Atoomschepen zijn over vijf jaar niet duurder in gebruik dan gewone boten Amsterdamse politie trekt ten strijde tegen jeugdige boefjes Wffk Van Weer t Kernvoortstuwing over tien jaar economisch belang voor ons land Proces om beeldjes uit veiling collectie-Regnault Ontwikkeling gaat enorm snel Justitie wil voorkomen dat hoofdstad een tweede Chicago wordt Koper betaalde 1400 gulden te veel Fa. A. EVERTS ^'"ERS U.-l Bollentijd geknipt c Toch nog een zin in het Nederlands Als het maar Engels is NEDERLANDSE TANKERS STEEDS GROTER De „Savannah": 22.000 ton Buschauffeur schuldig Voorte ANEGANG 46 HAARLEM Inbreker bezocht winkels op Schiphol aan botsing Suite Bavo-orgel 1958 „Elckerlyc" in Delft Louis de Bree maandag vijfenzeventig jaar Twee vaste t.v,•program ma s in Frankrijk DONDERDAG 23 APRIL 1 9 5 9 ~p!?s<igryv- •■)-. ■•>-,• w^TO- ^ivmiyi ,.,.,v,v.y„, I 'J*-l i s 3 Het is nu al weer even meer dan vijf jaar geleden, dat het eerste zeeschip, gecon strueerd om door atoomkracht te worden voortbewogen, van stapel liep. In die vijf jaar heeft dat schip, de Amerikaanse duikboot „Nautilus", meer dan 120.000 mijl afgelegd, waarbij het een reis van bijna 2000 mijl onder het poolijs door maakte. Een kleinere duikboot „Skate" heeft een gelijksoortige reis gemaakt en een derde onderzeeëer, de „Sea Wolf", is zestig dagen onder water gebleven. Daarenboven hebben de Amerikanen drie andere duikboten te watergelaten, voorbereidingen gemaakt om er nog zes te bouwen en voorts zijn ze begonnen met de bouw van het eerste oppervlakte-schip, het gecombineerde vracht- en passagiers schip „Savannah". In Rusland is de romp van de atoom- tjsbreker „Lenin" te water gelaten. De machinerie en de drie reactoren, die het schip zullen voortstuwen, naderen hun voltooiing. In verschillende andere landen is men al lang bezig met de studie, hoe atoomkracht kan worden gebruikt by de voortstuwing van schepen. Schepen zyn er echter nog niet gebouwd. Met deze woorden maakte dr. H. W. Bowker, leider van de scheepsvoortbewe- ginsgroep in het research-instituut voor de atoom-energie in Harwell, Engeland, gisteren op het congres over „Kernenergie en koopvaardij", dat in Utrecht op de jaarbeurs werd gehouden, duidelijk, welk een grote vlucht de atoomenergie op het gebied van de scheepvaart al heeft geno men. Er zijn echter toch nog grote problemen. Naast de moeilijkheden waarvoor men bij toepassing van kernenergie op het land staat, komen er op zee nog enkele bij. Er moeten speciale veiligheidsmaatregelen worden genomen, het gewicht is aan be perkingen onderhevig, en het schip be weegt en rolt, waardoor speciale eisen aan de reactor worden gesteld. Economische problemen Bovendien zullen ook economische fac toren een grote rol spelen. Belangrijk zijn hierbij onder meer de brandstofkosten. Het verbruik van de „Nautilus" was tien maal zo hoog als bij Advertentie Óp het congres over Kernenergie en Koopvaardij in Utrecht is vrijwel geen woord Nederlands gesproken. De vier in leidingen werden, op die van professor li lies, die Duits sprak, na, alle in het Engels gehouden. Zelfs die van de Nederlandse professo* Bogaardt, van wie het toch wel de be doeling was, dat hij Nederlands zou spreken. „Het spijt me, dat ik me daar niet aan kan houden", zei hij. „Maar ik heb geen Nederlandse vertaling bij de hand". Waarop hij zijn in het Engels getikte toe spraak ging voorlezen. Toch kwam. er nog één Nederlandse zin voor bij de inleidingen. Want professor lilies verraste zijn toehoorders