Hoogovens zou wel meer personeel willen, maar is het er ook? IJmond-agenda Havenberichten Hout-Triplex - Board DE HOUTHAL G. J. Bremerkamp sprak over Oud-Santpoort Handballers van IJmond het weekeinde in vorm Korfballers „Watervliet" vieren feest Twee teams van „Water vliet" verloren zondag Van brug gevallen Modelbouwers ontvangen in Beverwijks „Scheybeeck" Uitslagen „Pat Mat" Kindercircus „Lambertha" trad op voor „Kinder genot" Welpen voetbalden ODO heeft nieuw bestuur Theo Tielrooy aan de kop NDSM en IJmuiden even sterk Kustvaarder „Jan" in moeilijkheden Hockey in Kennemerland Kennemer hockeyers aan einde van seizoen De „AügenJb" had geen sleepboothulp nodig Restauratie monument in Den Haag voltooid MAANDAG 27 APRIL 1959 Uit het financieel jaarverslag van Hoogovens te IJmuiden, waarover men elders in dit blad bijzonderheden kan lezen, blijkt dat er in 1958 meer geproduceerd is dan in de vorige jaren. Er zijn dan ook meer werkkrachten aan te pas gekomen. Op 1 januari j.l. werkten bij Hoogovens en aangesloten bedrijven circa 12.100 personen, hetgeen 300 meer is dan in het vorige jaar en het ziet er naar uit, dat het aantal werknemers steeds groter zal worden. De directie van Hoogovens is ten aanzien van de personeelsvoorziening niet geheel zonder zorg, hoe merkwaardig dit ook moge klinken in een tijdvak van gestegen werkloosheid. In de eerste helft van het vorige jaar was het personeelsvraagstuk voor Hoog ovens niet dringend: enerzijds was het ver loop relatief gering, anderzijds leverde de werving redelijke resultaten op. Daardoor kon men het in de bedrijven werkende personeel van derden belangrijk vermin deren. Maar in de tweede helft van iyt>8 veranderde deze situatie in ongunstige zin. Dit nu is met het oog op de toekomstige uitbreidingen iets dat zorgen baart. Aan deze omstandigheid ligt een com plex van oorzaken ten grondslag. De di rectie vindt het opmerkelijk, dat het aan tal werkzoekenden, ingeschreven bij de arbeidsbureaus, voor zover het voldoet aan de door Hoogovens gestelde eisen, gering is. Een tweede oorzaak is, naar de mening der directie, gelegen in de geringe binnen landse mobiliteit van de arbeidende be volking. Daarbij zou ook de in Nederland gevolgde huurpolitiek een rol spelen. Nieuwe arbeiders kunnen namelijk in de omgeving van Hoogovens IJmuiden wel een goede en moderne woning huren, maar dit vergt vaak zes tot tien gulden per week meer huur dan de woning die men elders zou moeten verlaten. In het algemeen zou men, zo meent de directie van Hoogovens, in het algemeen belang van de industrialisatie van het land de vraag kunnen stellen of de scho ling in technische richting niet on korte termijn verdere uitbreiding behoeft. Woningen De woningvoorziening zelf bleef zich be vredigend ontwikkelen: in 1958 konden circa achthonderd leden van het Hoog- ovenpersoneel aan een woning worden ge holpen. En er is nog een aanzienlijk aantal woningen in aanbouw. Zoals wij onlangs reeds uitvoerig hebben gemeld, is in de gemeente Heemskerk een aanvang gemaakt met de bouw van een complex van 152 experimentele etage- woningen. Deze vormen een onderdeel van een plan van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. in de zes landen woningen te doen bouwen, waarbij bijzondere aandacht wordt besteed aan het verwerken van meer staal dan gebruikelijk is en aan stan daardisatie. Vooral met het oog op de con- tinu-arbeid (in Velsen-Noord werkt een vierde van de volwassen mannelijke in woners in ploegendienst!) wordt in deze woningen voorts met geluidsisolatie (onder andere steenwol) geëxperimenteerd. In het algemeen ondersteunt de directie van Hoogovens het streven van de ge meentebesturen in de IJmond de bewoon baarheid van de nieuwe wijken te ver hogen door het verlenen van financiële bijdragen voor daartoe strekkende wijk- voorzieningen. Speciale voorzieningen De vorige chef van de sociale afdeling van Hoogovens, de heer G. S. K. Blaauw, heeft in belangrijke mate bijgedragen tot Vrijdag is de Amerikaanse hoogleraar Jonas Salk, uitvinder van het vaccin tegen de kinderverlamming, per vlieg tuig uit Londen op Schiphol gearri veerd, waar een grondstewardess hem ter verwelkoming een ruiker tulpen aanbood. Prof. Salk zal maandag in de aula van de Amsterdamse gemeente universiteit een lezing houden over zijn onderzoekingen op het gebied van de polimyelitis. VELSEN MAANDAG 27 APRIL Thalia: „Contrabande uit Cairo", 20 uur. Rex: „Helden der woestijn", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 28 APRIL Thalia: als maandag. Rex: Geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum: Als maandag. