Jarige vorstin ontroerd door grootse manifestatie van aanhankelijkheid Kort en bondü 9 London Arts Theatre met „Ulysses in nighttown" Bloemendefilé Dankwoord Dr. W. D. van Wijngaarden neemt afscheid Spoorwegstaking op 6 mei in Frankrijk aangekondigd Nationaal geschenk Kerkelijk Nieuws Het grond-eigendomsrecht op Nieuw-Guinea Hulde van de jeugd VRIJDAG 1 MEI 1959 In Holland Festival: In het komende Holland Festival zul len door het London Arts Theatre vier Advertentie Wij importeeraen voor U: EERSTE KLAS MUZIEKINSTRUMENTEN voor zeer aantrekkelijke prijzen Een goede Duitse Messing Trompetvanaf 95. Koosey Hawkes Böhm Clarinetten, mooie zuivere toon 225.— - Trompet-etuis 24.90 - Clarinet-etuis f 20.— Hoogglans Jazz-gitaar met ingelegde rand 12G. In inze enorme collectie Gitaren vindt U zeker het instrument dat U zoekt. Prijzen vanaf 29.75. In Tokio overleden. Op de leeftijd van bijna 85 jaar is overleden de heer G. H. van Meer, die van 1918 tot 1956 in Bussum notaris was. Drie jaar geleden maakte hij nog een reis per vliegtuig naar Moskou en tien dagen geleden was hij per vliegtuig naar Tokio vertrokken, waar hij zaterdag aan een hartaanval is overleden. Zijn stof felijk overschot is in Tokio begraven. Hulp voor Frans bergdorp. Vrijwilli gers van de internationale hulporganisatie Service Civil International zijn in het Franse bergdorp St. Paul sur Ubaye bezig de schade te herstellen, die daar ontstond door een aardverschuiving. Men bouwt ba rakken voor diegenen, die hun huis ver loren hebben. Verder worden de lichtbe- schadigde huizen zo vlug mogelijk weer bewoonbaar gemaakt. Het werk is omvang rijk en zal dan ook de hele zomer voort-* duren. Nederlandse vrijwilligers, die tegen vergoeding van voeding en onderdak deze zwaar getroffen bergbewoners willen hel pen, kunnen zich wenden tot de Neder landse afdeling van Service Civil Inter national, de Internationale Vrijwillige Hulpdienst, Nieuwe Inslag 16, Breda. Levensvervulling boven de 65. In Utrecht is opgericht de „Vereniging ter Bevordering van Levensvervulling boven de 65". De vereniging wil zich het lot aan trekken van die bejaarden, die geen levensvervulling meer hebben en uitzicht loos en teruggetrokken leven. Secretaresse is mevrouw N. J. Vermeulen-Hak, Voor schoten (postbus 1). Boeren contra melkfabriek. Het ge rechtshof te Arnhem heeft uitspraak ge daan in het proces tussen de melkfabriek ..Salland" te Hardenberg en 437 veehou ders. Het ging over de statutenwijziging van de „Salland", die met een geringe stemmenmeerderheid door de aandeelhou ders op 21 februari 1958 was aanvaard en die behelsde, dat de aandelen van de ven nootschap werden overgedragen aan een coöperatieve vereniging. De minderheid (43.7 boeren) had de Almelose rechtbank om nietigverklaring van deze statuten wijziging gevraagd of aan betrokkenen ge legenheid te geven uit de vennootschap te treden. De rechtbank te Almelo had deze vordering destijds afgewezen. Het hof te Arnhem heeft dit vonnis thans bekrachtigd. BirminghamAmsterdam. Een te Birmingham gevestigde Britse luchtvaart maatschappij heeft bij de Britse lucht vaartautoriteiten een aanvraag ingediend voor het onderhouden van een dienst tus sen Birmingham via Coventry en Schiphol. Het is de bedoeling met Douglas DC-3- toestellen passagiers vracht en post te ver voeren, met één dienst heen en terug per dag. Commandeur. Tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau is benoemd Ir. J. D. H. van der Toorn te Wassenaar, direc teur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie. Ambassadeur. Binnenkort is de be noeming te verwachten van mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst, tot dusverre gezant te Washington, tot ambassadeur te Belgrado. Baron van Voorst tot Voorst zal omstreeks medio mei uit Washington naar Nederland vertrekken. Jeugdhuis. De echtgenote van Amster dams burgemeester, mevrouw E. van Hall- Nijhoff, heeft het jeugdhuis van de stich ting „De Oude Binnenstad" in de Oude Zijds Armsteeg te Amsterdam geopend. Vorig jaar maart woedde een felle brand in het oude gebouw, waardoor het vrijwel geheel werd verwoest. Met financiële en materiële hulp van buurtbewoners, buurt verenigingen en de kinderen zelf is het pand met veel opofferingen herbouwd. Vijfde Eredoctoraat, De polytechnische school te Aix la Chapelle in Frankrijk heeft het ere-doctoraat in de technische weten schappen verleend aan prof. dr. P. J. W. Debije, voor zijn theorethische onderzoe kingen naar de moleculaire structuur van de materie. De nu 75-jarige hoogleraar kreeg in 1936 de Nobelprijs voor de chemie. Hij is reeds doctor honoris causa van de universiteiten te Luik, Brussel, Oxford en Sofia. Ruim 10 miljoen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft totaal ruim zes mil joen gulden gevoteerd ten behoeve van de bouw en inrichting van een chemisch prac ticumgebouw aan de Plantage Muider- gracht (f 4.848.000), alsmede tvoor uitbrei ding van de laboratoria voor de gezond heidsleer (f 931.300) en van het laborato rium voor analytische en propedeutisch- anorganische chemie (f 270.000), alle van de gemeente-universiteit. Voorts besloot de raad voor 1959 en 1960 een krediet beschik baar te stellen van ruim 4,3 miljoen gul den voor de verdere aanleg van het Am sterdamse Bos. Van dit bedrag zal ruim 1,5 miljoen aan rijkssubsidie worden terug ontvangen. Met waterpistool. De rechtbank te Leeuwarden heeft vandaag een 31-jarige expediteur uit Idskenshuizen veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en drie maanden. Hij had op 26 juli van het vorig jaar, gewapend met een plastic wa terpistool en gemaskerd een overval ge pleegd op de 70-jarige kassier van een zui velfabriek te Lemmer, die in zijn kantoor een groot bedrag aan melkgeld, bestemd voor veehouders, voor verzending gereed maakte. De bejaarde kassier joeg de in dringer :op de vlucht, die later "door de politie werd opgespoord. Ontslag genomen. Met. ingang van 22 april is de burgemeester van Teteringen, de heer L. van G., op zijn verzoek ontslag verleend uit zijn functie, wegens moeilijk heden in verband met onregelmatigheden in zijn vroegere functie. Carl Fuehrich overleden WENEN (Reuter) De componist en dirigent prof. Carl Fuehrich is donderdag op vierennegentigjarige leeftijd aan long ontsteking overleden. Hij was leerling van Anton Bruckner en schreef twee opera's, twee missen, liederen en kamermuziek. (Vervolg van pagina 1) Om halfelf 's morgens begon in de paleistuin het défilé der tienduizenden, die de jarige vorstin een bloemenhulde brachten. Op het bordes stonden de Ko ningin, gekleed in een oranjekleurig complet, Prins Bernhard en voorts de Prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke. Het collegium van het Leidse studenten corps viel de eer te beurt als eerste de vorstin te feliciteren. De praeses van het corps, de heer H. J. Muller, bood de Koningin een oorkonde aan, die door een estafetteploeg van Leidse studenten naar Soestdijk was gebracht. Ook de senaat van het Utrechtse stu dentencorps maakte zijn opwachting. De Utrechtse studenten brachten een fraai boeket oranje rozen voor de vorstin mee. Zij openden ook het bloemendefilé. De luchtparade van de Koninklijke Lucht macht, die op dit moment met 68 straal jagers zou