Sunil wast stralend wit... GORDIJNEN DEKENS Voorwalt Foto Duizenden bloemen tussen kolen en staal in het grauwe Dortmund TERLENKA _R0K_! Nederlandse Amateur Toneel Unie hield landdag in Breda CADEAU WITTER DAN DE WITSTE POES en spaart uw linnenkast CentrA SUN (1.680 Waarde bon f 4.- <~Pra.citóto<zl Wanted 3 Nationale herdenking der gevallen militairen Generaal Foulkes bezocht Wageningen Commando-overdracht Het van de week v. d. Fotografie: GRAMMOFOON PLAAT met K.L.M.-vlieger blijft ontslagen Hier is met Sunil gewassen.dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij BUNDESGARTENSCHAU NAAST HOOGOVENS Atlantisch congres in Londen Pt 'ins Bernhard zal een massabijeenkomst leiden Minister Klompé sprak vrijgezellen toe Secretaris van Nijkerk vraagt onverwacht ontslag Ravage in elektrische centrale te Utrecht Generator sprong uiteen doordat as brak Brillant musiceren van C oncertgebouworkest in Londen VRIJDAG 8 MEI 1959 In' overleg met de minister van Defen sie wordt morgen, zaterdag in Amster dam een nationale herdenking gehouden ter nagedachtenis aan alle militairen van het vroegere K.N.I.L., de Koninklij ke Marine, de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht, die sinds 10 mei 1940 in Nederland, Indonesië, Korea of elders ter wereld zijn gevallen. Om vier uur zal in aanwezigheid van de minister van Oorlog, een vertegen woordiger van Prins Bernhard, de drie chefs van staven, talrijke militaire en burgerlijke autoriteiten, vele oud-com mandanten en nabestaanden en vetera nen, bij het nationale monument op de Dam in Amsterdam een plechtigheid worden gehouden. Ook vertegenwoordi gers van diverse binnen- en buitenlandse veteranenorganisaties zullen aanwezig ziin. Bij het monument zullen erepelo- tons van zee-, land- en luchtmacht staan opgesteld. De Johan Willem Frisokapel zal het muzikale gedeelte der plechtigheid verzorgen. Tevoren zal in de oude Lutherse kerk aan het Spui een herdenkingsdienst wor den gehouden, waarbij toespraken wor den gehouden door de hoofdvlootpredi- kant. kapitein ter zee ds. J. H. Sillevis Smitt, en door de hoofdlegeraalmoeze nier, kolonel mgr. H. J. J. M. van Strae- len. Tegelijkertijd zal een kerkdienst worden gehouden in de Nieuwe Zijds kapel aan het Rokin, waar een oud-leger- predikant en een oud-legeraalmoezenier zullen spreken. Vanuit de beide kerken zullen alle aan wezigen zich in een stille stoet via het Spui en het Rokin naar de Dam begeven. Deze herdenking der militaire gevalle nen vormt de nationale overkoepeling van alle militaire herdenkingen. Generaal Charles Foulkes, opperbevel hebber van het Canadese leger, heeft onverwacht, na een bezoek aan de Cana dese troepen in Duitsland, op doorreis van Brussel naar Londen een bezoek ge bracht aan Wageningen, de gemeente waarvan hij in 1955 ereburger is gewor den. Generaal Foulkes leidde in 1945 de on derhandelingen met de bevelhebber van de Duitse troepen in Nederland, generaal Blaskowitz, die de onvoorwaardelijke overgave van de Duitsers tot resultaat hadden. De burgemeester van Wageningen, mr. M. de Niet, stelde de ereburger van Wa geningen op de hoogte van de ontwikke lingen in de gemeente sinds zijn laatste bezoek in 1955. De chef van de marinestaf en bevel hebber der zeestrijdkrachten, vice-admi- raal H. H. L. Pröpper, zal met ingang van 12 mei belast worden met de functie van voorzitter van het comité verenigde chefs van staven. Admiraal Pröpper zal zijn functies van chef van de marinestaf en bevelhebber der zeestrijdkrachten op die dag over dragen aan de vlagofficier personeel van de koninklijke marine, schout-bij-nacht L. Brouwer, die bevorderd zal worden tot vice-admiraal. Advertentie v Overveen Tel. 60753 Parkeergelegenheid De K.L.M.-vlieger B. K., wiens ontslag een factor was in het ontstaan van de staking van K.L.M.