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen straat. BEVERWIJK MAANDAG 27 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Jenny als babysitter". Luxor Theater, 20 uur: „Soldaten en meisjes". Hotel ter Burg, 20 uur: Jaarvergadering Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Het Centrum, 20 uur: Vergadering Volks onderwijs. „De Groentenbeurs", 20 uur: Vergadering Brandstoffenhandel. DINSDAG 28 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Bengaalse lanciers". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „High Society". Gebouw K.S.A., 20 uur: Kindergeluk. de verbetering van vele sociale voorzie ningen, nieuwe vormen van overleg met het personeel, een aan de eisen van het bedrijf aangepaste vakopleiding, een pas sende opleiding van het kader en een betere sfeer in het bedrijf. De samenwerking met de ondernemers- raad en de contactcommissies ontwikkelde zich, naar de mening der directie, gunstig. In het eerste jaar van het bestaan van deze organen werd grote aandacht besteed aan de voorlichting van de leden over ver schillende facetten van het bedrijfsbeleid en de sociale voorzieningen. Op ruimere wijze dan voorheen zullen studievoorschotten aan begaafde perso neelsleden of hun kinderen in schenkingen worden omgezet; dit is onder andere mo gelijk gemaakt door een dotatie aan het fonds 1948 van twee ton. Een zeer aandachtig gehoor, bestaande uit ouders van leerlingen der Spaarnberg- kleutersehool, volgde in het speellokaal dezer school een door de heer G. J. Bre merkamp gehouden causerie over oud- Santpoort. Aan de hand van door de heer J. Meyer vertoonde lantaarnplaatjes vertelde de heer Bremerkamp tal van aardige bijzon derheden over het uit een oudheidkundig oogpunt zo merkwaardige dorp Santpoort. Achtereenvolgens passeerden onder meer de revue de Hagelingerweg in zijn oude toestand waarbij goed tot uiting kwam, hoezeer vooral de situatie bij het Broek- bergenplein gewijzigd is het buiten „Eyndenhoef", gelegen ter hoogte van garage Maarschalk, de buitenplaats „Vlugthoven" in haar oudere glorie-toe stand, het hotel „De Weyman" uit de tijd toen het ook een stalhouderij was, het buiten Groot-Schoonoord met zijn zoge naamde „Stenen Muurtje", de molen „De Zandhaas", waarvan spreker aardige bij zonderheden wist te vertellen, de spoor wegovergang in 1903 bij Santpoort-zuid, temeer interessant, omdat men momen teel juist bezig is hier grondige verbete ringen aan te brengen, de tollen ï-ondom Santpoort, de blekerijen, waarom onze plaats en andere delen van de duin streek tussen Velsen en Bennebroek, vroeger bekend waren, het „Hofje van Ryke" in z'n oude staat enz. Aan het einde van de avond bood de voorzitter der Oudercommissiee de heer Boeke, de heren Bremerkamp en Meyer een boekenbon aan. Het derde IJmond-damesteam verloor tegen De Blinkert 3 met 5-1. De overige seniorenelftallen van de handbalvereni ging „IJmond" slaagden er in hun wed strijden in winst om te zetten. In de strijd tussen de IJmond I-dames en het Haarlemse Rapiditas op „Watervliet'', bleek al spoedig dat twee gelijkwaardige ploegen tegenover elkaar stonden. Snel golf den de wederkerige aanvallen heen en weer en om beurten werden beide doelen in ge vaar gebracht. Pas vijf minuten voor de rust kwam het eerste doelpunt na een fraaie aanval voor de thuisclub door H. Boom. (1-0.). Kort na de hervatting was het de Rapiditas-modvoor die de IJmond-doelver- dedigster W. Schoorl met een hard schot passeerde (1-1). Kort hierop gaf G. Slat man IJmond de leiding (2-1). Wat later leek de strijd beslist toen IJmond een 3-1 