Grote aanwas van spaartegoed en creditgelden bij de banken Panda en de Gouden Bijl WEEK f32.75 (^Wereldnieuws^) Kans op regen en nachtvorst Effecten -en Geldmarkt Toeneming van f680 miljoen bij handels- en landbouwbanken och iö Uet zo r~ 2 Beleggingsmogelijkheden voor kleine spaarders RECLAME Jaarvergadering B.O.Z. Dividendvoorstellen Voor de sportief geklede man: speciale „Eerste Rotterdamsche" Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland ZEEP Bührmann en de Euromarkt „Laan van Meerdervoort" Omzetstijging ENOT VRIJDAG 1 MEI 1959 (Van onze financiële medewerker) TAL VAN GEGEVENS, waarover allengs de beschikking wordt verkregen, duiden er onmiskenbaar op dat de effecten beurzen, zowel wat betreft de obligatie- als de aandelen markt, nog altijd de wind mee hebben. Vooral sinds de bepalingen inzake de aankopen van effecten met vreemd feld in de V. S. en ook ten onzent (prolongatie) moeten de eurzen het voor een, groter deel van spaargeld hebben en in de loop van het vorig jaar is dit in steeds toenemende mate voor de beurzen beschikbaar gekomen. De recessie met haar verminderde industriële bedrijvigheid is daaraan uiteraard ten goede gekomen, zomede de nog steeds aan houdende Amerikaanse aankopen op de Nederlandse en de Duitse beurzen, maar ook de nationale besparingen, welke het om zo te zeggen in 1957 lelijk hebben laten zitten, zijn in 1958 in sterke mate toegenomen en bewegen zich nog altijd langs een stijgende lijn. In het verslag van de Neder- landsche Bank vindt men een opgaaf van het spaartegoed van alle spaarbanken, de Rijkspostspaarbank, de Algemene Spaarbanken en de Landbouwbanken, waaruit blijkt dat dit tegoed in 1957 met niet meer dan 258 miljoen is gestegen, hetgeen dan nog in hoofdzaak op rekening komt van de landbouwbanken, maar dat 1958 een totale toeneming ver toont van 882 miljoen, waardoor het totale tegoed op I/2 miljard is gekomen. Men heeft hier voor een deel te doen met een reactie op de omvangrijke terugbetalingen gedurende 1957, toen de vrees voor een devaluatie van de gulden gerechtvaardigd scheen, maar ook de reële besparin gen zijn in het afgelopen jaar belangrijk gestegen en ook de cijfers over de eerste maanden van het nieuwe jaar gaan weer in opgaande richting. Dit is niet alleen by de spaarbanken het geval, maar ook by de handelsbanken, die steeds ruimer in het geld komen te zitten. Zo besehikten vierendertig handelsbanken eind 1957 over een totaal van 5,2 miljard aan deposito's en creditgelden, een bedrag dat eind 1958 met een cijfer van 6,2 miljard een miljard hoger was. Gedurende de eerste twee maanden van het nieuwe jaar is dit tegoed by de handelsbanken verder met 480 miljoen tot byna 6,7 miljard toegenomen, terwijl de landbouw banken in die periode hun tegoed met 200 miljoen hebben zien stijgen. Handels banken en landbouwbanken vertonen samen dus een toeneming van niet minder dan 680 miljoen en dat de eerstgenoemde instellingen van hun renteloos tegoed bij de Nederlandsche Bank 200 miljoen hebben mogen besteden voor de overneming van een 3*4 percents lening van de Wereldbank, groot per saldo 54 miljoen dollar, betekent voor die banken een ongetwijfeld zeer gewaardeerde vermeerdering van hun rentebaten. Want de belegging in schatkistpapier, nagenoeg de enige mogelijkheid, die er tot dusver was om nog wat rente van de creditgelden te maken, was wegens het sterk verlaagde disconto, weinig remuneratlef. Ook al vinden de bij de handelsbanken gedeponeerde gelden hun weg niet naar de effectenbeurs, ze duiden toch op een nog steeds ruim aanbod van kapitaal, dat ondermeer in de geleidelijke koersstijging van obligaties tot uitdrukking komt en waardoor het rendement van sommige Nederlandse staatsobligaties reeds beneden 4 percent