In de vishal en op zee KOELKASTEN Fa. De Vilder Broers leenden gelden op niet aanwezige onderpanden Havenberichten IJmond-agenda Wegens verduistering één jaar geëist tegen Bloemendaler In moderne reclame heeft men ook morele verplichtingen" Officier eist gevangenisstraffen wegens valsheid in geschrifte voor RIJLES KOELKASTEN Enkele maanden voor verstrijken van verjaringstermijn voor rechtbank De beurs Examen doen Amsterdamse Beurs ZATERDAG 9 MEI 1959 9 HAARLEMSE RECHTBANK is „SUCCES" Verkeersongevallen Eén jaar geëist tegen Santpoortse monteur Wegens inbraak en verduistering LOENDERSLOOT Scheepvaart Jhr. W. van Andringa de Kempenaer sprak op een bijeenkomst van Nijverheid en Handel Vier maanden eiste de officier van Jus titie vrijdagmiddag tijdens de zitting van de Haarlemse rechtbank tegen een 42-ja- rige draglinemachinist en zijn 39-jarige broer, beiden uit de Haarlemmermeer, wegens valsheid in geschrifte, door beide mannen in een financieringskwestie be dreven. Wegens hetzelfde feit eiste mr. G. W. F. van der Valk Bouman tegen een 36-jarige vertegenwoordiger uit Hoofd dorp zes weken gevangenisstraf. De kwestie was ontstaan in 1954-1955, toen beide broers, die een miljoenenzaak in grondwerken in Zeeland hadden aan genomen, in financiële moeilijkheden kwa men te verkeren. Zij hadden het grondwerk aangenomen, zonder dat zij over het benodigde kapitaal beschikten. Desondanks waren zij erin geslaagd het werk gedeeltelijk uit te voe ren, totdat een langdurige vorstperiode in de winter '54-'55 een spaak in het wiel stak. Zij moesten geld lenen en kwamen terecht bij een Rotterdamse financierings maatschappij, waarvan het Amsterdamse kantoor de broers wilde helpen, mits zij over een onderpand beschikten. Dit was niet voorradig. Daarop gingen de broers over tot de gefingeerde aankoop van twee bulldozers, waarvoor zij een koopcontract moesten vervalsen. Op dit gefingeerde bezit verkregen zij een huurkoopovereen komst, die zij eveneens moesten verval sen. De vertegenwoordiger van een twee dehandsautomobielbedrijf tekende voor de gefingeerde verkoop van de bulldozers. Het ging bij al deze transacties in totaal om ruim 120.000. Een groot aantal ge tuigen, onder wie vertegenwoordigers van de financieringsmaatschappij, van assu radeurs (waarvan één betrokken is ge weest bij de fraude bij een Velser auto- financieringsbedrijf) en makelaars beves tigden de gang van zaken. De president, mr. H. J. Ferwerda, ver baasde zich steeds weer over de grote ma te van nonchalance, waarmee al deze ge tuigen gelden voorschoten, zonder zich er van te vergewissen, of de als onderpand Advertentie T BESTE ADRES LUXE VERHUUR RIJBEWIJS VERNIEUWEN Lange Nleuwstraat 718 - Tel. 4333 Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Mehmet van Escaudran; Frey, Londen; Trianka, Drammen; Penemuende, Ham burg; VinniGa, Tuapse; Joseph - F-rering, Monrovia, erts lossen Hoogovens Buiten haven; Orient, Fowey; Intrepedi, Stettin, kalk lossen IJmuiden; Elmshorn, Kalmar, hout lossen Zaandam; Finkwarder, Cour- seuilles; Bloemgracht, Mantyluoto; Oos- tenburgh, Vaesteras; Rien Teekman, Koe ping, hout lossen Zaandam; Mira, Manty luoto. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Margaretha van Rotterdam, laden Bin- nénhaven Hoogovens; Frieda, Rotterdam, zout laden IJbunkers, IJmuiden; Isis, Antwerpen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Mount Blair naar Dover, ledig van PEN- centrale, IJmuiden; Ciudad de Neiva, Le Havre; Walma, Antwerpen, ledig van Velsen; Hirondelle, Harlingen; Pjarnu, Kaliningrad; Nellie, Roenne; Bolt, Aren- dal; Dolfijn, Kopenhagen; Phidias. Kopen hagen; Oranjeborg, Mantyluoto; Grebbe- stroom, Manchester; Egret, Liverpool; Magas, Rotterdam; Fivelborg, Helsing- borg, kunstmest geleden MEKOG, IJmui den; Draco, Bilbao; Aagtekerk, Lissabon; Bodenstein, Los Angeles; Bosworth, Nan tes, coils geladen Binnenhaven Hoogovens IJmuiden. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Penemuende naar Rostock; Rio Caroni, Puerto Ordaz; Gooiland, St. Vincent' Da- naland, Perzische Golf; Kitty Dagenham, walsmateriaal geleden binnenhaven Hoog ovens; Leonidas, Halmstad. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Nadat hij, komende uit de richting van het Plein 1945 te IJmuiden, plotseling links afsloeg om de Lorentzstraat in te rijden, botste de twaalfjarige G. F. uit de Rijn straat in IJmuiden tegen een 29-jarige fiet ser op. De jongen is met een lichte hersen schudding opgenomen in het Antonius- ziekenhuis in IJmuiden. In de Lange Nieuwstraat liep de acht jarige L. de B. uit IJmuiden-Oost op de rijweg tegen een fietser op. Het jongetje is met een gecompliceerde onderbeenbreuk in het Antoniusziekenhuis opgenomen. Een aanhangwagen, die slecht gekoppeld was aan een truck de veiligheidspal was niet aangebracht en de rem werkte niet kwam plotseling de Prins Hendrikstraat af en de Ericsonstraat ingerold, waar hij een personenauto ramde. De personenauto, eigendom van een vishandelaar, werd zwaar beschadigd. De truck en aanhang wagen behoren aan een andere vishande laar. Advertentie aangewezen voorwerpen wel aanwezig wa ren. Op zijn vraag, of men zich van het bestaan van deze onderpanden overtuigd had, antwoordde de directeur van het Amsterdamse kantoor van het Rotterdam se financieringsinstituut: „Meestal wel". In zijn requisitoir sprak de officier van Justitie van „voos en ongezond gedoe met financieringsmaatschappijen." Hij hekel de de nonchalance van deze instituten, die zonder meer zaken deden met zakenlie den, die kennelijk „onder de maat wa ren". De raadsman van één der broers, mr. A. F. H. Schreurs, ging zelfs een stapje verder en meende, dat zijn cliënt ten on rechte terecht stond, maar dat de klager het financieringsinstituut de ware schuldige is. Hij schetste de financiële moeilijkheden van zijn cliënt en kwam tot de conclusie, dat van een opzettelijk gepleegde valsheid in geschrifte geen sprake is. Op grond van deze overweging concludeerde hij tot vrijspraak. Mr. R. K. P. Kalbfleisch, die als raads man voor de Hoofddorpse vertegenwoor diger optrad, bepleitte voor zijn cliënt vrijspraak of een voorwaardelijke straf. Voor de Haarlemse rechtbank stond een 29-jarige vertegenwoordiger uit Bloemen- daal terecht, die verdacht werd van ver duistering van twee bromfietsen en een auto. Hij zou het feit gepleegd hebben in 1953 en direct daarna was hij naar Frank rijk vertrokken om dienst te nemen in het vreemdelingenlegioen. Opnieuw, want hij was reeds eerder in dit legioen ge weest, maar na drie maanden was hij weggelopen. Terug in Nederland huurde de Bloemendaler in Amsterdam en in Haarlem twee bromfietsen en een auto, die hij onmiddellijk in Amsterdam weer verkocht. Hij trok weer naar Frankrijk, maar omdat hij wist, dat men hem wegens de sertie zocht liet hij zich inschrijven onder een andere naam. Na een half jaar ech ter had hij er weer genoeg van en in ge zelschap van een andere Nederlander en een Duitser droste hij. Het drietal zwierf door Frankrijk, over viel een taxi, die later in een ravijn stort te en kort daarna moest de Bloemendaler zich voor een Franse rechtbank verant woorden, verdacht van poging tot moord. Volgens zijn eigen verklaringen werd De reclame is een der grootste mach ten, die de huidige wereld kent, zeker als het gaat om beïnvloeding van de