Panda en de Gouden Bijl Groen Co Winst Nederlandsche Handel 18,2 tot 17,5 miljoen gulden Mij. van gedaald Jiieiiekker Kans op onweer neemt toe I O.'th&aritunïa Goede resultaten bij de Nillmij Lagere omzetten bij Van Berkel Wereldnieuws Weekend- ...toffees moeten van vein Melk zijn! ^7oc/t iö ket zo VRIJDAG 8 MEI 1959 2 Lagere provisie-ontvangsten en hogere belastingreservering Jaarvergadering HVA Het bod op de Can. Eagle Opgelegde schepen Moederdag-geschenken Utermöhlen in 1959 GRETHA DE BRUI3N "A Chlorophyl (2) VJ Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oiiebranders Franse invoerliberalisatie Dividendvoorstellen Wereldvermaard De uitkomsten van het jaar 1958 geven reden tot tevredenheid, zo deelt de directie van de Nederlandsche Handel-Maatschappij mee in haar verslag aan aandeelhouders. De netto resultaten van het Nederlands bedrijf waren onder andere in verband met vereiste hogere reservering voor vennootschapsbelasting lager dan in 1957. Aan pro visie werd ontvangen 26,6 miljoen (v.j. 30,7 miljoen), aan baten uit interest, wissels en effecten 46.2 miljoen (v.j. 42,1 miljoen) en aan inkomsten uit cultuur ondernemingen 0,3 miljoen (v.j. 0,2 miljoen). De kantooronkosten bedroegen 42,1 miljoen (v.j. 42,1 miljoen), de bijdrage aan het pensioenfonds 3.4 miljoen (v.j. 3,1 miljoen) en voor belastingen werd gereserveerd 10.1 miljoen (v.j. 9,7 mil joen) zodat er een voordeling bedrijfsresultaat bleef van 17,5 miljoen (v.j. 18,2 miljoen). Na verhoging van de buitengewone reserve met 6,5 miljoen (v.j. 5 mil joen) bedragen de open reserves van de maatschappij 63 miljoen, welk bedrag gelijk is aan het aandelenkapitaal. Tevens wordt 2,3 miljoen (v.j. 4 miljoen) ge doteerd aan de onder crediteuren opgenomen bijzondere reserve. Er wordt op de gewone aandelen een onveranderd dividend van 10 percent voorgesteld. De directie wyst er op dat ook in Neder land de industriële investeringen nog ten achter blijven, mede door de op beperking ervan gerichte genomen maatregelen. ..De investeringen zijn te conjunctuurgevoelig om bovendien nog aan fiscale fluctuaties te worden blootgesteld". Onze internatio nale verbondenheid besprekend vraagt de directie zich af of de versterking van de deviezenreserves en de verruiming van de kapitaalmarkt, voorzover die het gevolg zijn van kapitaaluitvoer, niet wat duur zijn gekocht onder de huidige omstandigheden van achterblijvende investeringen. De ver vanging van aandelen- door obligatiebezit, die van de effecten- uitvoer een gevolg is, gaat gepaard met wijzigingen die zich sedert de oorlog in de samenstelling van de besparingen hebben voorgedaan. De achter uitgang in betekenis van de individuele bijdragen tot de kapitaalvorming is niet bevorderlijk voor de efficiëntie en de di versiteit van de economische ontwikkeling. De uitkomsten van het kantoor te New York bleven op peil en de gezamenlijke buitenkantoren droegen meer bij tot de winst dan in het voorafgaande jaar. Het bankbedrijf in Indonesië kon zijn functie vrijwel ongestoord vervullen en had een toenemende omvang van zaken in de tweede helft van het verslagjaar. De In donesische winst werd evenwel wederom Advertentie Uw Gero - leverancier toont U graag de 10 couvert-modellen. Bij aankoop ineens van de com plete inhoud de cassette gratis. Vlekvrij door en door, blijft mooi zon der dat U het behoeft te poetsen. Onbeperkt gegarandeerd door Gero, de grootste fabriek op dit gebied in Benelux. GERO Het Gero Spaarkrediet: Een fabrikaat voor Uw geheie IjWM leven, op aantrekkelijke Pj'I