worden uitgevoerd, kon dooi de ongunstige weersomstandigheden niet doorgaan. Een feestelijke stoet trok daarnaa aan het koninklijk gezin voorbij. Er was de ponyclub „De Vier Heemskinderen" uit Beneden-Leeuwen bij. Het historisch ge nootschap „Oud West-Friesland" waS vertegenwoordigd door burgemeester D. Breebaart uit Hoogwoud en de secretaris van dit genootschap, de heer R. P. Goettsch. Gekleed in Westfries custuum, vergezeld van hun dames, verrasten zij de vorstin met een „Vader Abraham", een groot brood dat in enkele delen van ons land aan 50-jarigen op hun verjaar dag wordt aangeboden. Koningin Juliana toonde zich blij met dit baksel vqji spe culaas, waarop de bakker had gespoten: „Ondanks de veelbewogen tijden komt Abraham u toch verblijden. Mogen de jaren die nu volgen u voorspoed geven en weinig zorgen". Treffend was ook het moment, waarop een groep Surinaamse vrouwen het bor des beklom en de vorstin namens de be volking van Suriname een mand met vruchten uit dit land aanbood. Onder hen bevonden zich een Indiaanse, een verte genwoordigster van de kottomissies, een Hindoestaanse en een Javaanse. Ook twintig Zuidmolukse jongeren lie pen mee in de stoet. De 10-jarige Gerda Laurens en de 16-jarige Juliana Turubasa maakten zich los van het groepje om de Vorstin persoonlijk te feliciteren en een tuiltje bloemen aan te bieden. Bijzonder aardig was ook het defileren van de Til- burgse kinderdrum- en doedelzakband „De Scotjes" die een groot bloemenhart meebrachten. Een deputatie leerlingen van de Ds. van Haeringenschool uit Rot terdam bood de jarige Vorstin een model van de Euromast aan waarvoor ook de prinsessen grote aandacht hadden. De officiële stoet werd besloten door de ponyclub „De Paardenvriendjes" uit Best. Maar daarna stroomden nog honderden de paleistuinen binnen om op het bordes hun bloemenhulde te brengen. Padvindsters uit Baarn kwamen handen tekort om de tulpen, narcissen, hyacinthen, seringen en andere kleurige voorjaarsbloemen op de trappen te rangschikken. Een groep van 25 vertegenwoordigers van de padvinders, de padvindsters en andere jeugdbewegingen stelden zich op bij en kele tien meter hoge vlaggenmasten in de Een beeld uit het bloemendefilé voor het paleis Soestdijk; de ponyclub „De Vier Heemskinderen" uit Beneden- Leeuwen met hun drumband. Dit is het horloge, bezet met 275 in platina gevatte briljanten, dat jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht en voorzitter van het comité „Verjaarsgeschenk H.M. de Koningin", in paleis Soestdijk aan de Koningin heeft aangeboden. Het is een onder deel van het geschenk van het Neder landse volk aan zijn jarige Koningin. Woensdagavond verenigden de drie vertegenwoordigende muziekkorpsen van Land-, Zee- en Luchtmacht zich voor een gezamenlijke taptoe voor het paleis Soestdijk. Het werd een schitte rend (en schetterend) hoogtepunt van de feestviering. jhr. De Ranitz van de menselijke binding die tussen de Koningin en haar volk be staat. Het is haar gegeven, de mogelijke eenzaamheid en afgeslotenheid van het koningschap te doorbreken en om te zet ten in een hartelijke verbintenis tussen haar en haar rijksgenoten. te mogen hebben en tevens gelukkig, om ringd te zijn door zoveel echte, warme hartelijkheid en sympathie," zo besloot de Koningin haar toespraak. Een taptoe, waaraan verscheidene bands van verschillende krijgsmachton derdelen medewerkten, vormde 's avonds in de in een zee van schijnwerperlicht badende paleistuin een indrukwekkend slot van de feestviering. In het rijksmuseum van Oudheden in Leiden werd woensdag de nieuwe zaal voor archeologie van het nabij,e oosten ge