f22.75 Panda en de Gouden r Wereldnieuws Voorstel van Koninklijke Shell tot overneming Can. Eagle Oil Amsterdamsche Ballast goed van orders voorzien P r DE NIEUWE MORRIS OXFORD GARAGE BRINKMANN ió ket zo Weinig verandering in het weer DONDERDAG 23 APRIL 1959 2 RECLAME Benelux ministers bijeen Rapport over vrijere grens controle goedgekeurd Bevredigende resultaten »ii Van Nelle bij Nieuw beleggingsfonds Lagere winst Pietersen Extra aflossing Holl. Beton Obligatielening van de Nederlandse Antillen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland J "A Bouwplan van het dier J I.B.M. naar de beurs Goede resultaten in 1958 bij Machinefabriek Breda Dividendvoorstellen Kosten levensonderhoud „Vliegende pater" vertrok naar Nieuw-Guinea De n.v. Koninklijke Nederlandsche Pe troleum Maatschappij en The „Shell" Transport and Trading Company limited delen mee dat zij aan de Canadian Eagle Oil Company Limited hebben voorgesteld haar bedrijf en activa in hun geheel over te nemen. Hiertegenover worden aan de Canadian Eagle ter uitkering als zodanig aan haar aandeelhouders aangeboden 3.971.012 volgestorte aandelen, elk nomi naal groot 20 in de n.v. Koninklijke Ne derlandsche Petroleum Maatschappij en 5.956.518 volgestorte gewone aandelen, elk nominaal groot ponden sterling 1, in the „Shell" Transport and Trading Company Limited. De Bataafse Petroleum Maatschappij n.v., een vennootschap van de Koninklijke Shell-groep, welke ongeveer 21 pet. van het geplaatste aandelenkapitaal van de Canadian Eagle bezit, zal afstand doen van haar recht op haar deel in deze uit kering. De overige aandeelhouders van de Canadian Eagle, aan wie 23.826.071 aan delen toebehoren, zullen dus voor iedere twaalf aandelen Canadian Eagle welke zij bezitten, twee aandelen koninklijke en drie aandelen „Shell" Transport ontvangen. Advertentie TERLENKA ROKKEN in de kleuren wit. fram boos, olijf en korenblauw maten 36-38-40-42 Gen. Cronjéstr. 120 Haarl. (Van onze correspondent in Brussel) De Benelux ministers hebben zich gis teren te Brussel met een aantal oude Be- nelux-problemen bezig gehouden, onder meer met de landbouw. De Nederlandse delegatie werd geleid door de ministers Luns en Struijcken. Er werd besloten om streeks 20 mei een speciale landbouwcon- ferentie tc beleggen, waaraan zullen deel nemen de ministers van Landbouw. Bui tenlandse Zaken en Economische Zaken. Aan de Nederlandse zuivelindustrie werd een bijkomend invoercontingent toegewe zen van 637 ton condensmelk. De Fran se viasdumping en een eventuele Benelux- houding hiertegenover zal nog verder moe ten worden bestudeerd. De ministers hebben aan een studie commissie opdracht gegeven de afschaf fing van de personencontrole en een ver dere versoepeling van de bagage-controle aan de onderlinge Beneluxgrenzen en de verlegging van de controle der niet-inge- zetenen buitenlanders naar de buitengren zen van de Benelux te bestuderen. Er zal, waarschijnlijk per 1 januari 1960, het vol gende gaan gebeuren: Een Fransman, die naar België komt en naar Nederland door reist, wordt één keer gecontroleerd, name lijk aan de Frans-Belgische grens. Hij passeert dus de Belgisch-Nederlandse grens zonder controle, met uitzondering van een oppervlakkige bagagecontrole. Een Duitser, die over Nederland naar België reist, wordt één keer gecontroleerd aan de Nederlands-Duitse grens, de Zwit sers, Italianen en Fransen uit het noord oosten van Frankrijk worden aan de Luxemburgs-Franse grens gecontro