Klassiek Rome ingekapseld in planloze miljoenenstad BLOUSONS 8.75 Gerard van Praag Twee miljoen ingeschreven, maar ook ruim 200.000 clandestiene bewoners Wasmachines - Centrifuges De beurs Amsterdamse Beurs 11 Goed resultaat Vihamij. Ongunstige ontwikkeling van Zuidamerikaanse export Doodvonnissen voor zes opstandigen van Mosoel LOENDEPSLOOT Scheepvaart VRIJDAG 1 MEI 1959 (Van onze correspondent in Rome) In het maandblad, dat Romes gemeente bestuur aan het wel en wee der hoofdstad wijdt, vinden we de mededeling, dat Rome in deze dagen het cijfer van twee miljoen ingeschreven inwoners heeft bereikt. Men lette wel op dat woord: ingeschreven. Het is van betekenis. In werkelijkheid heeft Rome namelijk al lang meer dan twee miljoen inwoners, stellig wel ongeveer 200.000 meer. Heel veel zijn er niet inge schreven, dus niet in de stad gedomicileerd omdat hun dit niet vergund is, anderen omdat in Rome de belastingen hor, dan in enige andere gemeente van l Die laatste groep maakt, dat er in de s zo talrijke auto's circuleren met nummer borden van andere provincies. De eerste categorie is het slachtoffer van een zon derlinge wet, in 1938 door Mussolini uitge vaardigd en nog steeds van kracht, ook al is zij strijdig met de nieuwe grondwet. De zaak zit zo: in de eerste jaren van zijn be wind vond Mussolini het een beetje verne derend voor Italië een hoofdstad te heb ben zoveel minder volkrijk dan die van andere Europese staten. Rome had om streeks 1925 niet veei meer dan 600.000 in woners. Er werd dus alles gedaan om de stad te doen groeien. Het bestuur werd zo veel mogelijk (geconcentreerd, zodat ook de industriëlen uit Noord-Itaiië het nuttig vonden in Rome althans een administratie ve zetel te vestigen. De adel, vooral die uit het zuiden, werd aangespoord zich in de hoofdstad te vestigen. Maar na enkele ja ren bleek, dat die snelle groei grote on kosten meebracht. De gemeente moest al haar openbare diensten uitbreiden. Het stratennet, de riolering, enzovoort besloe gen een steeds groter oppervlak, maar de inkomsten namen niet naar verhouding toe, omdat de meeste nieuw-aangekome- nen onbemiddeld waren. In dit zoals in an dere dingen sloeg Mussolini van het ene uiterste over op het andere en tenslotte werd in 1939 een wet uitgevaardigd, vol gens welke niemand zich mocht vestigen in een gemeente, waar hij niet tevens een be roep uitoefent en niemand een beroep mag uitoefenen in een gemeente, waar hij niet woont.... Die wet was met opzet absurd. De oorlog kwam en niemand hield er na tuurlijk de hand aan, maar op papier be staat zij nog steeds. Dit betekent dus, dat allerlei lieden, die naar Rome komen in de hoop in de grote stad fortuin te maken (maar Rome is al lerminst een stad, waar men fortuin kan maken, er zijn vrijwel geen industrieën en er is geen handel) voor de wet blijven wo nen in de gemeente van herkomst. Een enorme schare van werklozen (niemand weet hoeveel) leeft hier op de een of ande re, niet altijd strikt eerlijke, manier min of meer clandestien. Dat kan omdat Rome behalve de hoofdstad ook het centrum der rooms-katholieke kerk is en een belangrijk militair centrum. Wie zich tevreden stelt met de etensresten van de een of' andere kazerne en met wat de kloosters aan le vensmiddelen en kleren te bieden hebben, kan hier vegeteren. „Bidonvilles" Wie de film „Het dak" van De Sica ge zien heeft, weet hoe dergelijke „clandestie- nen" in één nacht een huisje of hutje bou wen, dat niet meer