Vanmorgen in de vishal en op zee Onopgehelderd bombardement op het reservaat Knechtsand Premier Michel Debré preekt pacificatie in Algerije N.Ph.O. besluit abonnementscyclus van dit seizoen 19 Concert fanfarekorps „Wilhelmina" Afscheid en weerzien bij de sluizen /weeds zeilschip zal IJ maiden aandoen Nieuwe uniformen voor „Soli Deo Gloria" Amerikanen ontvoerden neger uit gevangenis Tweede optreden van „De Schouwspelers" Een grootste ter wereld Indonesische landing op noordkust van Celebes Nieuwe mogelijkheid voor onderzoek van paarlen Helihaven in Londen Castro heeft succes bij Amerikanen Oppassen voor bommen blijft de boodschap Nationaliteit der daders is nog een raadsel ZATERDAG 25 APRIL 1959 Vanmorgen aan de markt Het was zeer druk vanmorgen aan de markt. Vier trawlers, drie loggers en 54 kotters voerden 6869 kisten verse vis aan. Hiervan waren 285 schelvis, 325 wijting, 135 gul en kabeljauw, 120 koolvis, 685 ha ring 655 kleine kistjes haring, 3070 ma kreel, 1250 schol, 850 varia, 35000 kilo tong en 850 stuks stijve kabeljauwen. De SCH 242 zorgde voor 50 schelvis, 110 haring, 1350 makreel, 50 gul en kabeljauw, 100 koolvis, 250 stuks rtijve kabeljauwen en 140 kleine kistjes haring. De SCH 171 (13 april) loste 40 schelvis, 485 haring, 490 ma kreel, 65 wijting, 40 gul, kabeljauw en koolvis, 230 stuks stijve kabeljauw en 130 kleine kistjes haring. De RO 46 (13 april) voerde aan: 55 schelvis, 130 haring, 800 ma kreel, 60 wijting, 60 gul, kabeljauw en koolvis en 100 stuks stijve kabeljauw. De Herman (13 april) bracht aan de markt: 140 schelvis, 30 haring, 480 makreel, 80 wij ting, 60 gul, kabeljauw en koolvis, 15 di versen, 240 stuks stijve kabeljauwen, 300 kleine kistjes haring. De kleine vaart was er met 60 schepen. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote re gels kabeljauw 6643, kleine rijen kabel jauw 4131, kisten grote kabeljauw 70 76, grote, middel-, zetschol en schol I 1827, grote tongen 2.70—3, grootmiddel tongen 2.502.70, kleinmiddel tongen 2.20 2.40, tong I 2.20—2.40, slips 1.70—1.95. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: grote gullen 3137, middel gullen 3033, torren 2227, zware koolvis 4048, koolvis I 18 21, koolvis II 1315, witte koolvis 58, len gen 62, grote en grootmiddel schelvis 28 32, kleine schelvis 2635, pennen 3032, braad 28—30, wijting 22—27schol II 18— 22, schol III 1018, haring 1218, kleine makreel 811, grove makreel 1727. Voor maandag Vijf trawlers zijn reeds binnen: de RO 53 Dirkje met 310 wijting, 250 schelvis, 25 kabeljauw, 25 koolvis, 160 haring, 340 ma kreel, 10 varia, 1130 kisten kleine haring, 70 stuks stijve kabeljauwen. De KW 81 wordt verwacht met 350 makreel, 200 ha ringen, 150 schelvis, 150 wijting, 50 gul en kabeljauw, 50 toters. De Medan komt aan de markt met 1050 makreel, 20 varia, 265 stuks stijve kabeljauw. De VL 153 met 4 heilbot, 32 wijting, 50 schelvis, 55 gul en kabeljauw, 75 koolvis, 8 haring, 620 ma kreel, 5 poon, 15 toters en 100 stuks stijve kabeljauwen. De VL 97 met 30 schelvis, 12 toters, 5 tarbot, 5 wijting en 1 kabel jauw. De IJM 36 met 1000 kisten meest makreel. Verder is thuisstomende de SCH 117 met onbekende vangst. En op zee Het weer is vrijdag slecht geworden om de noord, windkracht 5 tot 6. De vangsten waren iets minder: 200 tot 250 manden makreel en haring per etmaal. De Vios gaf een trek door van 100 manden makreel, de Polderman een trek van der tig manden makreel, de Job Gouda een Tot besluit van de feestelijkheden wegens het zestigjarige bestaan van het fanfarekorps „Wilhelmina" werd vrijdag avond in „De Weijman" te Santpoort een concert gegeven, dat de jubilerende ver eniging wederom van haar beste