voorwaarden en tèch VAÈr de cassette gratis! Ontweken. Bij Cardiff in Wales is woens dag een tweemotorig vliegtuig van een ijskastenfabriek op een auto neerge stort en in brand gevlogen. Vier men sen zijn om het leven gekomen. Het toestel, dat een propagandavlucht maakte tijdens de „Welsh Ideal Home Exhibition" ontweek net 'n voetbalveld waar 600 schooljongens een sportdag hielden. niet getransfereerd en daarom evenals in vorige jaren niet in de verlies- en winst rekening opgenomen. De cijfers van de balans en verlies- en winstrekening werden mede beïnvloed door een wijziging in de omrekening van de rupiah, waarvoor in 1957 een omrekeningsverhouding van 7Vs 1 en thans een van 10 1 werd aan gehouden. Met betrekking tol de ontwikkeling op de geldmarkt als gevolg van de sterk toe genomen liquiditeit en het door de cen trale bank gevoerde beleid wordt in het verslag aanbevolen dat zal worden ge zocht naar een stelsel waarbij de Neder landsche Bank steeds over voldoende geld marktmateriaal kan beschiken in plaats van zoals nu afhankelijk te moeten zijn van gelegenheden tot versterking van haar schatkistportefeuille die zich incidenteel voordoen. Behalve een aanwas van liquide middelen die een tijdelijk karakter heeft en het gevolg is van de conjunctuur, con stateert de directie ook een blijvende li quiditeitsvermeerdering, waarmee de kre- dietgeving geen gelijke tred heeft gehouden. De directie acht het daarom mogelijk met volledige handhaving van de vereiste liquiditeitsnormen in ruimere mate te gemoet te komen aan kredietbehoeften op In de jaarvergadering van de H.V.A. deelde de voorzitter, de heer E. Bennink, mede dat de kosten voor de tweede sui kerfabriek in Ethiopië ongeveer 30 mil joen zullen bedragen. Op een vraag of het verantwoord is, gezien de dalende suiker prijs, een tweede fabriek in Ethiopië in bedrijf te stellen ,werd geantwoord dat de daling van de suikerprijs enkel en alleen een gevolg was van produktie en con sumptie. Men verwacht voor de komende jaren een belangrijke stijging van de consumptie. De produktie is uitsluitend be doeld voor binnenlands verbruik. Er bestaan thans geen concrete plan nen om tot overneming van een suikerfa briek in Brazilië over te gaan. De verschul digde belasting op winst bedraagt in Ethiopië 32 percent. Thans wordt nog geen belasting betaald op de winst van de on derneming (Wonji). Voor een tweede sui kerfabriek zal de eerste vijf jaar geen be lasting op de winst behoeven te worden betaald. Er bestaan geen plannen voor ta bakscultuur. De financiering van de twee de suikerfabriek zal voor het grootste ge deelte van uit Nederland geschieden. De raad van beheer van de Canadian Eagle Oil Company Limited is in verga dering bijeen geweest ter overweging van het van de n.v. Koninklijke Nederlandsche P:troleum Maatschappij en The „Shell" Transport and Trading Company, Limited ontvangen voorstel, de activa en het be drijf van de Canadian Eagle in hun geheel over te nemen. De raad van beheer van de Canadian Eagle heeft besloten zo spoe dig mogelijk een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders bijeen te roepen. Het voorstel zal aan de vergade ring worden voorgelegd met de aanbeve ling en het verzoek dit goed te keuren en machtiging te verlenen voor het doen van de nodige stappen, de ontbinding der ven nootschap daaronder begrepen. Op 1 april waren in Nederland 49 sche pen (Nederlandse zowel als vreemde vlag gen) opgelegd tegen 51 per 1 maart en 53 per 1 februari. Hiervan waren 42 droge lading en 6 tankers. Van het