MAANDAG CONFERENTIE TE GENEVE RIVELLA J 47.50 ÊÈÊtSk Voorpostengevecht na de kettingreactie die Kroesjtsjev ontketende (L#er vliet „Polyestra" „Als Bonn vijftig divisies had, was er geen kwestie-Berlijn" Zomer PANTALONS 29 Een weg vol woorden naar de top Overtollig maagzuur kunt U blussen. Met een paar Rennies. Theorie van een jonge Amerikaanse hoogleraar Rivella ook suikervrij! Brusselse politie zoekt een bende brandstichters Geen ander model Volkswagen Metrotunnel onder de Nieuwe Maas B. en Wvan Rotterdam vragen een eerste krediet van ruim f 31 miljoen Vrachtauto in brand op de Hembrugpont Den Haag zonder stroom als gevolg van explosie Kerkelijke critiek op Britse vorstin wegens cafébezoek KANKERBESTRIJDING IN BELG IE Vier kerntoestellen voor universitaire centra VRIJDAG 8 MEI 19 59 - vt-W, Vv -? (Van onze correspondent in Bonn) In het meest geroutineerde conferentieoord ter wereld. Genève. begint maan dag de poging om de af en toe kokende Russisch-westelijke spanning van de afgelopen zes maanden in het kanaal der ontspanning te reguleren. De ministers van Buitenlandse Zaken van Rusland (Gromvko), de Verenigde Staten (Herter), Groot-Brittannië (Selwyn Lloyd) en Frankrijk (Couve de Murville) fungeren hierbij als diplomatieke waterbouwkundigen. Al hun goede woorden van de laatste dagen nemen echter niet weg, dat van enig optimisme over deze confe rentie geen sprake is. Waar beide partijen tegenover elkaar staan met maximale eisen, daar lijkt het moeilijk bruggen te slaan. Wat men tenminste mag verwachten van deze conferentie is, dat men er in slaagt wederzijds zo veel concessies te doen dat de weg geëffend wordt voor een topconferentie tussen Kroesjtsjev, Debré (of De Gaulle?), Macmillan en Eisenhower. Maar of zo'n top conferentie met een schreeuwende Kroesjtsjev veel zin heeft? In het Westen is men niet overal overtuigd van het nut van een dergelijke conferentie in deze zomer De weg naar Genève was geplaveid met dreigementen, paaiende redevoeringen, plan na onuitvoerbaar plan en woorden als „disengagement" waar iedereen ids anders onder verstaat. De etappeplaatsen van deze zes maanden lange weg kan men als volgt aangeven: 1. OP 10 NOVEMBER van het vorige jaar verklaarde de Russische minister president Kroesjtsjev te Moskou: „De tijd is kennelijk gekomen, dat de westelijke machten, die de overeenkomst van Pots dam ondertekenden, afzien van de rest ui ten van het bezettingsregime in Berlijn en daarmede de mogelijkheid openen om een normale situatie in de hoofdstad van Qost- Duitsland te scheppen. De Sovjet-Unie zal van haar kant die functies in Berlijn, die nog worden uitgeoefend door Russische organen, overgeven aan het soevere'iie. Oost-Duitsland". Dat betekende iat df> Russen wensten dat de Verenigde Staten. Groot-Brittannië en Frankrijk zich uit West-Berlijn zouden terugtrekken Zij dreigden met een eenzijdige opzegging van het bezettingsstatuut en met het ovei- geven van hun rechten aan het Oostduitse bewind. 