Peek&Cloppenburg Feestweek in Genève Socialisten willen Adenauer na 1 juli doen aftreden 19 Bonn rekent op aanblijven tot september Nog witter stralend wit... Niet voor onderwater- zwemmen Vrouw krijgt 15 jaar voor moord op 2-jarig kind Hilversumse raad ontstemd over Ged. Staten Bourdonklok luidde voor het eerst op Waalsdorper- vlakte kwaliteit prijzen 3 mode-successen 0, jmm" Verzending van zeepost Radiotoespraak prof. Beel „De Koningin is een van ons" Nieuwe technische school in Groningen KERKELIJK LEVEN N.V. HACO moet thans schuldbrieven uitloten Kerkelijk Nieuws Duitser smokkelde vele t.v.-toestellen naar Nederland Geheim luik in verzegelde vrachtauto Belgische critiek op het Nederlandse standpunt Nieuwe personeelsvereni ging bij Nederlandse Opera VRIJDAG 1 MEI 19 5 9 Van onze correspondent in Bonn) De druk, die de Westduitse socialistische partij op bondskanselier Adenauer uit oefent om af te treden wordt dagelijks sterker. De S.P.D. heeft geëist dat Ade nauer meteen na 1 juli zal aftreden als bondskanselier en dat dan reeds zijn op volger zal worden gekozen. Wordt Ade nauer op 1 juli tot president gekozen, dan zal de S.P.D. dadelijk een vergadering van de Bondsdag bijeenroepen, hetgeen haar omdat zij over meer dan een derde van het aantal zetels beschikt mogelijk is. De Bondsdag zou dan op staande voet moeten overgaan tot het kiezen van een nieuwe bondskanselier. De S.P.D. staat met haar optreden staats rechtelijk niet zwak, al is het in de eerste plaats toch wel ingegeven door partij politieke motieven. De staatsrechtgeleerde professor Th. Eschenburg van de universi teit te Tiibingen heeft uiteengezet dat Ade nauer direct na zijn verkiezing tot presi dent op 1 juli moet aftreden, omdat het wezen van het presidentiële ambt dat eist. Het presidentschap, aldus professor Eschenburg, verbiedt het dat de president zich bloot stelt aan de openbare critiek. Blijft Adenauer tot en met 11 september, de dag waarop Heuss officieel aftreedt, kanselier, dan zal hij welhaast dagelijks gekritiseerd kunnen worden, waarmede hij dus zijn autoriteit als staatshoofd zou scha den. Als kanselier en leider van de re gering kan Adenauer namelijk theoretisch ieder moment door het parlement worden weggestemd. Als gekozen president mag Adenauer niet het risico lopen aan de kant gezet te worden. De socialisten wijzen voorts op artikel 55 van de Westduitse grondwet, dat zegt dat de bondspresident niet tegelijkertijd bondskanselier, of mi nister of parlementslid mag zijn. Tegenargumenten De tegenstanders van de eis tot aftreden van Adenauer op 1 juli schermen met theoretische en praktische argumenten, die vele Westduitsers zullen aanspreken. Zij zeggen allereerst dat het niet aangaat de bondsrepubliek in de komende belangrijke manden zonder kanselier te laten. Voor de SPD moge het zeer aanlokkelijk zijn Ade nauer omstreeks 1 juli reeds uit de actieve Advertentie Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid vestigt er de aandacht op dat in Nederland een apparaat in de han del is gebracht, aangeduid als A.T.E.A.- apparaat. Het is van Engelse makelij en de letters A.T.E.A. zijn een afkorting van Army Tank Escape Apparates. Het appa raat werd in de oorlogsjaren ontworpen om dienst te doen als reddingstoestel voor de bemanning van gezonken amfibietanks, dus voor gebruik bij een plotseling nood geval, zoals het zinken van een amfibie tank. Gebleken is dat verschillende van die apparaten, afkomstig uit dumps, in Nederland aan het publiek zijn verkocht en dat men geneigd is het apparaat te ge bruiken bij het beoefenen van de onder- walerzwemsport. Blijkens mededeling