is gedaald. Deze week heeft de Friesch-Groningsche Hypotheekbank de koers van afgifte voor haar 4'2-percents pandbrieven, aanvnakelijk voor 99 c per cent uitgegeven, reeds tot 101 percent verhoogd en de andere hypotheekbanken blijven op dit punt uiteraard niet achter. Hoogovens Als gezegd houdt deze ruime kapitaal markt voor een groot deel verband met de geringe kapitaalvraag van de onder nemingen, die hun investeringen in 1958 in sterke mate hebben beperkt. Een voor beeld hiervan vindt men ook bij de Hoog ovens, die in 1957 voor rond 100 miljoen investeerde, in 1958 echter niet meer dan 56.6 miljoen. Pas gedurende de eerste twee maanden van het nieuwe jaar valt bij de handelsbanken een lichte stijging van de debiteurensaldi te constateren (ultimo februari 3028 miljoen tegen f 2940 miljoen ultimo december 1958) en uit vele van de thans gepubliceerde jaarverslagen over 1958 blijkt dat voor het lopende jaar grotere investeringsuitgaven zijn uitge trokken. De grote krediteurensaldi, bij de banken aanwezig, duiden er op dat de kapitaalbe hoeften op korte termijn, algemeen ge sproken, bij de ondernemingen nog niet groot zijn. Bij tal van bedrijven is in 1958 de liquiditeit groter geworden, maar naar mate de investeringsdrang toeneemt en hierin niet uit de aanwezige middelen en de winsten van het lopende jaar kan wor- Advertentie van de GEKLEED DEüX-PIèCES jacquard geweven, in bleu. beige, donker blauw, maat 40 t.m. 46 Gen. Cronjéstr. 120 Haarl. Het bestuur van de Bank voor Onroe rende Zaken te Amsterdam ziet de toe komst met vertrouwen tegemoet. Dit blijkt onder meer uit de beschikbaarstel ling van een bedrag van f 500.000 voor het houden van een tender voor rente loze schuldbewijzen in de loop van de maand juni aanstaande, terwijl slechts de verplichting bestaat voor de tender f 200.000 aan te wenden. In de afgelopen vijf jaar is in totaal f 1,8 miljoen voor het houden van tenders aangewend in plaats van de verplichte f 1 miljoen. De resultaten over het eerste kwartaal 1959 zijn wat beter dan in het eerste kwartaal 1958. Verkopen hebben dit jaar nog niet plaatsgehad. In Den Haag wordt met verkoop gewacht totdat de terreinen aldaar voor de bouw geschikt zijn. Zoals het er op het ogenblik uitziet, behoeft ook voor 1959 geen rekening gehouden te worden met de vennootschapsbelasting. Over wat daarna zou gebeuren kon de directie zich echter nog niet uitlaten. De bezittingen van de B.O.Z. omvatten, zo werd verklaard, 362 woningen, 89 be- drijfspnaden (kantoren), 38 winkels, 9 herenhuizen en 2 bijzonder grote gebou wen. (Meegedeeld werd dat Carlton als geheel bepaald een renderend bedrijf is. Een andere deelneming van de vennoot schap, de Nationale Credietbank, werd naast een goed bezit dat dit jaar een winst heeft geboekt, welke ten volle is gereserveerd, ook een bijzonder goede zakenrelatie genoemd. der voorzien, zal op de kapitaalmarkt een beroep moeten worden gedaan. Blijft de dalende rentestand zich in een dalende richting bewegen, dan is de verleiding groot die kapitaalbehoeften door de uit gifte van obligaties te dekken, omdat dit voor de ondernemingen als zodaniig en voor de aandeelhouders het voordeligst is. Industriële investeringen dienen echter, zoals de Amsterdamsche Droogdok terecht in het prsopectus van haar aandelenuit- gifte heeft opgemerkt, niet met zogenaamd risicomijdend, maar het risicodragend kapitaal te geschieden en naarmate de in vesteringen in ons land toenemen, zal dus de vraag naar risicodragend kapitaal gro ter moeten worden. Het tegoed bij de spaarbanken kan als zodanig niet gelden en aandelenbelegging komt bij deze instellingen dan ook nau welijks voor. Als blijkens het jongste ver slag van de Nederlandsche Spaarbankbond thans de wenselijkheid wordt