2. OP 27 NOVEMBER zond de Sovjet unie nota's aan de westelijke mogend heden, waarin geëist werd dat West-Ber lijn een „vrije, gedemilitariseerde stad" zou worden. Binnen zes maanden moest het westen toegeven, anders.... Wie in die dagen in Berlijn was, voelde -zich op een tijdbom wonen, waarvan het mecha nisme op 27 mei in werking zou komen. In werkelijkheid bleek dit ultimatum niets anders te zijn dan een van die talloze drei gementen die de Russen de laatste jaren zo kwistig hebben rondgestrooid om de tegenstander in tijdnood te brengen. De vrijheid van W est-Herlijn 3 OP 31 DECEMBER verwierp het westen de Russische nota waardig en kalm. Onderhandelingen onder druk, al dus het westelijke antwoord, zijn onaan vaardbaar. Een eenzijdig opzeggen door Rusland van de overeenkomsten over Ber lijn accepteerde men evenmin. En van een vrije, gedemilitariseerde stad West-Ber lijn midden in Oost-Duitsland, indien het westen zijn troepen er uit zou terug trekken wilde men in het westen even min iets weten. De Amerikanen stonden er op, dat hun troepen vrij en ongehinderd door Oostduitse zones naar West-Berlijn mochten gaan. Zo nodig zouden zij voor Advertentie ADVIEZEN VOOR SLECHTHOREND EN Waarom hebben wij twee oren en niet maar één Niet om méér te horen, maar om beter te horen. Slechthorenden, die met beide oren nog redelijk hoten, kunnen tegen woordig gelukkig hun twee oren inscha kelen door middel van de dubbelzijdige (stereofonische) hoorbrillen. Theoretisch was dat vroeger met twee afzonderlijke boortoestellen ook mogelijk, maar het was nogal omslachtig twee hoortoestcllen mee te sjouwen en in twee oren telefoontjes met snoeren te moeten dragen. Geen wonder, dat de dubbelzijdige hoorbril dagelijks meer in gebruik komt. Het is ongelooflijk hoe natuurlijk en duidelijk de geluiden weer worden ge hoord, als deze Uw beide oren weer kunnen bereiken. Deze serie adviezen wordt U aangeboden door noren zien 4 KONINGSTRAAT *1 HAARLEM TEL. 16171 Couve de Murville (Frankrijk). die vrije doortocht en voor de vrijheid van de 2X miljoen V/estberlijners vechten.... In deze westelijke nota's aan Moskou klonk evenwel ook een verzoenlijker toon. Washington vroeg bij voorbeeld of de Russen bereid waren te onderhandelen over de kwestie-Berlijn, en wel in het raam van onderhandelingen over een op lossing van het Duitse probleem en van de kwestie van de Europese veiligheid. 4. OP 10 JANUARI verrasten de Russen de wereld met een ontwerp-vredesverdrag voor Duitsland. In een vredesconferentie met 29 landen, te houden te Warschau of Praag, zouden de 48 artikelen van dit Rus sische ontwerp besproken moeten worden. Het ontwerp zelf was in alle onderdelen voor het westen onaanvaardbaar. De Rus sen eisten namelijk een neutraal Duits land, een terugtrekken der vreemde troe pen. de vorming van een vrije stad West- Berlijn, het verbod voor Duitsland om kern- en raketwapens te bezitten, en der gelijke. In feite kwam het ontwerp neer op de vorming van drie Duitslanden: Oost en West-Duitsland en West-Berlijn. 5. OP 16 FEBRUARI wezen de weste lijke mogendheden dit voorstel van de hand. Eerst moest er, aldus de westelijke landen, gepraat worden over alle Duitse problemen. De Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk stelden concreet voor een ministersconferentie te houden over Duitsland, waarbij Oost- en West- Duitsland als adviseurs mochten aanzitten. 6 OP 2 MAART draaiden de Russen er niet meer om heen: zij grepen, bijna gretig, de gelegenheid aan om met het westen te kunnen praten. Maar ook stonden zij er op. dat er een topconferentie met Kroesj tsjev. Eisenhower, Macmillan en Debré (of De Gaulle?) zou volgen. Van Brandt tot Dalles Zo verliep het spel in nota's, redevoe ringen en vraaggesprekken, vol dreige menten. plannen en wat dies meer zij. Ook hier ging het echter niet om het spel. maar om de knikkers. Evenwel, tussen 10 november en 11 mei gebeurden er nog een reeks andere dingen in de wereld, die alle van belang waren voor 't „papieren