Vandaag wellicht nieuw kabinet HET WEER Leiden, een dode varkens carbonade 1 78 Stormvogels - Excelsior W MO \RIS before ïpii fitly! Westelijk antwoord op verwijt van olieconferentie in Cairo Nieuwe kandidaat Zaken: prof. dr. voor Economische H. J. Witteveen Grootste deel van winst gaat in praktijk al naar Arabieren" Raad zonder öezas Nog een zenuwarts wil door ereraad worden gehoord Hammarskj'oeld gaat met Herter praten Saarlands premier na auto-ongeluk overleden Ook jongste Japanse telg gaat trouwen Zwakke wind Fotowedstrijd Nog Japanse soldaten op Nieuw-Guinea? Chinezen melden grote overwinning in Tibet Washington wijst Russische beschuldiging van de hand Kroesjtsjev niet aanwezig bij lenin-herdenking Keurslagerij H. Butter Het woord is aan DONDERDAG 23 APRIL 1959 44e JAARGANG NUMMER 143 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De zaak-Meulenbelt De zenuwarts dr. G. W. Arendsen Hein te Ederveen, die evenals dr. Van Erp Taalman Kip in een artikel in een lan delijk ochtendblad werd beschuldigd van onoirbare praktijken jegens het echtpaar Meulenbelt, heeft aan het hoofdbestuur van de Koninklijke Maatschappij ter Be vordering der Geneeskunst verzocht even eens in de gelegenheid te worden gesteld zich te verantwoorden voor de ereraad, die zal hebben te onderzoeken of de be trokken zenuwartsen enige blaam treft wegens handelingen in strijd met de me dische ethiek. De onderlinge overeenstemming voor een oplossing van de moeilijk heden bij de kabinetsformatie is gis teren, na langdurig confereren, door enige zetelverschuivingen en het aan trekken van nieuwe figuren bereikt. De K.V.P. heeft de portefeuille van Economische Zaken afgestaan aan prof. dr. H. J. Witteveen (V.V.D.), NEW YORK (UPI) De secretaris-gene raal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, vliegt vandaag naar Washington om de in ternationale situatie met de minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter te bespreken. Hij zal daarbij vergezeld zijn van de ambassadeur bij de UNO Henry Cabot Lodge. SAARBRÜCKEN (Reuter) Premier Egon Reinert van Saarland is donderdag op 50-jarige leeftijd overleden aan de ge volgen van het auto-ongeluk, dat hem dinsdag was overkomen. TOKIO (UPI) Prinses Soega, de jong ste, altijd zeer vrolijke zuster van kroonprins Akihito, wil het voorbeeld van haar oudere broer in alle opzichten volgen. Naar vandaag officieel door het keizerlijke paleis is gemeld, zal zij zich op 15 mei of ficieel verloven met Hisanaga Sjimazoe, die werkzaam is op een bank. Advertentie Mills Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Mor gen overdag zonnige perioden. Ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Gisteren is de „Oranje" met ongeveer 300 passagiers uit Amsterdam naar Australië vertrokken. In Southampton en Genua komen er nog 400 en 75 passagiers hij. Op de reis door het Noordzeekanaal naar IJmuiden was ook een groep genodigden van de maatschappij „Nederland" aan boord, onder meer ruim tweehonderd leer lingen van de zesde klasse van lagere scholen. Fietsen op het sportdek bleek een grote attractie te zijn voor (van links naar rechts) de burgemeesters G. G. Loggers van Aalsmeer, mr. G. van Hall van Amsterdam en Ch. G. Matser van Arnhem. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEMS TcL 13439 ITALIAANSE SPORTTRUIEN Hedenochtend in de vroegte woedde een korte, felle brand in de kombuis van de uit Groningen afkomstige kustvaarder Jenjo. Bü deze brand is een jeugdig lid van de bemanning, de 17-jarige J. de Boer uit Workum, die gistermiddag aan boord was gegaan voor zijn eerste reis, om het leven gekomen. De kustvaarder, welke maandagavond met een lading hout uit Zweden was ge komen, lag voor de wal van de houthandel Gebroeders Hoekens in de Waard, te Lei den. Omstreeks 5 uur vanmorgen werden de drie leden van de bemanning be halve het slachtoffer waren dit de 18-jarige M. en de 26jarige W. Hoven twee broers en woonachtig te Sappemeei-, door de brand uit hun slaap gewekt. De jongste van hen, die zijn hut met het slachtoffer deelde, sloeg onmiddellijk alarm. Gezamenlijk trachtten zij de ongeveer twee meter onder het kombuis gelegen hut te verlaten. Beide broers