ge bouwd bij het bespreken van de vele pro blemen. De discussies bij de twee andere inleidin_ gen waren veel beperkter. Samenwerking Naar aanleiding van de inleiding van ir. Koning zei de heer Boot, dat men moest trachten te komen tot een nauwere samen werking tussen de verschillende proefsta tions. Men zou bij het researchwerk één of meer specialisten moeten aanstellen. De heer Koning antwoordde, dat men bij te nauwe samenwerking tot algemeenheden komt. Elk land en elke visserij heeft zijn eigen problemen. Hydronic bouw Naar aanleiding van de inleiding van ir. Keur vroeg de heer Stapel het woord. „Bij sleepboten is het hydroconic systeem gun stig," zei hij. „Maar of dit bij visserssche pen het geval is, zal nog moeten blijken." Dit gaf de heer Keur aanleiding tot een ontboezeming: „Er heerst enorme rivaliteit tussen verschillende groepen van vissery. Heb ik een scheepje ontworpen, dan wil een ander het weer even anders. De vis serij zal er wel by varen als men tot een meer uniforme bouw overgaat. Dan is seriebouw mogelijk, hetgeen besparing kan opleveren." Naar aanleiding van vragen vergeleek de heer Koning het rendement van vaste en verstelbare schroeven. „In het algemeen is het rendement van de verstelbare schroef iets ongunstiger. Maar deze kan onder alle omstandigheden trekken of varen het volle vermogen geven." Een zeer belangrijke suggestie werd daarna uit de zaal gedaan: „We moeten tot een samenwerking komen tussen economen, technici, scheepsbouwers en biologen, om zodoende het meest rendabele schip te bouwen." Mr. C. Stapel zei in zyn slotwoord, dat juist deze suggestie zeer goed de Jaarbeurs beginselen illustreerde. „Breng de partyen bij elkaar en doe zaken" is onze leus, stelde de heer Stapel. „Dat by elkaar brengen is gebeurd. Hopelijk komen er tastbare gevol gen uit. Laat na nadenken het doen volgen." 3-3%°/o Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 Woningbouw 6% Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. I-Ioogovens Nederl. Fordv N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever (cert.).. Unilever (nieuwe) Wilton Fyenoord. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Gouör. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers vrijdag 92% 97 111 81% 94% 94% 89% 89% 97% 311% 502 220 435 273% 36? 587% 245 552% 542% 225 156% 736'/2 172.80 243% 85% 137. 157% 149% 138% 120 248% 137% f 151.70 282 143 220 249 230 67% 51 89' li 46% 84% 27% Voorbeurs koersen 314 59! 556 546 175. Na de vierde ronde van de eindstrijd om het damkampioenschap van Kenne merland staat de DCIJ'er Theo Tielrooy, titelhouder 1958, opnieuw fraai aan de kop met minstens twee punten voorsprong op de overige acht deelnemers. De uitslagen van de derde en vierde ronde luiden: WillemseBus 20; J. Be- lienMeure in gunstige stand voor Meure afgebroken; Theo TielrooyH. J. Berk 20; J. TielrooyJ. Bus 02; J. Belien J. H. Berk 11; P. Belienir. M. Krijgs man 0—2; WillemseLeuffen 0—2. De stand der deelnemers: Tielrooy 6 punten (uit 4); Meure 3 (2) met 1 afgebro ken partij; J. Bus 4 (4); ir. M. Krijgsman 3 (uit 3); J. H. Berk 4 (4); J. Belien 4 (uit 3) met een verloren stand afgebroken spel: Willemse 3 (4); Leuffen 3 (3). Om de eersteklasse-titel H. Noble wint van A. Hoekema; F. Lan- geveld wint van J. Jansen; Varno Morseld remise met J. B. ter Haak. In de tweede klasse wist Leo Binkhorst (DCIJ de titel te winnen en hij promoveert naar de eerste klasse. Voorzitter W. Go- mes moest met Lemmers (Hillegom) her kampen. Na drie partijen wist de DCI.T- voorzitter met 51 te winnen. Door deze fraaie score promoveert de heer Gomes naar de eerste klasse van Kennemerland. Door een fraaie overwinning op P. van der Berg en doordat Piet Roozenburg zijn partij tegen B. Dukel moest uitstellen, is het H. Laros gelukt alleen