debat" van de afgelopen zes maanden. Op 7 december toonde de Weslberlijnse bevol king in vrije verkiezingen, waar zij stond. De (communistische) S.E.D. werd vernie tigend verslagen, Willy Brandt's ster be gon te rijzenEen week later verkon digde de Noordatlantische Verdragsorga nisatie te Parijs, dat het westen niet van plan was West-Berlijn op te geven. Daar na trokken een reeks westelijke tegen slagen de aandacht, die zo meent men pas de laatste weken konden worden ge neutraliseerd. De Britse premier Macmillan ging naar Moskou tot grote teleurstelling van Bonn, dat daarna te lijden kreeg van een anti- Duits offensief in de Britse pers. Macmil lan sprak vervolgens met De Gaulle en Adenauer maar de geruchten over wes- Advertentie Advertentie Van Nelle bestellen lelijke u-g_..oLelnngen hiëituu *.ui. -T het nog niet genoeg was, verloor het wes ten met één slag in feite twee staatslieden var. wie bekend was dat zij tot de stand- vastigsle mannen behoorden in hun hou ding tegenover de Sovjet-Unie. De Ame rikaanse minister Dulles, al maanden ern stig ziek, moest aftreden en werd vervan gen door Hérter, en de Westduitse bonds kanselier Adenauer kondigde zijn ver dwijnen uit de actieve dagelijkse politiek aan Hij werd C.D.U.-kandidaat voor het Westduitse bondspresidentschap. Daartus sendoor speelden dan nog reeksen onge controleerde berichten over tegenstellin gen inzake verdunde zones in Europa, over al te grote Britse bereidheid tot con cessies en al te grote Duitse starheid, over de slagzin „geen westelijke concessies zon der Russische tegenconcessies", over plan nen om een herenigd Duitsland te krijgen via (wat men aan de Amerikanen toe schreef) een confederatie tussen Oost- en Westduitse deelstaten. Kortom, in een sfeer van zes maanden durende geruchten over plannen en voorstellen, alle de toe komst van Berlijn en Duitsland betreffen de kwam het eindpunt Genève in zicht Het eindpunt waar twee diametraal tegen- ever elkaar staande meningen op elkaar zullen stuiten Het politieke schaakspel Waar gaat het in Genève om, wat is het westelijke, wat het Russische standpunt? Het gaat om onderhandelingen tussen de vier ministers over zoals het officieel heet „vragen, die samenhangen met Duitsland inclusief een vredesverdrag met Duitsland en de kwestie-Berlijn". Over Duitsland ging het ook op de ministers conferentie van Genève in de herfst van 1955, nadat enkele maanden tevoren een topconferentie was gehouden. Toen kwam men geen stap verder. Thans staan op nieuw tegenover elkaar: HET WESTEN dat te Genève met een „onderhandelingspakket" zal verschijnen waaruit zal blijken dat: 1. maatregelen nodig zijn om de Europese 'veiligheid, de algemene" ontwapening en dë hereniging van Duitsland in drie etappes tot stand te brengen; 2. in een grote Europees-Russische ruimte een inspectie op de bewapening moet worden gehouden; 3. een toenadering tussen Oost- en West- Duitsland via een intensiever tech nisch contact tot stand kan komen: 4. aan hét slot van een gehele ontwikke ling vrije verkiezingen in geheel Duits land zullen staan en pas na de Duitse hereniging sprake zal zijn van een vredesverdrag met Duitsland; 5. voor de nabije toekomst de vrijheid van West-Berlijn niet zal worden op gegeven. DE SOVJET-UNIE, die dezer dagen op Advertentie Van Nelle bestellen Vier van de deelnemers aan hel gesprek op hoog niveau dat maandag in Genève begint. Van links naar rechts: Herter (Verenigde Stalen), Andrei Gromyko (Sovjet-Unie), Selwyn Lloyd (Groot- Brittannië) en Von Brentano (West- Duitsland), die slechts waarnemer wil zijn. een conferentie met haar satellieten te Warschau nog eens liet blijken, dat: 1. zij de Duitse hereniging niet wenst. Op 7 maart verklaarde Kroesjtsjev te Leip zig: „De volken van de wereld en de Duitsers zouden heel goed zonder her eniging van de beide Duitse staten kunnen Wen". 