toen hij zijn rede over de stand van zaken in Duitsland besloot met. de in uitstekend Nederlands uitgesproken woorden: „Ik dank u wel voor uw aandacht". „Zorgt u straks maar voor de Neder landse beantwoordingen"zei de voorzitter gekscherend. „Op dit congres zijn verschillende me ningen naar voren gekomen", verklaarde voorzitter Kruseman aan het einde van het congres over Koopvaardij en Kernenergie In Utrecht. „Professor Bogaardt voelt het meest voor een Pressurised Water Reactor, dr. Jansen voor een Boiling Water Reactor. Professor lilies heeft zich uitgesproken voor een Organic Moterated Reactor en alleen dr. Bowker heeft zich op de vlakte gehouden. Ik neem aan, dat hij geen voor keur heeft, als het maar een Engelse reac tor is". een op conventionele wijze voortbewogen duikboot. Bovendien kostte de voortstu wingsinstallatie dertig miljoen dollar, ter wijl een gewone installatie vier miljoen kost. Bij de „Savannah" zijn de brandstof kosten echter maar tweemaal zo hoog als die van een gewoon schip, en ook de jaar lijkse kosten van de reactor zijn niet zo enorm veel hoger meer dan die van de voortstuwingsinstallatie van gewone sche pen. Veiligheid Veiligheid is een belangrijke factor, zelfs de belangrijkste. Men kan niet meer te werk gaan zoals tien jaar geleden, toen men proeven nam in onbewoonde streken. Als men kernenergie voor een schip wil gebruiken, zal dit alleen nut hebben, als dit schip niet beperkt wordt in zijn be wegingen. Daarom keerde dr. Bowker zich ook zeer beslist tegen een mening, door een der aanwezigen verkondigd, dat men atoom schepen eigenlijk met sleepboten havens in en uit moest brengen. „Er gebeuren in de praktijk meer ongelukken met niet wer kende dan met werkende reactors" zei hij, „laat het schip varen". De voorzitter, de heer J. P. Kruseman, directeur van de K.N.S.M., ging ook on middellijk op dit punt in: „Wanneer een schip niet zo veilig is, dat men het met een gerust hart een haven in kan laten varen, moet men het in het Een model van hel eerste Ameri kaanse atoomschip, dat „Savannah" zal gaan heten, met de bouw waarvan men spoedig hoopt te beginnen. geheel niet accepteren. Anders kunnen we net zo goed stoomschepen met motoren of motorschepen met zeilen laten varen". Het schip moet volledig veilig zijn. Tegenwoordig werkt men de beveiliging uit door een beschermingskogel, die een barricade opwerkt tussen radio-active in houd van de reactor en het publiek. Men construeert stevige schilden, die bij een aanvaring goede diensten bewijzen. Verder zorgt men er voor, dat bij een stranding geen gevaarlijke bodemvervor ming op kan treden. Maatregelen worden ook bestudeerd om te voorkomen, dat bij zinken van het schip door aantasting van het zeewater de bescherming gaat lekken. Daar komt dan nog een belangrijke fac tor bij: het gewicht. Juist de beschermende wanden maken een groot deel van het ge wicht van de kernreactor uit. Men heeft in Engeland nu een reactor met bescherming gebouwd, de „Lido". Men neemt met deze reactor tal van proeven met allerlei soorten schilden, om zodoende de beste en meest economische vorm te vinden. Ook de schommeling van het schip levert problemen op voor die reactoren, die een vloeistofspiegel hebben. In zijn conclusie herhaalde dr. Bowker nog eens, hoe snel de technologie van de kernenergie voortbeweegt. Hij somde de enorme ontwikkelingen in vele landen op, en memoreerde daarna nog eens de „Sa vannah", welk schip niet eens gebouwd is om economische redenen, en toch al niet zo