Aftreden geëist van zowel Hallstein als Blankenhorn Brussel laat negerleiders naar Kongo terugkeren Zenuwarts dr. B. Ch. Ledeboer plotseling overleden Westduitse kabinet heden in beraad DONDERDAG 23 APRIL 1959 7 Een der belangrijkste pioniers van de m ode me ep ilepsie-bestrijdi ng Raad voor de scheepvaart over stranding Wexford" Eerste oceaanschip op St. Laurence-zeeweg is Nederlands Tocht voor invaliden Geen brand, maar worst Open Deur-dienst in Heemskerk Indianen eisen contract voor hun dansgroepen Weer gevangenisopstand in V.S. onderdrukt India nog niet tevreden over Chinese kaarten Scheepvaart Bolgewassen in Kennemer land staan er goed voor Geen akkoord bereikt over Kongo-politiek Onverwacht is, op de leeftijd van eenen zestig jaar, te Zeist overleden de inter - nationaal-vermaarde Haarlemse zenuw arts en epileptoloog dr. B. Ch. Ledeboer, die onder meer grote bekendheid ver kregen heeft door zijn werk voor de in richtingen voor lijders aan vallende ziekte „Meer en Bosch" te Heemstede, waarvan hij gedurende bijna vijfentwintig jaar geneesheer-directeur was. Zaterdag zal het stoffelijk overschot van dr. Lede boer op de begraafplaats Westerveld ter aarde worden besteld, na aankomst van de trein van 12.05 uur. B. Ch. Ledeboer is op 23 mei 1897 in Rotterdam geboren. Hij studeerde aan de Gemeente Universiteit in Amsterdam waar hij in 1925 het artsexamen deed. Als assistent van prof. L. Bouwman was hij enige jaren werkzaam aan de Valerius- kliniek in Amsterdam en aan de universi teitsklinieken in Utrecht. In de twintiger jaren werd hij afdelingsarts van Maas oord in Rotterdam, waarna in 1931 zijn benoeming tot directeur van de inrich tingen Meer en Bosch, Koningin Emma- kliniek en Bethesda-Sarepta in Haarlem en Heemstede volgde. In 1941 promo veerde hij aan de Utrechtse rijksuniversi teit tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld: „Over epilepsiën bij kinderen, een klinische studie van het epilepsievraagstuk". Tijdens het directeurschap van dr. Lede boer hebben zich grote veranderingen vol trokken in het werk van de Christelijke Vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, die de drie genoemde inrichtingen in Heemstede en Haarlem onderhoudt. Van vele veranderingen was hij de auctor. Zo kon Meer en Bosch zich reeds in de jaren dertig beroemen op het bezit van een klinische afdeling de Koningin Emmakliniek waarin alle toen bekende mogelijkheden van onderzoek en behandeling gecombineerd waren en die vermaard werd als een der modernste en succesrijkste centra voor de epilepsiebe- strijding in Europa. Zo was Meer en Bosch ook het eerste instituut van die aard in Nederland, dat bij het onderzoek gebruik maakte van hersenröntgenfoto's, zoals het later ook de primeur had van de elektro-encephalo- grafie het registreren van hersengolven dat een uitermate belangrijk hulpmid del is geworden voor de plaatsbepaling van het epileptisch defect in de hersenen. Een ander initiatief leidde tot het ver filmen van „aanvallen" bij lijders aan val lende ziekte, waarmee men waardevolle therapeutische ervaringen kon opdoen, omdat duur en verloop van zulke, meestal zeer specifieke, aanvallen vaak belang rijke aanwijzingen verschaffen kunnen omtrent de te volgen behandelings methode voor de patiënt in kwestie. Verheugende resultaten bereikte dr. Ledeboer ook met een door hem ontwik kelde combinatie van het zogenaamde ketogeen-dieet en bepaalde medicijnen, waarmee vooral bij jonge patiënten succes werd geboekt, zelfs bij typen van epilepsie waartegen voor de oorlog geen kruid ge wassen scheen te zijn. Dr. Ledeboer heeft altijd de overtuiging gehuldigd dat de nadruk bij de moderne epilepsiebestrijding nog meer op het kind dan op de volwassen zieke dient te liggen mede uit een oogpunt van algemene volksgezondheid. Deze overtuiging heeft niet slechts haar weerslag gevonden in Meer en Bosch waar zelfs een school gebouwd werd voor in behandeling zijnde kinderen zij is door dr. Ledeboer ook in binnen- en buitenland ijverig gepropa geerd op congressen en door lezingen, en zowel in vakkringen als voor het leken publiek. Dat dit streven, mèt zijn andere bemoeiingen voor de epileptici, in wijde kring waardering heeft gevonden, bewijst het feit dat hem zowel het secretariaat van de Federatie voor Epilepsiebestrijding als dat van de InternationalLeague against Epilepsy gedurende een lange (Van een onzer verslaggevers) Donderdagmorgen heeft kapitein K. voor de raad voor de scheepvaart in Amsterdam uiteengezet hoe de stranding van de onder zijn commando staande tweehonderd bruto ton metende coaster „Wexford" van de rederij J. P. de Boer n.v. Scheepvaartbedrijf „Gruno" in Hil versum in de nacht van woensdag 28 op donderdag 29 januari op het strand een