afgebroken mag wor den als er maar eenmaal een dak op ligt. Dit verklaart de uitgestrekte „bidonvilles" van de Romeinse buitenwijken. Die hutten uit petroleumblikken en soortgelijk „bouw materiaal" vormen een hele speculatie. Et- bestaat bijvoorbeeld een organisatie, die van tevoren reeds te weten komt wanneet- de gemeente een bepaald terrein voor stadsuitbreiding denkt te bestemmen en dan bliksemsnel dat terrein bedekt met dergelijke hutjes: De gemeente heeft dan de plicht om, alvorens die bouwsels af te breken, aan de gezinnen, die er een onder komen hebben gevonden, eerst een nieuwe, behoorlijke woning te verschaffen. Die ge zinnen wonen tijdelijk voor niets en wan neer zij eenmaal een „echt" huis hebben gekregen, staan zij dit af aan de organisa tie, die winst maakt door het betrokken huis aan andere gegadigden tegen betaling van „sleutelgeld" over te doen. De arme hutbewoners zitten inmiddels al weermin een volgend keetje, ook gratis, te wachten tot hun weer een woning wordt toegewe zen. Dit alles is natuurlijk abnormaal en dwaas. Het hangt samen met wetten, die niet kunnen worden nageleefd, met een nijpend gebrek aan goedkope volkswonin gen, die geen enkel ondernemer kan bou wen omdat de grond en het bouwmateriaal te duur zijn. Volkswoningen worden dan ook alleen van overheidswege gebouwd en er worden enorme verliezen op geleden. Daartegenover staat, dat wie 400.en meer per maand kan uitgeven aan huur, in Rome althans in de buitenwijken (in het. centrum zijn de huren hoger) ruime keuze heeft. Vele duizenden woningen staan leeg en er worden er nog steeds meer gebouwd, hoewel er in het laatste jaar nogal wat bouwondernemingen failliet zijn gegaan. Als men bedenkt, dat Rome in 1870, toen het hoofdstad van Italië werd, nauwelijks 200.000 inwoners had en dat de verwach ting der „Piemontezen", dat de stad in weinige jaren de meest volkrijke van Ita lië zou worden, bitter werd telen'-gesteld (wie Zola's roman „Rome" heeft gelezen, herinnert zich de bladzijden die de roman schrijver wijdde aan de tragische crisis in het bouwvak in zijn tijd) zodat in 1900 de bevolking nog altijd beneden de 500.000 was, is het duidelijk, dat in de laatste der tig jaar Rome sneller is gegroeid dan enige andere Europese stad. In verhouding mis schien zelfs wel sneller dan New York. Sedert het einde van de laatste oorlog ko men er elk jaar 40.000 nieuwe „Romeinen" bij, waarvan slechts 10.000 bij wijze van geboorteoverschot. Voor het grootste deel komen die nieuwe Romeinen uit het zui den. Het gevolg is, zoals vanzelf spreekt, dat echte Romeinen, Romeinen „van zeven generaties", zoals dat hier heet, uiterst zeldzaam zijn geworden. En daarmee hangt weer samen, dat men behalve in bepaalde volkswijken zoals Trastevere, niet meer kan praten van een „Romeins volkskarak ter". Bedreigde schoonheid Er zijn ook andere nadelen aan deze ■nelle groei verbonden. De stad heeft geen daarop berekend bouwplan. Het laatste plan is ruim vijfentwintig jaar oud en voorzag een maximum bevolking van 1.200.000 zielen.' Men is nu aan het dubbele toe (clandestienen meegerekend). Er wordt naar alle zijden zonder enige regel ge bouwd, zodat het eigenlijke Rome, we zeg gen niet het Rome van Stendhal en Goe the, want waarvan was in 1940 al weinig meer over, maar het Rome althans van Couperus, steeds meer in het gedrang komt. Wie een nieuwe, complete platte grond van Rome bekijkt, heeft bijna moei te om de kern te vinden en die kern is het