voorsprong had genomen, doch de bezoek sters ontketenden een verrassende aanval en liepen in tot 3-2. In de resterende tijd vocht Rapiditas hard voor de gelijkmaker, doch de IJmond-achterhoede hield stand (3-2). Enerverend was de strijd tussen de heren van IJmond 2 en Tonegido uit De Haukes (Wieringen). De gasten trokken meteen fel van leer om na een kwartier reeds met 5-0 voor te staan. Tonegido deed het nu wat kalmer aan. De rust kwam met een 9-5 voorsprong voor de gasten. De tweede speel helft bracht een herboren IJmond-ploeg in het veld, dat met keurig teamwork en profiterend van de wind ge leidelijk de achterstand wegwerkte. Door dat bovendien de Tonegido-aanval vol komen uitgeschakeld werd kon IJmond 2 zelfs gelijk komen (9-9). Vlak voor het einde schoot zowaar J. Burghoorn de IJmonders nog naar een wat geflatteerde 10-9 overwinning. De Blinkert 3-heren hebben ervaren, dat IJmond 3 schietgraag is en maar liefst met 13-3 won. De overige uitslagen waren: Meisjesaspiranten: Full Speed cIJmui- Meis.iesaspiranten: Full Speed cIJmond d 2-5; IJmond eADO a 7-3; Jongensaspiranten: IJmond aDe Blin kert a 4-11; IJmond bTHB b 14-8; Rapi ditas bIJmond c 5-0. Het zesde lustrum van de korfbalver eniging „Watervliet" dat samenvalt met de jubileumviering van de v.v. „Breesaap" en de gymnastiekvereniging „SSH", is zater dagavond in het vol bezette Watervliet- sportpaviljoen gevierd met een geslaagd feestprogramma, geheel verzorgd door eigen leden. De Watervliet-voorzitter, de heer S. Hartman, heeft, in korte trekken aan de geschiedenis van de Velsense korf balvereniging herinnerd. Het eerste twaalf tal komt al enige jaren in de tweede klasse van de KNKB uit. Met de leiding van de heren Van Ladesteijn sr. en Rede- kei presteerden de Watervlieters het om succes na succes te oogsten met hun sket ches. Het optreden van het imitatie-orkest „The baby Dolls" viel buitengewoon in de smaak. Een hoogtepunt van de avond be trof het aanbieden van twee nieuwe wed strijdballen, van welke taak mevrouw Bakker zich namens vele ouders kwijtte. Watervliet 3 heeft geen revanche kunnen nemen op Sport Vereent 2 voor de eerder geleden 7-0 nederlaag, want opnieuw trok ken de goed spelende Santpoortse korfbal lers aan het langste eind. Nadat mevrouw Hartman de thuisclub een 1-0 voorsprong had gegeven, kwam S.V. toch in de rust met 1-3 voor te staan. In de tweede speel- helft golfde het spel heen en weer en bleef de spanning, welke van beide ploegen het eerst zou scoren. De thuisclub bleef tel kens twee doelpunten achter. Eerst doel puntte J. de Rooë na een doorbraak 2-4 en bracht R. v. d. Berg de stand op 3-5. Na de vakwisseling wisten de Santpoorters uit twee prachtige combinaties evenwel doel punten te maken en de eindstand op 3-7 te brengen. Spanning was er al evenzeer in de strijd tussen Watervliet 4 en koploper Ooster kwartier 5, dat ten slotte vijf minuten voor het einde het winnende punt kon scoren. Met de rust had de Velsense ploeg een 2-1 voorsprong door Ben Bremmers en via 1-1 door Joop Fiets. Na de hervatting kreeg de wedstrijd een rommelig karakter. Lang bleef Watervliet in de meerderheid zonder verder tot doelpunten te komen. Nadat beide ploegen elk een strafworp hadden gemist kwam Oosterkwartier toch tegen de verhouding in aan winst door een doelpunt in afgedekte stand gemaakt (2-3). Wat de Velsense aanval ook andernam, de uitslag onderging geen verandering. Tijdens de zaterdagavond door. de gym nastiekvereniging „Sparta" gehouden gym- nastiekuitvoering in gebouw „Concordia" te Velsen-Noord is bij een oefening aan de brug de jongens-aspirant G. op onge lukkige wijze gevallen. Hij liep een lichte hersenschudding op en is per ziekenauto naar zijn huis vervoerd. Meirede door dr. Th. W. van Veen Aangezien wegens ontstentenis van de heer P. J. Kapteyn uit Bentveld, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, het meicomité Velsen-Noord voor de meirede op zijn vrijdagavond te houden bijeen komst naar een ander heeft moeten uit zien, is thans dr. Th. W. van Veen uit Sant poort bereid gevonden de spreekbeurt te vervullen. Op deze