leerd, enzovoorts. Voor de Benelux- burgers wordt in het interne verkeer al leen nog met steekproeven een controle gehouden van de bagage. De passencon- trole zal geheel vervallen. Er zullen waarschijnlijk nog veel besprekingen no dig zijn en of de douane die ideale toe stand graag tot stand ziet komen, is een ander probleem. De Beneluxministers heb ben in ieder geval het rapport over die grensmaatregelen goedgekeurd. De resultaten over 1958 van de Erven De Wed. J. van Nelle n.v. te Rotterdam waren, aldus het jaarverslag, tevreden stellend. Het exploitatieresultaat heeft f 2.046.581 bedragen 2.011.503). Opbrengst deelnemingen en beleggingen 172.909 149.159). Na afschrijvingen op vaste ac tiva, interest, reserve bijzondere doelein den, en een toevoeging aan 4e algemene reserve van 300.000 250.000) bedraagt het winstsaldo S 764.924 (ƒ704.731). Voorgesteld wordt, zoals bekend een on veranderd dividend van 7 percent. Naar nieuwe rekening wordt overgebracht 42.552. Het verkoopkantoor in België leverde wederom bevredigende resultaten en vertoonde een gezonde groei. De Duitse vestiging werd belangrijk uitgebre:d door de inrichting van een nieuwe fabriek. Over 1957 werd door Van Nelle-Adams n.v. een dividend van 18 percent uitgekeerd; Len derink en Co. n.v. keerde onveranderd 71/2 percent dividend uit. In Canada is een nieuw beleggingsfonds, Transatlantic Fund Ltd. opgericht, dat dienst zal doen als medium voor gesprei de beleggingen in Europa, Engeland en de landen van het Gemenebest. Van het aan delen kapitaal zal om te beginnen ruim 5 miljoen dollar onderhands worden ge plaatst, hoofdzakelijk bij Amerikaanse be leggers, een klein gedeelte van de aande len zal geplaatst worden bij Engelse en Europese beleggers. In de toekomst zul len er waarschijnlijk aandelen op de markt worden uitgegeven. Het voorstel is gedaan onder voorwaar de, dat voor de overeenkomst machtiging of goedkeuring van de aandeelhouders van Canadian Eagle zal worden verkregen in een buitengewone algemene vergadering van die vennootschap, te houden op uiter lijk 31 juli 1959, en dat na de uitdeling van de aandelen Koninklijke en „Shell" Trans port de Canadian Eagle zal worden ont bonden. Het voorstel is voorts gedaan on der het voorbehoud, dat de benodigde goedkeuringen van overheids- en andere instanties zullen worden verkregen. De Ca nadian Eagle is reeds lang door gemeen schappelijke belangen in vennootschappen en bedrijven in het Verenigd Koninkrijk, de Ierse Vrijstaat en in Latijns-Amerika met de Koninklijke Shell-Groep nauw ver bonden. Het voorstel heeft ten doel om tot voordeel van alle betrokken partijen tot een volledige samensmelting van deze be langen te komen. Advertentie Funke's Roggebrood F U N K E Sinds 1834... en nog steeds stukken beter Hoflevëranciet De winst van Pietersen en Co's Automo bielbedrijf n.v. te Rotterdam over 1958 op automobielen heeft 231.096 bedragen (v.j. 377.619). Voorts bedroeg de winst op onderdelen en accessoires 502.517 f 508.093), benzine, olie en banden 86 579 95.057). doorberekende werkzaamheden f 455.081 477.710), elektrische verwar- mingsartikelen f 63.690 63.567), diverse baten 17.820 22.943) en afschrijving du bieuze debiteuren 1.470 f 2.466). De al gemene kosten beliepen f 953.437 1.079.979). Na aftrek van sociale lasten, interest en afschrijvingen bedraagt de netto winst f 102.389 144.244). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 6 percent (7 percent). De omzetten van auto's geven, vergeleken met die van 1957, in guldens een vermindering te zien van ruim 35 percent. De frigidaire- afdeling had met grote concurrentie te kampen en noteerde een omzetverminde- ring van ongeveer 18 percent tegenover 1957. De werkplaats had een behoorlijke bezetting. De doorberekende werkzaam heden liepen met 6 percent achteruit. De afdeling Schiedam blijft zich gestadig ont wikkelen en heeft behoorlijk tot de winst bijgedragen. De directie wordt gesterkt in het vertrouwen, dat het bedrijf zich in stijgende lijn kan en zal bewegen, hoewel met zekerheid voor de toekomst niets te voorspellen valt. De directie van de Hollandse Beton Maatschappij n.v. wil binnenkort gebruik maken van haar recht, over te gaan tot vervroegde gedeeltelijke aflossing a 101 percent op te haren laste uitstaande 4 per cent in aandelen converteerbare 20-jarige obligatielening, oorspronkelijk groot 3.375.000 en wel tot een bedrag van no minaal 1.125.000 zijnde het bedrag van vijf verplichte jaarlijkse aflossingstermij nen. Ingevolge de trustvoorwaarden zullen deze in mindering komen van de laatste aflossingsverplichtingen, waardoor de oorspronkelijke looptijd der lening met vijf jaar zal worden bekort. Ingevolge de voorwaarden der lening zullen de aflos baar te stellen obligaties tot en met de dag, voorafgaande aan die, waarop zij betaal baar zullen zijn, kunnen worden omgezet in aandelen, overeenkomstig de conversie bepalingen, vermeld in artikel 4 der trust- acte. Op woensdag 29 april stellen de Holland- sche Bank-Unie n.v. en de Nederlandsche Handel-Maatschappij n.v. de inschrijving open op NF 38.000 000 4'/» percent 20-jarige obligaties in stukken van nominaal NF 1000 aan toonder, ten laste van de Nederlandse Antillen met garantie van de Staat der Nederlanden voor rente en aflossing. De koers van uitgifte bedraagt 100 percent. De storting is op maandag 15 juni a.s. Officiële notering ter beurze zal worden aange vraagd. De lening heeft een looptijd van ten hoogste twintig jaar en zal worden afgelost a pari in twintig gelijke jaarlijkse termij nen. elk groot NF 1 900.000, vervallende 15 juni van 1960 tot en met 1979. Vervroegde algehele of gedeeltelijke aflfossing zal dc eerste tien jaren niet kunnen geschieden. Met ingang van 15 juni 1969 zal vervroeg de algehele of gedeeltelijke aflossing a pari mogelijk zijn. Doel der onderhavige lening is om de kortlopende leningen, aangegaan ter financiering van de zeewater-destilla tieprojecten van Curagao en Aruba, af te lossen. Wcstduitse deviezen In de week tot 15 april is de Westduitse deviezenreserve, evenals in de beide voor afgaande weken, gedaald. 15 april bedroeg de reserve 23.155 miljoen DM tegen 23.616 miljoen DM op 8 april. De goudreserve bleef onveranderd op 11.126 miljoen DM. Discontoverlaging in Oostenrijk De Nationale Bank van Oostenrijk heeft met ingang van 23 april haar disconto tarief verlaagd van 5 tot 4'/2 percent. Advertentie ITALIAANSE STIJL Vraagt demonstratie van deze geheel nieuwe wagen. Smedestraat 22 - Telefoon 11025 - Haarlem WILLEN we een goed begrip krijgen van het wezen der instincten, dan is het wel goed eens acht te slaan op het nauwe verband dat er bestaat tussen de lichaams bouw van het dier en zijn instinctenDan wordt het. wellicht duidelijk dat we de kem van dit vraagstuk in een heel ander vlak moeten zoeken dan in de theorie der overgeërfde denkgewoonten, waarover we de vorige maal spraken. De spin, die in opdracht van haar instinct