Jonge soldaat stak brand in met moeite geborgen Caligula-schepen ST. LAWRENCE WATERWEG VANDAAG GEOPEND Haringkatastrofe duurt voort voor Belgische visserij Kennemer Garage Binnenscheepvaart moet er het grootste profijt van hebben Uw bril klaar terwijl u wacht 9 Koninginnedagviering in Beverwijk „Weenink" in competitie Week goed geëindigd voor groentemarkt VIJFTIEN JAAR GELEDEN Weer een incident voor kust van IJsland Goede week voor bloemenveiling J. DE BOER - Mr. Opticien V ertr ouwen Eerste? Nederlaagtoernooi Excelsior Vakantiewerk in de stad en op het platteland ZATERDAG 25 APRIL 1959 Het programma voor de viering van Koninginnedag in Beverwijk luidt als volgt: 8—9 uur: reveille door de Beverwijkse Harmoniekapel op verschillende plaatsen. Vanaf half negen variété-voorstellingen voor ongeveer vijfduizend schoolkinderen in het Luxor- theater, K.S.A.-gebouw, „Centrum" en het verenigingsgebouw aan de Schans. 10 uur: Aubade op Scheybeeck door de vijfde klassen van alle scholen. 13.3015.30 uur: Volksspelen: mastklim- men op de Meerstraat; zakkenloop voor .9—12-jarigen en blokjesloop voor 6-8- jarigen op het terrein bij de Maarten Lutherschool aan de Wijk aan Duinerweg. 14 uur: Straattekenwedstrijd in de Iepenlaan; wielrennen op het gemeentelijk sportpark. 14.30 uur: Optocht met versierde fiet sen. autopeds en dergelijke. Met mede werking van de jeugddrumband „De Westfriese Boertjes" uit Hoorn. Opstellen op het schoolplein van de U.L.O.-school aan de Plantage. Route: Dennenlaan, Beu kenstraat, Boeweg, Kees Dclfsweg. Kloos terstraat, Begijnenstraat, Breestraat, Zee straat, Baanstraat naar de Markt. 19.30 uur: Muzikale rondgang door dt- Hoogovenharmonie. 20 uur: Toneelavond in het K.S.A.-ge- bouw. De toneelgroep K.D.O. speelt: „Zo merzotheid" naar het boek van Cissy van Marxveld. 20.30 uur: Openluchtbal op de Markt mei medewerking van „The Moonliners". 21 uur: Taptoe door de Beverwijkse Harmoniekapel op het Meerplein. In de onderlinge competitie van de Be verwijkse schaakclub „Weenink" werden de volgende resultaten behaald: Afdeling I: KoomenDe Koter 10; BeekhovenWortel 10. Afdeling II: De BruynMeyer 01; BurgerhoutHartog remise. Afdeling III: Jansenv. Putten afgebr.; MallienDe Lange 10; De JongBran- tjes 10; v. d. Sluisv. d. Veen remise; De Bock-ZweersMeyer 01. Jeugdafdeling: Colthofv. d. Winden 10; BoerFranck remise; v. d. Boven- kampv. d. Winden 10; Joorv. d. Bos 1—0; ColthofJoor 01; v. d. Kommer— v. Vlissingen 10. Niemand zal hebben kunnen vermoeden dat de groentemarkt deze week zo gun stig zou eindigen als het geval was. Het was een tegenstelling met vorige week vrijdag toen er nog een grote doordraai van spinazie te melden viel. Nu was er een tekort aan spinazie. Dit had tot gevolg dac de prijzen, die niet zo hoog waren in gezet, opliepen tot bijna 40 cent per kilo Ook de rabarber, naast de spinazie een hoofdprodukt, ging vlot weg, al had men wel moeite aan de 20 cent per bos te komen. Sla van goede kwaliteit kwam tot 16 cent per krop. De aanvoer van bloem kool is nog klein, er werd tot 81 cent per stuk voor betaald. Radijs verkocht ook nu weer goed voor een prijs van 8 tot 15 cent per bosje. Witlof steeg ook in prijs, er werd tot 45 cent per kilo betaald. Prei gaat slecht weg. Voor dit winterprodukt is geen animo meer en werd tot 15 cent per kilo betaald. Beter ging het met de eerste asperge, de dikke witte kwam tot 2.60 per bos. EEN VERKOOLDE BALK van tweeduizend jaar oud. Dat is alles wat er is over gebleven van de rompen van twee prachtige schepen, die keizer Caligula, Caius Caesar Germanicus ,liet bouwen en keizer Tiberius, Claudius Caesar Augustus Ger- manicus, liet voltooien. Wonderen van scheepsbouw als drijvende tempels voor Diana en Egeria Nemorensis. Een zwart verkoolde balk in een hal van het museum aan de oever van het meer van Nemi achter Rome. Een museum met twee