Vervoer op lijn 11 moet met vijftig percent toenemen £uxafhx KORTING J. GRIT mó va e LINOLEUM KROMMENIE Mr. Opticïën Kennemer Garage ZOMERDIENST N.Z.H. Op lün 8 's middags twintig-minutendienst Half-uurdienst via De Glip hersteld Prof. Scholten critiseert mammoet-onderwijswet Twee korfbalwedstrijden Expositie van Fotokring Velsen in Kennemerlaan Schepen, rederijen Kapitein schreef kwade brief aan Raad voor de Scheepvaart Parochiaan komt terug als priester Ons advies? Uitgevaren visserij vaartuigen Directiewisseling bij Van Gelder Zonen Aanrander aangehouden IEV-volleybalaf deling Meer bloemen, maar ook steeds duurdere Castricunrs groenteveiling komt op toeren Meisjes in uniform Helden der woestijn De „Amstelkroon" aan dc grond In de vishal en op zee wmmrnwwwwtmwwm Schwarze Nylons, heisse Ndekte Revolvergevecht in M on tan a De danseres van de duivel ZATERDAG 9 MEI 1959 •7 De aanstaande zomerdienst van de N.Z.H.welke op 31 mei ingaat, behelst geen opmerkelijke wijzigingen. De belangrijkste veranderingen laten wij hieronder volgen. Daar het vervoer op de Haarlemse stadslijnen 4 en 6 is teruggelopen sinds de uitbreiding van het net met de lijnen 2 en 11 wordt de frequentie van beide lijnen de gehele dag op twaalf minuten gesteld. Op lijn 8 Haarlem (Station), Overveen, Bloemendaal, Velserend, Santpoort is daarentegen sprake van een stijgend ver voer, vooral in de middaguren. Daarom zal op lijn 8 voortaan tussen half twee en zes uur een twintig-minutendienst in plaats van de half-uurdienst worden gereden. Lijn 9 herrijst op 31 mei als zomerlijn. Tot en met 25 juni en op fl en 13 september wordt uitsluitend op zondagen gereden, van 29 juni tot en met 30 augustus zal dagelijks een uurdienst worden uitgevoerd. Het vervoer op lijn 10, welke de verbinding vormt tussen het station te Haarlem en het industrie-areaal in de Waarderpolder is buiten de ochtend- en middagspitsen zo gering gebleken, dat er tussen 9 en 16 uur geen bussen meer zullen rijden. Op zater dagmiddag wordt uiteraard wel het transport van het personeel naar het sta tion verzorgd. Lijn 11 blijft gedurende de zomerdienst nog in zijn huidige vorm gehandhaafd. Maar het vervoer moet met vijftig per cent stijgen wil het voortbestaan van de lijn ook in de toekomst gewaarborgd blij ven. Om de goede aansluitingen van de bussen op de treinen via het station Heem- stede-Aerdenhout niet in gevaar te bren gen heeft men de kwartierdienst nog on aangetast gelaten, hoewel een twintig-mi nutendienst reeds een aanzienlijke bespa ring op de exploitatiekosten zou betekenen. De overige stadslijnen blijven onveran derd. Voor de lijnen 2 en 5 heeft de di rectie van de N.Z.H. in de naaste toekomst een verlening in petto. Beide lijnen ko men in aanmerking om Parkwijk met het centrum en noord te verbinden. Lijn 2 zal bovendien in Delftwijk iets verder naar het noorden (bij voorbeeld het Johan Lim- persplantsoen) kunnen doorrijden. Permanente tien-minutendienst Van de interlokale lijnen is de frequen tieverhoging op de lijn Amsterdam-Haar- lem-Zandvoort tot een starre tienminuten- „Het wetsontwerp op het voortgezet onderwijs, de zo genoemde „Mammoet wet, is naar mijn overtuiging in strijd met de grondwettelijke en historische ge groeide vrijheid van onderwijs". Dit ver klaarde de waarnemend voorzitter van het Gereformeerd Schoolverband, prof. mr. L. W. G. Scholten, bij de opening van dé algemene vergadering van het Gere formeerd Schoolverband in Utrecht. Prof. Scholten zei, dat het wetsvoorstel het verschil tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs miskent en zowel de positie van de overheid als de vrijheid van de bijzondere scholen aantast. Het wetsvoorstel tilt volgens prof. Scholten het ulo en het v.g.l.o. uit de wet telijke regeling van het lager onderwijs en brengt het bij het voortgezet onder wijs dat de Grondwet niet kent, waardoor de vrijheid van oprichting afhankelijk wordt van een beslissing van de minister omtrent