Man van het slachtoffer houdt vol dat hij onschuldig is Aiphënaar Improvisatie wedstrijd volgend jaar wellicht in Alkmaar NAAIMACHINES raatótoel DUBBELE BODEM 3 Indonesië wil in Hamburg ook een markt vestigen Gemeente-ambtenaren in Geleen zaterdags vrij He£ca ri Brits-A merikaanse film het leven van Grivas Export snijbloemen naar Engeland gedupeerd GRAMMOFOONPLATEN Gevangenisstraffen voor twee broers en hun tante DE AXELSE MOORDZAAK 0p de INTERNATIONAAL ORGELCONCOURS „Dvscolos" in première W. J. de Rapper benoemd tot administrateur van telefoondistrict Haarlem DONDERDAG 23 APRIL 1959 (Van onze correspondent in Bonn) Het zou In de bedoeling van de Indone sische regering liggen om, behalve tabak, ook oliezaden, thee en koffie in de toe komst via West-Duitsland op de wereld markt te brengen. De uitspraak in het kort geding over de tabakskwestie te Bremen zou bij deze beslissing een belangrijke rol spelen. Precies als in Bremen wil men ook in Hamburg een Deutsch-Indonesische Handelsgesellschaft oprichten, die de In donesische grondstoffen zou moeten dis tribueren. Ter andere zijde kon men tot voor twee weken te Hamburg vernemen, dat zaken doen met Indonesië voor West-Duitsland nog altijd een moeilijke aangelegenheid is. Tijdens een bezoek van de Indonesische ambassadeur te Bonn, Zain, aan Hamburg bleek namelijk, dat de leveringsmogelijk heden naar Indonesië een onvermijde lijk complement van de Indonesische leve ringen aan West-Duitsland bepaald niet eenvoudig zijn. Men zou te Hamburg niet hebben verheeld, dat een algemene con centratie van de Indonesische overzeese handel op Hamburg en Bremen toch ze ker te ver zou gaan, in verband met de Duitse verhouding tot Nederland. Vele Hamburgse en Bremer zakenlieden, die bij de handel in tabak, thee en koffie be trokken zijn, hebben zakenrelaties met Ne derland, die zij niet willen laten vallen. De Indonesische import van Duitse goe deren nam van 1957 tot 1958 in waarde af van 300.2 miljoen mark tot 179,5 mil joen mark. De export van Indonesië naar Duitsland nam af van 334,7 miljoen mark tot 210,1 miljoen mark. Deze teruggang van het totale handelsvolume hangt niet slechts samen met de economische moei lijkheden in Indonesië, maar ook, zo zegt men te Hamburg,' met de dikwijls slechte kwaliteit van de goederen, zoals die na de nationalisatie ,v.an vroegere Nederlandse ondernemingen thans op de markt komen. De gemeenteambtenaren van Geleen, de ruim 30.000 zielen tellende Limburgse gemeente, zullen een vijfdaagse werk week krijgen. 'Dit'heeft'de'gemeenteraad besloten. Op zaterdag zal er niet meer ge werkt worden. De helft van de zaterdagse uren zal worden ingehaald op vrijdag avond tussen zeven en kwart over negen. De overige dagen zullen de ambtenaren ongeveer een kwartier langer moeten werken. B. en- W. waren van oordeel, dat aan het invoeren van de vijfdaagse werkweek voor het gemeentepersoneel ve le voordelen' zijn verbonden. Eén ervan is, dat het gemeentehuis één dag van de week ook buiten de normale werktijden is geopend waardoor het opnemen van extra verlof voor bezoeken aan het ge meentehuis niet meer nodig zal zijn. Ook enkele andere kleinere gemeenten zijn ertoe overgegaan de secretarieën des zaterdags te sluiten en daartegenover de ze kantoren een avond in de week open te stellen. Het doel hiervan is tweeledig: een werkweek van 5 dagen te bereiken, zon der het aantal werkuren te verminderen. Het publiek, dat overdag bezet is, krijgt gelegenheid, des avonds naar de secreta rie te gaan.