Rome van de paleizen en de kerken, het Rome ook der oudheid, het Rome dat nog steeds en trots alles historisch en kunst historisch de meest belangrijke stad ter vvereld is. Dat Rome, waar het de toerist n op een hoger plan de cultuur- of kunst historicus om te doen is, vormt tegenwoor dig een heel klein deel van de immense en voor het overgrote deel karakterloze hui zenzee, die ook de naam Rome draagt. En toch is het dat kleine gedeelte, het Rome van Forum en Palatijn, van Sint Pieter en het Colosseum, van Capitool en Quirinaal, van Trastevere en Piazza Navone, dat al leen en uitsluitend dit aglomeraat het recht verleent zich met die machtige naam van Rome te sieren. En helaas wordt die oude kern steeds meer bedreigd, De miljoenenbevolking in hun buitenwijken heeft zijn eisen en rech ten. Zij willen met elkaar contact onder houden en het gevolg is een steeds toe nemend verkeer, dat nog altijd meent, dat „de rechte lijn" de kortste verbinding vormt tussen twee punten, hetgeen in een stad als deze met heel smalle, eeuwenoude sh-aten alleen juist is wat afstand, maar zéker niet wat tijd betreft. In de binnen stad is het verkeer dan ook iets, dat men moet gezien hebben om het te geloven. Alle pleinen en straten zijn openlucht garages en door de smalle gleuf, die open blijft, trachten auto's en vespa's zich een weg te banen. De arme voetganger loopt, vooral in de straten zonder trottoirs (in de oude stad bijna alle straten, die geen ne- gentiendeëeuwse of latere doorbraken zijn), tussen, wij zouden bijna zeggen over de parkerende auto's. Ondergrondse garages zouden de toestand stellig verbeteren. Maar de gemeente Rome heeft 250 miljard lire schuld en daar komt. ieder jaar veer tien miljard bij. Veel geld voor het oplos sen van verkeersproblemen blijft er op die manier niet over. Het is kennelijk niet prettig in een zo snel tempo „wereldstad" te worden, maar tenslotte is Rome eeuwig en zal het ook deze groeistuipen wel overleven. Al heeft het veel van de bekoring verloren, die het een kwart eeuw geleden had. nog altijd is Rome de mooiste stad, de mooiste van de gehele wereld. Advertentie SPECIALE AANBIEDING KENNEMERLAAN 100-106 Toen de Nederlander Dekker tijdens een bezoek aan de Spaanse familie Del Pozo verleide, dat Prinses Irene met veel plezier hel boek „Platero en ik" van de Spaanse Nobelprijswinnaar Juan Jimenez gelezen had en misschien zelf wel zo'n ezeltje als Platero de hoofdpersoon xiit. het genoemde boek zou willen hebben, vatte de zoon des huizes, Manuel del Pozo het plan op, met xxier vrienden xxaar Nederland te. reizen oxn. de Prinses een „grauwtje" aan te bieden. Dat gaat xxxi binnen kort gebeuren. De xxijf Spaanse, stxi- denten zullen in jxmi een xxoeltocht naar ons land maken, xxergezeld xxaxx. drie langoren, ran xvie er een xmor Prinses Irexie bestemd zal zijn. Hier ziet men het vijftal bij de xxerzorging van een der ezeltjes. Blijkens de geconsolideerde verlies- en winstrekening over 1958 van de n.v. Ver enigde Industrie- en Handelmaatschappij Vihamij heeft de brutowinst op goederen en winst van de fabriek voor afschrijvin gen 7.723.103 bedragen 7.763.214). De bedrijfskosten groothandel, interest en een voorziening achterstallige vorderingen vergden tezamen 6.144.037 6.435.792). De inkomsten uit deelnemingen beliepen 319.500 544.380). Na afschrijvingen op duurzame bedrijfsmiddelen, voorziening belastingen en een toevoeging aan de reserves tezamen ad 1.172.002 1.792.233) blijft ter verdeling 731.608 731-357). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 8 percent (onv.). De omzet ten in geld uitgedrukt bleven slechts enkele percenten beneden het totaal der omzetten van het vorige jaar. Door de prijsdalingen in de ijzer- en staalsector waren de in komsten uit de deelneming n.v. Dikema en Chabot te Rotterdam lager. De directie meent met de ingebruikneming van het moderne fabriekscomplex te Arnhem de basis te hebben gelegd voor een verdere expansie van de industriële activiteit. De orderportefeuille per ultimo 1958 was be langrijk groter dan bij de aanvang van '-t jaar. De verminderde afzet in het binnen land werd gecompenseerd door een stij ging van de export. De resultaten van de Canadese dochteronderneming waren teleurstellend. Volgens een overzicht van de Verenig de Naties zijn de exportinkomsten van Zuid-Amerika in het afgelopen jaar 600 miljoen dollar gedaald. Naarmate de Euromarkt verder wordt verwezenlijkt, zullen de Zuidamerikaanse exportin komsten hiervan een ongunstige invloed ondervinden. De lagere invoerrechten van de Europese Economische Gemeen schap voor de goederen uit de Belgische en Franse gebieden in Afrika zullen op den duur de markt voor Zuidamerikaan se goederen in Europa beperken. Ook de grotere kapitaalinvesteringen in Afrika en de toezegging van langlo pende contracten voor de Afrikaanse landbouw- en mijnbouwprodukten moeten leiden tot vermindering van het Zuid amerikaanse aandeel in de markt der E.E.G.-landen, aldus de mening van de economische commissie voor Latijns- Amerika, die het rapport heeft samen gesteld. De afgelopen vier jaar is de Zuidameri kaanse produktie van levensmiddelen sterker gestegen dan de vraag naar deze goederen in de industrielanden. Boven dien kunnen de Zuidamerikaanse econo mieën, die gebaseerd zijn op de uitvoer van tarwe en katoen, niet concurreren met de kredietvoorwaarden, die ten be hoeve van de afzet der overschotten der Verenigde Staten worden aangeboden. Dit kleiner worden van de exportmark ten heeft in het afgelopen jaar in het gehele gebied van Latijns-Amerika be talingsbalanstekorten en inflatie veroor zaakt. Invoerbeperkingen en devaluatie leverden weinig resultaten op en een ver dere achteruitgang kon alleen door kre dieten van de Verenigde Staten en het Internationale Monetaire Fonds worden verhinderd. Volgens het overzicht was de inflatie ook het gevolg van een „losse" monetaire politiek. In een aantal landen bestond kennelijk geen centraal econo misch schema, aldus het overzicht. CAIRO (AFP) De opperste krijgs raad van Bagdad heeft volgens radio-Caï- ro donderdag zes officieren van het garni zoen van Akra wegens deelneming aan de opstand in Mosoel ter dood veroordeeld. Tien officieren werden tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld en een officier werd vrijgesproken, aldus de zender. Advertentie Mlele - AEG - Edy - Bico - Ruton e.a Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden Tijdens het driedaagse bezoek van de Haarlexnse bloexxienmeisjes aan Parijs werd het gezelschap door de vice- president van de gemeenteraad van de Franse hoofdstad in het stadhuis ont vangen. In de burgerzaal vaxi dit gebouw waren de meisjes het doelwit van vele fotografen. AMSTERDAM De markt was woensdag ongeanimeerd en met de handel wilde het nog steeds niet vlotten. In vrijwel de meeste hoeken van de internationale waarden was de belang stelling uiterst gering. Dit is hoofdzakelijk