ver meer van gewone schepen afstaat. Het valt te verwachten dat in 1961 atoomschepen kunnen worden gebouwd, die maar vijf percent meer kosten maken dan conventionele schepen. In vyf of tien jaren zullen de kosten gelijke tred maken met die van „ouderwetse" schepen. „Als men het belang van kernenergie voor de Nederlandse handelsvloot wil bestu deren, moet men kijken naar de schepen, die nu tien jaar ouder zijn of minder. Een schip gaat namelijk twintig a vijfentwintig jaar mee. en kernvoortstuwing zal in Nederland pas over tien jaar van economisch belang zijn. Men kan zich verder bepalen tot schepen boven 20.000 bruto register ton. Er zyn nu negen van deze schepen, met een totaal van 190.000 ton. Acht er van zijn tankers met in totaal 170.000 ton. We moeten er echter rekening mee houden, dat de schepen steeds groter worden, hetgeen b\j de tankers heel duidelijk is". Dit zei professor Bogaardt woensdag op de Jaarbeurs. Hij toonde aan, dat de ge middelde tanker in de periode 19521958 6800 ton mat, terwijl het corresponderende cijfer in 1958 7800 ton is, en in 1959 8950. Arnold en Jackson schatten, dat de be hoefte aan tankers in tien jaar verdubbelt. Het jaarlijkse volume van gebouwde tan kers houdt hiermee gelijke Ired. In over eenstemming met deze schattingen zal er in de periode 19601970 ongeveer 130.000 bruto register ton aan het totale tanker- volume van de Nederlandse handelsvloot worden toegevoegd. Daar er per jaar 30.000 ton wordt teruggetrokken, zal er 160.000 ton moeten worden gebouwd. Hiervan zal 140.000 ton op rekening komen van grote tankers. Dat betekent drie tankers per jaar. Als de bouwkosten van één ton 1000 bedragen, zal er elk jaar voor 140.000.000 worden gebouwd. In het jaar 1948 werden in Nederland 97 koopvaardijschepen te water gelaten, met in totaal 1.420.000 ton, vormend 6.17% van het wereldtotaal. Deze cijfers waren in 1953 147-3.410.000 en 7.70, in 1958 161, 5.560.000 en 5.99. In 1948 werd écn tanker te water gelaten van 20.000 ton, in 1953 17 met 1.580.000, in 1958 19 met 2.430.000 ton. De gemiddelde Nederlandse tanker meet nu 21.500 ton. Van de schepen, die op Nederlandse scheepswerven worden behandeld voor de Nederlandse koopvaardijvloot, bestaat zes tig percent uit tankers, naar het volume gerekend. De waarde van de Nederlandse tankers, die zijn besteld of worden gebouwd op Nederlandse werven bedraagt driehonderd miljoen gulden Van 1965 tot 1970 zal er jaarlijks op de werven ongeveer honderdvijftig miljoen gulden omgaan bij het verzorgen van de noodzakelijke toevoeging van grote tankers aan de vloot. Hoe de waarde van de Nederlandse vloot steeds stijgt, blijkt uit de lijst, die het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft ge maakt, waarin de waarde in miljoenen guldens wordt vermeld van de schepen boven 500 ton, die in Nederland zijn gebouwd: 1952: 210, 1953: 294, 1954: 449, 1955: 491, 1956: 454, 1957 670. Professor Boogaardt liet verder zien, hoe de gehele industrie straks bij het ontwikke len van de kernenergie-installaties kan worden ingeschakeld. Hij berekende, dat er elk jaar zestig miljoen gulden zal omgaan bij de werkzaamheden van de industrie bij de vervaardiging van schipreactors. Daar komen even grote bedragen bij voor de eerste kern-installaties om elektrisch energie op te wekken. „Als men zich op het gebied van de scheepsbouw wil handhaven, zal men zich in de bouw van atoomschepen moeten ver diepen. En als een land zich voorbereidt op de bouw van reactoren gaat het niet