- Advertentie. Met zorg berefd! ifscAFP normaal coffeïnevrij - espress^^l LONDEN (UPI) Een Brit zal finan ciële steun verlenen bij het tot stand ko men van een film over het leven van lui tenant-generaal George Grivas, de leider van de Griekse verzetsbeweging EOKA op Cyprus voor het tot stand komen van een vergelijk. Volgens de Londense News Chronicle hebben William Donaldson, een 24-jarige telg uit een Schotse scheepsbou wersfamilie, en de Amerikaanse produ cer Al Rosen zich financieel voor het pro ject geïnteresseerd. Donaldson gelooft dat het een film kan worden van een Ro bin Hood-achtige avontuurlijkheid. Hij maakt zich vooralsnog geen zorg over Britse tegenkanting. De man is in elk ge val een held in de ogen van zijn landge noten, zegt Donaldson. Zelfs al denken sommige aan iets anti-Brits, ik wil er wat om verwedden dat de Britse reactie hem enige hoofdbrekens kost. Volgens hem was Edward G. Robinson bereid de rol van Gr-ivas te spelen, totdat hij hoorde dat hem dit populariteit in Groot-Brittannië zou kunnen kosten. Wat moet ik nu doen, vraagt Rosen zich af, een Griekse acteur in de hoofdrol wordt een financieel débac- le. We moeten een gevestigde naam aan trekken. Grivas zelf is, volgens Rosen, volledig bereid tot samenwerking. Als extra's wil hij een paar EOKA-strijders meebrengen. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181,. Tel. 14444 Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Van Dijk heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening a.i. meegedeeld dat de verhoging van de En gelse invoerrechten op snijbloemen een ernstige belemmering betekent voor de handel tussen Nederland en Engeland. Vooral de uitvoer van rozen en anjers wordt hierdoor getroffen. Verwacht wordt dat de Engelse maat regel een vermindering van de uitvoer tot gevolg zal hebben. De Nederlandse rege ring heeft reeds haar ernstige bezwaren tegen de Britse handelwijze tot uitdruk king gebracht. „Het is hier beter as buiten", zei een dame tot haar vriendin, terwijl ze tegen over me in de bus neerplofte. „Met jullie alles goed? Met ons gaat het best alleen maak ik me wat zorgen over Pietje", voegde ze er enigszins bekommerd aan toe. „Nee, niet dat-ie ziek is, hoor, hij zit op school, maar hij slaapt zo slecht en dat ■door een kind van zeven jaar. Als ik hem om half acht op bed leg, komt hij er steeds weer uit: Moe, ik wil wat drinken; Moe, ik mót zo nodig; Moe, ik wil tillevisie kijken Iedere keer denk ik: wat heb ik nou weer an me fiets hangen?! Je ben d'r klaar mee en het is evengoed akelig voor zo'n kind. Van mij heb-tie het niet, as ik met mijn ene been in bed stap, slaapt mijn andere al. En van mijn man heb-tie het evenmin; as die zijn kussen ruikt, maft ie óók! Hè, ik word er toch zó zenuwachtig van. Me man zegt: „Mens, nou mot je toch op houwen", want me man ken dat niet heb ben, hè, dat toesjoer deruit. Hij zegt: „Ik doe éven een spelletje met je, Piet" en dan zwaait ie hem een paar keer boven zijn hoofd zo wild weeduwel en dan zegt ie: „En nóu derin en as je deruit komt, dan breek ik je benen". Maar het helpt allemaal niks. As Piet er dan weer in ligt, zit ik me eige óp te vreten, dan denk ik: zou dat schaap nou al slapen en dan roep ik onder an de trap: „Piet, slaap-ie al?" „Nee Moe", roept-ie dan terug „geef me es wat water en een toffee!!" „Ik wil niet hebben, dat je wéér naar boven gaat", zegt me man, „je doet het niet, wie is de baas in huis?" „Dat schaap ken niet in slaap komme", zeg ik woest en zo krijg je woorden met je man om een kind. Góeie man, maar ken nis van een kinderziel is er niet bij. „Blijf