FILATELIE Margot Fonteyn ontkent alle Panamese beschuldigingen AALMOEZENIERS IN FRANKRIJK VEROORDELEN MARTELINGEN DE BEURS van gisteren ZATERDAG 25 APRIL 1959 Ait Ahcene in Tunis overleden Reactor in Marcoule levert reeds stroom CANADA Dertien mei wordt officieel feestdag in Frankrijk Elektromagnetische golven kunnen dodelijk zijn Haar man kreeg asiel in de Braziliaanse ambassade Leidraad voor alle rooms-katholieke militairen Belgen luisteren veel naar regionale zender Kon. Zout gaat belangrijke bedragen investeren Dividend William Pont Scheepvaart TUNIS (Reuter) Ait Ahcene, de voor naamste vertegenwoordiger van de „Al gerijnse voorlopige regering" in West- Duitsland, die in november 1958 in Bonn door twee kogels, bij een aanslag werd gewond, is vrijdag in een ziekenhuis te Tunis overleden. Ahcene was een dei- beide vertegenwoordigers van het Alge rijnse Bevrijdingsfront, dfe vorig jaar, op uitnodiging van de democratisch-socialis- tische studentenvereniging „Politeia" een bezoek aan Nederland brachten. Van hogerhand werd hun toen verboden in hei openbaar het woord te voeren. PARIJS (UPI) Een gedeelte van Zuid-Frankrijk heeft sinds woensdagavond waarschijnlijk als eerste gebied op het vasteland van Europa, elektriciteit, af komstig van een kernreactor. De stroom wordt opgewekt door de „G-2"-kernreac- tor in het atoomproefstation van Marcoule. Hoofddoel van dit station is 'f produceren van plutonium, maar de geleerden hebben tevens methoden bestudeerd om overtolli ge energie te gebruiken voor het opwek ken van elektriciteit. VERENIGDE STATEN en CANADA. De Amerikaanse en de Canadese poste rijen zullen op 26 juni elk een postzegel in omloop brengen met een gemeen schappelijk ontwerp. De aanleiding tot uitgifte is de opening van de St. Lau- renszeeweg. De waarde van de zegel in de Verenigde Staten is 4 cent en in Canada 5 cent. Beide zegels zijn ge drukt in de nationale kleinen van de mmtmi mmt-m twee landen, namelijk rood, wit en blauw en vertonen tegen een achter grond van de Grote Meren het sym bool van Canada, het ahornblad en dat van de Verenigde Staten, de arend. Deze symbolen zijn door twee schakels verbonden. Het ontwerp is gezamenlijk uitgevoerd door de Canadezen A. L. Pollock en Gerald Trottier en de Amerikanen William H. Buckley, Ar nold J. Copeland en Ervine Metzl. 40 miljoen Canadese zegels en 120 mil joen Amerikaanse zegels zullen er worden gedrukt. SURINAME. Aan de filatelisten- loketten in Nederland is thans ver krijgbaar de enige lijd geleden uitge geven frankeerzegel van 27Vt cent met het portret van Koningin Juliana, waarop de opdruk „8 cent" is aange bracht. WEST-BERLIJN. Op 12 mei is het tien jaar geleden, dat de Russische blokkade van Berlijn werd beëindigd. Dit feit zal die dag onder meer worden gevierd door de uitgifte van een post zegel van 25 pf. (roodbruin en grijs). De zegel stelt de eindeloze stroom vliegtuigen naar en van Berlijn vlie gend, voor. Hij is ontworpen door R. Gerhardt en gegraveerd door Egon Falz, beiden uit Berlijn. WEST-DUITSLAND. Honderd jaar geleden op 6 mei 1859 overleed de natuurvorser Alexander von Hum boldt. Ter herinnering hieraan geven de Weslduitse posterijen op 6 mei a.s. een postzegel van 40 pf. (btuuw) uit, waarop zijn portret is afgebeeld. In het Saarland verschijnt de zegel in de waarde 15 fr. Het portret op de zegel is verschillend van de reeds gemelde Westberlijnse Von Humboldt-uitgifte. OOSTENRIJK. De 100ste sterfdag van aartshertog Johann van Oostenrijk (1782-1859) zal worden herdacht met een postzegel van 1.50 s. (groen). De zegel laat het portret van de aarts hertog in Stiermarkse dracht en het Stierma.rkse wapendier zien. Op 6 mei is de eerste dag van uitgifte. FRANKRIJK. Voor het 175-jarig be staan van de nationale mijnbouwhoge- school is een postzegel van 20 fr. (zwart, blauwgroen en rooduitgekomen. Tegen een achtergrond van het gebouw van de hogeschool ziet men een mijn lamp en twee gekruiste