Kijk Uit verliest met grote cijfers van een sterker ASC 2 Kennemerlandse voetballers deden het zondag niet best Geografen en planologen maken leerzame tocht door IJmond Amerika's vakbeweging hield appèl tegen werkloosheid MAANDAG 27 APRIL 1959 6 Kennemers DEM VVB Wijk oan Zee/Beverwijk Velsen/CSV ADO V itesse Kinheim „Haarlems Kleinkunst Theater" in Santpoort Koning Hoessein in Londen IEV Interruptie Fantasieloze eters Meteoor zette Natal in groene vuurgloed Ontslag uit de dienst tegen kapitein geëist Privêritten met dienstauto en onjuiste declaraties GEEN REVOLUTIONAIR ELAN Zowel voor het hogere als voor het lagere Kennemerlandse voetbal was het gisteren geen beste dag. De beide semi-profclubs brachten het tezamen tot slechts één winst punt, de tweedeklassers verloren alle drie, Beverwijk moest de eer aan Wyk aan Zee laten en de vierdeklassers Terrasvogels en Kinheim boekten ook al twee verliespunten. Dat de Holland-mensen met hun slechte positie op de ranglijst nog steeds geen ge noegen wensen te nemen, is gisteren weer gebleken: Met drievier bleven zij De Kennemers de baas, hetgeen betekent, dat zij twee punten op een medegegadigde voor de onderste plaats zijn ingelopen. Zorgde De Kennemers alzo voor een te leurstelling, VVB wenste in dit opzicht ook niet achter te blijven, want het liet Zee- burgia met niet minder dan tweevijf be slag op beide punten leggen, een uitslag, die we na de uitstekende VVB-resultaten van de laatste tijd zeker niet verwacht hadden. En de „Dritte im Bunde", DEM, liet zich al evenmin onbetuigd, want het liet OVVO met een nultwee-overwinning naar de hoofdstad terugkeren. Dat Beverwijk het tegen Wijk aan Zee niet gemakkelijk zou krijgen, hadden we verwacht, maar dat het voor de leiders op een nederlaag zou uitlopen, was niet in ons opgekomen. Gelukkig vallen er voor de Beverwijkers twee lichtpuntjes aan te wijzen; QSC kon het tegen hekkesluiter KW niet verder brengen dan éénéén en ook IVV moest tegen De Meteoor met een gelijk spel genoegen nemen. Aan de kop is de stand thans: Beverwijk 2029, QSC 20—29 en IVV 19—28. Het belooft in deze afdeling wel een spannende finish te wor den! Velsen stelde zich definitief veilig door met tweeéén van CSV te winnen. Vitesse omzeilde gisteren een gevaarlijke klip door WSV met een tweenul neder laag naar de Wormer terug te sturen. De Castricummers behielden daardoor hun uitstekende kans op de bovenste plaats, hoewel de Alkmaarse Boys op de loer blij ven liggen. Ze wonnen n.l. met nul-één van EVC. De ZVV'ers raakten wederom een puntje kwijt, daar zij tegen HSV met een gelijk spel (tweetwee)) genoegen moesten nemen. In deze afdeling is de stand aan de kop: Vitesse 2030, Alkm. Boys 20—29, ZVV 19—25, WSV 19—25. Kinheim en Terrasvogels leden gisteren beide een nederlaag met de oneven goal, de Velsenaren met tweeéén tegen DIO en de Vogels met drietwee tegen Rivalen. Gelukkig voor Terrasvogels echter leed ook ASV-Arsenal een nederlaag. Kop lopers Roda en VDO deelden de punten, maar ETO won. Aan de kop is de stand thans: Roda 19—30, ETO 19—29, VDO 1826. En onderaan: Terrasvogels 2014, Fokke 16—11, ASV-Arsenal 19—10. Waterloo deed weliswaar tegen EHS ver dienstelijk werk: De IJmuidenaren wisten het n.l. tot een gelijk spel te brengen. Hekkesluiter WMHO boekte ecmer een éénvier overwinning op De Meer, zodat onderaan de stand is: WMHO 1812, De Meer 16—11 en Waterloo 17—11. WMS, dat met tweeéén van haar concurrent DVAV won, zag haar leiderspositie ook nog ver stevigd, doordat de andere concurrent Ani mo met niet minder dan 94 van Bloe- mendaal verloor. De Kennemers heeft de belangrijke wedstrijd tegen Holland om de onderste plaats verloren met drievier. Het begin was voor Kennemers enigszins onfortuinlijk. Na acht minuten werd een schot van linksbinnen Rupping een doel punt, toen de bal in het doel waaide. Niet ontmoedigd lanceerden de Beverwijkers enige zeer gevaarlijke aanvallen en Jan van der Sluis kreeg een vrije trap te nemen. De doelman sloeg de bal tegen de paal, waarna het leer weer het veld in sprong. De tweede helft begon al direct weer met een offensief van De Kennemers. Twee corners waren het resultaat. Na twaalf mi nuten kregen De Kennemers weer een vrije trap te nemen en Jan Mosk schoot keihard in éénéén. Vijf minuten later wees de scheidsrech ter de