van de fabrikant van het apparaat bevat de kleine zuurstofcapsule in de luchtzak van het apparaat slechts voldoende zuurstof voor een korte periode van ademhaling en wordt het koolmonoxyde-gehalte, dat door de uitademing in de luchtzak wordt ge vormd, bij langer gebruik fataal voor de gebruiker. Het bezigen van een dergelijk apparaat voor doeleinden waarvoor het niet werd ontworpen is dus levensge vaarlijk. politiek te zien verdwijnen, voor de prak tijk van het regeren wordt dat algemeen niet gewenst geacht. De grondwet zelf geeft ook geen uitsluitsel. Daarenboven zeggen Adenauers aanhangers dat Heuss tot de laatste dag van zijn tweede vijf jarige ambtsperiode, 11 september, presi dent is en dat niet Adenauer in de periode 1 juli12 september de rechten of plich ten van de president overneemt. Er is huns inziens in die periode niet zo iemand als „een bondspresident Adenauer", ook al wordt hij gekozen. Voor Adenauer en de zijnen is 't dan ook duidelijk, dat de S.P.D. zo hardnekkig is, juist omdat zij de bonds kanselier zo gauw mogelijk van het poli tieke toneel wil zien verdwijnen, vooral met het oog op de buitenlandse politiek. Bijna dagelijks hoort men in SPD-kringen dat Adenauer de gehele westelijke poli tiek in gevaar brengt door star vast te houden aan zijn principe dat het doen van concessies aan de Russen zinloos en ge vaarlijk is. Hierom houdt men het te Bonn er op, dat Adenauer tot en met 11 september kanselier zal blijven. West-Duitsland kan het zich, zo zegt men, niet veroorloven in de belangrijke komende maanden opge scheept te zitten met een soort provi sorische regering, met een dienstdoende regeringschef Erhard en met een ex-kanse lier en aangewezen, maar nog niet in func tie zijnde president Adenauer, die van zijn villa te Rhöndorf mag toekijken hoe het politieke leven zonder hem verder gaat op een tijdstip, dat een vaste hand vereist zal zijn. Hof Amsterdam Een 30-jarige vrouw uit Culemborg is door het Amsterdamse gerechtshof we gens moord op haar 2-jarig zoontje ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien jaar. De rechtbank had haar tot 8 jaar veroordeeld, maar zij was tegen dit vonnis in beroep gekomen. Haar was ten laste gelegd haar zoontje met op zet in een badje kokend water te hebben gezet. Volgens psychiaters is de vrouw aanzienlijk verminderd toerekenbaar en slecht in staat om moederlijke gevoe lens te koesteren. Het gerechtshof over woog dat de wijze waarop de vrouw bij het plegen van de moord te werk is gegaan, de zwaarste straf zou rechtvaardigen. Een zenuwarts heeft echter verklaard dat het feit haar in aanzienlijk verminderde mate kan worden toegerekend. De voorzitters van de fracties in de Hil versumse raad hebben zich scherp uitge laten over de openbaarmaking door Ged. Staten van Noordholland van hun afwij zend standpunt over 't Hilversumse ont werpplan „Egelshoek". B. en W. van Hil versum hebben onlangs de raad in kennis gesteld van het ontwerp-uitbreidingsplan „Egelshoek" voor 't zuidwestelijk deel van de gemeente. Kort daarop hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland aan B. en W. van Hilversum bericht, geen goedkeu ring aan een dergelijk uitbreidingsplan te kunnen geven, omdat de Gooicommissie zich nog bezig houdt met de bestudering van de ruimtelijke problematiek in het Gooi. Deze commissie is een studiegroep onder voorzitterschap van de Commissa ris der Koningin en bestaat uit vertegen woordigers van de verschillende Gooise gemeenten. Gedeputeerde Staten maakten dit afwij zend standpunt openbaar in een perscom muniqué. B. en W. van Hilversum hebben in een uitvoerige brief geantwoord. In de vergadering van de raad noemde de voorzitter van de V.V.D.