totaal waren 19 Nederlandse schepen en 30 buitenland se. Bovendien waren op 1 april te Singa pore opgelegd 27 Nederlandse schepen, waaronder vijf tankers en in Antwerpen 2 Nederlandse tankers. De tonnenmaat vrn de per 1 april opgelegde schepen was 258.400 brt., aldus het C.B.S. langere termijn die vooral in de export industrie meer en meer voelbaar zijn ge worden. Vooruitzichten De directie van de Nederlandsche Han del-Maatschappij is met betrekking tot de uitkomsten van het jaar 1959 niet pessi mistisch gestemd, onder de gebruikelijke reserve dat het klimaat, waarin een inter nationaal bedrijf ook op langere têgmijn in rust kan gedijen en aan zijn ontwikke ling kan bouwen, niet aanwezig kan wor den geacht zolang rekening moet worden gehouden zowel met de gevolgen van de nog altijd bestaande tegenstellingen tussen de grote machtsblokken als met de veelal economisch te ambitieuze aspiraties van de in het wereldbeeld naar voren komende nieuwe staten. Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel; 11161 De eerste maanden van 1959 zijn voor de n.v. Koninklijke Fabriek van Verband- stoffen v/h Utermöhlen en Co. te Amster dam zeer tevredenstellend geweest. De toekomst wordt met enig optimisme tege moet gezien. Van de produktie van de fabriek in Ernst, wordt 60 percent geëxpor teerd. Voor het Amsterdamse bedrijf is dit percentage zeer belangrijk lager. Aldus mededelingen in de jaarvergadering. De bankschuld is opgelopen van 11.000 tot ongeveer 100.000. De directie hoopt dat de liquiditeitspositie in de loop van 1959 niet verslechteren zal. Vervroegde aflossing van de converteer bare obligaties heeft sterk de aandacht van het bestuur. Wat er met de agioreserve, die uit de conversie van de obligaties zal ontstaan, gaat gebeuren, liet het bestuur op het ogenblik liever in het midden. BLIJKENS HET VERSLAG over 1958 steeg bi.j de n.v. Levensverzekeringmaat schappij Nederlandse Nillmij van 1859 het verzekerd bedrag in 1958 van 1502 tot 1590 miljoen. De natuurlijke aanwas van het verzekerd bedrag uit hoofde van col lectieve personeelsverzekeringen van in Indonesië werkzame ondernemingen sloeg om in een sterke besnoeiing van deze con tracten. Het premie-inkomen eigen reke ning beliep ruim 45l/> 40) miljoen. De premiereserve eigen rekening steeg van 334 tot 364 miljoen. Het bedrag van de extra reserve werd door een dota tie uil de winst ten bedrage van 4.300.000 gebracht op 15 miljoen. Met inbegrip van het geplaatst maatschappelijk kapi taal beschikt de maatschappij thans over extra waarborgen van I8V2 miljoen. De beleggingen stegen van 349 tot 379 miljoen. De beurswaarde van het effenctenbez.it overtreft de balanswaarde daarvan met 6.450.000; de taxatiewaar de van de vaste eigendommen (inclusief die van de Arnhem) overtreft de balans- waarde daarvan met 4 miljoen. Bij een gemiddeld rendement van alle beleggin gen van 4.22 percent (4.01 percent) en een gemiddelde interest voor de premiereser ve van 2.98 percent (2.96 percent) bleef een marge van 1.24 percent (1.05 percent). Hel winstsaldo over 1958 bedraagt 4.8 mil joen. Voorgesteld wordt het dividend vast te stellen op 13 percent (v.j. 12 percent) over het gestorte en 2 percent (onveran derd) over het niet gestorte kapitaal. De algemene fusie van de Nillmij met de n.v. Levensverzekering Maatschappij Arnhem kreeg in 1958 zijn beslag. Door de snelle groei van het bedrijf en de toe voeging van de portefeuille van de Arn hem wordt een statutenwijziging voorge steld welke de weg zal openen tot uitbrei ding van het geplaatst