grote hallen. De ene hal is nieuw. De andere een ruïne. Kogelgaten in de muren. Duitse kogels. Verwrongen en zwart geblakerde stalen skeletten op de vloer. De „bedden" van de met zoveel zorg en vrijwel eindeloze moeite van de bodem van het meer geborgen rompen van de Caligula-schepen. Advertentie CORN. ZWIER Kennemerlaan 224-226 - Hmuiden Telefoon 02550- 4324 Voor eerste klas service REYKJAVIK (UPI) Opnieuw heeft zich op de IJslandse visgronden een in cident voorgedaan. Het IJslandse visserij- inspektievaartuig Aegir trachtte dc Engelse trawler Lord Montgomery, die meer dan drie, maar minder dan vier mijl uit de IJslandse kust voer, te enteren, maar werd daarbij door de Engelse visserijkruiser Tenby gehinderd. De Engelse trawler lag meer dan negen mijl binnen de 12-mijlenzone, die vorig jaar september door IJsland is ingesteld. De Aegir wierp in het kielzog van de trawler twee merkboeien en vuurde drie waarschuwingsschoten af om de Lord Montgomery tot stoppen te dwingen. Maai de trawler stoomde door en de Tenby schoof tussen de Aegir en de trawler in. zodat de entering niet kon doorgaan. De positie van de merkboeien werd dooi de schipper van de trawler en door de commandant van de Tenby juist geoor deeld, de boeien gaven de positie van de trawler op het moment, dat de Aegir ter plaatse kwam juist aan. De commandant van de Aegir wees op het feit, dat de trawler ruim binnen de 4-mijlszone was. Van Engelse zijde ging men tenslotte in op zijn voorstel om de admiraliteit in Londen om een beslissing te vragen. Maar toen het laat in de namiddag was had Londen nog geen telegram terug naar de Tenby ge zonden. Op de bloemenveiling ging het heel wat beter dan een week geleden. Nu de meeste kassen leeg raken, is men wat de tulpen betreft op de koude grond aangewezen. De tulpen uit de kassen gingen tot een gulden per bos, de buitentulpen brachten het tot goed 60 cent per bos. Narcissen zijn op een paar late soorten na, geheel van de markt verdwenen. De Cheerfullness draaide rond 20 cent per 10 stuks. De aan voer van irissen begint groter te worden, de Wedgewood kwam tot 85 cent per bos. Ixia's waren duur, 1.35 per bosje. Ane monen gingen vlug weg voor ruim 30 cent per bos. Er is nog steeds een ruim aanbod van perk- en potplanten, die alle vlot werden verkocht. Een merkwaardig museum. Een jan kende hond vastgebonden aan het stalen skelet. Een meesterlijk staaltje van Ita liaanse regie? Een verkoolde balk als een indrukwekkende veroordeling van het ge bruik van het middel oorlog voor het op lossen van geschillen. De Duitsers foto graferen het met hartstocht. Klik zeggen de camera's. De gids vertelt: en in die nacht van 31 mei 1944 kreeg een jonge Duitse soldaat blijkbaar de kolder in zijn kop. Hij stak de schepen in brandBuiten trekt de ondergaande zon een laaiende oranje streep over het rimpelloze water van het meer. HET IS GOED om over de weg langs de opgegraven stad Ostia en door het prach tig herbouwde Anzio aan de Middellandse Zee naar het meer van Nemi te gaan. Mediteren over de oude Romeinen tussen de resten van de muren van Ostia. Vis eten, kleine rode visjes en gebakken inkt- visjes in de restaurantjes van Anzio waar het leven goed is voor de reizende Euro peaan. Kleine vissersvaartuigen lopen er binnen. Soms een kleine trawler. Soms een Nederlandse coaster, die voorzichtig de haven binnenvalt, omdat er niet meer dan vijf meter water staat. De Italiaanse vissers boeten hun dunne netten of schilderen hun kleine boten. Boten met grote schijnwerpers er op. In de nacht trekken zij er op uit om met de schijnwerpers de-vis te lokken.' Een- h'ê:- proefde visserijmethode aan de Middel landse Zee. Aan de haven staan stalletjes vol met trossen mosselen. Een bloem sier- .lijk in de trossen geschikt. Op het strand spelen de jongens en aan de boulevard gapen zij naar buitenlandse meisjes, die