Nieuw financieel-militair schandaal in Frankrijk Twee schepen in een storm op het IJselmeer vergaan Bakker's Behang CITROEN HET WEER Internationale conjunctuurcoördinatie een dringend vereiste Weinig militair vertoon bij 1 mei-viering in Moskou Wrange tegenstelling tussen de vieringen in West- en Oost-Berlijn VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF BLOEMENDAAL Legerleiding zou pogen De Gaulle te treffen Gebr. BEEKMAN April nat maar groeizaam Duikbootinspectie Het woord is aan Onbestendig Wapens gestolen uit militaire depots in Amsterdam Schipper en zijn knecht verdronken;jong schippers- paar in uitgeputte toestand door politieboot gered Verbond van Nederlandse Werkgevers Twee kinderen in ven bij Steenwijk verdronken Onvoorwaardelijke overgave van de invallers in Panama Hondsdolheid op Noord- Celebes: reeds 120 doden Rebellen vragen om hulp Prof. Beel zal met mr. Burger en prof. Romme spreken Geef uw kamer een heel eigen gezicht ZATERDAG 2 MEI 1959 44e JAARGANG NUMMER 150 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) Een nieuw financieel schandaal Is m Frankrijk aan het licht gebracht door de voormalige journalist Joël le Tac, die de neö-gaullistische partij van Soustelle, de U.N.R., voor een der Parijse kiesdis tricten in de kamer vertegenwoordigt. Joël le Tac, een der vroegere reiscorres- pondenten van Paris-Match, heeft een rapport ter kennis gebracht van presi dent de Gaulle, waaruit blijkt dat er door een mysterieuze tussenpersoon, wiens naam afwisselend als Neuman en als Newman wordt gespeld, ettelijke mil joenen moeten zijn verdiend bij de leve ring van Duits oorlogsmateriee aan hel Franse leger. New- of Neuman zou met een fictief stamkapitaal van een miljoen frank door allerlei valse trans acties en voorspiegelingen duizelingwek kende winsten hebben geboekt ten koste van de Franse legerleiding, of beter van de belastingbetalers. Hoe met een miljoen een miljard te verdienen?, zo luidt het opschrift van een sensationeel gesteld artikel, waarin de journalist-député zijn bevindingen heeft samengevat. Het ministerie van Defensie heeft in een communiqué erkend dat er inder daad van malversaties sprake is. De minister heeft naar dit nieuwe leger- schandaal, waarbij de Nederlandse hel men-affaire in het niet verzinkt, een on derzoek gelast. Ofschoon de zaak op zichzelf niet van belang is ontbloot, lijken de politieke achtergronden niettemin nóg interessan ter. Men weet in Parijs te vertellen dat le Tac zijn onthullingen heeft gedaan met medewerking en instemming van enkele topfiguren uit het leger, waarbij de naam van staf-chef Zeiler is genoemd. De cam pagne, die in eerste instantie tegen de minister van Defensie, Guillaumat, is gericht, zou haar werkelijke voedingsbo dem vinden in de ontevredenheid die on der de hoge militairen is ontstaan over de reorganisatie van het leger èn, nog sterker de politiek, die de Gaulle in Al gerije voert. Sinds hij aan de macht is, heeft de Gaulle de meeste militaire gangmakers van het komplot van Algiers op soepele wijze een voor een andere plaatsen en functies toebedeeld om aldus een twee ledig doel te bereiken. Ten eerste wilde hij de handen zo veel mogelijk vrij heb ben om in Algerije een eigen politiek te kunnen voeren. En ten tweede wenst hij nu eindelijk het leger te reorganiseren volgens de beginselen die er op zijn ge richt Frankrijk militair op de moderne oorlog voor te bereiden. In dit verband moet ook worden herinnerd aan de actie die de Franse diplomatie onder leiding van de Gaulle voert om van Londen en Washington