REMULT Jxuit-taüa CETA-BEVER BUITENBIJTS PUZZEL NUMMER 24 <:Pracitótoel 5650,- Dr. W. Drees sprak over de kabinetsformatie I iedereen ziet u met andere ogen! MONTGOMERY BIEDT RUITERLIJK VERONTSCHULDINGEN AAN Koningin krijgt een nieuwe „Abraham" Financieel geknoei in de Citeria-affaire Niet vergeten 3 P. V D. AVIERDE 1 MEI EENAULT DAUPHINE Nieuw Zwitsers geschut: 1100 schoten per minuut Mensenredder gehuldigd Prof. Heuss in ziekenhuis Motie van wantrouwen in het Lagerhuis ingediend Zeemanshuis Amsterdam viert eeuwfeest Voor bungalows, hekken, schuren WITTE KRUIS Amerikanen laten Venus dit jaar nog met rust ZATERDAG 2 MEI 1959 Op een 1 mei vergadering van de Partij van de Arbeid in Hilversum heeft oud-mi nister-president dr. Drees onder meer ge sproken over de moeilijkheden bij de ka binetsformatie. .,Als een belangstellende toehoorder en krantelezer". Men strui kelt nu, aldus dr. Drees, over zo genoem de „ondankbare" of „minder populaire" departementen en men zou nu de zaak wel oplossen zonder overleg met de ka merfracties. Maar men stuurde wel de fractieleiders het land in om kandidaten voor een ministerportefeuille te zoeken. Dr. Drees noemde de omstandigheden in 1945, toen hij en prof. Schermerhorn een regering vormden, oneindig veel moeilijker dan die van nu. Toen was het economisch leven van Nederland totaal ontwricht. Er bestonden problemen van geweldige omvang. „Noch de heer Scher merhorn noch ik, noch onze politieke vrienden hebben zich toen afgevraagd of het moeilijk was of niet en of een depar tement populair was of impopulair. Er moest worden gewerkt. Ons programma was: aanpakken". Dr. Drees was ervan overtuigd, dat de Partij van de Arbeid in de oppositie ge noeg invloed op het regeringsbeleid zou kunnen uitoefenen. Hij trok een vergelijking tussen de om standigheden rond de eeuwwisseling en die van nu op het brede sociale terrein. In de beginjaren van de opkomst van het socialisme was de 1 mei-viering het sym bool van de strijd voor algemeen kies recht, een 8-urige werkdag en andere so ciale verlangens. Veel daarvan is inmid dels verworven en leuzen en eisen hebben, aldus dr. Drees, een totaal andere inhoud gekregen, omdat de tijdsomstandigheden zijn veranderd. De 1 mei-viering is nu een internationaal symbool van het streven naar meer rechtvaardigheid en ook naar meer verbondenheid tussen de mensen over de gehele wereld. Natuurlijk blijven er nog verlangens over, die dr. Drees sa menvatte als „verhoging van welvaart, het dienen van de gerechtigheid en de ver dediging van de vrijheid". Hij betreurde de beweringen van niet-socialisten, als zou de Partij van de Arbeid slechts stre ven naar een verbetering van de materiële welstand, „alsof wij in de Partij van de Arbeid alleen maar meer willen verdie nen en niet willen werken". Dr. Drees noemde de propaganda van de zijde van de V.V.D., waarbij destijds bij de verkie zingsactie uitspraken werden gedaan als „Nederland moet weer opnieuw worden bevrijd", uitermate beschamend. „Men kan zich afvragen", aldus dr. Drees, „of het kinderen zijn geweest, die zo iets heb ben gepropageerd, alsof het mensen zijn die nooit een bezetting en een oorlog tussen 1940 en 1945 hebben meegemaakt. Maar het waren volwassenen, die wel we ten wat het missen van de echte vrijheid zou betekenen". Drs. Roemers over het SER-advies Op een 1 mei-bijeenkomst in het Con certgebouw te Amsterdam heeft de twee de voorzitter van het N.V.V. en lid van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A., drs. 