ZONDER RENTE Israëliërs belegden eerste wereldcongres van boeren Open brief van Dibelius aan premier Grotewohl r Mensen in Amerika Chinees volkscongres maakte de kloof met India breder KLEDING TERMIJN Hun eigen landbouw zal daar nog jaren van profiteren NAAIMACHINES Over communes werd weinig gezegd ...toffees moeten van vein Melle zijn! Atheïstische staat kan voor christenen nooit een vaderland worden HAARLEMSE KLEDING CENTRALE RUDGE- MAGNEET POLITIEMAN 21 SS-er Muzikant had vijftig moorden op zijn geweten Communisten zullen Sukarno steunen A chter terugkeer naar revolutionaire grondwet Australië gaat meer immigranten werven Eisenhower benoemt Dillon tot onvoller van Herter Spaanse Dakota met 28 inzittenden verongelukt JANSSTRAAT 63 V Allan Dulles vreest coup van communisten in Irak A merikaan deed 27 jaar net of hij gek was Zonder een traan Fa. E. DE GRAAFF INDRUKKEN VAN EEN RONDREIS DOOR DE V.S. VRIJDAG 1 MEI 1959 (Van onze correspondente in Jeruzalem.) „De Israëlische boer werkt hard en vakkundig. Hiervan heb ik mij kunnen over tuigen toen ik een week lang bij de oud-Hollander Hammelburg, in het boerendorp Beith Sheariem in de vlakte van Jizreël te gast was". Terwijl professor L. W. Kuilma, hoogleraar in de botanie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, over zijn ervaringen in Israel vertelt, schuiven, in de ruime cafetaria van de Hebreeuwse universiteit, nóg enkele Nederlandse gedelegeerden aan het boerencongres aan ons tafeltje. Zij behoren tot de groep van ruim driehonderd buitenlandse gasten, die uit 31 verschillende landen hierheen kwamen ter bijwoning van het eerste internationale boerencongres, dat men in Israel heeft gehouden. Dit boerencongres en de landbouwtentoonstelling, welke in april officieel gehouden werden, zijn voor gastheer en gasten een succes geweest. Een minister van Landbouw (van België), vier directeuren-generaal (onder wie ir. Van der Plassche uit Neder land) en bekende agronomen, waaronder de Amerikaanse professor Lowdermilk, hebben met hun lezingen een speciaal cachet gegeven aan het eerste internationale congres in Israel, waarvan het merendeel der buitenlanders, niet uit zionisten maar uit niet-Joodse vakmensen bestond. Men heeft in betrekkelijk korte tijd, juist op landbouwkundig gebied, goede contacten met het buitenland weten te leggen. Toen 81 jaar geleden de eerste land- bouwpioniers uit Rusland hier aan kwamen, veroordeelden de meeste zionis ten en internationale landbouwexperts hun streven om tot een Joodse boerenstand te komen, als onuitvoerbaar en zelfs absurd. Dat die boerenstand er kwam en men door irrigatie en de toepassing van moderne landbouwmethoden, tot economische ver antwoorde landbouwbedrijven kwam, be schouwt men hier thans als één der be langrijkste zionistische prestaties. De meeste pioniers, die hierheen kwamen met de vaste wil om een boerenbestaan te leiden, hadden geen gedegen vooroplei ding en zeker geen landbouwtraditie achter de rug. In het afgelopen jaar stuurde Israel naar verscheidene onderontwikkelde gebieden reeds landbouwexperts en in ver scheidene collectieve landbouwnederzet tingen werken op het ogenblik boeren uit diezelfde landen ten einde te leren, op welke wijze men in Israel vele gelijksoor tige problemen tracht op te lossen. Uit Cyprus kwam voor dit congres een grote delegatie van jonge mannen, die voor het eerst buiten de grenzen van het eiland vertoefde. In zijn openingsrede verklaarde Ben Goerion, dat volgens hem het grootste wereldprobleem niet in de spanning tussen Oost en West, maar tussen het grote ver schil in levensstandaard tussen Azië en Afrika enerzijds en het Westen, anderzijds gelegen was. Zeven