het gevolg van de inactiviteit van de arbi trage omdat het buitenland uit de markt blijft. Het publiek voelde ook niet voor het aangaan van nieuwe posities en dus is het verklaarbaar, dat de handel tot een minimum werd beperkt. Hierbij komt nog, dat de beurs op koninginnedag gesloten zou zijn. Aandelen Kon. Olie liggen nog steeds onder druk en noteerden weer lager op 163.70, tegen de vorige dag f 165.30. De aandelen bleven een kleine gulden be neden pariteit New York. In de Philips- hoek was het in lange tijd niet zo stil ge weest. Zo nu en dan ging er een aandeel om en de prijs bepaalde zich op 595 (597). Unilever was 2 punten beneden de vorige slotprijs. AKU hield zich uitstekend en liep op van 304 tot 305 waardoor een koerswinst van ongeveer 1 punt, verge leken bij de vorige slotkoers, werd ge boekt. Aandelen KLM werden een gulden lager en de dollarobligaties onveranderd geadviseerd. Scheepvaarten waren in mineur. De handel was ook in deze sector hoegenaamd van geen betekenis en de koersverliezen bedroegen 1 tot 2 punten. In de leidende cultures bestond enige belangstelling voor certificaten Deli die aanvankelijk op 157.70 vast in de markt lagen. In het verdere beursverloop daalde de koers tot 155.50 om daarna weer te herstellen tot 156.50. De vorige slotkoers was f 155,10. In de morgenuren werd als hoogste prijs 159 betaald. De 4560 pakken tabak, die in Amsterdam geveild zouden worden, waren reeds bij grote belangstelling en tegen hoge prijzen voorverkocht. Amsterdam Rubber en HVA brokkelden een paar pun ten af bijna zonder affaire. Staatsfondsen aan de vaste kant- Aandelen Nedap werden 8 punten lager op 90 laten geadviseerd op het passeren van het dividend (v.j. 7 percent). De lagere exploit a tie winst bracht aandelen Aime op een adviesprijs van 238 tegen een vorige koers van 246; E.N.O.T. op 244 (240) op 't onveranderde dividend van 12 percent. Caivé Delft op 500 (505) op het dividend van 16.5 percent (14X percent). Voor de inschrijving op 38.000.000 4'/2-percent 20- jarige obligaties ten laste van de Neder landse Antillen tot. de koers van 100 per cent bestond ter beurze grote belangstel ling. Prolongatie 3 percent. (ANP) NEW YORK Spoorwegaandelen gingen woensdag vooruit, toen Erie en Delaware, Lackawan na en Western hun overeenstemming over de voorwaarden van een fusie aankondig den. Dit nieuws deed Erie een dollar stij gen en Lackawanna bijna een dollar. Kan sas City Southern ging twee punten om hoog en Louisville en Nashville stegen meer dan een dollar. De sterkte in de spoorwegaandelen viel op in een onregel matige markt, gekenmerkt door enkele flinke schommelingen. Laat in de beurs herstelde de handel zich even uit. de lus teloosheid en gingen de prijzen in de in dustriële sectie omhoog. Maar even voor sluitingstijd daalden de koersen opnieuw. Er was vraag naar televisiewaarden, even als naar elektronische aandelen. Zenith ging enkele punten omhoog; er was vraag naar Philco. Texas Instruments daalde. Sommige metalen kwamen laat op de dag terug. Olies fluctueerden licht, behalve Rich field dat meer dan twee dollar steeg. In chemicaliën waren individuele stijgingen. Bouwaandelen daalden. April eindigde gisteren op de beurs van New York in een onregelmatige stemming. Openbare nutsbedrijven, die in de laatste acht beursdagen achteruit liepen, behaal den een netto winst dank zij sterkte in Peoples Gas en Houstin Lighting. De spoorwegaandelen produceerden enkele winsten, namelijk