overwogen om aan kleine kapitaalbezitters door middel van de spaarbanken de gelegenheid te geven in aandelen te beleggen, wordt dan ook terecht opgemerkt dat aan een dergelijke nieuwe spaarvorm alleen dient te worden deelgenomen door spaarders, die over een voldoende liquiditeitsreserve be schikken en dus, onvoorziene omstandig- heden voorbehouden, op langere termijn van de beschikking over de op deze wijze belegde gelden kunnen afzien. Men heeft zich afgevraagd of de ge meenschappelijke oprichting van een in stituut hier te lande zoals in West-Duits- land, waarbij de spaarbanken indirect niet ter beurze verhandelbare participatiebe- wijzen in omloop brengen, waarvan dc tegenwaarde in aandelen wordt belegd, mogelijk en raadzaam zou zijn. De moge lijkheid hiertoe wordt door de Spaarbank- bond niet uitgesloten, maar aan de uitvoe ring staan enkele praktische bezwaren in de weg en men vraagt zich daarom af of een popularisering van de aandelen van een of meer bestaande beleggingsdepots voor het moment niet raadzamer is. Hoewel men bij de belegging van de gel den der kleine spaarders uitermate voor zichtig moet zijn, ook al behoeven zij daar over op korte termijn niet te beschikken, toch kan worden toegegeven dat naarmate het gemiddeld inkomen van de bevolking stijgt, een groter deel van de besparingen in de risicodragende sector zou kunnen worden belegd, omdat, zoals de Spaar bankbond opmerkt, voor onze groeiende beroepsbevolking een toeneming der in vesteringen noodzakelijk is Maar of hier een taak voor de spaarbanken ligt, is een vraag, waarop wij niet aanstonds een be vestigend antwoord zouden willen geven. We hebben in ons land een aantal goede beleggingsmaatschappijen, die de laatste tijd door de uitgifte van aandelen of par- ticipatiebewijzen van ƒ50 en f 100 ook de kleine spaarder in de gelegenheid stellen hun geld in de risicodragende sector te be leggen. Deze beleggingsmaatschappijen worden deskundig beheerd en bij de ban ken en de effectenkantoren kan ook de kleine belegger, algemeen gesproken, des kundige en betrouwbare voorlichting over zijn belegging krijgen. Het komt ons voor dat de popularisering van de aandelenbe legging op deze wijze in voldoende mate wordt bevorderd en de spaarbanken zich beter tot het aantrekken van risicomijdend kapitaal kunnen blijven beperken. Want aandelenbelegging is de laatste tijd weliswaar zeer aantrekkelijk, maar zij kan ook tot teleurstelling leiden, waar voor men dan, zij het ten onrechte, de spaarbanken verantwoordelijk zou stellen en waardoor dan hun goede reputatie zou worden geschaad. De raad van commissarissen van de Amstel Brouwerij n.v. heeft besloten aan de algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen over het boekjaar 1958 een dividend te declareren van 12 per cent (onveranderd) waarvan op 1 oktober 1958 reeds 6 percent als interimdividend is uitgekeerd. Commissarissen der n.v. Mij tot Ex ploitatie der C. G. Rommenhöllersche Koolzuur- en Zuurstofwerken is besloten aan aandeelhouders voor te stellen, het dividend over het boekjaar 1958 te bepalen op 18 percent (vorig jaar 15 percent). Advertentie Herenpullo vers Bijzonder vlot model van de mooiste Dralon-garens in fijne steek. Met V-hals en lange mouwen. In de nieuwste zomertinten. speciale prijs 22.30 In dezelfde kwaliteit en kleuren ook voor jongens een uitgebreide collectie. GROTE MARKT 1-7 HAARLEM De premieontvangst der Eerste Rotter damsche, Maatschappij van Verzekering te Rotterdam, steeg blijkens het jaarver slag over 1958 van f 27.421.662, over 1957 tot f 30.379.032, in 1958. De technische reserves bedragen in totaal f 26.225.821, terwijl een extra reserve aanwezig is van f 5.730.814. De winst over 1958 beliep f 2.610.582, (v.j. f 1.621.465). Deze