een scholenplan. „Altijd heeft men gestreden voor wet telijke eisen om onttrokken te zijn aan de beslissing van het departement. En alsof er nooit strijd over die onderwerpen is geweest, wordt dit alles, wanneer het voorstel ongewijzigd wordt aanvaard, weggeveegd", aldus prof. Scholten. Hij verklaarde, dat de pedagogische vrijheid onder het mom van het stellen van eisen van deugdelijkheid reeds op tal van plaatsen wordt beknot. Hij noemde de re geling van het huidige kweekschoolonder- wijs er een bewijs van, hoever men op het departement met die aantasting van de pedagogische vrijheid kan gaan. Het was prof. Scholten een raadsel, dat een rooms-katholieke minister met een voorstel komt, dat zo in strijd is met wat Schaepman heeft nagestreefd. Hij vroeg zich af, of de minister meent dat het weg nemen van de wettelijke garantie om de ze te vervangen door een regeling bij al gemene maatregel van bestuur of minis teriële beschikking, slechts een geval is van delegatie. Volgens prof. Scholten is delegatie echter nooit toelaatbaar, daar juist de wettelijke garantie is vastgesteld om te voorkomen, dat maatregelen wor den genomen bij algemene maatregel van bestuur, waaraan de volksvertegen woordiging niet meewerkt. Prof. Scholten betoogde voorts, dat de pedagogisch-didactische vrijheid ook vrij heid van onderwijs is. Daarom heeft men, naar zijn mening, in de onderwijswet van De 'Visser het leerplan van de scho len voor het lager onderwijs niet gebon den aan de goedkeuring van de minister, maar aan een beslissing van het onafhan kelijk lichaam van de Onderwijsraad, dat daarbij uitsluitend gebonden is aan de wettelijke eisen. De wedstrijd tussen het eerste twaalf tal van de korfbalvereniging „Watervliet" tegen Haarlem is uitgesteld. Voor Watervliet 2 zal de uitwedstrijd te gen Koog Zaandijk 3 zeker lang niet ge makkelijk zijn. Ten eerste zal de Koog- se ploeg zich willen revancheren voor de op „Watervliet" geleden nederlaag en wil Koog Zaandijk 3 ranglijstaanvoerder blij ven, dan zal er gewonnen moeten worden van de Velsenaren. Het zal dus wel ge noeg spannen. Watervliegt 4 gaat naar Aurora 5 in Haarlem, in welke wedstrijd winstkansen voor de groengelen aanwe zig zijn. Watervlieg 2 komt in het veld met de dames W. Ni.jkamp, N. Bakker, I. Kolk, C. Zandbergen, G. Polak, I. Waagmees- ter en de heren A. Verkerk, A. Redeker, H. Scholting, J. v. Ladesteijn, T. v. La- desteijn en J. van den Berg. dienst gedurende de gehele dag tot onge veer acht uur 's avonds van betekenis. Op zondagochtenden wordt officieel met een twintig-minutendienst volstaan, maar bij druk strandvervoer wordt daarvan na tuurlijk naar behoefte afgeweken. De bus sen van de lijnen 70 (Haarlem-IJmuiden) en 75 (Velsen-noord-Beverwijk-IJmuiden) zullen als gewoonlijk weer naar het IJmui- der strand doorrijden. Ook de seizoenlij- nen 15 Haarlem-Bloemendaalse strand- Zandvoort, 16 Heemstede-Zandvoort en 17 Voorschoten-Wassenaarse slag keren on veranderd terug. Op de eerstgenoemde ver binding wordt nu reeds dagelijks een uur- dienst gereden, op de twee andere lijnen blijft de dienst tot 25 juni en na 30 augus tus beperkt tot de zon- en feestdagen. Daar tussen wordt dagelijks gereden. Op lijn 21 Haarlem-De Glip-bollenstreek Noordwijk-Katwijk-Den Haag zal gedu rende de zomerdienst uit toeristische over wegingen de ongebroken half-uurdienst tussen Haarlem en Den Haag worden her steld. Daar de Zwarteweg tussen Noord- wijk en Katwijk afdoende is verbeterd zullen alle bussen van de lijnen 20 en 21 de Van den Berghstichting weer kunnen aandoen. In de relatie Leiden-Haarlem is 'n vroe ge verbinding Haarlem (V. 6.10)-Lisse en Lisse (V. 6.43)-Haarlem toegevoegd. De diensten onder lijnnummer 51 via Oegst- geest zullen voortaan de Sikkens' fabrie ken aandoen. Op de tramlijnen in Zuid-Holland is een vaste twintig-minutendienst Den Haag- Leiden-Noordwijk en een vaste twintig- minutendienst Leiden-Katwijk ingevoerd. Zoals wij reeds hebben