-vliegers vorig jaar en die een maand geleden in een civiele pro cedure voor de Haagse kantonrechter de rechtmatigheid van zijn ontslag betwistte, blijft ontslagen. De kantonrechter gaf als overweging voor zijn uitspraak, dat hij het ontslag niet kan beschouwen als kennelijk onredelijk en dat hij derhalve het gevraag de herstel der dienstbetrekking weigert. De vlieger had destijds betoogd waarom het hem verleende ontslag naar zijn mening onredelijk was. Op enkele daarvan ging de kantonrechter nader in. Na kennisneming van de vele minder gunstige beoordelingen van de vlieger kan het ontslag niet on redelijk worden geacht. Verder is het aan de K.L.M. om te beoordelen, wie zij wel en wie zij niet geschikt acht om als tweede piloot op te treden. Anderen kunnen zich daarin moeilijk mengen, want op derden rust niet de grote verantwoording voor de veiligheid van het luchtverkeer. De kan tonrechter achtte het evenmin een steek houdend argument, dat van een tweede vlieger een mindere vliegbekwaamheid mag worden geëist dan van een gezagvoer der, omdat de tweede'piloot in staat moet zijn de gezagvoerder zo nodig volledig te vervangen. Neem meteen, het voordelige reuzenpak de (Van onze correspondent in Bonn) Zelfs voor het, wat bloemen betreft, verwende oog van de Nederlander toont de doorgaans grauwe Westduitse in dustriestad Dortmund in deze dagen de bezoeker een vorstelijke tuin. Terwijl rond en in de stad de hoogovens vol zijn van kolen en staal, terwijl het rookt en riekt naar schoorstenen en roetlucht, ziet men links en rechts bloemen, met als hoogtepunt een bloemenparadijs temid den der hoogovens: de Bundesgarten- schau, die tot 17 oktober in Dortmund is te zien. Dezer dagen is deze expositie in het hart van kolen en staal officieel geopend. Het is de zevende na de oorlog en ditmaal heeft men er alleen al succes mee, om dat de omgeving zo sterk contrasteert. Te gen een achtergrond van onder meer de Dortmund-Höder Hütteunion een van de grootste hoogovenbedrijven van West- Europa, staan hier twee miljoen bloemen, struiken en bomen. Men kijkt hier van het prachtige tentoonstellingsterrein naar het zuiden tegen dit bedrijf op, dat als een ro kerige, veel schoorstenen bevattende cou lisse de gehele „Kohlenpott" het staal- en kolenbedrijf in het Roergebied sym boliseert. De stad is opgepoetst voor dit bloemen- festijn. Men heeft alom bloemen en vlag gen uitgehangen. Men veegde de stad, let terlijk, een paar dagen voor de opening van de tentoonstelling schoon. In enkele dagen slaagde men erin de laatste puin hopen, uit de oorlog, om te toveren in klei ne bloementuintjes. En de politie doet aan dit verfrissende bad mee door te beloven de komende maanden bijzonder vriende lijk en beleefd te zijn. Dit alles betekent wat voor Dortmund, waar men het gehele jaar door de mond letterlijk en figuurlijk vol heeft van kolengruis, rook en staal- deeltjes. De kenners spreken hier van de verbin ding die thans wordt gelegd tussen natuur en techniek, tussen de gewone tuin en de hoogoven om de hoek. Zij wijzen op de rode gloed van de hoogovens e n op de 600.000 vierkante meter van de tuinexpo- sitie. Zij spreken over de geur der bloe men en die van de lucht, welke bij een verkeerde windrichting vermengd wordt met zwaveldioxyde. Reuzentoren Zoals dat in de bondsrepubliek gebrui kelijk is. is aan een dergelijke expositie nogal wat geld besteed. Er zijn bijna twin tig kilometers nieuwe weg voor aange legd en men heeft op een uitzichttoren een draaiend café-restaurant gebouwd. Die toren is alleen al een bezienswaardigheid (Van onze correspondent in Londen Het is zo goed als zeker dat Prins Bern hard de leiding op zich zal nemen van de massale openbare bijeenkomst welke op 9 juni in de Royal Festival Hall in Londen zal worden gehouden ter gelegenheid van het Atlantisch congres, dat in de Britse Hoofdstad van 3 tot 10 juni plaats heeft. Hieraan zullen ongeveer achthonderd ge uit alle NAVO-landen, deelnemen. Het congres wordt belegd ter herdenking van het tienjarig bestaan van de NAVO. Ko ningin Elizabeth zal het congres openen in de grote zittingszaal