opend. Tevens nam men afscheid van dr. W. D. van Wijngaarden, die na twintig jaar zijn functie als directeur neerlegt we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. De nieuwe afdeling van het museum omvat de beschavingen uit de Grieks- Egyptische streek, Palestina en de voor- Aziatische landen, zoals Mesopotamië. Deze museumbezittingen waren enerzijds tot dusver fragmentarisch, anderzijds nimmer in de uitstalling voldoende tot hun recht gekomen. Thans is het bezit aan gevuld uit expedities, waaraan vertegen woordigers van het museum deelnamen en bovendien is deze collectie in moder ne omgeving zo samengevat, dat een voor het Europese continent unieke collectie overzichtelijk is opgesteld. Slechts de be zittingen van het British Museum in Lon den steken het Leidsmuseum naar de kroon, doch deze rijkere bezittingen zijn niet op een enigszins vergelijkbare wijze toegankelijk voor het publiek. Bij het afscheid van dr. Van Wijn gaarden werd mede op verzoek van de scheidende didrecteur, slechts een toe spraak gehouden, namelijk door prof. dr. P. A. H. de Boer, die het woord voerde namens het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, het curato rium en de senaat van de universiteit en de gemeente Leiden. PARIJS (UPI) De onder communis tische leiding staande Confédération Gé nérale du Travail en de autonome unie van Franse vakverenigingen hebben aange kondigd dat zij op 6 mei een spoorweg staking van 24 uur over geheel Frankrijk willen houden. De beide vakverbonden verklaarden dat er nog meer stakingen en langzaam-aan-acties gehouden zullen wor den indien hun eisen om hogere lonen, een geleidelijke instelling van een veertig- urige werkweek en hogere pensioenen niet worden ingewilligd. De stakingsorder werd gegeven op een gezamelijke bijeen komst van vierhonderd vertegenwoordi gers van de CGT en de autonome unie. De christelijke arbeidersconfederatie (C.F.T.C.) verklaarde niet aan de staking te zullen deelnemen. Het socialistische vakverbond heeft haar positie nog niet bekendgemaakt. se bodem,en industrie en aangevüld met vruchten uit Suriname en de Nederland se Antillen. Nadat gezamenlijk het Wilhelmus was gezongen, verlieten alle deelnemers zwaaiend met rood-wit-blauw het gazon. De Koningin daalde van het bordes af en onderhield zich nog enige minuten met de dames, die evenals zij, gisteren haar 50ste verjaardag vierden. Des middags bood jhr. C. J. A. de Ranitz in het paleis in aanwezigheid van het gehele koninklijke gezin en ruim vijftig comitéleden het nationale ge schenk, ruim één miljoen gulden, aan namens de bevolking van het gehele koninkrijk. Jhr. De Ranitz wees erop, dat het ini tiatief allerwege en in alle lagen van de bevolking warme weerklank heeft ge vonden. Vele honderdduizenden inwoners van het koninkrijk en in het buitenland wonende Nederlanders hebben aan dit verjaarsgeschenk bijgedragen. Het be drag kwam dan ook niet zozeer binnen in grote stortingen, maar voornamelijk in kleine spontane giften, die varieerden van een dubbeltje tot een gulden. Namens het Nedei'landse volk getuigde Koningin Juliana zei vervolgens in haar dankwoord, ontroerd en overwel digd te zijn door zoveel hartelijkheid. Bijzondere dank bracht zij aan het comi té, dat zich tot tolk heeft gemaakt van de gedachten die de vele gevers van dit prachtige geschenk hebben bewogen. „Dat dit voor elkeen een behoefte des harten is geweest, maakt de gave tot een zeldzaam waardevol geschenk", zei de vorstin. De vorstin bekende dat de ijver van het comité haar niet geheel was ontgaan. Onder grote hilariteit verklaarde zij, dat zij bijna in een verstrooid moment