maatschappelijk Advertentie DAMES - HEREN - KINDEREN (o.a. Sing-Sing) SPORTMAGAZIJN Twyndcrslaan 7-9 - Telefoon 15116 100 "/n SERVICE Advertentie WANNEER we ademhalen, komt het er eigenlijk op neer dat we zuurstof binnen krijgen en koolzuur en waterdamp uit ademen. Dat is niet zo maar een aardig heidje, dat wil zeggen we zitten niet voor de grap de hele dag te blazen, maar het is een levensnoodzaak, omdat we op deze wijze energie vergaren. Populair gezegd betekent heidat de stoffen van een hogere energiewaarde overgaan in stoffen van een legere energiewaarde en dat de daardoor vrijkomende energie door ons wordt aangewend voor aller hande levensverrichtingen. Maar in het wonderlijke labo ratorium van het plantenblad wordt het omgekeerde kunstje verricht, dat ivil zeggen daar worden stoffen van een lagere energiewaarde opge bouwd tot stoffen van een hogere energie waarde. U weet het, de koolzuur kan de plant uit de lucht krijgen en het water bevindt zich in haar cellen. Ze neemt dus zes moleculen water en eveneens zes mole culen koolzuur uit de lucht, voegt daar een zekere hoeveelheid energie aan toe en het resultaat is: één molecuul glucose of zet meel en zes moleculen zuurstof. Het is duidelijk dat de plant de energie, die zij voor de bereiding van dit gerecht nodig heeft, ergens vandaan moet halen. Zij krijgt die energie van hel zonlicht, maar hoe het proces nu precies verloopt, weet nog geen sterveling ter wereld. Het is bekend, dat chlorophyl lichtenergie absorbeert en die ook een tijdlang weet vast te houden, zo dat het chlorophylmolecuul door het op nemen van lichtquanten in een zogenaam de „aangeslagen toestand" komt te ver keren. Van deze aangeslagen toestand uit kan energie-af gif te geschieden aan de systemen die chemisch bij de koolzuur- assimilatie zijn betrokken, maar hoe dit proces precies in zijn werk gaat, is niet bekend. Om een duidelijk beeld van het geval te geven, zouden we een en ander kunnen vergelijken met de huishoudens die hun gas betrekken van de buta-gas cilin ders. De lege cilinder komt dan overeen met hel chlorophyl en een volle cilinder met het chlorophyl in aangeslagen toestand. Wanneer de huisvrouw gaat koken, kan zij dat alleen doen met een gevxdde cilinder. Zo ook kan in het blad van de plant uil sluitend glucose gevormd worden door energie-overdracht van het aangeslagen chlorophyl, dat gehoorzaam zijn lichtquan ten levert, voor de produktie. Wanneer we de vergelijking met de buta-gas cilinder nog even mogen aanhouden, zult u onmiddellijk moeten toegeven dat die cilinder niet zelf pud dingen maakt, maar dat de huièvrouw dit doet. Zo is het waarschijnlijk eveneens ge- hel chlorophyl in het plan waarvan niet bekend is dat chemisch bij de koolzuur- steld met tenblad, het zelf assimilatie is betrokken. En wanneer in de keuken van de huisvrouw een der kin deren na het opsnuiven van een panne- koekenlucht zou uitroepen, dat het buta- gas toch maar heerlijk kan koken, maakt hel kind, zich aan dezelfde warhoofderij schuldig als Amerikaanse reclamemensen, die de groene bladklcurstof, n.b. btiiten het plantenblad, een werkzaamheid willen toe schrijven die zij in het blad zelf niet eens bezit! Kort en goed, het handels-chlorophyl is een kleurstof, die geen andere werkzaam heid heeft dan dat zij de produkten, waar in zij is verwerkt, groen kleurt. Dat is de reden, waarom wij in Nederland na een korte tijd niet meer met dit spul. worden lastig gevallen. Zullen ive nu een volgende keer eens be zien, waarom juist de maand februari met de schrikkeldag zit opgescheept? Daarover een volgende keer. H. Petition (Nadruk verboden). 