thuisclub opnieuw een vrije schop toe, ditkeer wegens hands, en weer schoot Jan Mosk raak: tweeéén. De Kennemers was nu sterker, doch ver der succes bleef voorlopig uit. Holland wist het spel te verplaatsen en na 20 minuten maakte Van Bemmel met een fraai doel punt gelijk: tweetwee. De bezoekers zet ten een hevig offensief in en na een half uur spelen namen zij door midvoor De Rijk een voorsprong. De Kennemers sloeg hard terug en in de 38ste minuut gaf rechts buiten Sluiter een voorzet aan midvoor Zwanenburg, die "ia de binnenkant van de paal de partijen weer op gelijke voet bracht: driedrie. In de laatste minuten ontging De Kenne mers het verdiende gelijke spel, toen Van Bemmel kon profiteren van een blunder van doelman Meyer, die de bal mis sloeg. Holland won met drievier. Het traag spelende DEM werd met nul- twee een willig slachtoffer van het enthou siaste OVV O. Hoewel de thuisclub al direct met enige aanvallen voor het Amsterdam se doel verscheen, leverden deze niets op en na een half uur werkte een OVVO-er de bal bij een scrimmage over de lijn: nuléén. Piet Burger kreeg een mooie kans om gelijk te maken, maar zijn kogel ketste via de paal uit. Na de hervatting was OVVO ook tech nisch de meerdere en DEM geloofde het wel. De Beverwijkers brachten het niet verder dan zwakke aanvallen. Na 35 minu ten kon de OVVO-midvoor onhoudbaar doelman Aardenburg passeren: nultwee. Enkele tegenaanvallen van DEM hadden niets om het lijf. Schoten van Bakker en Lieshout troffen geen doel en OVVO won verdiend. Voordat de wedstrijd VVBZeeburgia op „Watervliet" begon, wérd door alle aanwezigen een minuut stille in acht ge nomen wegens het verscheiden van de oud-VVB voorzitter en bestuurder van „Kennemerstaten", de heer W. F. Vene- berg, die vrijdag op 58-jarige leeftijd overleed. De VVB'ers speelden hun slechtste wedstrijd van het seizoen tegen de tech nisch betere Amsterdammers, die welis waar aanvankelijk een VVB-overwicht kregen te verwerken, dat door Verswij - veren na tien minuten werd argerond (1—0), maar zich goed herstelden. Want na 18 minuten werd het opdringen van de overigens matte Velsense defensie noodlottig (11). Voor VVB miste o.a. v. d. Linde op een haar, doch in dezelfde minuut strafte de Zeeburgia rechtsbinnen een fout van spil De Wolf af (12). De wanhoopsverdediging liet Zeeburgia nog eens scoren, doch er was buitenspel vast gesteld. Met dit geluk rondde Kersbergen na een half uur een combinatie met Ver- swijveren af (22). Na de hervatting beging de VVB-elf de fout het middenveld vrij te geven aan het beheerste spel van de gasten, die na tien minuten uit een voorzet van links een fraaie kopstoot door hun midvoor zagen beloond (23). Het spelpeil werd er niet fraaier op; de strijd werd met veel gepraat in beide teams rommelig. De gastheren probeerden kennelijk de Zee- burgia-verdediging te doorbreken, maar hoewel vele schoten werden gelost en anderzijds de VVB-aanval in te korte combinaties verviel, bleef succes uit. Dit kwam aan de andere kant, toen na 25 minuten de Velsense verdediging niet in staat was wegens opdringen een hoge doorspeelbal te onderscheppen en de uit gelopen v. d. Boogaard ook nog eens onder de bal doorliep (24). Gaandeweg werd er bij VVB hopeloos nog erger geknoeid. Dit culmineerde vijf minuten voor het einde in een doelpunt, toen spil De Wolf terugspeelde en de bal langs de verslagen v. d. Boogaard rolde (25). Beverwijk heeft de voor haar belangrijke wedstrijd tegen Wijk aan Zee met een twee verloren. Zij namen na 20 minuten de leiding, toen Springer een fout van de back Aardenburg afstrafte en doelman De Blok het nakijken gaf. Wijk aan Zee probeerde meteen gelijk te maken. Een goede voorzet van Sijsner werd afgewerkt door Theo de Winter, diens kopbal had doelman Raap reeds verslagen, toen de bal toch werd weggewerkt. Bij Wijk aan Zee raakte Scholten geblesseerd en hij werd vervan gen door Snijders. De rust ging in met een éénnul voorsprong voor Beverwijk. Onmiddellijk in de tweede helft ontketende Wijk- aan Zee een fel offensief en reeds na vijf minuten kopte Gerard Bol uit een door Sijsner genomen corner raak: één- één. De thuisclub was nu sterker en het Beverwijkse doel was voortdurend in ge vaar. Doelman Raap was echter in uitste kende vorm. Na 23 minuten moest hij toch zwichten voor een schuiver