hamers. Het ontwerp en de gravure zijn van Combet. ITALIë. Ter onderstreping van de vriendschap tussen de steden Rome en Parijs zijn twee postzegels in de waar den 15 en 25 lire in circulatie gebracht. Afgebeeld is links het wapen van Pa rijs en rechts dat van Rome met in het midden de figuren van Romulus en R emus. (Van onze correspondent in Parijs) De Fransen, in het bijzonder die in Al gerije, krijgen een nieuwe nationale feest dag op hun kalender, die er al zo vele telt. De hoogste vertegenwoordiger van De Gaulle in Algiers, Paul Delouvrier, heeft bekend gemaakt dat de dertiende mei in de toekomst officieel herdacht zal worden als de geboortedag der vijfde re publiek. Vorig jaar op dertien mei werd op het Forum van Algiers, uit naam van het Franse opperbevel, door de generaals Salan en Massu de regering in Parijs de gehoorzaamheid opgezegd, waardoor de snelle ondergang van de vierde republiek zou worden ingezet. De Franse regering heeft, om begrijpe lijke redenen, lang geaarzeld alvorens de ze historische gebeurtenis officieel tot na tionale feestdag uit te roepen. Tenslotte is militaire insubordinatie aan het wettige gezag geen reden om de nationale vlag uit te steken. Men zal de plank echter wel niet zo ver misslaan, indien men aan neemt dat het leger zware druk op de regering, en vooral op generaal De Gaulle heeft uitgeoefend om deze plechtige er kenning van haar macht en invloed los te krijgen. Niemand minder dan maar schalk Juin zal op de eerste verjaardag van de vijfde republiek de Franse rege ring op 13 mei in Algiers vertegenwoor digen. Als een doorzichtig doekje voor het bloe den voor het republikeinse zelfrespect heeft Delouvrier ook nog verklaard dat de herdenking niet slechts de dertiende mei maar alle gebeurtenissen zal gelden, die zich in de maand mei 1958 hebben voor gedaan. Met deze precisering bedoelde Delouvrier kennelijk bij de komende fees telijkheden het al te zware accent van de coup van Algiers te verleggen naar de on derhandelingen in Parijs, die mei vorig jaar hebben geleid tot de overdracht van de regeringsmacht in handen van generaal De Gaulle. Margot Fonteyn het platform van het Londense vliegveld. WASHINGTON (UPI) Geleerden, die voor de Amerikaanse regering werken, hebben ontdekt, dat radiogolven onder be paalde omstandigheden als een „dodelij ke straal" kunnen werken. Tenminste tien apen zijn er al mee gedood in experimen ten. Steeds stierven de apen omstreeks vijf minuten nadat de „stralen" elektro magnetische golven van een niet onthulde frequentie de hersenen van het dier binnenkwamen uit een radio-antenne, die op de kop van het dier en in één lijn met de hersensteel gericht was. Telkens werden de levensgeesten geblust zoals een gloei lamp knapt. Ongeveer tien andere apen werden in beperkte mate aan de golven blootgesteld en hebben deze experimenten overleefd. De meeste herstelden volledig. De experimenten werden min of meer terloops onthuld door dr. Pearce Bailey, directeur van het nationaal insti tuut voor neurologische ziekten en blind heid, tijdens een verhoor voor een sub commissie voor toewijzingen uit het Huis van Afgevaardigden. Dr. Bailey deed zijn mededelingen op 9 april. Ze zijn heden ge publiceerd. Dr. Bailey zeide dat de implicaties van de experimenten vérgaand kunnen zijn. Hij opperde de mogelijkheid dat sommi ge vliegtuigongelukken, die een mysterie waren gebleven, op rekening van de elek tromagnetische golven kunnen worden ge schreven. Dr. Bailey vertelde: „De kwestie is breedvoerig besproken of elektromag netische golven, als ze goed gericht zou den worden op zekere delen van de her senen, invloed kunnen hebben op de acti viteit der hersenen. Tot dusverre meende men altijd dat dit niet het geval kon zijn. Maar met de frequentie, die wij gepro beerd hebben, werkte het. En het werkte in elk afzonderlijk geval". (Van onze correspondent in Londen) Ballerina Dame Margot Fonteyn viel gisteren op London Airport