alleen om de scheepsbouw, maar ook om de in dustrie. De noodzakelijke industriële achtergrond is in Nederland aanwezig, behalve mis schien voor de produktie van de brandstof. ..Het nationaal programma voor de bouw van kern-energiestations is tamelijk be scheiden, aldus de professor. Voor de komende jaren rekent men op de bouw van één kracht-installatie in twee jaar, later misschien één per jaar. De installaties zullen zeker in het bui tenland moeten worden gekocht, zodat de industrie het veld van de kernenergie be treedt op de manier van de licensiebouw. Er Zijn op het gebied der scheepsvoort stuwing door kernenergie twee groepen gevormd. De eerste was de Stichting voor Atomi- sche Voortstuwing van Zeeschepen, de S.K.K. De president is de heer Kruseman, directeur van de K.N.S.M. Vier van de grote scheepswerven, enkele belangrijke zware industrieën, de Centrale Organisatie voor Toegepast Wetenschappelijk Onder zoek en het Nederlands Reactor Centrum werken hierin samen. Men wil een be staand schip met een reactor uitrusten, die men gaat. kopen. Daardoor wil men er varing krijgen in het werken met een atoomschip. De andere groep is de N.V. Scheepsbouw, belangen, uit vele scheepswerven gevormd. Men heeft een contract afgesloten met het Reactorcentrum, dat een reactor zal be studeren. of produktie in Nederland moge lijk is. Het zal niet bij het papieren werk alleen blijven. Beide groepen en hun werk zaamheden vullen elkaar doeltreffend aan. De reactor, die men in opdracht van Scheepsbouwbelangen bestudeert, is ge schikt voor schepen van 20.000 tot 30.000 ton. Men heeft in Nederland het kokend water-type voor de reactor gekozen. „We zullen niet trachten te komen tot zelfstandige bouw van nieuwe typen. Een dergelijke last kan ons kleine land niet dragen. Maar wel kunnen we werken aan de hand van beproefde systemen, en pro beren hier verbeteringen in aan te brengen, of zekere fabricage-methoden verbeteren. We zijn nu zo ver. dat we een goed idee hebben van de problemen, waarvoor we zijn gesteld. Nu zal er met de industrie moeten worden gepraat, die ontwikkelings contracten moet krijgen voor de ontwikke ling van bepaalde onderdelen. In Petten bereiden we ontwikkelingen voor van de brandstof, en middelen om deze te testen. Ik zou duidelijk willen maken, dat er nog geen geld beschikbaar is gesteld voor de constructie van een prototype voor een scheepsreactor. Zo ver zijn we ook nog niet. Het is nu nog rondtasten, in het vaste vertrouwen, dat we in een gaandeweg betere positie zullen komen, vanwaaruit we verdere stappen kunnen bekijken. Het is duidelijk, dat één van die stappen de constructie van een eigen type scheeps reactor zal moeten zijn." Advertentie De „Savannah", het eerste Amerikaan se oppervlakte-atoomschip, is een gecom bineerde vracht- en passagiersboot van 22.000 deadweight tons. De lengte is 595 voet, de breedte 78 voet. De „Savannah" zal zestig passagiers en een vracht van 9400 ton kunnen vervoeren. De enige schroef zal voor een snelheid van 21 knopen zorgen. De „Savannah" wordt voortgestuwd door een Pressurised Water Reactor, die 22.000 paardekrachten produceert. De re actor wordt gestookt met 7000 kilogram Uranium Oxyde met 4,7 percent verrij king. Het definitieve ontwerp is van de Bab- cock and Wilcox Company en de De La- val Steam Turbine Company. Het voornaamste doel, dat vooropstond bij het bouwen van de „Savannah" was het produceren van een door kernenergie voortgedreven schip, dat door de haven autoriteiten zou