vooruit gang van de bedrijfsuitkomsten vloeide aldus het verslag in hoofdzaak voort uit daling van het onkosten- en van het schadepercentage. Na reservering werd het dividend onveranderd vastgesteld op 12 percent. Op de algemene vergadering van aan deelhouders, gehouden op 28 april 1959, werd besloten, het nog niet geplaatste deel van het kapitaal ad f 399.600,te plaat sen en vol te storten, waardoor het ge hele geplaatste en volgestorte kapitaal thans f 2.400.000,bedraagt. De Tidewater Oil Company heeft bekend ge maakt dat zij in Frankrijk en Japan zeven super tankschepen met een draagvermogen van 68.000 a 72.000 ton zal laten bouwen. Voor de financiering van de bouw der schepen heeft de maatschappij een lening van 92 miljoen dollar gesloten. De nieuwe schepen, die in 1961 en 1962 zuilen wor den geleverd, zullen schepen vervangen, die de maatschappij thans onder charteroverccnkomslen exploiteert. HEEFT u wel eens gemerkt, dat 90 van de 100 huisvrouwen iets glazigs in de ogen krijgen, wanneer gesproken xvordt over het lekkere vette sopje'' dat door het een of andere wasmiddel.wordt te voorschijn getoverd? De verrukking, waarmee zij de uitzonderlijke kwaliteiten van dat sopje weten uit te drukken, heeft ongetwijfeld 'ets aandoenlijks, maar blijft desondanks voor de mannelijke leden van het gezin "en onbegrepen, hoewel ge- maardeerdelement. Om te 'onen, dat het ons vandaag dok werkelijk ernst is met de zaak, zullen we een fijnzin nige verhandeling houden over groene zeep. Een pro- dukt, waarover de laatste jaren wellicht ivat minder wordt gesproken dan over de verpakte produkten, maar dat het grote voordeel heeft, dat we het beestje bij de naam kun nen noemen, wat bij de merkartikelen niet kan gebeuren. Nu zal een hartstochtelijk en strijdvaardig schoonmaakster mij on middellijk onder de neus wrijven, dat ik in de benaming van het artikel hopeloos ouderwets ben, omdat tegenwoordig niet gesproken kan worden van groene, maar van gele zeep. Dat is natuurlijk volkomen juist. Maar in het huishouden van mijn grootmoeder werd nog met groene zeep gewerkt en over dat produkt moeten we het nu juist hebben. Want die zeep werd bereid uit hennepolie en had haar groene kleur te danken aan het bladgroen dat daarin nog aanwezig was. Tegenwoordig is men pas bij de tijd, wanneer men luch tig over chlorophyl spreekt, maar dat deden ze vroeger niet, althans niet wan neer het over groene zeep ging waarmee de gangen werden geboend. Maar goed, u kent het liedje: de tijden werden slech ter (ze worden klaarblijkelijk altijd slechter, hoewel ieder er beter van wordt) en de zeepfabrikanten ontdekten (zeer te recht overigens!) dat de zachte zeep nisi beslist uit dure hennepolie, maar ooi: uit minder dure niet groene vetten ver vaardigd 'kon worden. De zeep die daaruit werd bereid was geel, in plaats van groen U kunt zich voorstellen, dat de huisvrou wen uit de goede oude tijd dat niet namen De zachte zeep moest groen zijn, op straffe van voor een onwaardig surrogaat te wor den uitgekreten. En ik kan u verzekeren, dat mijn groot moeder hierbij in de voorste rij stond. Nu zijn zeepfabri kanten gelukkig ook niet voor een kleintje vervaard. Omdat al onze grootmoeders (want ik neem aan, dat de uwe er ook bij is ge weest?) groene zeep wensten, maakten zij de gele zeep groen. Niet door de dure hennepolie weer te gaan verwerken, want voor een dergelijk gebaar waren en bleven de tijden te slecht, maar door 2°/nn indigo in de gele zeep te mengen, waardoor een prachtige groene kleur ontstond. Toen was alles natuurlijk dik in orde en kon in het huis van mijn grootmoeder weer vlijtig met groene zeep worden gewerkt. Aan dit zelfbedrog dat de huisvrouwen nooit in de gaten hebben gehad is een eind ge komen in de eerste wereldoorlog, toen iedereen blij was wanneer gele zeep be schikbaar was en niemand zich bekom merde over de vraag, of die zeep nu groen of geel behoorde te zijn. Kort geleden is veelvuldig met die door bladgroen veroorzaakte kleur geschermd en er is geen enkele aanleiding, waarom wij op deze plaats het woord chlorophyl niet zouden gebruiken. We kunnen dal spul namelijk gemakkelijk zelf maken. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 19. „Die kolonel is iemand, met wie ik eens nader kennis moet maken", mompel de Joris, „laat ik hem eens uitnodigen tot een vriendschappelijk gesprekje". Hij greep de bijlsteel ensloeg hiermee krachtig op de helm van kolonel Pulver. „Wat doe je nou?!", riep Panda verschrikt. „Ik wil even zijn aandacht trekken", ant woordde Joris, terwijl hij de steel voor de tweede maal ferm liet neerkomen. Het was inderdaad een doeltreffende manier om iemands aandacht te trekken, hoewel niet bepaald een geschikte inleiding tot een vriendschappelijk gesprekje. Vooral niet bij zo'n driftig iemand als kolonel Pulver. Hij zat even verbluft voor zich uit te staren, toen begon hij tierend met zijn vuis ten te zwaaien en keerde zich woest om. „Dat deed jij!", brieste hij, „spreek me niet tegen! Ik sla je tot moes! !Ik sla je tot pul ver!" „Inderdaad, ik deed het", gaf Joris rustig toe. „En het zal u ongetwijfeld in teresseren, dat ik mij van deze bijlsteel be diende". „Ik zal je met je bijlsteel op je hoofd timmeren!", loeide de kolonel, „ik zal hem op je rug breken!" „Niet doen, dat zou zonde zijn", zei Joris, „want deze steel is van de Gouden Bijl van Ammezole!" Deze woorden hadden een verbluffende uitwerking op de kolonel. Zijn woede was plots verdwenen en met een begerige blik staarde hij naar de steel, die Joris hem voorhield. „Drommels ja mompelde hij, „die steel is van de gouden bijl!" „Juist", zei Joris, „en thans terzake In de algemene vergadering van aan deelhouders van G. H. Bührmann's Papiergroothandel n.v. is meegedeeld dat door de overname van de roerende activa en passiava van Gebr. Rikkers n.v. te Amsterdam een economischer personeels beleid kan worden gevoerd. Het bedrijf heeft een scherpe concurrentiepositie, ook op de internationale markt. Het in bedrijf stellen van het onlangs gereed gekomen nieuwe gebouw te Amsterdam zal in de toekomst een kostenbesparing met zich meebrengen. De directie deelde voorts mee, dat Bührmann op de Euromarkt een sterke positie inneemt. Door het over nemen van de n.v. Wilbo te Antwerpen werd ook een markt in Vlaanderen ver kregen. Uit het jaarverslag van de n.v. maat schappij tot exploitatie van onroerende goederen „Laan van Meerdervoort" te 's-Gravenhage blijkt dat het saldo van de exploitatie gebouwen in 1958 158.748 be droeg (v.j. 132.857). Een stijging vertoon de voorts de rekening taxaties en provi sies en wel van f 37.484 in 1957 tot f 45.518 in 1958. Op bouwterreinen werd een winst behaald van 269.301 tegen 55.825 in 1957. Daarentegen daalde de winst op bouwwerken met derden van 141.668 in 1957 tot 6.500. De totale baten bedroegen 564.168 tegen f 445.160 in 1957. De alge mene kosten stegen van 34.078 in 1957 tot 64.993 in 1958. Voorgesteld wordt uit de behaalde resultaten over 1958, na reser vering voor te betalen belasting en ver sterking van de reserve voor pensioenver plichtingen alsmede na toevoeging van 100,000 (v.j. nihil) aan de reserve voor diverse belangen, een onveranderd divi dend uit tg keren van 15 percent. De bedrijfswinst vóór afschrijvingen over 1958 van de n.v. Nederlandse Optische Industrie E.N.O.T. te Amsterdam bedraagt f 752.394 741.827). Na afschrijving op vaste activa en voorziening belastingen be draagt het winstsaldo 336.589 328.391). Voorgesteld wordt een