in Atlantic Coast Line en Rock Island. Andere spoorwegaandelen vertoonden verliezen tot een dollar in Norfolk and Western. Individuele fondsen bleven omhoog gaan met 3 tot 5 punten winst in Bell and Howell, Stauffer, Pfizer. International Business Machines. Vick Chemical, Harris Intertype en Pittney Bowes. Een grote omzet was er in de Rho- desian Selection Trust and Sperry Rand. Zij hadden elk aandelenblokken van 30.000. Elektronische fondsen, geneesmid- Hermes, 1/5 te Santiago de Cuba. iitra, ou oiu ui. n.o. oan uuan n. i>an Juan. naanein, ou v. i-oiio i^unon n. ieia. xayuia, zd v. aan juari n. europa, neisuia. 21) te Kinsxeruam. üiiversum, 3D 2uu in. n. aOKolra n. Band. Mashur. noienarecni, 3u v. kio ae Janeiro n. Baltimore, rieiena, JU doU m. n.o. Baruaaos n. Binaen. roeria, ,SU 2o m. z.w. Bungeness n. Kotierciani. jonan van Uiocnuarneven, óu ie r remantie. java, Ju v. Beyroutn n. rort aaid. ivOningswaara, JU bo in. n.o. cocnin n. Singapore, i^aiuifed, i/o te Kaapsuiu. nanrn, zd v. Moniuaba n. Singapore. Keizerswaara, l/o te ouiayau. K.oraua, ou v. Punia c-aruon n. Cabimas. rueeit, 3D te Rotterdam. ivennemeriana, 3D te kio de Janeiro v. Salvador. iv.iypi.os, 30 v. inameshaven n. Huil. xvaiyoon, verm. l/o v. uunaee n. Rotterdam, naimiun, 30 te Houston, ivtiineiiieriana, 30 te Kio de Janeiro, tvoiaua, 30 ie Puma carcion. ^einsierKerk, 30 te Banrein. Booscireciu, 30 te Abauan. Kaeries, pass. 30 Gioranar n. Plymouth. Barenocig, pass. 30 c-asquets n. Antwerpen. BsurensKcrK, 30 aw. bcmermonnikoog n. Bremen. msseneiK, ou o m. w. vneiana n. Bremen. BoeneiKei k, 30 v. ank te Aouiiusop onattalarab. usngnoeas, 30 510 m. o.z.o. bokotra n. Singapore. uawaK, ou 100 m. tv. Malta n. Lissabon. Bieve Vrouwekerk, 30 200 m. n.n.w. Benghazi n. port baid. Louis Lan'iz, 30 90 m. n.n.w. Puma Durnford naar Monrovia. Laurenskerk, 30 op Weser n. Bremen. LenkerkerK, l/ó v. Busnire n. LuDai. ueKiiaven 30 zoO m. o. baivacior n. Kio de Janeiro. i_,eio, oo zoo in. z.o. Mississippi n. New Orleans, r.iberty Beu, 30 oüO m. n.o. r ern. Noronha naar Philadelphia. ïViaiea, ou v. o era ld Ion n. Singapore, iviemnon, 30 te jeremie. iVlerwenoyu, 30 v. Kuwait n. Abadan. Moajukerio, 30 te Singapore, mentor, ZO v. Guanta n. Mobile. Mijdrecht, 30 rede Mena. Meerkerk, 30 v. Hamburg n. Bremen. Mississippnioyd, 30 te Kastanura. ïvlolenkerk, 30 60 m. w.z.w. Kreta n. Port Said, moordrecht, pass. 30 Mana n. Banias. Maashaven, 30 v. Buenos Aires n. Santos. Maureen, 1/5 te Jacksonville, iviusiuoyd, 2/5 te Beiawan verwacht. Macoina, l/o v. Singapore n. Yokohama, iviaeisuycker, 1/5 v. r remantie n. Singapore. Memnon, 30 v. jeremie n. Phiiadeipiiia. nujkerk, pass. 30 Kpa Guaraaiui n. r remantie. Kieuw Amsterdam, 1/5 te soutiiampton. ivaeSs Commander, pass. 30 en. Masira n. Fawley. isaess Lion, 30 v. 'ieneriiie n. Tripoli. Oranje, 30 te Port Said verwacht. Ooeron, 30 te Paramaribo. Oranjestad, 30 v. Madeira n. Fort de France. Orestes, 30 v. Puerto Plata n. San Juan. Oostkerk, pass. 30 Okinawa n. Kobe. Overijsel, 30 v. Las Paimas n. Kaapstad. Oranjelontein, 30 v. A'aam n. Southampton. Ootiuarsum, 30 20 m. o.n.o. Terceira n. Houston. Oranje, 30 te Port Said. oranje Nassau, 30 v. Hamburg n. Amsterdam, urion, 30 v. Kioe n. Amsterdam, l-oseiaon, 30 45 m. z.o. Fayai n. Amsterdam, prinses Irene, 30 v. Southampton n. Montreal. Prins Casimir, 30 120 m. w. L'end n. Antwerpen. Papendrecht, 30 100 m. z.z.w. Ouess. n. Wismar. Pliiline, 30 in Suezkanaal verwacht. Provenierssingel, 30 8 m. z.o. Startpoint n. Antw. Perna, 30 of 1/5 te Singapore verwacht. Polydorus, 30 te Port Said. Polyphemus, 30 te Hongkong. Prins der Nederlanden, 1/5 !e Cartagena. Prins Frederik Hendrik, 30 v. Londen n. Glasgow. Reza Shall The Great, pass. 30 K. Bon n. Engeland. Prins Willem 111, 1/5 te Chicago. Roggeveen. 