halve kilometer ten noorden van de Zee weg in Bakkum zich heeft toegedragen. Het schip schoof des avonds omstreeks half tien in een potdichte mist over de ban ken en voer het strand op. Het kwam 's morgens om kwart over zeven op eigen kracht weer vlot. Het schip lag bij laag water voor driekwart gedeelte droog op het strand zodat het voor een leek wel haast onmogelijk leek, dat het ooit nog zonder hulp uit zijn netelige positie zou kunnen worden verlost. De „Wexford" was met een lading lege vaten van Boston in Engeland op weg naar IJmuiden. Nadat het schip was vlotgekomen zette het op eigen kracht koers naar IJmuiden. waar het veilig binnenvoer. Met de „Wexford" werd een geregelde lijndienst tussen Engeland en Zaandam onderhouden. De kapitein van het schip, de heer K., gaf voor de Raad van de Scheepvaart toe, dat hij uit sleur en ge makzucht niet juist had genavigeerd, niet tijdig had gepeild en niet tijdig zijn rich tingzoeker had gebruikt. Hij verklaarde dat het die dag nogal heiig was geweest op zee en dat hij geen vuur had gezien. Hij deed de motor stoppen. Plet schip dreef naar de kust en liep op het strand. De voorzitter van de raad vond dat het schip er wel bijzonder goed was afge komen. „Het is echt wel een beetje sleur- werk geweest. Als het uw eerste reis was geweest, had u wel anders gehandeld", zo was de mening van een der leden van de raad. De inspecteur-generaal voor de Scheep vaart, de heer J. Metz, zei de wijze van navigeren eigenlijk niet helemaal goed te begrijpen. Vooral is onbegrijpelijk, waar om er niet is gepeild. Daar de kapitein de stranding als een ernstige blamage be schouwt, overigens zeer bekwaam is en nog carrière moet maken wilde hij vol staan met een berisping. De raad zal later uitspraak doen. reeks van jaren toevertrouwd, waren. Een andere verbetering die hij tot stand bracht was de instelling van de consul tatiebureaus waar de als genezen ont slagen patiënten regelmatig onder controle staan van de met Meer en Bosch ver bonden artsen. Wegens zijn omvangrijke werkzaam heden als mede-organisator van de inter nationale en nationale epilepsiebestrijding, zag dr. Ledeboer zich genoopt, begin 1955 ontslag te nemen als directeur-geneesheer van Meer en Bosch, welk ontslag hem on der grote dankbetuiging voor zijn baan brekende arbeid ten bate van de inrich tingen en van de lijdende mensheid ver leend werd. Daardoor kreeg hij meer tijd voor de epilepsiebestrijding in het alge meen zowel als voor onderzoek en behan deling van individuele patiënten, die dik wijls van heinde en ver zelfs uit Kenya kwamen om hem te consulteren, terwijl hij toch kon blijven meewerken, als consu lent en adviseur, aan de klinische arbeid in Meer en Bosch. OTTAWA (UPI) Een Canadees schip is de eer toegewezen het eerste tolbc- talende schip te zijn, dat de „zeeweg" van St. Laurence binnen zal varen bij gelegen heid van de niet-officiële opening van dit verwezenlijkte project op aanstaande zaterdag. Maar de autoriteiten van de zeeweg hebben daarnaast aangekondigd, dat het eerste oceaanschip, dat de nieuwe waterweg op zal stomen het Nederlandse schip de Prins Willem George Frederik var de Oranje-lijn (Maatschappij Zee transport) uit Rotterdam zal zijn, een schip van 1599 ton. Het zal het vijfde schip zijn, dat de waterweg opvaart, omdat het Canadese schip van de binnenscheepvaart en drie ijsbrekers het vooraf zullen gaan. Andere schepen, die, naar men verwacht, de nieuwe waterweg zullen bevaren, nadat de ijsbrekers zullen zijn gepasseerd, zijn ondermeer de Prins Johan Willem Friso (eveneens van de Oranje-lijn), een schip van 2338 ton en de Prins Willem III (Oranje-lijn) 1591 ton en veel andere bui tenlandse schepen, waaronder natuurlijk vooral Franse schepen. Het Canadese schip, dat het eerst door de St. Lambertsluis komt, is de Simcoe van de Canada Steamship Lines uit Mon treal. Het heeft een officieel gezelschap aan boord met als voornaamste persoon lijkheden de premier van Canada, John Diefenbaker en de minister voor het ver keer, George Hees. Maar hoewel de zeeweg van zaterdag af voor het scheepvaartverkeer open zal zijn, geschiedt de officiële opening toch pas in juni onder auspiciën van president Eisen hower en koningin Elizabeth. De eerste schepen, die over de nieuwe zeeweg zullen varen zijn schepen van het binnenlandse verkeer. Het is namelijk een traditie bij de zeewegen in Canada, dat schepen van de binnenlandse vaart, die m Montreal overwinterd hebben, prioriteit hebben boven oceaanschepen. De jaarlijkse tocht voor invaliden te Velsen zal dit jaar plaatsvinden op vrijdag 22 mei en het doel van de tocht wordt Lin- naeushof en omgeving met mogelijk tevo ren een bezoek aan Schiphol. Het comité vraagt nu: automobilisten die hun