24. „Wat zijt ge toch een wispelturig man neke", zei Joris. „Eerst verwijt ge me, dat ik de gouden bijl zou hebben verkocht en nu dit niet het geval blijkt te zijn, is het weer niet goed". „Ik luister niet meer naar je praatjes!", riep Panda, boos weglopend, „je bent een bedrieger!" „Een bedrieger!", herhaalde plotseling de barse stem van kolonel Pulver, „spreek me niet tegen!" Joris kreeg weinig gelegenheid om tegen te spreken, want op hetzelfde moment liet de kolonel zijn zware vuist met dreunend geweld op Joris' schedel neerkomen, zodat deze als een blok ter aarde stortte. „Dat is dat", bromde de kolonel, „en nu zullen we ons rekeningetje even vereffenen. Eerst mijn geld terugHij haalde het geld uit de zakken van Joris en vervolgde: en nu de gouden bijl, want die wil ik ook hebben". Panda had op enige af stand toegekeken, zonder tussenbeide te komen. Want hoewel hij het gedrag van de kolonel ruw vond, moest hij erkennen, dat Joris een afstraffing had verdiend. Maar nu de kolonel ook nog de gouden bijl wilde wegpakken, kon Panda niet langer werke loos toezien. „Hela!", riep hij toesnellend, „dat is niet eerlijk! Blijf van die bijl af!" kapitaal, en daarnaast de gelegenheid tot volstorten van aandelen zal heropenen op voorwaarden, welke zijn aangepast aan de omstandigheden die, sedert de laatste periode van volstorting werd afgesloten, wel zeer zijn gewijzigd. De tweede elektronische rekenmachine vervaardigd door de dochteronderneming Electrologica, is inmiddels in gebruik ge nomen. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 De omzetten in 1958 van de Maatschap pij Van Berkei's Patent n.v. te Rotter dam ad 81,4 82,7) miljoen lieten, blij kens de in het verslag opgenomen gecon solideerde winst- en verliesrekening, na aftrek van kosten ad 71,1 72,6) miljoen een voordelig saldo van 10.3 10,1) mil joen. Na afschrijvingen van 2,1 1,9) miljoen resteert een bedrijfswinst van 8,2 (onv.) miljoen. Na aftrek van belas tingen en andere voorzieningen resteert als saldo winst 3,2 2.5) miljoen. Voor gesteld wordt, zoals bekend, een onver anderd dividend van 12 percent. Door con versie van obligaties en een emissie werd het aandelenkapitaal verhoogd van 12.258.000 tot 17.087.000. De uitgedeelde winst bedraaagt onge veer 51 percent van de nettowinst voor af trek van bijzondere voorzieningen. De di videndbetaling stijgt met 328.620. We derom wordt 600.000 toegevoegd aan de reserve vernieuwing duurzame produktie- middelen van de buitenlandse dochteron dernemingen. zulks nadat de periodieke en extra afschrijvingen hadden plaatsgevon den. Door het Nederlandse bedrijf werd voor deze reserve afgezonderd 269.328, in totaal 869.328. De verleden jaar ge vormde reserve voor kosten van research- werkzaamheden werd verhoogd met 150.000. Tegenover de landen met lage re omzet en winst staan andere met ver beterde resultaten. De totale omzetten aan derden zouden in guldens dan ook een toename hebben vertoond, als niet enkele per 31 december 1958 aanzienlijk verlaag de omrekeningskoersen het eindcijfer on gunstig hebben beïnvloed. Hetzelfde geldt voor de bedrijfwinst. In 1959 is tot nu toe de gang van zaken bevredigend. Met de bouw van een centraal laborato rium voor rescrach en ontwikkeling in Leidschendam werd in 1959 begonnen. Voor de financiering van dit project werd samenwerking gezocht en verkregen met de Maatschappij tot Financiering van Bedrijfspanden n.v. te Amsterdam. De Franse regering heeft