van de huidige kabinetsleden zijn boeren en lid van een collectieve neder zetting. Een bewijs, dat vele pioniers op recht meenden, dat de nieuwe Joodse staat zonder een boerenstand niet te verwezen lijken zou zijn. De meeste afgevaardigden waren ruim een week bij Israëlische boeren te gast en met onverholen trots heeft de Israëlische gastheer zijn gasten volop kans gegeven zijn boerenbedrijf te leren kennen. Koppige doorzetters „Ja, in het begin dacht ik, ze zetten natuurlijk hun beste beentje voor. Maar na enkele dagen merkte ik, dat die aanpak en hun enthousiasme volkomen echt is", vertelde professor Kuilma. In „Beith Sheariem", waar de meeste Nederlanders werden ondergebracht, wonen, wat men in Nederland zou noemen, keuterboeren. Boer Hammelburg ontving in Nederland zijn vooropleiding. Hij werkte als boeren knecht in Friesland, waar zijn vader de eigenzinnige en minderjarige zoon tot tweemaal toe door de politie liet weghalen. Tenslotte moesten pa en politie het af leggen tegen de resolute wil van zoon Hammelburg. De meeste Palestina-pioniers vonden de weg hierheen tegen de zin van hun uit burgerlijke milieus komende ouders. Hun onverzettelijke hardnekkig heid en enthousiasme is nog steeds het kenmerk van de Israëlische boerenstand. Boer Hammelburg bouwde zijn eigen villa op de zes hectaren grond, welke hij gepacht heeft. Slechts de helft hiervan is geïrrigeerd. Aan water is immers gebrek in Israel. Op het geïrrigeerde gedeelte haalt men drie keer per jaar de oogst aan gerst, mais en veevoer binnen. Op het niet geïrrigeerde gedeelte slechts eenmaal per iaar. Ieder gezin bezit gemiddeld acht koc'en. „Ze werken hier even hard als een Hol landse boer, maar hun gemiddelde levens standaard is hoger", meende professor Kuilma, die zich erover verbaasd heeft dat zijn gastheer een privé-auto en een tractor bezit. Echter in Israel ziet men er niet tegen op zich in de schulden te steken. En ook een Israëlische boer, heeft voor com fort leningen met een hoge rentevoet over! Het viel de meecte Nederlandse boeren op, dat over het algemeen de koestallen. Drie Nederlanders planten zorgvuldiq het stekje voor het nieuwe woud in de omgeving van Jeruzalem. Van links naar rechts: ir. Boersma, voorzitter van de vereniging Fries stamboekvee, mej. dr. B. Gaillard en professor L. W. Kuilma. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtslr. 181,. Tel. 14444 FULDA (UPI) De politie van Fulda (West-Duitsland) heeft de voormalige SS- korporaal Gottlieb Muzikant gearresteerd, die sinds 1954 in de stad woonde, zonder zich te hebben laten registreren. Bij een onderhoud na zijn arrestatie bekende de man vijftig moorden, gepleegd op gevan genen van de concentratiekampen te Ra- vensbriick, Mauthausen en Melk. Muzikant is aan het eind van de oorlog dood gemeld. In 1948 is hij in Kaiserslau- tern gaan wonen en in 1954 is hij daar ge trouwd. Later heeft hij terecht gestaan we gens bigamie, zonder dat het arrestatiebe vel wegens talrijke moorden tevoorschijn kwam. Muzikant zei blij te zijn dat hij ten slotte toch door de mand was gevallen. Hij zei altijd bang te zijn geweest dat zijn mede arbeiders ontdekken zouden wat hij ach ter de rug had, omdat hij zich geestelijk een uit de toon vallend mens vond. volgens Nederlandse begrippen niet zinde lijk zijn. Alle Nederlanders kwamen intussen onder de indruk van de sabbathviering in een niet-religieuze landbouwkolonie, waar de gemeente aandachtig luisterde naar de voorlezing van een deel van Jesaja. Pro fessor Kuilma gelooft, dat zelfs diegenen, die beweren, niet religieus te zijn, zich bewust verbonden voelen met het land en de geschiedenis van het Oude Testament. „Hun respect