auto met of zonder chauffeur voor die dag gra tis ter beschikking willen stellen. De auto tocht. van 1958 heeft weer bewezen dat de invaliden deze dag zeer op prijs stellen. Mocht men in de gelegenheid zijn om op vrijdag 22 mei medewerking te verlenen dan kan men dit opgeven bij Jaarsveld, bureau G.G.D., Stationsweg 80, Velsen (tel. 4796), of na 17 uur Jaarsveld, Leeu weriklaan 22, IJmuiden-Oóst (tel. 5577). Als men geen aut.o heeft, of men kan zijn auto die dag beslist niet missen en men wil toch iets doen voor dit doel, dan is het gironummer van de penningmeester: ..Autotocht voor Invaliden" 410350, IJmui den. Aanmelding van de patiënten moet vóór 11 mei geschieden. Invulformulieren voor aanmelding van patiënten kunnen afge haald worden op de volgende adressen: Santpoort-Zuid, J. de Meza, Bloemen- daalsestraatweg 136; Santpoort-Noord, J. de Vries, Broekbergerlaan 15; Velsen-Drie- huis, bureau G.G.D. Stationsweg 80; IJmuiden-Oost, Jaarsveld, Leeuweriklaan 22; IJmuiden-West, J. v. Leeuwen, Dol fijnstraat 53; IJmuiden-West, Gem. Werk plaats voor Minder Validen, Pr. Kruger- straat 59; Velsen-Noord, mevrouw Lieu- wes-Harsveld, Wijkerstraatweg 285. In de Jacob van Heemskerkstraat te IJmuiden heeft in de nacht van woensdag op donderdag heel even een koortsachtige opwinding geheerst. Een late fietser reed door de straat en rook opeens een sterke brandlucht. „Een schoorsteen" was zijn eerste gedachte, maar voor alle zekerheid reed hij toch even terug. Daarna kwam hij tot de ontdekking, dat het hier zeker niet om een schoorsteen ging. Dichte rookwol ken stegen op uit een schuur bij een woning aan de Kennemerlaan. Er kwamen meer mensen op de rook af. Ze hadden in eigen huis al naar een moge lijke brandhaard gezocht en kwamen daar na op straat kijken. Een sigarenwinkelier aan de Kennemer laan bracht de oplossing. „Het is geen brand", zei hij, „de slager is in die schuur worsten aan het roken". Op zondag 26 april wordt in de Neder lands Hervormde kerk te Heemskerk een open-deurdienst gehouden. Hierin zal voorgaan ds. H. van der Loos uit Haarlem, die spreekt over het onderwerp „Verdo ving en vernieuwing". Medewerking wordt verleend door het Hervormd Kerkkoor uit Beverwijk onder leiding van de heer Egbert Vos. Het orgel wordt bespeeld door mejuffrouw B. Swalve. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK GEBOREN: Maria J. M., d. v. Ph. Springer en M. J. M. van Gameren; Ma- riëtte C., d. v. L. F. van Ammers en M. J. Stremmelaar; Karin E. I., d. v. A. N. Stolp en A. C. D. Mulder; Véronique, 'd. v. F. Eijben en H. C. Overweel; Geertrude E., d. v. J. Piers en A. E. Beetz; Marjolein, d. v. L. R. V. Wehnes en H. H. A. Koster; Ca- tharina P., d. v. L. Heuverling en C. P. Jacobs; Annemarieke d. v. M. F. de Vries en M. Schuddeboom; Martijn, z. v. J. C. Spek en M. Hildering; Hendrikus J. M., z. v. J. C. V. de Weijer en J. J. Baanstra; Ca rina, d. v. M. W. Blaasse en J. P. Verburg; Catharina W., d. v. G. C. Stalknecht en W. A. Luit; Marieke, d. v. M. Meijer en K. M. Sanders; Petrus A. C. M., z. v. G. N. M. Merz en C. M. Terra; Rutger C., z. v. B. P. de Planque en F. M. Huizinga. ONDERTROUWD: C. den Heijer en V. van den Bogaerde; L. J. Groeneveld en C. de Vries; H. J. van der Linde en A. Pries ter. GETROUWD: B. Rughetti en M. C. M. Durge; M. H. N. Kops en T. E. Hagenaar; F. E. van Well en ,T. Kluft; F. J. Hamers en J. T. M. van Lieshout; J. W. Tegel en E. M. Prins; J. G. de Nijs en M. G. van der Lem. OVERLEDEN: A. Moens, oud 56 jaren, geh. met M. A. Hessels; J. B. Schmitz, oud 51 jaren, geh, met M. Spanjaard; W. Cas- tricum, oud 58 jaren, geh. met C. M. A. H. Burger; G. J. C. van Duijn, oud 51 jaren, geh. met J. G. Lutter; G. Lensen, oud 67 jaren, echtg. van H. J. Bleeker; C. A. Spaander, oud 73 jaren, geh. met C. Baartse. Binnenkort zullen de drie negerleiders van de opstandige Abako-beweging, die in „bewaakte vrijheid" in België verblijven Joseph Kasavubu, Daniël Kanza en Simon Nzeza, naar Leopoldstad terugkeren. In de kringen van het departement van Kongo wordt gevreesd dat die terugkeer aanleiding zal geven tot nieuwe ernstige relletjes in de Kongolese hoofdstad. De stam van t e Bakongo's heeft te Leopold stad, door bemiddeling van zijn Abako- organisatie, geld ingezameld om de drie leiders triomfantelijk te kunnen ontvan gen. Dat de drie negerleiders het volko men eens zouden zijn met de Belgische regeringspolitiek voor BELGISCH Kongo wordt niet meer geloofd. Zij hebben gedu rende hun verblijf in België duidelijk la ten horen, dat zij zich niet wensen te bin den aan een of andere politieke afspraak. Alleen in Leopoldstad kan over politiek worden gepraat, aldus zou Kasavubu heb ben verklaard, daar zijns inziens een po litiek gesprek moet worden