-fractie, de houding van de Gedeputeerde Staten „on hoffelijk". Leden van P. v.d. A., K.V.P. en de prot. christelijke fractie uitten de zelfde grieven. Men schaarde zich achter het antwoord van B. en W. aan Ged. Sta ten, waarin naar voren was gebracht, dat het plan nog door de raad moest worden behandeld. Op de Waalsdorpervlakte in Den Haag heeft gisteren de voorzitter van de stich ting Oorlogsmonument 1940-1945, prof. P. S. Gerbrandy, een 5000 kg wegende bron zen Bourdonklok aan de gemeente 's-Gra- venhage overgedragen. Deze plechtig heid werd bijgewoond door talrijke auto riteiten. onder wie zich ook de Commis saris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de vertegenwoordigster van prinses Wilhelmina, mcj. J. Geldens en het voltallig gemeentebestuur van 's-Gra- venhage bevonden. De klok hangt boven op een duintop in een klokkestoel op enkele tientallen me ters boven het monument ter nagedach tenis van de gefusilleerden van de twee de wereldoorlog. De burgemeester van 's-Gravenhage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, zei in een rede, dat deze klok op de Waalsdorper vlakte, offerplaats der natie en pelgrims oord, is opgericht als een teken van de nobelste trouw jegens de nagedachtenis van hen die in de oorlog vielen. „Haar bronzen stem zal een aansporing van geslacht op geslacht zijn voor de ge dachte, dat de vrijheid een broos bezit is", aldus mr. Kolfschoten. Nadat zowel prof. Gerbrandy als mr. Kolfschoten een krans aan de voet van de klok had gelegd en er gedurende twee minuten stilte in acht was genomen, luidden vier leden van de erewacht van de Binnenlandse strijdkrachten de zwa re klok gedurende vijf minuten. De klok zal op de vierde mei in de avond te zamen met de andere stads klokken geluid worden en later op de avond nogmaals, ter herdenking van de Nederlanders die op de Waalsdorper vlakte de vrijheid van ons land met hun leven betaalden. Commissaris. Tot commissaris van gemeentepolitie te Roosendaal is benoemd de heer J. B. Weinans, thans hoofdinspec teur van gemeentepolitie te Venlo. Advertentie Voorjaarsmode in de sportieve P C-stijl: bij zonder van snit en kwali teit... speciaal voor de f vrouw die van vlot en apart houdt! Nylon regenmantels van het ideale, waterdichte nylonweef- sel: vederlicht, klein op te vouwen. Zie de flatteuze kleuren! Korte jasjes van prachtige kwaliteit structuurweef sel in nieuwe fijne pasteltinten. Mo dieuze rug Blazers English flannel in de favoriete blauwe kleuren; stolpplooi en klein ceintuur tje geven de rug een modern accent 3 mode successen vanaf Niagara Plastic handig, practisch en onmisbaar 5.90 75 U/eLe&bnodecleatial - PiG (cpp^ejtaües Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Argentina Star" 4 mei, s.s. „Alhena" 9 mei, Australië: s.s. „Nuddea" 4 mei, s.s. „Stratheden" 7 mei, Brazilië: s.s. „Argentina Star" 4 mei, s.s. „Alhena" 9 mei, Canada: s.s. „Nieuw Am sterdam" 3 mei, s.s. „Atlantic" 7 mei, s.s. „American Angler" 9 mei, Chili: via New York 7 mei, Indonesië: s.s. „Machaon" 4 mei, Ned. Antillen: m.s. „Oranje Nas sau" 5 mei, Suriname: m.s. „Isis" 7 mei, Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" 9 mei, Brits Oost Afrika: s.s. „Si-K'ang" 6 mei. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Advertentie Met zorg bereid! Nescafé normaal - coffeïneyrij - espresso" De minister-president, prof. dr. L. J. M. Beel, heeft gisteren ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van koningin Juliana over beide Hilversumse zenders een toespraak gehouden om de gevoe lens van al haar onderdanen in het ge hele koninkrijk te vertolken. Prof. Beel zei onder meer: „Voor ieder onzer is het een overtui ging, waaraan niet te wrikken valt, dat koningin Juliana in het voetspoor van haar moeder haar hoge roeping in grote levenswijsheid en levenservaring op voortreffelijke wijze vervult tot rijke ze gen voor geheel ons koninkrijk en voor al haar onderdanen. Wij allen gevoelen op deze dag opnieuw welke hechte ban den ons verbinden aan het vorstenhuis en welke wezenlijke warmte er in ons is jegens onze Koningin, die haar volledige pei-soon heeft ingezet en dagelijks inzet om de taak te vervullen, die zij bij haar kroning op zich heeft genomen, waar voor zij door haar geboorte was voorbe stemd en door haar ouders met zoveel liefde is opgevoed. De Koningin is één van ons, het koninklijk gezin is ons ge zin. Wij wisten dit gezin nabij ook in de bange oorlogsjaren en het was, zoals de dichteres het onder woorden bracht: „Gij hebt in waarheid nooit uw land vei'laten, Prinses, al hadt gij ver van ons uw huis". Juist in deze dagen, nu wij weer te kampen hebben met moeilijkheden op staatkundig terx-ein en moeizaam trach ten te komen tot een nieuw kabinet, treedt opnieuw de waarde van het ko ningschap scherp naar voren en ervai'en wij welk een verbindende kracht wij be zitten in onze vorstin en hoe groot het steunpunt is dat wij in haar vinden. Moge haar voorbeeld, haar pei-soonlij- ke inzet ons allen stimuleren voor de be langen van ons volk en ons koninkrijk onze offei'bereidheid ook in daden om te zetten, onze plicht te verstaan, onze dienst aan het vaderland". De inspecteur-generaal van het nijver heidsonderwijs, mr. ir. M. Goote heeft in Groningen de nieuwe technische school ge opend. De school biedt plaats aan ruim 2000 leex-lingen. De bouw heeft ongeveer twee en een half jaar geduurd. Niet minder dan 52 afdelingen van het veelomvattende technisch ondei'wijs kunnen in het gebouw worden ondergebracht. Op 10 juli 1509 werd te Noyon in Noord- Fi-ankrijk Johannes Calvijn geboren. In Genève, de stad v/aar deze gxme kerk hervormer zijn belangrijkste jaren heeft doorgebracht, zal in de komende weken het herdenkingsfeest van Calvijns geboorte uitvoerig worden gevierd. Dan houdt men voor de eex-ste maal in Zwitserland een „Festival van geluid en licht". Dit houdt in, dat met ingang van zondag 31 mei gedui'ende de zomermaanden van 1959 elke avond bij mooi weer een schouw spel zal worden vertoond tegenover het monument van de Reformatie, een muur met de standbeelden van de vier hervor mers Farel, Calvijn, Knox en Beza en van andere figuren van de gereformeerde re ligie in Europa. Deze figuren tegen de muren zullen in relief worden beschenen met behulp van een steeds afwisselend spel van lichten. Stemmen en muziek zul len de geschiedenis van de reformatie nog eens vertellen. Ten behoeve van de toeris ten worden verschillende talen gebruikt- De tekst voor deze vertoning is van Henri Laudenbach, de schrijver van de met veel succes gebruikte teksten bij de illuminatie van de kastelen in de Franse Loire-vallei in de laatste jaren. Hoogtepunt van de feestweek van 31 mei tot 6 juni zal de première zijn van de Reformatiefilm van Roger Leenhardt. Deze film over de hervormer van Genève werd door deze Franse cineast vervaar digd in opdracht van de Px-esbyterian Alliance. Leenhardt, een specialist in de vervaardiging van historische films, heeft van Calvijns leven een documentaire ge maakt, gebaseerd op oude px-enten en ge schriften. (Deze Calvijn-film zal in Ne derland worden uitgebracht door de Stich ting Filmcentrum, het oecumenisch oi-gaan voor