en liefde voor de Bijbel heeft nationalistische tendenzen. maar bezit zeker een diep religieuze basis", aldus pro fessor Kuilma. Nu al overschotten Het leek zeven jaar geleden nog on denkbaar. dat Israel binnen Onafzienbare tijd met het probleem van landbouwover schotten zou moeten rekening houden, zo als dit in vele Westerse landen het geval is. De periode van rantsoenering behoort sedert twee maanden alhier tot het ver leden. De Israëlische boer deelt de zorgen Mej. dr. B. Gaillard, veefysiologe uit Wageningen, met gastvrouw en kinderen in het boerendorp „Beith Sheariem". met zijn collega ir het buitenland, die evenals hij op intensieve en moderne wijze zijn landbouwbedrijf voert. In Israel voedt een groot gedeelte der bevolking zich nog niet naar behoren. Vooral de nieuwe im migranten uit Oosterse landen consumeren te weinig dierlijke vetten, groente en melkprodukten. Men is dan ook van plan met aanwijzingen van buitenlandse experts door publiciteit en een opvoedkundig pro gramma, de landbouwoverschotten te liquideren en door een verhoogde con sumptie de prijzen van verscheidene land- bouwprodukten omlaag te krijgen. In het internationale boerencongres, dat tot motto had „Boeren ontmoeten boeren", hebben de Israëliërs voor de oplossing van deze nieuwe problemen, waardevolle in lichtingen ontvangen. DJAKARTA (NIEUW CHINA) De se cretaris-generaal van de Indonesische communistische partij, Aidit, heeft de In donesische bevolking aangespoord, het voorstel te steunen van president Sukar no om terug te keren tot de grondwet van 1945. Hij waarschuwde daarbij tevens, waakzaam te zijn togen pogingen van de genen, die voor persoonlijke doeleinden voordeel willen trekken uit deze verande ring in de staatsinrichting van Indonesië. Aidit zegt, dat voor de Indonesische com munistische partij, de terugkeer tot de grondwet van 1945 de verwezenlijking be tekent van de slagzin „land voor de boe ren". De communistische partij eist hier bij voor de tani's een verlaging,, van de pacht. De regering, aldus Aidit, dient te bepalen, dat zestig percent van de oogst opbrengst aan de tani's ten goede zal ko men, en veertig percent aan de landeige naars, die de grond verhuren aan de boe ren. In het algemeen krijgen thans de landeigenaars zestig percent en de pach ters veertig tot vijftig percent van de op brengst. Aidit zeide, dat onder de werking van het nieuwe stelsel, de industrie-arbeiders behoorlijk werk en behoorlijke lonen zul len krijgen. Met de terugkeer tot de grond wet van 1945 is de revolutionaire geest in Indonesië een nieuwe fase ingetreden aldus de secretaris-generaal van de Indo nesische communistische partij. (Eerder had de P.K.I. zich verzet tegen Sukarno's conceptie, welke deze thans via terugkeer naar de revolutionaire grond wet wil verwezenlijken. Het verzet kwam hieruit voort, dat een groot deel van de vertegenwoordigende lichamen uit be noemde „functionele groepen" zou gaan bestaan, terwijl de P.K.I. door haar ver kiezingsoverwinningen op Java uiteraard meer gebaat was bij een geheel gekozen vertegenwoordiging. Deze verklaring is na de aanvankelijke houding van de P.K.I. een opmerkelijke ommezwaai Red. Advertentie EZ55D CANBERRA (Reuter) Alexander Downer, de Australische minister belast met immigratiezaken, heeft dinsdag een oproep gedaan tot medewerking bij het lanceren van verbeeldingskracht getui gende denkbeelden om emigratie uit En geland en het Eui-opese vasteland naar Australië te bevorderen. Downer verklaarde, dat er onder de vol ken van deze landen geen spontane aan drang tot emigratie meer bestaat en dat het „Grote reservoir" van verplaatste personen en vluchtelingen thans was uit geput. „Australië heeft thans, op het gebied der immigratie, te kampen met toegeno men concurrentie van andere landen, met name Canada. Het laatstgenoemde land heeft nog het voordeel, dat het dichter bij Europa ligt", aldus Downer. De Australische minister voor immigra tiezaken vertrekt dertien mei voor een reis naar het buitenland, waarbij hij Australische immigratiecentra zal bezoe ken. Downer zal Groot-Brittannië, West- Duitsland, Nederland. Oostenrijk, Italië, Griekenland en Denemarken bezoeken. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft de 49-jarige Douglas Dil lon tot onder-minister van Buitenlandse Zaken benoemd. Deze functie werd tevo ren bekleed door Christian Herter, die mi nister is geworden. Dillon was tot nu toe onderstaatssecretaris voor economische zaken van het State-Department. PEKING (Reuter) Verwijten over de sympathie van India voor de Tibetaanse verzetsstrijders hebben de hoofdschotel gevormd op de zitting van het tweede nationale volkscongres van communistisch China te Peking. Zij namen een veel grotere plaats in bij de debatten dan de begroting en de economische plannen van de staat. Deze zijn er op gericht de waarde van de indu striële produktie en de produktie van de landbouw met veertig percent te ver hogen. Het congres keurde de begroting en de plannen goed. In de economische plannen wordt de voorrang gegeven aan de zware industrie. Men wil echter ook voorkomen dat er, zoals in het afgelopen jaar, gx-ote voedsel tekorten ontstaan. Waarnemers in Peking bleken getroffen door de terughoudendheid, die de minis ters in acht namen in hun redevoei-ingcn over de doelen van de produktie in 1959. Deze voorzichtigheid stond wel in schril conti'ast met het laaiende enthousiasme dat het afgelopen jaar werd tentoonge spreid bij de pogingen om de graan-, kolen-, staal- en katoenproduktie te ver dubbelen. De ministers legden er dit keer de na druk op dat de economische doelstellingen slechts bereikt kunnen worden door hard werken. Zij waarschuwden de bevolking dat zij rekening zal moeten houden met bepaalde tekorten aan verbruiksgoederen. Enkele waarnemers verbaasden zich er over, dat er op het congres zo weinig ge sproken is over de volkscommunes. Pre mier Tsjoe En Lai verklaarde in dit ver band slechts dat de onderzoeken, die worden verricht om de fouten te ver- beteren, die in het eerste stadium van de communes zijn gemaakt, zullen worden voortgezet. De besloten vergadering van het volks- congres, waar de afgevaax-digden opnieuw critiek op India's „expansionisme" lieten horen, heeft een resolutie over Tibet aan genomen, waarin wordt aangedrongen op een spoedige beëindiging van de abnor male betrekkingen tussen China en India. De resolutie eenstemmig aangenomen en luide toegejuicht door de afgevaai-digden, geeft uitdrukking aan de spijt over de „recente bijzonder onvriendelijke uitlatin gen en daden van bepaalde Indische poli tici die zich met China's binnenlandse aangelegenheden bemoeien." De Russische pers van dinsdag wijdt geen regel commentaar aan de recente benoemingen in China. Men laat het bij een aankondiging van twee zinnen. HONGKONG (AFP) De Pantsjen Lama heeft het aanbod van premier Nehroe om naar India te komen voor een gesprek over de kwestie-Tibet afgeslagen, zo meldt radio-Peking. Op de slotvergade- ring van het Chinese volkscongres had de Pantsjen Lama verklaard, dat deze kwes ties „slechts in China of Tibet kan worden opgelost en in geen geval op vreemde bodem." CANETE (UPI) Bij het dorpje Valde- meca, ongeveer 240 km. ten oosten van Madrid, is woensdagavond een DC-3 van de Spaanse luchtvaai'tmaatschappij Ibe- rica neergestort. Alle 28 inzittenden, onder wie