de „atoomgeheimen" los te krijgen. Bij dit streven heeft de Gaulle zich on der de conservatieve legerbureaucratie ongetwijfeld vele vijanden gemaakt, ter wijl gelijktijdig de „Algerijnse generaals en kolonels" hem er heimelijk van be schuldigden dat hij de „idealen van de dertiende mei" inzake de integratie en de verbroedering van Fransen en Alge rijnen zou hebben verraden. Deze twee machtige tegenstromingen in het Franse leger lijken zich nu ver enigd te hebben om de positie van de mi nister van Oorlog, Guillaumat, die een gehoorzaam uitvoerder is van de instruc ties van de Gaulle, te ondermijnen en te bedreigen. Het ziet er echter naar uit dat hoge Franse militairen het via de persoon van de minister vooral wel op de president der republiek, Charles de Gaulle zelf hebben gemunt. Advertentie FIAT 500 heeft alles voor - ook de prijs 4 pers. I614 P-K. met ver warming en defroster ƒ3799.- Haarlem - Telefoon 14160 Bloemendaal - Telefoon 54601 Tentoonstelling alle FIAT-typen op a.s. donderdag, vrijdag en zaterdag BIMIJ-terrein t.o. Marktplein, IJmuiden. I (Van onze weerkundige medewerker) April is dit jaar een zeer groeizame en warme maand geweest. De gemiddelde temperatuur overdag was bijna twee gra den boven normaal. Nachtvorst van be tekenis kwam niet voor en er werden enkele warme dagen waargenomen met maxima bij en boven 20 C. In onze omgeving viel op de meeste plaatsen te veel neerslag, hetgeen voor namelijk is toe te schrijven aan de zware buien met onweer, die in de avonduren van donderdag 10 april passeerden met regenhoeveelheden van 20 tot 30 mm. In Haarlem viel in april 66 mm neerslag tegen normaal in april 50 mm; in IJmuiden 45 mm. De zware bui van 16 april leverde daar 18 mm op. De laatste dag van april (Koninginne dag) was niet. de mooiste. De temperatuur kwam hier weinig hoger dan 11 tot 12 C., terwijl in Twente 21 C werd gemeten. Inmiddels heeft mei zich aangediend met te koel weer. Wel werd het vrijdagmiddag beter, toen de zon er bij kwam en de wind afnam. Maar maxima beneden 15 C. zijn voor mei te laag. De komende dagen zal het ook niet veel warmer kunnen worden door een weste lijke tot noordelijke luchtstroom. Het water van de Noordzee haalt voor onze krist nauwelijks 10 C. zodat de zeewind nog vrij koud is. Een warme mei hebben wij na 1947 niet meer gehad. Acht. van de laatste tien mei maanden bleven overdag iets te koud. Zo dat wij, statistisch gezien, wel weer eens aan een warme mei toe zijn. Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, waar hij onder meer een in aanbouw zijnde duikboot voor de Koninklijke Marine bezichtigde. Mme. De Stael: Mannen begaan fouten uit egoïsme, vrouwen uit zwakheid. Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen. Matige, overdag nu en dan krachtige westelijke wind. Vrij koud weer met in het binnenland kans op nachtvorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ MOSKOU (UPI) De 1-mei-viering in Moskou droeg een vredig karakter. De militaire parade, vroeger vaak het hoog tepunt van de 1-mei-viering op het rode plein, is dit jaar zeer miniem gebleven. Gedurende slechts zeven minuten trokken kleine uitgelezen eenheden van alle on derdelen van het Rode Leger, met glan zende laarzen en witte handschoenen aan, in ganzepas voorbij aan het podium waarop Kroes.jtsjev, vice-premier Miko- yan en andere leden van het presidium hadden plaatsgenomen. Maar er waren geen tanks en geen vliegtuigen, hoewel het stralend weer was. De enige zwart wapens waren raketlanceerders, luchtaf weergeschut en amfibievoertuigen. De gehele