worden geaccepteerd. Daarom is de kernenergie-installatie zeer behoudend ontworpen, ook al bete kent dit, dat ze in haar beginvorm niet economisch zal zijn. De reactor is goed opgeborgen, en tegen aanvaringsongelukken beschermd door twee grote botsingmatten, gevormd uit een „sandwich" van slalen platen van 1 inch met hout er tussen. De Stockholm, varend met een snelheid van 20 knopen, drong slechts 15 voet door in de romp van de Andrea Doria. Daar om verwacht men, dat een aanvaring het beschermvat van de reactor niet zal kun nen deren, daar dit dus is beschermd door een vaste massa, hout, staal, en de ver sterkte romp van het schip. (Van onze Amsterdamse redacteur De Amsterdamse politie is vastbesloten een einde te maken aan de jeugdbenden, die in de hoofdstad een plaag dreigen te te worden. Er zijn opnieuw enige arres taties verricht, waardoor het totaal aan tal arrestanten op 26 is gekomen. Het gro te aantal aanhoudingen is het gevolg van de onderlinge rivaliteit tussen de verschil lende benden, waardoor de arrestanten gingen „praten". Die rivaliteit is meestal een gevolg van ruzies over meisjes. De aan de tand gevoelde jongelui, die worden ver dacht van een aantal diefstallen, waren er tijdens het verhoor als de kippen bij om over de concurrerende benden alles te vertellen wat zij wisten. En dat is niet ge ring. De tenlasteleggingen, die de jonge mannen voor de rechter zullen bren gen, gaan over joyriding, diefstallen uit automaten en uit geparkeerde auto's en inbraken in diverse winkels. De buit ver tegenwoordigt een waarde -an vele tien duizenden guldens. De jongens vinden elkaar in een poffer tjeskraam, in bars en in diverse cafés. Een groot deel van deze veelal lawaaieri ge jeugd bestaat uit „meelopers". Zij staan aan grote verleidingen bloot, door dat zij zich willen spiegelen aan „de lei- Op de tafel van de president der civiele kamer van de Amsterdamse rechtbank prijkte gisterochtend een 49 cm hoog zittend naakt, een beeldje van de Franse beeld houwster Germaine Richier, dat evenals een liggend naakt van dezelfde kunstenares als origineel plastiek was gekocht op de in oktober gehouden miljoenenveiling van de collectie-Regnault. De beide beeldjes zijn toen afgehamerd voor respectievelijk zes honderd en duizend gulden, terwijl ze in werkelijkheid samen niet meer waard zijn dan tweehonderd gulden, aangezien het in massaproduktie vervaardigde afgietsels zijn voor Arta, een internationale organisatie van verenigingen van kunstvrienden. Hofdijkstraat 32 Haarlem - Tel. 12181 lordensstraat 53 - Haarlem - Tel. 12730 GASFORNUIZEN GEYSERS Is de koper nu ten gevolge van onzorg vuldigheid en onnauwkeurigheid bij de vermelding in de catalogus van de zijde der erven Regnault of van de makelaar Paul Brandt misleid? Op deze vraag zal de civiele kamer van de rechtbank een ant woord moeten geven om te komen tot het al dan niet toewijzen van de eis, die de koper, de heer W. Hoogstraate uit Amster dam, heeft ingesteld: terugbetaling van het verschil tussen de biedprijs inclusief de tien percent verhoging voor veilingkosten zeventienhonderdzestig gulden en de werkelijke waarde tweehonderd gulden derhalve vijftienhonderdzestig gulden. De raadsman van de eiser, mr. G. Polak stelde, dat de makelaar Brandt door zijn wijze van publikatie en door zijn presen tatie van minderwaardige cementafgietsels de beeldjes stonden naast een plastiek van Zadkine van 4500 gulden in een ge sloten vitrine met de aanduiding: „Ver boden aan te raken" het