2. zij slechts van plan is te praten over een vredesverdrag (met Oost-Duits land) en de kwestie-Berlijn (waar men het communistische regime wil doen infiltreren en de westelijke macht, die hier een waardevol pand bezit midden in de communistische wereld, wil elimineren). In het licht van dit alles is ieder groot optimisme over Genève ietwat onwezen lijk. Waar het westen moet vasthouden aan wat het heeft en er daarenboven oo uit moet zijn de communistische macht terug te dringen, daar is de Sovjet-Unie op consolidering van haar macht uit. voor al na de morele nederlagen in Hongarije, Polen en Oost-Duitsland. De gewapende toestand van beide oppo nenten is wel zo ver gevorderd, dat beiden weten wat de druk op de laatste knop zal inhouden.... Anderzijds: de huidige toe stand in Europa zal steeds weer onzeker heid met zich meebrengen, gevaar voor conflicten, gevaar voor erger. Waar van westelijke zijde te Genève zal worden ge zegd: „Eerst de Duitse eenheid, nas daarna een vredesverdrag met Duitsland" en van Russische kant: „Eerst een vredesverdrag en daarna moeten Oost- en West-Duits land maar verder zien" daar gaat het in feite dan ook om veel meer: om het heen-en-weer-schui ven van belangrijke politieke schaakstukken rond het drei- gendste gevaar, een groter conflict, dat men ten koste van veel moet vermijden. Alleen daarom zal men reeds blij zijn als „Genève" een opnieuw heen-en-weer- schuiven van oude stukken naar nauwe lijks nieuwere posities zal betekenen. Advertentie In een hand-omdraaien. 'n Ideale remedie - en afdoende. Altijd - overal kunt u Rennies nemen. Onopvallend. Zonder water of wat ook. Gewoon laten smelten op de tong, opgelost in uw eigen speeksel, vinden de werkzame bestanddelen hun weg naar de vuurhaard. En blussen die on-mid-del-lijk. 'n Wonder dat u zelf kunt ondervinden. (Van onze correspondent in Bonn) De 35-jarige Amerikaanse hoogleraar van Duitse afkomst, professor dr. Henry A. Kissinger, kan tevreden zijn over zijn bezoek van enkele weken aan de bonds republiek. Hij had een lang gesprek met minister van Defensie Strauss, die het met zijn opvattingen in grote lijnen eens was, en met bondskanselier Adenauer. Hij sprak voor een grote groep Duitse journalisten die met weemoed schreven dat Kissingers wieg in Furth in Beieren heeft gestaan. En ten slotte: Kissinger kan er prat op gaan, dat veel van zijn denkbeelden hier in vruchtbare bodem zijn gevallen. „Totale oorlog. Kissinger moest in 1938 met zijn ouders uit Beieren vluchten. Hij kreeg een oplei ding in de Verenigde Staten, waar hij gro te bekendheid verwierf door zijn boek „kernwapens en buitenlandse politiek". Het zijn de gedachten uit dit boek, als mede hetgeen hij in een lezing te Ham burg vertelde, die de Duitsers stof tot na denken hebben gegeven. Voor- en tegen standers van de kernbewapening van het Westduitse leger vonden er argumenten voor hun betogen in.... Kissinger gaat ervan uit, dat de totale oorlog met kernwapens nooit gevoerd zal kunnen worden. Een dergelijke oorlog, dat weet zo langzamerhand een ieder, zou geen overwinnaar opleveren en aan twee kanten nederlagen