toch zitten mens, je ziet niks van de tillevisie", zegt me man, as ik terug kom, maar na een kwartiertje mót ik het weten en dan gaan ik weer, hoor naar de trap: „Piet, slaap-ie-al?" „Néé", roept ie weer „mag ik nou effe komme kijke??" „Ben je betoeterd", schreeuw ik dan weer boos, „en nou gauw slapen voor uit nare jongen, je krijgt een pak voor je broek hoor!" Ik ben héus streng genoeg! En me man zó'n gezicht! Affijn, as het wurrum tóch niet slaapt, ken-ie beter effe komme kijke, dat leidt wat af, hou ik vol. Om kort te gaan, elke avond pas om een uur of half twaalf dommelt het jong in en weetjewattetis? Overdag benne ze niks waard hè, kribbig en lastig en iedere dag denk ik: je gaat er vanavond vroeg in, vader, maar toesjoer, hetzelfde liedje én maar woelen en ik maar vragen: Piet, slaap-ie al, en hij maar zeuren van 'k wil kijken. Een normaal mens zou er kierewier van worden. Het is een zenuwekind óf het wordt een avondmens, nét as mijn vader dat ken wel erfelijk wezen! Wie zal het zeggen, zoiets slaat soms een geslacht over ik weet wat er te koop is in de xoereld! Affijn, ik zal z'n bed es verzetten, het kenne wel aardstralen wezen óók!" Marianne van Raait Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM Haarlemse rechtbank Piet, slaap-ie al? De moeder van de vermoorde, mevrouw Schitse uit Gent, was wel door de pers berichten opgeschrikt. De in het signale ment opgegeven leeftijd aanvankelijk 17, later 25 a 30 jaar klopte echter bij lange na niet met die van haar dochter. Toen melding werd gemaakt van het gevonden gouden halskettinkje met de initialen J. S., wist mevrouw Schitse echter dat het slachtoffeer haar dochter moest zijn. Zij deed aangifte bij de politie in Gent. In samenwerking met de gerechtelijke politie te Brussel en de Belgische rijks wacht slaagde men er dinsdagavond in De B., die niet in zijn woning te Blaasveld vertoefde,opte sporen. Hij bleef echter gedurende de verhoren pertinent beweren in geen enkel opzicht iets met het misdrijf te maken te hebben. De vrouw zou die maandagavond zijn weggelopen na een hevige twist tussen de echtelieden. Julia Schitse was op 22 mei 1948 te Gent VOORDAT deze zomer begonnen zal worden aan de restauratie van het orgel in de Haarlemse Grote Kerk, zal van 6 tot 10 juli het inter nationale orgelconcours nog in deze kerk worden gegeven. De Commissie Internationaal Orgelconcours zal na melijk trachten de improvisatiewed strijd en het deelnemersconcert van het volgende orgelconcours in 1960 in Alkmaar te doen plaats hebben. Het zaalconcert en de Internationale Or- gelakademie zullen echter ook in 1960 in Haarlem worden gehouden. Voorts is besloten de compositie opdracht voor een concert voor orgel en orkest, die dit jaar aan prof. Anton Heiller zou worden gegeven, een jaar uit te stellen. Dit in verband met de gezondheidstoestand van pror. Heiller, die hem niet in staat stelde het gevraagde werk op tijd gereed te hebben. Inplaats daarvan zal op het zaalconcert, dat woensdag 8 juli in het Haarlemse Concertgebouw wordt ge geven, het Concert voor orgel en or kest van dr. Anthon van der Horst worden uitgevoerd door Piet Kee. Dit concert is door dr. Anthon van der Horst die dit jaar zestig wordt enige jaren geleden in opdracht van de Commissie Internationaal Orgel concours gecomponeerd. Verder zullen op dit zaalconcert varia ties van I. Strawinsky op de cantate „Von Himmelhoch da komm' ich her" van Bach ten gehore worden gebracht. Na de pauze zal de Parijse organist Maurice Du- ruflé een door hemzelf gecomponeerd „Requiem" uitvoeren. Medewerking hier aan verlenen het Noordhollands Philhar- monisch Orkest en de Christelijke Orato rium vereniging onder leiding van George Robert. Het geheel staat onder leiding van Henri Arends. Het deelnemersconcert zal maandag 6 juli in de Grote Kerk worden gegeven. Dit jaar nemen vier organisten aan het orgelconcours deel. Het zijn dr. Hans Haselböck uit Wenen, Raimond Daveluy uit Montreal, Uwe Röhl uit Sleeswijk en Wim Daim uit Amsterdam. Dnderdag 9 juli wordt in de Grote Kerk de improvisatiewedstrijd gegeven en vrij dag 10 juli wordt het concours besloten met het concert van de jury, dat eveneens in de Grote Kerk wordt gegeven. De jury De geruchtmakende moordzaak te Axel heeft een nieuwe ontwikkeling gekregen, doordat de identiteit van het slachtoffer is vastgesteld. Hierbij een foto van de 39-jarige mevrouw Ju lienne Schietse uit Blaasveld. De andere foto toont haar man, de Belg X. de B., die in verband met deze misdaad is gearresteerd. bestaat dit jaar uit prof. Flor Peters uit Mechelen, Maurice Duruflé uit Parijs en Piet Kee uit Alkmaar. Tegelijk met het orgelconcours begint ook dit jaar weer de Internationale Orgel- akademie, die tot 25 juli zal duren en waar voor grote belangstelling bestaat, vooral van Amerikaanse zijde. Er is bij deze akademie plaats voor vijfentwintig deel nemers en het ziet er naar uit, dat dit aan tal zeker zal worden bereikt. Docenten aan de orgelakademie zijn dit jaar prof. Ant.on Heiller uit Wenen, Gustav Leon- hardt uit Amsterdam, Luigi Ferdinando Tagliavini uit Bologne, Michel Chapuis uit Parijs en Cor Kee uit Zaandam. Met ingang van 1 mei is de heer W. J. de Rapper uit Breda benoemd tot admini strateur van het telefoondistrict van de P. T. T. in Haarlem. De heer De Rapper is in Amsterdam geboren en trad in 1918 als surnumerair bij de P. T. T. in dienst. In 1925 werd hij gedetacheerd bij het hoofdbestuur in Den Haag, radio-afdeling. In 1933 vertrok de heer De Rapper naar Hengelo en vervol gens naar Breda, 's Hertogenbos en Am sterdam. In 1953 werd hij benoemd tot administrateur van het telefoondistrict in Breda. In het komende seizoen zal het Burg theater in Wenen het onlangs ontdekte blijspel „Dyscolos" van de Griekse to neelschrijver Menander voor het eerst op voeren. Een jaar geleden heeft de Zwitser se verzamelaar Bodmer de volledige tekst van dit stuk ontdekt, waarvan alleen en kele brokstukken bekend waren. Reeds Goethe noemde deze Menander de geniaal ste toneelschrijver van de oudheid. Het be doelde blijspel dat reeds in 317 voor Chris tus in Griekenland werd opgevoerd, is een voorbeeld van karakterbeschrijving en ty pering, waarin als hoofdpersoon een men senhater of misanthroop optreedt. De ver taling is toevertrouwd aan de Oostenrijk se professor W. Kraus. Met deze opvoe ring doet de nieuwe directeur van het Burgtheater, Haussermann naar men aanneemt een zeer gelukkige greep en men verwacht grote internationale belang stelling voor dit stuk waaraan de beste krachten van het Burgtheater zullen sa menwerken. Kort voordat op 9 april bij Axel in Zeeuws-Vlaanderen het grotendeels verbrande lichaam van de 39-jarige Belgische vrouw Julia Schitse werd gevonden, ontving haar moeder, de eigenares van een wasserij te Gent, een brief van Julia's man, de 38-jarige vertegenwoordiger Xavier de B., waarin deze mededeelde dat zijn vrouw maandag avond 6 april, omstreeks 7 uur, hun woning te Blaasveld had verlaten en sedertdien niet was teruggekeerd. Met deze brief wil de thans gearresteerde De B. voor de gerechtelijke politie te Brussel zijn