voor een aan tal produkten, die hun oorsprong hebben in en ingevoerd worden uit landen van de O.E.E.S., alle kwantitatieve invoerbe perkingen opgeheven. Blijkens een be kendmaking in het Franse staatsblad geldt deze uitbreiding van de invoerlibe ralisatie voor zevenenzeventig artikelen, voornamelijk levensmiddelen en textiel- goederen. Advertentie >1 Cr. r\ rwi 1 «I ivo 1 ie 1 (n,i 1 li ij -v 1 v.civ a icion lic®!4rijn, kicspnn. <fc>cst. ftricp. kriigbaai in etuis met 6 poeders maar ook in een hahtggcpjAlic lUIS/JPOB-lEEK (met <S MEENK'S POKDI KShclpen! Er zijn Mccnk's Poeders tegen hool'd|»flakicspijn, hoest, griep, diarrhee, influenza. tho^Viatick, koortsigheid bij gevatte kou. periodicffi pijnen enz. enz. Ver krijgbaar in etuis mct*6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijs verhoging Vraag uw drogist. Machine. Engeland is van plan een ma chine te bouwen voor het verbrijzelen van atomen. Het apparaat, dat zeven miljoen pond zal kosten, zal een sterk te krijgen van 7 miljard volt. Plet zal gebruikt worden om atoomdeeltjes, die nog net niet de snelheid van het licht bereikt hebben, te bombarderen. Achterhaald. Een Poolse oorlogsmisdadi ger, die zich veertien jaar lang aan het gerecht had weten te onttrekken door gebruik te maken van de papieren van zijn broer, is voor de rechtbank in Lu blin gedaagd, beschuldigd van het dode van 100 Polen en Joden tijdens de Duit se bezetting. Dronkenschap. De bond voor dierenbe scherming in Chicago is er achter ge komen waardoor momenteel zo veel dronkenschap onder de duiven ter plaat se heerst. De dieren blijken de antivries te drinken, die uit auto's wordt afge tapt. Bejaarde. Een van de oudste inwoners van Zuid-Afrika, de Indische boer Arnachel- lam A. Govender is dinsdag op 'n boer derij in Natal overleden. Hij is waar schijnlijk 121 jaar oud geworden. Hij had acht kinderen, 81 kleinkinderen en 37 achterkleinkinderen. Vier blanken. Een geheel uit blanken be staande jury heeft woensdag in Talla hassee (Florida) vier blanken in staat van beschuldiging gesteld wegens aan randing van een 19-jarig negermeisje. Het proces begint vrijdag. Zakenman. Myron C. Taylor, die van 1939 tot 1950 vertegenwoordiger van de Amerikaanse president bij het Vaticaan is geweest, is woensdag in New York overleden. Taylor, die ook directeur van de „U.S. Steel corporation" is geweest, zei eens over het zakenleven: „de nood zaak om winst te maken is de trage die van het zaken doen". Zij niet. De Britse regering heeft woens dag tegengesproken, dat vliegtuigen van de Britse luchtmacht verantwoor delijk waren voor de explosies, die de vorige maand op de Knechtsand, een broedplaats van wilde vogels voor de Noordduitse kust, zijn voorgekomen. De opperbevelhebber van de NAVO-strijd- krachten in Europa, stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de ontploffing. Meerderheid. President William Tubman en zijn liberale partij hebben bij de in Liberia gehouden algemene verkiezin gen een overweldigende meerderheid behaald. Volgens de laatste uitslagen kreeg Tubman 168.000 stemmen. Zijn tegenkandidaat, Davies Bright, kreeg er 24. Overleden. Kardinaal Crisanto Luque, aartsbisschop van Bogota en primaat van Columbia, is zondag overleden. Kardinaal Luque overleed na een hart aanval. Hij was d^ eerste Columbiaanse kardinaal. In 1953 ontving hij de rode hoed uit handen van paus Pius de Twaalfde. Broer. William Ford. de enige overleven de broer van Henry Ford, is gisteren na een hartaanval overleden. William, die nimmer rijkdom kende, had een