van Church Hou se. In de openbare bijeenkomst in de Festi val Hall zal behalve door Prins Bernhard het woord worden gevoerd door Spaak, de secretaris-generaal van de NAVO, de Britse premier Macmillan en de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Lange voor Dortmund. Bi.i een hoogte van 217 meter is hij namelijk de grootste in ge heel West-Duitsland. Na de Eiffeltoren (320 meter) is deze „gigant van Dortmund" zelfs de hoogste toren van geheel Europa. De toren blijft, ook als in oktober de bloe mententoonstelling zal worden afgebro ken. Op 135 meter hoogte van de voet van de toren bevindt zich het roterende café restaurant dat twee tot zesmaal per uur om zijn as draait. Er kunnen 200 bezoe kers in plaats nemen. Dat voor de regu lering van de draaisnelheid van dit café een heel bijzonder en ingewikkeld me chanisme nodig is, is duidelijk: het gaat hier, zo zegt men, om een speciale draai- krans die in een oliereservoir rust. maar het ding, zo zeggen de constructeurs, moest draaien, omdat het er anders in de zomer gloeiend heet zou zijn en in de win ter niet om uit te houden vanwege de kou de. Heel vernuftig is het systeem om het café hoog boven de aarde te laten draaien. Een elektrische cel registreert de aan komst van een cafébezoeker, het café stopt even met draaien en gaat vervolgens na de binnenkomst der bezoekers, weer verder. Men heeft een speciaal netwerk aangebracht tegen zelfmoordenaars Advertentie Iedere SVÜoeder een MODEHUIS LAILA geeft u( ter gelegenheid van MOEDERDAG tegen inlevering van deze bon 4.- reductie op elke Terlenka rok in zijn zaak. Generaal Cronjéstraat 120, Haarlem Hemelvaartsdag is een „goedkope dag" geweest in de Amsterdamse dieren tuin. De verlaagde entreeprijs en het stralende weer hebben duizenden kijkers naar Artis gelokt, ivaar zij de apen, de beren en de olifanten ont haalden op 'n enorme hoeveelheid snoep en pinda's. De leeuwen en tijgers in de roofdierengalerij moesten met lede ogen aanzien, hoe de vele vette hapjes hun terrassen voorbijwandelden. „Ik verkies het woord vrijgezel boven dat van ongehuwde", zei de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. Klompé, donderdagmiddag in haar toe spraak in de nagenoeg geheel bezette grote Kurzaal in Scheveningen, waar de Nederlandse Vrijgezellenbond zijn we- reldvrijgezellendag hield. „Het woord on gehuwde heeft iets negatiefs en het woord vrijgezel heeft twee positieve elementen, namelijk vrij en gezel". Zij sprak voorts over de vele soorten vrijgezellen, zoals de vrijgezellen die dat uit overtuiging zijn en de vrijgezellen die geen partner hadden gevonden. In deze laatste groep, aldus dr. Klompé, bevindt zich een aantal dat dit innerlijk niet heeft kunnen verwerken. Zij lijden aan een zaamheid en idealiseren het huwelijk vaak te veel. Deze mensen zijn innerlijk niet vrij. De mensen die het wel hebben ver werkt begrijpen en weten dat zij als on gehuwde niet onvolwaardig zijn en een eigen plaats hebben in de maatschappij. De maatschappij heeft de vrijgezel, zo wel man als vrouw, hard nodig. Zij noem de een aantal functies die voor de gehuw de niet of bijna niet mogelijk zijn, zoals verpleegsters, maatschappelijke werk sters, werk in onderontwikkelde gebie den en pionierswerk op allerlei terrein, waarbij soms risico's moeten worden ge nomen die men wel persoonlijk op zich wil nemen, maar niet met een gezin. De vrijgezel is vrijer in tijd en keus. Mr. J. de Wilde, lid van de Eerste Ka mer voor de VVD, sprak over de afschaf fing van de vrijgezellenbelasting. Hij zei o.m. dat het Nederlandse volk zich als gemeenschap moet gedragen door gezamenlijk offers te brengen voor diegenen die in bijzondere omstandighe den verkeren. Maar de vrijgezel moet wel offers brengen voor anderen, maar zal mogelijk nooit in de gelegenheid ko men van de offers van anderen te profi teren. Mr. De Wilde noemde hierbij de algemene weduwen- en wezenverzekering en de kinderbijslag. Hij zei dat de