Ruim tien miljoen bloemen op Floralies internationales Gritisch jaarverslag van Europese Federalisten De ruwste zee wordt bedwongen metluchtbellen 3 Sneltreinen Haarlem- Beverwijk v.v. per 1 juni hSeft alles mee Woningnood in het westen nog steeds het hevigst Een post voor recreatie op de rijksbegroting Kerkelijk Nieuws TANDPASTA IVOROL JlHI' Jaai-iaxla Fransen achten toekomst van hun taal bedreigd Ah gevolg van nieuwe onderwijswet in Nederland Jongetje gestikt Bloemendaal zonder licht De Prins erevoorzitter Nationale herdenking gevallen militairen Prof. J. H. Oort uit Leiden lid van de Royal Society Nieuwe reddingboot voor Zandvoort Rode Kruis vraagt giften voor geteisterd Uruguay Op de j <ZPraatótoel j GEEN OLIE MEER OP DE GOLVEN ^Hoe is het ontstaan Dit woord: KAAIMAN J ZATERDAG 25 APRIL 1959 (Van onze correspondent in Parijs) Een grandioze bloemententoonstelling is vrijdag geopend in het Palais de la De fense, de gigantische expositiehal even huiten Parijs die met deze tentoonstelling, welke tot 3 mei zal duren, tevens wordt ingewijd. Onder de naam Floralies inter nationales, en dankzij het initiatief van de hoofd-tuinarchitect van Parijs, Robert Joffet stellen uit twintig landen ruim tweeduizend kwekers en bloemisten hun allerschoonste produkten voor de verruk te ogen der Parijzenaars ten toon. De organisatoren hebben ons verzekerd dat men hier een miljoen planten en ruim tien miljoen verschillende bloemen kon tellen. Er worden twee miljoen bezoekers verwacht. Onder hen: de Engelse konin gin-moeder, prinses Margaret en konin gin Elisabeth van België. Niet alleen de allermooiste, maar ook de allerduurste planten en bloemen ter wereld zijn hier vertegenwoordigd. Er is een orchidee die zo ze te koop ware een miljoen fran ken, of een kleine achtduizend guldens, zou moeten opbrengen. Het spreekt wel vanzelf dat Nederland, dat met zijn tulpen een internationale re putatie heeft hoog te houden, ook op deze grootse bloemenexpositie niet ontbreekt. Niet alleen tweehonderdduizend tulpen en andere bloemen heeft ons land gezonden. De Haarlemse bloemenmeisjes zullen in schoonheid en charme met de tulpen en narcissen wedijveren. De bloemenmeisjes hebben een heel programma af te werken, waarin de bij woning aan het concert van de zangeres Aafje Heynis in de Salie Gaveau en be zoeken aan het politie-hospitaal, aan de Nederlandse ambassade en aan het Sha- pehoofdkwartier zijn opgenomen. Naast het transport, betrof het tempe- ratuurprobleem wel een der hoofdzorgen van de organisatoren. De vijf en dertig duizend vierkante meters van de exposi tiehal die door de stands worden ingeno- Advertentie "Wij vrouwen zijn nu veel beter af I" „Kind, wat een toestand was dat vroeger! Die omslachtige methode! Die ellendige dagen! Vergelijk dat eens met onze moderne o.b.-hygiëne, de Onmerkbare Bescherming, Miljoenen vrouwen doen nu, fit en vrolijk, aan alles mee: dansen, fietsen, uitgaan, sport. Zij zijn „safe", altijd cn overal, want een pakje o.b.-tampons gaat in het kleinste tasje." de moderne hygiëne per pakje van 10 tampons, voldoende voor maandelijks gebruik: Normaal f 1,-. Speciaal f 1.2S Met de zomerdienst van 31 mei wordt eindelijk op de forensenuren de reisduur HaarlemBeverwijk en terug aanzienlijk versneld met het op werkdagen doen rij den van enige non-stoptreinen. Uit Haar lem vertrekken die sneltreinen 7.32, 16.11, 16.34 en 18.02. Van Beverwijk naar Haar lem gaan er sneltreinen om 7.47 en 18.22. De middagtreinen rijden niet op zaterdag. De reisduur HaarlemBeverwijk of om gekeerd wordt per sneltrein slechts elf mi nuten, hetgeen de helft is van de tijd die de stoptrein er voor nodig heeft. Ook worden twee stoptreinen toegevoegd en wel op werkdagen te 7.47 van Bever wijk naar Haarlem en Amsterdam, en van maandag tot en met vrijdag om 18.02 uit Haarlem naar Beverwijk. (Vertrek van Amsterdam CS om 17.44). In Haarlem geven de Beverwijker snel treinen zo goed mogelijke aansluiting in de richtingen Amstei'dam, Leiden en Zand- voort aan Zee. men, moesten op verschillende tempera turen worden gebracht. Maar ook in die opgave menen de organisatoren te zijn ge slaagd. Zodat ze de hoop durven koeste ren dat zowel de tropische planten als de bloemen uit het noorden alle rijkdommen van hun kleurenpalet minstens tien dagen ongeschonden ten toon zullen kunnen spreiden. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Het statistisch woningtekort (dat wil zeg gen het tekort zonder rekening te houden met de toestand der woningen of de ge middelde grootte der woningen in verhou ding tot de gemiddelde gezinsgrootte en dergelijke factoren) daalde in 1958 met 23.000 woningen (vijftien percent) tot 126.000. Zoals minister Witte reeds in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer heeft meegedeeld nam de woning behoefte in het afgelopen jaar sterker toe dan in 1957 door de repatriëring van 38.000 personen uit Indonesië. Ondanks het gro tere aantal woningen dat werd gebouwd, daalde het tekort daardoor minder dan in 1957. In 284 gemeenten is thans geen wo ningtekort meer, maar een gezamenlijk overschot van zesduizend woningen. Het tekort is voornamelijk in het westen te vinden (56% van het Nederlandse totaal) en het minst in Zeeland (een half percent). Van de drie grote steden staat Rotterdam er met 8,3% het slechtste voor; Den Haag haalde het meeste in, zodat het relatieve tekort van deze plaats thans ongeveer ge lijk is aan het landsgemiddelde. Er zal in Nederland een recreatie-appa raat moeten worden opgebouwd, dat een passende ontspanning zal kunnen bieden onder uiteenlopende omstandigheden, af gestemd op de behoeften van de diverse bevolkingsgroepen. Aldus werd in Leeu warden de algemene taak van de over heid ten aanzien van de recreatie ge schetst door ir. R. van de Waal hoofd van het Bureau Recreatie en Natuurbescher ming van de Rijksdienst voor het Natio nale Plan. De heer Van de Waal sprak tijdens een bijeenkomst van Friese ge meentebesturen. Hij constateerde dat er in Nederland een grote achterstand is in de gerichte ontwikkeling van de recrea tiemogelijkheid. Het bestaande recreatie apparaat is eigenlijk bij toeval ontstaan. De recreatie, die meer en meer een eer ste levensbehoefte is geworden, zal als'ge lijkwaardig aan andere vormen van grond gebruik beschouwd dienen te worden. Ruimte, investeringen en organisatie vormen telkens weer de knelpunten in de ontwikkeling van het recreatie-appa raat.. Op de rijksbegroting zal, zo deelde ir. Van de Waal mede, dit jaar voor het eerst een bescheiden subsidiepost voor recreatievoorzieningen worden uitgetrok ken. Verder zal aan de voorlichting aan dacht moeten worden besteed. Ir. Van de Waal had goede hoop, dat de bestaande achterstand over enkele jaren kan wor den ingehaald. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Streefkerk W. H. van Koo- ten te Hasselt. Geref. Kerken Beroepen te Rijswijk (Z.H.) (3de pred.pl.) O. Jager te Almelo. Aangenomen naar 's-Gravenhage-West (vac. W. Reeskamp) J. J. Oranje, laatstelijk predikant te Djakarta, met verlof in Ne derland; naar Rotterdam (als ziekenhuis predikant voor Eudokia) J. C. Hagen te Leeuwarden. Vrije Evang. Gemeenten Aangenomen naar IJsselmuiden C. de Jonge te Delft. Baptisten Gemeenten Beroepen te Coevorden J. Ketelaar te Hoogezand. Advertentie DE BESTE en niet duur. Tube 95-70-45 ct STRAFBAAR Sommigen onzer gaan over vreemde wegen. In De Telegraaf (van 11 april) een advertentie: Voor vakantie te huur 2 persoons- kamer, eventueel een kindje Ik zal het adres er maar niet bij overnemen. Men zou er last mee krijgen. Kindjes-huren is strafbaar. i RAAD Die goede Jacques den Haan, letterkundig criticus, geeft in Utrechtse h Nieuwsblad (van 4 april) een schrijver de raad een bepaalde zin „tot Nederlands om te spellen". Ik geef Jacques de raad „omspellen" door een Nederlandse term te ver vangen. HELDER Hans Kraay, zo deelt Utrechtsch Nieuwsblad (van 19 