is het met veel moeite gelukt om via de fel brandende kombuis aan dek te komen. Toen zij tot hun grote schrik be merkten, dat hun varensgezel de weg naar buiten nog niet had kunnen vinden, heb ben zij tal van pogingen in het werk ge steld om hem te bereiken, maar helaas te vergeefs. Vermoedelijk is de jongen door de sterke rookontwikkeling bedwelmd. Men houdt ook rekening met de mogelijk heid, dat hij is gestruikeld en toen niet meer weg kon komen. Nadat de brand was geblust vond de brandweer het verkoolde lichaam van het slachtoffer voorover lig gen op de vloer van de totaal uitgebrande kombuis. Tijdens zijn reddingspogingen kreeg de oudste broer brandwonden aan zijn lin kerhand. De oorzaak van de brand is vermoede lijk te wijten aan een defect aan de toe voerleiding van de oliekachel. Op pag. 17 vinden onze lezers bizonderheden over een grootse fotowedstrijd voor amateurs. hoogleraar aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool te Rotterdam. Mr. Ph. G. M. van Campen (K.V.P.) aan wie eerst Economische Zaken was toegedacht, heeft zich terugge trokken, evenals mr. E. H. Toxopeus (V.V.D.) uit Breda, die kandidaat was voor de portefeuille van Binnenlandse Zaken. Deze portefeuille, die de G.H.U. gaarne wenst, komt in handen van mr. A. G. W. Beerman (C.H.U.). Vanmorgen heeft de kabinetsforma teur, prof. Witteveen voor een be spreking ontvangen. Hedenmiddag zou hij een onderhoud hebben met mr. Beerman. Prof. Witteveen is een nieuwe V.V.D.- figuur bij de kabinetsformatie en omdat er voor de V.V.D. slechts drie zetels zijn ge reserveerd in het kabinet, heeft mr. Toxo peus zich in het belang van een oplossing teruggetrokken. De portefeuille van Volks huisvesting zou tijdelijk worden opgedra gen aan drs. W. K. N. Schmelzer (K.V.P.), totdat de C.H.U. een minister voor deze zetel kan aanwijzen. De portefeuille van Landbouw komt in handen van de K.V.P., eventueel in die van mr. Ph. C. M. van Campen of van mr. V. G. M. Marijnen, algemeen secretaris van de Katholieke Werkgeversbond. Staatssecretaris voor Nieuw-Guinea wordt dr. J. Vixseboxse, een zoon van het Eerste-Kamerlid Vixseboxse en thans am bassadesecretaris te Bangkok. Nadat prof. De Quay gistermiddag van A.R.- en C.H.-zijde was ingelicht omtrent de reacties in die kringen op zijn sug gesties tot oplossing van de moeilijkheden, is hij gisteravond in het bezit gekomen van de opvattingen hieromtrent in K.V.P.- en V.V.D.-kringen. De formateur zou na de bestudering van deze antwoorden zijn keuze uit de voorhanden zijnde mogelijk heden bepalen en dienovereenkomstig zijn formatiewerk voortzetten. De voorhanden mogelijkheden zijn dat mr. Van Campen (K.V.P.) zich terugtrekt of dat prof. Zijlstra (A.R.) de hem toege dachte portefeuille van Financiën ter be schikking stelt. Prof. Witteveen zou dan minister van Economische Zaken of mi nister van Financiën kunnen worden. Voor beide portefeuilles beschikt hij ruimschoots over de vereiste kwaliteiten. Zijn opne ming betekent een versterking van het kabinet. Tussen de bewindslieden van Eco nomische Zaken en van Financiën dient voor het belangrijke financieel-economi- sche beleid een goede verstandhouding te bestaan en omdat prof. Witteveen (37 jaar) en prof. Zijlstra (40 jaar) elkaar kennen uit hun studie tijd aan de Economische Hogeschool, ligt deze combinatie voor de hand als de beste oplossing. Er zit nu gang in de kabinetsformatie. Het is mogelijk dat prof. De Quay van avond zijn kabinet bijeen heeft. 99 De directeur van de afdeling voor het onderhouden van goede economische ver houdingen der British Petroleum Com pany, Michael Hubbard, heeft in een vraaggesprek gezegd dat de onderneming in de loop van de laatste tien jaar onge veer zestig percent van de netto-baten heeft geherinvesteerd in de olie-industrie. De internationale oliemaatschappijen zijn volgens Hubbard allen van mening, dat hun aandeel in de winst onvoldoende is om een normale ontwikkeling te waarbor gen. „Mijn maatschappij heeft zich tot het publiek moeten richten voor het verkrij gen van 100 miljoen pond sterling (1 mil jard gulden) voor uitbreiding gedurende de laatste 18 maanden", zei hij. „Zulke sommen zullen niet worden