veroorzaken. Hc( beginnen van een derde wereldoorlog mei kernwapens komt neer op het plegen van zelfmoord. Is daardoor de kans op het voeren van iedere oorlog van de baan? Kan men in de toekomst geen enkel con flict meer beslechten met, en geen enke le vorm van agressie meer stuiten door, een vorm van oorlog? Volgens Kissinger is dat stellig wel mogelijk. Hij meent dat „de beperkte oorlog" een mogelijk heid blijft ondanks de kernwapens. Anderzijds is hij er evenzeer van over tuigd, dat zo'n beperkte oorlog toch niet zonder kernwapens, zij het tactische kernwapens, kan worden gevoerd Duitse militaire publicisten, zoals Wein- stein, hebben Kissinger reeds op een lijn gesteld met schrijvers als Liddell Hart en Miksche. Zij noemen Kissinger's werk revolutionair en wel omdat hij uitgaat van onorthodoxe opvattingen. Volgens Kissinger zal de kans op een grote oor log kleiner worden met het groter wor den van de voorraad kernwapens in de wereld. Vóór 1939 werd de kans op een oorlog gróter met het groeien van de hoeveelheid vernietigingsmiddelen. De derde mogelijkheid Kissinger noemt het een demoraliseren de gedachte van het Westen te menen dat er slechts twee mogelijkheden zijn: óf een totale vernietiging van de wereld in ge val van een oorlog met kernwapens, óf volslagen lijdelijkheid. Hij wenst wer kelijk dat er zo iets als een derde moge lijkheid zal blijven, te weten de beperkte oorlog. Niét omdat hij zo van dergelijke kleine oorlogen houdt, maar alleen om dat slechts dan de redelijke kans aanwe zig blijft om ook in deze eeuw van kern bewapening verder te kunnen leven te midden van regionale conflicten. Men moet, zo betoogt deze Amerikaan, de tegenstander concreet gezegd: de Sovjet-Unie steeds weer op de hoogte stellen van hetgeen waartoe men mili tair en politiek 'n staat is, om deze tegen stander er daardoor van te overtuigen, dat hel zinloos is iets groots te onderne men, aangezien dat zal uitlopen op zijn zelfmoord en ónze ondergang. Met andere woorden: Kissinger is ervan overtuigd dat er een ongeschreven overeenkomst tussen het Westen en Moskou mogelijk is. waarin beide partijen zich onderwerpen aan de grenzen van hun politieke en mi litaire mogelijkheden. En hij wijst ten deze op twee gevallen, die beide als ken merkend voor zijn opvattingen kunnen worden beschouwd: 1.) Tijdens de oorlog in Korea zagen de Amerikanen af van een bombardement De ideale drank voor diabetici en voor hen die slank willen blijven. slechts 14 kcal. per flesje van 240 cc. goedgekeurd door de N.V.S. prijs: 32 cf. Let op het blauwe etiket efttulebd clcm WulaU I EEH FRIESCHE VUG-DOMO PRODUCT (Van onze correspondent in Brussel De Brusselse politie speurt ijverig naai de misdadigers, die in de afgelopen weken in Brussel branden hebben gesticht. In de nacht van zondag op maandag bereikte deze vlaag van brandstichting haar hoog tepunt mol twee branden, waarbij 't thea ter Agora werd verwoest. De even beken de bioscoop GaUerie werd voor ondergang behoed. Er zijn zoveel aanwijzingen van een misdadige opzet, dat de politie ervan overtuigd is te doen te hebben met een bende jeugdige pyromanen. Twee jonge mannen werden gearresteerd, maar hun alibi schijnt te kloppen. Sedert een paar jaren worden in Brussel geregeld kleinere branden geslicht. De brand in „Agora" was bijzonder ge vaarlijk. Een van de ingangen van deze bioscoop komt uit op de historische Gro te Markt van Brussel. Bewoners van de belendende straten, voornamelijk anti quairs, gespecialiseerd