vorming en voorlichting op film gebied. Het ligt in de bedoeling er een Nederlandse vex-sie van te maken. In het Engels heet de film „For God's Glory". De Nederlandse titel is nog niet vastge steld.) De feestweek wordt op 31 mei ingeluid met feestelijke kerkdiensten in alle kerken van Genève en een kleine kerkdag bij het Refox-matie-monument. De plechtige her opening van he+ vernieuwde Calvijn-audi- torium (waar de hervormer destijds zijn bei'oemde voordrachten hield) naast de kathedraal is vastgesteld op 1 juni. Feestx-edenaars in de Geneefse feest week zijn André Chamson van de Aca démie Frangaise, de Duitse hoogleraar prof. Wilhelm Niesel, onze landgenoot dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken en pasteur Mare Boegner, president van de Eglise Reformé de France. Voor de gasten uit binnen- en buitenland is voorzien in een ontvangstcentrum door de Wereldraad. Het oecumenische instituut Bossey bij Genève zal als zodanig dienst doen. De priester-arbeiders De aartsbisschop van Parijs heeft de vorige week de kwestie van de px-iester- arbeiders met de Paus besproken, die hier voor pex-soonlijk grote belangstelling heeft. De aax-tsbisschop, kardinaal Feltin, heeft een lijvig rapport over de kwestie van het arbeidersapostolaat overgelegd, dat samen gesteld is door zestien bisschoppen in sa menwerking met de religieuze oversten der priesterai'beiders, de diocesane com missies en de leken, die bij het werk der priesterarbeiders rechtstreeks betrokken zijn. Men neemt aan, dat kardinaal Feltin heeft aangedrongen de beweging van de px-iesterarbeidei's in ere te herstellen. Zoals men weet, hadden de priester- Advertentie Uit de beste koffiebonen! He&Ufé normaal - coffeïnevrij - espresso" arbeiders niet alleen hun werkterrein in de farbieken, maar ze woonden ook in arbeidersbuurten, leefden van een arbei- derssalai-is en maakten zich alle facetten van een arbeidex'sbestaan eigen. Het resul taat was, dat sommige priesterarbeiders een open oog kregen voor bepaalde tekort komingen van de rooms-katholieke kerk op sociaal gebied, hetgeen in bepaalde kringen als actie tegen de belangen van de rooms-katholieke kerk werd gebrand- mei'kt. In 1953 decx-eteerde de toenmalige Paus. Pius XII, dat de priesterarbeiders slechts drie uur per dag als zodanig werkzaam mochten zijn. Hiermede werd de basis aan de beweging ontnomen. Op 1 maart 1954 werd de gehele beweging ontbonden. Van de 105 priestei-arbeiders die in fabrieken werkzaam waren, weigerden echter dertig hun arbeid op te geven. De pogingen der rooms-katholieke kei'k om weer door te dringen tot de massa steunen voor een deel op leken, die op hun beurt weer actief zijn in het apostolaatswerk. Ondanks de moei lijkheden in de ax-beiderswereld, veroor zaakt door stakingen, economische terug gang, de morele gevolgen van de oorlog in Algerije en het materialisme, zijn nog tweeduizend plaatselijke arbeidersgroepen in het bedrijfsapostolaat werkzaam. Men hoopt vooral in deze laatste' kringen vurig, dat. de tegenwoordige Paus de oorspron kelijke situatie weer zal hei-stellen door aan de priesterarbeiders hun oude en vol ledige kansen te hei-geven. Het heeft er alle schijn van dat ten aanzien van Paus Joannes XXIII positieve verwachtingen in dit opzicht niet ongerechtvaardigd zijn. Na een kort geding heeft de president van de Haagse rechtbank de n.v. Handels-. Assurantie- en Crediet-Onderneming ver oordeeld tot onmiddellijke uitloting en uit betaling van de obligaties, die daarvoor statutair op 1 december 1956 en 1 decem ber 1957 in aanmerking kwamen. De president overwoog dat er na 1950 slechts enkele