publiek en ook de eiser heeft misleid. De gedaagde, aldus stelde mr. Polak, heelt met het gebruik van het woord „platre" in de catalogus de ware aard van de beeldjes eerder verdoezeld dan verduidelijkt. „Platre" betekent volgens de pleiter in de beeldhouwerswereld het gip sen moederbeeld, het origineel handwerk van de kunstenaar, waarvan later de af gietsels in meer duurzame materialen wor den gegoten „Platre" betekent veel meer dan een gipsbeeldje alleen. Ten bewijze van deze stelling overlegde de raadsman een brief van het Franse ministerie van Kunstzaken. De vermelding „Edition Arta" bij een van de twee beeldjes in de catalogus vond mr. Polak geen waarschuwing, integendeel, als onderdeel van deze catalogus, waarin herhaaldelijk over een „edition" als be paling van de hogere waarde wordt ge sproken. leek de vermelding een aanbe veling. „Het is een usance, door makelaar Brandt zelf gehandhaafd, dat in gevallen als deze de koper wordt schadeloos gesteld of de koop ongedaan gemaakt. Brandt heeft zich niet gedragen als een behoorlijk vei lingmeester en hij weigert ten onrechte de schade te vergoeden. Wanneer dit. gerech telijk wordt gesanctioneerd, brengt men het bona fide Amsterdamse kunstveiling wezen in discrediet" aldus de raadsman van eiser. De raadsman van de gedaagde partijen, mr. O. J. Tj. N. Domela Nieuwenhuis. stelde dat de koper op een veiling geheel voor eigen risico koopt. De goederen worden volgens de gebruikelijke usance voetstoots en zonder actie of rafactie verkocht.. De actie van eiser is volgens de raadsman zo'n rafactie en volkomen in strijd met het gewoonterecht, dat naast contractuele ver houding .de rechtsverhouding tussen par tijen beheerst. Eiser is daarom reeds niet ontvankelijk in zijn vordering. Hebben gedaagden terzake van de vei- ling-Rcgnault met boos opzet gehandeld, ten gevolge waarvan eiser schade heeft ondervonden? „Neen," zei de raadsman. De veilinghouder is geheel vrij in de wijze van tentoonstellen van de goederen ten aan zien van gegadigden en kopers. De eiser wist heel goed, dat het hier om twee beeld jes van „Arta" ging, van welke organisatie hij als specialist op het gebied van moderne grafiek de activiteiten zonder twijfel kende. De raadsman bestreed de stelling, dat „platre" alleen betrekking heeft op origi nele kunstwerken. Een in pleister gegoten beeld is nooit origineel, doch altijd een afgietsel, waarvan het aantal mede bepa lend is voor het succes van een beeld houwer. Na het kopen van het eerste beeldje van duizend gulden heeft de zoon van makelaar Brandt inderdaad aan eiser gezegd „Dat andere beeldje moet u erbij nemen". Ge daagden zien in dit advies een bewijs van erkenning van de liefde, die de eiser als zakenman voor de moderne kunst heeft. Niet iedereen betaalt duizend gulden voor een naakt van Germaine Richier. „Als het waar zou zijn, dat de eiser zich vergist heeft, dan heeft hij dit aan zichzelf te wijten," aldus de raadsman van de erven- Regnault en van de makelaar. De rechtbank zal op 9 juni vonnis wijzen. Advertentie Er is ingebroken in enkele winkels op Schiphol. De dief heeft een partij siga retten vervoerd met een gestolen perso nenwagen, eigendom van de K.L.M., die vlak bij de winkels stond geparkeerd. Aan de achterkant van de souvenirwinkel heeft de inbreker een raam verwijderd, waar na hij gemakkelijk kon binnenkomen. Tus sen de souvenirwinkel en een sigarenwin kel was slechts een afscheiding van board. De inbreker heeft deze afscheiding door gestoken om in de sigarenwinkel te komen. Hij nam een aantal pakken sigaretten mee, alsmede het aanwezige geld. Ook uit de souvenirwinkel heeft hij kasgeld ge stolen en daarna heeft de dief nog een bezoek gebracht aan een viswarenwinkel- tje waar men slechts een gering bedrag vermist. Met de K.L.M.