plechtigheid duurde slechts 41 minuten. Zij werd bijgewoond dooi honderdduizenden Russen, die zwaaiden met ballonnen en banieren en grote por tretten van Kroesjtsjev en andere leiders meevoerden. In Berlijn werden zoals gebruikelijk weer twee 1-mei-bijeenkomsten gehouden met tegengestelde bedoelingen. Onze cor respondent in Bonn schrijft er het volgen de over: Meeer dan 500.000 Westberlijners waren op de Platz der Republiek voor de ruïnes van het Reichstag-gebouw, vlak bij de grens tussen Oost- en West-Berlijn bij el kaar gekomen om op vreedzame wijze te demonstreren voor de vrijheid van hun stadsdeel. Te zelfder tijd vond enige hon derden meters verder een communistische 1-mei-demonstratie op deze dag van de arbeid plaats: met tanks, met zware en lichte kanonnen toonde het communisti sche Oostduitse regime in de oostelijke stadssector haar „vredeswil"De de monstratie in West-Berlijn stond in het te ken van de handhaving van de vrijheid van de stad ten opzichte van de Russische eisen, zoals die sedert november deze vrij heid bedreigen. Nog nooit sedert 1948, toen eveneens een half miljoen mensen bij een waren gekomen om te demonstreren tegen de Russische blokkade, waren er zo veel mensen in Berlijn bijeen gekomen. Ditmaal hoorden de Westberlijners hun burgemeester Willy Brandt een pleidooi voor de Duitse hereniging uitspreken. De vrije wereld, aldus Brandt, kan vertrou wen op de Westberlijners: „Wij zijn maar met een paar miljoen mensen en we heb ben geen wapens, maar we hebben het recht om in vrijheid te leven en dat recht laten we ons niet ontnemen". De Russi sche voorstellen met betrekking tot Ber lijn wees hij van de hand: West-Berlijn behoort tot het Westduitse valuta- en rechtsstelsel. Wij laten ons, aldus Brandt, niet van het vrije Duitsland scheiden. De arbeiders in communistisch Oost- Duitsland hebben weer een allesbehalve typische dag van de arbeid kunnen vie ren. In Oost-Berlijn trokken reeksen zwa re tanks voorbij de zwijgende, opgetrom melde toeschouwers. Het was de grote dag van de Oostduitse minister van defensie Stoph, die urenlang in het centrum van Oost-Berlijn onder het schild „proletariërs aller landen verenigt u" zijn troepen voor bij zag marcheren. De duizenden Oost- berlijners konden daarbij desondanks nog zien, hoe hoog boven het westelijk stads deel, waar Brandt voor een half miljoen vrije mensen sprak, een enorme trans parant hen groette met de woorden „Ber lijn blijft vrij". In Peking werd de traditionele parade afgenomen door het nieuwe staatshoofd, Lioe Sjao-Tsji, die naast zijn voorganger, Mao Tse-Toeng op een balkon van de „Poort des hemelsen vrede" stond. In het gezelschap bevond zich ook de Pantsjen Lama, de door Peking aangestelde heer ser van Tibet. Gedurende twee-en-een-half uur zagen zij de stoet aan zich voorbij trekken. Onder de vele leuzen die meege dragen werden, waren er die verklaarden dat „Tibet een onafscheidelijk deel van „China" is. In de hoofdsteden van Tsjechoslowakije, Hongarije, Roemenië en Bulgarije werden optochten van arbeiders gehouden. Volgens traditie namen de strijdkrachten geen deel aan de parades. In Rome trokken tienduizenden arbei ders naar de St. Pieter, waar de Paus een speciale mis las. In zijn toespraak zeide de Paus dat in „de toepassing van de sociale doctrine van de kerk het geheim van een gezonde hernieuwing van de arbeiderswereld is De Amsterdamse politie vraagt zich af met welk oogmerk dieven zich zes sten- guns vijf pistolen, vier revolvers en enige duizenden patronen hebben toegeëigend. De stenguns werden