malen is uitgeloot. Ook over 1956 en 1957 was de H.A.C.O. verplicht om tot uitloting over te gaan. Dat de meeste crediteuren zwegen kwam omdat er aan het niet-uitloten geen bekendheid was gegeven. Daar de H.A.C.O., ondanks het feit dat het verlies van deze onderneming reeds dertig keer zo groot is als het geplaatste kapitaal, toch is doorgegaan met uitgifte van de obligaties die schuldbrieven aan toonder zijn is het een belang, dat tot snelle uitloting wordt overgegaan. De president veroordeelde de H.A.C.O. tot on middellijke uitbetaling van 257 (voor 1956) en 330 (voor 1957) schuldbrieven, ieder groot 100. De H.A.C.O. werd verder ver oordeeld tot betaling van een dwangsom van 700 voor het geval zij in gebreke mocht blijven. Gercf. Kerken Beroepen te Wormerveer P. Noomen te Wex-teremden (Gron.). Aangenomen naar Sybi-andaburen J. Jonkerk, kand. te Nij- kerk, die bedankte voor Schiermonnikoog. Zelfstandige Gemeenten Aangenomen naar Waddinxveen (Chr. Afgescheiden Gemeente) A. P. Verloop te Alblassex-dam, predikant van de Gemeen ten ontstaan uit de prediking van wijlen ds. B. Sterkenburg en ds. H. Stam. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vicaris te Alphen aan de Rijn R. K. Bos, kand. te Spijk (Gron.). Be dankt voor Opheusden P. de Jong te Koot wijk. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Bedankt voor Oldenzaal H. J. Meijerink te Aduard. Baptisten Gemeenten Beroepen te Treebeek J. Ketelaar te Hoogezand. Een dag lang heeft de douanerecherche van Amsterdam gezocht naar de geheime toegang tot de laadruimte van een Duitse vrachtauto, waarmee de Duitser R. S. uit Rösrath bij Keulen maanden achtereen televisietoestellen over de grens naar Nederland smokkelde. Zyn vrachtwagen had een geheim luik, dat door het los draaien van een enkele moer kon worden geopend. Op het eerste gezicht scheen S. te vol doen aan alle douaneformaliteiten. Zijn vrachtauto, waarmee hij televisietoestellen vervoex-de, werd telkens aan de grens ver zegeld. Nimmer echter werd de inhoud van de wagen nagegaan. Dan zou men hebben geconstateerd, dat het aantal tele visietoestellen niet klopte met de invoer- verklai-ing. S. voegde namelijk altijd enige tientallen toestellen voor eigen rekening aan het te vex-voeren officiële kwantum toe. Hij ontdook daarmee niet alleen de invoerrechten, maar ook de omzetbelas ting, ongeveer 180,per toestel. De douanerecherche zocht reeds lang naar de achtergrond van de goedkope aanbieding var. Duitse televisietoestellen in Amster dam en omgeving. Voordat S. zich met zijn verzegelde vrachtauto bij de douane te Amsterdam meldde, reed hij eerst naar zijn eigen klanten. Via het geheime luik loste hij de toestellen, zodat de douaneverzegeling niet verbroken werd. Enkele weken geleden volgde de douane recherche de auto, die in een radiowinkel in een buitenwijk acht televisietoestellen afleverde. Vervolgens reed S. naar de douaneloods om de officiële lading te laten inklaren. Eind vorige week, toen de gangen van S opnieuw werden nagegaan, constateerde men, dat hij clandestien toestellen af leverde bij een handelaar in Bussum en bij een zaak in Amsterdam. Hij werd daarna gearresteerd. In Bussum werden 27 gesmokkelde televisietoestellen in beslag genomen. De Duitser verklaarde dat hij deze praktijken gedurende een maand uit geoefend heeft. De douanerecherche neemt echter aan, dat deze smokkelarij op grote schaal reeds twee jaar geleden is begon nen en dat op deze wijze honderden Duitse televisietoestellen over de grens zijn ge smokkeld, die in ons land tegen scherp concurrex-ende px-ijzen zijn vei'kocht. Geschil over Baarle-Nassau