april) mede, studeert voor zijn diploma oefenmeester K.N.V.B. „Af en toe trakteert mevrouw Kraay hem op een sterke kop koffie teneinde helder te blijven". Maar wat heeft Hans eraan dat mevrouw helder blijft? VERKORT Kousenspeciaalzaak Botsen ad- verteert in (al-maar dat zelfde) i Utrechtsch Nieuwsblad: (van 18 april): Dames! Uw knoopsgaten of uw rok verkort, voor 11 uur gebracht, i na 5 uur klaar". Ofschoon ik geen dame ben, zal ik Botsen m ij n knoopsgaten brengen, want die moeten nodig eens verkort worden. VREEMD Vreemde gezinsverhoudingen te Zeist, blijkens deze, uit de N i e u w e Zeister Courant (van 13 april): De Heer en Mevrouw van Ginkel- van Rheenen geven met vreugde kennis van de geboorte van hun zoon en broertje, Hans. Zeist, 12 april 1959. Fred. Hendrik laan 51. TAÜARIUS (Van onze Haagse redacteur) De Franse delegatie in de Gemengde technische commissie ter uitvoering van het Frans-Nederlands cultureel verdrag heeft haar ongerustheid uitgesproken over de situatie van het onderwijs in de Franse taal aan de Nederlandse middelbare scho len wanneer de nieuwe onderwijswet zal zijn ingevoerd. Volgens deze wet zal een der drie moderne talen niet voor het eind examen verplicht zijn. De Franse rege ring vreest, dat in verreweg de meeste ge vallen het Frans als eindexamenvak zal komen te vervallen, waardoor de belang stelling voor de Franse taal en cultuur zal verminderen. Op de laatste vergadering van de com missie is besloten tot een uitwisseling van kweekschoolleerlingen. In het najaar "komt een groep Franse kwekelingen naar Haar lem, het volgend voorjaar heeft het Ne derlandse tegenbezoek plaats. Er wordt gewerkt aan een Koninklijk besluit, waar bij een aantal Franse, Belgische en Ne derlandse universitaire getuigschriften aan elkaar gelijkgesteld zullen worden. Op verzoek van het Louvre zal een Ne derlandse specialist worden uitgezonden om dit museum behulpzaam te zijn bij het catalogiseren en identificeren van een aan tal schilderijen. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zal een Franse universitaire week worden georganiseerd en aan de universiteit van Grenob'e een overeenkomstige Nederland se week. Tenslotte zullen de mogelijkhe den worden onderzocht van een groter aantal voorstellingen door Franse toneel gezelschappen in Nederland. Het anderhalfjarig zoontje van de fa milie C. aan de Breestraat in Beverwijk is donderdagavond om zeven uur bij het spelen in de box gestikt. Zijn vader en moeder waren niet thuis. De oppas be merkte het ongeluk te laat en kon geen redding meer bieden. Ten gevolge van een plaatselijke storing is de elektriciteitsvoorziening van het Pro vinciaal Elektriciteitsbedrijf Noordholland vrijdagavond van ongeveer vijf minuten over tien tot vijf minuten voor halfelf ge stoord geweest in Bloemendaal-Dorp en Bloemendaal-Noord. De straatverlichting was ook in andere wijken van de gemeente uitgevallen. In Amsterdam is hedenmorgen het con gres begonnen van de Europese Beweging in Nederland (Beweging van Europese Federalisten), onder voorzitterschap van mr. H. R. Nord, algemeen voorzitter. In het jaarverslag werd opgemerkt, dat de strijd om eng-nationale en plaatselijke belangen de keuze van één zetel voor de organen der Europese gemeenschappen nog verhindert. Het Europese algemeen belang eist een snelle beslissing. Miljoe nen worden verspild zolang deze beslis sing uitblijft, aldus het verslag. Het Comi té van Ministers, dat zich bij de goedkeu ring van de eerste begrotingen der ge meenschappen door zijn streven naar zui nigheid tot weinig elegante procedures liet verleiden, draagt naar de mening van het hoofdbestuur hier wel een zware verant woordelijkheid. Over de keuze van een Europese „hoofdstad" kunnen eh-mogen „de Zes" niet beslissen. De op zuiver za kelijke gronden te baseren keuzen kan onder de gegeven omstandigheden geen andere zijn dan Brussel, aldus het be- Over de kolencrisis merkt het verslag op dat noch de betrokken nationale