onschuld bewijzen. Tijdens de ui^nlange verhoren sinds zijn arrestatie in de nacht van dinsdag op woensdag blijft hij hardnekkig zwijgen op vragen van de politie. Bij de verhoren was ook zijn moeder aanwezig, van wie de politie vermoedt dat zij een bepaalde rol in dit echtelijk drama heeft gespeeld. De B. heeft ook geen antwoord willen geven op de vraag waarom hij de politie er niet van in kennis heeft gesteld dat zijn vrouw verdwenen was, hoewel hij de bij het lichaam gevonden schoen, het reiswekkertje en de sieraden herkend moet hebben van de gepubliceerde foto's. getrouwd en had enkele jaren ingewoond bij haar schoonouders te Blaasveld, een dorp van -3000 zielen tussen Mechelen en Antwerpen. Met haar schoonmoeder kon Julia het moeilijk vinden. Toen de ruzies toenamen, verhuisde het echtpaar naar Gent, waar het geruime tijd gewoond heeft in de directe omgeving van de Lange Vio- lettenstraat, waar de schoenhandel Bijte- bier is gevestigd, welke firma de gevonden schoen bleek te hebben verkocht. Ook de reparateur van het wekkertje woont daar. Het huwelijk dreigde te mislukken en Xavier zocht werk als huisknecht bij een gegoede familie in Brussel. Af en toe zocht hij zijn vrouw op. De B staat bekend als een avontuurlijk man, die dikwijls van beroep veranderde. De laatste jaren was hij werkzaam als taxichauffeur, huisknecht en vertegenwoordiger van een Nederlandse sigarettenfabriek. Zijn vrouw was vrijwel doofstom. Zij was zowel geestelijk als lichamelijk in ontwikkeling sterk achter gebleven. Dit is de reden dat in het sectie rapport gesproken wordt van een meisje van omstreeks twintig jaar. Een aantal Nederlandse autoriteiten van politie en justitie heeft dinsdag in Brussel de verhoren bijgewoond. De gerechtelijke politie te Brussel heeft thans de leiding van het onderzoek overgenomen. De verrassende mededeling van een Duitse jongedame voor de televisie, dat haar levensideaal gevormd werd door het verlangen om een Oceaanstomer te besturen, heeft mij op de onrustbarende gedachte gebracht dat wij mannen er in de verste verte geen weet van hebben, wat er eigenlijk in de diepste verbor genheden onzer vrouwen aan verzwegen wensen leven kan. Wie beweert dat hij zijn geliefde tot op de bodem heeft doorschouwd en haar diepste verlangens kent, zou wel eens vergeten kunnen hebben dat zij een dubbele bodem heeft. Heeft iedere vrouw een dub bele bodem, figuurlijk ge sproken? Men kan uitgaan van het standpunt dat tenslotte alle mensen geheime verlangens koesteren, waarvan de vervul ling niet binnen de mogelijk heden van dit leven ligt en die dus tot in lengte van da gen utopieën blijven. Doch wanneer de eerste de beste televisiekwiskwibus erin slaagt, een vrouw tot de be kentenis van zulk een harte- wens te brengen en haar bovendien dan ook nog de vervulling ervan op een ser veerblaadje aanbiedt, wordt het een ernstige zaak. Want die jongedame in kwestie heeft inderdaad een 30.000 ton metende oceaanreus bestuurd op het traject Ham burgLe Havre.Waarschijnlijk alleen op het rechte stuk, maar dat doet weinig terzake. Zij heeft een tijdlang in de sfeer van 't absolute meesterschao geleefd, beseffend dat het gigantische zeekasteel als een hondje zou gehoorzamen aan iedere beweging van haar hand. Het is een vreemde ontdek king dat een vrouw zoiets zo vurig kan wensen maar wij zullen er ernstig rekening mee dienen te houden. De tijd is blijkbaar voorbij, dat huwelijk en moederschap de traditionele eindstations vormden van vrouwelijke droomreizen. Steeds meer zullen wij ons moeten door dringen van de