over heid niet met twee maten mag meten. Als de vrijgezel de lasten moet meedra gen, dan moet hij er ook voordeel van kunnen hebben. De overheid laat nu de vrijgezel mee betalen voor typische gezinslasten. Hij wordt ook fiscaal onrechtvaardig behan deld. Wethouder D. W. Dettmeijer had de aanwezigen namens de burgemeester verwelkomd. Hij had laten nagaan hoe veel ongehuwden boven de 25 jaar in Den Haag woonden. Dat waren op 31 decem ber 1957 32.000 vrouwen en 18.000 man nen. De gemeente heeft grote belangstel ling voor de problemen van de vrijgezel, zei hij. Zij laat al jarenlang als onder deel van de normale woningbouw twee kamerwoningen bouwen, die nu nog wei nig voor alleenstaanden worden bestemd, maar later voor de vrijgezel bestemd zullen worden. In de te Nijkerk gehouden raadsverga dering heeft mr. G. A. Vermeulen, sinds 1 september 1931 gemeentesecretaris, plotseling zijn ontslag aangeboden. De raad aanvaardde dit ontslag. Als motief voor zijn ontslagaanvrage noemde de heer Vermeulen, dat hij een functie aan vaardt in .het bedrijfsleven. De heer Vermeulen oefende naast zijn functie als gemeentesecretaris een advo catenpraktijk uit. Hij is bovendien secre taris-penningmeester van het Groene Kruis in de provincie Gelderland en voorts van tal van maatschappelijke en sociale organisaties en instellingen. On langs is een klacht tegen mr. Vermeulen ingediend bij de Raad van Tucht van de Orde van Advocaten. De ontslagaanvra ge van mr. Vermeulen als gemeentesecre taris staat hiervan echter geheel los. Auto botste tegen botter. De recht bank te Amsterdam heeft een 49-jarige vishandelaar uit Monnikendam veroor deeld tot twee weken gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk. Op 15 februari, midden in de nacht was de man, die beschonken was, op nog geen 50 m afstand van zijn woning met zijn auto van de dijk gegleden. De wagen reed over een dunne ijslaag nog 25 meter door en botste toen tegen een botter. De vishandelaar kon nog net uit stappen voordat het ijs brak en de auto in het water verdween. Knip Voor hele kleine jongetjes en meisjes is de heerlijkste uitvinding des levens on getwijfeld: de schaar. De schaar is het vernuftige instrument, dat onbeholpen frutselvingertjes de mo gelijkheid schenkt, een verblindend rechte snijding te maken. Op het jonge karakter, dat zoekt naar de regels van orde en methodiek, moet de snede van een schaar in blank papier een overweldigende indruk achterlaten. Kleine kinderen kunnen vrijwel niets récht doen: ze lopen nog wankel, ze kun nen nog geen strakke lijnen tekenen, ze leven nog in een wereldje van grillige krommen. Maar de schaar geeft hun de Macht der Rechtlijnigheid. Vandaar, dat mijn hele jonge zoon zo graag knipt. En dat hij zich verbeten vastklemde aan de schaar, nadat hij haar in een onbewaakt moment veroverd had. Hij mag natuurlijk nog niet knippen. Het gevaar dat hij rechte sneden tovert in zijn trui, dat hij zijn wormvingertjes gelijk- knipt bij het tweede kootje en dat hij zich met een strakke snede van zijn neusje be rooft is lang niet denkbeeldig. Daarom hielp ik hem erbij. Ik liet hem in de waan dat hij zelf knipte, maar ik hield zijn vingertjes omklemd en bestuurde zijn handje. En zo liet ik hem knippen door een blank blad karton, rechttoe, rechtaan, en dat was leuk. Jammer dat het geborduurde kleedje van tante Frederika eronder lag. Ik dacht al, viat knipt die schaar stroef. Nu hebben we twee halve kleedjes. En nu mag in ons huis alleen mijn vrouw nog knippen. R. Agteran Advertentie Kennemerplein 1 - Tel. 19373 (achter N.S. station) Haarlem (Speciale berichtgeving) De Nederlandse Amateur Toneel Unie heeft in Breda haar jaarlijkse landdag ge houden. De ochtendbijeenkomst had plaats op kasteel Bouvigne. De algemeen voorzitter mr. P. Cleveringa heeft in zijn rede in het bijzonder de aandacht geves tigd op de financiële moeilijkheden, waar de amateurtoneelgezelschappen zo veel zijdig mee te kampen hebben. Deze