r De Gaulle zou zich hebben uitgesproken voor de integratie van Algerije WEEFSTOF TAFELKLEDEN öf forlFbrn Mjh Open weave sportshifts Gesloten front Laag gezonken herenmode-lip f 39.75 Filmfestival te Cannes geopend 3 Van dag tot dag j Tien jaar voor moord op achtjarig jongetje Herter bezocht De Gaulle Nederlandse Participatie Maatschappij in 1958 Referendum in Zwitserland over kernbewapening Britse minister beging een flater in Hannover Montgomery tweemaal door Kroesjtsjev ontvangen Beroep op Eisenhower na ontvoering van Parker Montgomery bij Kroesjtsjev Drieling in Boxtel De Engelse tournee van het Concertgebouworkest Op de <~Praatótoel Waarnemers menen: Geleide democratie komt er wel in Indonesië 200 Jaar geleden VRIJDAG 1 MEI 1959 In tegenstelling tot de bijna algemene verwachting zijn de vier ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Sta ten van Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland er de afgelopen dagen te Parijs in geslaagd het westelijke front te sluiten, alvorens op 11 mei te Genève hun Russische ambtgenoot Gromyko te ont moeten. Na zeven uren onderhandelen kon de gemeenschappelijke tactiek worden be paald, waarvan de permanente NAVO- raad, die gisteren onder leiding van Paul- Henri Spaak in spoedzitting bijeenkwam, intussen al uitvoerig op de hoogte is ge bracht. Ofschoon men zich de laatste dagen in Parijs op alle niveaus der westelijke di plomatie uitermate weinig loslippig heeft betoond, is het nu toch wel duidelijk ge worden, dat de tegenstellingen, in het bij zonder tussen de Brit Selwyn Lloyd en de drie overige ministers, aanzienlijk gerin ger waren dan aanvankelijk werd ge vreesd. Geen moment heeft de Engelse minister zijn drie ambtgenoten redenen gegeven hem van Münchcn-neigingen te verdenken en met de rol, die hij en zijn Amerikaanse collega Herter met name aan de troepen der Verenigde Naties wil den toebedelen bij een eventuele bezetting of controle van Berlijn bleken bij nader inzien ook de Fransman Couve de Mur- ville en zelfs de Westduitse minister Von Brentano zich, zonder dat het veel in spanning kostte hen over te halen, te kun nen verenigen. De commissie van experts der vier landen, die zich tevoren uit Was hington bij hun ministers in Parijs had gevoegd, behoefde slechts enkele punten opnieuw te formuleren. Over de hoofdza ken was men het toen echter al eens ge worden. Als een overwinning van de Britse the sen kan zeker worden beschouwd de wes terse bereidheid Berlijn, volgens de wen sen eveneens van het Kremlin, als een af zonderlijk probleem aan te snijden. De Engelse minister schijnt dus zeker wel eni ge terrein winst te hebben geboekt, al moesten er ook van zijn kant uiteraard wel concessies worden gedaan. In Britse ogen wordt met een onderhandeling op zeer lange termijn rekening gehouden en men sprak in Parijs al van maanden en zelfs van een jaar. Doch in elk geval heb ben Macmillan en Selwyn Lloyd nu be reikt, dat er opnieuw een brug tussen Oost en West kan worden geslagen. Nadat de verkoop in Dusseldorp al ver boden was, zijn nu ook in Neurenberg en andere Beierse gemeenten de grammofoon platen met nazi-liedjes en redevoeringen van Hitier en zijn trawanten op last van de overheid in beslag genomen. Men behoeft deze justitiële actie geen bijzondere lof toe te zwaaien, want voor ons is het niet meer dan vanzelfsprekend dat de overheid krachtig optreedt als er door bepaalde figuren, hetzij uit winstbe jag, hetzij uit politieke overwegingen, wordt gepoogd het gebral van de „Führer" en diens mede-bandieten opnieuw door Duitse huizen en straten te laten schallen. Maar wel moet men waarderen dat de be trokken Officieren van Justitie daarbij met enige vindingrijkheid te werk zijn gegaan namelijk door bezwaar te maken tegen de swastika's op de hoezen en zich niet van de zaak hebben afgemaakt met de verklaring, dat de verkoop van grammo foonplaten met „historische" tekst en mu ziek niet bij de wet verboden is. Zij hebben zich dus gelukkig los gemaakt van de oude Duitse hebbelijkheid, zich meer aan de let ter dan aan de geest van de wet te houden. (Andere Westduitse gerechtelijke instan ties hebben dat in de kwestie van de uit Breda ontvluchte oorlogsmisdadigers helaas niet gedaan). Hoe is het echter mogelijk dat een Amerikaanse en dus niet een Duitse! firma moreel zo laag zinkt dat zij derge lijke grammofoonplaten vervaardigt en naar Duitsland exporteert! Wat een men taliteit spreekt daaruit! Wat een rotsvaste overtuiging dat geld onder geen enkele omstandigheid stinkt, zelfs niet als het verdiend wordt door te speculeren op de minderwaardigste in stincten die ooit in 'n volk hebben geleefd en er hier en daar nóg in leven er met de kans dat die instincten daardoor opnieuw worden aangewakkerd. Deze Amerikaanse fabrikant heeft waar schijnlijk geen enkele Amerikaanse wet overtreden door het vervaardigen en exporteren van dit wanprodukt. Maar er zijn ook andere, hogere wetten dan die welke in de wetboeken van de Verenigde Staten staan en voor de manier waarop hij daartegen heeft gezondigd zijn nauwelijks woorden te vinden. De 29-jarige Utrechter R. G., die op za terdagmiddag 22 juni 1957 de 8-jarige Wil lem Jan de la Parra uit Utrecht in de bos sen onder Austerlitz door wurging om het leven bracht, is door de Utrechtse recht bank veroordeeld tot tien jaar gevangenis straf en terbeschikkingstelling van de re gering. Tegen de reeds driemaal eerder veroordeelde man was veertien dagen ge leden vijf jaar en terbeschikkingstelling geëist. (Van onze correspondent in Parijs) Het dagblad „L'Echo d'Oran", dat in Algerije verschijnt, heeft eergisteren een exclusief interview van zijn directeur, het kamerlid Pierre Laffont, met generaal De Gaulle gepubliceerd, waarin Frank- rijk's staatschef zich nu in feite lijkt uit te spreken voor integratie van Algerije In de Franse republiek. Vanwege het Elysée werd gistermorgen in een wat korzelig communiqué bekend gemaakt, dat de ge neraal, volgens zijn gewoonte, aan nie mand een interview had toegestaan en dat Laffont slechts in zijn kwaliteit van Alge rijns afgevaardigde, tezamen met andere kamerleden ontvangen was. De inhoud en de strekking van het interview werden door het Elysée echter niet gedemen teerd. Juist twee weken voor de eerste herden king van de dertiende mei, de dag waarop vorig jaar in Algiers het levenslicht dei- vierde republiek werd uitgeblazen, heeft de president en geestelijke vader der vijf de republiek nu zekere Franse scherp slijpers in Algerije, die zijn politiek steeds onvervaard pogen te doorkruisen, een aantal harde waarheden naar de hoofden geslingerd. De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, de opvolger van John Foster Dulles, heeft in het Elyseé-paleis te Parijs een bezoek gebracht aan de Franse presi dent generaal Charles de Gaulle. De foto toont hem. bij zijn aankomst voor het Elysée, in gezelschap van de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Amory Houghton. De bruto winst over 1958 van de Neder landse Participatie