gemeld wordt de nieuwe reisgids aangevuld met eenvoudig tariefpuntensysteem dat iedere reiziger in staat stelt zelf te berekenen welke ritprijs hij moet voldoen. De tentoonstelling van eigen werk, ver vaardigd door de leden van de amateur- fotografenvereniging „Fotokring Velsen gaat hedenmiddag open. Tot 16 mei zijn de geëxposeerde werken elke middag van 14 tot 18 uur en elke avond ran 20-22 uur te bezichtigen in de toonzalen van de kunsthandel Artistiek, aan de Kennemer laan 5 te IJmuiden. De tentoongestelde foto's zijn de pres taties van beginnelingen, gevorderden en amateurs die reeds de hoofdklasse heb ben bereikt. Voorzitter G. J. Kwakkel en zijn mede werkers, de heren H. M. Noorland, C. J. Tupker, H. Oderkerk en W. Winkel, zijn er zeker uitstekend in geslaagd met het hun beschikbare materiaal de bezoekers duidelijk te maken hoe dankbaar het „fotograferen voor je plezier" kan zijn. Er zijn goede, zeer goede en uitmunten de foto's' te zien tussen de „Joegoslavi sche boer", een juweel van de hoofdklas ser W. Winkel, en de knappe „ballet schoentjes" van J. Stam, tot voor kort een „beginneling". In deze tentoonstelling zou men even eens het bewijs kunnen zien van het nut der zogenaamde instructiegroepen van de vereniging, die de leden vooral in de donkere kamer wegwijs hebben gemaakt. Vrijdagavond 15 mei houdt de Fotokring Velsen zijn slotvergadering van het sei zoen. Deze bijeenkomst, die in de boven zaal van Hotel Royal, in de Kennemer laan, wordt gehouden en die om acht uur begint, zal openbaar zijn. Er zal dan ook een speciale vakantiefotoles worden gege ven, waaruit de toehoorders zullen kun nen leren hoe op de beste wijze een plaat je op het strand of in bos en duinen kan worden genomen. Bij de scheepswerf fa. C. Amels te Makkum is de motorkotter „Petra" WR. 32 gereedgekomen en woensdag arriveerde het vaartuig in IJmuiden. Het is een zusterschip van de in maart j.l. door de zelfde werf afgeleverde „Sijtje" WR. 58, evenals de „Petra" WR. 32 toebehorende aan J. W. Koorn J. den Bokkel te Den Oever. Deze nieuwe aanwinst van de Wieringse visserijvloot meet 92 reg. ton bruto, is 25,60 m lang over alles, 6,07 m breed en 2,90 m diep. De hoofdmotor is een 5 cil. Industrie dieselmotor van 275 pk. Genoemde Wieringse rederij heeft nu vier kotters: „Tiny Dieuw" WR. 33, „Pe tra" WR. 32, „Jan Willem" WR. 34 en „Sijtje" WR. 58. Schipper op de „Petra" is Th. van der Niet, die voorheen gevaren heeft op de „Jan Willem" WR. 34. De in 1956 bij D. Joh. Boot te Alphen aan de Rijn gebouwde motorkotter „Jaco- mina" SCH. 34, die toebehoorde aan de erven F. Hoefnagel te Scheveningen, is verkocht aan de Rederij Flamingo te Kat wijk aan Zee en inmiddels als „Flamingo" KW. 120 in de vaart gebracht. Het schip meet 69 ton en is uitgerust met een 200 pk Industrie-motor. De houten motortrawler „Baltic III" O. 118, die al enige tijd in de Haringhaven ligt, werd onlangs aangekocht door de heer W. Goos te IJmuiden. In het vaartuig, dat 16 jaar oud is, bevindt zich een Ruston motor van 300 pk, die zal worden verwij derd om geplaatst te worden in een kotter die verbouwd wordt in Franeker. Thans heeft ook het dekhuis met brug van de „Baltic III" een andere eigenaar gekregen. Deze opbouw is als geheel aangekocht dooi de Rederij Schaap en intussen geplaatst op de motortrawllogger „De Verwachting" KW. 28. Acht loggers, die in Katwijk overwinterd hebben, zijn dezer dagen, reeds keurig in de verf, in IJmuiden aangekomen om op 19 mei ter haringdrijfnetvisserij te ver trekken. Het zijn de „Mr. Dirk Donker Curtius" KW. 2 van Meerburg's Noordzee visserij, de „Hollandia" KW. 18 van Gebr. Den Dulk's Handelmij., de „Wilhelmina I" KW. 25 en „Wilhelmina III" KW. 147 van de n.v. Katwijkse Rederij v/h. A. den Duik, dc „Noordster" KW. 67 van de n.v. Visse rij Mij. Noordster I, de „Excelsior II" KW. 78 van de n.v. Visserij Mij. De Drie Haringen, „de Jana" KW. 163 van de n.v. Visserij Mij. Insulinde en de „Zeemeeuw" KW. 170 