massa. Ieder, die met macht bekleed is, moet zich bezinnen op zijn verantwoordelijk heid. Hij in wiens handen de macht der moderne reclame berust, heeft niet al leen sociale, maar ook morele verplich tingen tegenover het mensdom, ook al staat dit in de reclame te boek als con sument of markt. Deze waarschuwende woorden sprak jhr. W. van Andringa de Kempenaer, voorzitter van het Genootschap voor Reclame, vrijdagmiddag op een bijeen komst, die het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel hield in Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem. De bijeenkomst werd onder anderen bijgewoond door de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers en de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema. Spreker nield zijn causerie onder de titel „Kent de reclame een „point of no return?" en hij besteedde hierin onder meer aan dacht aan de, zijns inziens ontoelaatbare, praktijken die in Amerika worden aange duid met „subliminal communication": het beïnvloeden van de menselijke geest meestal met technische hulpmiddelen, waarbij lichtprojectie en geluid een rol spelen teneinde van een bepaald artikel een zo groot mogelijke omzet te bereiken. Fabrikant en handelaar krijgen steeds meer belangstelling voor het gedrag van de consument. Het oogmerk van reclame maken is materieel gewin en iedereen, in wiens handen deze materie berust, moet zich voortdurend afvragen hoever men kan gaan, of misschien nog beter gezegd: in hoeverre men te vér kan gaan, aldus de heer Van Andringa de Kempenaer. De stappen, die de reclame in sommige landen op dit gebied bezig is te zetten om door te dringen in het verborgenste van de men selijke ziel, zouden kunnen leiden tot het. begin van een grote weerstand, die men slechts met de grootste moeite zal kunnen opheffen. De Nederlandse reclame-experts hebben bewezen het juiste inzicht te hebben in hetgeen al of niet toelaatbaar is bij de toepassing van de middelen der moderne psychologie. In de statuten van het Ge nootschap voor Reclame komt de wens tot uiting de ethische betekenis van de reclame te bevorderen. In het begin van zijn causerie constateer de spreker, dat de belangstelling voor de reclame, die toch een onmisbaar element in het economische leven vormt, is geste gen. Unilever bijvoorbeeld besteedt thans over de gehele wereld 880 miljoen aan reclame. Voor de Haarlemse rechtbank stond vrqdag een 25-jarige monteur uit Sant poort terecht, die verdacht werd van ver duistering van twee schroevendraaiers en van een inbraak door middel van inklim ming in een meubelfabriek in Santpoort. Bij de inbraak in de fabriek werden een schrijfmachine, sigaren, sigaretten, een camera, een tas en geld vermist. De verdachte ontkende alles pertinent, maar de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, meende, dat het be wijs geleverd was en hij vroeg twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Als getuigen verklaarden enkele recher cheurs, dat zij in de ochtend van 12 decem ber van het vorig jaar, de ochtend na de inbraak, allerlei sporen in de meubel fabriek hadden gevonden, waarbij zij in de directiekamer een grote schroeven draaier vonden. Een sorteerproef wees uit, dat de monteur, die men reeds eerder in de buurt van de fabriek had gezien, de schroevendraaiers het laatst had aange raakt. Bovendien herkende een restauranthou der uit Haarlem, waar de monteur vroeger in dienst was geweest het gereedschap als zijn eigendom. De verdediger, mr. J. H. Junge, meende, dat het bewijs niet geleverd was en hij vroeg vrijspraak. hij echter veroordeeld wegens diefstal van benzine en wegens desertie tot in to taal zeven jaar gevangenisstraf, die ni] gedeeltelijk doorbracht in een gevangenis in Noord-Afrika en gedeeltelijk in Parijs. Na vijf jaar richtte hij tot de minister van Justitie een verzoek tot gratie, dat werd ingewilligd. Enkele maanden voordat de verjarings termijn van de verduistering van de brom fietsen en de auto was verstreken keerde de Bloemendaler in Nederland terug. Hij werd onmiddellijk gearresteerd. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, was van oordeel, dat men de verdachte beslist nog een kans moest geven, vooral ook omdat hij de mo gelijkheid tot reclassering zeker aanwezig zag. Hij vroeg daarom twaalf maanden gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk en zes onvoorwaardelijk met aftrek van het reeds enkele maanden durende voorarrest. De verdediger, mr. J. Roggeveen, sloot zich daarbij aan, hoewei hij graag zou zien, dat de verdachte zo-spoedig mogelijk de kans, die hem werd gegeven om weer te kunnen werken zou kunnen aangrijpen. De nationale commercie is, mede ge dwongen door zeer ingrijpende veranderin gen op maatschappelijk gebied, bezig met een moeizaam proces van heroriëntatie. Vrijheid Verder stelde spreker, dat reclame on verbrekelijk is verbonden met vrijheid, de vrijheid van producent en consument. Als de individuele vrijheid plaats moet maken voor de almacht van enkelen, is de rol der reclame uitgespeeld. Het grote zorgenkind is niet zozeer de produktie als wel de afzet. In ons land ligt de reclame-inspanning nog niet op het volgens deskundigen noodzakelijke niveau. In Amerika besteedt men 2,9 percent van het nationale inkomen aan reclame, in En geland 1,7 percent en in Nederland 1,5 per cent. Alleen Zwitserland heeft het Ameri kaanse niveau bereikt. Teveel Nederlandse bedrijven weten nog niet de betekenis van de mogelijkheden, die de reclame hun biedt. Als een der problemen in de reclame noemde jhr. Van Andringa de Kempenaer het feit, dat het te gemakkelijk is geworden om teveel te produceren, dat niet beneden de maat is. teveel dat goed is en voldoet aan de eisen van de verbruiker. In het consumptieve, goederen- en dienstenver keer hebben de superlatieven als onver vulbare beloften hun tijd gehad. Het ver koopbevorderende effect, daarvan is uitge put en zonder toekomst. De reclame zal andere wegen moeten inslaan. De consument bepaalt hoe langer hoe minder zijn keus op grond van kwaliteit. De begrippen mooi of lelijk, handig of on handig, prettig of vervelend, lekker of niet lekker zullen in steeds sterkere mate keuzebepalend worden. Het is moeilijk hierbij grenzen te trekken, dit varieert van branche tot branche en van artikel tot artikel. Twee aspecten zijn hierbij belangrijk ge worden: industriële vormgeving en service, meende spreker. Elke fabrikant doet er verstandig aan ook artikelen, die een goede afzet hebben, eens per vijf of tien jaar te onderwerpen aan een opinie-onderzoek. Voorts sprak jhr. Van Andringa de Kem penaer over het verschijnsel van de tech nische evolutie. Er komen zo snel zo vele nieuwe produkten op de markt, dat de con sument niet. meer in staat is elk produkt op zijn merites te beoordelen. De reclame zal in de toekomst ernstig rekening moeten houden met de consumentenorganisaties. Tenslotte wees spreker op de noodzaak van leerstoelen in de reclame aan de uni versiteiten. Reclame mag niet langer wor den beschouwd als bijvak en dit geldt niet alleen voor de opleiding, maar ook voor het bedrijfsleven. In Nederland heeft men nog niet voldoende ingezien wat de reclame en de moderne middelen daarvan voor de kringloop van het produkticproces beteke nen. Reclame doet precies dat en niet meer of minder wat het land voor de reclame doet, zo besloot jhr. Van Andringa de Kampenaer zyn causerie. In de centrale van het Provinciaal Utrechts Elektriciteitsbedrijf is een enorme ravage aangericht doordat een turbogenerator ten gevolge van het breken van de as uit elkaar sprong. De rondvliegende stukken veroor zaakten grote schade in de machine hal. Er zal een nieuwe generator moeten komen, die enige miljoenen kost. VELSEN ZATERDAG 9 MEI Thalia: „Schwarze Nylons, heisse Nach- te", 19 en 21.15 uur. Rex: „De danseres van de duivel", 20 u. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. „Artistiek", Kennemerlaan: Fototentoon stelling van „Fotokring Velsen". ZONDAG 10 MEI Thalia: „De wraak van Domino Kid", 15 uur; „Schwarze Nylons, heisse Nach- te", 17 en 20 uur. Rex: „Schrikbewind der comanches", 15 uur; „De danseres van de duivel", 20 u. Fotokring Velsen, Kennemerlaan 5: foto tentoonstelling, 14 tot 18 uur. Restaurant Walsery-O.: tentoonstelling „Amsterdam in tekening en aquarel" van Maaike Maat, 1417 uur. MAANDAG 11 MEI Thalia: „The Bravados", 20 uur. Rex: „De danseres van de duivel". 20 u. Pieter Vermeulenmuseum: Als zaterdag. „Artistiek", geopend van 1418 en 2022 uur. Raadhuis: Spreekuur burgemeester, 10 12 uur; spreekuur wethouder van onder wijs, 15 tot 17 uur. BEVERWIJK ZATERDAG 9 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Helden van de woestijn". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Meisjes in uniform". W.B. Theater, 20 uur: „Revolverrecht in Montana". Kennemer Theater, 20 uur: Toneeluit voering „Oefening Baart Kunst". Herv. Verenigingsgebouw, Schans, 20 uur: Concours Jeugd en Muziek. ZONDAG 10 MEI Kennemer Theater, 14.30 uur: „De zonen van de Musketiers"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Helden van de woestijn". Luxor Theater, 14.30 uur: „De scharlaken mantel"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Meisjes in uniform". W.B. Theater, 14.30 uur: „Schrikbewind in Ocatilla"; 16.30 en 20 uur: „Bttter Victory, de held van Benghazi". MAANDAG 11 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Hel den van de woestijn". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Meisjes in uniform". W.B. Theater, 20 uur: „Bitter Victory, de held van Benghazi". Kamp Rooswjjk, 20 uur: Talentenjacht. HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Hèt beest in mensengedaante"; zondagmiddag 14.30 uur: „Testpiloot in nood". Advertentie Bosch - AEG - Bico - Delta ete. Eigen crediet-service. Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden Albireo, pass. 9 Wight n. Las Palmas. Alcor, 8 v. Santa Fe n. Buenos Aires. Algenib, 8 te Antwerpen. Alhena, 9 v. Antwerpen te Rotterdam. Alkmaar. 8 v. Brunsbüttelkoog n. Curasao. Aludra, 8 v. Gdynia n. Zuid-Amerika. Alwaki, 8 v. Bahrein, 9 te Bushire. Amsteldiep, 8 te Londen. Angolakust, 8 v. Abidjan n. Lagos. Annenkerk, 8 v. Lorenzo Marques n. Beira. Balong, 8 te Le Havre verwacht v. Amsterdam. Bali, 8 40 m. w.z.w. Socotra n. Belawan. Banda. 9 te Le Havre. Banggai, 8 650 m. n.w. Singapore n. Singapore. Batu, 9 te Colombo. Borneo. 8 v. Belawan n. Djibouti. Britsum, 8 110 m. n. Terschelling n. Aarhus. Caltex Arnhem, 8 80 m. n.w. Iraklion n. Sidon. Caltex Delft, 8 28 m. n.o. Dover n. Bahrein. Caltex Delfzijl, 8 te Rotterdam. Caltex Gorinchem, 8 v. R'dam n. Norresundby. Calt. Rotterdam, 8 280 m. o. Malta n. Rotterdam. Calt. Utrecht, 8 130 m. o.z.o. Colombo n. Bahrein. Carrillo, pass. 9 Manzanillo n. Guayaquil. Coolsingel, pass. 8 Mona Passage n. Philadelphia. Daphnis, 8 v. New Orleans n. La Guaira. Delfshaven, pass. 8 Bermuda's n. Rotterdam. Dorestad, 8 124 m. z. Pontianak n. Balikpapan. Drente. 