Maatschappij n.v. te Amsterdam heeft 1.942.082 bedragen (J' 1.937.724). De onkosten vergden 295.946 261.333). Na afschrijvingen inventaris ad 3.282 7.170), bedraagt de winst 1.642.854 1.669.220). Voorgesteld wordt in het statutaire reservefonds 335.000 te storten, waarna deze post wordt gebracht op 1.310.000, alsmede een dividend van 5 percent (v.j. 414 percent) over het onver anderde kapitaal van 25.000.000. Het restant ad 51.426, tezamen met het onverdeelde winstsaldo per ultimo 1957 ad 1.428, wordt naar nieuwe rekening over gebracht. Er werd in het verslagjaar tot een bedrag van 3.126.000 belegd in aan delenpakketten van reeds bestaande on dernemingen, behorende tot de industrie en andere takken van het Nederlandse be drijfsleven. In de „reserve voor waarde verminderingen" ad 980.000, welke op de balans van de actiefpost „beleggingen" is afgetrokken, kwam geen wijziging. Uit de portefeuille is slechts een bescheiden be drag aandelen verkocht. De koerswinsten beliepen, 65.920. Het gemiddelde rende ment van de beleggingen in ondernemin gen bedroeg 6,7 percent (7 percent). Eind 1958 was het aantal beleggingen zesen zeventig met een boekwaarde van 27.017.000 (eenezeventig beleggingen met een boekwaarde van 24.074.000). Naar aanleiding van een verzoek van de direc tie zijn van de zijde van alle groepen, waaruit de aandelhouders bestaan, toezeg gingen gedaan welke ertoe leiden, dat het geplaatste en volgestorte aandelenkapitaal van de maatschappij ad 25 miljoen naar behoefte met een vierde deel door plaat sing van nieuwe aandelen kan worden vergroot. BERN (Reuter) De Zwitserse bewe ging tegen kernbewapening heeft de eerste stap gedaan die moet leiden tot een volks stemming over de vraag of de Zwitserse strijdkrachten al dan niet met kernwapens moeten worden uitgerust. Een afvaardiging van de beweging heeft aan de bondskanselarij te Bern een ver zoekschrift overhandigd dat volgens de leden van de delegatie ondertekend is door ruim 73.000 Zwitsers, die willen dat de regering de kernwapens verbiedt. Voor het houden van een volksstemming zijn in Zwitserland 50.000 handtekeningen nodig. De Zwitserse regering heeft in juli van het vorig jaar bekendgemaakt dat haar strijdkrachten met kernwapens zullen wor den uitgerust. Expositie Jan Visser. Paul Christiaan van Westering zal gedurende de tentoon stelling vari Jan Visser in „Het Huis van Looy" elke zaterdagmiddag om 3 uur, een rondleiding geven. Het woord integratie, zo verklaarde De Gaulle, heeft .hij nooit willen uitspreken, omdat zij, die van de inhoud vroeger nooit iets hadden willen weten, hem nu proberen te dwingen het op zijn lippen te nemen. De Gaulle heeft zich ook bij deze audiëntie van parlementsleden met haast macchia- vellistisch raffinement naar alle politieke zijden weten te dekken door eveneens op te merken, dat zijn politiek in feite op een integratie van Algerije was gericht. Het Franse karakter van Algerije kan, zo zei hij, niemand in twijfel trekken. Als Fran se provincie zal Algerije echter eerst uit het pauperdom moeten worden verlost en in geen geval zal het Algerije van de oude koloniale tijd terug mogen keren. Zij, die zich op dat doel blijven blind staren, zijn volgens de Franse president gedoemd, met dat koloniale Algerije ten onder te gaan. Het interview of het verslag van De Gaulle's gesprek, met de Algerijnse ka merleden geeft opnieuw de indruk, dat de generaal de overtuiging blijft toegedaan, dat voor de oplossing van het Algerijnse probleem nog met jaren zal moeten