30 1250 m. n.w. Amsterdam eil. naar Auckland. Steenwijk, 30 360 m. z.o. Kp. Race n. Newark. Stentor, 1/5 te Paramaribo verwacht. Saloum, 30 125 in. n.n.o. Las Paimas n. Dakar. Soestdijk, 30 615 m. w. Landsend n. New York. Sonnnelsdijk, 30 te Rotterdam. Stad Amsterdam, 30 120 m. z. Dakar n. IJmuiden. Statue of Liberty, 30 230 m. z.z.o. St. Helena naar Sunetta. 30 400 in. o. Mombasa n. Kaapstad. Straat Mozambique, 1/5 te Singapore. Steven, 30 v. Watcliet n. Teneriffe. Straat Torres, 30 v. Djakarta n. Singapore. Sarangan, 30 v. New York n. Philadelphia. Stad Arnhem, 30 v. Piomibino n. Toulon. Stad Gouda. 1/5 te Pepel. Stad Utrecht, 30 te New York. Stentor, 30 te Paramaribo. Straat Soenda, 30 v. Lorenco Marques n. Beira. Scherpendrecht, 30 te Fredencia v. Kopenhagen. Schouten. 30 v. Auckland n. Wellington. Salatiga, 30 te Tandjong Priok. Sibajak, 1/5 te Melbourne verwacht. Sliedrecht, 9/5 te Istanbul verwacht. Stad Rotterdam. 30 te Freetown. Straat Lombok, 30 v. Sydney n. Melbourne. Tamo. 30 te Rotterdam. Themis, 30 te Curacao v. Aruba. Tibia, 30 te Rio Grande. Tabinta, 30 v. Caronte n. Lissabon. Tara, 1/5 te Montevideo. Taria, 1/5 te Sydney. Ternate, 30 30 v. Colombo n. Calcutta. Tjikampek, 30 v. Singapore n. Kaapstad. Tjitjalengka, 1/5 te Yokohama v. Nagoya. Tarakan, 30 140 m. z. Kreta n. Halifax. Theobaldius, 30 55 m. n. Bonaire n. Landsend. Tiba, 1/5 te Rio de Janeiro. Woltersum, 30 te Mobile. Westertoren, 30 36 m. z.o. Malaga n. La Spezia. Woltersum, 30 te Mobile v. New Orleans. Willem Ruys, 1/5 te Bermuda. Waterman, 30 330 m. z.z.o. Freetown n. L. Paimas. Waal, 1/5 te Iskenderun verw. v. Lattakia. Wonosobo. 30 990 m. o. New York n. Marseille. Wieldrecht, 30 120 m. z. S. Salvador n. Paulsbro. IJssel, 30 te Amsterdam. Zuiderkerk, 1/5 te Rotterdam. Zonnekerk, 30 v. Djibouti n. Penang. Zeeland. 30 v. Djibouti n. Suez. Zaankerk, 30 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. SLEEPVAART Atlas. pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen. Cycloop met Nestor II, 1/5 60 m. n.w. Perim naar Kharg eiland. Elbe, 1/5 v. Sheerness. Friesland, 1/5 v. Rotterdam' n. Lissabon. Loire. 1/5 te Bombay. Noordzee. 1/5 v. Monrovia n. Beira. Oostzee. 1/5 v. Fowev Rode Zee, 1/5 v. Mombassa. Simson, 1/5 v. IJmuiden. Zeeland, 1/5 280 m. n. Sombrero eil. n. Europa. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen, DE ADMINISTRATIE xxoxoteccaxnaxxttcxxccccccixcccccc&xccosx&x) 1/5 te Abbekcrk, 30 te Rotterdam. Almkerk, 30 200 m. z. Adelaide n. Aden. Aagtedijk, 30 te Rotterdam. Aalsdijk, 30 te Singapore. Alphard, 30 te Rio de Janeiro. Aludra, pass. 30 Texel n. Gdynia. Algenib, 30 v. Bremen n. Hamburg. Alkcs. 30 120 m. w. Lissabon n. Antwerpen. Akkrumdijk, pass. 30 Bahia n. Cristobal. Aldabi, 30 v. Santos n. Montevideo. Alnati. 1/5 te Montevideo. Appingedijk, 30 v. Santos n. Buenos Aires. Arendsdijk, 1/5 te New Orleans. Argos. 1/5 te Tel Aviv. Aegis, 30 v. Maracaibo n. Curacao. Averdijk, 1/5 te Antwerpen. Axeldijk, 30 v. Trinidad n. Santos. Algol. 