onveranderd divi dend van 12 percent. Door dc omzetstijging konden de kosten stijging en de gevolgen van de inkrimping van de marges worden opgevangen. De fa brieken te Amsterdam en Amersfoort heb ben het gehele jaar op volle capaciteit ge werkt. Door de plaatsing van nieuwe ma chines kon de produktiecapaciteit, tegen het einde van het jaar, met ongeveer 20 percent worden opgevoerd. De samenwer king met de monturenfabriek Arco verliep geheel naar wens. Ongeveer i4 percent van de totale omzet wordt geëxporteerd naar een groot aantal landen binnen en buiten Europa. Omtrent de vooruitzichten zegt het ver slag. dat de plannen tot deelname in een of enkele andere buitenlandse bedrijfjes in een vergevorderd stadium zijn. De om zetten van de eerste drie maanden van 1959 liggen ruim boven die van de over eenkomende periode van 1958. Voor het nieuwe boekjaar zullen waarschijnlijk geen nieuwe middelen behoeven te worden aangetrokken. Sergeant. De Weense politie heeft twaalf Oostenrijkse neo-nazi's gearresteerd wegens deelneming aan een samenzwe ring tegen de staatsveiligheid. Een van de gearresteerden is een sergeant van het Oostenrijkse leger, die optrad als leider, wapenleverancier en instruc teur. Touwtrekken. In Birkenhead (Engeland) zijn ongeveer 1500 scheepsbouwarbei- ders in staking gegaan wegens de vraag wie nu eigenlijk aan een stuk touw moet of mag trekken. De inzet van de staking is een geschil tussen ketel makers en timmerlieden over de vraag wie met behulp van een stuk touw meetlijnen op staalplaten moet aan brengen. Voorraad. De Amerikaanse scheikundige en Nobelprijswinnaar dr. L. Pauling heeft op een bijeenkomst in Brooklyn gezegd dat de Verenigde Staten een voorraad van 75.000 kernwapens bezit ten, voldoende om twintig maal de wereldbevolking te vernietigen. Hij voegde hieraan toe dat de controle op kernproeven aan de „schizofrene" Commissie voor kernenergie zou moe ten worden onttrokken en overgegeven aan de openbare gezondheidsdienst. Overspannen. Een Russische diplomaat, die dinsdag door zijn collega's naar een ziekenhuis in Rangoon (Birma) was ge bracht wegens een bewusteloosheid na het gebruik van slaapmiddelen, is woensdag uit een raam gesprongen. Hij zette het op een lopen, maar werd spoe dig door collega's ingehaald, die hem naar de ambassade brachten, na hem een kalmerend middel te hebben gege ven. Toen hij woensdagochtend in het ziekenhuis bij bewustzijn kwam, uitte hij in het Engels allerlei beschuldigin gen aan het adres van de Russen. Hij sprong uit het raam toen de Rus, die naast zijn bed had gezeten, met de am bassade telefoneerde. Onveranderd. Voortaan zal Ankara de ze tel van het pact van Bagdad zijn. De naam zal voorlopig onveranderd blijven ook al is Irak geen lid meer. Vrouwenkiesrecht. Nu ook de vrouwen van San Marino kiesrecht hebben gekregen zijn Zwitserland en Liechtenstein de eni ge twee Europese landen waar de vrou wen geen kiesrecht hebben. Buiten Euro pa is dit ook het geval in Afghanistan, Cambodja, Honduras, Irak, Jordanië, Libië, Nicaragua en Paraguay. Gedu rende de twaalf jaar dat de communis ten aan de macht zijn geweest na de oor log, hebben zij zich steeds tegen vrou wenkiesrecht verzet, omdat zij meenden dat de huisvrouwen tegen hen zouden stemmen. Voorwaarde. Moulay Merbah, een woord voerder van 'iet Algerijns bevrijdings front die woensdag in Bonn werd gear resteerd toen hij op het punt stond een persconferentie te houden, omdat hij zijn verblijfsvergunning niet had ver lengd, is vrijgelaten, na ondertekening van een verklaring dat hij zich in West-Duitsland van politieke activitei ten zal onthouden. Oorlogssouvenirs. Op een school in de Amerikaanse stad Wayne (New Jersey) is een nazistische jeugdgroep ontmas kerd. Twaalf