avond in het gemeen telijk wijkcentrum aan de Van Diepen straat in Velsen-Noord werkt het cabaret gezelschap Pim Canté met de revue „Pie ker maar niet" mee. Burgemeester J. G. S. Bruinsma heeft zaterdagmiddag in de raadszaal van Scheybeeck te Beverwijk een aantal ver tegenwoordigers toegesproken van de Ne derlandse Vereniging van modelbouw clubs, die in het Statenhuis aan de Vel- serweg tot 3 mei een tentoonstelling onder de titel houden „De Verkleinde Wereld". Na verteld te hebben dat men zich op „historische grond" bevond, daar Joost van den Vondel in dezelfde zaal vele van zijn gedichten had gemaakt, gaf de bur gemeester als zijn mening dat het mo delbouwen een bezigheid van onschat bare waarde is. Hierbij doelde de burge meester op het Waterbouwkundig Labo ratorium waar onder meer heel vele proeven zijn genomen voor het Delta plan. De krijgsverrichtingen" van de ge allieerden werden ook grotendeels door modelbouwers voorbereid, was de mening van de burgemeester. Namens het ge meentebestuur sprak hij de wens uit, dat velen de expositie zullen gaan bekijken, zodat deze in alle opzichten zal slagen. Ook het bedrijfsleven uit de omtrek toonde haar medeleven; Hoogovens had zich laten vertegenwoordigen door drs. A. Demmers. De voorzitter van de Landelijke Bond van modelbouw clubs, de heer H. H. Bettonviel, was dankbaar voor de goede woorden van de burgemeester en had verder alle lof voor de leden van dc Be verwij kso Modelbouw Club (B.M.C.) die heel veel moeite hebben gedaan om de exnositie mogelijk, te maken. De leden van de modelbouw clubs zijn volgens de algemeen voorzitter vrijwel allemaal mensen die het liefst thuis in een hoekje zitten te werken. Men kan het beschouwen als een soort van vrijetijds besteding, maar voor heel velen van hen is het zeker meer dan dat en wel een actieve- en creatieve vrijetijdsbesteding. De heer Bettonviel zei er van overtuigd te zijn dat er in vele gemeenten oudere, maar ook jonge mensen zijn die dit werk beoefenen. Door middel van deze expo sitie hoopt men velen van hen in de Bond te krijgen, waardoor ze ook advie zen op elk gebied kunnen krijgen. Vergelijkende met het dagelijkse werk van vele ambachtslieden, gaf de heer Bettonviel als zijn mening dat tegen woordig bijna geen enkele arbeider meer een werkstuk geheel alleen maakt zoals dit vroeger het geval was. Na de ontvangst vertrok het gezelschap naar het Statenhuis om het een en ander te bezichtigen. Over het werk dat daar te bezichtigen valt schreven we zaterdag reeds uitvoerig. De stand in de onderlinge competitie van de Kennemer schaakclub „Pat Mat" is thans zo dat J. Zoontjes zo goed als zeker is van het clubkampioenschap. De uitslagen waren: Afdeling 1: ir. D. G. HuygenP. Tijssen 01; J. ZoontjesP. Zwart 10; M. SuikerJ. de Haas af- gebr. Afdeling 1 en 2: W. Steeman—P. H. Janssen remise; A. SlingsP. Hart remise; J. SonncveldJ. Bannenberg 10. Af deling 2 en 3: B. de HeerN. Doekes 10; H. LubertB. Sauer 10; J. Rodenberg J. Beentjes 01. Afdeling 3: H. Steeman J. de Ruiter 1—0; C. Affourtit—H. Stee man 01. Afdeling 3 en 4: N. DuinD. Horst 01; W. v. d. LelyA. Wal 01. K. Comis die aan vier borden speelde won met 2VzIV2. Uitvoering van „Kindergeluk" De geheelonthouderskinderclub „Kinder geluk" geeft dinsdag 28 april een uitvoe ring in het KSA-gebouw te Beverwijk. De kleine kinderen voeren „De Bosduiveltjes" van M. A. Brands-Buys, jr. op. De groteren spelen „De Witte Wolf", een kinderoperette,van J, A. T. v. d. Wal. De dansen werden ingestudeerd door de heer A. Dors. Aan de piano mevrouw Krom. Het kindercircus „Lamberta" uit Haar lem heeft zaterdagmiddag twee voorstel lingen gegeven voor de kinderen van de leden van de speeltuinvereniging „Kin dergenot" te Beverwijk. De grote zaal van het K.S.A.