rege ringen noch de Hoge Autoriteit hierbij een beleid hebben gevoerd dat een voorbeeld van doortastendheid kan worden genoemd. Het verslag wijdt vervolgens aandacht aan de vrijhandelszone. Ook voor de toe komst van de Euromarkt kan het alleen maar nadelig zijn indien deze niet volle dig open zou staan voor aansluiting van nieuwe deelgenoten of voor associatie van landen, die geen volledig deelgenoot kun nen of willen worden. Alleen een open ge meenschap kan er voor zorgdragen, dat binnen haar grenzen geen verouderde en inefficiënte structuren worden gehand haafd. Tenslotte spreekt het hoofdbestuur in het verslag zijn dankbaarheid uit jegens zijn nieuwe erevoorzitter, Prins Bernhard, die ook reeds op zovele andeie gebieden baan brekend werk voor de Europese gedach te verricht. In de middagzitting, die onder presi dium stond van prof. dr. H. Brugmans, lid van het presidium, werd de Prins als ere voorzitter geïnstalleerd. Daarna werd het programma der beweging voor het ko mende jaar behandeld. Een Amerikaanse bommenwerper van het type KC 135 heeft Prins Bernhard gisteren in zeven uur en twintig mi nuten van Washington naar Soester- berg gebracht. Nadat de Koningin op de vliegbasis de Prins hartelijk had begroet, bezichtigde zij het vliegtuig. In overleg met de minister voor Defen sie zal onder auspiciën van het Comité Nationale Herdenking Militaire Geval lenen op zaterdag 9 mei bij het nationale monument op de Dam te Amsterdam een nationale herdenking worden gehouden ter nagedachtenis van alle militairen van het voormalig K.N.I.L., de Kon. Marine, de Kon. Landmacht en de Kon. Lucht macht, die sinds 10 mei 1940 in Nederland, Indonesië, Korea of elders zijn gevallen. De Royal Society, het meest vooraan staande Britse wetenschappelijke genoot schap, heeft prof. J. H. Oort, directeur van de Sterrenwacht te Leiden tot lid ge kozen voor zijn bijdrage aan de kennis van de astronomie, de structuur van de melkweg, de constellatie van de sterren en de dynamiek van de sterren. Nog drie buitenlander viel de eer van het lidmaatschap te beurt: prof: A. H. T. Theorell van het Nobel Instituut voor Medecijnen te Stockholm, prof. Gerhard Domagk van de universiteit van Munster en directeur van de laboratoria voor ex perimentele pathologie en bacteriologie van de Bayer Farbenfabrieken in Wuppertal Elberfeld en prof Meivin Calvin, van de universiteit van Californië. In aanwezigheid van vele autoriteiten is vrijdag in restaurant „Meerrust" te War mond de reddingmotorboot „Dr. ir. S. L. Louwes" overgedragen aan de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaat schappij. De gelden voor deze boot zijn bijeengebracht door het agrarisch bedrijfs leven en aanverwante industrieën, de han del en het visserijbedrijfsleven. De onthul ling van de boot werd verricht door me vrouw Louwes-Westerhuis. De boot is ge noemd naar haar overleden echtgenoot, die vooral tijdens de oorlogsjaren als voedsel- commissaris belangrijke diensten aan het Nederlandse volk heeft bewezen. De voorzitter van de Koninklijke Noord en Zuidhollandse Reddingmaatschappij, jhr. E. F. J. Quarles van Ufford, dankte namens het bestuur voor dit geschenk. Hij deelde mede, dat het in de bedoeling ligt de boot in Zandvoort te stationeren. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. Fenema, voorzitter van de plaatselijke red dingcommissie. toonde zich hiermee ten zeerste ingenomen. De boot heeft een teakhouten opstand, is 10,30 meter lang en 2.85 meter breed. Hij heeft een diepgang van 65 centimeter, is uitgerust met een 50 pk Perking diesel motor en heeft een maximum snelheid van 7,5 zeemijl per uur. De boot is gebouwd door de gebroeders Taat te Katwijk aan Zee. Er is 38 dagen aaneen regen gevallen in Uruguay. Een straffe zuidenwind en een springvloed op de Atlantische Oceaan ver hinderden dat het water een uitweg naar zee vond. Tienduizenden mensen moesten haastig geëvacueerd worden uit bedreigde en uit reeds ondergelopen