kant liet horen. Fris en onverveerd hebben de bla zers het bij uitstek voor fanfare geschikte programma afgewerkt en het was weel een feest te constateren, hoezeer Jan Groot en zijn mannen op de diverse mu zieknummers hadden gestudeerd, hoe knap van samenspel het merendeel daarvan was en welk een welluidende, echte fan fareklank het korps steeds weer wist te ontwikkelen. Na de reclame-mars „Spearmint", een Amerikaanse vondst, was er de hernieuwde kennismaking met Gabriel Allier's fanta sie-ouverture „Firena", een oud concours stokpaardje, dat echter wegens de goede muzikale kwaliteiten nog altijd een aan trekkelijk programmanummer voor fan fare is. Welluidend en beheerst klonken de signalen, die de inleiding vormden. Het cantilene kreeg een goede voordracht; de stemming was zuiver; het mineurgedeelte sloot fraai op het reeds uitgevoerde aan en leidde de pittig gespeelde finale knap in. Ik hoord het korps in gedachten weer zoals het ruim veertig jaar geleden in deze zelfde zaal musiceerde. Ook Mon- tagne's I-Ienriette-ouverture wekte soort gelijke herinneringen op. Geboeid heb ik geluisterd naar het voorname spel der bassen en saxofoons, klankvol bijgestaan door het hoge koper, dat eveneens van edel gehalte was. Vertolkingen, die er wezen mochten en die Jan Groot met grote kennis van zaken voortreffelijk leidde. „Nightfall in camp" is een echt show nummer waarvan we enige maanden ge leden een keurige vertolking zagen en hoorden bij Wilhelmina's zustervereni ging, de IJmuider Harmonie. Ook ditmaal deed het nummer het goed, mede door de treffende toneelverlichting. Grétry's suite „Dorpsdansen" was voor de liefhebbers van goede fanfaremuziek niet minder interessant dan de voorafge gane composities. Het was eveneens een bewijs van Jan Groot's muzikaal leider schap, dat hij deze lichtvoetige muziek haar luchtige aard niet liet verliezen. De vertolking bleef levendig, bruisend, vol karakteristieke danseffécten, die zeer be kwaam door de muzikanten werden ver klankt. Het programma gaf in zijn samenstel ling een korte afspiegeling van het type muziek, zoals „Wilhelmina" dat in de loop van zestig jaar ten gehore heeft gebracht. Ook als zodanig leidde het welbewust naar een climax, die Jan Groot knap realiseer de. Bij de vele aanwezigen bevonden zich ondermeer de beschermvrouwe, mevrouw M. J. J. FokkerKessler en de heer C. J. van Beekum, de algemeen secretaris van de Algemene Nederlandse Unie van Mu ziekverenigingen. Na de pauze voerde een gezelschap ar tiesten een gevarieerd programma uit: drie guitaristen, een kwartet mondharmonica spelers, benevens het duo „The jokers" wisten tezamen met de conferencier L. Molenkamp een extra-feestelijk tintje aan deze avond te geven. A. J. van der Weijden trek van 90 manden en de Beatrice even eens een trek van 90 manden. De kustloggers en kotters meldden een gemiddelde dagvangst van 100 tot 150 kilo tongen en 1 tot 12 manden hoops. Bij de P.-boeien 8 en 10 waren de tongvangsten goed. Gemiddeld 200 tot 250 kilo tong en 8 tot 10 manden schol per dag. Gisteren melden wij ten onrechte dat de UK 3 Coen Bot 1500 kilo tong en 70 manden schelvis had gevangen. Dit moet zijn 500 kilo tong en 70 manden schol. Aanvoer van vrijdag 381 kisten tong en tarbot, 6 k. heilbot, 8 k. tong-, schar en schartöng, 1010 k. schol, 90 k. schar, 40 k. bot, 765 k. haring, 3035 k. makreel, 90 k. schel vis, 260 k. wijting, 125 k. kabeljauw en gul, 10 k. leng, 20 k. wolf, 10 k. poon, 235 k. koolvis en 25 k. diversen. Totaal 6110 kisten vis. Prijzen van vrijdag Heilbot 2.301.90, gr. tong 3.00—2.70. grm. tong 2.80—2.30. kim. tong 2.60—2.30, kl. tong I 2.60—2.20, kl. tong II 2.10-1.90. tarbot I 