Tijdens de voortgezette behandeling voor het internationale gerechtshof in het Vredespaleis te Den Haag van het geschil tussen Nederland en België over de enclave bij Baai-le-Nassau, kwam de Bel gische pleitbezorger in zijn pleidooi voor de Belgische aanspraken oo de enclave tot de conclusie, dat naar Belgische opvattin gen Nederland, door de geldigheid van een verdrag aan te tasten, de internationale rechtszekerheid ondermijnt. De verwardheid van de grenssituatie bij Baarle kent haar gelijke niet in de wereld, aldus pleiter. Jaren zijn destijds nodig ge weest om de soevereiniteit van de staten vast te leggen en talloze bijeenkomsten van de grenscommissies zijn er aan be steed, om met uitsluiting van alle kans op geschillen de kwestie voor eens en altijd uit de wereld te helpen. Dit resul teerde in het verdrag van 1843. waarbij de enclave definitief aan België werd toege wezen. Desondanks stelt Nederland na honderd jaar met een onverstoorbare zelf verzekerdheid, dat de enclave altijd aan Nederland heeft toebehoord, aldus de Bel gische pleiter. Het verdrag zou, voorzover het betrek king heeft op de grens bij Baarle. berusten op een vergissing van de Nederlandse onderhandelaars. Deze vergissing zou het gevolg zijn geweest van een fout in een procesverbaal, ondanks de talrijke verifi caties. En deze fout zou weer zijn voort gekomen uit een opeenstapeling van fou ten. gemaakt door verschillende Neder landse autoriteiten. De Nederlandse rege ring beroept zich op een lange reeks van de meest, onwaarschijnlijke fouten, door haarzelf gemaakt, zonder ook maar een schijn van bewijs te kunnen leveren. Het internationale gerechtshof mag niet toe staan dat een duidelijk en rechtsgeldig verdrag tussen twee landen op grond van dergelijke overwegingen ongedaan wordt gemaakt, aldus mr. Grégoire, aangezien '.n dat geval een gevaarlijk precedent ge schapen zou worden, dat alle zekeiTieid van internationale overeenkomsten zou aantasten. Immers, de regering van een land hoeft dan slechts te zeggen „wij heb ben ons destijds vergist", om een vroeger gesloten verdrag waardeloos te maken. De gespannen sfeer, die reeds enige tijd bij de Nederlandse Opera heerst, dreigt met de oprichting van een nieuwe per soneelsvereniging, die de strijd heeft aan gebonden tegen de bestaande personeels- vereniging V.G.O. (Vereniging van Geëngageerden bij de Nederlandse Opera), tot een uitbarsting te komen. De tweede vex-eniging, de P.N.V.O. heeft als voor naamste doel „een einde te maken aan de knellende banden, die de V.G.O. aan het gehele bediijf denkt op te leggen en waar van het overgi'ote deel niet is gediend." Het voorlopige bestuur van de P.N.V.O. bestaat uit Gré van Swol-Brouwenstijn, Jos. Burcksen, Frans Vester, Frans Boer lage en L. van Rennes. Reeds geruime tijd voert de V.G.O. onderhandelingen met de directie van de opera over het in stellen van een commissie van overleg, welke een grote beslissingsbevoegdheid zou moeten krijgen. De nieuwe vereniging stelt zich op het standpunt, dat deze com missie de normale gezagsverhouding uit haar verband zou rukken. Zij wil een ondernemingsraad, waarin iedere groep van medewerkers van de opera vertegen woordigers heeft. De ondernemingsraad zou echter het directioneel beleid niet aantasten. De toestanden bij de Neder landse Opera hebben reeds bij de begro tingsdebatten in de Amsterdamse ge meenteraad aanleiding gegeven tot ern stige critiek. De directie berust thans bij de heer P. J. Tiggers, maar zal per 1 sep tember worden gevormd door Frans Vroons, mr. E. Cornelis, mr. J. den Daas.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 21