van Gebr. Parlevliet. Pas was de Terschellinger zeekapitein J. van der M. na een eervolle dienst van meer dan 40 jaren met pensioen gegaan of hij kreeg bericht thuis, dat naar het oordeel van de Raad voor de Scheepvaart de aanvaring van zijn schip, het m.s „Hera" met een Deense sleepboot op 9 juli van het vorige jaar in de ingang van de Nieuwe Waterweg aan zijn schuld was te wijten en dat hij daarom werd gestraft met een berisping. Dit nam de kapitein niet. Hij schreef een felle brief aan de president van de raad, waarin hij enkele verklaringen van getuigen als „leugens" bestempelde. Over de vorm van dit verweer bleek de president van de raad, waarvoor de kapitein thans was verschenen om de brief toe te lichten, zeer ontstemd. „Dit is geen brief die men aan een rechterlijk college, dat naar eer en geweten een oor deel velt, richt", zei de president, mr Ch. Enschedé. Verschil van mening bleek te bestaan over het geven van mistseinen vlak voor de aanvaring. De gestrafte kapitein verzocht de raad alsnog de eerste stuur man en de roerganger als getuigen onder ede te horen. De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart verzocht daarop, ook de reeds als getui ge gehoorde loods zijn verklaringen on der ede te laten afleggen. De raad zal later beslissen of tot her opening van het onderzoek zal worden overgegaan. De r.k. parochie van St. Jozef in Vel sen-Noord zal binnenkort één van haar vroegere parochiezonen als jong gewijd priester kunnen inhalen, wat voor deze pa rochie een grote gebeurtenis zal zijn. Op zaterdag, 23 mei zal de heer P. de Reus 's morgens in de kathedrale St. Bavo te Haarlem door mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem de priesterwijding ontvan gen. Op dezelfde dag 's avonds wordt de neo mist in de St. Jozefparochie ingehaald voor een te zeven uur in de parochiekerk te houden plechtig lof. Zondagmorgen, 24 mei te kwart over negen draagt de jonge priester zijn eerste mis op. In het Jozef huis aan de Banjaertstraat. wordt 's mid dags tussen half drie en half vier een re ceptie gehouden. De feestelijkheden wor den besloten met een plechtig danklof. Advertentie Als h« gaat om een' duurzame èn doel matige èn decoratieve vloerbedekking kies dan LINOLEUM KROMMENIE Kies naar hartelust uit onze verjongde collectie want.., linoleum is voordelig bovendien! unie MARKTPLEIN Zaterdag 25 april: m.t. Amsterdam IJM 23 (in Grimsby gemarkt). Maandag 27 april: m.t. Claesje RO 46. Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171. Dinsdag 28 april: m.t. Dirk Maria KW 80. Maria Tberesia KW 99. Woensdag 29 april: s.t. Vios I IJM 24 m.t. Maria van Hattem IJM 10. Johannes Polderman IJM 20, Toronto IJM 97, Ali SCH 210.: m.l. De Vrouw Anna KW 52. Maria Jacoba KW 73. Vrijdag 1 mei: m.t. Golfstroom KW 4, Albatros KW 87, Michicl HD 108. Zaterdag 2 Mei: m.t. Post. Boy IJM 35, Job Gou da IJM 79. Wiron II IJM 211, Sakina Martine KW 32, Stadt Enckhuysen KW 82, Jan Senior VL 84 naar Vlaardingen, Petronella VL 131; m.l. Gezina Geertrui KW 176. Maandag 4 mei: m.t. Wiron IV IJM 209, Brit tenburg KW 121. Ada VL 7, Michiel Jan VL 110; m.l. Adeodatus IJM 30. Kees IJM 43, Verwachting IJM 204. Wiron III IJM 221, Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17, Cornelis KW 24, Concordia KW 26. Elizabeth KW 64. Henk KW 66, Saturnus KW 69, Hette Margaretha KW 74, Molva KW 91. Nes tor KW 101, Jacoba KW 107. Geertje KW 108, Avontuur KW 114, Sursum Corda KW 124, Bali KW 129, Willy Alida KW 155, De Vier Gezusters KW 162, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Dolfijn RO 2. Willem Robert RO 27, Anna Su zanne WR 88: m.k. Maartje IJM8. Poolster IJM 11, Bettie IJM 29. Emisel IJM 31. Jannie IJM 38. Arend Willem IJM 40. Margrita IJM 42. De Hoop I IJM 45, Frederika Maria IJM 52. De Hoop II IJM 59. Klaas Junior IJM 60, K.P. IJM 62. Jaap IJM 62, Michiel IJM 63. Ronn.v IJM 64. Frank IJM 65. Paul IJM 66. Corrie IJM 78, Wiron V IJM 208. Wiron I IJM 210, Magda IJM 