sneller glimlachen dan de donkerogige Italiaansen. Op het plein dromen de oude vissers onder de bomen. Een kraterketel HET IS GOED om de prachtige flatge bouwen aan de boulevard van Anzio te be wonderen en pas daarna naar de krater ketel uit het Kwartair te gaan. Eerst de vrolijke opbouw, daarna de krankzinnige daad. De weg naar Nemi slingert zich door een rijk landschap. Druivengaarden. Zon nige velden. Kleurige dorpen. Langs haar speldbochten gaat zij hoger en hoger. En dan ineens ligt het meer daar be neden. Als een goudvissenkom, die schit tert in de zon. Zilver water. Remmend en gierend glijdt de autobus omlaag naar het museum, dat meer lijkt op twee grote hangars op een vliegveld. Het museum van de Caligula-schepen. DE GESCHIEDENIS van dit meer be gint heel lang geleden. Een kraterketel overgebleven van de geweldige vulkanen uit het Kwartair. Een miljoen jaar ge leden. Een landschap zuidoostelijk van Rome. Latium. Een meer, dat in de oud heid Lacus Aricinus, Lacu.s Nemorensis of ook wel Speculum Dianae werd genoemd. De vlak uitlopende zone van de grond van de ketel, waarop de westelijke rand nu het museum staat, omvatte eens het hei lige gebied met als middelpunt de beroem de en van prachtige schatten voorziene tempel van Diana Vesta Nemorensis. Go din van de vruchtbaarheid en van de jacht. De Romeinse vrouwen, die geloofden, dat hun gebeden door Diana waren ver hoord, versierden hun hoofden met bloe menkransen en begaven zich dan met brandende lampen of laaiende fakkels van Rome naar de tempel aan de oever van het kraterfeest. Het feest van de godin viel elk jaar samen met volle maan in augustus. Op deze dag glansde het meer een uur voor zonsopgang magisch door de weerschijn van duizenden laaiende fakkels. Behalve Diana werd in de omgeving van het meer ook de god Nume Virbius als beschermer tegen de demonen in de Aricinische wouden vereerd. DE GRIEKSE MYTHOLOGIE verhaalt, dat Hyppolyt, zoon van Theseus, door zijn op hem verliefde stiefmoeder Phaedra vals wordt beschuldigd als hij haar ontuchtige voorstellen afwijst. Hij probeert de toorn van Theseus te ontlopen en valt dan tij dens een dolle rit van een wagen om door de voortrennende paarden verpletterd te worden. Op het verlangen van Diana roept Aeskulap de dode jongen in het leven terug. Om hem te beschermen tegen de wraak van Jupiter verbergt Diana Hyp polyt in de wouden bij het meer en geeft hem de naam Virbius. De omgeving van het meer is rijk aan oude verhalen en sagen. Nog klinkt daar de zachte treurzang van de ontroostbare Egeria, raadgeefster van Koning Numa, die door Diana in een klare bron werd veranderd. Ook Egeria werd door de Ro- meinsen bij geboorten aanbeden en ver eerd. DE HEILIGE WOUDEN aan het meer werden bewaakt door Rex Nemorensis. Half tovenaar, half priester van Diana be lichaamde hij de geest van het woud. De gene, die er in slaagde om een twijg van de op de heilige eik woekerende mistel te breken in de nabijheid van de tempel ver kreeg het recht om Rex Nemorensis voor een gevecht uit te dagen. Wanneer de uitdager won verkreeg hij het recht om zich koning van Nemi te noe men en hij werd dan als zodanig geres pecteerd. Deze gevechten speelden zich af in een klein theater in de nabijheid van de tempel. Marmeren dekken DE GESCHIEDENIS van de schepen be gint in het rijk van Caligula. Hij gaf de opdracht om de schepen te bouwen ter ver ering van Diana. Tiberius liet ze voltooien en wijdde de tempelschepen aan Egeria. Dat neemt men aan. Geheel zeker weet men dat echter niet. Het moeten schitterende schepen zijn geweest. Een dek met marmeren mo- zaïken. Vloeren van marmer. Met goud belegde metalen voorwerpen. Zelfs de na gels van de bekleding van de kiel waren met goud belegd. Schepen in de vorm van galeien en rijk voorzien van beelden. Een en al pracht en praal. Op een dag zonken zij door onbekende oorzaak