een grootse ontvangst ten deel. Zij glimlachte en boog voor de hulde en kreeg een schat van bloemen bovenaan het trapje van het vliegtuig, dat haar uit New York had ge bracht. Zij is op het ogenblik niet de hoofdpersoon van een betoverend ballet, maar van een even fantastisch lijkend Middenamerikaans politiek gebeuren, waarvan men de intrigue nog maar vaag kon onderscheiden. Margot Fonteyn werd met. vragen bestormd, maar zij zei niet be reid te zijn het werkelijke verhaal ook maar aan iemand te vertellen. Zij ontkent alle beschuldigingen van de Panamese re gering. Hét is duidelijk dat' ze niets wil doen dat haar echtgenoot, dr. Roberto Arias, de vroegere ambassadeur van Pa nama in Londen, kan compromitteren. Zij ontkende in New York dr. Ruben Miro te hebben ontmoet, een Panamese advo caat en neef van dr. Arias, en sprak zijn verklaringen over een samenzwering tegen. Ook verklaarde de ballerina dat de Amerikaanse filmacteur John Wayne, die volgens Panama bij het komplot zou zijp. betrokken, met deze zaak niets te maken zou hebben. Zij zei ook niet te begrijpen dat de naam van Errol Flynn was ge noemd. Op een vraag over haar bezoek aan Cuba en of zij in contact stond met de revolutionairen daar, antwoordde zij dat dit verhaal overdreven is. Dame Margot Fonteyn gaat in Groot- Brittannië een korte vakantie houden en zal zich daarna voorbereiden op haar op treden in Warschau, dat op 16 mei begint. President De Laguardia zeide in Panama City dat het niet uitgesloten is dat Panama Dame Margots uitlevering zal verzoeken „indien wij voldoende bewijsmateriaal tegen haar hebben". Volgens berichten uit PARIJS (UPI) Het hoofdbureau van de rooms-katholieke aalmoezeniers in het Franse leger heeft het martelen van Algerijnse rebellen veroordeeld in een „Studie van het morele gedrag in een on dermijnende oorlog", waarvan enkele ge deelten zijn gepubliceerd. Veertien dagen geleden vroegen 35 priesters, die als mili tair in Algerije dienen, in een gezamen lijke brief aan hun bisschoppen een offi ciële leidraad ten aanzien van gewetens vragen waarvoor het optreden van het le ger tegen de rebellen de militair stelt. De priesters maakten melding van martelin gen en executies zonder vorm van proces. De studie van het hoofdbureau, die veer tien dagen geleden reeds goeddeels gereed moet zijn geweest, zal nu waarschijnlijk als officiële leidraad voor alle rooms- katholieke militairen in Frankrijk worden uitgevaardigd. „In alle gevallen, en zonder uitzonde ring", aldus de studie, „dient men mense lijk op te treden en de mens als mens te behandelen". Van het martelen van tegen standers wordt gezegd, dat dit „slecht is in zichzelf én vanwege de vreselijke ge volgen: het ontzettende risico dat men on- schuldigen dwingt te lijden, het risico van het opwekken van sadistische gevoelens, de ontaarding van de man die de marte lingen uitvoert en de misvorming van het geweten van jonge mensen". Hieraan wordt toegevoegd, dat het zeer de vraag is, of het martelen veel waarde heeft als middel om militaire en andere inlichtingen te verkrijgen. Speciaal ten aanzien van Algerije wordt gezegd, dat het toepassen van martelingen daar geleid heeft tot uitbreiding van het aantal rebel len en het groeien van hun fanatisme. Voorts wordt de vraag gesteld: „Bestaat er in Algerije niet, buiten de dwangmid delen die noodzakelijk zijn voor de open bare en militaire veiligheid om, een ze kere ideologische onverdraagzaamheid, die tot gevolg heeft dat men de rebellen door middel van martelingen van hun na tionalistische overtuigingen probeert af te brengen?" Politieman is geen rechter In de studie wordt uitdrukkelijk ge steld, dat de strijd in Algerije een „sub versieve oorlog" is, waarin „uitzonderlijke situaties op moreel gebied" voorkomen. Deze uitzonderlijke toestand geeft echter geen enkele militair het recht executies zonder vorm van proces te verrichten. „Militairen die een politiële opdracht heb ben