aan de kop ce komen van het DCIJ-toernooi. En het ziet er naar uit dat P. Roozenburg alles op alles zal moeten spelen om de in uitste kende vorm spelende Laros in te halen. Om de vier staartborden van DCIJ's eerste tiental spelen 12 spelers. Na zes ronden staat J. van Straten met 9 punten aan de kop. In de 2de klasse leed leider J. de Boer een nederlaag tegen W. Gomes, en knappe prestatie van de DCIJ-voorzitter. Woens dag wordt het toernooi voortgezet. Het Beverwijkse raadslid mevrouw P. J. Allan-Schilthuys (V.V.D.) heeft het col lege vragen gesteld, waarop B. en W. de volgende antwoorden hebben gegeven: Vraag: Is het waar, dat het in de be doeling ligt van de gemeente om nu in alle woningen in Oosterwijk geysers aan te brengen? Antwoord: Bij het aanvragen van een krediet voor het aanschaffen van geysers voor de 335 woningen in Oosterwijk, heb ben wij gesteld, dat geysers in moderne woningen, die voorzien zijn van een douchecel, tot de noodzakelijke outillage behoren. Het plaatsen van geysers en de vaststelling van de vergoeding voor het gebruik daarvan is aan de goedkeuring van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid onderworpen. Deze goed keuring werd pas op 2 maart 1959 ont vangen. Bovendien mocht over het kre diet niet worden beschikt voordat de fi nanciering daarvan verzekerd was. Nadat het ons gelukt was een vaste geldlening te sluiten konden Gedeputeerde Staten van B. en W. van Beverwijk vragen de raad een krediet van J 986.000 om de realisering van de toegangswegen naar het station, de uitbreiding van het stationsplein, het aanleggen van een autobusstation, een vyverplan en een hertenkamp mogelyk te maken. Deze kredietaanvrage kan volgens het college niet langer worden uitgesteld, omdat het station in oktober gereed zal zijn. Het Stationsplein moet dan ook aan hoge verkeerstechnische, estetische en representatieve eisen voldoen. Het gehele plan is in nauwe samenwerking tussen de gemeente, de n.v. Ncderlandsche Spoorwegen en de Rijkswaterstaat tot stand gekomen. Het Stationsplein is gedacht als een massaal plateau dat van een bijzonder tegelpatroon zal worden voorzien, zodat het harmonieert met het stationsgebouw en dit goed tot zijn recht laat komen. Het autobusstation komt onmiddellijk ten zui den van het Stationsplein en zal voorlopig uit vijftien perrons bestaan. Elk perron biedt plaats aan twee autobussen. Het eer ste perron is bestemd als taxistandplaats, de volgende drie voor plaatselijke bus lijnen, zes voor interlocale lijnen en vijf voor personeelsvervoer naar de Hoog ovens. De mogelijkheid om het busstation uit te breiden is aanwezig. Daarnaast is ruimte gereserveerd voor een centraal wachthuisje en een toilet voor het buspersoneel. Tevens is er plaats voor een telefooncel, een dienstregelingsbord en een V.V.V.-stand. Hoofdgedachte By het ontwerpen van de toegangswegen heeft als hoofdgedachte voorgestaan het station zowel voor het verkeer van de Spoorsingel als van de Breestraat, Vondel- Advertentie Vraagt onze nieuwe straat en Velsen-Noord gemakkelijk reikbaar te maken. be- Het rijverkeer wordt zoveel mogelijk gebundeld door het aanleggen van een weg met dubbele rijbanen lopende van het verlengde van de Vondellaan langs het station naar 't nog aan te leggen gedeelte van de Spoorsingel. Zo wordt het autobus- verkeer geheel gescheiden gehouden van de voetgangers, die zich in het algemeen over het traject Breestraatstation zullen begeven. Het wielrijdersverkeer zal zich in hoofdzaak concentreren rond de rijwiel bewaarplaats van het station. De afgifte van vrachtgoederen vindt geheel plaats op terrein van de Spoorwegen, waarbij de invoeging van het vrachtverkeer op de hoo:fdrijbanen op voor het overige verkeer niet hinderlijke wijze kan geschieden. Een indirect voordeel van het toepassen