opgebracht voor een industrie, waarin het publiek geen vertrouwen meer zou hebben". Deze uitlatingen van Hubbard zijn een eerste uiting van de zijde van de maat schappijen, om beschuldigingen van „uit buiting" te weerleggen, geuit door verte genwoordigers van de olie-opbrengende Arabische staten. Hubbard zei, dat de winstverdeling tus sen de British Petroleum en de Arabische regeringen in 1956 56 percent bedroeg voor de regeringen van het Nabije Oosten en niet meer dan 44 percent voor de maat schappijen. De verhouding was in 1957 59-41 en wordt voor 1958 op 67-33 geschat, zei hij. De cijfers van Hubbard werden aange vochten door zowel de directeur-generaal voor de olie en mijn-industrie van Saoe- di-Arabië sjeik Abdoellah Tariki als door de Libanese zakenman en gedelegeerde Bustani. Bustani zei tegen Hubbard: „Kom ons niet vragen om een collecte voor u te hou den, omdat u een gedeelte van uw winst weer in de eigen industrie terugstort". De gedelegeerden van de conferentie becritiseerden ook de formule voor de tot standkoming van de olieprijs in de wereld, waarbij de prijs van de ruwe olie uit het Nabije-Oosten wordt vastgesteld door bij de kostprijs ter plaatse de kosten te be rekenen van het vervoer naar de oostkust van de Verenigde Staten. Zij stelden daar tegenover, dat het Nabije Oosten zijn olie aan West-Europa en niet aan de Verenig de Staten verkoopt en volgens die Ameri kaanse formule totnutoe gedwongen was extra-lasten in de handel op zich te ne men. Resolutie CAIRO (AFP) Op de laatste dag van de Arabische olieconferentie hebben zowel de directeur voor oliezaken van de rege ring van Saoedi-Arabië, sjeik Abdullah Tariki, als de afgevaardigde van de Liba non, Emile Bustani, een resolutie inge diend over de door hen voorgestelde op lossing. Abdullah Tariki wenst dat de olieprodu cerende landen in het Nabije Oosten zul len delen in de winsten bij alle stadia van de exploitatie van olie, dus bij de produk- tie, het vervoer, de raffinage en de dis tributie van olie. De gedelegeerde van de Libanon, Bus tani, heeft een concessie gedaan door in De geruchten dat er nog 400 a 500 Ja panse soldaten in de oerwouden van West- Nieuw-Guinea leven zijn nu ook tot Tokio doorgedrongen. Deze geruchten waren door het Nederlandse gouvernement verleden jaar onderzocht en tegengesproken. Zij ble ven echter aanhouden. Reeds is aan het Japanse ministerie van Buitenlandse Za ken verzocht de geruchten te onderzoeken en indien deze op waarheid blijken te be rusten, de terugkeer naar Japan van deze Japanse soldaten te bevorderen. te stemmen met het plan voor een „Ara bische olieleiding". Hij blijft erop aan dringen dat hierbij echter gebruik zal wor den gemaakt van het „plan Bustani", vol gens welke vijf percent van de winsten op olie moet worden afgestaan ten behoeve van een „ontwikkelingsbank voor Arabië". Koningin Juliana heeft gisteravond in de Stadsschouwburg te Utrecht de galavoorstelling, die de Utrechtsche Vrouwelijke Studenten Vereniging ter viering van haar twaalfde lustrum gaf, bijgewoond. Opgevoerd werd „De wonderbaarlijke Schoenlappersvrouw" van Federico Garcia Lorca. Ook de Spaanse ambassadexir, de hertog van Baena, woonde deze voorstelling bij. In de pauze liet Koningin Juliana enkele spelers aan zich voorstellen. Van rechts naar links: de Koningin, de presidente van de lustrumcommissie, mej. S. M. Koning, mej. T. Vliegent- hart (de schoenlappersvrouw) en de heer J. Rupp (de schoenlapper). LONDEN (UPI) Radio-Peking heeft vandaag een bericht van het communis tisch nieuwsagentschap „Nieuw China" uitgezonden, waarin wordt gezegd dat communistisch Chinese troepen in een actie van tien dagen, die op 8 april te Lhasa begonnen was, een bijzonder grote overwinning hebben behaald op de Ti betaanse rebellen, van wie er tweeduizend zijn gedood, gewond, of gevangen genomen. Op 8 april werd het offensief door drie aanvalsspitsen van Lhasa uit in zuidelijke richting begonnen, nadat allereerst in de Tibetaanse hoofdstad zelf de opstand ge heel bedwongen was. De Chinese troepen legden in de tien dagen van hun actie vol gens het Chinese nieuwsagentschap „hon derden kilometers af". De rebellen werden uitgeroeid