de bemanning van drie koppen, kwa men om het leven. Het toestel was op weg van Barcelona naar Madrid. Ten tijde van het ongeluk woedde bij Valdemeca een zware regen- en hagel storm. Het vliegtuig, dat om 17.30 uur in Madrid had moeten aankomen, werd om 19.30 officieel als vermist opgegeven. Het wrak werd omstreeks een uur later door herders waargenomen, maar pas tegen middernacht hadden de eerste reddings ploegen de plaats van het ongeluk bereikt. Het toestel stortte neer in een dunbe volkt, bergachtig gebied. De dichtsbij- zijride telefoon is in Canete, op ongeveer 40 km. afstand van Valdemeca. (Van onze correspondent in Bonn De voorzitter van de raad van de Evan gelische kerken in Duitsland, bisschop Di belius, heeft in een te West-Berlijn gepu bliceerde open brief aan de Oostduitse mi- nister-president Grotewohl fel geprotes teerd tegen de Oostduitse staatspropagan- da voor het atheïsme. Dibelius zegt on der meer: „U gelooft te moeten vaststel len: zedelijk is wat de zaak van het socia lisme dient. Deze zin roept pijnlijke her inneringen wakker aan de oplossing van de nazi's: goed is wat nuttig is voor het Duitse volk". Dibelius' open bi'ief aan Grotewohl heeft in West-Duitsland vlak voor de viering van de eerste mei, die zowel in Oost- als in West-Duitsland een officiële feestdag is, veel weerklank gevonden. De pi-otes- tantse kerkleider attaqueert Grotewohl wegens diens rede van 23 maart waarin de Oostduitse premier gezegd heeft, dat dialectisch materialisme de basis vormt van alle echte wetenschappelijke kennis, zoals ook omgekeerd alle exacte weten schappelijke kennis in het dialectisch ma terialisme moet uitmonden. Wij stellen slechts vast, aldus Dibelius, dat natuur wetenschappelijke geleerden, die in de hele wereld het hoogste aanzien genieten, het dialectisch materialisme afwijzen en van mening zijn dat het daarmee gegeven ken nisprincipe door de ontwikkeling van on ze wetenschap al lang is ingehaald. Dibe lius verwijt Grotewohl, dat deze de atheïs tische denkmethode van staatswege heeft Advertentie zonder prijsverhoging op RUIME KEUZE: Leuke modellen Japonnen - Mantelcostuums Zomer-Regenmantels Costuums In moderne dessins Sportcolberts en Pantalons enz. enz. WASHINGTON (Reuter) Volgens se nator Fulbright voorzitter van de Ameri kaanse Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen heeft Allan Dulles, hoofd van de Amei'ikaanse geheime dienst, op een geheime zitting van de commissie verklaard, dat de communisten in Irak op het punt staan de macht in het land over te nemen. Nergens in de wereld is de toe stand op het ogenblik zo gevaarlijk als in Irak, zo zou Ajlan Dulles gezegd hebben. Maar hij heeft niet gezegd, dat de toe stand in Irak hopeloos is, aldus senator Fulbright geproclameerd. De staat stelt zich hier mee, aldus de Westduitse kerkvorst, te genover de christelijk gezinde bevolking. Een atheïstische staat kan voor de chris ten nooit een innerlijk vaderland worden, aldus de Westduitse protestantse leider. Wat goed en kwaad is, zedelijk en onzede lijk bepaalt de levende God alleen, geen mens, geen beweging, geen klasse en geen wereldbeschouwing. Nieuwe tien gebo den, die door mensen gemaakt zijn, zal het christendom nooit aanvaarden. Wanneer dus de nationale strijdkrach- ten van de Duitse Democratische Repu bliek (Oost-Duitsland) door hun comman do-instanties worden opgeroepen de an dersdenkende wéreld te haten, dan kan de christenheid van Duitsland daarop slechts haar beslist „neen" laten horen. Dibelius protesteert voorts tegen de com munistische opvoeding, die de kinderen tot atheïsten opleidt en zegt ten slotte: Het gevoel dat de trouwe leden van de chi-istelijke