vreesaanja gende waarheid, dat vrouwen dromen dezelfde kunnen zijn als die der mannen. Het mo nopolie van avontuurlijke idealen behoort niet meer aan de mannen. Zij kunnen hun misstappen en dwaasheden niet langer ophangen aan de kapstok van hun vagebonden- aard en hun gebrek aan trouw en standvastigheid niet meer vergoelijken met een beroep op hun manzijn. Dat maant tot voorzichtig heid, zou men zeggen. Zo zullen wij erop voorbe reid moeten zijn, dat de toe komst ons vrouwelijke veld heren, rebellenleiders, dicta toren en zeeroverkapiteins zal opleveren, want al deze beroepen zijn het resultaat van onbedwongen hartewen- sen, gepaard aan een sterke zin voor het avontuur. Het is niet duidelijk, hoe men zich tegenover dergelijke figuren zal moeten gedragen, doch wellicht zal de praktijk dat leren. In ieder geval kunnen wij van nu af aan voorgoed afrekenen met alle denkbeel den, die de vrouw een lijden de, afwachtende, thuiszittende en berustende rol toebedelen. Waarom zouden ze ook? De dingen dezer wereld zijn veranderd. De vrouw leeft niet meer op een kasteel bin nen vestingmuren en het spin newiel is niet meer haar uit sluitende metgezel. Er zijn geen minstrelen meer, die haar kwamen toezingen en daarbij zowel de min als het strelen in charmante toegift cadeau gaven. Angstig wachtend thuiszit ten was typisch een bezigheid voor middeleeuwse vrouwen. Als de mannen geharnast en tepaard op roof- of kruistocht gingen wat dan ook het verschil moge zijn geweest en vijf jaren onder water bleven, was het nog eens de moeite waard, in angstige af wachting te zijn. Doch nu de mannen van 's morgens acht tot met de noen var huis zijn en daarna van twee tot zes opnieuw, waarna zij zich spoorslags huiswaarts spoeden omdat het eten op tafel staat nu is ook het vrouwelijke huisavontuur voorbij. Zulke mannen brengen immers geen gouden kromzwaarden en dia manten scepters mee uit verre landen, doch een leeg en smoezelig boterhammentrom- meltje. Waar is het wachten dan op, zo mijmert de vrouw? Op een vlugge kus, wat soepgeslurp en een uitge spreide krant met een echtge noot eraan vast. Waar is het avontuur? Het avontuur be staat dan louter uit een ruzie tje met de buren, stukgevallen kinderknie en een brief van de schoonzuster uit Hellevoet- sluis, die met roodvonk ligt. Wonder, dat onze vrouwen er genoeg van hebben gekre gen, thuis te zitten wachten op de dingen die komen zullen. Er kómen namelijk hele maal geen dingen meer. Zo zijn de werkende ge huwde vrouwen ontstaan. Met andere woorden: de kasteel- vróuwe heeft zelf het harnas aangetrokken, is op de appel schimmel geklommen en heeft het zwaard getrokken tegen de wereld. Ze is de vlakte in getrokken figuurlijk ge sproken, uiteraard en heeft zich een status veroverd die geen man haar verbeteren kan. Als deze ontwikkeling zich in de middeleeuwen zou hebben voltrokken, zouden de Saracenen van Damiate klop gekregen hebben van dames in-ijzer, en misschien van louter ontsteltenis reeds het christelijke geloof hebben aanvaard voordat het christe lijke zwaard hun de kop kliefde. Doch nu zitten wij ermee. Zal er een tijd komen dat wij, mannen, angstig wachtend thuiszitten en ons afvragen wanneer en hoe moeder de vrouw van haar jongste avon tuur zal thuiskomen? Wij zijn wel zéér ernstig in gebreke gebleven. Wij hebben ver zuimd, ridders te blijven en kasteelvrouwen te telen. Wij hebben het avontuur vrijwil lig vaarwel gezegd het zwaard verwisseld tegen de onnozele biljartkeu en het paard verruild voor een bar kruk. Wij hebben geen goud en edelstenen