van Sijsner, die de bal goed kreeg aangegeven door Simon Bol. Beverwijk kreeg hierna nog een be nauwde tien minuten te doorstaan en Raap kon met moeite schoten van Sijsner en Theo de Winter uit zijn doel houden. Velsen heeft CSV verslagen met twee één. Na tien minuten werd een aanval van Velsen beloond met een doelpunt. Keeper De Heer had de bal niet voldoende onder controle en Wittebrood was er als de kip pen bij: éénnul. Velsen nam het toen wat gemakkelijker op en CSV kwam enige keren gevaarlijk voor het doel. Midvoor Kossen maakte nog juist voor rust de ge lijkmaker: één—één. In de tweede helft ging de strijd gelijk op en na bijna 18 mi nuten scoorde Willemsfloet uit een pass van Wittebrood het winnende doelpunt: tweeéén. Ondanks hardnekkige pogingen van de Castricummers om opnieuw gelijk te ma ken kwam er in de stand geen verandering meer. ADO had tegen Zilvermeeuwen enige junioren opgesteld, van wie Gerard Been tjes nog het beste heeft voldaan. ADO on dernam al direct een gevaarlijke aanval, waarbij Piet Beentjes rakelings langs de paal schoot. Enkele minuten later deed Gerard Beentjes het beter en hij gaf de thuisclub een éénnul voorsprong. Na een kwartier profiteeerde Zilvermeeuwen van een blunder van de >.DO-achterhoede en het stond éénéén. De thuisclub kwam nu goed opzetten en met doelpunten van C. Duivenvoorde en Taap Fatels liep zij tot drieéén uit. In de tweede helft deed ADO het wat kalmer aan en hoewel G. van Tu- nen twee keer een prachtige scoringskans kreeg kwamen er geen doelpunten meer bij. Vijf minuten voor tijd resulteerde een aanval van Zilvermeeuwen in een treffer en zo kwam het einde met drie—twee. Ook WSV heeft Vitesse niet kunnen stuiten op haar tocht naar het kampioen schap en moest met een tweeeen neder laag naar huis. Er is verwoed gevochten in het sportpark aan de Puikman. Vitesse drukte haar meerderheid voor rust uit in een gaaf doelpunt van linksbinnen Zonne veld. De vloeiende combinaties der Cas tricummers stichtten na de hervatting veel verwarring in de WSV-verdediging. Hoe wel keeper De Vries uitstekende reddin gen verrichtte, kon hij na 20 minuten niet voorkomen, dat midvoor De Groot van verre afstand het doel doorboorde: twee nul. Pas in de laatste minuten konden do bezoekers onder de Castricumse druk van daan komen en zorgde midvoor De Leeuw voor het enige tegenpunt. Aangezien de gemeente Haarlem plot seling het DIO-terrein tot onbespeelbaar veld had gemaakt, werden DIO en Kin heid verwezen naar het DSK-veld, dat weliswaar bespeelbaar, doch wegens veel effect ongeschikt bleek. Toch probeerden beide ploegen er het beste van te maken, hoewel de Kinheimers twee invallers hadden. Het terrein liet goed voetbal niet toe en dat bleek voor Kinheim na zeven minuten funest. Rechtsachter Paap speel de de bal op Pigmans terug, maar het effect sorteerde een fraaie kans voor de toegelopen DIO-linksbuiten (10). Nu kwam Kinheim ondanks slecht spel (van beide kanten trouwens) even meer op zetten, doch invaller F. v. d. Kant zag een mooi schot ferm gestopt en R. Haan treuzelde om een open kans te benutten. De strijd ging vrijwel gelijk op met wis selende aanvallen, waarbij ook doelman Pigmans op zijn post was. Toen de prima spelende spil Van Vuuren na 35 minu ten miste, had Pigmans blijkbaar vrees voor de toestormende DIO- midvoor, die de stand onhoudbaar op 2—0 bracht. Ook na de her vatting wonnen het spelpeil en de tech niek van beide ploegen het niet van het Door verschillende omstandigheden heb ben de leiders van het R.-k. jeugdzorg- werk in Santpoort zondagavond het amu sementsprogramma in zaal „Zomerlust", waarvan de eventuele baten waren be stemd voor het komende jeugdkamp van veertig jongeren, niet door eigen krachten kunnen laten verzorgen. Vandaar dat men een beroep had gedaan op het „Haarlems Kleinkunst Theater", dat een typisch en semble van amteurs bleek te zijn, die zich allen op de beoefening van een bepaald onderdeel der kleinkunst hebben toegelegd en daarbij tot resultaten komen, welke de vergelijking met het „echte" cabaret en variété niet of nauwelijks kunnen door staan. Het zijn voornamelijk jeugdige ama teurs die nog niet. voldoende beseffen dat bij een optreden buiten de familiekring nu eenmaal strengere normen gelden. Als voorbeeld noemen wij de jeugdige imitator, die