-personenauto heeft de dief de buit vervoerd. De Dienst Luchtvaart van het korps Rijkspolitie op Schiphol zoekt nu naar hem. Een 26-.jarige buschaffeur uit Rotterdam is door de verkeerskamer van de recht bank aldaar veroordeeld tot drie weken hechtenis en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De rechtbank achtte be wezen, dat hij schuldig is aan de botsing tussen twee autobussen op 20 december in IJsselmonde, waarbij vijftig mensen wer den gewond. De verdachte was de bestuurder van een R.F,.T.-bus die de rijksweg moest over steken. Op deze voorrangsweg kwam een bus van „De Twee Provinciën". De ver dachte verleende deze bus geen voorrang., met het gevolg dat er een botsing ont stond De chauffeur zei gedacht t hebben, dat de andere bus linksaf zou gaan. De presi dent merkte op dat hij dan toch niet met zijn tien meter lange bus de rijbaan had mogen oprijden. In haar vonnis overwoog de rechtbank, dat de verdachte op onver antwoorde wijze heeft gehandeld en dat de gevolgen zeer ernstig zijn geweest. Er was zeven dagen hechtenis en drie maanden ontzegging tegen de chauffeur geëist. Hedenavond te tien uur tien zendt de N.C.R.V. de opname uit die zij verleden jaar maakte van een deel der bespeling die or ganist Cor Kee gaf op het orgel van de Grote Kerk te Haarlem, namelijk een com positie van hemzelf, getiteld „Suite Bavo- orgel 1958". Het was er de componist in dit werk om te doen de klankcombinaties die op het orgel van Christiaan Müller nu nog mogelijk zijn (zo lang men met de res taura) ie nog geen aanvang heeft gemaakt) opzettelijk een rol te laten spelen. Overi gens verwerkte Cor Kee in het stuk ty pisch Haarlemse gegevens: thema's van Bastiaans en Padbrué, herinneringen aan Dusart en aan de smaak voor daverend orgelspel in de tijd van Hildebrand; en ten slotte een muzikale karakteristiek van de beide tegenwoordige stadsorgamsten. De uitvoeringen van het middeleeuwse spel „Elckerlyc" door de Nederlandse Co- medie in de Prinsenhof in Delft zijn voor het komende Holland Festival vastgesteld op 18, 19, 20, 25, 26 en 27 juni. dende figuren" die altijd genoeg geld schij nen te hebben voor fikse verteringen. Die „meelopers" beginnen met kleine diefstal letjes, een pakje sigaretten uit een auto maat of een bal gehakt in een cafetaria. In volgend stadium wordt het geldbakje van een automaat geforceerd, of, zoals is voorgekomen, een hele automaat gestolen. Er worden etalageruiten ingedrukt en goe deren uit auto's gestolen. Uit een in zuid geparkeerde auto is voor f 3.000 aan horlo ges gestolen. Een inbraak in een zelfbe dieningszaak in Nieuw-West leverde 10.000 op. De lanterfantende jongemannen, die niets verdienen, maar wel geld weten te vinden om dure jasjes te kopen en meis jes vrij te houden, is de laatste maanden belangrijk toegenomen. Sinds enige tijd hebben politiemannen van de centrale re cherche de bewegingen van deze jeugd ga degeslagen, waarbij men ook grote aan dacht schonk aan het zedelijk gedrag van deze jongens en meisjes. De eerste arrestaties brachten de sneeuwbal reeds aan het rollen. Door de loslippigheid van de jongelui kwam de ene diefstal na de andere aan het licht. Vrij wel dagelijks zijn jongens aangehouden en op de