wor den gerekend. Als nieuw element mocht de onthulling worden beschouwd, dat Frankrijk de serieuze landen, zoals de ge neraal zich uitdrukte, heeft gedreigd zijn ambassadeurs terug te trekken, indien daar het F.L.N., het Algerijnse Bevrij dingsfront, als voorlopige regering van Al gerije erkend zou mogen worden. Overi gens gaf de president te kennen, dat de Algerijnse nationalisten hun hoop meer op communistisch China dan op de Sovjet- Unie zouden hebben gericht. De nieuwe verklaringen van De Gaulle die in grote opmaak door alle Franse kranten werden overgenomen, zijn te Pa rijs met duidelijke instemming van de voorstanders van de integratie van Alge rije ontvangen. Eindelijk heeft De Gaulle zich nu onomwonden uitgesproken voor de denkbeelden, die wij sedert lange tijd ver kondigen, zo is in deze kringen, misschien toch nog iets te voorbarig, te kennen ge geven. Abbas wil praten Dc leider van de voorlopige Algerijnse regering Ferhat Abbas heeft van zijn kant verklaard, dat hij bereid was met De Gaulle te Parijs in onderhandeling te tre den, indien afgevaardigden van beide partijen elkander eerst op neutraal grond gebied zouden kunnen ontmoeten. De verklaringen van De Gaulle en van Abbas, die ongeveer gelijktijdig, en dus onafhankelijk van elkaar, werden afge legd, zouden, zo meent men over het alge meen in Parijs, het Algerijnse probleem nu in een nieuw licht kunnen stellen. LONDEN (UPI) Premier Macmillan heeft zijn minister van Handel Sir David Eccles donderdag in het Lagerhuis de hand boven het hoofd gehouden tegen degenen die het aftreden van de minister eisten wegens diens prijzende opmerkingen over de Duitse afkomst van het Britse konings huis tijdens een lunch met Westduitse zkaenmensen in Hannover. Sir Eccles' reis heeft veel goede resultaten gehad, aldus Macmillan. Hij voegde er echter aan toe, dat de geruchtmakende uitlatingen voor rekening van de minister persoonlijk en niet voor die van de Britse regering komen. Over de eis tot aftreden merkte de premier on: „Ik twijfel er niet aan of u wilt hem (Sir Eccles) graag door een ander ver vangen zien. maar ik ben bang, dat u dan de gehele regering zult moeten vervangen, zolang ik aan het hoofd van de regering sta, neem ik loyaliteit ten aanzien van mijn collega's tot basis". Een socialist had de vraag gesteld of Sir David, die spoedig aan het hoofd van een handelsmissie naar Moskou gaat, daar gaat zoeken naar Hannoveriaans bloed of naar Handel. Als hij na een glas sherry al op merkingen maakt als in Hannover, zo vroeg hij zich af. wat voor opmerkingen zal hij dan wel maken na een naar wodka's. Macmillan beloofde Sir Eccles te zullen waarschuwen tegen wodka. Sir Ddvid heeft in een communiqué toe gegeven, dat hij in een rede te Hannover een flater heeft begaan. Zijn uitlatingen hebben geleid tot scherpe stukken in de ners tegen de mi nster. die al eerder oo flaters was betrapt. Kennelijk oo instigatie van Macmillan zegt de minister, dat hii zich ..tp sterk" had uitgedrukt en dat hii „een flater had begaan ten aanzien van de gunst waarin het snor+nieuws zich in Groot-Brittannië verheugt". Over zijn uitlating over de mo narchie zweeg de minister evenwel. Advertentie per week Kennemerplein 1 - Tel. 19575 Haarlem (achter N.S. station) U' *- K .1 -n~- poreus geweven, heerlijk koel, ton-sur-ton dessins •m toonaangevende xomertinten Dit exclusieve shirt alleen bil P 4 C voor Met korte mouw 895 'Weekend-shawltjes Italiaanse import MOSKOU (UPI) Veldmaarschalk Montgomery heeft donderdag op