jongens, die zich Hitier tot idool hadden gekozen, hadden daar een „nazi-bewind" opgericht, zij verza melden nazilitteratuur, hakenkruisarm- banden, bruine uniformen en dergelij ke, afkomstig van een verkoopinsti tuut voor oorlogssouvenirs. Belangstelling. De Russische onderzee bootjager „Kronstadt" heeft voensdag een NAVO-vlootoefening op de Oost zee, waaraan werd deelgenomen door 22 mijnenvegers van West-Duitsland, Noorwegen en Denemarken, gadege slagen. Toen de schepen huiswaarts keerden, volgde de Kronstadt hen tot aan de Duitse territoriale wateren. Schadelijk. Op een congres van medici in Harrogate (Engeland) heeft professor Mayneoard van het Royal Cancer Hospital" verklaard dat paranoten bij zonder radio-actief zijn. Het radium dat deze noten bevatten blijft niet lang in het menselijk lichaam, maar bij re gelmatige consumptie moeten schade- lijke gevolgen niet uitgesloten worden geacht. Film Premier Fidel Castro van Cuba heeft naar verluidt, een Amerikaanse film maatschappij toestemming gegeven om een film naar zijn leven te maken. De hoofdrol zal eventueel worden gespeeld door Marlon Brando. Confiscatie. Een rechtbank te Neurenberg heeft de confiscatie bevolen van alle in Beieren aanwezige grammofoonplaten waarop toespraken van Hitier en an dere nazileiders en marsliederen uit de zer lieden tijd, voorkomen. In de gemeen te Dusseldorf is al eerder een verbod op deze grammofoonplaten uitgevaardigd. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer stond cp Koninginnedag geheel onder invloed van een depressie die van Frankrijk naar Zuid-Duitsland trok. Merkwaardigerwijze was het weer in het oosten van het land, waar men zich het dichtst bij de depressie bevond, belangrijk beter dan in het westen. Terwijl in het oosten opklaringen voor kwamen bij temperaturen van 17 tot 21 graden, liet de zon zich in het westen niet zien en hield een krachtige noordelijke wind de temperatuur daar op ongeveer 10 graden. Het lagedrukgebied verplaatst zich ver der in oostelijke richting en wordt gelei delijk minder diep. Boven de Noordzee bevindt zich een rug van hoge luchtdruk, die in de komende nacht Nederland zal passeven. In verband daarmee bestaat er in het binnenland gevaar voor nachtvorst. Tus sen IJsland en Noorwegen is verder een depressie aanwezig, waarvan het koufront vanochtend de Noordzee naderde. Dit front zal later de bewolking weer doen toe nemen, het eerst in het westen van het land. De kans op regen neemt daarbij toe. WEERRAPPORTEN Temperaturen puiten en binnenland heden morgen 7 uur Neerslag: laatst* 24 uur Sa Zaterdag 2 mei Zon op 5.10 uur, onder 20.04 uur. Maan op 3.07 uur, onder 14.35 uur. Maanstanden 7 mei 21.11 uur nieuwe maan. 15 mei 21.09 uur eerste kwartier. 22 mei 13.56 uur volle maan. 29 mei 9.13 uur laatste kwartier. Den Helder lichte reg n 8 1 Ypenburg zwaar bew nnw 8 2 Vlissingen half bew. nnw 8 5 Eelde zwaar bew n 8 0,1 De Bilt geheel bew nnw 8 0,1 Twente geheel bew. n 9 0 Eindhoven geheel bew. nnw 8 0,1 Vlv. Z.-Limb. motregen nw 8 0,1 Helsinki onbewolkt ozo 10 0 Stockholm zwaar bew. zo 9 0 Oslo zwaar bew. O 7 0 Kopenhagen half bew. n 10 0 Aberdeen zwaar bew windst. 5 0 Londen zwaar bew w 4 9 Amsterdam regen nnw 7 1 Brussel geheel bew nw 8 1 Luxemburg geheel bew. nnw 6 Parijs lalt bew. nw 7 2 Bordeaux onbewolkt nw 6 1 Grenoble regen n 6 8 Nice zwaar bew. n 10 3 Rerlijn half bew. O 13 0 Frankfort half bew. nw 11 0,1 München regen w 6 5 Garmisch P. regen windst. 7 4 Zürich regen zw 5 17 Genève regen wnw 4 12 Locarno half bew. O 6 2 Wenen regen zo 11 4 Innsbruck regen ozo 8 1 Rome regen zzw 12 1 Ajaccio geheel bew. windst. 11 8 Madrid onbewolkt nno 4 Mallorca onbewolkt nw 13 0 Algiers onbewolkt zzw 5 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2