kerk in Oost-Duitsland als burgers tweede klas gelden, wordt steeds intensiever. In Westduitse commentaren op Dibe lius' brief wordt gezegd, dat daarin de keerzijde van de Oostduitse atheïstische campagne wordt getoond, te weten dat de Oostduitse burger zich afwendt van regime en staat. Steeds weer heeft het communistische regime het afgelopen jaar van de kerk loyaliteitsverklaringen ten opzichte van de staat geëist. Thans vernielt diezelfde staat iedere vorm van loyaliteit. Voorts zegt men dat het Oost duitse regime, dat er op uit is internatio nale erkenning te krijgen, door Dibelius' onverbloemde woorden een morele klap in het gezicht krijgt. Grotewohl's poli tieke plannen voor een confederatie van Oost- en West-Duitsland worden in het licht van Dibelius' woorden onwerkelij ker dan ooit. NEW YORK (Reuter) Op een kwade dag in 1932 zette de Amerikaan William F. Dunn, geholpen door drie anderen, een kraak in een pandhuis in New York. Po litie overviel de inbrekers, er ontstond een vuurgevecht, en er vielen twee doden: een politieman, dodelijk gewond door een ko gel uit Dunns revolver en een der inbre kers. Dunn werd op beschuldiging van moord voor de rechter gedaagd, doch hij wist niet slechts krankzinnigheid voor te wenden, doch ook de ingeschakelde psychiaters hiervan te overtuigen. Dunn werd niet ver- ooi-deeld, maar in een ki-ankzinnigenge- sticht opgenomen. Kortgeleden werd zijn zaak nog eens be keken en de „ki-ankzinnige" werd ge hoord. Dunn, die zo langzamerhand ge noeg had van zijn verblijf in het gesticht, besloot schoon schip te maken. Hij ver- klaarde in het geheel niet krankzinnig te zijn en hij wist dit op overtuigende wijze aan te tonen. Rechter Samuel Leibowitz besloot in eerste instantie de bex-echting van Dunn voor onbepaalde tijd uit te stellen. Rechts kundigen verwachten echter, dat hij het zij tot een korte gevangenisstraf zal wor den veroordeeld, hetzij op vrije voeten zal worden gesteld met het oog op de lange tijd, die hij in het krankzinnigengesticht heeft doorgebracht. Dunn heeft verklaard schuldig te zijn aan doodslag. Indien de rechter het hier mede eens is, kan Dunn tot ten hoogste twintig jaar gevangenisstraf worden ver- oordeeld. Waar hij reeds 27 jaar in een krankzinnigengesticht heeft dooi-gebracht, zou hem dat een nadelig saldo van zeven jaar opleveren. Voetgangers en wegverkeer. Bij be schikking vati de minister van Verkeer en Waterstaat is benoemd tot lid van de vaste commissie Veiligheid Wegverkeer de heer L. A. A. Cohen, voorzitter van de Neder landse Vereniging Bescherming Voet- gangers en commissaris van politie te Amsterdam PHILADELPHIA (UPI) Een reeds bejaarde vrouw, die zich gewapend had met een geweer, heeft zich woensdag in haar woning in Philadelphia gebarrica deerd en een beleg doorstaan met traangasbommen, dat drie kwartier duurde, voordat zij zich overgaf. De zeventigjarige mrs. Catherine Ranonis deed iedere keer weer een gebrul op gaan uit de kelen van duizenden toe schouwers, als zij de traangasbommen, waarmee de politie haar in haar wo ning bekogelde, opraapte en vanuit de derde verdieping weer naar de agenten terugsmeet, die tranen met tuiten huilden. De politie was naar haar woning ge roepen, omdat mrs. Ranonis water uit goot op personeelsleden van een be grafenisonderneming in de buurt uit protest tegen het feit, dat die kraaien hun lugubere auto's vlak voor haar deur parkeerden. Mrs. Ranonis trok zich terug op de derde verdieping van haar huis en lachte de politie uit. „Kom me maar halen", riep zij. Zij weigerde met een geestelijke te onderhandelen de godsdienst had hier niets mee te maken, vond zij en ook niet met haar zoon John. „John, gehoorzaam