2.70—2.00 per kg. Tongschar 96—86. kl. tongschar 68, grm. schol 48. kim. schol 52—23, kl. schol I 30—23, kl. schol II 35—8 schar 16—8, bot 9—8, v. haring 12.40—11, makreel 256.40, kim. schelvis 60. kl. schelvis I 64—56, kl. schelvis II 50—33, wijting 29—8, gr. gul 40—30, mid. gul 35—27, kl. gul 31—25, poontjes 26 —21. kl. koolvis zw. 19—9.10, kl. koolvis wit 27—23 per 50 kg. Gr. kabeljauw 152—64, gr. koolvis zw. 52—36. gr koolvis wit 66—65, gr. leng 83—72, gr. wolf 88 per 125 kg. Besommingen van vrijdag 1 trawler met 13.250, IJM 28 Amsterdam '16.700. IJM 8 Deining 13.950, KW 161 6150, TX 14 910, KW 117 5410. Bij de IJmuider sluizen komt men vaak voor grote contrasten te staan. Zo was het ook vrijdag weer. In de late middag kwam de Zuiderkruis door de sluizen. Er stonden veel familieleden aan de kant om hun ver trekkende landgenoten vaarwel te wuiven. In het Noordersluispaviljoen maakte men goede zaken. Toen het schip vertrok was er het ver trouwde geluid van fluitjes en ge schreeuwde uitroepen, en het vertrouwde gezicht van wuivende zakdoeken en ge worpen serpentines. Een kwartier later was de stilte weer gekeerd. De Westlandlag in de sluis, en langs de kant stond één vrouwtje, dat haai man vaarwel kwam zeggen. „Ik zou alles er aan willen geven, als ik maar met mijn man meekon", zei ze. Toen de Westland vertrok, verdween ook zij. De stilte was geheel teruggekeerd. In het middensluisgedeelte kon men ge tuige zijn van een frappante ontmoeting. Langs de kant lag de City of Waterford gemeerd. Het was nu helder weer, en het schip mijmerde waarschijnlijk nog over die mistige dag, nu al meer dan een maand geleden, toen het schip in de potdikke mist tegen de John V. opvoer. Plotseling weer klonk een stoot van een stoomfluit. Een kustvaarder doemde op uit de sluis. Mooi opgeschilderd, en met bewondering door de kenners bekeken. Het was de John V! De kans bestaat dat zondag de Zweedse viermaster .,AIbatross"r een-opleidingsschip voor de Zweedse koopvaardij, IJmuiden zal aandoen. Het 1032 bruto register ton metende schip komt van Suez met een lading man- gaanerts en is onderweg naar Amsterdam. De „Albatross" is zeventig meter lang en is eigendom van de „Rederi a.b. Albatross" uit Gotenburg. Het schip werd in 1942 gebouwd. Dat het schip zondag geschut zal worden is niet zeker. Als de weersomstandigheden niet meewerken, dan komt het schip pas in het begin van de volgende week naar IJmuiden. De muzikanten van „Soli Deo Gloria" uit Santpoort hebben nieuwe uniformen gekregen. Dit werd mogelijk gemaakt door een grote „oud-papieractie" en dank zij geldelijke bijdragen van de dorpsgenoten. De uniformen zijn grijs met rood afgezet; rode koppel en rode tressen op de schouders, wit shirt en rode das. Op de revers is een kleine gouden harp op rood veld aangebracht. Op de uniformpet ziet men een harp gevat in een gouden lauwer kroon op een rood veld. POPLARVILLE, MISSISSIPPI (AFP) Een honderdtal gemaskerde mannen is in de nacht van vrijdag op zaterdag de ge vangenis van Pearl River binnengedron gen. Zij maakten zich meester van een neger, die verdacht wordt van aanranding van een blanke vrouw, en verdwenen met hem. Te Bochum, in West-Duitsland, is de grootste scheepgashouder ter wereld gereed gekomen. Het gevaarte heeft een gewicht van 110 ton. De armen hebben elk een lengte van 7,3 meter. De houder is bestemd voor het stoom- passagiersschip „Canberra". Vier jonge leden van een raketclub uit Bonn maken hier een van hun pro jectielen gereed voor de lancering. Twee van hen dragen ter bescherming een oude helm, een voorzorg, die niet altijd overbodig is. Evenals hun grote collega's van Cape Canaveral boeken zij afwisselend