272. Leen- dert Jacoba KW 12. Arendje Jacoba KW 21. An ne Marie KW 27, Rein KW 30, Petronella KW 31, Limanda KW 33. Tiny KW 34, Stern KW 36, Wil helmina KW 46. Prinses Margriet KW 51, Vijf Gezusters KW 53. Dinemarie KW 57. Cornelia Adriana KW 58. Gijsbertha KW 61, Alice KW 62. Margriet Jozien KW 63, Marianne KW 71, Nico KW 72. Twee Gezusters KW 77, Zeearend KW 79, Neeltje Johanna KW 84, Adriana Catharina KW 92 Jeannette KW 93. Willem KW 94, Nico KW 96, Arendje KW 98, Flamingo KW 120, Agatha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 133, De Vrouw Alida KW 160. AJida Jacoba KW 165, Pieter Jacob KW 178, Samenwerking HD 125, Vier Gebroeders TX 14, Marvanne WR 7, Okko Bosker WR 25, Tiny Dieuw WR 33. Jan Willem WR 34. Internos WR 49, Flevo WR 50, Stella Maris WR 51, Spes Nostra WR 56, Sijtjee WR 58. Dinsdag 5 mei: m.t. Emma Wilhelmina KW 135, Francina KW 153: mJ. De Arend KW 7, Gijsbert Bastiaans KW 161: m.k. Arend Cornelis KW 68. Woensdag 6 mei: m.t. Willem VL 121, Gcrardina SCH 8; m.l. Floris KW 59, Willy KW 141; m.k. Neeltje IJM 240, Mare Liberum KW 117. Vrildag 8 mei: m.t. Emma IJM 15, Ariadne IJM 18, Deining KW 8. Bij de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. heeft een wisseling in de hoofddirectie plaatsgehad. De algemene vergadering van aandeelhouders heeft met ingang van 1 mei aan mr. F. A. H. de Graaff eervol ontslag verleend als direc teur en hem benoemd tot commissaris. Tot nieuwe directeur is benoemd mr. H. E. Smidt van Gelder. Mr. H. F. van Leeuwen is opnieuw gekozen als commissaris. In 1945 werd de heer De Graaff direc teur van Van Gelder Zonen. Voor die tijd was hij secretaris van de Vereniging van Nederlandse Papierfabrikanten en direc teur van het Rijksbureau voor Papier. Hij heeft meegewerkt aan de opbouw van de na-oorlogse verhoudingen tussen werk gevers en werknemers. De heer De Graaff is voorzitter van de Stichting van de Ar beid van het Centraal Werkgevers Ver bond en lid van de Sociaal Economische Raad. Voorts is hij onlangs benoemd tot voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis. Mr. H. E. Smidt van Gelder is pas enkele jaren bij de onderneming werk zaam. Hij heeft zich in korte tijd als procuratiehouder in de sociale sector in gewerkt om de taak van de heer De Graaff over te nemen en voort te zetten. Advertentie OFF DEALER MARKTPLEIN In samenwerking met opzichters van het provinciaal duinterrein is de groep Castricum van de rijkspolitie er in ge slaagd de man te vinden die op 27 april een zevenjarig meisje in het duingebied heeft aangerand. Het bleek de 18-jarige Amsterdammer De V. te zijn, die beken de het feit te hebben gepleegd en zich ook in Amsterdam reeds aan dergelijke feiten te hebben schuldig gemaakt. Hij verklaarde tevens schuldig te zijn aan de aanranding die vorige zomer eveneens in het Castricums duingebied heeft plaats gevonden. De man is reeds vrijdag voor de officier van justitie te Alkmaar geleid. De r.k. sportvereniging IEV heeft naast de afdelingen voetbal, gymnastiek en handbal sedert vrijdagavond ook een volleybalafdeling. De heer W. J. Verwey, die het hoofd bestuur vertegenwoordigde, op een in het St. .Jozefhuis gehouden vergadering, zette de plannen uiteen en noemde deze levens vatbaar aangezien ruim dertig IEV-ers zich voor volleybal interesseren. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld omtrent de oefenmogelijkheden, die ten aanzien van het gebruik van de gymzaal van de r.k. meisjesschool aan de Corverslaan niet zo gunstig lijken te zijn. Het schoolbestuur is heel zuinig met deze zaal. De zomer maanden bieden echter op het sportpark „Rooswijk" wel mogelijkheden voor trai ning en wellicht kan het buiten oefenen wegens de aanwezige lichtinstallatie op dit. terrein lange tijd worden voortgezet. Van gemeentewege wil men IEV ook helpen met palen en netten, terwijl IEV zelf bal len zal aanschaffen. De eerste oefeningen zijn vastgesteld op het einde van mei. Ten einde met enige