zelf een bijdrage in een van de bussen had gestopt. Over het grote bedrag dat zij ontving, zei de Koningin dat de gevers hiervan haar in staat stellen weer anderen in het gehele koninkrijk blij te maken. Dit noemde zij het grootste genoegen dat men haar bereiden kon. Het vooruitzicht dat haar werkkamer zo mooi zou wor den, vond zij een reden om die dagelijks met nog meer animo binnen te gaan en er haar werkuren door te brengen. „Ik zal dat telkens doen. ook in moei lijke tijden, met verhoogde blijmoedig heid, wanneer ik in mijn tapijt de neer slag zie van het hartelijke medeleven van het Nederlandse volk bij mijn werk". Ook voor het prachtige armbandhorloge uitte zij haar hartelijke dank. „De talrijke goede wensen", zo zei de Koningin, „zullen mij met nieuwe moed bij het begin van mijn tweede eeuwhelft vervullen, ook al hoop ik niet het einde daarvan nog te beleven". De leeftijd van 50 jaar noemde Koningin Ju liana heel aantrekkelijk. „Men heeft al die tijd gelegenheid gehad een goede do sis ervaring en levenswijsheid te krijgen, met vallen en opstaan, met teleurstellin gen, zoals het onrecht en de andere vre selijke dingen die onze tijd nog te zien heeft kunnen geven, maar ook met de wonderbaarlijk goede en mooie beleve nissen. Doorgaans is men met 50 nog geheel fit, geestelijk en fysiek in staat deel te nemen aan het volle veelzijdige leven, zoals God het geeft, in al zijn fleur en in al zijn ernst, terwijl er al iets van het milde licht van de levensavond zichtbaar wordt. Ik ben gelukkig, terug en vooruit te mogen zien, samen met hen die mij lief zijn, met mijn man en met onze vier kinderen, en intens dankbaar, ook mijn moeder nog in mijn nabijheid voorstellingen worden gegeven van „Ulysses in nighttown", van James Joyce, bewerkt naar een episode uit diens boek „Ulysses" door Marjorie Bar kentin. Dit stuk, dat gedurende negen maanden in New York stond, beleeft in mei zijn Europese première in Londen. Alvorens het naar Nederland komt gaat het Lon don Arts Theatre nog met dit stuk naar het „Theatre des Nations" in Parijs. Aan al deze Europese opvoeringen zullen de Amerikaanse regisseur Burgess Mere dith en de Amerikaanse hoofdrolspeler Zero Mostel hun medewerking verlenen. Het surrealistische karakter van Joyce's boek bleef in de toneelversie be waard. De voorstellingen in het Holland Festival zijn vastgesteld op 11 en 12 juli in Den Haag, op 13 en 14 juli in Amster dam. RABAUL (UPI) De leider van de de legatie uit Nederlands Nieuw Guinea heeft op de Pacifit-conferentie in Rabaul in Au stralisch Nw. Guinea gezegd, dat zijn volk hoopt op een verandering in het traditio nele systeem van grondbezit in Nederlands Nieuw Guinea. Marcus Kasiepo sprak voor de economische commissie van de confe rentie nadat een gedelegeerde uit Papua (Australisch Nieuw Guinea) een lezing had gehouden over de gebruikelijke vormen van het grond-eigendomsrecht in de Zuid- Pacific. De gedelegeerde wees erop, dat de ont wikkeling van een nieuwe levenswijze en de toeneming van de bevolking twee fac toren zijn, die een verandering in het eigendomsrecht wenselijk maken. Het tra ditionele systeem begunstigt een ver vreemd of regeringsbezit. „Wij vinden, dat het huidige systeem het volle gebruik en de ontwikkeling van land op een moderne wijze in de weg staat", zeide Kasiepo. „In deze dagen van pro gressief boerenbedrijf is het belangrijk, dat boeren een individueel en permanent recht hebben op hun land". De koninklijke familie op de trappen van het bordes tijdens het défilé. paleistuin. En terwijl honderden jongens en meisjes hun spel opvoerden trok een stoet van veertig 15- en 