succes: som,s niets meer dan een knal en een rookwolk, maar soms ook een geslaagde start. Een van hun raketten bereikte onlangs een hoogte van 169 meter. De verleden jaar opgerichte toneelver eniging „De Schouwspelers" heeft haar do nateurs vrijdagavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan reeds de tweede toneelvoorstelling kunnen aanbie den. Opgevoerd werd „Melodie uit het ver leden", een toneelspel van Niek Stam. Dit is een onwaarschijnlijke historie, waarin het klassieke toeval een hoofdrol vervult. Wat bijvoorbeeld te denken van een be roemd pianiste die, op zoek naar haar dochter, welke zij jaren geleden uit het oog verloren heeft na een breuk met haar man, als lerares uitgerekend bij deze vroe gere echtgenoot een betrekking komt aan vaarden?. En dan die gchtgenoot zglf, .dje zich trtjiya. willoos .aan""^Lti^nip){:^,:'^'4- zag van zijn vaderonderwerpt én zijn vrouw eenmaal heeft verstoten, zonder de beschuldigingen omtrent haar beweerde ontrouw nader te onderzoeken. Pas na vijf tien jaar blijkt dan, dat de gesignaleerde samenkomsten met een jongeman van zeer onschuldige aard zijn geweest, omdat de vermeende herdersuurtjes voor pianolessen bestemd waren. Nobeler kan het dus al niet, vooral omdat het lesgeld was bedoeld om de echtgenoot in de gelegenheid te stellen, zich onbezorgd aan zijn litteraire arbeid te wijden. Vergeleken met de opvoering van „Een grote, zwarte poes", kon er bij „De Schouwspelers" enige vooruitgang worden geconstateerd, mede omdat de kring van werkende leden met enkele nieuwe spelers is uitgebreid. Zo is de heer Bol voor deze vereniging stellig een aanwinst, omdat hij de figuur van Roel van Duinen bijna aan nemelijk wist te maken. Mevrouw Kuypers was een levendige IJenny, die soms tot verdienstelijke prestaties kwam, evenals mevrouw Cornelissen, van wie een be heerste huishoudster kon worden geno teerd. Mevrouw Mudde speelde de rol van Katja, de lelieblanke onschuld die zo ver woed door haar schoonvader wordt be laagd. Een figuur die moeilijk aanvaard baar kan worden gemaakt, ofschoon me vrouw Mudde zich in deze rol toch onder de beste representanten schaarde. Mejuf frouw A. van Stipriaan's Fanny was ken nelijk nog een debutantenprestatie. Van de beide overige heren won de heer Jonker het als Rien Matroon van de toch wel wat onvoldoende getypeerde notaris. Regisseur Kuypers heeft echter nog een zware taak om „De Schouwspelers" op een peil te krijgen, dat voor een amateurver eniging als redelijk gemiddelde geldt. Zo wordt er zonder uitzondering nog vrij zwak gearticuleerd, terwijl ook het bewegen over het toneel nog vrij lukraak was. Maar om dat het bij dit groepje niet aan enthou siasme ontbreekt, is het allerminst uitge sloten dat bij een straffere regie betere resultaten worden geboekt. Jan van Dam HET NEGENDE VRIJDAGAVOND CONCERT van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest, tevens het laatste van de abonnementscyclus, werd door Henri Arends geopend met een première voor Haarlem: de Sinfonietla voor dubbel strijk orkest van de in 1922 geboren Tsjechische componist Serocki, die hiervoor een prijs van de Poolse radio ontving. Serocki heeft zijn opleiding in Frankrijk gehad hij stu deerde compositie bij Nadia Boulanger en als achtergrond voor zijn werk heeft dit feit wel enige betekenis. Een fijn gevoel voor de spanningen die gepaard gaan met het simultaan uitspelen van verschillende melodische gedachtegangen, hun verdich ting en verdunning, de toename en vermin dering van hun intensiteit kenmerkt zijn stijl; deze wijst daarmee in de richting van Roussel en ook van Serockis landgenoot Martinu. Het realiseren van grote span