hel iveb ver vaardigt, is toegerust met spinklieren, niet met een angel. En om gekeerd. is een wesp. die met. zulk een precisie haar angel in de zenuwknopen van haar slachtoffer weet te richten, niet in het bezit van spin klieren. Het gebruik van spinklieren en angel eisen to taal andere instincten. De dieren zouden, zonder het daarbij be horend instinct, niet weten hoe de werk tuigen gehanteerd moeten worden. Lichaam en instinct vormen dus een on verbrekelijke eenheid, zijn zö innig met elkaar verbonden, dat het lichaam het materiaal produceert, waarmee het in stinct moet werken. Wanneer dieren van lichaamsbouw veranderen, wijzigen de instincten zich dienovereenkomstig. In het rupsstadium kan de zijdespinner bij voorbeeld een cocon vervaardigen, waar toe zij is uitgerust met de daarvoor nood zakelijke werktuigen en het daarbij be horende instinct. Als volwassen vlinder heeft het dier echter broedinstincten, die het dier nopen tot handelingen, die in het lichaam reeds zijn voorbereid. De larve van de eendagsvlieg is een vraatzuchtige rover, toegerust met machtige kaken, waarmee in het water elke dierlijke prooi wordt aangegrepen die van haar gading is. In volwassen toestand is de eendags vlieg echter een vredig insect dat nie mand kwaad of leed berokkent, geen voedsel tot zich neemt en uitsluitend en alleen op de voortplanting is afgestemd. Zou zij nog in het bezit zijn van de agres sieve instincten uit het larvale stadium, dan zou dit de ondergang van het dier betekenen, want de volwassen eendags vlieg heeft gedegenereerde monddelen 'waarmee het geen beet kan toebrengen zodat z{j het slachtoffer zou worden van elke-aanvul die zij lanceert. Even ramp zalig zou het Cot zijn van de larve, indien zij de instincten van het volwassen insect zou bezitten, instincten die zij niet ten uitvoer kan leggen (de voortplanting) en haar naar de ondergang zouden voeren (het ontbreken van agressiviteit) omdat het lichaam daarmee niet correspondeert. Het instinct behoort dus bij het bouw plan, bij het scheppingsplan van het dier. Instinct en lichaam vormen tezamen de organisatie van het levende wezen: we kunnen het één- niet beschouwen zonder het andere, want dan tasten we de to taliteit aan. Het lichaam vormt in deze totaliteit het materiële deel, het instinct het geestelijke element. We zouden daar om het instinct „de wijsheid van de soort" kunnen noemen, omdat het de noodzake lijke levensverrichtingen dicteert die door gebrek aan ervaring of inzicht anders niet tot stand zouden komen. (Daarom ook nemen de instincten zo'n grote plaats >n in het leven van insecten, die te kort leven 07n ervaring op te doen, maar in die korte levenstijd zoveel ingewikkelde hande lingen hebben te verrichten om het voort bestaan van de soort te verzekeren). Aldus bezien, ligt de oorsprong van hel instinct ergens anders dan de aanhangers van de erfenis-theorie willen doen ge loven, want wij moeten haar toeschrijven aan dezelfde bron waaruit alle leven en alle levensvormen zijn gevloeid met een doelmatigheid en doelbewustheid die al het denkbare overtreft. Na deze lange tirade kunnen we u ook ivel eens vertellen, dat de bijbel in mate rieel opzicht het eerste boek is. Daarver een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). De n.v. Amsterdamsche Ballast Maat schappij heeft, blijkens het verslag, over 1958 een saldo exploitatierekening na af schrijving behaald van 4.663.450 (v. j. f 4.701.926). Aan interest werd ontvangen 