ongetwijfeld diverse geluiden knap wist na te bootsen, doch daarbij slechts een uitermate zwakke conférence tot zijn beschikking had, die bovendien nog bij zonder onverzorgd werd uitgesproken. En het flauwe schetsje „Ochtendgymnastiek" werd dermate „dilettanterig" opgevoerd, dat geen enkele regisseur van een behoor lijke amateurvereniging een dergelijk ac teren zou veroorloven. De muzikale prestaties echter van „The Thornwood Players", welk kwartet zich zeer bedreven toonde in een vlotte vertol king van diverse populaire melodietjes, verdienen waardering. Later vormde de vaardige pianist nog het „Do Valdo Verdi trio", doordat hij zich liet assisteren door twee parmantige knapen, die met hun schelle jongensstemmen en met behulp van enige exotische attributen op amusante wijze een aantal Zuid-Amerikaanse klan ken ten gehore brachten. Verder vertoon den „De Haarlemse Zusjes" een onmisken bare bedrevenheid in de gymnastiek en gaf Liana Grafelli onder meer als slangen meisje blijk over een uitzonderlijke lenig heid en souplesse te beschikken. (Van onze correspondent in Londen) Koning Hoessein van Jordanië is uit New York in Londen aangekomen voor een particulier bezoek. Hij wil vrienden op zoeken en genieten van de gelukkige sfeer in Groot-Brittannië, zulks kennelijk in te genstelling tot de omstandigheden in eigen land, welke, naar hij zei, overigens aan zienlijk zijn verbeterd. Hiervan getuigt het feit, dat Hoessein in staat was zijn land reeds begin maart te verlaten voor een wereldtournee. Hoessein zal tien da gen in Engeland blijven. Gisteren gebruik te hij de lunch met de koninklijke familie op het kasteel Windsor. Ondanks het pri- vé-karakter van zijn bezoek wordt ver wacht dat hij besprekingen zal voeren met de Britse regering. Er is inderdaad spra ke van een volledige ommekeer vergele ken bij de hachelijke toestand waarin Jor danië een jaar geleden verkeerde, toen men geneigd was het af te schrijven. Het is onwaarschijnlijk dat de positie van westelijke bondgenoot kan worden hersteld, maar nu Jordanië's inwendige stabiliteit groeiende is, lijkt het erop dat het de stille vennoot van het Westen is geworden. Volgens onofficiële berichten zouden de Britse en Amerikaanse rege ringen in beginsel zijn overeengekomen Jordanië's soevereiniteit te waarborgen. Dit betekent echter niet noodzakelijker wijs dat een formeel verdrag met Jorda nië zal worden gesloten. De regeling kan ook de vorm aannemen van een „gentle men's agreement". Hierdoor wordt erkend dat het in de Arabische wereld geïso leerde Jordanië voor het Westen een sleu telpositie. inneemt. Er is heel wat gebeurd sinds alles voor Londen verloren leek toen Hoessein's rechterhand, de Britse gene raal Glubb werd ontslagen. De koning, die tussen twee vuren zit, Kassem en Nasser, is weer volkomen van het Westen afhan kelijk. In de handhaving van het even wicht tussen de tegenstrijdige krachten van het Nabije Oosten speelt Jordanië op het ogenblik misschien wel een beslissen de rol. Zoals reeds werd gevreesd heeft het eerste tiental van de schaakclub Kijk Uit in het eerste promotieduel met stevige cij fers (8-2 van ASC 2 uit Amsterdam ver loren. De Amsterdammers verschenen met een team dat stellig in de eerste klasse van de KNSB geen slecht figuur zou slaan. Spelers als W. de Ruiter, P. Th- Sassen, K. J. Schelhaas, C. Zuidema, G. Vogel en H. Nagele zijn geen onbekende namen in het eerste tiental. Het kwam dan ook stellig niet als een verrassing dat de IJmuidense schakers tegen dergelijke geroutineerde spelers niet opgewassen bleken. Bovendien beschikten de ASC'ers met enkele jeugdige spelers over een ge middeld jonger team dat bovendien in het spelen van 5-uurs partijen reeds diverse malen ervaring heeft opgedaan- Juist de ze ervaring in dergelijke lange partijen heeft de uitslag geducht beïnvloed. Het was voor het eerst in het bestaan van Kijk Uit dat men met dit soort wedstrij den kennis maake. De meeste spelers weerden zich dan ook de eerste drie uren uitstekend, maar werden de beide laat ste speeluren murw gespeeld. Overigens begon de strijd stellig niet onverdienste- lijkk voor Kijk Uit. A. Kistemaker bouw de in een Sicilaanse partij een uitstekende stelling op. terwijl ook de overige spelers over het algemeen goed stonden. Met uit zondering misschien van ir. W. Mees