gebieden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft de speciaal voor hulpverlening bij rampen gereser veerde girorekening nummer 777 weer ge opend, in de verwachting, dat het Neder landse publiek, dat de ellende, die een watersnood veroorzaakt, kent. zal bijdra gen de nood van de slachtoffers van de ramp in Urugav te lenigen. Het water steeg in Uruguay zo hoog. dat de 88 meter hoge stuwdam van Rincon del Bonete overstroomd werd. Om de grootste elektrische centrale van Uruguay te SDaren moesten dijken worden doorgestoken. Dientengevolge is Paso de Los Toros on dergelopen. De 10.000 inwoners van deze stad werden geëvacueerd. De 50.000 in woners van Mercedes, op 230 kilometer van deze centrale, zullen ook naar veiliger streken overgebracht moeten worden. Van verscheidene landen is reeds hulp ontvangen. De V.S. zonden voor een waar de van 300.000 dollar aan kleding en medi camenten. Frankrijk zond antibiotica en ook Duitsland en Engeland stuurden ge neesmiddelen. De Nederlandse regering schonk reeds 10.000 voor de hulpver lening. Heren „Het is een heerlijke baan", zei de blonde hostes van de internationale exprestrein. „Eigenlijk hoef ik niet eens in de res tauratiewagen te werken, maar als 't druk is help je natuurlijk toch mee. Mijn voor naamste werk is het vertroetelen van de reizigers. Zorgen dat ze iets te lezen heb ben, kopje koffie brengen, moeders met kindertjes assisteren en ervoor waken, dat èen reiziger voor Brussel in Antwerpen uitstapt. Ik heb al heel wat beroemdheden in mijn trein gehad. Vorstelijke personen, politici, filmsterren. Laatst zat Brigitte Bardot in deze wagen. Natuurlijk heb ik meteen het mannelijk treinpersoneel ge- waarschuwd, maar ze vonden allemaal dat 't zwaar tegenviel. De maten klopten niet met de filmfoto's, als u benrijpt wat ik be doel. Met ex-keizerin Soraya van Perzië was het heel anders. Dat was echt het snoesje van de geïllustreerde weekbladen. Als vrouw heb je het in dit werk niet altijd even gemakkelijk. Dat komt doordat mannen-op-reis steevast romantische be vliegingen krijgen. Een textielfabrikant heeft me eens een hele reis achtervolgd met een invitatie om in Parijs met hem te dineren. Nu mag je in dit vak niet direct onbeleefd worden. Ik zocht allerlei uit- vluchtjes en op 't. laatst zei ik maar, dat ik geen kleren bij me had, behalve mijn uniform. Geen bezwaar, zei die textiel- koning, dan kopen we in Parijs eerst even een mooie japon, mantel, schoenen, enzo voort. Maar daar .moet je natuurlijk nooit op ingaan. Ik heb een album waarin ik alle visite kaartjes plak, die ik van heren in de trein ontvang. Als ik zou willen zou ik een wereldreis kunnen maken en in elke grote stad een nummer uit m'n album bellen, ivant de meesten zetten er een telefoon nummer bij. Maar ik verzamel die kaartjes meer als hobby, zoals een ander suiker, zakjes. Op de trein doe je juist een boel mensen kennis op. dat is het. leerzame ervan. Een- bekende diplomaat zat verleden week met zijn vrouw in de restauratie. Toen ik bij de garderobe stond, kwam hij langs lopen en vroeg mijn telefoonnummer. Hij wilde eens met mij lunchen. Toen werd ik toch wel kioaad. Hoe durft u, terwijl uw vrouw daar zit, zei ik echt verontwaardigd. Maar hij haalde alleen zijn schouders op. Dat is zeker gebruikelijk bij diplomaten. Over een half jaar ga ik waarschijnlijk trouwen, met een Franse jongen. Hij woont in Bordeaux, maar ik hoop dat we nog eens naar Parijs zullen verhuizen. Je raakt anders wel een beetje over 't paard getild door al die complimentjes in de trein. Soms kijk ik in de spiegel en dan zeg ik tegen mezelf: pas op kindlaat je hoofd niet op hol brengen. Je bent niet zo lelijk als je vroeger dacht, maar je bent ook niet zo beeldschoon als die reizende heren be weren. In Roosendaal krijg ik altijd de laatste Nederlandse kranten. Die bewaar ik voor de V.I.P.'s the very important persons. Vandaag heb ik twee hoge pieten in de trein, dus als u me