in oude boeken en kunstvoorwerpen, moesten in enkele uren hun schatten in veiligheid brengen. Het Agora-theatèr in Brussel was 33 jaar geleden, toen het werd opgericht, de grootste bioscoop van continentaal Euro pa. De stomme films die er werden ge draaid, vonden indertijd in een orkest van vijftig muzikanten een bijzonder aantrek kelijke omlijsting. Thans was Agora een bescheiden wijkbioscoop. Advertentie Vari Nelle bestellen 1 Een woordvoerder van de Volkswagen fabrieken heeft verklaard dat de onder neming niet overweegt om het model van deze auto binnen afzienbare tijd te wijzi gen. De fabriek heeft in de Frankfurter All- gemeine Zeitung een mededeling ge plaatst dat de Volkswagenfabriek geen plannen heeft het model te veranderen, dit in tegenstelling met hetgeen door dit blad was gemeld. Advertentie Advertentie Van Nelle bestellen I wash and wear plooivast kreukvrij wasbaar Grote Houtstraat 96 - Haarlem Telefoon 12210 door vliegtuigen van het Chinese gebied, ten noorden van de rivier de Jaloe. Als „tegenprestatie" zagen de Chinezen er toen vanaf de twee Amerikaanse aan- voerhavens in Zuid-Korea te bombarde ren. 2. Op Quemoy schieten de Chinese communisten weliswaar met artillerie granaten, maar ze vallen het nationalis tische eilandje niet aan met vliegtuigen. „In ruil" daarvoor begeleiden Ameri- transportschepen slechts tot de drie- mijls-zone. Van militaire zijde wordt ingezien dat de staatslieden armslag nodig hebben om verder te pralen. Komt er ergens een oorlog een kleine oorlog om een regio naal conflict dan dienen, aldus Kissin ger, de militairen niet zo snél en zo véél mogelijk, maar zo langzaam en zo wéinig mogelijk te vernietigen, om de politici en staatslieden de kans te geven elkaar te elfder ure toch nog te vinden. Kissinger betoogde voorts, dat. wanneer de bondsrepubliek vandaag vijftig divir sies zou hebben gehad, de moeilijkheden om West-Berlijn niet zouden zijn ont staan. Hij is er ook van overtuigd, dat Washington er genoeg van krijgt bij iéder conflict in de wereld zijn bestaan op het spel te zetten vandaar zijn ver dediging van beperkte oorlogen. Vandaar ook zijn pleidooi voor kernbewapening van de Westeuropese staten. „Iedere Europese staat die de kernbewapening afwijst, drijft Amerika langzaam maar zeker uit Europa", zo zegt hij. Kissinger is ervan overtuigd dat Kroestsiev gevaarlijker is dan Stalin en dat de Russische doeleinden dezelfde zijn als tijdens Stalins bewind. Het zijn denkbeelden, waarover men in West-Europa eerst zijn gedachten wil laten gaan. In West-Duitsland vonden zij een vruchtbare bodem. Men vóélt zich hier dichter bij de Sovjet-Unie, dan Wash ington, New York en de Harvard-univer- siteit. waar Kissinger doceert. Zeker te Bonn rekent men het liefst met de eenvoudige getallen: de NAVO heeft twintig divisies in Europa, de Sov jet-Unie en haar bondgenoten 175. Het verschil wordt gevormd door tactische kernwapens, waardoor nóóit, een grote oorlog zal uitbreken. Om alle Westduit sers, hoe onverschillig zij ook lijken te denken over het gehele militaire vraag stuk, onder de noemer „Bonn" te bren gen, getuigt evenwel niet van werkelijk heidszin. B. en W. van Rotterdam hebben thans de gemeenteraad voorgesteld om tot de aanleg van de voorgenomen metroverbin ding tussen het centraal station en het Zuidplein te besluiten en reeds over te gaan tot de uitvoering van de tunnel on der de Nieuwe Maas. Een eerste krediet van f 31.300.000 wordt daarvoor gevraagd. De investeringen voor het gehele pro ject worden geschat op f 134.300.000.