283.163 403.261). Na aftrek van alge mene kosten ad 680.022 786.348) en sa larissen en bijdrage pensioenfonds ad 1.009.629 (f 882.658) resteert een bruto winst van 3.256.962 3.436.181). Hieruit wordt aan de bouwreserve gedoteerd nihil 700.000) en aan het risicofonds werken 500.000 (nihil). Voor belastingen wordt gereserveerd 1.296.000 2.097.000). Aan het reservefonds wordt toegevoegd 79.345 73.412). Zoals bekend, wordt een onver anderd dividend voorgesteld van 15 pere Hoewel in de loop van 1958 weer enkele interessante en niet onbelangrijke op drachten verworven werden, konden deze toch de door afloop van de grote wer ken aan de tunnelbouw te Velsen en de bestedingsbeperking verwachte achter uitgang in de omzet niet geheel opvangen Voor het merendeel waren zij eind 1958 het voorbereidend stadium van uitvoering nog niet of nauwelijks gepasseerd. Dienten gevolge zullen zij hun invloed op de om zet pas na 1958 uitoefenen. Naast opdrach ten van geringe omvang hebben de latei- in 1958 ontvangen grote opdrachten het bedrijf voor een langere periode van werk voorzien. Indien daarenboven de regernig en de lagere publiekrechtelijke lichamen de uitvoering van economisch verantwoor de werken wederom met kracht aanvatten, kan de toekomst met vertrouwen tegemoet worden gezien. Enkele van de belangrijkste werken wer den in samenwerking met binnen- en bui tenlandse maatschappijen aangenomen Hierin neemt de opdracht van de Rijks waterstaat tot het bouwen van een spui- sluis in het Haringvliet met bijkomende werken een afzonderlijke plaats in. Dit werk van ongeveer 100 miljoen heeft een uitvoeringsduur van ongeveer zes laai en wordt uitgevoerd door de n.v. Neder landse Sluis- en Tunnelbouw Maatschappij, een door de aan dit project deelnemende maatschappijen opgerichte vennootschap Deze n.v. schreef eveneens in voor de bouw van de IJ-tunnel. Het verslag geeft voorts eeh opsomming vari verdere, al of niet in samenwerking met anderen, in uitvoering zijnde en in 1958 in uitvoering genomen Op vrijdag 1 mei zullen de Nederland sche Handcl-Maatschappij n.v. en H. Oyens en Zonen n.v. ter beurze introdu ceren cn voor het eerst doen verhandelen certificaten aan toonder van een aandeel met een nominale waarde van vijf dollar International Business Machines Corpora tion. De eerste koers van de certificaten zal worden vastgesteld op basis van de slotnotering der aandelen te New York d.d. 30 april a.s. Op 20 april bedroeg de slotnotering, voor de splitsing, 592 dollar, overeenkomende met een notering Am sterdamse usance van 402 dollar of 1528 per certificaat voor een gesplitst aandeel. Notering ter beurze is aangevraagd. De aandelen worden officieel genoteerd op de New York Stock Exchange en voorts wor den zij verhandeld op de Philadelphia- Baltimore Stock Exchange en de Boston Stock Exchange. I.B.M. is de grootste on derneming in Amerika die zich toelegt op de fabricage van ponskaartenmachines, elektrische en elektronische schrijfmachi nes en rekensystemen, elektronische ad ministratiemachines, alsmede van elek tronische apparaten van belang voor de defensie. De omzet bedroeg in 1958 (in miljoenen dollars) 1.171,8. Het indexcijfer (basis 1950 100) bedroeg in 1958, 545. De netto winst bedroeg 126,2 miljoen dol lar. De winstmarge na aftrek van belas ting was 10,8 percent. Met uitzondering van de jaren 1911/12 en 1914/15 heeft de maatschappij zonder onderbreking divi dend uitgekeerd. 