niet kwalijk neemt ga ik ze even verrassen met de avondbladen". Het blonde gastvrouwtje van de spoor- wegen trippelde op hoge hakjes weg. Op zoek naar de V.I.P.'s de zéér belang rijke reizigers. Toen ik in Brussel was uitgestapt zag ik ze voorbij glijden. Met ernstige gezichten verdiept in de krahtjes. Maar als u 't mij vraagt: met de visite kaartjes brandend in hun wildlederen portefeuilles Arnold de Vita Advertentie dealer: M»»#aaaaaaaaaaaaaaa# N V AMSTERD RIJTUIG MIJ I Houtplein 21 - Tel. 10338 J Haarlem (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamsche Ballast Maatschap pij, die vaak bij de uitvoering van water bouwkundige werken een verbeten strijd moet voeren tegen het water, past een nieuw middel toe om een onstuimige zee tot kalmte te brengen. De haven van Dover in Engeland wordt op het ogenblik voor zien van een dergelijke installatie, die de golfslag sterk zal beperken. Hierdoor zal het mogelijk worden, dat zeeschepen zelfs bij storm de haven kunnen binnenlopen. De vinding is in de tweede wereldoorlog gedaan door een Britse marine-officier, Alec Laurie. De onderzoekingen naar een mogelijk heid om de ruwe zee te bedwingen, zijn niet nieuw. In de laatste oorlog, toen on der vaak ongunstige weersomstandigheden landingen op diverse kusten moesten wor den uitgevoerd, bezon Alec Laurie zich op een nieuwe methode om de golfslag te kunnen breken. Hij zocht een methode, die voor het storten van olie op de gol ven in de plaats kon komen. Bij de Britse admiraliteit waren reeds eerder proeven genomen om door middel van opstijgende luchtbellen de golven te kalmeren. Men bracht hiertoe een geper foreerde plasticbuis onder water aan, waarin lucht werd gepompt, maar het bleek, dat de luchtbellen, die uit de ope ningen ontsnapten, niet voldoende krach tig waren om de golfslag te breken. Alel Laurie kwam op de gedachte om de luchtbellen groter te maken. Dit zou mogelijk zijn, zo redeneerde hij, door de ingeblazen lucht niet continu te laten ont snappen, maar met regelmatige tussen pozen en in grotere hoeveelheden. Zo zou een grotere bel naar de oppervlakte stij gen met een kracht, die voldoende zou kunnen zijn om die van de golven te weerstaan. Een installatie, gebaseerd op dit principe, is nu in de haven van Dover aangebracht. De resultaten waren boven verwachting. De golfslag blijkt het bom bardement van luchtbellen niet te kunnen weerstaan cn omdat zij in de golven een krachtige tegenstroom doen ontstaan, neemt de ruwheid van de zee ter plaatse met ruim de helft af. Volgens de deskundigen van de Ballast- maat-schappij maakt deze vinding het mo gelijk elke willekeurige haveningang of in open zee gelegen bouwplaats, los- of laad plaats, door het doen zinken van enige strengen buis te vrijwaren van zware golfslag. Een schip, dat in open zee door zwaar weer in moeilijkheden komt, kan de van luchtverdelers voorziene plasticbuis in een cirkel om zich heenleggen. De A.B.M. denkt bij dc praktische toe passing van de vinding onder meer aan de moeilijkheden, die een ruwe zee kan veroorzaken bij de bouw van olieboortoren die soms ver uit de kust worden geplaatst. Voorts kan de „golfbreker", die gemakke lijk kan worden aangelegd, zeer grote diensten bewijzen bij de uitvoering van het Deltaplan. In de open zeegaten kan het namelijk soms duchtig spoken. Het woord kaaiman ziet er volkomen Nederlands uit, maar is dat in geen en kel opzicht. Dat blijkt wel uit het feit dat het Frans kent: caïman, het En gels cayman en het Duits Kaiman. Waarschijnlijk is kaaiman oorspronke lijk een negerwoord en stamt het uit de Congo. Maar reeds in de 17e eeuw was het in Amerika en het huidige Indonesië het gewone woord voor krokodil of alli gator. Hoezeer men het woord als Ne derlands heeft opgevat, blijkt uit de, oorspronkelijk misschien schertsend bedoelde meervoudsvormen: Kaai-ie- den en: kaailui die men vroeger in Ne derlands Indië bezigde.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5