moeilijkheden worden onder meer veroorzaakt doordat de actieve spelers kring vaak veel te klein is, maar ook door te lage contributiebijdragen. De grote on kosten, waarvoor een vereniging zich ge plaatst ziet, als zaalhuur voor repetitie en uitvoering, aanschaffing of huur van kos- tumes en decors, en vermakelijkheidsbe lasting kunnen verminderd worden. Door belangstelling te wekken bij het publiek kan men meer leden werven en zijn in- k ïsten vergroten. En door zelfwerk zaamheid van de leden kan men bezuini gen op de kosten voor de kostuums en de cors. Uit een in 1958 gehouden enquête onder de elf honderd verenigingen, die toen bij de N.A.T.U. waren aangesloten, is geble ken dat 33 percent van de amateurtoneel verenigingen doorlopend in financiële moeilijkheden verkeert. De zelfstandige verenigingen in ons land zijn er doorgaans slechter aan toe dan de personeels- of schoolverenigingen, daar deze naast de gemeentelijke subsidie ook nog gesteund worden door het bedrijf of de school. De heer Cleveringa bepleitte verlichting In het gebouw van het Provinciaal Utrechts Elektriciteitsbedrijf is gister avond een generator uit elkaar gespron gen. Er ontstond een felle uitslaande brand, die door de Utrechtse brandweer binnen twintig minuten was geblust. In de machinehal werd een grote ravage aangericht. De stroomlevering werd eni ge tijd onderbroken. Een voorlopig onderzoek heeft uitgewe zen dat waarschijnlijk de as van een tur binegenerator van 42 kilowatt is gebroken, waardoor deze sneldraaiende machine werd vernield. De schade wordt op enkele miljoenen guldens geraamd. van de vermakelijkheidsbelasting en gro tere subsidies van de gemeenten in geld en natura. Hiertoe zou de N.A.T.U. over leg moeten plegen met de vereniging van Nederlandse gemeenten. De heer J. Lemaire jr. hield een lezing, die „Onze zelfwerkzaamheid" tot onder werp had. Hij betoogde dat er geen cul tuur zonder techniek, maar ook geen tech niek zonder cultuur mogelijk is. In de te genwoordige tijd wordt er te veel waarde gehecht aan de techniek. „Men gaat kast je luisteren en kastje kijken", en de ac tieve vrijetijdsbesteding wordt te zeer op de achtergrond gedrongen. Vier leden van het Groninger Studentencabaret, Nienke Bouma, Seth Gaaikema, Ton Meijer en Sjouke Zijlstra, verzorgden een allerver- makelijkst programma, dat bij het grote aantal deelnemers aan de landdag bijzon der in de smaak viel. In de middaguren kon men een toneel voorstelling in de schouwburg Concordia bijwonen. Men voerde er „Tijl Uilenspie gel" van Jan Naaijkens op. (Van onze correspondent in Londen) Het Concertgebouworkest heeft donder dagavond onder leiding van Eugen Jochum in de Londense Royal Festival Hall het publiek tot geestdrift gebracht met de uit voering van werken van Mendelssohn, Haydn, en Brahms. Het is de vierde maal sedert de oorlog, dat het Amsterdamse or kest in Londen optreedt en de lege plek ken in de zaal moeten waarschijnlijk toe geschreven worden aan het feit, dat de naam Eduard van Beinum ontbrak. Het orkest speelde briljant, als in een eerbe toon aan zijn grote overleden dirigent. De „Times" noemt het orkest een mag nifiek instrument. „Reeds de eerste ma ten bewezen, dat de positie van het or kest als een van de beste in Europa on aangetast is en dat het deze met een ken nelijk gemak handhaaft. De inspannings- loze precisie van de magische inzet der houtblazers uit Mendelssohn's Midzomer- nachtsdroom maakte onmiddellijk een die pe indruk die door de prachtige volle strij kersklank werd bevestigd". De criticus kan geen zwakte in het orkest ontdekken en prijst het schitterende spel. De enige aanmerking die hij maakt betreft de diri gent, die allesbehalve te benijden is, om dat hij Van Beinum moet vervangen. On danks het feit, dat Jochum werken had ge kozen, die hij door en door kende, moest hem aldus de criticus een zeker ge brek aan lichtheid worden verweten.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5