-. Het voor rollend materieel uitgetrokken be drag ad f 13.500.000.- heeft betrekking op 32 rijtuigstellen, waarmee per kwartier 3500 passagiers kunnen worden vervoerd. Het totale bedrag zal over een tijdvak van vijf tot zeven jaren worden opgeno men. B. en W. wijzen er met nadruk op, dat tal van vraagstukken, die met het gehele metroplan annex zijn, nog om nadere bestudering vragen. De resultaten daar van zullen in een tweede metrorapport worden neergelegd. Woensdagmorgen is op de Hembrug pont over het Noordzeekanaal een vracht auto in brand gevlogen. De 23-jarige chauffeur G. Kerkhof liep brandwonden op en moest naar een ziekenhuis in Zaan dam worden overgebracht. Twee perso nenauto's en een militaire wagen werden beschadigd. De brand werd met een brandbhisapparaat van de pont geblust. De vrachtauto is in beslag genomen door de rijkspolitie. De brand is ontstaan doordat een bijrij der uit een bus benzine in de carburateur wilde gieten. De vrachtauto was 's mor gens in Haarlem gekocht. Bij het uitbreken van de brand ont stond even een paniek daar op de pont ook nog een tankwagen met 10.000 liter benzine stond. Woensdagmiddag om halfvijf heeft zich in het onderstation van het gemeentelijke elektriciteitsbedrijf te 's-Gravenhage een ontploffing voorgedaan, als gevolg "waar van de stroomlevering aan de binnen stad en aan de Haagse Tramweg Maat schappij uitviel. Om ongeveer kwart over vijf konden het tramnet en een deel van het stadscentrum weei van elektrische stroom worden voorzien. Bij de ontploffing in het elektriciteits gebouw is een muur uitgedrukt. Er brak ook brand uit, die spoedig kon worden geblust. Advertentie Van Nelle bestellen BARNSTAPLE (Reuter) De dis trictssynode voor Plymouth en Exeter van de .Methodistische kerk in Groot- Brittannië heeft eenstemmig een resolu tie aangenomen waarin critiek wordt ge- geleverd op het feit dat koningin Eliza beth onlangs een café heeft bezocht. De synode is niet alleen verontrust over dit bezoek aan een café (in Hertfordshire), doch ook over het feit dat de koningin heeft verklaard dat „het een goede plaats voor het ontmoeten van mensen en het maken van nieuwe vrienden" was. Voorts betreurde de synode het „klaarblijkelij ke verband tussen het genootschap van bierbrouwers en de organisatie van het bezoek". Advertentie Van Nelle bestellen (Van onze correspondent in Brussel) De nationale Belgische organisatie voor de kankerbestrijding, die wordt gepresi deerd door de heer Van Langenhove, de voormalige permanente vertegenwoordi ger van België in de UNO, heeft bekendge maakt dat in 1956 en 1957 18 tot 19.000 Bel gen aan kanker zijn overleden. Ongeveer een van de zes Belgen sterft aan kanker. Ieder half uur sterft een Belg aan kanker en veertig percent van de slachtoffers be hoort tot de werkende bevolking. In het kankerinstituut van de l^euvense universiteit worden pogingen gedaan om een dieper inzicht te verkrijgen in de wij ze waarop kanker ontstaat en zich ver spreidt. Besloten is voor twintig miljoen frank (anderhalf miljoen gulden) aan de vier Bel gische universitaire centra voor kanker bestrijding een betatron te leveren. Deze kernapparaten maken een studie van de gezwellen mogelijk en in bepaalde kanker gevallen is dit instrument onmisbaar. De kosten van deze vier betatrons worden be taald door het interuniversitair instituut voor de kernwetenschappen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 23