30 te Ilheos n. Rio de Janeiro. Arendskerk, 30 te Ad,lalde verwacht. Aaglekerk, 1/5 te Antwerpen. Amstelsluis, 30 v. Snigapore n. Pusan. Artemis, 30 200 m. n.w. Flores n. Curacao. Asmidiske, 30 432 m. z.o. Kp. Race n. Amsterdam. Astrid Naess. 30 250 m. z.o. Hatteras n. N. York. Alphacca, 30 430 m. z.o. Bermuda n. New York. Asterope, 30 400 m. z. Kp. Race n. Holland. Attis. 30 60 m. o. Antiqua n. Curacao. Aardijk, 30 v. Norfolk n. Puerto Cabello. Baarn, 30 v. Port of Spain n. Rotterdam. Bawean. 30 330 m. z.w. Azoren n. Houston. Beninkust, 30 te Amsterdam. Ben nek om. 30 27 m. w.n.w. Saba. Banda, 30 v. Genua n. Marseille. Bantam. 30 v. Singapore. 2/ te Tandj. Priok verw. Bengkalis. 1/5 te Suez verwacht. Britsum. 30 239 m. o. Gibraltar n. Gibraltar. Calamares. 30 te Guayaquil. Caltex The Hague, 30 te Abadan. Castor. 29 te Port of Spain. Caltex Delft, 30 v. Stockholm n. Rotterdam. Celebes, pass. 30 Finisterre n. Antwerpen. Crania, 29 500 m. z.o. Tonga n. Brisbane. Caltex Delfzijl, 30 te Fredericia. Ganggai, 30 670 m. n.o. San Fernannod naar San Francisco. Caltex Arnhem. 30 65 m. n.o. Ushant n. Sidon. Co ron ia 30 v Singapore n. Pladju. Corilla. 30 te Geelong. Caltex Rotterdam. 39 60 m. n.n.w. Perim n. Suez. Charis. 29 v. Maracaibo n. Punta Cardon. Cradle of Liberty. 30 100 m. o. Lour. Marques n. Philadelphia. Caltex Delfzijl. 30 te Fredericia. Dongedijk. 30 240 m. z. Bishop n. Antwerpen. Dnlcrdijk. 1/5 te Rotterdam. Dordrecht. 30 245 m. o.n.o. Lobos eil. n. Dakar. Duivendijk, 30 370 m. n.w. Azoren n. Cristobal. Daphnis, 1/5 te Mobile. Delfshaven. 30 v. Galveston n. Rotterdam. Drift, 30 te Hamburg verwacht v. Bremen. F.sso Nederland. 30 te Fawley. Eenhoorn, 1/5 te Rotterdam. Eos, 30 80 m. n.n.w. St. Vincent n. Algiers. F,na. 2/5 te Ciudad Trujillo verwacht. Farmsum, pass. 30 Terceira n. New Orleans. Friesland KRL. 30 110 m. n.o. Villano n. Vlaard. Graveland. pass. 1/5 Kp. Verd. eil. n. Las Paimas. Guineekust. 30 30 m. w. St. Thomas n. Abidjan. Garoet, pass. 30 Guardafuy n. Djeddah. Hathor, 30 te Rotterdam. He'icon, 29 v. Petit Goave n. Caracol. Holland, 1/5 te Durban verwacht. Heemskerk. 30 400 m. o.z.o. Socotra n. Aden. delen en specialiteiten waren willig. Vele aandelen verloren een of twee punten en enkele zelfs meer. De staalwaarden sloten wat lager. De auto's waren nauwelijks prijshoudend. De olies waren onregelma tig. Over de beide beursdagen kwam het industriegemiddelde van 628.87 via 625,87 op 623.75; dat voor spoorwegen van 166.08 via 167,06 op 166.82 en dat voor openbare nutsbedrijven van 91,22 via 91,14 op 91,33. De aandelenomzet bedroeg respectievelijk 3 470.000 en 3.510.000. Slotkoers woensdag 3-3' Nederl. '47 93 3*"/n Nedl. 1962 64 97 X Woningbouw 6"'n 11114 Pr. A'dam '56 I 80 Pr. A'dam '56 II 93 Pr. A'dam '56 III 93 Pr. R'dam '52 I.. 88^ Pr. R'dam '52 II Pr. R'dam '57.. A.K.U 304 X Calvé Delft... 592 Van Gelder Zonen 212-4 K N Hoogovens 465 Nederl. Ford 294 N. Kabelfabriek 358 gew.Philips Gloeil 596 Pref.PhilipsGloeil. 265 Unilever 53U Wilton Fyenoord 212 Werf Gusto 156X Dordtsche Petrol. 707 X Kon. Petroleum f 164.3' Billiton 24514 Vdom Rubber 85 X K.L.M f 135.— Holl. Am er Lijn 150 X K.N.S.M 147 N. Scheepv. Unie 135 v. Nievelt Goudr. 126 Phs. v. Ommeren 237 X H.V.A 137 Va Delimaatschappij f 157.40 Amsterd. Bank 293 Nat. Handelsbank 155 Ned. Handel Mij 220 Rotterd. Bank 265 Yi Twentsche Bank 240 X Anaconda Copper 65)4 Bethlehem Steel 50 U.S. Steel 92 General Motors.. 49 Va 83 H Tidewater 26X Voorbeurs koersen f 165.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11