bij de westelijke meeroever. Niet ver van één" paar vissershüften.' Hét ene tot twaalf meter en het andere op een diepte van zestien tot eenentwintig meter. Honderden jaren hebben zij op de bodem van het meer gerust. Daarna trokken zij weer de aandacht van de mens. KARDINAAL PROSPERO COLONNA, eenheer van Nemi en Genzano, komt de eer toe de eerste te zijn geweest, die poog de om de schepen te bergen. Hij nam daarvoor Leon Battista Alberti in de arm- Deze liet door duikers op regelmatige af standen in de romp van de schepen haken slaan. Aan de haken werden sterke tou wen vastgemaakt. Met mankracht voort bewogen houten spillen probeerde Alberti de schepen boven water te halen. Een hopeloze onderneming. De militair Francesco De Marchi, v/aagde in 1535 een poging met behulp van een reusachtig bergingsvlot voorloper van een bergingsvaartuig waarop hou ten kranen en houten spillen stonden. In het midden van het vlot was een gat ge maakt, waardoor men een heuse en door Guglielmo di Lorena uitgevonden duiker klok liet zakken.... De voorname Romein Annesio Fusconi probeerde het in 1827 en de antiquair Elisco Borghi in 1895. Wel kwamen er prachtige beelden boven water. Maar het resultaat van al deze po gingen was toch, dat er aan het houtwerk van de schepen veel schade werd toege bracht door het afrukken van delen. DE ONTWIKKELING van de techniek in deze eeuw bracht eindelijk de middelen voor het bergen van de schepen. Op 20 ok tober 1928 werd tijdens een officiële plech tigheid een aantal hydraulische pompen op een ponton in werking gesteld. Men liet het water van het meer tweeëntwintig meter dalen. Voor de afvoer van het water ge bruikte men een ondergronds kanaal, dat al in de oudheid dienst deed voor het regelen van de waterstand in het meer. Een 1653 meter ondergronds kanaal, dat het water naar het dal van Vallericcia loodste. Het eerste schip kwam in 1929 boven watei. Een vaartuig van 71.30 meter lengte en 20 meter breedte. Het tweede schip kwam in 1932 droog. Een schip van 73 meter lengte 24 meter breedte. Mensen stroomden toe om de schepen te zien en de vakmensen bewonderden vooral de prachtige en logische vorm van de kiel. Met heel veel moeite kon men de rom pen van de schepen schragen en onder brengen in een speciaal voor dit doel ge bouwde hangar aan de meeroever. Waardevol archeologisch materiaal werd tevens geborgen. De beroemd geworden wolvenkoppen met ringen in de bekken. Een prachtig Medusahoofd. Bronzen leeuwen- en panterkoppen. Hekwerk ver sierd met bustes van Satvren en Bac chante's. Delen van fresco's uit het in wendige van de schepen. Stukken marmer mozaïek van vloeren en dekken van de schepen. Een stokanker DE BELANGSTELLING van de tech nici werd echter vooral getrokken door een Ijzeren anker met beweegbare stok en delen van een platform, dat op kogels met bronzen pennen of op conische houten rollen kon draaien. Er werd ook een bron zen kraan gevonden, die als een stukje verbazingwekkend precisie-werk uit de grijze oudheid kon gelden. Men kon aan de vorm afleiden, dat de Romeinen het autogenisch lassen bij temperaturen van duizend graden al beheersten. Het gebruik van de kogels met bronzen pennen als lagers ging de uitvinding van het huidige kogellager zeventienhonderd jaar vooruit. Het ijzeren anker met be weegbare stok kwam pas in 1800 op de Hollandse vloof; m.,z,vjang. Het anker was '3,65 meter lang en woog 417 kilo. sthip lag hellend op een diepte, van Vijfr; In,.jl852 werd hqtjgêbruik van deze uit stekende ankers op de Britse oorlogsvloot bindend voorgeschreven. Daarom noemt men deze stokankers ook wel Admirali teitsankers. Kortom de berging van de twee schepen was een wetenschappelijke sensatie van de eerste orde. „EN IN DE nacht van 31 mei 1944 kreeg een jonge zegt de gids tegen de be zoekers, die naar de verwrongen stalen skeletten in de vernielde hal staren. Een