dienen de garanties te eerbiedigen die de wet toestaat aan elke verdachte (van wie wordt aangenomen dat hij onschuldig is totdat zijn schuld bewezen is), zelfs indien men weet dat er schuld aanwezig is. Een politieman is geen rechter en mag niet als rechter optreden". „Plicht ge biedt de militair zonder ophouden aan te dringen op een zo spoedig mogelijke in stelling van een rechtssysteem, aangepast aan de toestand in Algerije". Een hoofdstuk is gewijd aan de kwestie van het martelen. Daarin staat onder meer: „Het is duidelijk, dat het algemeen belang sterk gevaar loopt schade te lijden door het toepassen van fysieke dwang, zelfs in toegestane vormen daarvan, aan gezien het haast onmogelijk is de grens ervan te bepalen". „Het toepassen van martelingen kan niet worden getolereerd. Hetgeen in zich slecht is blijft dat, hoe de omstandigheden ook mogen zijn. Per versiteit vormt een integrerend deel van het martelen". Aan het slot van de studie wordt gezegd, dat martelingen veelal voorkomen in tota litaire en politiestaten, maar ook doordrin gen in democratische landen, als de re gering daar komt te staan tegenover ideo logieën die haar bestaan en veiligheid in gevaar brengen. Onder zulke omstandig heden, aldus de studie komt men in de verleiding dezelfde dwangmiddelen toe te passen zonder daarbij te beseffen, dat men zijn grondbeginselen compromitteert. Panama City houdt dr. Arias zich schuil op de Braziliaanse ambassade, waar hij asiel heeft gevraagd en gekregen, evenals twee van zijn aanhangers. Het enige, wat men in Londen weet, is dat er een aloude vete bestaat tussen het geslacht De Laguardia en Arias, bijna even bitter als tussen de Montagues en Capulets uit Shakespeare's Romeo en Jul- liet. In elk geval bevat dit incident genoeg materiaal voor een nieuw toneelspel en zeker voor een ballet (AFP) De Panamese minister van Staat en Justitie, Heurtematte, heeft zijn ontslag aangeboden. Hij wordt opgevolgd door José Dominador Bazan. Heurtematte zou benoemd worden tot ambassadeur in Washington. Schrijver en programmadirecteur Andre Demedts in ons land (Van onze Haagse redacteur) De bekende Belgische schrijver André Demedts vertoefde vrijdag in ons land. Hij hield gisteravond een lezing over de ont wikkeling van de Vlaamse letterkunde sinds de bevrijding voor de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde te Leiden. Op de te zijner ere door de Belgische ambassadeur aangeboden receptie ver scheen ook de heer J. B. Broeksz, pro grammacommissaris van de Nederlandse Radio-unie. zijn collega begroeten. Even als de schrijvers Raymond Brulez en Louis-Paul Boon heeft de heer Demedts een functie bij de Belgische omroep. Hij is namelijk directeur van de Gewestelijke omroep te Kor tri jk. Wij hebben van de ge legenheid gebruik gemaakt met beide heren de Regionale omroep in Neder land ressorteert onder de programmacom missaris van de N.R.U. over hun werk te spreken. Er zijn wat dat betreft grote verschillen tussen de Nederlandse en de Belgische structuur. In België fungeert het gewestelijk programma als tweede pro gramma voor het nationale programma van dezelfde landstaal. Naast de voor namelijk uit Brussel komende nationale programma's in Frans en Nederlands gaat dus gedurende een belangrijk deel van de dag een regionaal Waals en Vlaams pro gramma de ether in, dat afkomstig is van één van de zeven gewestelijke studio's, drie in het Franse (Luik, Namen en Ber gen) en vier in het Nederlandse taalge bied (Antwerpen, Gent, Kortrijk en Has selt). De gewestelijke studio's beschikken uiteraard slechts over één zender per taal gebied, zodat zij elkander met hun bij dragen afwisselen op dezelfde manier zo als in Nederland de omroepverenigingen dat doen. Daar zij een vrijwel volledig programma verzorgen is het karakter daarvan minder geprononceerd gewestelijk dan in Nederland het geval is, waar de regionale omroepen slechts één uur per dag verzorgen. Overigens zijn de pro