'D. Roemers; in een rede gezegd, dat door de mislukking der kabinetsformatie het gezag van de parlementaire democratie sterk is aangetast. De diepere oorzaak van deze mislukking is, dat de confessio nele partijen bang zijn voor de keuze tus sen samenwerking met de conservatieve liberalen of de progressieve P. v.d. A., al dus drs. Roemers. Hij besprak voorts het SER-advies, dat hij in zijn verdeeldheid bijzonder duide lijk noemde. In de SER was geen menings verschil bij de drie bona fide vakcentra les dat er meer ruimte is voor verhoging der consumptie. De vakcentrales waren het er voorts over eens, dat eerst de ge- Advertentie V.A. Voor Haarlem en omgeving GARAGE „DEN HOUT" Wagenweg 164 - 168 - Haarlem Tel. 12138 - 15056 volgen der bestedingsbeperking moeten worden opgeheven en dan pas huurverho ging mogelijk is. Minder overeenstemming was er bij de vakcentrales over de wijze waarop de gevolgen der bestedingsbeper king moeten worden opgeheven. De confessionele groepen in de SER dur ven nu de duik in de vijver van de vrijere loonvorming te nemen, aldus drs. Roe mers. Het N.V.V. heeft dit experiment niet willen aanvaarden, omdat alle werk nemers recht hebben op opheffing der be stedingsbeperking. Er zijn echter geen ga ranties, dat dit langs de weg der vrijere loonvorming zal geschieden. Het N.V.V. is daarom voor opheffing via een algeme ne maatregel. Vrijere loonvorming is naar zijn mening een gevaar voor nieuwe over spanning der economie. „Wij zullen een nieuwe regering in constructieve gezind heid tegemoet treden. Indien deze een po litiek zou voeren, die tegen ons doel in druist, zal een actie tegen deze politiek met democratische middelen niet uitge sloten zijn," aldus drs. Roemers. BERN, (UPI) Het dochterbedrijf van de Oerlikongereedschapfabrieken, de geschutmakerij Contraves A.G. heeft een nieuw tweeloops luchtafweergeschut gebouwd. Het wordt door radar geleid, vuurt 1100 schoten per minuut af en wordt door slechts drie personen bediend. De loopdoorsnede is 3,5 cm. Normaal wordt snelvuurgeschut van dit kaliber bediend door ongeveer 30 man, de vuurleiding die in het nieuwe geschut is inbegrepen daarbij meegerekend. Dezer dagen is het nieuwe geschut, blijkens een verklaring die de Zwitserse minister van Defensie Chaudet in het parlement donderdag heeft afgelegd, ge toond aan een gezelschap militaire des kundigen uit de NAVO-landen. Van het parlement is hiertegen protest opgeko men. Men acht de demonstratie een ge vaarlijke inbreuk op de Zwitserse neu traliteitspolitiek. De minister wees er ech ter op dat de firma, die het geschut ont wikkelde een particulier bedrijf is, dat eigen relaties onderhoudt, die buiten verantwoordelijkheid van de Zwitserse regering vallen. Wel zullen eventuele le veranties van het geschut vallen onder de vrij strenge Zwitserse bepalingen in zake de handel in wapens en munitie. De demonstratie met het nieuwe ge schut is bijgewoond door een zestigtal generaals uit elf landen. De demonstra tie heeft, als men de directie van Con traves geloven mag, nogal enig opzien gewekt. Het geschut heeft een buitenge woon grote vuursnelheid, de vuurleiding is geheel elektronisch en geautomati seerd. Philippyns Danstheater. Het Philip- pijns Danstheater zal op doorreis van Pa rijs naar Hamburg van 6 tot 10 mei enkele voorstellingen geven in Carré in Amster dam. De groep, afkomstig uit Manilla, be staat uit ruim veertig meisjes en jonge mannen. In Parijs is zij opgetreden ter ge legenheid van het jaarlijkse festival van het „Theatre des Nations". Willem van Seters, schipper van de motor-reddingboot „President Jan Leis", gestationeerd in Hoek van Holland, heeft de zilveren medaille voor 25 jaar trouwe dienst ontvangen van de Kon. Noord- en Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen. Van zijn be manning kreeg de heer Seters, die in die kwart eeuw 320 levens heeft mogen red den, een gouden vulpen met inscriptie. Hij ontving het ereteken uit handen van de vice-voorzitter van de redding maatschappij, mr. J. Th. van Munster van Heuven, die in herinnering bracht, dat van die 320 mensen er 113 waren, die van een wrak moesten worden gehaald of uit zee moesten worden opgevist in de 18 jaren, dat de heer Van Seters nog in Stellendam op