voortvarendheid te werk te kunnen gaan, werd een voorlopig werk- bestuur gekozen, bestaande uit mej. F. Dekker en de heren C. Bruin en G. Dekker. Ondanks het warme weer konden op de bloemenveiling te Beverwijk de bloemen ook vrijdag voor veel geld aan de man worden gebracht. De aanstaande moe derdag is hier niet vreemd aan. Wat de tulpen betreft, kan men zeggen dat die zo zoetjes-aan opraken. Voor de getrokken tulpen werd tot ruim een gulden per bos betaald, de gesneden tulpen brachten het tot 60 cent per bos. De aanvoer van irissen wordt steeds groter en hiervoor bestond een ongekend grote belangstelling. Vooral de witte irissen waren goed aan de prijs en kwamen tot 1,40 per bos, geel en blauw draaiden rond de gulden per bos. Anemonen brachten het tot 60 cent per bosje. Voorts zagen we een behoorlijk aan bod van lelietjes van dalen, papavers, se ringen en vooral veel lathyrus, maar alles was even duur. Pot- en perkplanten gaan vlot en voor goede prijzen weg. Ds. v. d. Veen spreekt voor P.S.P. Woensdag 13 mei om 20 uur zal ds. N. van der Veen, lid van de Tweede Kamer voor de Pacifistisch Socialistische Partij, in ,,'t Centrum" te Beverwijk v-oor de af deling IJmond van de P.S.P. spreken over „Onze taak in de Kamer". Concert verschoven De uitvoering van het showorkest „De Klavierschippers" in het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg in I.Jmuiden-Oost zal niet op 9 mei worden gehouden. Het concert is verschoven naar zaterdag 30 mei. Er schijnt op de veiling van Ons Be lang te Castricum meer leven te komen. Vrijdag werden de eerste doosjes aard beien aangevoerd, die gretig afnemers vonden. Zij werden verkocht voor f 0,85- f 1.05 per doosje. Ook de aanvoer van de andere groenten wordt thans wat groter. Sla en spinazie komen reeds in flinke hoe veelheden aan de markt, evenals rabar ber, waarvan diverse partijen nog tot f 0,14 per bos opbrachten. De vraag naar witlof schijnt eveneens nog groot te zijn, getuige de noteringen die dit produkt te zien geeft. De prijzen van vrijdag waren: Rabar ber f0,08-f0,14; sla f 0,10-f 0,16; spinazie f0,18; aardbeien f 0,85-f 1,05 per doosje; witlof f 0,46. (L u x o r) Dit keer Romy Schneider niet als Sissi I of Sissi II, maar als een van de „Meisjes in uniform", die om streeks 1910 in een groot internaat in Pots dam verblijven, een internaat dat bekend staat om de orde en strenge tucht die er heersen. Romy Schneider is in deze film „Manuela" het meisje dat na het overlij den van haar moeder door een strenge koele tante wordt opgevoed, die haar ten slotte naar dit internaat stuurt, om er de „ideale" opleiding te krijgen. Maar dat lukt helemaal niet. Manuela, een gevoe lig meisje voelt zich doodongelukkig in dat grote gebouw, met dat ijzeren hek, die stille lange gangen en die strenge leer krachten. Zij hunkert naar echte, oprechte liefde. Zij vindt die in de figuur van Frau- lein von Bernbruck, de enige charmante en lieve lerares van dit internaat. Niet al leen wil Manuela Fraulein von Bern bruck al haar vertrouwen schenken, zij wil bovendien steeds maar met haar pra ten en bij haar zijn. Dat dit tot allerlei conflicten leidt op een internaat waar het de leraressen ten strengste verboden is enig persoonlijk contact met de leerlin gen te hebben is begrijpelijk. Fraulein von Bernbruck wordt ten slotte dan ook ontslagen. Maar dat is al aan het einde van de film. Daarvoor zijn nog veel meer schokkende dingen gebeurd, maar dat zul len we voor een verrassing houden. In ieder geval is „Meisjes in uniform" een film met vele kwaliteiten, vooral door het sobere spel van Romy Schneider als „Ma nuela" en Lily Palmer als „Fraulein von Bernbruck. Tot en met maandag. Dins dag en woensdag „Circusparade", een film waarin men een goed beeld krijgt van hetgeen achter de schermen en in de pis te van het circus zoal gebeurt. Vooral de fraaie kleuren in deze film zijn opval lend. Men kan onder meer de wereldbe roemde clown Oleg Popov aanschouwen. (K