enige weken geleden ontvreemd bij de technische dienst van de Koninklijke Landmacht in Amsterdam- Noord, de pistolen en revolvers verdwenen gisteren uit een wapendepot van de Oranje- Nassau-kazerne in Amsterdam-Oost. Bij het intensieve onderzoek naar deze dief stallen wordt tussen de Koninklijke Mare chaussee en de politie nauw samenge werkt. Men vermoedt, dat beide diefstallen door dezelfde personen zijn gepleegd. Beide inbraken zijn 's nachts geschied zonder dat iemand iets heeft gemerkt. In de Oranje- Nassau-kazerne konden de dieven onge stoord hun gang gaan, want de concierge sliep en het wapendepot werd niet be waakt. ingesloten". „Niet alle christelijke arbei ders zijn echter overtuigd van deze kracht. Zo begint, helaas, het gevaar van penetratie der geesten met het schoon schijnend axioma, volgens hetwelk men zich moet associëren met godloochenaars om sociale rechtvaardigheid te verkrij gen." Niet strakke troepen en tankformaties beheersten de 1 mei-viering in Moskou dit jaar, maar sport-, jeugd- en arbei dersorganisaties. Het effect hiervan voor het klimaat voor Genève werd overigens weer bedorven door een militaire parade in Oost-Berlijn. (Radiografisch overgebrachte foto) In de nacht van donderdag op vrijdag zijn, naar pas gisteren in de loop van de dag aan het licht is gekomoen, bij een zware storm op het IJselmeer twee sche pen vergaan. Aangenomen moet worden dat een schipper en zijn knecht zijn ver dronken. Van het tweede schip konden de jonge schipper en zijn vrouw op het nippertje worden gered, nadat zij onge veer tien uur lang het hoofd boven water hadden weten te houden door zich vast te klampen aan de mast van hun gezon ken scheepje. In uitgeputte toestand werden zij gistermiddag door de rijks politie aan wal gezet in de haven van Huizen. Het jonge schipperspaar dankt zijn redding feitelijk aan de ondergang van het andere schip, de „Centina Wil- helmina", waarnaar een rijkspolitieboot van Enkhuizen aan het zoek en was. Gisternacht had een in Monnikendam binnenvarende schipper meegedeeld, op zijn route van Marken luiken te hebben opgepikt van de „Centina Wilhelmina". De rijkspolitieboot van Enkhuizen voer gister morgen vroeg uit om naar het schip te zoeken. In de loop van de ochtend spoelden bij Huizen wrakhout en luiken aan, afkom stig van het motorscheepje „Disponibel". Dit werd aan de politieboot medegedeeld, AAN HET SOCIAAL-ECONOMISCH beleid, dat in ons land wordt gevoerd, dient de eis te worden gesteld, dat ter wille van het nationale belang de industrie de moge lijkheden moeten worden geboden voor een verdere expansie, aldus het Verbond van Nederlandse Werkgevers in het jaarverslag 1958. Het bestaande industriële apparaat dient niet alleen voortdurend aangepast te worden aan de voortschrijdende technische ontwikkeling, maar bovendien moet het een belangrijke uitbreiding ondergaan. Dit vergde tussen 1948 en 1958 (in prijzen van 1953) een bedrag van ruim 22 miljard gulden: de raming van het ministerie van Economische Zaken dat voor de jaren 1957 1962 11 miljard (in prijzen van 1957) nodig zal zijn, wordt door het verbond nog aan de lage kant geacht. In de jaren 1948-1956 werd de werkgele genheid in totaal met 508.000 manjaren uitgebreid, en onderging het welvaarts peil een niet onbelangrijke stijging. Het zal in de eerste plaats afhankelijk zijn van de economische en in het bijzonder ook financiële omstandigheden, of deze ont wikkeling voortgang kan vinden. Slechts indien de industriële ondernemingen, die in zeer vele gevallen geen of in onvoldoen de mate een