je moeder", zei zij, „en ga weg". De zoon verliet daarna het huis en de moeder zond hem, om hem de lust te benemen, nog eens terug te komen, een geweerschot na in het trappenhuis. De toeschouwers, die genoten, kon den maar niet begrijpen, dat mrs. Ra nonis zich niets aan trok van de traan gasbommen, terwijl de agenten zich uit de omgeving van het huis moesten terugtrekken, omdat zij het onder het tegen-bombardement van de zeventig jarige niet konden uithouden. Daarna ivas er een hele tijd rust. Iedereen hield zich bezig met het drogen van zijn tranen. Vier uren na de mislukte stormaanval schoof mrs. Ra nonis een raam open en zei, dat zij zich overgaf. Zij werd naar een ziekenhuis in de stad meegenomen, ter observatie. Daar heeft men echter geen afwijkingen kunnen constateren behalve dan van de traanklieren. Die waren sedert lang opgedroogd. Advertentie RIJWIELEN Koninginneweg 44 Haarl., Tel. 13609 (2 ltfnen) Het is bijna als in een Hitchcock-film, als de sergeant van politie John E. Mc- Stravick begint te vertellen over de achter volging die hij eens in een enorm pak huis te Trenton in New Jersey heeft moe ten uitvoeren. „Het hele pakhuis lag volgestapeld met enorme kartonnen dozen. Tussen die dozen waren nauwe gangetjes uitgespaard. Het was er volkomen donker en met een col lega sloop ik, met de revolver in de hand, tussen die bergen kartonnen dozen door. We hadden een tip geki-egen, dat een in breker in het gebouw zat en af en toe hoorden we hem verderop bewegen. Op eens ging een luik in de zoldering open en in het schemei'licht zagen we hem daar door kijken. Maar voor we iets konden doen had hij het luik al weer dichtgesla gen. We konden eerst geen trap naar boven vinden en toen wij boven waren, liet de man zich door dat luik naar beneden vallen, op de dozen. We hebben anderhalf uur door die griezelige omgeving geslopen voor we hem te pak ken hadden. Het bleek een oude bekende. Ik geloof, dat hij nog steeds zit." Dat vertelt sergeant McStravick op een toon, alsof hij een proces-vei-baal voor leest. Maar hij wéét waarschijnlijk welk effect zijn verhaal heeft, want deze ser geant is een duidelijk gei-outineerd ver teller. Hij mist slechts de gave van de vooi'di-achtskunstenaar. McStravick is nu 44 jaar en hij is pas sedert januari van dit jaar sergeant. Amerikaanse politie-agenten zijn 's winters nog gekleed in het wat ouderwets aandoende uniform, dat de meeste Europeanen wel uit Amerikaanse detective-films kennen. Hij heeft een uiter mate bars gezicht, maar is bereid bij de geringste aanmoediging een brede grijns te produceren. Deze typisch Amei-ikaanse politieman dient de veiligheid van zijn stad nu al sinds 1940 maar tussen '41 en '45 was hij onderofficier in de Amerikaanse Coast Guard. „I'm a cop and I love it", zegt hij nu met het typische gebrek aan foi-mali- teit, dat bijna alle Amerikanen eigen is („Ik ben een smeris en ik houd er van"). Hij heeft zijn aandeel gehad in vuurgevech ten met misdadigers in deze stad en ook een ingewikkeld gevecht met een brand- blusapparaat; het gevecht eindigde met de volstrekte doorweking van McStravick. Sergeant McStravick, die vrijwel zijn ge hele leven in Trenton heeft doorgebracht, is nu vader van twee kinderen. Hobbies: zeevissen en jagen en politiewerk. Het interesseert McStravick weinig of hij ver- keerswerk moet doen of recherchewerk; hij vindt alles heerlijk bij de politie van deze middelgrote stad. Ook de grotere ver antwoordelijkheid, die hij nu als sergeant heeft. Een aardige man, deze sergeant, die ook zelf niet helemaal in de barsheid van zijn gezicht lijkt te geloven. E. Romayn

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 25