13. De goudsmid staarde met grote ogen naar de fles die op de bijlsteel prijkte. „Wat betekent dit?!", riep hij nijdig, „is dit soms een flauwe grap?" „Ja, dit is een heel smakeloos grapje", beaamde Joris, die nu pas in de gaten kreeg, dat Panda was verdwenen: „Maar vervolgde hij grimmig, „ik zal de grappenmaker wel krijgen!" Hij rende de winkel uit en smeet de fles verwoed in gruzelementen. „Dit had ik nooit achter Panda gezocht", grom de hij verhit, „foei, wat een onbeschaamd, oneerlijk, hebzuchtig ventje! Ik biedt hem in alle eerlijkheid de helft van de buit aan en nu is hij er met de hele bijl vandoor! Die jeugd van tegenwoordig! Als men ze de vinger geeft, nemen ze de hele hand! Maar zo laat ik me niet behandelen! Ik zal hem vinden, al móet ik hem volgen tot de pool!" Zo ver hoefde Joris echter niet te zoeken, want bij het postkantoor kwam Panda hem al vrolijk tegemoet. „Dat is een toppunt van brutaliteit!", riep Joris, „hoe durft ge me nog onder ogen te komen?! Bedriegertje! Oneerlijk ventje! Waar hebt ge de gouden bijl gelaten?!" „Ik heb gezorgd, dat je die niet meer kunt verkopen", antwoordde Panda. „De bijl is op weg naar het Zim.azon«gebied, waar hij thuis hoort. Ik heb hem juist aangetekend verzondenper luchtpost!" En hij zwaaide triomfantelijk met het reguutje. werken, zoals onder andere uitbreiding PEN-centrale te Velsen, bouw van een raffinaderij voor de Esso, startbanen en hangars op Schiphol en het leggen van een deel der oliepijpleiding van Rotterdam naar het Ruhrgebied. Ondanks scherpe concurrentie kon in Calcutta een opdracht ad ongeveer 30 miljoen worden verkre gen voor het uitvoeren van baggerwerk in de Hooghly-rivier, in samenwerking met een Franse maatschappij. De voorbe reidende werkzaamheden werden begon nen. In Nieuw Guinea vond de uitvoe ring van werken van verscheiden aard te Biak cn Hollandia voortgang. Evenals in Nederland liep de bouwactiviteit in Nieuw- Guinea terug, hetgeen van invloed was op de orderportefeuille aldaar. Blijkens het jaarverslag van de n.v. Ma chinefabriek Breda voorheen Backer en Rueb werd over* 1958 een overschot op de exploitatierekening geboekt van 2.092.410 (v.j. f 950.051); uit diverse baten en lasten is er een voordelig saldo van 169.962 f 183.665) terwijl aan interest een bedrag van 165.447 19.507) werd ontvangen. De directie stelt voor on de duurzame produk- tiemiddelen 486.028 (f 459.169) af te schrijven; aan het vernieuwingsfonds werd 50.000 Conv.) toegevoegd. Een bedrag van 400.000 werd voorts bestemd als extra voorziening die tot doel heeft om risico's die uit de vergrote activiteit voortvloeien, het hoofd te kunnen bieden. Dit bedrag is op de balans in mindering gebracht op de post ..onderhanden werk". Uit het resul terende saldo winst ad 1.491.792 1.644.055) wordt voorgesteld 300.000 (f 350.000) toe te voeden aan de reserve voor bijzondere doeleinden, 605 825 t 708 088) te reserveren "oor belastingen en diversen en aan het reservefonds f 70.596 (onv.) toe te voegen. De directie •dolt voor 12 percent: dividend uit te keren (onv.). De directie acht de in 1958 bereikte re- sulfaten gunstig", zowel" de prodüktié afs'dé" ^fzet waren hoger dan in 1957 terwijl de bruto winstmarge zich on hetzelfde niveau handhaafde. In verband met de gunstige liquiditeit is besloten het restant, van de hypotheraire lening (or 1 ianuari 1959 f 475.000) ner 1 juli vervroegd af te lossen. Het bestuur van de Amsterdamse Cul tuur Associatie n.v. zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders voorstel len de dividèndbetaling te hervatten en wei mof een .uitkering vhn 6 percent. Directie en commissarissen van de n.v. Twentsche Kabelfahriek te Haaksbergen zullen aan de in mei te houden algemene vergadering "an aandeelhouders voorstel len hét dividend over het boekjaar 1958 vast te stellen op 15 percent (onveranderd) Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud, zoals dat maandelijk door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld op basis 1951 100 vertoonde van medio februari tot medio maart 1959 een daling met 1 punt. Het indexcijfer inclusief AOW daalde van 122 tot 121 en hef indexcijfer exclusief AOW van 117 tot 116. Deze daling werd vrijwel uitsluitend veroorzaakt door een daling van het in dexcijfer voor groenten en van het index cijfer voor kleding. Verplicht. De Italiaanse regering heeft woensdag in principe besloten inenting tegen kinderverlamming verplicht te stellen voor kleuter- en lagere scholen. Het besluit is genomen als gevolg van de ernstige polio-epidemie van verleden jaar. Wel toevallig. De Italiaanse prins Raimon- do Orsini, die naar de hand van ex-kei zerin Soraja van Perzië heet te dingen, heeft heden op Capri zijn intrek geno men in een hotel waar ook Soraja lo geert. Het is niet bekend hoe lang Or sini hier zal blijven. Promotie. President Eisenhower heeft ge neraal George Decker, opperbevelheb ber van de UNO-strijdkrachten in Ko rea en commandant van de Amerikaan se troepen daar, benoemd tot vice-staf- chef van het Amerikaanse leger. Hij zal op 1 juli in deze functie generaal Lyman Lemnitzer opvolgen, die benoemd is tot staf-chef van het leger. Pool-uitrusting. De V.S. zijn van plan twee zwakke kernreactors in het zuidpoolge bied te vestigen. Dit heeft de kapitein van de Edwin McDonild, die de Ame rikaanse expeditie naar dit gebied leidt aan verslaggevers meegedeeld. Ponden. In Vicenza, 500 km. van Nettuno gelegen, zijn Britse bankbiljetten te voorschijn gekomen, zes maanden na het vliegongeluk bij Nettuno. Vier boe ren uit 't nabijgelegen Sandrigo hadden getracht de bankbiljetten op een bank in Vicenza in te wisselen. De nummers van de vermiste bankbiljetten klopten: zij moesten afkomstig zijn uit een van de twee zakken bankbiljetten van de Viscount, die op 22 oktober bij Nettuno was neergestort. Het kan. De 37-jarige, uit Fx-ankrijk af komstige kikvoi-sman Louis Lourmais, is in ruim vier dagen van Montreal naar Quebec een afstand van 250 km gezwommen om de aandacht van Canadese geleerden te vestigen op de mogelijkheid van onderwaterrnderzoe- kingen in koude zeeën. Op de laatste 20 kilometer van zijn tocht werd Lour mais vergezeld door zijn vrouw Lilliane. Waterkracht. In Venezuela is een ge deelte van de waterkrachtcentrale aan de Caronirivier in gebruik genomen. De eerste twee van de zes turbines, met elk een vermogen van 50.000 kwu., zijn dinsdag in werking gesteld. Het pro ject heeft tot dusver 55 miljoen gulden gekost. Orkaan. Woensdagochtend is Moeltan, in West-Pakistan, door een hevige storm die met zware regenval gepaard ging, geteisterd.Bijna hondex-d huizen stortten in, hetgeen negen personen het leven heeft gekost, terwijl er tien tot twintig werden gewond. De te velde staande gewassen werden vernield en het vee kwam om het leven. De orkaan bereik te een snelheid tot 160 km. per uur. Ontploffing. Bij een ontploffing, die zich woensdagmiddag in de Waltonsteen koolmijn te Wakefield, in het Engelse graafschap Yorkshire, heeft