en G- Maas, die al spoedig benauwde ogen blikken meemaakten. Een prettige ver rassing bereidde toen ir. W. Mees zijn clubgenoten door in een stelling met de kwaliteit minder via een listige variant toch nog remise te boeken. Op hetzelfde moment echter werd A. Kistemaker in feite slachtoffer van zijn eigen spel. Een wat onnauwkeurig spel werd onmiddellijk door zijn rivaal afgestraft, daarmee ASC aan een 1 (2-1V2 voorsprong helpend. G. Maas kwam in de f-3 variant van het Ko- ningsindisch zijn niet; geheel juiste opzet niet meer te boven. Een daverende ko- ningsaanval van de ASC'er maakte het verder spelen onmogelijk, xlo--2lh. J- Blok vertoonde in de eerste helft. Er werden over en weer wel aardige passes gelan ceerd, doch het terreineffect liet niet veel kansen toe. Na ongeveer tien minuten ontstond een aardige combinatie tussen de gebroeders R. en H. Haan( waaruit H. Haan de bal meenam en met een laag schot de uitlopende DIO- doelman passeerde (12). De gelijkmaker had er kunnen zijn als niet Demmers zijn fraaie kopbal uit een hoekschop van H. Haan meesterlijk door de DIO-keeper ge stopt had gezien. Ripperda 2 was blijkbaar naar Velsen gekomen om kost wat kost tegen IEV op „Rooswijk" de kampioenskansen in eigen hand te houden. Maar ook de Velsenaren wilden hun kansen behouden. .Tammer was, dat de wedstrijd op het laatst door de Haarlemmers met wat unfair spel werd ontsierd. Zelfs ontzag een Ripperda-aanvaller zich niet om de bal tweemaal met de hand te spelen en deze daarna tegen een IEV-achterspeler te plaatsen. Dit werd aanleiding tot een strafschop tegen IEV na 17 minuten. Heftige protesten baatten niet, doch na de wedstrijd tekende IEV protest aan. Al direct moest Ripperda alle zeilen bij zetten onder de IEV druk. In de zevende minuut scoorde J. Duin met een fraaie kopbal (10) en wat later schoot J. de Reus van de lijn af en via de handen van de Ripperda-doelman 20 in de tou wen. Van der Linden van Ripperda kon dit blijkbaar niet verwerken en gaf Stals zonder de bal te spelen een kop stoot. Ofschoon de scheidsrechter de Haar lemmer naar het kleedhuis verwees, her riep hij achteraf zijn beslissing. Dit gaf Ripperda weer morele steun en zij kwam meer los. Doordat Bos op de doellijn miste, had dit succes (21) en na 25 minu ten trof een prachtig schot het IEV-doel (22). De thuisclub kwam fel terug en het was na 33 minuten H. de Reus, die de ruststand op 32 bracht. Na de hervat ting speelde IEV op winst. Ripperda pro beerde met listige trucs aan de offensieve druk te ontkomen, maar kon het niet be paald sportief houden. Totdat vorenge- meld geval ontstond, dat de betwiste ge lijkmaker veroorzaakte. IEV lanceerde daarna aanval op aanval, die echter tel kens werd afgebroken door uittrappen en tijd winnen. De stand bleef 3—3. verdedigde zich tegen de gevaarlijke De Ruiter der traditie getrouw met de Sici- liaanse partij. Hoewel hij in het ver ge vorderd middenspel een pion verloor kon hij door torenverdubbeling op de tweede rij toch nog remise door eeuwig schaak forceren, 1-3. G. de Haas kreeg in een Spaanse partij al spoedig twee pionnen meer dan zijn rivaal. Hij verzuimde ech ter tijdig zijn achterstand m ontwikkeling weg te werken, miste later de beste voort zetting en moest toen een kansrijke par tij voor Kijk Uit alsnog aan de tegen stander laten. Even kreeg men nog hoop toen J. L. Wijdoogen na een hevige druk op zijn stelling door een combinatie een stuk won en de partij fraai in zijn voor deel besliste, 2-4. Tj- de Jong kon het te gen de Nederlandse jeugdschaakkampioen na een schijnoffer op f7 in het vierpaar- denspel op de lange duur toch niet red den. Een felle centrum-actie van de jonge Amsterdammer noopte hem tot verdedi gen. Fraai spel bracht toen een nieuw winstpunt voor ASC. 2-5. Th. Hölscher speelde prima maar liet de touwtjes even vieren, waarvan zijn collega dankbaar profiteerde. Via pionwinst stelde de Am sterdammer de winst voor zijn club vast, 2-6 C. J. Gordijn had een Hollandse par tij. waarin hij duidelijk voordeel had. Hij moet echter de mogelijke winst op het kritieke moment verzuimd hebben, kwam tot. overmaat van ramp in tijdnood en zag zich toen zelfs de zeker verdiende zege ontgaan- Ook F. J. Wal da had lange tijd hel betere spel maar bleek bij het vorde ren van de tijd ook zijn meeste kruit ver