van dubbele rijbanen is dat de fraaie bomen groep in het verlengde van de Vondellaan kan worden gespaard. In het plan is tevens opgenomen een verbreding van de Velser- weg. Hieromtrent is echter nog nader overleg met de Rijkswaterstaat nodig. In de tegenwoordige Halve Maan zal een vijverpartij worden aangelegd met een eilandje dat kan dienen als broedplaats voor watervogels. In de vijver is ook een fontein ontworpen. Langs de noordzijde loopt een terras. De afscheiding tussen de vijverpartij en het station wordt gevormd door een bomengroep. Breed gazon De op- en afrit naar het station worden gescheiden door een breed'gazon, waarin een langgerekt bloemperk is opgenomen. Aar. het einde van het gazon is gelegen heid tot het plaatsen van een plastiek. In de hertenkamp die naast de vijverpartij zal worden gecreëerd komt eveneens een vijver. Een voetpad zal van Velsen-Noord langs het Hertenkamp naar het station leiden. Een groot gemak voor de „noorde lingen". B. en W. stellen de raad voorts voor hen te machtigen met de N.S. een overeenkomst aan te gaan voor een bijdrage in de kosten groot 310.000,Tenslotte stelt het col lege voor van het krediet 75.000,ten laste te brengen van het grondbedrijf en 200.000,ten laste van het fonds voor algemene stadsaanleg. Noordholland op 11 maart 1959 de vereiste verklaring van geen bezwaar afgeven. Een moeilijkheid was dat de eerste woningen reeds op 8 september 1958 zijn betrokken. Om de huurders niet langer van geysers verstoten te laten heeft het Gasbedrijf met een aantal van hen een regeling getroffen om, in afwachting van de goedkeuring van het krediet, een apparaat in huurkoop te nemen met de mededeling, dat de ge meente deze huurkoop-contracten zou overnemen zodra de nodige goedkeuringen waren verkregen. Een aantal andere huur ders heeft zelf een gevser aangeschaft. Aangezien het naar onze mening onrede lijk zou zijn hen die zelf een apparaat hebben aangeschaft te verplichten een geyser van de gemeente te aanvaarden, hebben wij naar aanleiding van een ver zoek van een aantal bewoners reeds be sloten. degenen, die zelf een geyser heb ben aangeschaft, toe te staan deze te blij ven gebruiken. De huurkoopcontracten met het gemeentelijk gasbedrijf zullen nu, zoals is afgesproken, worden overgenomen. Vraag: Zo de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, heeft men dan van te voren de bewoners meegedeeld welke de onkosten zijn, die daarmede gepaard gaan? Antwoord: Bij het ondertekenen van het huurcontract worden de huurders inge licht omtrent de bijkomende kosten. Deze zijn ook in het contract vermeld. Vraag: Is het de bedoeling, dat be woners, die intussen zelf een geyser heb ben aangeschaft in eigendom, in huurkoop of in huur, deze moeten laten verwijderen of moeten laten overnemen door de ge meente? Vraag: Is het college het met mij eens. dat dit een aantasting is van de persoon lijke vrijheid en van het eigen initiatief? Antwoord: Het antwoord op de twee laatstgenoemde vragen ligt reeds opge sloten in ons antwoord op de eerste vraag. Zakelijkheid vóór fraai uitzicht Het gebouw van het Instituut voor Vis serij-produkten T.N.O. te IJmuiden zal waarschijnlijk nog dit jaar worden uitge breid met een ruimte van ongeveer 400 vierkante meter. Men komt bij het insti tuut veel ruimte tekort, vooral nu het con- servenonderzoek zo'n grote plaats gaat in nemen. De rokerij moest al op de binnen plaats worden ondergebracht. Het is de bedoeling, dat de conserven- onderzoekingen in het oorspronkelijke ge bouw zullen blijven. Roken, koelen en vriezen gaan naar het nieuwe gedeelte, waar ook de werkplaats zal komen. Door deze uitbreiding kan men straks met nieuwe procédés gaan beginnen. Zo wil men onder meer gaan beginnen aan afvalverwerking. Er staat nog meer op het programma. Dit