politiebureaus verhoord. De geconstateerde feiten in Amsterdam beginnen bedenkelijk veel te lijken op de jeugdcriminaliteit, die de politie in vele Amerikaanse steden boven het hoofd dreigt te groeien. Men heeft hier over het algemeen niet te doen met kinderen uit slecht bekendstaande gezinnen. Veelal ko men zij uit keurige milieus. Opvallend is het grote aandeel, dat uit Indonesië terug gekeerde knapen bij deze bendevorming hebben gehad. Dc jongens blijken door de actie van de politie niet afgeschrikt te worden. Met uit dagende blikken volgen zij op de hoeken van de Nieuwendijk de patrouillerende agenten en tot diep m de nacht ziet men in de binnenstad tientallen opgeschoten jongelui rondhangen met de kennelijke be doeling iedere gelegenheid aan te grijpen om een zakcentje te „verdienen". Het ligt in de bedoeling de bendeleden straks in één groot proces te berechten. De justitie te Amsterdam is vastbesloten te voorkomen, dat zich in Amsterdam wan toestanden gaan voordoen als in New York en Chicago. De criminaliteit onder die jeugd is namelijk de laatste jaren schrik barend gestegen. Jeugdcriminaliteit is sterk toegenomen. Wanneer men de rijwieldiefstallen uit zondert, is het aantal misdrijven, in Am sterdam gepleegd, in de laatste tien jaar niet noemenswaard toegenomen. In 1952 heeft de politie 6943 daders van misdrij ven gearresteerd. Hieronder bevonden zich 542 jongens en 59 meisjes, jonger dan 18 jaar. In 1958 echter, toen 7689 daders zijn gepakt, maakten de jongeren hiervan ruim een vijfde deel uit, nl. 1519 jongens en 200 meisjes. In 1958 werden 482 jongeren wegens win keldiefstallen gearresteerd tegen slechts 76 in 1952. Het aantal inbraken door jeug digen is in die tijd verdubbeld. De politie heeft geconstateerd, dat vele jongeren geen kwaad zien in het zg. joy riding. In feite is dit echter diefstal. Het begint al in de kleuterjaren met het weg nemen van een autoped. Als de ouders hier niet op toe zien, zal het kind wellicht later een fiets pakken en daarna een auto. De basis voor voortgaande criminaliteit is dan reeds gelegd, meent de oolitie, die ook geconstateerd heeft dat baldadige kinde ren vrijwel nooit door volwassenen wor den terechtgewezen. Het zal echter nodig zijn dat burgers de politie in dit opzicht helpen. De cijfers wijzen uit, dat de jeugdcrimi naliteit een gevaarlijk aspect krijgt en niet gemakkelijk de kop kan worden ingedrukt. Het buitenland, met name Engeland en Amerika, hebben het slechte voorbeeld al gegeven. Men verwacht, dat ook in ons land. dat in dit opzicht nog een oceaan van rust was, roofovervallen schering en in slag zullen worden, want na de diefstal is de overval de volgende stap, waartoe de jeugd zal komen, vooral die jongens, die „in het klein" zijn begonnen. Louis Christiaan Davids, als acteur (lange tijd de compagnon van Cor Ruys) en filmspeler bekend onder de naam Louis de Bree, hoopt op 27 april zijn vijfenzeventigste verjaardag te vieren. Velen beluisleren zijn stem enige keren per maand, want hij is nog steeds een even actieve als beminne lijke en vakkundige medewerker aan hoorspelen over de radio. Men ziet hem op de foto met. zijn „rol" voor de microfoon. De ruim driehonderdduizend gezinnen met televisietoestellen in het gebied van Parijs zullen begin volgend jaar naar een tweede televisieprogramma kunnen kijken. Dit tweede programma zal uitzendingen op klassiek en cultureel gebied omvatten. Er zal niet geadverteerd worden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 17