gramma-apparaten der gewestelijke om roepen beperkt, zij beschikken bijvoor beeld niet over eigen orkesten. Wel maakt men uiteraard veel gebruik van lokale muziekgezelschappen en toneelgroepen, waardoor men het gewestelijke culturele leven niet alleen moreel maar ook finan cieel steunt. De Waalse omroep doet op die manier veel aan luisterspelen in dia lect, omdat men in die provincies over zeer veel plaatselijke theaters beschikt De gewestelijke studio's zenden als al ternatief voor het nationale programma veel lichte kost uit en binden de luiste raars sterk aan zich door hun verzoek programma's. Daarom wordt vooral in de avonduren meer naar de gewestelijke golf lengten geluisterd dan naar de „grote" zender: men schat dat ongeveer zestig per cent der toestelbezitters dan op een regio naal programma afstemt. De gewestelijke omroep in Belgisch Limburg, die juist in Hasselt nieuwe studio's in gebruik heeft genomen, werkt veel samen met zijn Ne derlandse collega in Maastricht. Er be staat daar een maandelijkse programma uitwisseling. In de te Rotterdam gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhou ders van de n.v. Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie, gevestigd te Hengelo, is be sloten het aantal commissarissen uit te breiden van tien tot twaalf. Tot nieuwe commissarissen zijn benoemd de heren H. A. Wemmers, president-directeur van de Staatsmijnen, en L. J. Volkers, com missaris van de n.v. Electro Zuur- en Wa- terstoffabriek te Amsterdam. Op vragen werd geantwoord, dat het niet in de bedoeling ligt de zoutproduktie in Hengelo uit te breiden. Zou men de zoutproduktie willen uitbreiden dan wordt eerder aan „het noorden" gedacht. Van de zoutproduktie wordt tien percent in eigen bedrijf gebruikt om elektrolyses te voe den. Investering van vele miljoenen wordt overwogen om in Hengelo de zakke- rij cn pakkerij te vervolmaken en uit te breiden. In deze plaats heeft men verder een paar miljoen gulden nodig voor een nieu we ketel. Ook over de chloorproduktie die samengaat met die van natronloog, werd gesproken. Als voor het laatste pro- dukt geen afzet wordt gevonden remt dit de produktie van chloor. Op het ogenblik wordt gezocht naar een proces om uit de afvalprodukten van chloor (dit is zout zuur) chloor terug te winnen. De dii'ectie vertelde vervolgens het plan te hebben belangrijk meer geld voor wat zij noemt ontwikkeling te gaan uitgeven. De Amerikaanse chemische industrie bij voorbeeld geeft twee tot vier percent uit voor ontwikkeling en de directie zou ook tot een dergelijk percentage willen ko men. Tenslotte werd nog gezegd, dat men op het ogenblik geen antwoord kon geven op de vraag of er plannen bestaan om klei ne aandelen te gaan creëren. Directie en commissarissen zullen de vraag bekijken, antwoordde de voorzitter, dr. H. M. Hirschfeld. Aan de binnenkort te houden algemene vergadering van aandeelhouders der n.v. Houthandel v/h William Pont te Zaandam zal worden voorgesteld over 1958 eenzelfde dividend uit te keren als over 1957: 12 per cent op de gewone aandelen, 6,78 percent op de cumulatief preferente aandelen en 117,per winstbewijs. Aagt.ekerk. 24 v. Bremen n. Hamburg. Aegis. 24 240 m. z. Mobile n. Maracaibo. Abbedijk, 24 350 m. w.n.w. Azorcn n. Antwerpen. Abbckerk, 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Abida, 29 te Cardon verwacht. Adudra, 24 te Rotterdam. Akkrumdijk, 25 te Los Angeles. Aldabi, 26 te Rio de Janeiro. 28 te Santos verw. Alkes. 24 300 m. n.n.o. St. Paul n. Las Palmas. Alnati, verm. 25 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Aiphacca. 24 170 m. o. Fortaleza n. New York. Amsteldiep, 24 110 m. z. Finisterre n. Belfast. Amstelland. 24 v. Buenos Aires n. Montevideo. Amstelsluis. 24 40 m. z.w. Minica.v n. Singapore. Andijk, 24 v. Antwerpen n. Houston. Arendsdijk, 24 600 m. o. Bermuda n. Miami. Arendskerk, 24 520 m. n.w. Fremantle (bestemm. Argos, 24 30 m. o. Kp. Passero n. Piraeus. Arkeldijk. 