voorgedaan zijn vijf mijnwerkers om het leven gekomen. Op het ogenblik van de ont ploffing bevonden zich ongeveer 1300 man ondex-gronds. Wijkend vernuft. Het anticommunistische voorlichtingsbureau „Wést" xri West-" Berlijn heeft woensdag meegedeeld, dat er tussen 1 maart en 18 april 95 professoren, wetenschappelijke assis tenten, artsen, architecten en techni ci uit Oost-Duitsland naar West-Bex'lijn zijn uitgeweken. Tien meer. De Oostduitse regering heeft besloten de ouderdomsuitkeringen aan burgerlijke gepensioneerden met tien mark per maand te verhogen. Hiermee zal per jaar een bedrag van 333 mil joen mark zijn gemoeid. Woensdagavond is met het K.L.M.- vliegtuig over de noordpool de 28-jarige pater A. Verheyen naar de missie op Ne derlands Nieuw Guinea vertrokken. Tien dagen geleden was de „vliegende pater", na een verblijf van veertien maanden in de Vei-enigde Staten voor een vliegeroplei ding. in Nederland teruggekeerd. Bijna drie jaar geleden begon pater Ver heyen met zijn opleiding voor het vlieg- bx-evet in Hilversum. Een jaar later be haalde hij zijn theoretisch B 3 brevet ver- keersvliegen, waarna hij in februari vo rig jaar naar de Verenigde Staten reisde om in Lockport het theoretisch en prak tisch examen van het Amerikaanse B 3 brevet te doen en het diploma voor me- caniciën te behalen. Het K.N.M.I. deelt mede: band hiermee komt er in het weer hier Het hogedrukgebied boven het vasteland te lande morgen nog weinig verandering, van Europa, dat het weer in ons land be- heei-st, is in de afgelopen 24 uur langzaam in betekenis afgenomen. Het centrum verplaatste zich van West-Frankrijk naar Oostenrijk. Het hogedrukgebied heeft echter nog een uitloper naar de Noordzee onder invloed waaxwan het rustige weer in onr land zich handhaafde. Over Denemar- Biscaje, maar het veroorzaakte nergens hogedrukgebied bij de Azoren en een depressie bij de zuidpunt van Groenland. In deze circulatie beweegt een fronten systeem mee in de richting van de Britse eilanden. Het zal echter morgen ons land nog niet voor de avond bereiken. In ver- WEERRAPPORTEN Temperaturen bulten en binnenland heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur S'C Vrijdag 24 april Zon op 5.26 uur, onder 19.51 uur. Maan op 21.44 uur, onder 6.22 uur. Maanstanden 23 april 6.13 uur volle maan. 29 april 21.38 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 23 april Hoog water 3.34 en 15.56 uur. Laag water 11.35 en uur. Vrijdag 24 april Hoog water 4.17 en 16.40 uur. Laag water 0.00 en 12.22 uur. Den Helder licht bew. wzw 8 Ypenburg zwaar bew. zw 9 Vlissingen dichte mist windst. 7 Eelde half bew. w 7 Twente zwaar bew. windst. 7 De Bilt zwaar bew. w 5 Eindhoven licht bew. windst. 5 VTv. Z.-Limb onbewolkt z 6 Helsinki onbewolkt nnw -1 Stockholm zwaar bew. O 1 Oslo zwaar bew. windst. 5 Kopenhagen regen ozo 4 Aberdeen zwaar bew. windst. 8 Londen zwaar bew. windst. 6 Amsterdam zwaar bew. windst. 8 Brussel mist z 6 Luxemburg onbewolkt no 4 Parijs half bew. windst. 5 Bordeaux zwaar bew. ono 4 Grenoble onbewolkt windst. 1 Nice onbewolkt nnw 8 Berlijn regen wzw 7 Frankfort geheel bew. zw 4 München onbewolkt zzw 0 Zürich onbewolkt windst. -2 Genève onbewolkt windst. -1 Locarno onbewolkt windst. 1 Wenen onbewolkt w 3 Innsbruck onbewolkt windst. -2 Rome zwaar bew. ono 6 Ajaccio onbewolkt ono 5 Madrid geheel bew. windst. 5 Algiers licht bew. no 8 ëS 0 0 0,1 0,6 0,1 0 0 0 0 0 0 6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2