enne m er Theater) Voor de slag van El Alamcin bestookten Britse patrouilles de Duitse verbindingen. Zij vernietigden benzine- en munitiedumps van de vijand achter de frontlijn. De film „Helden der woestijn" is het relaas van zo'n Engelse patrouille. Deze heeft de op dracht gekregen om een Duits depot van oorlogsmaterieel te verwoesten, zeshon derd mijl van de bais verwijderd. De Brit ten vertrekken in vijf auto's ieder met drie man. Vijf man keren terug. De opdracht is echter gelukt; na achtervolgingen door Duitse pantserwagens en een slopende voettocht in de blakerende hitte van de Advertentie Het gaat er NIET om hoeveel u krijgt, maar het gaat erom wat u uiteindelijk betaalt en dan mogen onze prijzen verge leken worden. Specialisten in brillen, hoorbrillen, hoorapparaten Gouda - Zwijndrecht - IJmuiden In IJmuiden gevestigd: KENNEMERLAAN 92 - Tel. 5972 v/h De Jong's Speciaal Optiek Hel; 8.011 ton metende Nederlandse vrachtschip „Amstelkroon" van de n.v. rederij Amsterdam is in de monding van de rivier de Brisbane aan de grond gelo pen. Het schip was met een lading tarwe op weg naar Mombasa. Verdronken In Rotterdam is de 51-jarige kok Gunnar Johansson uit Malmö, opvarende van het in de Rijnhaven liggende Zweedse motor schip „Otto Banck" te water geraakt en verdronken. De vijfjarige Willem Schuur, zoon van de kapitein van de „Wendam" uit Gronin gen, is vrijdag in de haven van Stugsund. Noord-Zweden, verdronken. De jongen speelde met zijn twee jaar jon gere broertje op de kade terwijl het schip werd gelost. Willem viel in het water en kon niet tijdig worden gered. Onderscheiding De eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau is toegekend aan de heer B. de Ruijter, te 's Gravenha- ge, bedrijfsleider van het filiaal te 's Gra- venhage van de n.v. IJmuiden Stores te IJmuiden. Aanvoer van vrijdag 552 kisten tong en tarbot, 6 k. heilbot. 5 k. tong schar en schartöng. 1965 k. schol. 110 k. schar, 50 k bot, 640 k. haring, 5400 makreel. 210 k. schel vis. 300 k. wijting. 340 k. kabeljauw en gul. 25 k. leng. 2 k. ham. 45 k. wolf, 15 k. poon. 160 k. kool- vis en 25 k. diversen. 8950 kisten vis. Prijzen van vrijdag Heilbot 2.602.10. gr. tong 3.00—2.70. grm. tong 2.50-2.20. kim. tong 2.30—2.00, kl. tong I 2.30—2.00. kl. tong II 1.76—1.62. tarbot I 2.902.40 per kg. Tongschar 88, kim. schol 4412. kl schol I 49— 43, kl. schol II 39—11, schar 24—12, bot 11-8. v haring 17.6013.20. makreel 23—5. gr. schelvis 4131, grm. schelvis 48—40. kim. schelvis 4746. kl. schelvis I 4846, kl. schelvis II 51 30, wijting 36—17, gr. gul 37-32. mid. gul 36—27. kl. gul 37— 28. ham 62, kl. wolf 36—31, poontjes 26—8. kl. koolvis zw. 2718. kl. koolvis wit 28—27 p. 50 kg Gr. kabeljauw 13065, gr. koolvis zw. 6242, gr. koolvis wit 8676, gr. leng 60—55. gr. wolf 86—70 per 125 kg. Besommingen van vriidag 1 trawler met. 12.800, J. Gesina 20.200, SCH 117 14.200, SCH 52 15.000, KW 155 810, KW 60 I 650, IJM 4 4500, IJM 154 6150. HD 87 I 4850. woestijn. Hoewel de personen als typen traditioneel zijn, zijn zowel het spel als de opnamen sober en pakkend in deze En gelse film. Tot en met maandag in dit theater. Dinsdag en woensdag de aller aardigste film „Davy Crockett en de pi raten". In de matinee de avonturenfilm „De zonen van de musketiers". (Thalia) „Schwarze Nylons, heisse Nachte" is een Duitse film, waarin Peter van Eyck een van de hoofdrollen vervult. Degenen, die van dit genre films houden zullen zeker aan hun trekken komen. Er komt veel in voor dat met de zelfkant van het leven te maken heeft. Handel in blan ke slavinnen, ongeoorloofde manipulaties in nachtclubs en ten slotte zelfs een moord. Hoe een journalist aan al deze ongure praktijken een einde maakt kunt ge tot en met zondag aanschouwen. Donderdag in een speciale voorstelling „De luchtbrug om Japan". Van maandag tot en met woensdag draait in Thalia „The Bvavados". Jim Douglas komt het stadje Rio Arriba bin nen om te zien hoe vier misdadigers