komt ten goede aan de opdrachtgevers en dus aan de Nederlandse visserij, die met de onderzoekingen van het insituut voor T.N.O. ten zeerste is gebaat. Ook het magazijn wordt in de nieuwe ruimte ondergebracht. Deze uitbreiding is maar een voorlopige maatregel. Het is de bedoeling dat over en kele jaren een geheel nieuw gebouw zal verrijzen op een plaats ten zuiden van de watertoren van het Vissershavenbedrijf. Het uitbreidingsplan van de gemeente Velsen voorzag hier in een vrije strook, omdat rnen uitzicht wilde houden op het havencomplex. Het Staatsvissershavenbe- drijf is echter in beroep gegaan en men heeft hiermee succes gehad, zodat nu tot twaalf meter hoogte mag worden gebouwd. Dit en de bepaling dat in eerste instantie niet hoger dan vier meter zou worden ge bouwd, is wel een heel schrale troost voor de bewoners van de moderne flatcom plexen in Duinwijk, die binnen afzienbare tijd veel van het fraaie uitzicht op de Vissershaven vooral zullen moeten mis sen. Na de tweede ronde van het IJmond- damtoernooi hebben de DCIJ-reserves tegen aller verwachting in de leiding ge nomen na twee overwinningen op St. Thomas en KNC. De clubkampioene van Kennemerland, het eerste tiental van dam club Beverwijk won van de organiserende vereniging Sportief met 119. De Beverwijkers zullen op 29 april in de vierde ronde de leiders ontmoeten. Van deze uitslag zal het afhangen wie de lei ding in het IJmond-damtoernooi heeft. De uitslagen: SDortiefBDC 911, DCIJ 2—KNC 11—9; HDC—St. Thomas afge broken. De uitslagen van de wedstrijd DCIJ 2 KNC 1: W. van Wort verliest van J. ter Haak, C. Kaan remise met P. Venema, D. Ott remise met H. Noble, Leo Binkhorst remise met Varno Morseld, H. Leeuw ver liest van A. van Leuven, Piet Binkhorst remise met L. Visser, W. Gomes remise met M. v. Leeuwen, J. de Boer wint van H. Dienske, J. C. Apeldoorn wint van F Kraaienbos, Jan Tijms wint van A. Fol- kers; totaal 119 voor Damclub IJmuiden. Maandagavond 23 april wordt in het clublokaal van de Haarlemse damclub „Die Raeckse" gespeeld. Dan zijn de DCIJ- reserves'vrij. Sportief—St. Thomas, VKD KNC. HDC 2—Beverwijk. Voor de vierde ronde komen de IJmond- dammers in het clublokaal van DCIJ. Dan ontmoeten elkaar: SportiefKNC. VKD— St. Thomas en DCIJ 2—Beverwijk. Het stoomschip „Trajanus" van de K.N.S.M. passeerde vorige week voor het laatst de IJmuider sluis. Door de sleep boten „Blankenburg" en „Argus" van L. Smit Co is het schip naar Rotterdam gebracht om te worden gesloopt. De stoomtrawler „Vios I" IJM 24, die donderdag naar zee vertrok keerde later terug wegens machineschade. Na de repa ratie kon 't schip vrijdag weer zee kiezen. De motorloggers „Wilhelmina II" KW 138, „Voorwaarts" KW 140 en „Eendracht" KW 168 hebben de trawlvisserij beëindigd en zullen voor de haringdrijfnetvisserij in gereedheid gebracht worden. 99 In het speeltuingebouw „Grapy" is zaterdagmiddag het tienjarig bestaan van de speeltuin „kindergenot" aan de Moens- straat te Beverwijk, onder veel belangstel ling gevierd. De voorzitter, de heer G. Kuipers, gaf als zijn overtuiging, dat de prettige gang van zaken bij deze speeltuin voor het grootste deel is te danken aan het belangeloze iverk van de oppasser van de tuin, de heer H. Grapendaal. Als men alles had moeten betalen, wat de heer Grapendaal heeft verricht, zou de speeltuin nu niet meer bestaan, zo meende hij. Ook was men veel dank ver schuldigd aan het gemeentebestuur dat bericht van verhindering had gezonden aan het bestuur van de Speeltuin Cen trale en aan een groot bedrijf ter plaatse, waardoor het mogelijk werd een kabel baan te bouwen en het terrein van een hek te voorzien. Het stukje wild terrein met een paar slootjes is geworden een tuin die men tot. de mooiste van Kennemer land kan rekenen, aldus de voorzitter. De heer