hal, die in verbinding staat met de nieuwe hal, waarin op schaal van één op vijf gloednieuwe modellen van de schepen prijken. Die nacht van 31 mei 1944 brak er brand uit in het museum. Duitse soldaten, leden van een Flak-eenheid (luchtafweer), die hun geschut al eerder in het museum hadden gestald, voelden zich bedreigd door optrekkende Amerikaanse troepen uit de vesting Anzio. Zij trokken zich terug en één van hen pleegde de krankzinnige daad. Hij stak de schepen in brand. Het nageslacht mag tevreden zijn met de geschiedenis van de schepen, sommige in anlere Italiaanse musea opgeborgen beelden van de schepen, en de op de werf van Castellammare di Stabia met groot geduld en vakmanschap vervaardigde mo dellen. De ruïne van de hal, die aan de buitenkant keurig is opgelapt, zal blijven staan. Als een aanklacht tegen de oorlog. Van onze correspondent in Canada) MONTREAL, 25 april - Met het bin nenvaren van de regeringsijsbreker „D'Iberville" in de eerste sluis wordt de St. Lawrence waterweg vandaag officieel geopend. Een internationale vloot van vrachtvaarders heeft dagen sommige zelfs weken op dit ogenblik liggen wach ten. Een droom die Canadezen en Ame rikanen bijna vijftig jaren hebben ge koesterd, is werkelijkheid geworden. Het hart van Noord-Amerika is bereikbaar voor tachtig percent van 's werelds handelsvloot. De felle winter heeft de afgelopen maan den voor grote spanning gezorgd op de St. Lawrence. Het scheelde weinig of de vroeg ingevallen vorst had dertien zeeschepen een hele winter in de haven van Montreal vastgehouden. Maar half januari ontsnap ten ze: een prestatie die nog nooit eerder was geleverd. Een maand later zag een Deens schip kans de benedenloop van de rivier op te varen en in het hartje van de winter in de haven van Quebec City af te meren: opnieuw verbazing. En nu zorgde de nasleep van al.die kou weer voor een verrassing, maar deze keer geen prettige: de opening van de St. Lawrence waterweg, die oorspronkelijk op 20 april was vast gesteld. moest worden verschoven naar de 25ste. Tien meter dikke ijsdammen sloten de toegang tot het nieuwe kanaal af en het kostte dagen voordat men die hindernis uit de weg kon ruimen. Maar vandaag is het dan zover. Ja, hoever eigenlijk? Er is de laatste jaren in stijgende mate zoveel geschreven en gesproken over de St. Lawrence water weg en de voorstelling over de mogelijk heden welke de kanalisatie biedt, is zo hoog gespannen geraakt, dat men niet vreemd zou opkijken als bij wijze van spreken volgende week de Nieuw Am sterdam Calumet Harbor bij Chicago zou binnenlopen. Dat nu is niet het geval. De St. Lawrence waterweg is een ge weldig stuk waterbouwkunde: een 1800 kilometer lang scheepvaartkanaal met een diepte van tenminste 27 voet, dat zich uit strekt van de Grote Meren naar de Atlan tische Oceaan. Van vandaag af is het mogelijk om van Montreal door te varen naar de Grote Meren met schepen die een diepgang hebben van 25 voet. De kleinere sluizen en de geringere diepten van de oude smalle kanalen beperkten die toegang vroe. ger tot schepen met een diepgang van slechts veertien voet. Aan de bouw van de zeeweg is een project vérbonden om het aflopende water van de St. Lawrence in totaal is er een verval van 180 meter nog meer te beteugelen, ten behoeve van elektriciteitsopwekking, dan al het geval was. Dit enorme werk, dat honderden mil joenen dollars heeft gekost, is vandaag ge reed gekomen,. •- r -.P - ,rt*-nn er -r I; a! «l Advertentie ALLEEN BIJ Lange Nieuwstraat 789 Telef. 