een persconferentie in Moskou meegedeeld, dat premier Kroesjtsjev, met wie hij twee ontmoetingen heeft gehad, hem een „vriendschappelijke boodschap" heeft meegegeven voor Macmillan. Wat die boodschap inhoudt, wilde hij niet zeggen. Op een vraag, of hij een bespreking zal hebben met de Britse premier als hij in Londen terug is, antwoordde Montgomery, dat dat afhangt van Macmillan. Hij zei optimistisch gestemd te zijn. De besprekingen met Kroesjtsjev, de stafchef Sokolovsky en de minister van oorlog Ma- linovsky waren zeer vriendelijk, diep gaand en open, zei hij. De besprekingen met de Russische lei ders hebben mij een beter begrip van het Russische standpunt gegeven, zei hij ver der. Toen de journalisten hem enkele uit latingen van vroeger over „de communis tische dreiging" voorhielden, antwoordde hij: „Wij moeten een weg vinden om met elkaar te leven en te laten leven". Hij vertelde dat hij een prachtig boek had gekregen met Russische postzegels vanaf de eerste die na de revolutie wer den uitgegeven. De veldmaarschalk ontweek op handige wijze vragen over wat hij precies met de Russische leiders besproken heeft en over zijn Amerikaanse televisie-interview. Ge vraagd, of de Russen hem nog herinnerd hadden aan dit interview, waarover ook in de Russische pers geschreven werd, antwoordde hij ontkennend. Hij vertelde nog. dat de Russen hem had den uitgenodigd zijn vakantie in Rusland door te brengen. Kroesjtsjev en Montgomery verschenen, na hun besprekingen in het Kremlin, grin nikend in het openbaar. Zij hadden het toen over voetbal en zij vergeleken elkan ders onderscheidingen. Montgomery gaat vandaag terug naar Engeland. De Russische premier en eerste partij secretaris Kroesjtsjev heeft veldmaar schalk burggraaf Bernard Montgomery van Alamein ivoensdag en donderdag in het Kremlin ontvangen. Deze opname toont van links naar rechts: de Russische maarschalk Sokolovsky, Montgomery en Kroesjtsjev. (Radio grafisch overgebrachte foto). NEW YORK (AFP) De Nationale ver eniging ter bevordering van de belangen der gekleurden heeft president Eisenho- hower telegrafisch verzocht, het nodige te doen „ter bescherming van het leven en de rechten van de burgers in die gebie den waar de staatsautoriteiten zulks wei geren". De ontvoering en het waarschijn lijke lynchen van de jonge neger Mack Charles Parker, die enkele dagen geleden uit de gevangenis te Poplarville in de staat Mississippi werd gehaald, waar hij zat op gesloten op.beschuldiging van aanranding van een blanke vrouw, toont de noodzaak van een optreden der federale regering op nieuw aan," aldus het telegram van de ge noemde vereniging. Inmiddels heeft een New Yorks radiosta tion een bedrag van 5.000 dollar uitge loofd voor inlichtingen, die kunnen leiden tot aanhouding van de ontvoerders van Parker. Advertentie Thans brengen wij u een uitgelezen collectie samengesteld uit de beste wollen garens en uitgevoerd in de nieuwste modekleuren en banden. 140x170 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 In Boxtel werd de feestvreugde op Ko ninginnedag verhoogd door de geboorte van een drieling. Het echtpaar Loermans-Litjes, dat nog geen kinderen had, werd op deze dag ver blijd met drie meisjes, die elk ruim drie pond wogen. Moeder en kinderen werden opgenomen in een ziekenhuis. Telefonisch werd de jarige vorstin van deze geboorte op de hoogte gesteld. Zij verzocht de bur gemeester van Boxtel, persoonlijk haar fe licitaties over te brengen aan de ouders. Wegens het overlijden van Eduard van