gevoerd tus sen de politieke partijen die worden op gericht. Naar verluidt, zijn te Leopoldstad reeds twaalf politieke partijen van inheemsen opgericht. Het diepgaande meningsver schil tussen de minister van Kongo en de leider van de Abako, Kasavubu, is geba seerd op een verschillende staatkundige opvatting van Kongo. Kasavubu is een Ba- köngo en hij ziet in de eerste plaats het belang van Neder-Kongo. In een groot Kongolees parlement zouden zijn stamge noten, de Bakongo's, slechts tien percent van de mandaten kunnen hebben, afgeme ten naar de totale Kongolese bevolking van dertien miljoen zielen. Wanneer Ne der-Kongo onafhankelijk zou worden, of een deelstaat van een Kongolese federa tie, zou de Abako-organisatie in een Ne- derkongolees parlement de volstrekte meerderheid hebben. Hervorming De minister van Kongo, dr. Van Hemel- rijek. heeft zich geheel akkoord verklaard met de conclusies van het verslag van de parlementaire enquête in Kongo. Het blijkt inderdaad, zegt hij, dat de gebrek kige menselijke verhoudingen de voor naamste oorzaak zijn der spanningen in Kongo. Andere oorzaken zijn de werkloos heid, het gebrek aan scholen en de onze kerheid over de politieke toekomst van Kongo. Het Kongolese leger moe.t wor den hervormd, opdat zij zich uitsluitend zou kunnen bezighouden met het herstel der orde. waar zulks noodzakclij' mocht blijken. De minister verklaarde, dat se dert 4 januari vijftien decreten zijn gepu bliceerd, welke de afschaffing beogen van nog bestaande rassendiscriminaties. De informatiedienst te Leopoldstad zal gron dig worden hervormd. Om het onderwijs te bevorderen zullen twintig kweekscho len voor onderwijzers worden geopend. Te Leopoldstad werden vierduizend werklo zen te werk gesteld. Hoge rekening De woordvoerder van de socialistische partij, de oud-minister van Buitenlandse Zaken Victor Larock. heeft verklaard dat de Belgische socialistische partij de rege ringsmaatregelen in Kongo niet dadelijk kan goedkeuren. Tot nu toe, zei Larock, heeft Kongo aan heel wat. Belgen veel voordeel opgeleverd. Indien wij de belof ten van de regeringsverklaring willen ver vullen. en de vriendschap van Kongo wil len bewaren, zullen wij in de toekomst een hoge rekening moeten betalen. Larock drong aan op een spoedig invoeren van het. algemeen stemrecht voor alle Kongo- Een Indiaans opperhoofd heeft bij de rechtbank te Madison in de Amerikaanse staat Wisconsin een aanklacht ingediend tegen organisaties, die zijn stamleden tot. „onvrijwillige dienstbaarheid" zouden hebben gebracht. Het opperhoofd Samuel Lonetree (een zame boom) van de Winnebago-Indianen zegt in zijn aanklacht, dat zijn stamleden zonder contracten, tegen zeer slechte be taling ceremoniële dansen moeten uitvoe ren voor toeristen.' De betaling is zo slecht dat de dansers tegen het einde van het sei zoen in het krijt staan bij de Harold B. Larkin American Legion Post 187, een van de organisaties die hen laten optreden. De volgende zomer moeten zij werken tegen een willekeurig vastgesteld loon, „zodat zij onze schulden kunnen betalen", aldus Lonetree. BEVORDERD Na het overgangsexamen is tot de derde klas van de Rijks Middelbare Tuinbouw school in Lisse bevorderd de heer B. v. d. Kolk uit Heemskerk. (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse kabinet zal vandaag, on der voorzitterschap van vice-kanselier professor Erhard beslissen, welke gevol gen de veroordeling tot vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf van de Westduitse ambassadeur te Parijs Blan kenhorn in het proces-Strack zal hebben. Men houdt algemeen rekening met zijn aftreden. In de Westduitse pers is ge- eist, dat ook Hallstein de consequenties uit het proces zal trekken. De socialisti sche oppositiepartij heeft terstond het af treden zowel van Blankenhorn als ambas sadeur, als van Van Hallstein als presi dent van de Europese Economische Ge meenschap, geëist. De Westduitse dagbladen ".eggen dat de vrijspraak van Hallstein niet vrij van smetten is, omdat deze bij gebrek aan be wijs is vrijgesproken en niet geheel vrij uit zou gaan. Daarmee, zo zegt men, heeft de Bondsrepubliek, zowel in het geval Blan kenhorn als in dat van Hallstein, in het buitenland een zeker vertrouwen ver speeld. Het Hamburgse blad „Die Welt" schrijft: „Beide mannen zullen in de toe- lezen. Hij betwijfelt of de talrijke Kongo lese leiders, die de minister te Brussel ontvangt, en die volgens Larock min of meer vrijwillig naar België komen, zorg vuldig worden uitgekozen en wel veel meer vertegenwoordigen dan zichzelf. Larock zei nog dat de Belgische staat meer toe zicht en meer macht zou moeten hebben over de grote Belgische maatschappijen in Kongo. De landbouwgronden zouden eigendom moeten worden van diegenen, die