de reddingboot „Koningin Wilhelmina" voer. Speciaal releveerde hij de moeilijke reddingen van beman ningsleden van de „Faustus", de „An- nam", de „Spankerk" en de „Gatt". Afgevaardigd door de Deense Oost- Aziatische Compagnie, aan wie de „An- nam" had toebehoord, las mevrouw Inge Gazan een telegram van haar maat schappij voor, die met herhaalde dankbetuiging de rampnacht van 1 februari 1953 in herinnering bracht, toen de „Annam" voor de kust verging. BONN (UPI) De 75-jarige Westduitse bondspresident Theodor Heuss is gisteren voor observatie naar een ziekenhuis in Bonn overgebracht. De aard van zijn ziek te is niet bekend. De president werd on wel toen hij donderdag in Dortmund was, waar hij een tentoonstelling zou openen. Hij brak zijn bezoek af en keerde naar Bonn terug. Advertentie Het blijft uw eigen geheimpje: 't Is verbazingwekkend, wat mooi, glan zend, fleurig haar verbetert aan uw ver schijning. 't Is wonderlijk hoe eenvoudig u dat kimt bereiken met POLYCOLOR- Kleurshampoo. Gewoon, thuis zelf uw haar wassen: De kleur wordt véél mooier, een grijs haartje verdwijnt! kleurshampoo Tube 1.95 Keus uit 20 tinten. 't hoort bij uw make-up! Doe 't zelf - óók de crème behandeling - met de POLYCOLOR Haarkuur. Vraag het uw drogist of parfumerie. (1.95) LAHNEMANN - Liren N.H. - Postbus 18. Imp. vin Polycolor K 2 r Pliccntubex Mouson Mirjrtc Astor Blendix (Van onze correspondent in Londen) Veldmaarschalk Montgomery heeft gis teren, bij zijn terugkeer uit Moskou op London Airport zijn verontschuldigingen aangeboden aan de Amerikaanse politie ke leiders voor zijn krasse uitlatingen voor de Amerikaanse televisie, welke zonder twijfel schade hebben berokkend aan de Brits-Amerikaanse betrekkingen. Of Montgomery's spijtbetuiging veel zal hel pen, gelooft men niet, maar men vindt het in elk geval verstandig dat hij zonder terughouding zijn dwaze opmerking heeft teruggenomen, dat hij er bij het uitbre ken van een oorlog niet voor zou terug deinzen zelf een Amerikaan neer te schie ten om de Verenigde Staten tot actie te bewegen. Hij zei dat dit een grapje was ge weest. In het Lagerhuis heeft het vrouwelijke conservatieve lid Dame Irene Ward een motie van wantrouwen tegen Montgome ry ingediend. Mevrouw Ward ontkent niet het recht dat Montgomery heeft critiek te oefenen op de Britse bondgenoten, maar hij behoort volgens haar de moed te heb ben zijn titel en pensioen op te geven. Zij betreurt dat Montgomery niet Churchill's voorbeeld heeft gevolgd door zijn verant woordelijkheid neer te leggen en zijn op volgers loyaal te steunen. Hoewel vele conservatieve Lagerhuisleden het er over eens zijn, dat het vraaggesprek zowel wat inhoud als tijdstip betreft ongelukkig was, De zeventigjarige mevrouw Catherine Ranonis heeft zich op de derde verdieping van haar woning in de Amerikaanse stad Philadelphia, bewapend met een ver vaarlijk geweer en onder luide toejuichingen van een groot piibliek met succes vier uur verdedigd tegen aanvallen van de politie, die haar met traangasbommen bestookte om. haar te kunnen arresteren. Mevrouw gooide die bommen doodrustig terug, zodat de politie snikkend moest afdruipen. Het was allemaal begonnen toen mevrouw water goot op de hoofden van het personeel van een begrafenis onderneming, omdat zij het beu was dat er aldoor lijkwagens voor haar ramen geparkeerd werden. Toen de politie niets meer deed en de belegerde dame zich dus begon te vervelen, gaf zij zich vrijwillig over. De linkerfoto toont een politie man, die haar handen greep, terwijl zij uit een raam leunde, waaruit wolken traangas naar buiten dreven. Op de rechterfoto het transport naar de grond. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.iiiiiiiiiiiiillllt 1 EI De Zaanlander geeft, op z'n menu van de week, voor woensdag de tip: „geforceerde eieren, kropsla, aard appelpuree". Geen kip, die zich dat laat wel gevallen. TIJD De (Heerlense) zaak „One Hour Cleaning" adverteert: „Uw kostuum in 2 dagen ge reinigd". i KAAS In de etalage van de levensmiddelen zaak van J. de Vreede te Rotterdam een kaartje bij een kaas: Griëerenkaas. Om zo te zien léék die kaas op Gruyère. JUTTE Als Foto Jutte iets doet, dan doet Foto Jutte dat goed en degelijk en neemt zij er de tijd voor: hetgeen blijkt uit deze in Het Parool: Foto Jutte. Goede pasfoto's in 7 mnd. klaar. Bruidsfoto's, repor tages, multifoto's. Ontwikkelen en afdrukken. OPZOEKEN In Het Vaderland: You never cat so good, so much As in The Hague, in our,Old Dutch", Buitenhof 50, Den Haag. Zoekt u even in uw Engelse woorden boek het werkwoord to cat op? TALARIUS In het zeemanshuis aan het Kadijks- plein te Amsterdam is een receptie ge houden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het zeemanshuis en de daarbij behorende zeevaartschool. Talrij ke oud-leerlingen, leraren, vertegenwoor digers van de marine en van scheep vaartmaatschappijen en van het ge meentebestuur kwamen het bestuur van de school en de directie met het eeuw feest gelukwensen. Vandaag hebben leer lingen en oud-leerlingen aan de school een gebrandschilderd raam aangeboden. De Vereniging van Oud-Leerlingen gaf een tegeltableau ten geschenke. Feike Asma. De organist Feike Asma is uitgenodigd voor een concerttournee door de Verenigde Staten. In de periode van 26 oktober tot 15 december zal de organist dertig concerten geven op de grootste orgels van Amerika en Canada. Voor de radio zal Feike Asma in beide landen enkele programma's uitvoeren van werken van Nederlandse componisten. wordt verwacht dat de motie, welker sen timent tot velen spreekt, weinig steun zal ontvangen, omdat men ondanks alles Montgomery als een groot man beschouwt die men zeker niet het gemis aan moed durft te verwijten. Het is daarom onwaar schijnlijk dat de motie in debat zal komen, maar indien zij zonder meer op de agenda blijft staan, dan zal zij voor Montgomery een blijvend verwijt vormen. (Reuter/UPI) Over zijn bezoek aan Moskou zei hij: „De gehele zaak is een persoonlijke aangelegenheid en wat ik ver nomen heb is mijn zaak". Montgomery zei dat hij de kwestie van een topconfe rentie niet had besproken. Hij ontkende van plan te zijn premier Macmillan ver slag over zijn bezoek uit te brengen. Op de vraag: „En als iemand dat vraagt?" riep hij uit: „Ah, a 1 s ze me dat vragen". Een Britse verslaggever die de vraag stelde: „U hebt altijd gezegd dat soldaten zich buiten de politiek moeten houden. Hoe legt u uw bezoek uit, gezien deze opmer king?", kreeg ten antwoord: „Ik ging naar Moskou als soldaat om met soldaten te praten. Dat is alles". „Maar Kroesjtsjev was een politicus", aldus de reporter. „Hij was een generaal", aldus Mönty. „Ik meen dat hij een voetballer was", hield de reporter vol. „Hij was beide"', aldus Monty. „Hij is een generaal en hij speelde linksachter voor de ploeg in het mijndorp waar hij werkte. Hij begreep heel goed mijn wens tijdig terug te zijn, opdat ik de Cup Final (heden) zou kunnen zien". De reporter zweeg en een collega nam de ondervraging over. Daar de „Abraham" die donderdag tij dens het défilé bij paleis Soestdijk aan Ko ningin Juliana is overhandigd namens het historisch genootschap „Oud-West-Fries land", door een rukwind uit de doos viel en in stukken brak, heeft de burgemees ter van Hoogwoud, de heer D. Breebaart, de Koningin een tweede „Abraham" aan geboden. Deze zal maandagmiddag in pa leis Soestdijk worden overhandigd door de voorzitter en de secretaris van de oud heidkundige vereniging. De Haagse politie heeft de 37-jarige di recteur van een financieringsmaatschap pij te Den Haag aangehouden, verdacht van medeplichtigheid aan valsheid in ge schrifte, waardoor de Haagse Zuid-Hol landse Bank bewogen werd een bedrag van 200.000 af te geven. Deze zaak houdt verband met de indertijd geruchtmaken