-gebouw daverde geregeld van het applaus van de jeugdige toeschouwers, die versteld ston den van de prestaties van de kinderen van het circus. Op het programma stonden niet min der dan 24 nummers, die bijna allen twee maal werden gegeven. Met bewon dering keek de jeugd naar het lopen op een koord en niet te vergeten naar de verrichtingen van „La Petite Willy", het slangenmeisje. Ademloos werd het werk van de vijf Victoralie's aan de vijfvou dige trapeze gevolgd. Dit nummer was ook buitengewoon correct, wat een eer is voor „tante Guusta", die deze jeugd les geeft. Natuurlijk waren er ook clowns en zelfs fietsende „beren". Vooraf heeft de voorzitter van „Kinder genot", de heer W. F. Kuipers, de kin deren verteld waarom ze deze middag kregen aangeboden. Op zijn verzoek zon gen de kinderen spontaan een „Lang zal hij leven" voor de oppasser van deze speeltuin, de heer H. Grapendaal. Vogelliefhebbers komen bijeen De volièrevereniging „Vogelvreugd" in Beverwijk houdt maandagavond een le denvergadering in hotel „Parkzicht". Men koestert het voornemen om op 24 mei een excursie te maken naar de provinciale duinterreinen. Excursie naar crematorium De afdeling Beverwijk van de vereniging voor Crematie A.V.V.L. gaat zondag 28 juni op excursie naar het Crematorium te Driehuis-Westcrveld. Groot aspirantentoernooi in Beverwijk In het kader der bevrijdingsfeesten zal er dinsdag 5 mei in Beverwijk een be- vrijdings-aspirantentoernooi worden ge houden. Aan dit toernooi nemen de aspi rantenelftallen van Beverwijk, de Kenne- mers, DEM, Jong Hercules, VVB en Wijk aan Zee deel. Deze clubs komen met A- en B-elftallen in het veld, die in een tweetal poules uitkomen. De wedstrijden die 's mid dags om half twee beginnen worden ge speeld op de velden van DEM en Bever wijk. Op het CSV-terrein aan de Zeeweg in Castricum is zondag een welpentoernooi gehouden waaraan werd deelgenomen dooi de welpen van CSV en de Meteoor uit Amsterdam. Om tien uur 's morgens werd er begonnen. Beide verenigingen wonnen twee wedstrijden en speelden er één gelijk zodat de uitslag uiteindelijk 55 werd. Het contact tussen deze twee vereni gingen werd nog verstevigd doordat de Amsterdammers een smeedijzeren tegel aanboden. De voorzitter van de Amsterdamse ver eniging hoopte dat de band bestendigd zou blijven en dat ook de komende jaren pret tige wedstrijden zouden worden gespeeld De voorzitter van CSV de heer P. L. Duin- ker heeft deze vriendelijke woorden be antwoord en gememoreerd dat het ook CSV een genoegen is dit toernooi telken- jare voor de jeugd te kunnen houden. De uitslagen warenCSV aMeteoor a 3—1; CSV b—Metoor b 1—1; CSV c—Me teoor c 0—2; CSV d—Meteoor d 1—0; CSV eMeteoor e 07. De tennisclub ODO (Overwinningen door Oefening) te Castricum is uit de bestuurs- moeilijkheden doordat zij tijdens de zon dagmorgen te twaalf uur gehouden ver gadering een drietal nieuwe bestuurders heeft gekozen. De bijeenkomst stond onder leiding van de waarnemend voorzitter, de heer W. Poppe, die na een kort overzicht van de stand van zaken de bestuursver kiezing aan de orde stelde. Zowel voor zitter J. Stam als de secretaresse en pen- ningmeesteresse, de dames A. Schermer en T. Meyer, hadden om reden van drukke werkzaamheden voor hun functie moeten bedanken. Het bestuur bestaat thans uit: H. P. van der Valk, voorzitter; mej. H. Groen, secretaresse en W. Abelman, pen ningmeester en de heren J. A. Kos en W. Poppe. Advertentie Telefoon 7770 Damtoernooi van Kennemerland Met nog drie te spelen partijen van het damtoernooi om het kampioenschap van Kennemerland heeft de titelhouder 1958 de DCY-er Theo Tielrooy opnieuw de beste kansen om de damtitel voor Kennemer land te veroveren. De uitslagen van de afgelopen week lui den: ir. M. Krijgsman remise tegen J. H. Meure, H. J. Berk wint van Leuffen, J. Belien wint van J. Bus, P. Belien remise tegen Theo Tielrooy. Willemse vrij. De stand van de deelnemers aan de kop is nu: Theo Tielrooy 5 3 117 J. Bus 6 3 12 7 J. Belien 5 2 115 Laatstgenoemde kan met de twee afge broken partijen nog de leiders bereiken door minstens twee punten te behalen. Theo Tielrooy moet nog spelen tegen Willemse, Leuffen en J. Belien. J. Bus ont moet nog P. Belien en Van Leuffen. DukelVan den Heuvel Een korte damwedstrijd van drie par tijen zal op Hemelvaartsdag in IJmuiden worden gespeeld tussen de achttienjarige Nederlandse jeugdkampioen Lammy van den Heuvel uit Papendrecht en de Neder landse kampioen B. Dukel. De eerste partij wordt woensdagavond 6 mei in het club lokaal van DCY aan de Kennemerlaan in IJmuiden gespeeld. N.D.S.M.