23 v. Charleston n. Philadelphia. Artemis. 24 v. Rotterdam n. Curasao. Asteropc 24 te Hampton Roads verwacht. Astrid Naess. 24 te Puerto La Cruz. Axeldijk, 24 v. New York n. Trinidad. 'Badrn. 24 t'é Orinoco'vcrw'ri. Puerto. Ordaz. BaJong. 25 te Breinen verwacht v. Hamburg. ;Banda. 24 v_ Port Said n. Genua. Bantam, 24 v. Belawan n. Pènang. Rawean, 24 v. Le Havre n. Houston. Bcngkalis. 24 630 m. z.o. Socotra n. Djibouti. Bennekom. 24 200 m. w.n.w. Flores n. Willemstad Britsum 24 150 m. z.z.o. Kreta n. Gibraltar. Bussum. 24 50 m. w. Gibraltar n. Rotterdam. Camerounkust. 24 op rede Accra. Camitia, 28 te Cardon verwacht. Casamance, 24 110 m. n.n.o. L. Palm. n. Bordeaux Castor. 24 900 m. z.w. Flores n. Trinidad. Caltcx Delft. pass. 24 Noordhinder n. Stockholm Caltex Eindhoven. 24 v. Suez n. Rastanura. CaJtex Rotterdam. 25 v. Rastanura n. Suez. Calt. Arnhem. 24 30 m. n.n.w. Berlenga tl. Pernis Calt. The Hague, pass. 24 Ras Al Hadd n. Abadan Cinulia, 24 v. Rotterdam n. Thaineshaven. Cities Service Valley Forge, 24 200 m. z.w. Kp. St. Vincent naar Marseille. Glavella, te Teesport verwacht. Coolsingo 21 47 m. z.z.o. Kp. May n. Ph.delphia. Cradle of Lib., 24 180 m. z. Socotra n. Ph.delphia. Dsphnis, 23 v. Matanzas n. Haiti. Delft. 24 120 m. z.w. Landsend n. Bremen. Doris, pass. 24 Terceira n. Amsterdam. Eemdijk. 24 te Hamburg. Kernland. 24 v. Buenos Aires n. Rio Grande. Etrema, 24 50 m. o. Kreta n. Berre. Elizabeth B, 25 te San Pedro. Fna, 24 te Willemstad verwacht. Esso Amsterdam. 24 v. Aruba n. Rotterdam. Fcrmsum. pass. 21 Casquets n. New Orleans. Friesland SSM. 24 120 m. n.o. Villano n. Setubal. Fravizo. 24 240 m. z.z.w. Finisterre n. Dublin. Friesl. KRL, 24 100 m. z. Salina Cruz n. Panama. Gaasterkerk, 25 te Manilla. Grootekerk, 24 v. Rotterdam. 25 te Amsterdam. Haarlem, 24 te Puerto Limon verwacht. Hathor, 24 45 m. z.o. Kp. Dagata n. Antwerpen. Hera. 24 180 m. n.n.w. Flores n. San Juan. Hersilia. 23 te Hamburg n. Antwerpen. Ilestia. 23 v. Ciudad Trujillo n. Port Au Prince. Hilversum, pass. 24 Suezkanaal n. Mcna Al Ahm. Houtman. 24 115 m. w.z.w. Kp. Leeuwin n. Beira. Isis. 24 220 m. n.n.o. Fayal n. Bremen. Jagersfontein, 30 te Las Palmas n. Amsterdam. Java. 24 v. Piraeus n. Iskenderun. Joh. Frans, 24 90 m. w. Guayaquil n. Guayaca. Kabylia. 24 te Rouaan. Kamperdijk, 24 te Baltimore verwacht. Kara, 25 te Curacao verwacht. Karossa, 24 v. Sorong n. Manokwari. Kelletia. verm. 25 v. Durban n. Abadan. Kellia, 24 te Las Palmas. Kerkedijk, 25 te Antwerpen. Khasiclla 24 245 m. z.w. Fayal n. iLlandarcy. Kieldrecht. 25 te Cochin. Kinderdijk. 24 v. Rotterdam n. Antwerpen. Koningswaard 25 v. mcna n. Singapore. Kopionella, 24 30 m. z. Sardinië n. Barcelona. Kcpionella. 25 te Barcelona evrwacht. Koratia. 26 te Curacao verwacht. Kosicia, 24 750 m. n.o. Sombrero n. Landsend. Krebsia. 24 v. Kielerkanaal n. Rotterdam. Kreeft. 24 v. Kirkcness n. Rotterdam. Krebsia. 25 te Rotterdam. Kryptos. 24 te Holtenau. Kylix. 24 v. Rotterdam n. Stockholm. Laarderkerk. 25 rede Khorramshar. Lsngkoeas, 24 te Port Sudan. Larenberg, 24 200 m. o.n.o. Madeira n. Antwerpen. Laertes, 25 v. Port Said n. Breinen. Leto, 24 720 m. o. Bermuda n. Key West. Lekhaven, pass. 24 Kp. Verd. eil. n. Rio de Jan. Leiderkerk, 24 te Kuwait. Lemsterkerk. 24 nog te Damman. Lombok, 24 te Los Angeles. Leopoldskerk. 25 te Amsterdam. Limburg. 24 v. Zanzibar n. Mombasa. Maas. 24 v. Laltakia n. Rhodes. Merwede, 23 v. Dakar n, Takoradi. Modjokerto. 24 v. Tandi. Priok n. Tandj. Mani. Muiderkerk, 24 rede Rastanura. Maron, 24 te Bremen v. Rotterdam. Molenkerk. 24 13 m. z. Berlenga eil. n. Marseille Munttoren. 24 40 z.w. Ushant Pemis. Memnon. 24 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Mylady, 24 v. Vlaardingcn n. Las Palmas. Mississippilloyd, 25 ten anker Damman. Meerdrecht, 24 v. Zanzibar n. Mombasa. Meerdrecht, 24 240 m. z.w. Scillys n. G. v. Mexico. Moordrecht, pass. 24 Landsend n. Banias. Mitra, verm. 24 v. Bombay n. Calcutta. Naess Tiger 25 v. Fawley n. Vlissingen. Nieuw Amsterdam, 24 v. N. York n. South.ton. Notos, 23 v. Hamburg n. Bremen. Octmarsum, 24 v. Antwerpen n. Houston. Osiris. 