opge hangen zullen worden. De beul helpt hen echter ontsnappen. Douglas neemt de lei ding van de achtervolging op zich als blijkt dat een van deze misdadigers de moorde naar van zijn vrouw is. Het gegeven is uiterst spannend verfilmd. Gregory Peck speelt op uitstekende wijze de hoofdrol. (W. B. - t h e a t e r) In 1363 werd er fiks gescholen in Montana. Benden terrorise ren het goudland. Maar dan is er altijd wel een edele voor niets en niemendal terug deinzende jongeling, die het geboefte in het stof doet bijten en naar de eeuwige jacht velden stuurt. Dan keert de rust weer terug Voor de liefhebbers spanning te over in „Revolvergevecht in Montana". Zaterdag in dit theater. Zondag en maandag de boeiende film „De held van Benghazi" met Curd Jurgens en Richard Burton. Zondag middag „Schrikbewind in Ocatilla". (Rex) De uiterlijke aantrekkelijk heden van Brigitte Bardot vormen ook in deze zich in het kleurige Spanje afrollen de liefdesgeschiedenis de spil waar alles om draait. De wijze waarop zij in de rol van het Franse meisje Eva dochter van een na de bevrijding uit Frankrijk ge vluchte schrijver de mannen om haar slanke vinger windt, verschilt maar wei nig met haar aandeel in andere op dit thema geschreven scenario's. Ditmaal laat een schatrijke Don zich willoos in haar strikken en armen vangen, daarbij huis en haard in de steek latend. Het meis je schept er echter een duivels behagen in een soort „kal-en-muis-spelletje" met de veel oudere man te spelen. Totdat het danseresje op een hardhandige manier op haar nummer wordt gezet. Dat was blijk baar net wat ze nodig had, want sterker dan ooit voelen' de geliefden zich daarna tot elkaar aangetrokken. Ziedaar in korte trekken de inhoud van deze door Julien Duvivier geregisseerde maar weinig over tuigende film. Of het moest zijn dat de schoonheid en de romantiek van het schil derachtige Spanje uitstekend tot hun recht komen. Tot en met maandag. De traditie wil, dat of de cowboys of de Indianen het witte doek van dit theater zondagmiddag geweld aandoen. Ditmaal is het de krijgszuchtige stam der Cornan- ches, die met de tomahawks zwaaiend over de prairie rent en terreur uitoefent over naar vredespijpen snakkende blan ken. De paarden draven, de pijlen snor ren, geweerschoten klinken alom. Vóór de rust is weergekeerd, blijkt wie ware hel den zijn en waar Amor's pijlen doel heb ben getroffen. Woensdag en donderdag de spannende film „Vijf helse uren". Advertentie CORN. ZWIER Kennemerlaan 224-226 - Dmuiden Telefoon 02550-4324 Voor eerste klas service Stem des Volks heeft dirigent De onlangs in Heemskerk opgerichte ar beiderszangvereniging „Stem des Volks" is er in geslaagd de heer H. Kerkhoven uit Haarlem lot dirigenr aan te trékken. Ook het zalenproblcem is voorlopig opgelost, doordat men de beschikking heeft over de cantine van een bouwbedrijf in „De Oos terzij", zodat maandag 11 mei de repetities een aanvang nemen. OPSTELLING ADO '20 In de thuiswedstrijd tegen ZW komen de Heemskerkers in de volgende opstelling uit: Burger; De Graaf en A. v. Tunen; Bruins. Welboren en Groot; G. v. Tunen, v. d. Kolk, v. Duivenvoorde, N. v. Tunen en De Wit. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Paulina M„ d. van F. Glorie en M. C. M. van Roon; Gerard, z. van G. van Bruggen en G. Kroeze; Laurentius A., z. van IJ. T. Dam en G. W van Roon: Jo hanna, d. van J. Hutter en M. van Zijl te Beverwijk; Catharina A. E., d. van A. S. P. de Ruyter en M. J. Koper; Robert J., z. van G. H. Holthaus en A. de Groot te Be verwijk; Ingeborg M., d. van H. F. San ders en E. J. F. Wiercx te Castricum; Adri anus P., z. van M. P. Bijwaard en W. H. J. Klooster te Beverwijk; Johannes S. M., z. van C. J. A. de Ruyter en E. Koper; Petrus H. M., z. van P. Bos en M. T. Steenbeek. ONDERTROUWD: Olof Zonneveld en Hendrika J. Rijnders: Jacobus J. Adrichem en Johanna C. Vendel: Martien C. Jak en Elisabeth C. Hoogewerf.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11