—IJmuiden werd een slechte wedstrijd. De IJmuidenaren speelden technisch veel beter dan de Amsterdam mers. Toch nam NDSM na vijftien minu ten de leiding door hun middenvoor (10). Nog geen twee minuten later was het al 11 door Van Hesselingen. Door slecht wegwerken in de IJmuider achterhoede konden de Amsterdammers de score zelfs verhogen tot 31. Vijf minuten voor rust was het echter weer Van Hesselingen die voor IJmuiden tegenscoorde (32). Na de rust had IJmuiden de wind mee. De IJmuidenaren waren voortdurend in de aanval. Toch duurde het nog twintig mi nuten voordat R. de Boer de gelijkmaker in het NDSM-doel kon schieten (33). Spil Van der Plas was hierna zo onge lukkig de bal in eigen doel te koppen, waardoor de IJmuidenaren weer tegen een achterstand opkeken. Een ieder dacht al aan een nederlaag voor de IJmuidena ren toen R. de Boer drie minuten voor het einde het mooiste doelpunt van de wedstrijd maakte (44). Hij kreeg de bal goed aangespeeld van Van der Steen en kogelde het leder ineens keihard in de uiterste bovenhoek. Door deze uitslag degradeert het Haarlemse SIZO, daar NDSM aan één punt voldoende had om zich van degradatie te vrijwaren. Het 500 'ton metende motorschip „Jan" uit Delfzijl is zondag de haven van Visby op het Zweedse eiland Gotland binnenge sleept. Het schip, dat van Denemarken naar Helsinki op weg was, kon zaterdag avond, toen het zich ten noordoosten van Gotland bevond, niet verder varen door dat de schroefas beschadigd was. De „Jan" zal of naar Nederland worden terugge sleept of in Zweden gerepareerd. Jehovah's Getuigen De gemeente van Jehovah's getuigen in IJmuiden zal van 28 april tot en met 3 mei bezoek krijgen van de heer G. Piet, reizend vertegenwoordiger van het Wachttoren genootschap. Het doel van het bezoek van de heer Piet is persoonlijk onderwijs te geven in het predikingswerk van huis tot huis, zoals dit door Jehovah's getuigen thans in 175 landen wordt gedaan. Bovendien zal de heer Piet enkele toe spraken houden, waarvan het hoogtepunt wordt gevormd door de openbare toe spraak „Wat is de goddelijke wil in deze tijd", die zondag 3 mei om 15 uur in het Cultureel Centrum te IJmuiden zal wor den gehouden. Er zijn in de gehele wereld ruim 1100 van deze zogenoemde kringopzieners, die de 17.878 gemeenten van Jehovah's getui gen periodiek bezoeken. Velen van hen hebben een speciale opleiding op de zen dingsschool GILEAD bij New York ont vangen en allen hebben zij een jarenlange ervaring als prediker en onderwijzer. Zo doende kan de heer Piet de zeventig Je hovah's getuigen in IJmuiden met raad en daad terzijde staan. De heer Piet is op ziener van de kring Noordholland 2, in welke kring duizend Jehovah's getuigen nun christelijke bediening verrichten. Concert van „De Goede Herder" Dinsdag 5 mei om 20 uur zal het jeugd koor „De Goede Herder" onder leiding van de heer Joop Huizinga met medewerking van „Die Rooiroks" onder leiding van Jeanne van Asselt in het N. H. Jeugdge- bouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden- Oost een concert geven. Het hockeyseizoen is op een enkele wed strijd en een enkel toernooi na zo goed als afgelopen, zeker voor zover het de hockey- verenigingen van boven en beneden het Noordzeekanaal betreft. De Kennemer hockeyclub Strawberries hield op de velden in Driehuis een zeven kamp, die bestemd was voor alle leden, maar waarbij het een festijn werd voor de jeugd: de senioren schitterden door afwe zigheid. De zevenkamp was het besluit van het hockeyseizoen 1958-1959, waarbij de deelnemers elkaar de eer betwistten op zeven verschillende nummers, die alle een onderdeel van het hockeyspel zijn. De zeven onderdelen waren honderd meter hardlopen, bal dribbelen, doelslaan, inrol len, een veldloop, vèr-pushen en vèr-slaan. Er was een systeem bepaald dat elke deel nemer voor ieder nummer punten gaf. Winnaars werden degenen, die in de vier groepen na de zeven nummers het hoog ste aantal punten behaalden. Dit waren bij de groepen van jongere en oudere meisjes en jongens Annemieke Beijhuizen, Nellie Nobel, Wim Schermer- horn en Frans van Melsen. Voor de jeugd wordt nog een slotavond gehouden op za terdag 2 mei in het B.B.