schoten te hebben. Toen materiaal verlo ren ging was het uit. 2-8. De volledige uitslag luidt: Kijk Uit-ASC 2: J. Blok (zwart) W. de Ruiter (wit) remise F. J. Walda-P. Th. Sassen 0-1; ir. W. Mees-K. J. Schelhaas remise: Tj. de .Tong-C. Zuidema 0-1: G. Maas-G. Bil 0-1 A. Kistemaker-G. de Vries 0-1: Th- Hölscher-G. Vogel 0-1: C. J. Gordijn-TT. Nageler 0-1; J. L. Wijd- oogen-R. Bauseh 1-0 G- L. de Haas-J. v. Vlijmen 0-1. Totaal 2-8. Op 9 mei trekt Kijk Uit naar Bussum om BSG 2 te ontmoeten. Bij een nieuwe nederlaag zullen de IJmuidenaren uitge schakeld zijn. Het lijkt waarschijnlijk dat men het echter zover niet zal laten komen. Het dagelijks bestuur van het advies college van het IJmondgebicd heeft zater dagmiddag in het Culturele Centrum aan het Moerbergplantsocn in IJmuiden de af deling Noordholland van het Aardrijks kundig Genootschap, ondcrwic een groot aantal planologen van stedebouwkundigc diensten van rijk en gemeenten, ontvangen. Velsens burgemeester, mr. M. M. Kwint, heette het gezelschap in het Culturele Cen trum welkom. Hij vond het belangrijk dat. de geografen en de planologen nu eens kennis konden maken met de IJmond en zich van dit gebied een goed inzicht kon den vormen. Professor Bakker vond dat IJmuiden qua opzet veel gelijkenis vertoont met Rotter dam-Zuid. „IJmuiden is breed opgezet met ruime straten en brede pleinen". Drs. W. J. de Bruyne sprak vervolgens over het IJmondonderzoek. Hij zei dat men in de IJmond wordt geconfronteerd met vier grote problemen. In de eerste plaats is dit wel de onmoeling tussen oud en nieuw, de overgangssituatie, het wonen op grote schaal in nieuwe wijken en de ploe gendienst. In IJmuiden doen zich veelal problemen voor door het wonen in nieuwe wijken, Velsen-Noord wordt beheerst dooi de ploegenarbeid (één vierde gedeelte van de volwassen mannen werkt daar in ploe gendienst), in Beverwijk levert de ontmoe ting tussen oud en nieuw grote moeilijk heden op en in Heemskerk verkeert de autochtone bevolking in een overgangs situatie. Geluk Een geluk noemde drs. De Bruyne het dat een groot, gedeelte van de bevolking van Velsen-Noord en IJmuiden in de oor log geëvacueerd is geweest, waardoor het saamhorigheidsgevoel en het buurtbesef niet zo zeer op de voorgrond treedt tegen woordig, waardoor de nieuwe bewoners gemakkelijker in de nieuwe gemeenschap kunnen worden opgenomen. De mensen die uit de grote steden komen en in de IJmond komen wonen passen zich moeilijker aan dan die van het platteland komen. De eer ste catagorie migranten stelt namelijk veel hogere eisen. Het verenigingsleven is één van de media tot integratie. Toch hechtte spreker een betrekkelijke waarde aan de invloed van het verenigingsleven. „De ont moeting in het kerkelijk- en verenigings leven werkt ook makkelijk ergernis in de hand. Het kan soms bevriezend werken". De interessante inleiding van drs. De Bruyne werd met veel belangstelling ge volgd en gaf aanleiding tot het stellen van diverse vragen. COVENTRY (UPI) De Britse onder wijzer Colin Jordan, secretaris van de li ga ter verdediging van het blanke ras (White Defence League), is donderdag avond in Coventry uit een vergadering verwijderd. Hij was tijdens de vergadering naar voren gelopen en had de spreker, de Westindische premier Sir Grantley Adams gevraagd, of Engeland „een vuilnisbelt voor West-Indiërs" moest worden. De or debewakers brachten hem onmiddellijk buiten de zaal. De vergadering werd vooral bijgewoond door in Engeland woonachtige West-In diërs. Sir Adams verklaarde, dat zijn land ondanks de rassenongeregeldheden van de vorige herfst in Nottingham en Londen deel wil blijven uitmaken van het Britse gemenebest. TORQUAY (UPI) Tijdens een con gres, dat Engelse gastronomen in Tor quay houden heeft Lady Lewisham. die faam heeft verworven als critica van de Engelse levensstijl, de stelling ge poneerd, dat Engeland het beste voed sel en de slechtste koks heeft en dat de meeste Britse keukenmeisjes opge hangen moeten v:orden als straf voor wat zij het voedsel aandoen. De Engelse keukenprinsessen hebben de grootste variatie van vissoorten, hel allerbeste rundvlees en het meest malse lamsvlees ter beschikking. „Maar Brit ten zijn nu eenmaal de meest fantasie loze eters ter wereld en daarom, worden in de Engelse keuken de grootste mis daden begaan tegen het voedsel. Zo erg, dal men er de doodstraf op moest stellen", aldus Lady Lewisham. 