7119 MONTUREN v a ƒ6.35 In scheepvaartkringen heeft men voor de St. Lawrence waterweg grote belangstel ling getoond. Niet alleen in Noord-Amerika maar ook daarbuiten en niet het minst in Nederland. Daardoor wordt wel eens ver geten dat deze kanalisatie zeker niet tot stand werd gebracht om de internationale scheepvaart te vergemakkelijken. Het was in de eerste plaats de bedoeling de binnen scheepvaart grotere bewegingsvrijheid te verschaffen. Stroomafwaarts zal vooral graan worden verscheept. Het wordt nu mogelijk om met de grote „lakers" het graan van de prairies rechtstreeks naar de silo's in Montreal te transporteren. Stroomopwaarts zal ijzererts uit de mijnen van Noord-Quebec worden vervoerd naar de staalbedrijven aan de grote meren. De rest van het binnenlandse vervoer zal dan bestaan uit kolen, olie en bosbouwprodukten, die kunnen profiteren van het goedkopere vervoer over water. De ervaring zal moeten leren of de be rekeningen juist zijn, dat de binnenscheep vaart 80 tot 85 percent van het vervoers volume op de nieuwe waterweg voor haar rekening zal nemen. Het overblijvende percentage is het aandeel van de landen overzee, vooral Noord- en West-Europa. Dit betrekkelijk geringe deel echter heeft het meest tot de verbeelding gesproken. De vaart op de Grote Meren, van buiten af, is in de jaren dertig begonnen door Noorse en Nederlandse ondernemingen. Na de oorlog is de belangstelling echter zo toegenomen, dat het moeilijk is het aantal belanghebbenden precies te noemen. Het is echter zeker dat tientallen maatschappijen zich voor deze vaart interesseren, en dat vele ondernemingen plannen hebben, maar eerst de kat uit de boom willen kijken. De toekomst zal moeten uitwijzen of het vervoer een dergelijke toeloop rechtvaar digt. Voorts staat het te bezien of de havens de toeloop kunnen verwerken, want het gereedkomen van de waterweg betekent niet dat elke stad aan de zeeweg, nu ook metterdaad een zeehaven is geworden. In Nederlandse scheepvaartkringen hier toont men vertrouwen. Men redeneert dat men tot de pioniers behoort, dat men be schikt over ervaring en traditie, en vooral dat men veel en geregelde afvaarten kan aanbieden. Maar niemand sluit de ogen voor het feit dat het aantal kapers op de kust groot is. Als koningin Elizabeth en president Eisenhower de waterweg op 26 juni officieel openen, is de nieuwe weg naar het „Ruhrgebied van Noord-Amerika" al twee maanden in druk gebruik. In het gehouden Tunneltoernooi van cl-"* Beverwijkse biljartvereniging „Excelsior" heeft de organiserende vereniging een 11— 15-nederlaag geleden tegen de zusterclub „Insulinde". Na zeven ontmoetingen staat de Heemsteedse vereniging „Groenendaal" aar de top, doordat „Excelsior" in dit nederlaagtoernooi met 142 werd ver slagen. TORONTO (UPI) Begin volgende week zullen de eerste schepen de St. Lawrence Seaway doorvaren naar het Ontario-meer. Het konvooi buitenlandse schepen dat achter enkele Canadese vrachtboten aan de rivier opstoomt, wordt geleid door het Nederlandse „Prins Willem George Frederik" van de Oranjelijn. Het eerste schip dat in Toronto aankomt wordt door het gemeentebestuur gefêteerd en krijgt een onderscheiding. Ook het eer ste buitenlandse schip en hoogstwaar schijnlijk is dat de Nederlander die vooraan vaart krijgt een onderscheiding: een schilderij voor het schip, een aktentas voor zijn kapitein en legpenningen voor alle bemanningsleden. Conferentie te Utrecht De sectiecommissie kindervakantiewek van de Stichting Recreatie, contactcen trum voor openlucht-recreatie, vakantie- besteding en natuurbehoud heeft in Utrecht de negende nationale conferentie gehouden. De voorzitter van de sectie, de heer K. van Driel uit Amsterdam, zette uiteen dat het tot nu toe werkende con tactorgaan en onder auspiciën van het Ne derlands Centrum voor Vakantie en Va- kantiegpreiding werkend lichaam was. Het centrum ging in het najaar van 1958 een fusie aan met Natuurbehoud en Recreatie en men werkt verder samen onder de naam Stichting Recreatie, die alle instel lingen overkoepelt, die iets met recreatie in het algemeen te maken hebben. Het contactorgaan werd hierna omgezet in een sectie en de huishoudelijke verga dering keurde deze wijziging goed. De