16-jarige ruiters van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen voorbij. Ruim 400 jongeren van gymnastiek-, sport- clubhuis- en padvindersverenigin gen, die allemaal voorzien waren van drie oranje ballonnen, lieten een grote oran je ballon op, waarop het getal vijftig stond. Dit was het teken voor de jongens en meisjes om ook hun drie ballonnen los te laten en als een oranje wolk, die door een stevige bries uiteen werd gerukt, dre ven de 1200 ballonnen over het paleis weg. Het gehele paleisgazon werd hierna een grote massa van spelende jeugd. Men zag Surinaamse en Antilliaanse dansen, ju do- en gymnastiekoefeningen, kring- en balspelen, vlaggemastbouw, zeiltuigen, lintzwaaien en het Hongaarse spel yakar- draaien. Direct hierna defileerden veertig wiel- rennertjes en ook de Utrechtse jeugd brandweer, d'e met een motorspuit voor bij reed. derlandse Padvindersgilde uit Amster dam de tuin binnen, gevolgd door 96 in blauwe overalls gestoken jongelui van de Utrechtse ambachtschool. Zij droegen rode, witte en blauwe borden met zich mee, die te zamen de Nederlandse drie kleur vormden. Op 16 witte borden ston den letters, die de woorden „Leve de Koningin" vormden. Voorts werd een bloemendans uitge voerd door 144 meisjes van de christelijke gymnastiekvereniging „Fraternitas" uit Utrecht. Een zestiental meisjes uit de „Keukenhof" putten uit zestig manden duizenden bloemkoppen. Met vaardige' hand vormden zij met deze bloemen het getal 50 ter grootte van 10 bij 10 meter. Padvinders zorgden hierna in een oog wenk, dat het hele gazon, dat bezaaid lag met bloemen en kleurige linten, met feestmutsen en vlaggetjes, weer groen werd, zodat slechts het getal 50 van kleurige bloemen afstak tegen de gras mat. „Gefeliciteerd dames", riep de Konin gin, toen een 50-tal van de ruim 180 op 30 april 1909 geboren vrouwen, getooid met grote strikken, de jarige Koningin boeketten aanboden. Deze bloemenhulde werd in een grote mand voor het bordes geplaatst. Een meisje uit Lelystad ging ten slotte aan het hoofd van jeugddelegaties uit de elf pi'ovincies en vertegenwoordigers uit Suriname en de Nederlandse Antillen naar de Koningin. Ze droeg een mandje met voortbrengselen van de Nederland- Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Bergum (Fr.): J. A. Fricke te Bonaire, met verlof te Leeuwarden: te BebaldeburenLutjegast: C. van Wijn gaarden, vicaris te Wassenaar; door de Generale Synode tot predikant voor buiten gewone werkzaamheden (Koopvaardijpre- dikant te Londen): J. Ley, vicaris te Hil versum, Aangenomen naar Zierikzee (vac. C. J. van Royen): J. B. van Assendorp, kand. te IJmuiden-Oost; naar Schagen: J. S. Krol te Sappemeer. Gercf. Kerken Beroepen te Nijmegen (vac. wijlen G. van Doornik): J. M. Bloemkolk te Ede; te Wormer: W. ten Kate, kand. te Utrecht. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Houwerzijl: J. Keizer te Brouwershaven. Geref. Gemeenten Beroepen te Veenendaal: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Na het bloemendefilé was het de beurt aan de jeugd van Nederland om de vorstin hulde te brengen. Twaalfhon derd jongens en meisjes uit Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen na men aan dit festijn deel. Dat begon al mmet het binnenmarcheren van het jeugdcoi'ps „na lang streven" uit Klaas waal, dat bestond uit 125 muzikantjes van 7 tot 12 jaar. Zestig in het wit ge klede meisjes uit Baarn en Soest, mar keerden een speelterrein waarop een de monstratie werd gegeven van sport, spel, folklore, dans en muziek. Ook marcheer de een meisjesdrumband van het Ne-

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 15