ze bewerken. Hij drong aan op een snelle ontwikkeling van de arbeidersvak beweging, die niet langer mag worden te gengewerkt door het gouvernement-gene raal te Leopoldstad. De vrijheid van de arbeidersvakbonden moet volledig worden gegarandeerd en de verhoudingen tussen de werkgevers en de inheemse arbeiders in Kongo moeten worden geregeld in ge mengde commissies, per tak van bedrijf, aldus Larock. CONCORD. MASSACHUSETTS (AFP) Voor de derde keer in een week hebben Amerikaanse gevangenen mensen gegijzeld om hun vrijheid af te dwingen, deze keer in de gevangenis van Concord, in de staat Massachusetts, waar zestien gijzelaars werden bedreigd. De beruchte bankrover Martin Feeney, die kortgeleden na een ontsnappingspoging uit een andere gevan genis naar Concord werd overgebracht, had de leiding. In zijn vorige gevangenis, in Walpole, hadden Feeney en enkele anderen ge dreigd zes gijzelaars te zullen doden als zij niet zouden worden vrijgelaten. De wacht, John Gavin, had echter opdracht gegeven een aanval op het gebouw te doen als hij na een half uur nog niet terugge keerd zou zijn van een bespreking met de gevangenen. De militairen gingen tot de aanval over en troffen de zes gijzelaars aan met telefoonkoorden om hun hals. En kele waren al met petroleum overgoten. Zover kwam het in deze gevangenis nog niet. Een aantal gevangenen greep na de maaltijd veertien bewakers en twee bur gers als -'"'zelaars en stopte ze in een ka mer. De politie was al ter plaatse toen de gevangenen nog geen eisen of bedreigingen kenbaar hadden kunnen maken. De opstand werd na vijf uur bedwongen door de staatspolitie en bewakers, die traangasbommen in het gebouw wierpen en vervolgens met gasmaskers en helmen op binnendrongen. Het aantal opstandige gevangenen be droeg naar schatting een zestigtal. Kort na het begin van de aanval van de poli tie waren twee gevangenen naar buiten gekomen en hadden zich overgegeven. Zij verklaarden, dat zij zich tegen hun wil bij de muiters hadden moeten aansluiten. De opstandige gevangenen haddc zich van een vleugel van het gebouw meester gemaakt. Men gelooft, dat slechts één van hen gewapend was. Een der leiders had kort voor de over gave nog gedreigd de gijzelaars te zullen doden indien men niet het recht zou krij gen met de directeur te spreken, maar de politie wilde nergens van weten en zette haar actie voort onder het oorverdovend lawaai, dat de andere vierhondei-d gevan genen in hun cellen maakten. Kort daarop was de rust hersteld. Er was niemand ge wond NEW DELHI (AFP/Reuter) Premier Nehroe heeft woensdag in het parlement verklaard, dat Peking een ontoereikend antwoord heeft gegeven op verzoeken om opheldering over Chinese kaarten, waar op ongeveer 80.000 vierkante kilometer van Noordoost-India als Chinees gebied staat aangegeven. De Chinezen hadden geantwoord, dat de kaarten feitelijk waren ontworpen door het nationalistische bewind. Zij hadden tot dusver geen tijd gehad om de kaarten te herzien. Nehroe vond deze uitleg „niet erg toereikend", in aanmerking genomen dat de communisten in 1949 het volledig gezag in continentaal China hadden ge kregen. Op de vraag of hij zal verzoeken de kaarten uit de circulatie te nemen, ant woordde Nehroe dat zijn regering dat al gedaan heeft. De Chinezen hadden geant woord, dat zij de loop van de grens niet nauwkeurig weten en dat de kaarten daarom onjuist kunnen zijn. Zolang de zaak echter niet is besproken en de gren zen niet precies zijn vastgesteld, willen zij de status quo handhaven. komst voor hun openbare werkzaamhe den dusdanig belast zijn, dat men er wel nauwelijks op rekenen kan, dat zij hun ambt zullen behouden". Veel milder is het commentaar van Frankfurter Allge- meine Zeitung, die schrijft: „Ook een staatssecretaris (bedoeld wordt Hallstein) kan wel eens een fout begaan. Er was geen komplot-Hallstein-Blankenhorn en geen komplot van de regering. De zaak is de opwinding niet waard". Het blad meent echter ook, dat Hallstein en Blan kenhorn zich voor het proces reeds op nonactiviteit hadden moeten laten stellen. Men zegt te Bonn verder, dat het hoger beroep van Blankenhorn niets te maken zal hebben met zijn mogelijk ontslag. Men verwacht, dat hij de regering heden nog zal vragen hem met verlof te zenden, totdat het hoger beroep behandeld is hetgeen een kwestie van maanden kan worden. Men gelooft ook, dat het kabinet drastischer weg zal kiezen en Blankenhorn als ambassadeur uit Parijs zal terugtrek ken. In dat geval zou de regeringspers chef, staatssecretaris von Eckardt, am bassadeur te Parijs worden. Brussel rekent op terugkeer Voor Hallstein liggen de zaken anders. Opvallend vindt men het allereerst, dat de Italiaanse vice-president van de E.E.G. Malvestiti in Brussel liet weten blij te zijn dat Hallstein zijn functie weer zou kunnen opnemen. Hallstein zou hedenmid dag weer in Brussel zijn. Daaruit maakt men te Bonn op, dat er van ontslag van Hallstein dat slechts tot stand zou kun nen komen door een eenstemmig besluit van de zes bij de E.E.G. aangesloten lan den geen sprake zal zijn. Desondanks meent men, dat er voor een man van eer geen andere weg openstaat dan ontslag nemen, na de vrijspraak bij gebrek aan bewijs. Speciaal in S.P.D.