8 85 m. z.w. Azoren n. Napels. Ena, 8 te Punta Cardon. Esso Nederland, 8 90 m. o. Malta n. Port Said. Etrema. 8 90 m. z.z.w. Wight n. Shellhaven. Fravizo, 7 150 m. o. Madeira n. Dublin. Friesland SSM, 8 95 m. n.w. Terschell. n. Lübeck. Groote Kerk, 8 v. Suez n. Assab. Hecuba, 9 te Rotterdam. Heemskerk, 8 v. Port Said n. Genua. Hermes, 8 v. Santiago de Cuba n. Europa. Hilversum, pass. 8 Ras Al Hadd n. West-Europa. Houtman, 9 te Beira. Jacob Verolme, 8 v. Baltimore n. Coquimbo. Japara KRL, 8 te Marseille. Jason. 8 v. Georgetown n. Curasao. Kamperdijk, 8 te Antwerpen. Karachi. 9 te Biak. Karimata, 9 te Port Said. Kenia. 8 v. Rotterdam n. Hamble. Kerkedijk. 9 v. Rotterdam n. Antwerpen. Kertosono. 9 te Semarang. Kloosterdijk, 8 te Rotterdam. Korenia. 8 v. Rotterdam, 10 te Oslo verwacht. Krebsia. 9 v. Eastham n. Curasao. Kryptos, 8 75 m. n.o. Bornholm n. Ornskoldvik. Kylix. 8 v. Holtenau n. Kopenhagen. Laagkerk, 8 120 nr. n.w. Djeddah n. Port. Said. Laurenskerk, 8 43 m. z.w. Dungeness n. Marseille. Leopoldskerk, pass. 8 Gibraltar n. Port Said. Luna, 8 v. Triest n. Rijeka. Maas, 8 100 m. n.o. Kp. Villano n. Antwerpen. Meliskerk, 8 v. Genua n. Port Said. Memnon. 4 te Philadelphia. Mississippilloyd. 8 te Bandar Shapour. Molenkerk, 8 145 m. n. Socotra n. Bombay. Montferland, pass. 8 Kp. Villano n. Amsterdam. Naess Lion, 8 v. Sidon n. Fawley. Noordwijk. 8 170 m. n.o. Madeira n. Monrovia. Oranje, 8 v. Colombo n. Penang. Oranje Nassau. 8 v. Southampton n. Barbados. Prins Frederik Hendrik, 8 550 m. n.w. Landsend naar Three Rivers. Froven.singel, 8 400 m. w. Bishoprock n. Montreal. Radja. 8 te Kuwait. Ridderkerk, pass. 8 Kreta n. Port Said. Riouw, 8 te Djibouti. Rotti, 8 te Khorramshahr. Schiedijk, 8 v. New York n. Antwerpen. Senegalkust, 8 v. Abidjan n. Takoradi. Stad Alkmaar, 8 v. Las Palmas n. Pepel. Stad Amsterdam, 8 135 m. w. St. Vine. n. IJmuid. Stad Arnhem, pass. 8 Cartagena n. Rotterdam. Stad Delft. 8 330 m. w.n.w. Flores n. G. v. Mexico. Stad Rotterdam, pass. 8 Las Palmas n. IJmuiden. Steenwijk, 8 v. Norfolk n. IJmuiden. Straat Malakka. 9 te te Hongkong. Straat Mozambique, 9 te Hongkong. Sumatra. 8 v. Suez n. Djeddah. Tamo, pass. 8 Ouessant n. Rosario. Tankhaven 1, 8 v. Musirivier n. Surabaja. Tankhaven 3. 8 v. Singapore n. Buatan. Tjiluwah, 8 v. Hongkong te Wagaya. T.iinegara, 8 v. Santos n. Montevideo. Van Linschoten, 9 te Lagos. Vasum, 7 t.e Mena Al Ahmadi. Vivipara, 8 v. Port Said n. Southampton. Waiwerang. 8 v. Hongkong n. Darwin. Waterman, pass. 8 Guernsey n. Southampton. Westertoren, 8 110 m. o.n.o. Malta n. Abadan. Willem Ruys, 9 te Rotterdam. Zonnekerk, 8 200 m. w. Sabang n. Penang. Zuiderkerk, 8 Finisterre gepass. n. Marseille. SLEEPVAART Clyde. 8 te Khor El Mufatta. Kudcon, 6 v. Abidjan naar? Loire, 7 v. Karachi te Bombay. Maas. 6 v. Kharg eiland. Oceaan. 5 te Gibraltar. Tasmanzee. 7 v. Southampton te Rotterdam. Tyne, 7 v. Rouaan n. Rotterdam. Zeeland, 4 te Bermuda. De aanvoer van verse vis werd van morgen verzorgd door vijf trawlers, vier loggers en 39 kotters. De totale aanvoer bedroeg 5900 kisten vis, waarvan 480 schel vis, 210 wijting, 260 gul en kabeljauw, 105 koolvis, 245 haring, 3175 makreel, 900 schelvis, 210 varia, 440 kleine kistjes ha ring, 475 stuks stijve kabeljauwen en on geveer 20.000 kilo tongen. De SCH. 242 (25 april) kwam aan de markt met 30 haring, 1500 makreel, 25 wijting, 50 gul en kabel jauw, 20 koolvis, 10 diversen en 150 stuks stijve kabeljauwen. De KW. 81 (27 april) zorgde voor 90 schelvis, 20 haring, 780 ma kreel, 40 wijting, 80 gul en kabeljauw, 15 diversen en 100 stuks stijve kabeljauwen. De IJM. 2 Herman (27 april) was present met 300 schelvis, 120 haring, 280 makreel, 30 wijting, 100 gul en kabeljauw, 60 kool vis, 10 diversen en 160 stuks stijve kabel jauwen, alsmede 300 kleine kistjes haring. De Claesje PtO. 46 (27 april) meerde af met 90 schelvis, 60 haring, 625 makreel, 120 wijting, 55 gul, kabeljauw en koolvis, 20 AMSTERDAM De handel had een kalm karakter. De flauwe tendentie van Wallstreet had op de internationale waarden op het Damrak to taal geen invloed. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat de Nederlandse aandelen in Wallstreet zeker niet aan de gevoelige koerscorrecties aldaar hebben meegehol pen. Behoudens KLM, bijna een dollar lager, noteerden Philips en Unilever in New York eerder aan de vaste kant. De Philipsaandelen openden, voor de laatste beursdag van deze week, in Amsterdam op 636\'i en liepen op tot 638. De vorige slotkoers was 626. De stukken werden voor buitenlandse rekening uit de markt ge nomen, terwijl ook het publiek belang stelling voor de aandelen had. Ook de con verteerbare obligaties noteerden enige punten hoger. Er was zelfs een open hoek in preferente aandelen Philips. De prijs voor deze stukken bedroeg ongeveer 271, tegen een vorige slotprijs van 270. Unilever kon niet alleen de forse koers stijging van woensdag geheel handhaven, maar voegde hieraan nog een paar punten toe. AKU opende ruim een punt beneden de vorige slotprijs maar trok gedurende het verdere beursverloop aan tot 314V2, onveranderd bij woensdag. Kon. Olie, dat in de morgenuren op ongeveer 165, was verhandeld, opende op 165,90. In deze koers kwam niet veel verandering meer. Pariteit Amerika was ongeveer 166. De vorige slotkoers bedroeg f 165,30. Aan delen KLM werden, ingevolge Wallstreet, een paar gulden lager geadviseerd. Ook de dollarobligaties kregen een lagere advies prijs. Aandelen KLM werden ex 4 gulden slotdividend genoteerd. De scheepvaartwaarden moesten weder om over vrijwel de gehele linie een klein koersverlies incasseren. De handel had ook in deze sector niet veel te betekenen. Cul tures waren ongeanimeerd en op prijzen van het vorig slotniveau; Staatsfondsen onveranderd tot eerder iets lager. In dit verband werden 4V2 percent obligaties Ne derlandse Antillen op 101 (101M) ge taxeerd. De in Amsterdam plaatsgehad hebbende besprekingen tussen de Noren en de directie van de Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart waren niet van invloed op de koersvorming van de aandelen Walvisvaart. Deze werden vrij wel onveranderd geadviseerd. Prolongatie 3 percent. (ANP) NEW YORK De Newyorkse beurs heeft vrijdag een oplopende lijn te zien gegeven, vooral wat betreft de belangrijke industriefondsen. De beste winsten in de hoofdfondsen werden geboekt door Du Pont, plus ruim 5 dollar. American Telephone, Goodyear, Internatio nal Paper en Chrysler plus 2 of 3 dollar. Tegen het einde liepen de winsten, zoals vaker aan de vooravond van het weekein de, enigszins terug, maar de beurs sloot toch met hogere dagwaarden. Voor enkele fondsen bedroeg de winst zelfs ruim 6 dol lar. De winst van Chrysler werd geëvenaard door die van Ford, dat een nieuwe hoogste waarde bereikte. General Motors en Ame rican Motors gingen elk ruim een dollar omhoog en Studebaker-Packard bijna een dollar/üe auto-groep heeft sinds lang niet zo'n goede dag gehad. Dit was te danken aan de goede verkoopcijfers voor auto's in april, de beste sinds juni 1957, en aan de stijging in de autoproduktie van deze week. In de elektronica-groep ging Motorola eerst omhoog met zes dollars om tenslotte met een kleine winst de dag te besluiten. Radio Corp en Bendix Aviation bereikten nieuwe hoogste waarden met winsten van meer dan 3 dollar. Martin Co. steeg ruim 4, Texas Instruments en