ningsbogen is lang niet iedere componist gegeven; maar als dit het geval is, beweegt de muziek op een innerlijk ritme: zij is het werk van een persoonlijkheid die zich slechts verrijkt met de invloeden die hij geassimileerd heeft. Het is zeer moeilijk na één auditie iets steekhoudends te zeggen over een nieuw werk, maar ik kreeg de indruk dat hier een werkelijk musicus aan het woord was en dat het aanbeveling ver dient dit stuk in het volgend seizoen op nieuw in het programma op te nemen. DE REPERTOIREVERNIEUWING die Arends met bezonnen voortvarendheid tracht door te voeren, is ten zeerste gebaat bij een dergelijke mogelijkheid tot her nieuwde kennismaking. Muziek is, in haar verschijningsvorm, nu eenmaal een uiterst ORAN (UPI) Premier Debré van Frankrijk heeft bij zijn aankomst in Al gerije verklaard, dat de politiek van zijn regering gebaseerd is op de wil Algerije te pacificeren, deze verder te ontwikkelen en op de wil de wettigheid van de Fran se aanwezigheid in Algerije te bevestigen en te bewijzen. De pacificatie zal worden doorgevoerd tot het einde. Debré feliciteerde generaal Challe, de Franse opperbevelhebber in Algerije, met zijn successen van de laatste tijd. Het doel DJAKARTA (UPI) In een militaire bekendmaking is in Djakarta medege deeld, dat met succes een grootscheepse landing op de noordkust van Celebes is ondernomen. Bij de operatie, waaraan land-, zee- en luchtstrijdkrachten deelnamen, werden de kustplaatsen Toentoeng, Attingola, Boeko, Boeroko, Gentoema en Bolaang Mongon- dov op de Permesta-rebellen veroverd. De operatie werd op 17 april ondernomen, aldus radio-Makassar. van zijn bezoek is met generaal Challe, en de burgerlijke vertegenwoordiger van zijn kabinet in Algerije en Delouvrier, het of fensief tegen de rebellen, en mogelijke maatregelen tegen de politieke agitatie van de Europese extremisten te bespreken. De gematigde Europeanen in Algerije verwachten een opleving van politieke spanningen. Aanhangers van „Jeune Na tion" een door Delouvrier verboden extre mistische jongerenorganisatie is deze week met de kalkkwast aan de gang ge weest in Algiers. Twee Algerijnse kandi daten voor de gemeenteraadsverkiezingen zijn met doorgesneden keel bij Algiers aangetroffen, zo is in Franse militaire kringen in Algiers meegedeeld. President De Gaulle heeft pardon ver leend aan dertig Algerijnse rebellen die door Franse rechtbanken ter dood waren veroordeeld, zo meldt Paris-Presse. Grensincidenten TUNIS (AFP) Volgens een verklaring van het Tunesische staatssecretariaat van voorlichting hebben zich in de periode van 1 januari tot 23 april 64 grensincidenten voorgedaan die door in Algerije gelegerde Franse troepen uitgelokt zouden zijn. De stichting Nederlands Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek van Edel stenen en Paarlen, gevestigd in het rijks museum voor geologie en mineralogie te Leiden, gaat een begin maken met het onderzoek van paarlen. Het onderzoek van edelstenen werd reeds direkt na de oprichting der stich ting in 1957 ter hand genomen. Het weten schappelijk onderzoek van paarlen moest echter wachten op de daartoe benodigde röntgenapparatuur. Deze is nu gereed. Al leen met behulp van röntgenstralen kan men vaststellen of het om echte dan wel gecultiveerde paarlen gaat of dat men te doen heeft met imitatie. Doorboorde paar len kunnen ook langs optische weg onder zocht worden. Met deze onder/.oekmogelijkheid wordt voldaan aan een verlangen, dat sinds lang zowel door beoefenaren van de weten schap als door handelaren in edelstenen gekoesterd werd. De stichting is destijds dan ook tot stand gekomen door samen werking van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen enerzijds en de Federatie Goud en Zilver ander zijds. Het instituut heeft geen commerciële grondslag. Dit is duidelijk tot uiting ge bracht door als zetel te kiezen de centrale wetenschappelijke instelling voor geheel Nederland op het gebied der geologische wetenschappen, het rijksmuseum van geo logie en mineralogie te Leiden. De directeur van het museum prof. dr. I. M. van der Vlerk, is voorzitter van het bestuur van de stichting. Voorts hebben hierin zitting vier professoren in de mine ralogie en kristallografie alsmede drie le den die bij de handel in of de bewerking van edelstenen, synthetische stenen, paarlen en dergelijke betrokken zijn. Hiervan is er een door het Nederlands Ge nootschap yoor Edelsteenkunde. Voor zeshonderdduizend gulden boutv- de men in Londen deze heliport, die thans in gebruik is genomen. Zij ligt aan de oever van de Theems. vluchtig fenomeen, en alleen een herhaalde verklanking kan tot dat punt van ver trouwd-zijn voeren waarop een blijvende resonant bij de luisteraar mogelijk wordt. De componist, die in de zaal aanwezig was, dankte Arends en de strijkers van het or kest voor hun geestdriftige en goed voor bereide uitvoering. De avond werd voortgezet met een abso luut grandioze vertolking van Tscha- kowsky's eerste Pianoconcert door de in Genève woonachtige pianist Nikita Maga- loff. Een superieure beheersing van alle technische moeilijkheden die tevens een even heldere als luxueuze sonoriteit in- sche declamatie evenzeer als in ragfijn hield, een volledige overtuiging in de lyri- figuratiewerk of vitaal gescandeerde rit men, dit alles maakt dat men slechts één woord kan vinden voor deze voordracht: meesterlijk. Wie het zó weet te brengen, heeft inderdaad het recht met het bijna afgespeelde werk voor den dag te komen. Een stormachtig applaus vertolkte het enthousiasme van de aanwezigen; in zijn dank daarvoor betrok de solist nadrukke lijk ook de dirigent en het orkest. HET TWEEDE GEDEELTE van dit pro gramma was gewijd aan Moussorgskis be kende „Schilderijententoonstelling". Het is geen schande dat de uiterst virtuoze or kestratie van Ravel het orkest af en toe harde noten te kraken gaf. Sommige frag menten (de Tuilerieën, het kuikentjesballet) ontbrak het aan de nodige gewiekstheid in het samenspel van de houtblazers; 't andere (Gnomus: de Catacomben) had méér klank verfijning tot mysterieuze effecten aan leiding kunnen zijn die men thans helaas miste. De fragmenten met de minst ver vluchtigende klank gelukten het best. Wel licht zal het werk bij een volgende uit voering nog aan plastiek in de vertolking winnen. „De grote poort van Kief" was reeds nu een imposante bekroning van de reeks. Sas Bunge NEW YORK (Reuter) De premier van Cuba, dr. Fidel Castro, heeft vrijdagavond in Central Park te New York een toe spraak voor 35.000 geestdriftige belang stellenden gehouden. Er was meer politie op de been dan ooit duizend man. Zij verlichtte de omtrek met vijftig schijn werpers, terwijl patrouillerende vliegtui gen zes lichtbundels omlaag zonden. Dr. Castro, die een uur te laat arriveer de werd begroet met de kreet „viva Castro". Toen de Cubaanse leider na zijn toespraak door politie naar zijn hotel was gebracht, werd er bekendgemaakt dat er een 23-jarige Amerikaan was gearresteerd, die een zelfgemaakte granaat bij zich had. De man zei dat hij alleen maar wat op winding had willen verwekken. De gearresteerde is een werkloze oud strijder van de Amerikaanse luchtmacht, die op het punt had gestaan zijn bom „voor de lol" in werking te stellen. Des kundigen van de politie stelden vast dat de helse machine bij een explosie tot 100 meter in de omtrek dat wil