-kringen te Bonn wil men Hallstein's ontslag, waardoor po litieke discussies dreigen te ontstaan over de toekomst van de beide voormalige ver dachten. De ontvangst van de uitspraak bij bei de verdachten in het volle rechtbankzaal tje te Bonn was volslagen verschillend: terwijl de vormelijke Hallstein geen spier van zijn gezicht vertrok, verschoot de glimlachende Blankenhorn van kleur. De nresident van de rechtbank verklaarde dat Hallstein, door zijn drukke ambt als staatssecretaris van buitenlandse zaken, overbelast was geweest. Overigens ver weet de president Hallstein wel een zeke re nalatigheid in deze zaak. Met nadruk verklaarde de president overigens ook, dat Hallstein noch Blan kenhorn zich kunnen beroepen op de staatsraison. Hij zei dat het ambtelijk ge zag geen bijzondere voorrechten heeft ten opzichte van de normale staatsburger. Wordt iemand van iets zo ernstigs ver dacht, als waarvan men Strack heeft be schuldigd, dan dient dat nauwkeurig te worden onderzocht. Hierin heeft Blanken horn, volgens de president gefaald. Hij heeft, aldus de president de beschuldiging tegen Strack doorgegeven zonder haar op haar merites te onderzoeken. Blanken horn heeft de beschuldiging tegen Strack lichtvaardig behandeld én daarvoor, in feite dus omdat hij zijn plicht niet heeft gedaan, moet 'hij boeten. Strack heeft, al dus de uitspraak, het recht het vonnis m drie dagbladen te Bonn te laten publice ren op kosten van Blankenhorn. Aagt.edi.ik, 23 v. Cadiz n. Duinkerken. Abbedijk, 22 735 m. o.n.o. Bermuda n. Antw. Abida, pass. 22 Azoren n. Curasao. Acila, 22 200 m. w.n.w. Colombo n. Madras. Adonis, 22 te Amsterdam verwacht. Albireo, 22 v. Antwerpen n. Rotterdam. Alcor, 23 te Montevideo. Algol, 22 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alkes, 22 140 m. z.z.w. Fern. Noronha n. L. Palm. Aikmaar. 22 v. Liverpool n. Londen. Alm dijk, 22 v. Londen n. Rotterdam. Alnati, 23 te Buenos Aires. Aludra, 22 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Alwaki, 22 v. Genua n. Port Said. Ameland, 22 v. Thameshaven n. Rotterdam. Ampenan, 22 v. New York n. Charleston. Amsteldiep. pass. 22 Gibraltar n. Belfast. Amstelpark. 22 100 m. z.o. Kp. Race n. Canada. Annenkerk, 22 v. East-London n. Durban. Arendskerk, 22 1300 m. n.w. Freemantle (bestem.) Argos, 22 50 m. w. Kp. Bougaroni n. Piraeus. Asmidiske. 22 260 m. n.w. Bermuda n. H. Roads. Astrid Naess, 22 v. Maracaibo n. Aruba. Atlis, 22 400 m. n.o. Azoren n. Curacao. Averdijk, 22 v. New York n. Antwerpen. Banrn, 22c v. Maracaibo n. Puerto Ordaz. Banda, 23 te Suez. Banggai, 21 570 m. o. Midway n. San Fernando. Bawean. 23 te Le Havre. Bengalen, 22 v. Chittagong n. Chalna. Bengkalis, 22 40 m. z. Kp. Comorin n. Djibouti. Beninkust, 22 60 m. z. Kp. Blanco n. Amsterdam. Bennekom, 22 435 m. n.n.o. Azoren n. Willemstad. Bintang, 24 te Manilla verwacht. Boskoop, 26 te Tampa verwacht. Britsum, 23 v. Port Said n. Gibraltar. Bussum, 22 75 m. n.o. Algiers n. Rotterdam. Caltex Arnhem, 22 70 m. n. Oran n. Pernis. Calt. Delft, 22 50 m. n.n.o. K. Villano n. Stockholm. Caltex Delfzijl. 22 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Caltex Eindhoven. 22 te Port Said. Caltex Gorinchem, 23 te Rotterdam. Calt. The Hague, 22 110 m. z.o. Sokotra n. Abadan. Caltex Leiden, 23 v. Abadan n. Melbourne. Caltex Nederland, 23 te Bombay. Caltex Rotterdam, 22 te Bahrein verw. v. Suez. Camerounkust. 22 te Accra. Carrillo, 23 te Guayaquil. Casaniance. 22 50 m. n.w. Kp. Blanc n. Bordeaux. Castor, 22 300 m. z.w. Flores n. Trinidad. Celebes, 22 te Marseille verwacht v. Genua. Ceronia .23 v. Singapore n. Pladju. Cities Service Valley Forge, 22 300 m. z. Azoren naar Marseille. Clavella, verm. 23 v. Thameshaven n. Teesport. Cleodora, 26 te Calcutta verwacht. Concepcion. 21 115 m. n.o. Recife n. Las Palmas. Corilla. 23 te Geelong. Cradle of Lib.. 22 45 m. n.o. Masua n. Ph.delphia. Crania, 21 1200 m. o. Tahiti n. Brisbane. Dalerdijk, 22 805 m. w.z.w. Scillys n. Londen. Daphnis, 21 v. San Felix n. Matanzas. Delfshaven. 