2=ooooccoco*x»cooosooooo30MoMea>scoe«x»^^ WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE DONNYBROOK (UPI) De pJitie van Donnybrook en Richmond, in de Zuidafri- kaanse staat Natal, probeert tot op heden vergeefs de overblijfselen van een mete oor te localiseren, die in de nacht van za terdag, op zondag veel ontsteltenis te weeg bracht onder de inheemse bevolking. Het. neerkomen van de meteoor ging ge paard met een fel groen schijnsel, dat on geveer vijf seconden tot op 400 km. afstand zichtbaar was. Tot op bijna 50 kilometer was een trilling te merken. Tot dusver zijn geen berichten ontvan gen over persoonlijk letsel of materiële schade. De meteoor is van betrekkelijk nabij waargenomen door de inzittenden van een Viscount, die op 5.000 meter van Johannes burg naar Durban vloog. Mede aan de hand van deze waarnemingen schatten as tronomen het gewicht van de meteoor op 20 ton. Boeren in de omgeving dachten aanvan kelijk, dat een Russische of Amerikaanse aardsatelliet was neergevallen of dat de streek door een cycloon werd getroffen. De zoeloestammen zijn van streek door de meteoor. Zij zijn bang, dat de wereld spoe dig vergaat. De „Studiedag IJmond" werd 's morgens vroeg begonnen met een bezoek aan het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden, waar men kennis maakte met de geschie denis, de doelstelling en de dienstverlening van dit bedrijf in het kader van de econo mische betekenis van de zeevisserij. De bezoekers werd duidelijk gemaakt dat de zeevisserij de oudste bestaansbron van de grootste stad in de IJmond is. Op het pro gramma stond voorts een bezoek aan de drie sluizencomplexen en aan de Hoog ovens. Bovendien konden de bezoekers kennis nemen van de streekplannen voor IJmond-Noord en IJmond-Zuid. Ir. L. Stoelinga, directeur van Openbare Werken in Beverwijk, sprak over het Beverwijkse stadskernplan. Het middagprogramma vermeldde onder meer een tocht door de gehele IJmond. Hier konden de gasten zich op de hoogte stellen van de uitgestrektheid van de IJmond en zich een beeld vormen van de grote moeilijkheden om van deze streek een aanvaardbaar woongebied te maken. Beter inzicht Vooral de aardrijkskundeleraren zullen een veel beter inzicht hebben gekregen van de IJmond, dan die zij tot nu toe hadden. Dit zal er toebijdragen dat de leerlingen van de Nederlandse scholen beter over dit interessante maar problematische gebied zullen worden voorgelicht. Voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag stond de 42-jarige reserve-ka pitein C. M. uit Amersfoort terecht we gens hel indienen van onjuiste reisdecla raties en het gebruik maken van een jeep voor particuliere doeleinden. De krijgs raad had hem veroordeeld tot veertien da gen gevangenisstraf voorwaardelijk en 100 boete. De auditeur-militair had ont slag uit de dienst gevraagd. De kapitein verscheen met de borst vol onderscheidingen voor het hof. Hij had ge diend in het Vreemdelingenlegioen, ge vochten in Burma, hij was in 1944 ge dropt in het door de Duitsers bezette Ne derland en had daar de B.S. opgeleid. Voorts had hij in Indonesië gevochten. De president van het hof hield hem voor, dat hij het wel heel erg bon', had gemaakt. In plaats van dienstreizen te maken per jeep ging hij naar zijn zieke vrouw in zijn woonplaats en declareerde maaltijden, die hij niet had genoten. De president noem de dit een officier onwaardig. Bovendien bleek, dat beklaagde zich al eerder had misdragen en daarvoor veroordeeld was. De kapitein gaf toe, dat hij verkeerd had gedaan, maar voerde tot zijn verde diging aan, dat hij altijd gewend was zelf standig te handelen. De advocaat-viscaal, mr. J. Zaayer, vond dat een en ander van een officier, al is hij nog zo dapper, niet kan worden geduld. Hij gaf leiding in het kwade aan zijn minderen en zette anderen aan tot het opstellen van valse verklaringen. De advocaat-fiscaal zag geen andere moge lijkheid dan ontslag uit de dienst en vroeg verder een maand gevangenisstraf. De verdediger betoogde, dat ontslag ver lies van 28 pensioenjaren met zich brengt. Beklaagde was belast met de oprichting van een bataljon en had het ontzettend druk. Hij moest permanent met een jeep rijden en had deze ook gebruikt voor een bezoek aan zijn huis, hetgeen