en ten zuiden van de Tsangpo rivier, oostelijk van Gyantse, ten noorden van de Himalaya en ten westen van Tsela Dzong zijn meer dan dertig dorpen door de Chinise troepen bezet, aldus het bericht. Het is de eerste keer, dat Peking officieel de omvang van de Tibetaanse opstand toe geeft. Volslagen ongegrond WASHINGTON (UPI) Het State De partement heeft met klem de Russische bewering afgewezen dat de Verenigde Sta ten pogen de Geneefse ministersconferen tie te torpederen door de bouw van pro jectielbases in Europa te versnellen. „De ze beschuldiging is volslagen ongegrond", zo verklaarde Lincoln White, woordvoer der van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken. Van zijn kant sprak White de beschuldiging uit de Rus land huichelachtig eisen dat het Westen eenzijdig zijn moderne defensieuitrusting staakt, terwijl de Sovjet-Unie niet bereid blijkt aan gecontroleerde ontwapening mee te doen. De Russische beschuldiging was hervat in een scherpe nota waarin de Russen pro testeren dat West-Duitsland, Turkije en Griekenland moderne Amerikaanse wa pens krijgen, met inbegrip van projectie len die van kernladingen voorzien kunnen worden. White zei dat de nota te zijner tijd beant woord zal worden. Hij beschreef de nota als propaganda van het soort waaraan we gewoon zijn geraakt aan de vooravond van iedere belangrijke samenkomst van westerse leiders. White doelde hiermede op de vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken van de westerse gro te vier in Parijs. White zeide dat de Russische klacht dat de bewapeningsmaatregelen in NAVO- landen ten doel hebben de Geneefse con ferentie te torpederen, er naast is omdat: 1. de westerse militaire inspanning van zuiver defensieve aard is, 2. deze maatre gelen al ruim een jaar aan de gang zijn zonder dat de spanning er door vergroot werd of dat ze voor de westerse mogend heden en de Sovjet-Unie een beletsel vormden een afspraak te maken om te onderhandelen. MOSKOU (UPI) De Sovjet-Unie heeft woensdag de 89ste geboortedag gevierd van de man die de Russische revolutie van 1917 deed uitmonden in het communisti sche stelsel, de 35 jaar geleden gestorven Vladimir Lenin. De belangrijkste plech tigheid werd gehouden in het Moskouse Bolsjoi-theater, waar de feestrede werd uitgesproken door Leonid Brezjnev. Premier Kroesjtsjev, die naar verluidt nog steeds op vakantie is, was niet aan wezig op de bijeenkomst in het Bolsjoi- theater. Brezjnev zei in zijn rede dat Rusland vrede wil voor de opbouw van het commu nisme, maar hij voegde hieraan toe, dat het zich geen moeite zal sparen om zijn strijdkrachten de meest moderne bewa pening te geven. De redevoering was ove rigens gematigd van toon. Opmerkelijk was, dat Stalin voor het eerst sinds jaren weer geprezen werd voor zijn aandeel in Rusland's industrialisatie en collectivise ring. Na Lenin kreeg Kroesjtsjev de mees te lof. Brezjnev wijdde enkele woorden aan de antipartijgroep van Molotov en Malenkov en aan de revisionisten, die vol gens hem de staat doen wegteren, terwijl het land is omgeven door vijanden. Tito werd niet met name genoemd. Advertentie SPECIALE WEEKEND-RECLAME met kl. beentje, 500 gram B KENNEMERLAAN 43-45 Snel- en zelfbediening. Advertentie IJ.V.V. „STORMVOGELS" ZONDAG 26 APRIL a.s. Zorgt tijdig aanwezig te zijn teneinde opstop pingen voor de loketten te voorkomen. Bovenstaande wedstrijd wordt voorafgegaan door een voorwedstrijd Stormvogels A jun. (kampioen) tegen RCH B jun. AANVANG 12.30 UUR. Medegedeeld zij nog, dat de contributie over het seizoen 1958/59 thans geheel betaald dient te zijn. HET BESTUUR Emerson De grootste triomf van een cultuur is: haar overwinning op het nationalisme. Straatsburg, donderdagochtend Men heeft de Raad van Europa er vroe ger wel eens een verwijt van gemaakt dat de Consultatieve Vergadering, het parle mentaire orgaan van die Raad, bij haar besprekingen van de internationale poli tiek teveel hooi op haar vork nam; de discussies bestreken dan, in de beperkte tijd die ervoor beschikbaar was, zoveel en zulke uiteenlopende onderwerpen dat het resultaat moeilijk anders dan verwarrend en uitermate oppervlakkig kon zijn. Deze keer is men verstandiger geweest