beroep kunnen doen op de kapitaalmarkt, zelf over voldoende reser ves kunnen beschikken ter financiering van vernieuwing en expansie, is er van die zijde geen gevaar dat de groei van de bevolking sneller zal gaan dan die van het opnamevermogen van de industriële on dernemingen. Door het kantelen van een bootje in een ven bij Steenwijkerwold zijn vrijdagmid dag de respectievelijk tien- en elfjarige Willy Oosterlee en Henk Nicola door ver drinking om het leven gekomen. Daags te voren hadden de jongens een vogelnest in het vennetje ontdekt en om erbij te komen namen ze een „bak", die halverwege echter omsloeg. Te hulp gesnelden, onder wie een vijftienjarige jongen, die talrijke keren dook en later door de koude bevangen zijn pogingen moest staken, slaagden er niet in de knapen te vinden. Het stoffelijk over schot van Willy Oosterlee werd na een half uur geborgen, dat van de andere jongen twee uur later. Het feit dat ons land een van de weinige landen in Europa is, dat haar uitvoer in belangrijke mate heeft kunnen vergroten, en het verschijnsel dat onze scherp ge daalde invoer haar weerslag vond in de uitvoerresultaten van andere landen, to nen nog eens duidelijk aldus het ver bond het belang van een internationaal gecoördineerd conjunctuurbeleid aan. Zonder zulk een politiek worden immers de moeilijkheden afgewenteld op andere landen. Een internationale samenwerking op conjunctuur-politiek gebied wordt dan ook een steeds dringender vereiste. Het verbond spreekt er dan ook zijn teleurstel ling over uit, dat zowel in Europa als in Amerika de laatste tijd een toenemende neiging tot protectie van bepaalde bedrijfs takken valt waar te nemen. Met betrekking tot de (geleidelijke) uit voering van het E.E.G -verdrag zegt het Verbond van Nederlandse Werkgevers, dat een onjuiste interpretatie van de arti kelen 85-89 in het E.E.G.-verdrag de in ons land bestaande goede en realistische regeling op het gebied van industriële sa menwerking (wet Economische Mededin ging) teniet kan doen. Van het huidige be lastingstelsel kan zulk een invloed uit gaan, dat voor samenwerking een vorm wordt genomen, die uit economisch oog punt niet de meest gewenste is. Teleurstel lend wordt het dan ook genoemd 'dat de minister van Financiën alhoewel hij en de minister van Economische Zaken de wenselijkheid van een grotere concentra tie van bedrijven, onder meer door fusie, hebben erkend nog geen wettelijke maatregelen hèeft getroffen om déze con centratie niet langer te bemoeilijken. PANAMA CITY (UPI) De revolutie in Panama is voorlopig wellicht in een Middenamerikaanse sfeer geëindigd: 85 mannen en een vrouw, die op 19 april uit Cuba waren vertrokken, scheepten zich vrijdag, begeleid door de jeugd en de dorpsschonen van Nombre De Dios, in voor Panama City. Slechts vijf van de in vallers weigerden hun wapens neer te leg gen en zijn de jungle ingetrokken. In Pa nama City gelooft men dat meer dan iets anders de veroordeling van de Cubaanse premier Fidel Castro van de inval oor zaak is dat de kwestie vrijwel zonder bloedvergieten is geregeld. Een der eer sten die aan boord van de landingssche pen ging was Julia Herrera, de enige vrouw in het gezelschap der revolutionai ren. Toen de boten vertrokken zongen de Cubanen een marsliedje. De invallers heb ben zich onvoorwaardelijk overgegeven. HAVANA (Reuter) Ruben Miro, de Panamese revolutionaire leider, is in Ha vana gearresteerd, nadat hij was ontbo den op het bureau van majoor Raul Cas tro, opperbevelhebber van de Cubaanse strijdkrachten. Miro, een neef van Mar- got Fonteyn's