niet juist, maar begrijpelijk is Over het declareren zei de verdediger, dat dit heel moeilijk is en dat dikwijls door officieren gefingeerde reizen worden gemaakt. Een figuur, die zo'n uitstekende staa* van dienst heeft, mag niet worden ontslagen, zei de verde diger en hij vroeg het hof het vonnis van de krijgsraad te bevestigen. Beklaagde, die al 9 maanden is geschorst, is daar voor reeds voldoende gestraft. Het hof zal op 5 mei uitspraak doen. (Van onze correspondent in Washington) Maandenlang heeft men er in Ameri ka's overkoepelende vakbeweging over gedelibereerd of men een grootse demon stratie moest houden wegens de aanhou dende werkloosheid. Walter Reuther, de voorzitter van de verenigde auto-arbei ders en vice-president van de gehele orga nisatie, had oorspronkelijk een grote op tocht willen houden en men sprak zelfs wel over een „opmars naar het Witte Huis". Zoiets klonk anderen toch veel te revolutionair. Men besloot tot een compro,- mis: een massavergadcring in Washing ton's grootste zaal. Door al dat geharrewaï heeft het rijke lijk lang geduurd voordat de demonstra tieve vergadering belegd kon worden en toen men dan eindelijk bijeenkwam, had de regering een beetje verdacht vroeg juist nieuwe cijfers bekend gemaakt over de stand der werkloosheid. Volgens de regering waren er in Amerika nog vier miljoen driehonderd zestigduizend werk lozen, maar dat geta. was 390.000 lager dan het cijfer van de vorige maand. Nu daalt de werkloosheid altijd belangrijk wanneer het voorjaar zijn intrede doet, maar ditmaal was de daling toch onge veer twee keer zo groot als normaal Voor de regering dus een reden tot vol doening. De Amerikaanse minister van arbeid, James Mitchell, voorspelde, dat er in oktober van dit jaar slechts drie miljoen werklozen zouden zijn of zelfs minder. Mitchell deed die voorspelling tijdens de massademonstratie, waar men ook hem had uitgenodigd en waar men deze representant van een regering, die men in arbeiderskringen in het algemeen niet be wondert, niettemin zeer rustig aanhoorde. Veel meer dan algemeenheden en hoop voor de toekomst had Mitchell niet te brengen en het was wel kenmerkend, voor het allerminst revolutionaire karakter van deze betoogvergadering, dat men met geen enkel „geboe" op Mitchell's korte rede reageerde. Toen na Mitchell de welsprekende Wal ter Reuther achter de microfoons plaats nam, kreeg deze echter een gpweldige ovatie in ontvangst te nemen. Reuther is zeer populair. Hij is een groot spreker en bovendien waren er wel bijzonder veel af gevaardigden uit het industriegebied rond Detroit naar Washington gekomen. De manier, waarop de orator Reuther ineens de zaal meekreeg „was vakwerk": Toen ik zojuist de heer Mitchell hoorde zeggen, aldus spreker, „dat hij zou uiteenzetten wat de regering van Eisenhower gedaan heeft om de werkloosheid te bestrijden toen dacht ik bij mezelf: dit wordt de kort ste rede, die Mitchell ooit gehouden heeft!" Opnieuw kreeg Reuther natuur lijk een geweldig applaus. Het is voor de ze redenaar waarlijk een Klein kunstje om een zaal met vijfduizend mensen volko men mee te slepen. Een vakverenigings leider kan in Amerika moeilijk de helft van het gehele volk achter zich krijgen. Voor het presidentschap heeft Reuther, naar men in het algemeen aanneemt, dan ook geen kans. Men moet hem echter de beste spreker noemen uit het kamp der de mocraten en de partij moet het wel be treuren, dat deze man niet meer uitgebuit kan worden in de verkiezingscampagne. Reuther is meer dan alleen een knap redenaar en volksmenner, hij had ook iets te zeggen. Wat de vakbeweging ver ontrust in deze dagen is het feit, dat de produktie in Amerika enorm omhoog is gegaan, terwijl de werkloosheid lang niet naar evenredigheid is verminderd. De oor zaak hiervan is de grote mate van automa tisering in de industrie. Reuther poneerde de stelling, dat „iede re Amerikaan recht heeft op werk". Hij achtte het niet uit den boze, wanneer een begrotingstekort het gevolg zou zijn van een regeringsactie om werk te scheppen Eisenhower en de zijnen willen echter zo enigszins mogelijk evenwicht houden in de begroting. Maar op die manier al dus Reuther loopt het. mis met de an dere begroting, met het huishoudboekje, in vele arbeidersgezinnen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 10