22 te Houston. Delft, 22 500 m. w. Finisterer n. Bremen. Dordrecht, 23 te Buenos Aires verwacht. Doris, 22 600 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Drente, 22 v. New Orleans n. Baltimore. Uuivcndrecht, 23 te Dakar. Eenhoorn, 22 200 m. o.n.o. Malta n. Rotterdam. Esso Nederland, 22 75 m. z. Kreta n. Fawley. Etrema, 22 v. Iskcnderun n. Berre. Farmsum, 23 v. Antwerpen n. New Orleans. Fravizo, 22 v. Teneriffe n. Dublin. Friesland SSM. 22 20 m. z.w. Dungoness n. Setubal. Gaasterkerk, 22 v. Singapore n. Manilla. Guineekust, 22 v. Lobil.o n. Novoredondo. Haarlem, 22 190 m. z.z.w. Kingston n. P. Limon. Hathor, pass. 22 Kp. Bon tl. Antwerpen. Heelsum. 21 v. Savannah n. Le Havre. Helena. 22 v. Pampatar n. Carupano. Helicon. 23 te Puert Limon. Hcra. 22 430 m. n.o. Flores n. San Juan. Hersilia. 22 in Kielerkanaal n. Hamburg. Houtman, 23 v. Albany n. Beira. Iberia, 22 46 m. w.n.w. Algiers n. Gibraltar. Isis, 22 310 m. z.w. Flores n. Bremen. Ivoorkust, 22 te Freetown. Java, 22 45 m. n.n.o. Malta n. Piraeus. Johannes Frans, 22 in Panamakanaal. Jupiter, pass. 22 Burlings n. Savona. Kabylia. 23 te Le Havre. Kalinga, 22 530 m. z.z.w. Dg. Garcia n. Kaapstad. Kalydon. 26 te Shellhaven verwacht. Karachi. 23 te Sorong. Karsik, 22 te Mombasa. Kasimbar, 22 840 m. o.n.o. Singap. n. Singapore. Keizerswaard, 23 te Perth Amboy. Kellia. 24 te Las Palmas verwacht. Kennemerland. 23 te Recife. Kerkedijk, 22 700 m. w. Landsend n. Antwerpen. Khasiella, 22 1010 m. z.w. Azoren n. Landarcy. Kieldrecht, 25 te Cochin verwacht. Kinderdijk, 23 te Rotterdam. Heemskerk Ter bespreking van de beschrijvings brief voor de te houden algemene verga dering van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur heeft de plaatselijke afdeling te Heemskerk in zaal Dudink een bijeenkomst gehouden. De voorzitter, de heer Chr. v. d. Oute- naar gaf in zijn openingswoord een over zicht van de vooruitzichten voor dit jaar. Men is wat de export betreft zeer opti mistisch. De uitvoer naar West-Duitsland is in tijd van drie jaar toegenomen met eenendertig percent en ook de export naar Engeland zal naar verwachting weer gro ter zijn. Tot zijn vreugde had de heer Van de Outenaar geconstateerd dat in Kenne merland gesproken kan worden van een goed te velde staand gewas. Dit is voor een groot deel te danken aan de afgelopen zachte winter. De heer Van de Outenaar gaf een uitvoerig overzicht van de uitbrei ding van het tulpen-areaal met ongeveer veertig hectare. Er ontstond hierdoor een flink surplus, van zes soorten tulpen zelfs van elk meer dan honderdduizend bollen. Naar de mening van de voorzitter mag een verdere uitbreiding van het irissen- areaal achterwege blijven, omdat men dan de kans loopt dat deze produkten niet alle maal afgezet kunnen worden. Een op de algemene vergadering te be handelen belangrijk punt noemde de heer Van de Outenaar de vraag waar het Beurs gebouw zal komen te staan. Spreker was van mening dat Hillegom als plaats voor een beurs niet bijzonder veel opgang heeft gemaakt. Hij noemde Haarlem de stad waar zich van oudsher het centrum van de bollenhandel heeft gevestigd. Tot slot wekte de heer Van de Outenaar de aanwezigen op ook de vergaderingen van de verschillende groepen bij te wonen. Kcningswaard, 22 120 m. n.n.w. Muscat n. Fao. Kopionella, 22 te Malta. Korovina, 22 v. Oranjestad n. Curagao. Kosicia, pass. 22 Sombrero eil. n. Landsend. Krebsia. 22 60 m. o. Karlskrona n. Rotterdam. Kreeft, 22 225 m. w.z.w. Noordkaap n. Kirkeness. Kylix, 23 te Rotterdam verwacht. Larenberg, 22 90 m. n.n.o. Las Palmas n. Antw. Laurenskerk, 23 te Londen verw. v. Antwerpen. Lekhaven, 22 180 m. z.z.w. L. Palm. n. Rio de Jan. Lelykerk, 22 v. Basrah n. Kuwait. Leopoldskerk, 22 t eRolterdam. Leto, 22 375 m. w. Azoren n. Key West. Leeuwarden, 22 te New York verw v. Charleston. Liberty Bell. 8/5 te Philadelphia verwacht. L. Vrouwekerk, 22 45 m. w. Cherbourg n. P. Said. Limburg, 22 te Zanzibar. Lindekerk, 22 150 m. n.o. Benghazi n. Rotterdam. Loosdrecht, 22 v. Bushore n. Bandar Shapur. Louis Lantz, 2 2v. Emden n. Monrovia. Lutterkerk, 22 ten anker voor Damman n. Dubai. Maasdam, 23 v. Southampton n. Le Havre. Maaskerk, 22 in Kuria Muria Bay n. Karachi. Maetsuycker, pass. 22 Muntok n. Fremantle. Malea. 24 te Albany v. Kwinana. Marnelloyd, 21 te Mufatta verwacht v. Bahrein. Meerdrecht, 22 v. Rotterdam n. Houston. Meliskerk, pass. 22 Bremerhaven n. Antwerpen. Memnon, 22 te La Guaira verwacht v. New York. Merak N, 23 te Rio Grande verwacht v. Recife. Merseylloyd, 22 v. Pt. Swettenham n. Singapore. Merwede, 22 375 m. van Dakar n. Dakar. Mississippilloya, 22 50 mijl west Straat Ormoez naar Bahrein. Mitra, 22 te Bombay. Molenkerk, 22 20 m. n. Cherbourg n. Marseille. Muiderkerk, 21 te Dubai v. Suez. Mijdrecht, 22 220 m. o.n.o. Aden n. Mena. Naess Commander, 22 700 m. o.n.o. Aden n. Mena. Naess Tiger, 23 v. Fawley n. Vlissingen. Nanusa, 22 v Punta Cardon n. Maracaibo. Nieuw Amsterdam, 22 te New York verwacht. Noordam, 22 720 m. o. Kp. Race n. New York. Noordwijk, 22 65 m. z.w. Kp. Sierra Leone naar Las Palmas. Molos, 22 te Hamburg n. Bremen. Nijkerk, 22 30 m. n. Messina n. Port Said. Oldekerk, 22 v. Aden n. Suez. Omala, verm. 22 v. Thames n. Teesport. Oostkerk, 22 v. Bangkok n. Hongkong. Oranje 22 v. Amsterdam n. Indonesië. Orion, pass. 22 Wight n. Antwerpen. Ossendrecht, 26 in Golf v. Mexico verwacht. Ouwerkerk. 