heer J. Pront uit Den Haag hield een referaat over de verschillen en overeen komsten tussen het kindervakantiewerk in de stad en ten plattelande. Co-referaten hielden mejuffrouw F. Hoekstra van de stichting „Opbouw" in Drente en mejuf frouw Striiter. medewerkster van de Stichting Contactorgaan Vakantiewerk te Limburg. De heer Pront vertelde, dat de vakantiebesteding ten plattelande ver ach ter is bij die van de steden en dat deze waar het kinderen betreft op het platteland weer achter ligt bij de volwas senen. Er bestaat op het platteland vakantie werk, maar in zeer bescheiden mate, al dus spreker. De voorzitter, de heer K. van Driel. sprak tenslotte over nieuwe vormen van vakantiebesteding. De totale aanvoer van de Belgische vis serij, die in 1957 het laagst was sedert 1945, is in 1958 wat gestegen, aldus het jaarver slag van het Verbond der Belgische Zee visserij. Ook inzake de totale opbrengst is een verbetering waar te nemen tegenover 1957, doch het totaal der twee vorige jaren werd toch niet bereikt. Ook de exploitatiekosten stijgen echter nog altijd, vooral ook de gasolieprijzen en de sociale lasten en de lonen die de reders moeten betalen aan verwante nijverheden. De oeverbevissing en de moeilijkheden met IJsland inzake de territoriale wateren vragen voortburend grotere inspanningen. De totale aanvoer van bodemvis steeg met ongeveer 1000 ton tegenover 1957 43.932.240 kilo voor een bruto opbrengst van 454.849.722 francs of gemiddeld 10.35 francs per kilogram. Deze opbrengst betekent een recordcijfer zowel totaal als in gemiddelde prijs. Daar voor de aanvoer van haring de katastrofe, die in 1956 inzette, nog altijd voortduurt, betekenen de zojuist genoemde recordcijfers nog geen onmiddellijke winst voor de vaartuigen, die hetzij op vis, hetzij op haring vissen, gedurende het gehele jaar. Ondanks het feit dat de gemiddelde prijs van de haring 6.32 francs per kilo bedroeg een recordgetal was de totale opbrengst maar net 15.191.105 francs, of slechts een derde van de gemiddelde op brengst der vorige jaren. De aanvoer van bodemvis kan worden onderverdeeld in Noordzeevangsten en vangsten van de verder afgelegen visgron den. Door de uitbreiding der territoriale wateren rond IJsland deed zich een ver plaatsing voor in de aanvoer die het be stuur een beeld geeft dat niet zeer duidelijk is. De eenzijdige beslissing van IJsland werd van kracht op 1 september 1958. De grotere vaartuigen waren verplicht verder afgelegen visgronden op te zoeken, terwijl de kleinste vaartuigen van de grote klasse de Noordzee weer moesten gaan bevissen. De totale aanvoer van de verder afge legen visgronden werd ongeveer achthon derd ton groter, de waarde van deze vis soorten steeg in totaal met ongeveer 17 miljoen francs. Dit was het hoogste cijfer dat tot op heden werd behaald door derge lijke vissoorten. De aanvoer van Noordzeevis steeg met nog geen tweehonderd ton. De waarde van deze vis, 328.695.961 francs, is een der hoog ste, tot nu toe gekend. De inspanningen om deze aanvoer te verwezenlijken waren groter, de exploitatiekosten zijn opnieuw gestegen, en de normale opbrengst van het haringseizoen is achtergebleven bij vorige jaren. De uitslagen van de kustvisserij bleven beneden het laagste tot nu gekende peil. Was 1957 zeer slecht, 1958 was nog slechter. Er werd maar 765.008 kilo garnaal aan gevoerd voor een totale waarde van 21.465.114 francs of minder dan de helft van een gemiddeld jaar. De opbrengst der sportvisserij verbeterde wel enigszins tegenover 1957, doch ze bleef toch eveneens beneden de twee derde van een normaal jaar: 1.283.282 kilo voor een bedrag van 4.271.885 francs. MARKTBERICHTEN. Beverwijk, 24 april: spinazie 14—39, wit lof 1044, sla 416, rabarber 8—19, prei 10—14, radijs 8—15, bloemkool 19—81, asperge 110—260 waspeen 16—33.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3