Beinum zijn in de Engelse tournee van het Concertgebouworkest enige in grijpende wijzigingen aangebracht. Het eerste concert wordt in Hudders- field gegeven op 5 mei, dirigent is Ber nard Haitink. Het programma bevat wer ken van Haydn, Strawinsky en Dvórsjak. De concerten in Leicester op 6 mei in Londen op 7 mei en Leeds op 9 mei, staan onder leiding van Eugen Jochem. Op de programma's komen werken voor van: Haydn, Mendelssohn, Schubert, Mo zart en Bruckner. In Cannes is donderdagavond het twaalf de jaarlijkse filmfestival op waardige wijze door de Franse minister van Voor lichting Roger Frey geopend. De afwezig heid van figuren als Brigitte Bardot en Jayne Mansfield maakte de openingsvoor stelling minder roerig dan in voorgaande jaren. Vorig jaar veroorzaakte de ver schijning van Sophia Lor en bijna een rel. Na de voorstelling van de Italiaanse komedie „Polycarp, meester-calligraaf" en een Amerikaanse korte film „Whirlygig" werd in het Ambassador Hotel een receptie gegeven voor vijfhonderd genodigden. „Polycarp, meester-calligraaf" is ge regisseerd door Mario Soldati. In de hoofd rollen treden Renato Rascel, Peppino de Filippo en Renato Salvatore op. „Whirly gig" van Mcihael Train en Len Gittelman bestaat uit een serie opnamen van een draaimolen uit verschillende camera standen. Vandaag worden achtereenvolgens ver toond „Rapsodia Portuguesa", een Tsjeeho- slowaakse korte film „Hier leven geen vlinders" en de omstreden Engelse inzen ding „Room at the top". Voorts staat nog een Joegoslavische korte film op het pro gramma, „Kinderen uit het grensgebied". Het ongeweten paradijs Nimmer dringt het zo glashelder, zo kristalzuiver tot me door dat we in een aards paradijs leven als wanneer de lente naakt met alle gevolgen van dien. Heus niet om al die trekkebekkende en eier- leggende vogeltjes, om al die vrouwen die verbeten de schoonmaak betrachten, ook niet om bloesempjes en jonge beestjes en zo. Nee, het paradijs treedt mijn huis bin nen via de brievenbus. Zie je ''vel, daar zijn ze allemaal weer. Al die fooldertjes en brosjuretjes en kleurige dingsigheidjes die je lokken naar onbekende verten waar vóór jou nog nooit iemand kwam Hebt u er wel eens over gedacht om naar Noorwegen te trekken, die tropen binnen de Poolcirkel? Dag en nacht schijnt er in de zomer de zon, iedere Noor spreekt, zo geen Nederlands, dan toch zeker Engels. Rendieren strelen kozend langs uw enkels. Iedereen heeft er blond haar en stralende ogen. Het is ia één woord de levend geworden trilogie. Maar er bestaat ook zoiets als Italië. Ach, die blauwe hemels waaruit nimmer regen druipt. Ach die bambino's en die Volares, die Gina's en die Raviolis. Al die wonderen der oudheid en al die mozaïeken. Al die gidsen die niets, maar dan ook niets anders begeren dan u romantisch rond te voeren. Al die mensen met hun zwarte haar en al die knette rende scooters En Engeland. Ja gunst kijk, hier heb ik Engeland. Tere misthemels, tuinen en kastelen. Understatements en bolhoeden. Tradities en ongewapende lieve politie agenten. Een heerlijk klimaat. Snorren... Vesten Frankrijk met wijn, wijn, wijn. En al tijd maar zon en nooit regen, en cultuur en kastelen en iedereen spreekt er Frans, siel je voor! Zouden we niet naar Frank rijk kunnen gaan, ons bruin laten bakken aan de Rivejerra en Grees kijken en andere beroemdheden op het strand zien liggen? Maar vlak Duitsland ook niet uit, zeg! Dat bier en die bergen en die bossen en die zon, en al die mensen die Duits sprekenAch! En dat, wat is