Zenith elk 5 dollar. Midden op de dag werden 10.000 aandelen van General Dynamics verkocht tegen 6OV2 met een winst van een Va punt. Later steeg General Dynamics echter nog ruim een punt. (UPI) diversen. De kleine vaart voerde de schol en de tong aan. Voor maandag Voor maandag wordt de KW. 80 ver wacht met 210 wijting, 120 schelvis, 160 kabeljauw en koolvis, 60 haring, 900 ma kreel, 15 varia, 125 stuks stijve kabel jauwen. De IJM. 97 Toronto komt met 400 makreel, 30 haring, 260 wijting, 140 schel vis, 90 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 15 varia, 150 kleine haring, 100 stuks stijve kabeljauw. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote rijen kabeljauw 7282, kleine regels ka beljauw 3742, kisten grote kabeljauw 6470, grote tongen 2,903,10, grootmiddel tongen 2,402,50, kleinmiddel tongen 2,10 2.20, tongen 1 2.102,30, slips 1,801,90, grote tarbot 22,30, grote, middel en zet- schol 4452, schol 1 4044. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: kisten kleine kabeljauw 6583, grote gullen 27 29, middel gullen 2729, torren 2429, zwarte koolvis 5460, koolvis 1 2022, koolvis 2 16, witte koolvis 6062, lengen 5560, grote schelvis 2232, grootmiddel schelvis 2431, kleinmiddel schelvis 25 30, pennen 2025, braad 2025, wijting 2327, schol 2 3342, schol 3 1628, kleine makreel 711, bonken 2530, haring 13—18. Oudste schepen De oudste schepen zijn thans: SCH. 171 (27 april), Maria Theresia KW. 99 (28 april), Vios, Hattem, Polderman (29 april), KW. 87 Albatros, Golfstroom KW. 4 (30 april). Besommingen De besommingen van heden waren: RO. 46 13.500, SCH. 242 17.250, KW. 81 14.700, IJM. 42 1 1000, IJM. 210 3800, IJM. 78 f 2100, IJM. 38 1900, IJM. 29 2050, KW. 58 2150, KW. 21 f 1500, KW. 92 1950, KW. 56 1550, KW. 30 2200, WR. 67 3110, WR. 50 f 2950, WR. 49 f 3250, RO. 29 1500, KW. 77 1800, KW. 53 1810, KW. 71 f 1450, KW. 35 2610, KW. 61 1900, KW. 60 150, KW. 35 1650. En op zee De visserij om de Noord gaf het zelfde beeld te zien als gisteren. Op 57 graden noorderbreedte werd gemiddeld 200 tot 300 manden makreel per dag gevangen. De Maria van Hattem had een trek van 30 manden makreel. De Postboy deed een trek van 90 manden, evenals de Polderman. De Job Gouda had een dagvangst van 300 manden makreel. De kotters en loggers op de kust vingen gemiddeld 100 tot 200 kilo tong en 8 tot 10 manden schol per dag. De kotters en loggers bij de Sylt vingen even minder en wel 250 tot 300 kilo tong en heel weinig schol. De Emma en de Deining zijn weer naar zee vertrokken. Advertentie met actieve,beheerste zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten Slotkoers gisteren 3-3K°/n Nederl. '47 92 3% Nedl. 1962/34 98"/t« Woningbouw 5 °/o 111% Pr. A'dam '56 I.. 80 Pr. A'dam '56 II. 93 Va Pr. A'dam '56 fII 93'/a Pr. R'dam '52 I.. 90 Pr. R'dam '52 II 88 (4 Pr. R'dam '57.... 100^ A.K.U 314 Calvé Delft 574 Van Gelder Zonen 221 Y, K. N. Hoogovens 500 Nederl. Ford. 300 N. Kabelfabriek 370'/a gew.Philips Gloeil 637 Pref.PhilipsGloeil 272 Unilever 570 Wilton Fyenoord. 213 M Werf Gusto 161 Yi Dordtsche Petrol. 712 Kon. Petroleum f 165.90 245% A'dam Rubber. 90 y? K.L.M 130 exdiv. Holl. Amer. Lijn 149 Ka K.N.S.M 149 N. Scheepv. Unie 136K v. Nievelt Goudr. 125K Phs. v. Ommeren 240 H.V.A 138% Delimaatschaopij f 157.70 Amsterd. Bank 293 Nat. Handelsbank 153H Ned. Handel Mij 225 Rotterd. Bank.. 270 Twentsche Bank 236 Anaconda Copper Bethlehem Steel 49K U.S. Steel 89% General Motors.. 48,s/i» Shell Union 81K Tidewater 27'A Electro Lux Alaska Bauknecht, enz. v.a. 240 KOOP BIJ DE VAKMAN VELSERDUINWEG 173 - TEL. 4402 Betaling in overleg.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13