zeggen: ook voor Fidel Castro groot gevaar zou hebben opgeleverd. Feller heeft al eerder met zelfgemaakte bommen geëxperimenteerd en schijnt vrij veel vakkennis te bezitten. De politie ge looft niet, dat hij door derden aangestookt is tot een moordaanslag op de Cubaanse premier. De arrestant heeft ontkend, dat hij van plan was iemand met zijn bom te raken: Hij wilde alleen, alsof hij een stuk vuurwerk afstak, de klap horen. In Feller's woning heeft de politie een tweede bom, en materiaal voor nog enkele andere exemplaren aangetroffen, reden waarom men van een goede vangst spreekt en zelfs vermoedt, dat hier een nieuwe „waanzinnige bommenwerper" gevat is vóórdat hij berucht kon worden. De New York Times schrijft, dat het bezoek van Castro aan de V.S. veel mis verstand heeft opgehelderd. „De ont vangst, die Castro hier kreeg, was zo vriendelijk, dat hij zeker bij zijn vertrek gunstiger gevoelens jegens de V.S. koes tert dan bij zijn aankomst. Op dezelfde manier voelen ook Amerikanen meer voor Castro dan zij eerst deden". GARY COOPER IS KATHOLIEK GEWORDEN VATIKAANSTAD (UPI) De Ameri kaanse filmacteur Gary Cooper is in de kerk van de goede herder in Beverley Hills opgenomen in de roomskatholieke kerk, zo heeft radio Vatikana vrijdagavond meegedeeld. (Van onze correspondent in Bonn) Woensdag hebben vliegtuigen van onbe kende nationaliteit negentien keer een aanval gedaan op het Noordduitse onbe woonde Waddeneiland Knechtsand en daarbij bommen laten vallen. Tot heden toe weet men te Bonn nog altijd niet, wel ke nationaliteit deze vliegtuigen hadden, waardoor een zekere ongerustheid in de Westduitse hoofdstad is ontstaan. Het Knechtsand is een van de beroemd ste broedplaatsen in Europa voor berg eenden. Tussen 1945 en 1957 gebruikte de Britse luchtmacht het eilandje, dat voor de Noordduitse kust ter hoogte van Cux- haven ligt, voor proefbombardementen. Daartegen is van de zijde van natuurlief hebbers en wetenschappelijke onderzoe kers in geheel Europa heftig geprotes teerd. In de herfst van 1957 werd het Knechtsand onder natuurbescherming ge plaatst en beloofden de Britten er geen bombardementen meer uit te voeren. Maar woensdag vielen er 43 bommen uit niet-geïdentificeerde vliegtuigen op het Knechtsand. Men heeft in Bonn navraag gedaan bij alle bevriende landen, maar van geen der ambassades kreeg men een bevestigend antwoord, ook niet van de Britse. De Britse en Amerikaanse lucht macht te Londen hebben ontkend, dat haar vliegtuigen iets te maken zouden hebben met het bombardement. Ook voor de NA- VO-onderdelen die voor het Noordduitse gebied verantwoordelijk zijn, zou het bom bardement een raadsel zijn. Lek in NAVO-defensie? Dezer dagen zal dit Knechtsand-bom bardement een staartje in het Westduitse parlement krijgen. In de Bondsdag te Bonn zal een socialistische afgevaardigde uit Cuxhaven de minister van Defensie vra gen, wie verantwoordelijk is voor het bom bardement. Hoe is het mogelijk, zo vraagt dit bondsdaglid, dat er aanvallen op het Knechtsand konden worden gedaan, zon der dat de Westduitse militaire instanties of de NAVO hier iets van weten? Wanneer dit gebeuren kan en wanneer men inder daad volkomen in het onzekere tast, dan functioneert volgens dit parlementslid het radar-waarschuwingssysteem niet, dat de Westduitse bevolking moet beschermen te gen onverwachte aanvallen. Men acht in Bonn in ieder geval luchtstrijdkrachten van een NAVO-land verantwoordelijk voor de actie. De leider van de wetenschappelijke on- derzoekingsgroep, die over het knecht sand waakt, heeft verklaard dat geregeld veertig vrijwilligers op het Waddeneiland zijn.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13