de Citeria-sportauto-affaire. De construc teur van deze auto, de 31-jarige Haagse autohandelaar, zal zich op 12 mei voor de Haagse rechtbank wegens oplichting te verantwoorden hebben. In 1957 was de financieringsmaatschap pij, waarvan nu de directeur is aangehou den, geldschieter voor de autoconstruc teur, die toen voor 230.000 in de schuld bij deze financieringsmaatschappij stond. Dit bedrag wist de autohandelaar tot on geveer 200.000 terug te brengen. De di recteur van de financieringsmaatschappij die wel eens wat van het door de autohan delaar verschuldigde bedrag terug wilde zien, zette hem het mes op de keel. Hij stelde een door hem ondertekend en op ge zegeld papier met een schrijfmachine ge schreven stuk op, daarbij het onderste ge deelte blanco latend. Dit stuk gaf hij aan de autohandelaar met de boodschap, dat deze nu maar moest zien, door er zelf nog wat bij te zetten, Van een bank een cre- diet los te krijgen van 200.000. De Haag se autohandelaar tikte daarna op het stuk een geloofwaardig verhaal over een han del in tweedehands auto's met een relatie in Frankrijk. Met het aangevulde stuk is de directeur van de financieringsmaatschappij naar de Zuid-Hollandse Bank gegaan, waarmede de autohandelaar al geruime tijd relaties onderhield. De bank ging in op de voorgestelde transactie en maakte het bedrag van 200.000 over aan de directeur van de fi nancieringsmaatschappij, die nu het geld, dat de autohandelaar hem schuldig was, terug had. Toen verleden jaar een onderzoek werd ingesteld naar de gedragingen van de auto handelaar in verband met de Citeria-af faire, waarbij tonnen gemoeid waren en ook de naam van de Zuid-Hollandse Bank werd. genoemd, is de recherche dieper op deze kwestie ingegaan, waarbij ook deze financiële praktijken aan het licht kwa men Advertentie Horizontaal: 1 stafrijm, 8 jongens naam (afk.), 9. pers. vnw, 10. Chinese afstandsmaat, 12. slag ader, 15. klaar, 16. stek, 18. koor, 19. telwoord, 20. meisjesnaam, 22. klamp, 24. plaats in Noord- Afrika, 25. koraaleiland, 26. prooi, 28. vlaktemaat, 29. elektr. geladen atoom, 31. deel van het. oor, 33 nieuw, 35. vaartuig (afk.), 36. jongensnaam, 38. bijwoord, 39. deel van de mast, 40 jongens naam, 42. bloedvorming bevor derend middel. Verticaal: 1. zinnebeeldig, 2. muzieknoot, 3. meisjesnaam, 4. vervelend wezen (Fr.), 5. Turks bevelhebber, 6. voorzetsel, 7. beziens. waardigheid in Frankrijk, 11. voorzetsel, 13. vreemde munt, 14. inlichting, 15. reeds, 17. oogvocht, 19. geannexeerde plaats, 21. meisjesnaam, 23. bloeiwijze, 27. groente, 28. Eng. bier, 30. herkauwer, 32. peulvrucht, 34. water in Friesland, 36. toiletgerei, 37. kip peneigenschap, 39. muzieknoot, 41. lid woord. Inzendingen vóór donderdagochtend, uit sluitend per briefkaart, aan een onzer bureaus. Prijzen: 7,50, 5,—, 2,50. Oplossing puzzel no. 23: 1. gelaat-getal (a), 2. krekel-kreek (1), 3. kelder-rekel (d), 4. school-schol (o), 5. soe- pel-spoel(e). 6. Londen-dolen (n), 7. helder- heler (d), 8. elkaar-klaar (e), 9. teller-teler (1), 10. kaneel-laken (e), 11. scheel-schel (e) 12. straat-staat (r), 13. Potter-troep (t), 14. somber-sober) (m), 15. toeter-otter(e), 16. panter-pater (n). De zegswijze luidt: „Al doende leert men". Prijswinnaars: 7,50: J. Ros, Eenhoornstraat 9. IJmui- den; 5,G. A. Suman, Leidsevaart 218, Haarlem; f 2,50: H. Das, Iepenstraat 12, Haarlem-Noord. de Open brief Aan zijne Excellentie de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, h.t. afwezig. Excellentie! Is het Uwe Excellentie bekend dat zich aan het Nederlandse klimaat een gestadige verandering voltrekt in dier voege dat het aantal dagen per jaar waarop het vriest en het aantal dagen per jaar waarop de zon schijnt steeds geringer worden? Zo ja, is het dan Uwe Excellentie bekend dat de bovengenoemde dagen van het grootste belang zijn voor de Nederlandse volksgezondheid, de