23 te Aruba n. Trinidad. Omala, verm. 26 v. Teesport n. Rotterdam. Orion, 24 v. Antwerpen n. Amsterdam. Oranjestad, 24 v. Amsterdam n. West-Indië. Orion. 25 te Amsterdam. Ouwerkerk, 25 v. Port Said n. Genua. Oostkerk. pass. 24 Zuid-Vietnam n. Hongkong. Ootmarsum. 24 v. Antwerpen n. Houston. Omala. 24 te Teesport. Polydorus, pass. 24 Kp. St. Vincent n. Fremantle. Perna. 24 200 m. n.n.o. Surabaja n. Balikpapan. Frins Casimir, 24 215 m. o. K. Race n. Antwerpen. Prins der Nederlanden. 25 te La Guaira. Prins Willem van Oranje, 24 420 m. z.w. Valentia naar Montreal. AMSTERDAM De laatste beursdag van deze week bracht een zeer kalme handel in de inter nationale waarden. De aandelen gaven over de gehele linie in deze sector een zeer goed herstel te zien. Er ging van de slot- koersen uit New York in Amsterdam geen stimulerende invloed uit op de koersvor- ming van de aandelen. Het herstel werd dan ook hoofdzakelijk veroorzaakt door geringe publieke aankopen en aankopen van arbitragezijde. Kon. Olie, dat in Wall- street hoger sloot, lag op 168.goed in de markt. De winst bedroeg circa een gul den en de aandelen noteerden boven pari teit New York. De verkoopdruk van de vorige dag had in deze aandelen plaatsge maakt voor een bescheiden vraag, waar tegenover hoegenaamd geen verkopen aanwezig waren. In de Philips-hoek was het zeer rustig. De aandelen lagen een tweetal punten hoger, terwijl ook de obli gaties Philips iets hoger noteerden. AKU lag aanvankelijk op 312 zeer goed in de markt op de dividendhervatting van de Amerikaanse dochter de American Enka. In het verdere beursverloop brokkelde de koers af tot 309. Unilever kwam goed voor de dag op 49. Het verlies van de vorige dag werd hierdoor vrijwel geheel inge haald. Aandelen KLM werden lager ge adviseerd. Van Amerikaanse zijde werd belangstelling getoond voor Unilever en in geringere mate voor Philips. In de scheepvaartmarkt ging iets meer om dan donderdag het. geval was. Het merendeel van dé aandelen lag iets boven de vorige slotkoersen. Amsterdam Rubber was in de cultuurafdeling vrij actief en liep op van 86 tot 89'/2. De koerswinst be droeg derhalve bijna 4 punten en was het gevolg van speculatieve aankopen. Met Senembah was het niet best gesteld. Deze papieren verloren op 172 ruim 4 punten. Deli kon zich goed herstellen, maar de omzetten waren echter gering. Staats fondsen onveranderd. Er werd bij de opening van de markt vlot gehandeld in aandelen Walvisvaart. Aandelen Stokvis werden een paar punten hoger geadviseerd op het onveranderde dividend. Kon. Gist iets beter op het ver schenen jaarverslag, en ook* Vlismar hoger oo het onveranderde dividend van 7 per cent. Prolongatie 3 percent. (ANP) NEW YORK Elektronica, chemicaliën, staal en far maceutische artikelen voerden de New- Yorkse beurs vrijdag naar een hoger ni veau tai.i actievere handel. Hiermee werd een eind gemaakt aan een tweedaagse te ruggang en dit ondanks de gebruikelijke winstneming aan het eind van de week. Fondsen buiten de groepen, waarover de gemiddelden worden berekend, boekten de beste winsten, maar ook de hoofdfondsen boden sterke steun. Individuele winsten van 2 en 3 dollar of meer waren talrijk op de hoofdlijst. Sommige aandelen vertoon den een avance variërend tussen 5 en ruim 14 punten. De elektronische industrie, die een spectaculaire na-oorlogse groei be leefde en een nog rooskleuriger toekomst tegemoet lijkt te gaan, leidde de omme keer. Op zijn hoogste dagwaarde was Ze nith rond 14 punten beter, onderwijl een nieuw hoogtepunt bereikend. Litton en IBM waren rond 10 dollar hoger op hun beste punt. Texas Instruments monteerde ruim 6 dollar. De autowaarden waren vast. met goede handel in Studebaker en Amer^nn Motors op basis van hun gunstige verr-1"~«n. Che