N. J. Zuurbier heeft zich meer speciaal tot de oppasser, de heer Grapen daal gericht, die hij de beste oppasser van de speeltuinen noemde. „Door klein te zijn met de kleinen, is u een groot man", aldus de heer Zuurbier. „Het speeltuinwerk kan niet genoeg gewaardeerd worden, ook al omdat men vaak de ouders veel leed be spaart, wat sommige ouders nog niet schijnen te zien". Nadat mevrouw Van Oostveen-van Meegen het bestuur een vlag had aangeboden in de IJmondkleuren, sprak de voorzitter de heer Grapendaal hartelijk toe en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Namens een feest commissie voerde de heer G. van Weel het woord. Uitvoerig vertelde de heer Van Weel van hoeveel belang het is dat de kinderen in de speeltuinen een harnas krijgen tegen het verdere leven in de maatschap pij. Een elftal kinderen was aanwezig om allen die hiervoor in aanmerking kwamen een geschenk aan te bieden. Door middel van een collecte bij de ouders, was het mogelijk om het bestuur een mooie elektrische klok aan te bieden voor het gebouw. De heer Grapendaal ont ving ook een klok, een tafelkleed en een klein kleedje. De bestuurders ontvingen rookwerk of bonbons. Het gezelschap bleef daarna nog lange tijd gezellig bijeen. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Esperanza van Palenque; Bloemendaal, Rotterdam: Kabala, Takoradi; Martinistad, Connaskie; Rugard. Skuts- kar; Corn. Houtman. Fowey; Alpha. Noordzee (onderzoekingsvaartuig). Umuid.; Svarten, New port News: Anna Rehder, Balang; Tor. Londen; Fivelborg, terug uit zee. bijleggen IJmuiden; Al- cetas, Hamburg; Muttersegen. Halmstad: Honds bos. Skoghal; Kenia. Rotterdam; Vliestroom, Foole; Imke, Hamburg. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Wagrien van Vistvarf; Birmingham, Tyne; Louise Schupp, Stettin: Sea Shell, Londen: Overijsel, Antwerpen; Gretchen Volmers, Sornas; Leo, Kotga; Netherl. Coast. Newcastle; Amstelstroom, Londen; Lop- persum, Le Havre; Westland, Hamburg: Calliopi Michalos, Antwerpen; Spaarnestroom, Huil; Jo- kulfell, Boulogne; Ilias, Aarhus; Oranjestad, Hamburg; Ankolakust, Hamburg; Cd. de Buca- ramanga, Bremen; Strabo. Kopenhagen; Balong, Port Said; Karimata, Bremen; Martha Ahrends, Hamburg; Gerd, Londen; Lizard, Londen; Bul- finch, Londen. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Clio van Kotka; Neva. New York, lossen Buitenhuizen; Wandsbek, Freetown; Pax, Yarmouth, aardappe len laden Purmerend; Eemstroom, Dagenham; Shetland Trader, Lerwick! Kroonhorg, Oostende; Forel, Huil, aardappelen laden Urk; Leliegracht, Kctga; Bolt, Mantyluoto. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Hebe Nobel naar Dagenham. walsmateriaal van Hoogovens; Bjorgholm, Mena Al Ahmadi; Camroux 3, Erith, kunstmest van Hoogovens; Polar Bis, Larvik; Amazones, Gent, ledig Haarlem; Tempo. Gent, ledig Haarlem; Tempo, Londen, walsmateriaal van Hoogovens; Pavo, Stockholm; Annik, Piraeus; Fivelborg, Nykoping, kunstmest van Hoogovens; Aardenburg, Stockholm: Jans, Londen: Nero, Le Havre; Darlington, Goole; Franz, Rotterdam; Dra- co, Flekkefjord; Ellen M. Rochester, kunstmest van Hoogovens; Mira, Abö: Luna, Lissaban; IJ- stroom. Grangemouth; Birka, Stockholm: Adonis, Hamburg; Hinde, Londen; Hontestroom, Huil; Rijnstroom. Londen: Imke, Rotterdam; Skaraas, Black Sea; Jason, Barbados; Bennekom. Curacao. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Delfzijl naar Gravesend; Marsund. Rotterdam; Nautic, Lon donderry, kunstmest van Hoogovens: Havelland, Curapao: Lea, Londen; Aldebaran, Bremen; Northern Star. Bremerhaven; Frieda Blokzijl, Kingslynn, kunstmest van Hoogovens; Ramillies, Middlesbrough: Kabala, Rotterdam: Fivelborg, Nykoping, kunstmest van Hoogovens; Wexford, Boston, zemelen van Koog aan de Zaan. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9