-gebouw aan de Kriemhildelaan, bestemd voor de jeugdle den voor veertien jaar en ouder. Jongens A en meisjes A zullen ten slotte op zon dag 10 mei deelnemen aan het Vuurtoren- toernooi dat Hermes in Den Helder houdt. Al is voor Strawberries nu het seizoen afgelopen, de hockeyers ontmoetten el kaar nog eenmaal, tijdens de pinksterda gen op 17 en 18 mei. Dan wordt nog een internationaal hockeytoernooi gehouden ter gelegenheid van de tiende uitwisseling met Edmonton-Enfield (Londen) en het in het najaar te vieren zesde lustrum van de vereniging. Een zondag in Heemstede gespeelde vriendschappelijke wedstrijd tussen de zeer onvolledige ploeg Alliance II en het met tien man spelende Strawberries II eindigde met een overwinning van de gas ten van drie-twee. Het was een matige wedstrijd, waarbij A. Rooymens (2) en F Pronk voor Strawberries scoorden. Eechtrop legt zich weer toe op tennis. De hockeyvelden zijn ingezaaid. Alleen neemt, een jeugdteam op 10 mei nog deel aan het Vuurtorentoernooi in Den Helder. Voor de Beverwijkse-Castricumse hockey club Eechtrop heeft het seizoen geen ver anderingen opgeleverd. Met uitzondering van heren III, welk elftal kampioen werd van de derde klasse en door automatische promotie het volgende seizoen in de twee de klasse zal uitkomen. Scheybeeck neemt op koninginnedag deel aan het Jan van Dun-toernooi van de vereniging Aeolus in Rotterdam. Ter voor bereiding daarvan werd zondag tegen een team van Terriers gespeeld, dat niet zo sterk bleek als was verwacht. Scheybeeck won de op eigen terrein gespeelde ontmoe ting met acht-een. De conservenfabriek hebben veel te doen gehad in de afgelopen week. Er was een bijzonder grote aanvoer van makreel, en waar de kwaliteit voor de rokerijen onvoldoeende was, konden de fabrieken kopen wat ze wilden. De prijs van de kleine makreel lag tegen het weekeinde laag. Voor een gulden of tien was er ge noeg te koop. De door de groteloggers en trawlers aangevoerde haring blijft nog steeds van mindere kwaliteit, óf erg klein óf erg slank, en brengt dan ook niet veel op. Dat de geïmporteerde Deense Zuiderzee-haring grif verkocht wordt is, de kwaliteit in aanmerkingnemende, heel begrijpelijk. De Belg was rustig deze week; voor de komende week ziet het er helemaal som ber uit. Vrijdag 1 mei is alles daar ge sloten, terwijl het bovendien geen vasten dag is. Dat de vraag voor de komende week maar gering zal zijn kwam j.l. za terdag duidelijk tot uitdrukking, toen de grote regels stijve kabeljauw tot onder de f 50.zakten. In Engeland is het de afgelopen week ook slecht geweest. Betaalden de expor teurs bij het begin van de week nog f 40 voor de grofste schol, aan het einde van de week was dit nog een krappe f 20. Laptongen hielden zich, dank zij bin nengekomen orders uit Amerika, prima en kwamen niet onder de f 2.80 per kg. Ook de grootmiddeltong hield zich om dezelfde reden goed, en lag vast op f 2.60. Halfpondjes daarentegen, de zgn. blok- t.ong voor België, waren te koop voor f 2.20, terwijl de tong I nauwelijks duur der was. Slips zakten zaterdag tot f 1.75 per kg. Met de schol III wilde het ook niet erg, waaraan de grote aanvoer zeker niet vreemd was. Ook de schol II wilde niet erg, zodat deze beide soorten schol voor resp. ongeveer f 12.en f 18.te koop waren. Alleen de braad-schelvis hield zich goed, als gevolg van schrale aanvoer. Tegen vrijdag was de prijs ge stegen tot f 45, terwijl zaterdag de prijs weer daalde tot f 28. Wijting werd gi'aag gekocht voor een f 25. Zonder aan voorspellingen te willen doen, ligt het toch voor de hand, dat het een moeilijke week zal worden voor de handel en dientengevolge ook voor de reders. Lage prijzen, weinig vraag. De vrieshuizen zullen wel volop werk krijgen. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Trelydonius van Thameshaven: Munin, Sundsvall; Navigator, Noordzee; Lijnbaansgracht, Abö; Reliable, Avon- rnouth; Vechtstroom, Poole; Wieczorek. Stettin; Nieuwe Waterweg, Fowey; Sonnuy, Antwerpen: Plato, Aarhuus; Twee Gebroeders, Philippeville; Eemstroom, Portsmouth: Laurenskerk, Londen; Hans Herman. Stettin; Alpha, Noordzee: Deer- wood, Swansea: Abel Tasman, Rotterdam, zout laden, IJmuiden: Werner Meyburg, Orno; Hanne Hansen. Drammen: Flevo, Oporto. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Kajen van Halstarvik; Bahama Queen. Le Havre, ruw ijzer laden Hoogovens; Dacapo, Kopenhagen; Oranje fontein. Antwerpen; Earsfield, Swansea; Amstel- stroom. Londen: Pegasus. Tynemouth: La Fleche, Pepel. erts lossen Hoogovens; Oranje Nassau, Ply mouth; Lizard, Londen: Peperkust, Freetown: Juno. Fredriksham: Belgia. Gothenburg: Wihini- oa Antwerpen; Martenshoek, Sundsvall: Temple Lane, Antwerpen; St. Thomes, Le Havre: Dama- land, Gothenburg; Theano, Dublin: Kristina, Le Havre; Gerd, Londen; Neth. Coast, Newcastle, Spaarnestroom, Hull; Bulfinch, Londen. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Argentan van Le Havre: Bomma, Christiansand: Hink, Ham burg; Stad Alkmaar, Pepel, erts lossen Hoogovens; Heriot. Grangemouth. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Robert L D naar Buenos Aires, ruw ijzer van Hoogovens, Dicky. Hamina, zout van IJmuiden; Magas, Ko penhagen; Kaap Hoorn, Rotterdam; John V. Huil; Darlington. Goole: Villeigh, Antwerpen: Rigel, Hamburg; Frey, Malmö: Speranza, Oslo; Bab T. Karlsham. zout van IJmuiden; City of Waterford, Waterford, ruw ijzer van Hoogovens; Loppersum, Bremen; Louga. Duinkerken; Ariadne, Sevilla: Eemshorn. Dundalf; Marianne, Kiel; Harrv, Pres ton; Loke. Stockholm; Jan S, Londen: Ridder kerk. Marseille; Neva, Landskrona, ledig Buiten huizen: Spaarneborg. IJstad. walsmateriaal van I-tcogovens: Marvan. Belfast: Hontestroom, Lon den; Hinde. Londen; Paul Westers. Halmstad, walsmateriaal van Hoogovens; IJstroom, Huil. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Morag naar Dagenham. walsmateriaal van Hoogovens; Su matra. Port Said. 'Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Het 5556 ton metende Nederlandse vrachtschip „Algenib" van Van Nieveld Goudriaan uit Rotterdam kreeg zaterdag avond op de Noordzee een mankement aan de machine. Een van de cilinders was gescheurd Het schip, dat onderweg was van Rosario naar Bremen, dreef op onge veer 35 mijl ten noordwesten van IJmui den. De bemanning trachtte het euvel zelf te verhelpen maar inmiddels voeren toen twee zeesleepboten, de ..Simson" van Bu reau Wijsmuller te IJmuiden en de „Schel de" van L. Smit uit Hoek van Holland uit om eventueel assistentie te verlenen. De „Simson" bereikte de „Algenib" zon dagmorgen omstreeks kwart voor acht en bleef in de buurt. De „Schelde" bereikte het lichtschip Texel vroeg in de ochtend maar de marconist moest aan de rederij melden dat men de „Algenib" niet kon vinden. Zondagmorgen omstreeks 10 uur meende men aan boord van het vracht schip het euvel verholpen te hebben. Ter wijl de „Simson" in de buurt bleef werd enige uren lang proef gevaren. Zondagmiddag om vijf uur hervatte de „Algenib" de reis naar Bremen. Een van de cilinders was buiten werking gesteld. De sleepboot „Simson" is naar IJmuiden teruggekeerd. Het nationale monument op het plein 1813 in Den Haag is nu geheel gerestau reerd. Vrijdagmiddag om drie uur is het laatste beeld van de groep, „De gods dienst", geplaatst. De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten heeft direct daarna een krans bij het mo nument gelegd. Zes jaar geleden besloot de gemeente raad de beelden van het monument op nieuw te laten gieten, omdat gebleken was dat de beelden zeer hadden geleden door weer en de zeewind. Achtereenvolgens zijn de beelden van prins Willem Frederik, het driemanschap, de Nederlandse maagd die het monument bekroont en de beide vrou wenfiguren die de godsdienst symbolise ren, overgegoten. Het oude beeld „Gods dienst" viel toen het weggehaald werd van het monument in stukken. Het was echter niet zo erg stuk dat er geen nieuw beeld van gegoten kon worden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9