23 te Suez. Papendrecht, 4/5 te Wismar verwacht. Pendrecht, 22 te Port Harcourt verwacht. Peperkust, 22 160 m. w. St. Vincent n. Antwerpen. Perna, 22 140 m. n.w. Karimata n. Balikpapan. P. G. Thulin 22 te Coquimbo verwacht. Philine. 22 v. Mena Al Ahmadi n. Gibraltar. Poseidon, 22 v. Georgetown n. Amsterdam. Prins Alexander, pass. 22 Flores n. Montreal. Pr. Casimir, 22 160 m. w.n.w. Miquelon n. Antw. Prins der Nederlanden, 23 te Port of Spain. Prins Willem V, 22 383 m. o. Kp. Race n. Quebec. Pr. Willem v. Oranje. 22 v. Le Havre n. Montreal. Prinses Irene. 22 v. Antwerpen n. Hamburg. Proven.singel, 22 450 m. o.n.o. Bermuda n. Antw. Furmerend, 22 70 m. w.n.w. Port Said n. Pernis. Reza Shah The Great, 22 225 m. n.o. Aden n. Suez. Ridderkerk, 22 te Amsterdam. Rotti, 22 voor anker te Mufatta. Rijnkerk, 22 v. Beira n. Lorenco Marques. Saloum, 22 v. Duinkerken n. Rotterdam. Samarinda, 23 te Port Alberni. Sarangan, 22 470 m. n.o. Bermuda n. New York. Schelpwijk, 22 v Geelong n. Auckland. Scherpendrecht, 23 te Coryton verwacht. Schie, pass. 22 Kp. De Gata n. Piraeus. Schiedijk, 22 450 m. o. New York n. New York. Senegalkust, 22 90 m. n. Finisterre n. Dakar. Sibajak, 23 v. Wellington n. Sydney. Siberoet, 23 te Singapore. Silindoeng. 22 v. Tawau n. Sandakan. Sinabang. 22 v. Kuching n. Singapore. Slamat, 22 30 m. z.z.w. Penang n. Calcutta. Soestdijk, 22 v. Bremen n. Rotterdam. Stad Amsterdam, 22 30 m. n. Kp. Blanco n. Pepel. Stad Arnhem. 22 65 m. w. Gibraltar n. Italië. Stad Delft, 22 540 m. w.n.w. Flores n. Belfast. Stad Gouda, 22 v. Vlaardingen n. Pepel. Stad Schiedam. 22 te Gent verwacht v. Narvik. Stad Utrecht, 22 290 m. w. Landsend n. N. York. Stanv. Benakat, 22 80 m. o. Str. Singap. n. Singap. Stanvac Talangakar, 23 te Buatan verwacht. Statue of Liberty, 22 95 mijl n.n.o. Mozambique naar Philadelphia. Sleenwijk, 22 50 m. z.z.o. Stavanger n. Cambden. Stentor. 21 1325 m. n.o. Guadaloupe n. P. a Pitre. Steven, 22 v. Ceuta n. Watchet. Straat Bali, 22 v. Penang n. Mauritius. Straat Madura, 22 800 m. z.w. Kp. Leeuwin naar Melbourne. Straat Mozambique, 22 100 m. n. Chagos archipel naar Penang. Straat Singapore, 22 90 m. z.o. Kp. Leeuwin naar Fremantle. Straat Soenda, 23 te Port Elisabeth v. Kaapstad. Sumatra, 22 te Amsterdam. Sunetta. 22 50 m. z.o. Str. Ormoez n. Kaapstad. Tamo. 22 te Rotterdam. Tankhaven 3, 22 v. Djakarta n. Sungeigerong. Tarakan, 22 v. Djibouti n. Port Sudan. Tawali, 26 te Rotterdam verwacht. Teucer, 22 v. Djeddah n. Massawa. Texel. 22 v. Liverpool n. Rotterdam. Thelidomus, verm. 24 v. Thameshaven n. A'dam. Theobaldius, 22 280 m. o. Cayenne n. Curagao. Tibia, 22 780 m. n.n.o. Rio de Jan. n. Rio de Jan. Tjibodas, 22 v. Semarang n. Surabaja. Tjimenteng, 22 v. Singapore n. Mombasa. Trompenberg, 22 400 m. n.o. Az. n. Jacksonville. Tweelingen, 22 te Rotterdam. Van Noort. 23 te Singapore. Van Waerwijck, 24 te Suva verwacht. Vasum, 24 te Algiers verwacht. Vivipara. 22 250 m. n.w. Perim n. Mena Al Ahm. Vlist. 22 420 m. w.n.w. Kp. St. Vincent n. Genua. Waal. 22 150 m. z. Kp. Matapan n. Alexandrië. Waibalong, 22 te Mogadiscio. Waingapoe, 22 te Basrah verwacht. Weltevreden, 23 te Napels. Westertoren, 22 650 m. o. Virigin eil. n. La Spezia. Wieldrecht, 22 120 m. van K. Hatteras n. Covenas. Willem Barendsz. 22 te Rotterdam. Witmarsum, 22 530 m. z.w. Fayal n. Hamilton. Woensdrecht, 23 te Curacao verwacht. Woltersum. 22 in Mississippimond. n. N. Orleans. Wonogiri 22 400 m. w.z.w. Guam n. Los Angeles. Wonosari, 22 v. Bangkok n. Tandjong Priok. Wonosobo. 23 te New York. lJssel, 22 te Hamburg n. Bremen. Zaankerk. 22 590 m. n.o. Ascencion n. Kaapstad. Zonnekerk, 22 200 m. o.z.o. Str. Messina n. P. Said. Zonnewijk, 22 900 m. o.n.o. K. Race n. F. Williams. Zwijndrecht, 22 te Baltimore verwacht. SLEEPVAART Blankenburg, 22 v. Hoek v. Holland n. Rouaan. Cycloop, 23 240 m. z.o. Suez n. Kharg eiland. Elbe, 23 te Hamburg. Hector, 23 100 m. n.w. Djeddah n. Arabische Golf. Hudson. 21 te Kaapstad. Loire, 16 v. Khor El Mufatta n. Karachi. Nestor, 23 v. Maassluis te IJmuiden verwacht. Noordholland, 20 terug n. St. Miguel. Oostzee, 23 te Needles n. Belfast." Rode Zee. 16 v. Khor El Mufatta n. Mombasa. Schelde, pass. 21 Vlissingen n. zee. Stentor, 23 v. Odense te IJmuiden verwacht. Zeeland. 23 v. Lagos te Curasao. Zwarte Zee, 21 v. Port Said.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9