boerderij en verkocht landbouwmachi nes. In de jaren twintig opende hij een verkoopkantoor van tractoren in Dear- born. Michigan, dat in 1934 failliet ging. Hij vroeg nimmer hulp aan zijn schat rijke broer en werd ook niet vermeld in diens testament. De raad van commissarissen van de n.v. Internationale Crediet- cn Handclsvereeni- ging Rotterdam. Internatio, zal aan de op 19 mei a.s. te houden algemene vergade ring van aandeelhouders voorstellen de dividenduitkering ter hervatten en het di vidend over 1958 vast te stellen op 7 per cent. De n.v. Vereenigde Ingenieursbureaux Viba in Den Haag stelt voor over het af gelopen boekjaar een dividend uit te keren ■'an 14 (v.j. 15) percent, waarvan reeds 1 percent als interimdividend werd uitge keerd. Aan de jaarlijkse algemene vergadering der n.v. Tarakan Petroleum Maatschappij '.al worden voorgesteld het dividend over 'iet boekiaar 1958 vast te stellen op 30, •■er aandeel. Aan aandeelhouders der n.v. A. N. de Lint's Industrie en Handelmaatschappij zal worden voorgesteld op de preferente en oriorileitsaandelcn 6 percent (onv.) divi- tend uit te keren en op de gewone aan- 'elen 7 (v.j. 10) percent. Commissarissen van de n.v. Nederland- che Tank-. Apparaten- en Machinefabriek Netam" te Rotterdam hebben besloten aan j de vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1958 te bepalen op tien percent (onv.), waarvan desge- j wenst vijf percent in aandelen. HET K.N.M.I. deelt mede: Het hoge- drukgebied, onder invloed waarvan het weer in ons land warmer en zonniger werd verplaatste zich naar Oost-Europa en nam in betekenis af. Een nieuwe hogedrukge- bied vormde zich vannacht boven Scan dinavië. In verband daarmede blijft de luchtaanvoer in onze streken overwegend mzuidoost tot zuid, zodat in het tempera- tuurverloop nog niet veel verandering komt. Storingen uit Frankrijk kunnen echter plaatselijk regen of onweer ver oorzaken. Een oceaandepressie ten zuiden van IJsland verplaatst zich verder naar het oosten en brengt op de Britse eilan den regen. Een randstoring naderde van morgen de Golf van Biscaye. Door al de ze ontwikkelingen geraakt ons land gelei delijk meer binnen storingsgebieden. Zaterdag 9 mei Zon op 4.58 uur, onder 20.16 uur. Maan op 6.11 uur, onder 21.47 uur. WEERRAPPORTEN Temperaturen en binnenland Oulten- hede» morgen 7 uur Neerslag: laatste 24 uur Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde T wen te De Bilt Eindhoven zwaar bew licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. licht bew. Vlv. Z.-Limb.zwaar bew. 15 mei 22 mei 29 mei Maanstanden 21.09 uur eerste kwartier. 13.56 uur volle maan. 9.13 uur laatste kwartier. Advertentie en niet zonder redenWant over de hele wereld wordt in elke goede keuken Maïzena Duryea gebruikt voor het binden van groen ten, soepen en sausen. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Algiers onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew zwaar bew. zwaar bew zwaar bew. half bew. regen regen zwaar be' mist zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. half bew. half bew. onbewolkt zwaar bew zwaar bew. zwaar bew. half bew. motregen onweer i! z 12 windst. 12 zo 12 zo 11 zo 12 zo 10 ozo 13 z 15 w 6 nnw 5 zzw 5 0 8 z 9 windst. 11 zo 12 zzo 14 zzo 12 windst. 13 windst. 12 windst. 9 0 18 0 11 no 13 windst. 10 windst. 11 windst. 9 windst. 14 zo 14 w 10 0 13 nno 14 n 11 wzw 15 0 0 0,4 0 0 0 0,1 0,1 0 0,5 0 0 3 0 0 0 0,5 0,1 0,3 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0,2 1

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2