vriesdagen niet alleen door het daarmee in de regel gepaard gaande ijsvermaak, dat aan jong en oud een heilzame lichaamsoefening biedt, maar ook doordat de droge, pittige, ons uit het oosten toewaaiende atmosfeer een spoor slag is voor de bloedsomloop en daarmee voor de hele stofwisseling, en de zonne dagen niet alleen omdat zonbestraling de aanmaak van het vitamine D bevordert en tal van huidaandoeningen geneest, maar ook omdat op deze dagen oud en jong naar buiten wordt gelokt en daar zijn huis- en schoolbakkenheid afschudt? En zo ja, zou Uwe Excellentie dan in overweging willen nemen, gezien de bovengenoemde ongunstige klimaatver anderingen, naast het winter privilege van onze jeugd, het vanouds bekende vader landse ijsvrij, zodra De Bilt ons een dag voorspelt, windstil, zoel en onbewolkt, kortom een dag die wij tegenwoordig met een kruisje in ons hart aantekenen, aan diezelfde jeugd een tweede privilege te willen verlenen, de zomerse tegenhanger van het ijsvrij, het zonvrij? Mocht Uwe Excellentie aan dit denk beeld kunnen wennen en het vervolgens ten uitvoer brengen, dan kan Zij ervan verzekerd zijn dat Zij daarmee de eeuwige dank van ons volk, in elk geval van ons jonge volk verwerft. Wat Haar oud-collega Drees voor de ouderdom betekent, wordt Zij dan voor de jeugd. Belcampo Advertentie Hoofdpijn... maar ook andere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets! De besturen van de Nederlandse Ver eniging van Ex-Politieke Gevangenen en van de Nationale Federatieve Raad van het Verzet hebben een dringend beroep gedaan op de Nederlandse bevolking en speciaal op de jeugd om de voor ons volk zo belangrijke data, 4 en 5 mei, niet te vergeten. In hun oproep zeggen deze besturen: „Op 4 mei zullen de 280.000 doden, die Nederland in de jaren 1940-1945 verloor, weer worden herdacht. Kerkdiensten en bijeenkomsten zullen worden gehouden om de herinnering aan hen, die als mili tair of koopvaarder, als slachtoffer van oorlogsgeweld of als gedeporteerde, als ge vangene of als vervolgde gevallen zijn, levendig te houden. Jeugd van Nederland, tracht je eens in te denken wat dat betekent: 280.000 do den. Het waren vrouwen en mannen, die slachtoffer werden van een systeem, dat macht boven recht stelde. Zij vielen op dat wij weer in vrijheid konden leven. Realiseren wij ons nog wel eens wat vrij heid eigenlijk betekent? Op 4 mei zullen wij de doden van de tragische jaren 1940-1945 weer gedenken. Stille tochten zullen naar de graven en monumenten trekken om daar zwijgend wat bloemen neer te leggen. Zal de Nederlandse jeugd daarbij aan de kant staan of zal zij met ons, slechts enkele minuten, denken aan het grote leed dat over ons is gekomen? In vele plaatsen van ons land wordt de deelne ming door de jeugd aan stille tochten door gemeentebesturen, leraren en onderwijzers aangemoedigd, maar daar waar dat niet gebeurt kan zij zelf het initiatief nemen om al dan niet in groepsverband aan de herdenking deel te nemen. De herinnering aan de jaren van strijd voor onze afhankelijkheid mag niet ver vagen; onze 280.000 doden hebben er recht op, dat ivij hen in eerbied gedenken. Neemt daarom deel aan de stille tochten en laat ook de bevrijdingsdag 5 mei niet onopgemerkt voorbij gaan." WASHINGTON (UPI) De N.A.S.A., het Amerikaanse bureau voor aëronautiek en ruimtevaart, heeft bekendgemaakt dat het afvuren van een raket naar Venus in juni is uitgesteld, wegens „technische moeilijkheden." Volgens officiële zegslie den is het meest geschikte tijdstip voor een schot op Venus 13 januari 1961. Taak LONDEN (UPI) In het kader van het lopende zeven jarenplan hebben Russische wetenschapsmensen zich tot taak gesteld de maan en planeten te bereiken, aldus heeft Evald Mustel, corresponderend lid van de Russische Academie van Weten schappen voor radio-Moskou verklaard

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5