dat nou? Wat ziet dat er enig uit! Ach kijk, ons eigen landje. Zon nig voorjaar met bollen. Zonnige gracht jes vol rondvaart. Tirol op de Veluwe en de Noordpool in Den Helder. Zwitserland in Limburg, de tropen op de Hunneschans en Amerika in Drenthe. En alle mensen spreken er Hollands, hoe is het mogelijk. Nee, dat is teveel! Hoe heerlijk is het in eigen land te vertoeven. Ik hoef niet weg, welnee, helemaal niet. Hier staat het immers, zwart op wit en met plaatjes, echt gedrukt. In het Nederlands èn in het Buitenlands. Ik zal daar mal wezen. Mijn tropen liggen hier, mijn poes is mijn rendier en mijn bakker mijn bambino. Sporrtj BANDUNG (UPI) De grondwetge vende vergadering van Indonesië is don derdag begonnen met de behandeling van president Sukarno's voorstel de grond wet van 1945 te herstellen om de toepas sing der beginselen van de „geleide de mocratie" mogelijk te maken. Tot op heden hebben 65 van de 527 af gevaardigden de wens te kennen gegeven het woord te voeren. De behandeling in eerste lezing duurt twee weken, de rege ring heeft een week gelegenheid tot 21 mei om haar antwoord voor te berei den. Voor de tweede lezing zijn slechts twee dagen uitgetrokken: 25 en 26 mei. De grondwetgevende vergadering heeft drie dagen gereserveerd om een beslissing te nemen. De meeste buitenlandse waar nemer-s in Djakarta zijn het er over eens, dat de vergadering de presidentiele voor stellen zal aannemen. Men verkeert ech ter in het onzekere omtrent de beper kingen. die zeker zullen worden CTemaakt. De Masjumi 7al zich bij de behandeling ongetwijfeld op de achtergrond houden. Het feit dat de Masjumi-voorzitter, Mo hammed Natsir, zich bij de opstandelin gen op Sumatra heeft gevoegd is de posi tie van de partij niet ten goede gekomen. Op het drie dagen geleden geëindigde par tijcongres werden een nieuwe voorzitter en drie vice-voorzitters gekozen, die allen bekendstaan als volgelingen van Natsir. Het is nog te vroeg om te voorspellen, welke koers de Masjumi zal varen. Ge steld, dat het partijbestuur besluit open lijk stelling te nemen tegen Sukarno. Dan zou dit tot gevolg kunnen hebben, dat ook andere partijen durven positie te kiezen tegen de president. Tot op heden heeft geen enkele partij zich openlijk tegen het voorstel uitgespro ken. Maar het is vrijwel zeker, dat on der meer de Nahdatul Ulama de Masjumi tenminste morele steun zal geven, wan neer deze zich tegen herstel van de grondwet van 1945 verzet. Toen Sukarno vorige week het voorstel formeel aanhangig maakte liet hij duide lijk blijken genoeg te hebben van het ver zet der politieke partijen tegen de rege ring, en dat hij maatregelen zal nemen om de macht der partijen te besnoeien. Uit de Oprechte Vrijdagsche Haerlemse Courant van 2 Mei 1759 ALZO Agneta Bugby, Weduwe van wylen Johannes de Maine, zynde lang van Postuur, mager van Wezen, de Tanden voor uyt de Mond staande, hebbende geelachtige Krin gen om de Oogen, en oud ruym 50 Jaaren; zig niet heeft ontzien, om op 23 Maart deezes Jaars 1759, met haar voornaamste Imboedel van Deventer te vertrekken, en een schandelyk Banquerout te maaken, zonder dat men kan ontdekken waar zig dezelve ophoud, en haar Credi teuren ten hoogste daaraan gelegen zy, dat dezelve worde ontdekt zo beloven de Cre diteuren aan diegeene, die dezelve weet aan te brengen, zodanig, dat in handen van de Justitie geraakt, een Praemie van 300 Guldens; zullende des Aanbrengers Naam (desbegerende) worden gesecreteert.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5