echtgenoot dr. Roberto Arias, is in 1955 vrijgesproken van moord op de Panamese president Jose Remon. HONG KONG (UPI) De radio der In donesische rebellen heeft opgewekt tot hulp, om een eind te maken aan een epi demie van hondsdolheid, die volgens de radio reeds minstens 120 levens heeft ge kost in Noord-Celebes. De radio verzocht het internationale Rode Kruis en Rode- Kruisverenigingen in „bevriende" Zuid- oostaziatische landen en de Wereldraad van Kerken om onmiddellijk serum te sturen. De radio vertelde, dat tot de minstens 120 personen, die door hondsdolheid om het leven zijn gekomen, luit-kol. Wuisan, ad ministratief chef van het hoofdkwartier der rebellen, en zijn vrouw en twee kin deren behoren. Minstens nóg 200 personen zijn geïnfecteeerd, zo werd verteld. die na enige tijd zoeken de 27-jarige schip peer C. Bouman en zijn even oude echt genote in zee aantrof. Het scheepje was 's nachts zes kilometer ten noorden van Huizen volgelopen en gezonken. Het jonge paar, nog slechts enkele maanden gehuwd, had uren van grote ontoering achter de rug. Beiden hadden zich in het koude, woelige water aan de mast het enige dat nog boven water stak van hun scheepje staande gehouden. Urenlang waren zij door de hoge golven overspoeld. Toen zij door de politieboot werden opgepikt, waren zij de volledige uitputting nabij. Kort na de middag kwam de politieboot met beide schipbreukelingen in de Huizer haven aan. Zij werden naar het Diacones- senhuis te Naarden overgebracht. Hun toestand was gisteravond goed. Intussen is van de opvarenden van de „Centina Wilhelmina" geen spoor gevon den. Aangenomen moet dan ook worden dat de 31-jarige schipper P. C. de Jonge en zijn 19-jarige knecht, J. van Ekelenburg, beiden uit Rotterdam, zijn verdronken. Schipper De Jonge had gewoonlijk zijn vrouw en twee kinderen aan boord. Deze waren echter nu met vakantie naar Duits land. Advertentie u v a BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT"(BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Prof. Beel, die op verzoek van de Koningin een oplossing probeert te vinden voor de moeilijkheden bjj de kabinets formatie, zal maandagmiddag te zijnen huize te Wassenaar een bespreking hebben met de voorzitter van de Tweede-Kamer fractie van de Partij van de Arbeid, mr. Burger en daarna met prof. Romme, voor zitter der K.V.P.-Kamerfractie. Prof. Beel, zo verneemt onze parlemen taire redacteur, wil eerst nagaan of de situatie nog dezelfde is als bij het begin van de kabinetsformatie. Er zijn geen aanwijzingen, dat de toestand veranderd is. De P.v.d.A. is nog steeds bereid tot overleg, maar die bereidheid ontbreekt bij de andere partijen. Prof. Beel wil dat echter eerst vastleggen, alvorens zich verder met de kabinetsformatie te be moeien. Advertentie Kies uit werkelijk alle mogelijkheden: kom eens neuzen in de behangbar bij Bakker's Behang. U ont dekt er precies de kleur, het dessin dat U bedoelt. Liever destalenboeken thuis?Dat kan't Is maar een onder deel van wat Bakker's Be hang zijn klanten allemaal biedt: afrandservice, plak- tafelservice, deskundig ad vies Bakker's Behang is bovendien goedkoper. Gen. Cronjéstraat 135 Haarlem - Tel. 55432 Advertentie 2 CV. vanaf 3.987.- (de goedkoopste kilometers ter wereld) ID-19 Standaard 9.375.- ID-19 Luxeƒ10.250.- DS-19 13.250.- Hoofdagent voor Haarlem en omg Korte Kleverlaan 3040 - Tel. K-2500 - 51301 Gespecialiseerde service- en reparatie-afdeling AMERIKAANSE wasinrichting. AGENTEN in diverse omliggende plaatsen

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1