en heeft men zich, wat de internationale politiek betreft, in hoofdzaak bepaald tot het bespreken van wat op het ogenblik het belangrijkste en dringendste vraag stuk op dat gebied is: dat van de weste lijke tactiek bij de aanstaande onderhan delingen over de kwestie-Berlijn. De po litieke commissie, geleid door het Neder landse kamerlid J. J. Fens, heeft werkelijk vermeden zich te verdiepen in vraagstuk ken als Zuid-Tirol, het IJslands-Britse visserijgeschil of de problemen van het Nabije Oosten, om de aandacht van de Assemblee te concentreren op dat ene punt, dat voor de Europese samenwerking inder daad een kwestie van zijn of niet zijn vormt. Daardoor kregen de afgevaardigden uit vijftien landen gelegenheid, hun mening over dat probleem uit te spreken, en men kan het slechts betreuren dat dit, on danks alle protesten van de Raad bij vroegere situaties van deze aard, toch weer moest gebeuren zonder dat er ook maar een van de vijftien ministers van buitenlandse zaken bij aanwezig was. Het gebruikelijke excuus van de ministers, dat de beraadslagingen toch worden ge volgd door de Permanente Vertegenwoor digers der regeringen, gaat hierbij niet op, want ook die vertegenwoordigers zijn niet altijd allen aanwezig en bovendien kan alleen met de ministers zelf een moge lijk vruchtbare gedachtenwisseling plaats hebben. De drie ministers van Buiten landse Zaken, die het begin van deze week in Straatsburg waren de Franse, de Oostenrijkse en de Belgische gaven door het vertrek vóór het begin van het debat over de internationale politiek duidelijk te verstaan hoe weinig waarde men kan hechten aan hetgeen althans de laatste twee van hen maandag en dins dag hebben gezegd over hun geloof in en waardering voor de taak en het werk van de jubilerende Raad van Europa. Nu is het wel waar, dat er in het politieke debat van gisteren waarschijnlijk weinig is gezegd dat voor de ministers een openbaring zou zijn. Maar het is even eens waar, dat men hier in een vicieuze cirkel ronddraait, want de geregelde aan wezigheid van de ministers van Buiten landse Zaken bij de politieke debatten zou stellig stimulerend kunnen werken op de betekenis van die debatten, vooral als daarbij regel werd, dat vragen van de afgevaardigden mondeling door de ministers zouden worden beantwoord. Ook aan dat laatste hapert op het ogenblik echter nog heel wat. Want bij de jongste beraadslagingen over andere onderwerpen, die wèl door ministers werden bij gewoond, kon men constateren dat nu eens de afgevaardigden en dan weer de mi nisters niet voldoende op een werkelijke gedachtenwisseling waren voorbereid. In wezen komen deze moeilijkheden natuurlijk voort uit het feit, dat de Con sultatieve Vergadering aan beslissings bevoegdheden en dus aan werkelijk gezag ontbreekt. Zij treedt, zoals uit haar naam blijkt, adviserend op; maar het blijft aan de regeringen voorbehouden, van haar adviezen wel of geen gebruik te maken. In vele gevallen luisteren de regeringen wel degelijk naar die adviezen; dat blijkt wel uit de talrijke Europese conventies op allerlei gebied, die in de afgelopen tien jaar dank zij de Raad van Europa tot stand zijn gekomen. Maar daarnaast zijn er ook nog al te veel ge vallen waarin ministers, en dus ook de regeringen waarvan zij deel uitmaken, nauwelijks de moeite nemen om er enige aandacht aan te wijden. Dit lijdt enerzijds tot soms bittere verwijten aan het Comité van Ministers, anderzijds tot een onder de afgevaardigden groeiende neiging om een méér dan alleen adviserende functie voor de Assemblee op te eisen. Die neiging wordt de laatste tijd nog versterkt door vergelijking met het parlement van de Europese Gemeenschap der Zes, dat wèl concrete functies uitoefent en daardoor ongetwijfeld groter gezag heeft. Intussen blijft het jammer, dat het parlement van de Vijftien nu over een voor Europa zo uiterst belangrijke zaak als de Berlijnse kwestie min of meer „in de ruimte" heeft moeten praten, want eer de ministers ertoe komen rapporten der Permanente Vertegenwoordigers over dit debat te bestuderen, is de conferentie van Genève misschien allang voorbij Simon Koster

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1