meegebracht, doch dronken vrinden die bleven eten. Wij hebben geen heldendaden verricht in don kere wouden, geen benarde maagden verlost, geen wedu wen en wezen in bescherming genomen, geen machtige sloten veroverd. Wat wij hebben ge daan is klein, pover, armetie rig geweest: stiekeme kaart- avondjes, verstolen flirtpar tijtjes. moppen over schoon moeders en fuifnummers zijn onze grootste heldendaden. En voor de rest draven wij ge noeglijk en braaf heen en weer tussen huis en loon zakje. Is het een wonder, dat onze vrouwen Oceaanstomers willen besturen, straal willen vlie gen, legers willen comman deren en in raketten naar de maan wensen te gaan? Er zal niets anders opzitten dan ze te laten gaan. Wij zullen voortaan in bange hoop thuiszitten en onder het strij ken mijmeren over het ko mende moment van hereni ging, heimelijk verlangend naar de geur der vreemde streken, die in de plooien van haar gewaden zullen mee komen uit verre, ongekende werelden. Alleen zouden er nu ook vrouwelijke minstrelen komen, om de tijd te korten? Laten wij het hopen want een klein verzetje in de spannende uren van eenzaam heid kon men zelfs in de middeleeuwen al niet ont beren. Of zullen onze vrouwen zo gewiekst zijn om ons daar voor naar de techniek van de twintigste eeuw te verwijzen en een verzameling platen thuislaten voor de pick-up, zodat wij zullen kunnen luis teren naar Patachou, Doris Day en Mieke Telkamp? Breng haar in vredesnaam niet op die gedachte want als het zover komen mocht, is er in de ganse mensengeschie denis geen gesjochter kasteel- vróuwe geweest dan de man van heden. J.L. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 26-jarige Haarlemse voeger, die in samenwerking met zijn 52-jarige tante en een 22-jarige broer, eveneens voeger, dief stallen op grote schaal heeft gepleegd uit onbeheerde, afgesloten auto's conform de eis tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De tante kreeg zes maanden met aftrek (eis: een jaar met aftrek), en de jongere broer van de voeger zes maanden, waar van twee voorwaardelijk met aftrek met een proeftijd van drie jaar en ondertoe zichtstelling der reclassering (eis: tien maanden met aftrek). Een 31-jarige schil der werd van medeplichtigheid vrijge sproken. De eis tegen hem luidde negen maanden gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde een 21-jarige verwarmingsmonteur, een 20-jarige leer ling-monteur en een 19-jarige leerling- diamantbewerker, allen uit Amsterdam, dip tussen juni en augustus van vorig jaar tussen de twintig en dertig inbraken in West-Nederland pleegden, tot respectieve lijk anderhalf jaar met aftrek, twee jaar en anderhalf jaar, door te brengen in een jeugdgevangenis. Zij opereerden onder andere in Hilversum, Laren, Wassenaar, Nieuwer-Amstel, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort. De eisen waren respectieve lijk anderhalf jaar zonder aftrek, tweeën eenhalf jaar en tweeëneenhalf jaar jeugd gevangenis. Tenslotte veroordeelde de rechtbank drie Haarlemmers, een 26-jarige loodgie ter. een 24-jarige machinebankwerker en een 19-jarige lasser, die in Haarlem twaalf en daarbuiten tien inbraken pleegden, lot respectievelijk tweeëneenhalf jaar gevan genisstraf, twee jaar gevangenis met af trek en twee jaar jeugdgevangenis met af trek. De eisen tegen de loodgieter en de bankwerker luidden tweeëneenhalf jaar gevangenis en tegen de lasser twee jaar en drie maanden jeugdgevangenis. Advertentie Uit de beste koffiebonen! normaal coffeïnevrij - espresso"

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5