micaliën monteerden mee hoev Thiokol, een recente favoriet, zakte door winstne ming. De sporen reageerden op hogere vrachtci.ifers en goede kwartaalraooorten. met winsten in de buurt van een dollar of meer voor sommige van de leiders. De staal waarden verbeterden zich op een breed front, met U.S. Steel. Youngstown en Inland een dollar of meer hoger. Ban den waren hoger. Leidende oliewaarden verbeterden fractioneeh Cessna trok de aandacht in een vaste vliegtuiggroep. Col gate. een zeen-onderneming die zich ook on farmaceutisch gebied is gaan bewegen, kreeg -mede steun. Norwich was maximaal '•ond 6 hogor jn de farmaceutische groep. De aanrioionomzet hech'oee 3.790.900. Van de 1.228 vcrhandeldp fondsen sloten 607 hoger po 420 lafor. Hot inHncfripgemiddel- de kwam van 623 27 nn 627.29: dat voor snoorwegen van 167.42 op 168 00 en dat "on- ne"'->hare nutsbedrijven van 91.85 op 91.66 (UPI). Prins Willem V, 24 57 m. z.w. K. Race n. Quebec. Proven.singel. 24 470 m. z.o. Kp. Race n. Europa. Polydorus. pass. 25 Gibraltar n. Fremantle. Peperkust. 24 170 m. z.w. Ouessant n. Amsterdam. Parkhaven. 24 te Bremen. Poseidon. 24 350 m. n.o. Georgetown n. A'dam. Prins der Nederl., 24 v. Pt. of Spain n. La Guaira. Kempang. 24 v. Port Kemble n. Newcastle. Roggeveen, 24 v. Durban n. Auckland. Rotti. 24 ten anker Kuwait. Senegalkust 24 220 m. w.z.w. K. St.. Vine. n. Dakar. Stad Arnhem, 24 45 m. z. Cartagena n. Piombmo. Stad Gouda. 23 80 m. n.o. Ouessant n. Pepel. Stad Rotterdam. 24 150 in. o.z.o. Madeira n. Pepel. Stanvac Pcndopo, 24 te Tj.. Uban v. S'geigerong. Schie, 24 60 m. w. Galita n. Piraeus. Sloterdijk, 24 600 m. o. Kp. Race n. New York. Stad Utrecht. 24 430 m. z. Azoren n. New York. Sunetta, 24 400 m. n.n.o. Socotra n. Kaapstad. Seven Seas. 25 te Rotterdam. Soestdijk. 24 v. Rotterdam n. Antwerpen. Stad Delft, 24 420 m. n. Azoren n. Belfast. Statue of Liberty, 24 100 m. o.z.o. Lor. Marques naar Philadelphia. Steven, 24 85 m. z. Finisterre n. Watchet. Strat Madura 24 620 m. z.z.w. Kp. Leeuwin naar Melbourne. Sarangan, 24 600 m. o. Bermuda n. New York. Stad Alkmaar, 24 130 m. z.w. Brest n. IJmuiden. Stad Amsterdam. 24 95 m. z. Dakar n. Pepel. Steenwijk. 24 220 m. n.w. Malinhead n. Newark. Schelpwijk, 24 330 m. z.o. Sydney n. Auckland. Statendam, 24 v. Cristobal n. New York. Salatiga. 24 v. Paiembang n. Surabaja. Saloum, 24 v. Rouaan n. Dakar. Scherpendrechl. 24 te Londen. Statensingel, pass. 24 Anticosti eil. n. Montreal. Stentor, 25 te Point a Pitre. Tabian, 24 v. Surabaja n. Semarang. Tankhaven III, 24 v. Sungeigerong n. Singapore. Taria, 24 v. Newcastle n. Geelong. Tc-iresias. 25 te Trincomale. I'hemis, 23 v. New York n. Curacao. Tiba. 23 v. Buenos Aires n. Paranagua. Tarakan, 24 90 m. z. Djeddah n. Suez, rbelidomus, 24 v .Thameshavcn n. Amsterdam. Theobaldius. 24 120 m. o. Trinidad n. Curacao. Tibia, 24 330 m. o.n.o. Rio de Jan. n. Rio de Jan l'jitjalengka. 25 te Kure verwacht v. Hongkong. Tweelingen. 24 4 m. z.o. Beachyhead n. P. Ordaz. Van Ricbeeek, 24 v. Malacca n. Pt. Swettenham. Vasum, 24 v. Algiers n. Mena. Vlist. pass. 24 Gibraltar n. Genua. Van Waerwijck. 24 v. Suva n. Lautoka. Van Heemskerck. 24 v. Manilla n. Moji. Waterman. 25 te Walvisbaai. Willem Ruys. 24 te Balboa. V-'esterdam, 24 580 m. w.z.w. Landsend n. R'dam. Westertoren, 24 1100 m. z.w. Azoren n. La Spezia. Wieldrecht. 24 70 m. z. San Salvador n. Covenas. V/oronato. 24 290 m. n.o. Singapore n. Manilla. Westland, 24 v. Amsterdam n. Santos. Weltevreden. 24 te Genua v. Napels. IJssel, 24 le Bremen v. Hamburg. Zaanland, pass. 25 Fern. Noronha n. Montevideo. Zeeland, 24 v. Colombo n. Djibouti. Zonnewijk, 24 550 m. o.n.o. K. Race n. F. Williams. Zuiderkruis, 24 v. A'dam n. L. Palmas/Z.-Afrika. Zuiderkerk, 24 v. Hamburg n. Bremen. SLEEPVAART Blankenburg, 23 v. Hoek v. Holland te Rouaan. Loire. 21 te Karachi. Nestor, 23 v. Maassluis n. IJmuiden. Stentor. 24 te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7